De Goede Week te Rome Toelagen aan de geestelijken Het nieuws van heden Vereenig de katholieke pers HET KRUIS VAN DENK MARCELLUS DE SPAANSCHE CORTES OVER DE KWESTIE Katholieke pers DE BAROMETER VRIJDAG 30 MAART 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Het Romeinsche volk als warme eenheid van alle klassen en leeftijden in eenzelfde gevoel en heilige handeling Nationale hulde aan Don Bosco Don Bosco Geen spionnen voor Rusland" Schrikbewind van de Hitier-jeugd Een mededeeling van het Katho lieke Jeugdbureau Kostbare eeresabel voor Horthy Geschenk van een zakenman te Zürich UITBREIDING DER ENGELSCHE VLOOT Economischeproblemen in Amerika Het Huis aanvaardt de tarief wet, de Senaat de katoenwet Japan uit het Intern. Arbeidsbureau Aanvallen wegens dumping voorzien Kameel en trein „De toeleg der marxisten het re- geeringsontwerp inconstitu tioneel te verklaren, mislukte Rechts tevreden, maar niet voldaan Werklooze doktoren in Spanje Internationale tentoonstelling te Rome in het voorjaar van 1936 In Castel Gandolfo Speellokalen en wed rennen Frankrijk verscherpt het toezicht Japan en Amerika 80 Jaar vriendschapsverdrag De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Ticeeden Paaschdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De werkloosheid in 1 Duitschland Vuurgevecht te Malaga Fruit naar Frankrijk Tempelroof BEZUINIGING IN FRANKRIJK Ministers-salarissen omlaag DOODELIJK MIJNONGELUK ^Bsmsmymymtut/MrsA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18671 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Romeinschen correspondent) Tegen het weidsche felle paars, waarmede de fameuze Romeinsche zonsondergang de Campagna overgolft, staan in deze late lente de boomen nog als wintersche ge raamten afgeteekend; maar op de zwarte twijgen breken van dag tot dag, van uur tot uur, de teergroene blaadjes uit de zwellende knoppen. Juist zoo heeft het liturgische seizoen zijn sluier van paarsen rouw over de kerken en over de zielen gespreid; maar ook de zwellende vreugde van het Paaschwonder wil reeds uit de groene knoppen breken. De liturgie van de Goede Week is als een mysteriespel van droef heid. Maar al wordt het eucharistisch lichaam van Christus, als ware het gestorven, in een graf verscholen, de geloovigen vergeten niet, dat Christus niet meer sterft en dat de ver lossing, waarvan zij den prijs herdenken, voor eeuwig bewerkt is. Die zekerheid geeft aan het spel-van-rouw een hooge spanning, die naar het einde streeft, dat niet de dood is, maar de Verrijzenis. Dit is het seizoen van de Romeinsche fak kelprocessies, van de nachtwaken in de ker ken, van de avondlijke kruiswegen bij de gra ven der martelaren. Het Romeinsche volk, dat ln het bedrijf van deze zooals van elke we reldstad, meer en meer „massa" wordt, toont zich hier nog eens als volk, warme eenheid van alle klassen en leeftijden in eenzelfde gevoel en heilige handeling. De liturgie van de straat. De processies alla Romana gehoorzamen niet aan een fijn-uitge- meten protocol. Het zijn zwellende stroomen Volks, die een Kruis of een Heilige zingend door de straten begeleiden, alsof het een feest vierende huisgenoot is. Zoo trok op een van deze voorjaarsavonden het groote Crucifix van Sint Marcellus uit Sint Pieter terug naar zijn vaste woonplaats aan den Corso, midden in het elegante en zin derende centrum van de stad, honderd stap pen van Palazzo Venezia en Piazza Colonna. Ik zal u niet vertellen van de geschiedenis van dit groote kruisbeeld en wat het in den loop der eeuwen voor de Romeinen heeft be- teekend en gedaan, en in hoeveel historische processies het is rondgedragen. Het is één van die heiligdommen, die elke Romano ai Roma, Romeinsche Romein, van naam en faam kent. vaak beter dan den catechismus, omdat zijn grootvader hem als kind heeft meegenomen in juist zulk een processie en omdat zijn moeder daar heenging, als zij om iets bijzonder te bid den had. Het bijna levensgroote houten kruisbeeld, donkerbruin van de eeuwen, die het achter de zachtwalmende kaarsenvlammen heeft be leefd, is uit de schemerige kapel genomen en hoog verheven op een wagen, dien acht bro- kaatbehangen paarden, door gepruikte palfre niers aan den teugel geleid, trekken. Het wis selend licht van de lantarens langs den weg deed het reliëf van het gemartelde lichaam en de felle kracht van het ladende gezicht leyen. Maar daarmee niet tevreden, had men om de kin van het beeld een warrigen baard gekleefd, waarin de glansen van het gezicht als in een wolk verdwenen. Het verkeer van trams en auto's lag stil en werd in een grooten boog om dit gansche stads deel heengeleid. De stad behoorde dezen avond aan het kruis en aan de menigte, die het bege leidde of langs den weg wilde groeten. Een menigte zonder naam en zonder orde: gewoon weg het volk van Rome. De duizenden, die het kruis volgen, dragen een kaars, omgeven door een kleine papieren lantaren, in de hand. Het zijn soldaten en seminaristen, mooie meisjes en oude vrouwen, bedelaars en dikke burgers, priesters, die hier ook slechts geloo vigen zijn, vaders met kinderen aan de hand voor wie het lantarentje enkel een speelgoed is, en oudjes wier leven even zwak flakkert als de vlam van hun kaarsje. Zoo gaat het eerst over het groote plein en dan door de smalle donkere Borgo's en dan langs den glimmen- den Tiber en langs de breede asfaltcorso's. Soms gaat de stroom langzaam en stuwt het volk dicht opeen, dan weer gaat het haastig, zoodat de oudsten maar moeilijk meekomen De duizenden worden tienduizenden en nog stroomt het door; iedere groep met een eigen lied, dat zij soms wisselen of van elkander overnemen, van het eentonige en eindeloos herhaalde „Evviva la Croce" tot de latijnsche hymne, die een groep van seminaristen dapper op toon houdt. Ver voorop boven alles uit trekt het glanzende Kruis temidden van een don kere menigte langzaam over de groote Tiber- brug, tusschen het glinsterende water en den zwarten hemel. Rome ademde dien avond weer dat warme middeleeuwsche leven, dat anders van de gladde moderne straten schijnt weggevaagd, om zich in de volksbuurten te verschuilen; den adem van een christendom, dat in sommige opzichten „primitief" is in de minachtende be- teekenis, die de „verlichting" aan dit woord heeft gegeven, maar dat ook deel heeft aan de su blieme innigheid, die het woord juist in deze verbinding voor onzen geest oproept, het sim pele en hemelsche christendom van de ijl- gegrifte liefdeteekens op de steenen der cata comben. Het was één processie uit de vele, die in deze dagen door de Eeuwige Stad stroomen. Zoo was er ook reeds de kruisweg in het Colosseum, waaraan de leden der middeleeuwsche broeder schappen deelnemen in de roode en bruine boetezakksn en de spitse kappen, door twee smalle kijkspleten doorboord, waarin zij vroe ger de slachtoffers der pest begroeven. Met rookende fakkels in de hand gaan zij het Kruis vooraf onder de brokkelende bogen van het theater, dat den heldendood der martelaren zag. Straks trekt een dergelijke fantastische fak kelprocessie over het donkere Tibereiland. Dan hier, dan daar in de avonddrukte van de mo derne stad ziet men 'n stillen stroom van men- schen zich naar een kerk richten, waar een nachtwake van gebed en herdenking wordt gehouden. Van dag tot dag groeit de intensiteit van het liturgische leven in de wereldstad, om haar in de laatste dagen van de Goede Week gansch te vullen, met de machtige, een wereld kerk waardige plechtigheden in de groote basi lieken, met de grootsche processies die de ker ken samenbinden, en met dien stillen stoet van knielenden, die in een smalle, eindelooze rij den lijdensweg volgt op de trap van Pilatus' paleis. Het Paaschfeest, dat aan het einde van deze paarse week ontluikt, zal dit jaar in Rome een luister hebben als nog zelden. De heiligverkla ring van Don Bosco, die gansch van onze dagen is en dien het volk kent en liefheeft, trekt een menigte naar Rome, zooals het Heilig Jaar. nog niet heeft gezien. De toegangsbiljetten voor Sint Pieter de valsche meegerekend, waar aan het niet ontbreken zal reiken niet tot de helft van degenen, die ze hebben aange vraagd. Daarom zullen op het voorplein van de basiliek Missen worden opgedragen voor de tienduizenden, die daar buiten de heiligver klaring bijwonen, terwijl de luidsprekers hen in staat zullen stellen de plechtigheden daar binnen te volgen. Aldus zullen zij ook de nieuwe Mis van Pe- rosi kunnen hooren, die de groote componist, tegelijk met een Te Deum voor de sluiting van het Jubeljaar, in bijzondere opdracht van den Paus geschreven heeft. Het werk, dat de kun stenaar, die sedert jaren afgezonderd van de wereld leeft en wiens leven bijna geheel tot muziek geworden is, in een, twee of drie dagen van machtige inspiratie heeft geschreven, is een achtstemmige Mis voor twee koren, waarin Perosi, naar gezegd wordt, heeft gebroken met zijn vroegeren stijl om een werk van uiterst modernen uitdrukkingsvorm te scheppen. De leiding van de uitvoering kon dan ook slechts in zijn eigen handen liggen; voor het zware offer, dat dit voor den teruggetrokken man. die van de wereld gansch vervreemd is, betee- kent, zou hij als prijs bedongen hebben, dat het koor van Sint Pieter, de eigenlijke „Sixtijn- sche kapel", weer in vroegere vormen hersteld wordt door de vaste aanstelling van een twin tigtal zangers. De heiligverklaring van Don Bosco heeft een bijzondere beteekenis voor de Italiaansche na tie, die in hem niet alleen een heilige, maar ook een groot vaderlander vereert. Op tweeden Paaschdag zal de Italiaansche regeering den nieuwen heilige als zoodanig op het Kapitool een nationale hulde bereiden. Bij de heilig verklaring zelf zal de koning van Italië echter officieel vertegenwoordigd zijn door den Ita- liaanschen kroonprins. Deze officieele deel name van de Italiaansche kroon is een opmer kelijke en beteekenisvolle consequentie van de oplossing der „Romeinsche kwestie'". MOSKOU, 30 Maart. (TASS) Naar aanleiding van in de Fransche pers verschenen berichten betreffende de arrestatie te Parijs van tot ver scheidene nationaliteiten behoorende personen wegens spionnage ten gunste van Sovjet-Rus- land, is het agentschap Tass gemachtigd te verklaren, dat deze berichten van eiken grond zijn ontbloot. naar het station, om de terugreis naar Berlijn te aanvaarden. Toen de jeugdgroep net station bereikt had, stortten zich ongeveer 20 a 30 le den van de Hitlerjeugd op de groep vaandel dragers, die aan het hoofd van den stoet ging en ontrukten haar de banieren en wimpels. De weinige aanwezige politiebeambten, die trachtten in te grijpen, stonden tegenover het optreden van de Hitlerjeugd machteloos. Na dat nog grootere groepen Hitlerjeugd waren aangerukt* werden ook den anderen vaan deldragers de banieren en wimpels ontnomen. De Hitlerjongens, die tot achttien jaar oud waren, waren de leden van de katholieke jeugdgroep lichamelijk in alle opzichten de baas Het bisschoppelijk ordinariaat van Berlijn heeft in verband met deze voorvallen een petitie gericht aan den rijkskanselier, den rijksminis ter van binnenlandsche zaken en den Pruisi- schen minister-president en tegen deze aanval len bij de betrokken instanties van de Hitler jeugd een protest ingediend. Volgens de „Reichspost" heeft het Duitsche Katholieke Jeugdbureau te Berlijn het volgen de medegedeeld: De katholieke jeugdgroep Groot-Berlijn, welke de jeugd van tien tot veertien jaren om vat had Zondagmiddag j.l. te Henningsdorf aan de Havel een voorjaarsbijeenkomst georgani seerd. Ongeveer 1600 leden van de katholieke jeugdgroep hadden zich in verband hiermede op een stuk grond van de katholieke kerk al daar opgesteld, nadat tevoren daartoe van de politie toestemming was verkregen. Kort nadat de bijeenkomst begonnen was, trokken ongeveers 200 leden van de Hitlerjeugd in gesloten gelederen het grondgebied van de kerk op, midden door de katholieke jeugdgroep heen. Tijdens dezen doormarsch klonken van de zijde der Hitlerjeugd beleedigende uitla- tigen. Een Katholiek-vaandeldrager werd de meegevoerde Hakenkruis-banier uit de han den gerukt. De diocesane leider van de jeugdgroep zag zich hierop genoodzaakt de bijeenkomst te on derbreken en de deelnemers trokken zwijgend BOEDAPEST, 29 Maart (Reuter) De te Zürich wonende zakenman Richtrd Sereny, een Hongaar van geboorte, heeft als uiting van zijn vereering voor den Hongaarschen Rijks bestuurder, Horthy, dezen de eeresabel geschon ken van den Japanschen maarschalk Oyama, die, naar men weet, in 1903 een overwinning behaalde op den Russischen legeraanvoerder Kuropatkin. De eeresabel, die Oyama van den Mikado had gekregen, had de maarschalk weer geschonken aan den vader van Serenyi als tegengeschenk voor een jachtgeweer van Napoleon, dat de zakenman den maarschalk schonk als uiting van bewondering, dat hij de Russen verslagen had, wat Napoleon niet gelukt was. Het gevest van de sabel is vervaardigd van vischgraat en wel van .een vischsoort, die reeds lang is uitgestorven, rijk getooid met sieraden naar motieven van het huiswapen van den Japanschen keizer. Het lemmet is van zeer bijzondere soort en ter wereld bestaan slechts twee van dergelijke iemmets; het andere is in het bezit van Rocke feller. De scheede van de sabel is uit Japansch rood goud en gelakt, eveneens rijk versierd. Het nieuwste amphibie-vliegtuig van de Engelsche Marine is te Farnborough gereed gekomen. de beperking en vermindering van den oogst verplicht kan worden gesteld. De staatssecretaris voor Landbouw, Wallace, heeft bij alle instanties van het Congres aan gedrongen op een zoo snel mogelijke afhande ling van het wetsontwerp, aangezien door elk uitstel de voorraden toenamen. De katoenoogst voor het jaar 19341935 wordt erdoor beperkt tot 10 millioen balen. WASHINGTON, 30 Maart. (V.D.) Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren, zooals reeds in het kort door ons gemeld, de nieuwe tarief- wet met 272 tegen 111 stemmen aangenomen. De wet houdt een machtiging voor president Roosevelt in, om gedurende drie jaar zelfstandig tariefovereenkomsten met andere landen aan te gaan, van welke bevoegdheid Roosevelt ge bruik wil trachten te maken, om voordeelige afzetovereenkomsten voor het surplus aan Ame- rikaansche landbouwproducten te sluiten. Het wetsontwerp gaat thans naar den Senaat. De Senaat nam met 46 tegen 39 stemmen de vrij drastische katoencontrölewet aan, waardoor GENèVE, 30 Maart. Van een hooggeplaatst functionaris van het Internationaal Arbeids bureau heeft „United Press" vernomen, dat Japan zich waarschijnlijk in Juni uit de inter nationale arbeidsorganisatie zal terugtrekken. Jen verwacht namelijk, dat Japan op de arbeids- conferentie in Juni zoowel door de arbeiders als de werkgeversgedelegeerden zal worden aan gevallen wegens „dumping", die wordt toege schreven aan lage loonen. In Japansche kringen heeft men zich in spot- tenden zin over het denkbeeld uitgelaten, maar toch niet ontkend, dat de mogelijkheid van uit treden bestaat, indien de conferentie aan het feit, dat Japan zijn buitenlandschen handel uitbreidt, politieke kwesties vastkoppelt. Men herinnert verder aan de jongste publi catie van het arbeidsbureau over den lagen loonstandaard in Japan, waaruit de Britsche en Fransche gedelegeerden naar men vermoedt hun argumenten zullen putten voor een aan val op Japan. (United Press) CAIRO, 30 Maart (Reuter). Een op de spoor lijn loopende kameel in Opper-Egypte heeft een goederentrein doen ontsporen. De machinist van den trein werd op slag gedood en de conducteur en 2 passagiers ge wond. MADRID, 26 Maart. De Cortes hebben den geestelijken, die ten gevolge van de revolutie van 1931 de toelage uit de staatskas, waarop zij recht hadden, verloren hebben, eindelijk ten deele recht doen wedervaren. Ten deele slechts, want de regeering heeft, met het oog op de financieele omstandigheden waarin Spanje ver keert, het totaal der toe te kennen lijfrenten meenen te moeten beperken tot een bedrag van 6.5 millioen peseta's en alleen die geestelijken zullen een lijfrente kunnen krijgen ten be drage van twee-derde van hun vroegere toelage wier inkomen eertijds niet meer dan 7000 peseta's bedroeg. Niettemin is het wetsontwerp, zooals de Kamer het ten slotte te beoordeelen heeft gekregen, veel beter dan het oorspronke lijke, dat nog verschillende andere beperkende bepalingen bevatte. De debatten in de Cortes hebben minder lang geduurd dan gevreesd werd. De socialisten begonnen met het uitlokken van een stem ming over de al of niet grondwettigheid van het ontwerp, maar de poging der marxistische fractie, om het ontwerp inconstitutioneel te doen verütaren, mislukte volkomen. In het verloop der debatten lieten de spre kers, die namens de groote rechtsche partijen het woord voerden, duidelijk uitkomen, dat zij het voorstel der regeering niet volmaakt ach ten, maar het aanvaarden zouden, omdat het althans ten deele hun wenschen vervult en ook omdat zij de regeering geen moeilijkheden in den weg willen leggen, daar dit slechts spelen in de kaart der oppositie zou zijn. Opnieuw dus hebben de rechtsche partijen, die de re geering steunen, van een deel harer verlangens afstand gedaan, omdat zij in de huidige om standigheden een mogelijke kabinetscrisis wil len voorkomen. Het belang van Spanje gaat voor haar boven het partijbelang en zij bewijzen bereid te zijn de noodige offers te brengen. Niettemin liet de afgevaardigde Cimas Leal, die namens de agrariërs sprak, duidelijk uitko men, dat zijn partij dit ontwerp in zekeren zin slechts op afbetaling aanvaardt. Hij behield zich het recht voor op de kwestie terug te ko men zoo spoedig de financieele positie van het land beter zal zijn. Is dat eenmaal het geval, dan zullen ook die geestelijken lijfrenten kun nen krijgen, die er thans van verstoken blijven. In het geheel zal slechts een bedrag van onge veer 24 millioen peseta's noodig zijn. Kan de Staat dat bedrag uitgeven, dan zal zjj aan al haar financieele verplichtingen jegens de gees telijken, die onmiskenbare rechten hebben, kunnen voldoen. Gil Robles onderstreepte die woorden. Het wetsontwerp is ten slotte met 191 tegen 9 stemmen aanvaard. De socialisten hadden voor de stemming de zaal verlaten. Voor stem den de radicalen, alle rechtsche partijen, de monarchisten incluis, en ook de nationalisten. Tegen verklaarden zich slechts de conservatief- republikeinen, die onder leiding van Maura staan. MADRID, 30 Maart (Reuter). De statistie ken hebben uitgewezen, dat er in Spanje te veel doktoren zijn, zoodat velen hunner in kom mervolle omstandigheden verkeeren. Te Cordova, La Coruna en Saragossa is 50 pet. van het aantal doktoren werkloos, te Ma laga 40 pet. en in Barcelona 30 pet. In de medische faculteit van de universiteit te Valladolid studeeren op het oogenblik 1000 studenten, terwijl in de geheele provincie slechts 500 hunner geplaatst kunnen worden. In tegenstelling met Spanje bestaat er in Egypte een tekort aan geneesheeren. Het aan tal dokters bedraagt daar slechts 2170 en deze komen tijd te kort om de zieken zorgvuldig te behandelen. Zocals bekend, is tijdens de internationale Rome-bedevaart van katholieke journalisten ter gelegenheid van het Heilig Jaar eenstemmig het besluit genomen, om het derde congres der ka tholieke pers te Rome te houden bij gelegenheid van den 75sten verjaardag van de stichting van de „Osservatore Romano.'' Naar aanleioing van den door velen uitgespro ken wensch, dat dan tegelijk een internationale tentoonstelling der katholieke pers zou worden georganiseerd, heeft de directie van de „Osser vatore", aldus de „Maasbode", zich to promotor gemaakt van deze nieuwe tentoonstelling, welke tevens een huldeblijk zal zijn van de Katholie ken van alle landen aan Z. H. Paus Pius XI, die bij het derde eeuwfeest van den H. Franciscus van Sales dezen Heilige proclameerde tot patroo der katholieke schrijvers en die in Zijn den 5en Juni van het vorig jaar tot een groep journalis ten gehouden toespraak o.m. zeide, dat zij „de trouwe verspreiders zijn van 't pauselijk woord." De H. Vader heeft dit initiatief dan ook met welwillendheid ontvangen en als bewijs van Zijn instemming daarmede aan de directie van de „Osservatore" medegedeeld, dat Hij de tentoon stelling wenschte te zien ondergebracht in de pauselijke villa te Castel Gandolfo, waardoor zij om zoo te zeggen zal worden ingelijst in een on vergelijkelijk kader van historische herinnerin gen, van kunstwerken en van natuurschoon. De voornaamste katholieke bladen, tijdschrif ten en persagentschappen hebben reeds met broederlijk enthousiasme hun deelneming toege zegd en tevens beloofd, op groote schaal propa ganda voor de tentoonstelling te maken, opdat alle krachten op het gebied der katholieke pers aan de exnositie zullen deelnemen, welke van speciale beteekenis zijn zal voor hen die zich wijden aan het apostolaat en aan het mis siewerk, d.w.z. aan de uitbreiding van het Rijk van Christus op aarde. Naar wij vernemen, zal het organisatie-comité, bestaande uit graaf Dalla Torre, directeur van de „Osservatore", graaf ir. Franco Ratti, voor zitter van den centralen raad van de Vaticaan- sche Stad, ir. Leone Castelli, algemeen directeur van de technische diensten in de Vaticaansche Stad, dr. Emilio Bonomelli, directeur van de pauselijke villa's en mgr. Giuseppe Monti, die als secretaris zal fungeeren, binnenkor 't program der tentoonstelling publiceeren, welke in het voorjaar van 1936 zal worden gehouden. PARIJS, 30 Maart. (Reuter). Een gevolg van het onderzoek in de Stavisky-affaire is een de creet, dat gisteren dooi* den minister van Bin nenlandsche Zaken is uitgevaardigd, waarbij de controle verscherpt wordt op speellokalen en wedrennen. Wanneer in het vervolg een speler uit een casino gezet wordt, geldt dit voor een minimum van 2 jaar en is geen beroep of re visie mogelijk. Het personeel van de afdeeling der ,,Sureté Generale", welke toezicht uitoefent op casino's en wedrennen, zal vernieuwd wor den. TOKIO, 30 Maart. De tachtigste verjaardag van. de onderteekening van het vriendschaps verdrag tusschen Japan en Amerika is heden, zoowel in Japan als in de Vereenigde Staten gevierd, o.m. door een uitwisseling van radio uitzendingen, die in beide landen duidelijk en goed ontvangen werden. In een interview verklaarde de Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken Hirota, dat zoowel Amerika als Japan twee onafhankelijke landen waren, die den Stillen Oceaan be- heerschten. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat gedurende de 80 jaar de vriendschap tus schen Japan en Amerika gehandhaafd was ge bleven en zelfs versterkt was, hoewel zien na tuurlijk van tijd tot tijd problemen vooi deden. Hirota sprak de hoop uit, dat deze vriendschap in de toekomst door niets verstoord zou wor den. Japan zou in Juni uit het Int. Arbeidsbureau treden. Verlaging van den steun in Twente een week opgeschort. Zal de Middenstands raad verordenende bevoegd heid krijgen? Samenwerking tusschen Gezellenvereeniging en R. K. Volksbond in het belang van de jeugdige werkloozen. Een der slachtoffers van den benzine-brand te Nijmegen overleden. BERLIJN, 29 Maart (D. N. B.) In de pe riode van 1 October 1933 tot 28 Febr. 1934, is men er in geslaagd 475.000 werkloozen weer aan het werk te zetten, waarvan 235.000 tijde lijk en 240.000 in vasten dienst. Een rondvraag, gehouden bij de belangrijk ste industrieën wettigt de verwachting, dat er in de periode van 15 Maart tot 1 Juli 420.000 werkloozen weer in het productie-proces opge nomen kunnen worden. SARAGOSSA, 30 Maart (Reuter) Het per soneel van tram en autobussen alhier heeft besloten het werk onmiddellijk te hervatten. Te Malaga heeft een groèp extremisten drie auto's in brand gestoken; er ontstond een vuur gevecht met de politie, waarbij verscheidene ex tremisten werden gewond. Drie hunner werden gearresteerd. PARIJS, 30 Maart (VB.) De Fransche re geering heeft het totale contingent voor den in voer van appels en peren in de komende drie maanden vastgesteld op 26.700 ton. De Vereenig de Staten mochten hiervan 5000 ton invoeren. De onderhandelingen die van Amerikaansche zijde zijn gevoerd om toestemming tot invoering van 10.000 ton te krijgen, moeten waarschijnlijk als mislukt worden beschouwd. LUCKNOW, 30 Maart (Reuter). In Benares, de heilige stad der Hindoes, hebben dieven in gebroken in verscheidene tempels en vele waardevolle voorwerpen gestolen. PARIJS, 30 Maart (Reuter) Onder de bezuinigingsmaatregelen, die de regeering over weegt om het begrootingsevenwicht te herstel len, komen voor: een korting van 15 procent op de salarissen der ministers en een vermindering van de civiele lijst van den president der repu bliek. De ambtenaren die georganiseerd zijn in de Communistische „Confédération générale du travail unitaire" hebben besloten zich te ver zetten tegen elke salarisverlaging en daartegen te strijden met alle middelen, inclusief de alge- meene werkstaking. LONDEN, 30 Maart (Reuter) Ten gevolge van een mijnontploffing te Dipton in Durham zijn drie mijnwerkers gedood en twee gewond. i \\\\\\Muiiiiiiii// 1 s f i#?- Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: Vorige stand:: 748 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1