De onoverwinnelijke Kerk Wordt Insull uitgeleverd? Z. Em. Kard. Ehrle gestorven Het nieuws van heden COMMENTAAR OP DE REDE VAN MGR. BARES Het geval van den moedigen jongen MAIOTIS" IN TURKIJE VASTGEHOUDEN ARCHIVARIS VAN DE H. ROOMSCHE KERK SUVICH NAAR LONDEN p.e.wia.ik'a Holt&Straathol Zal cok U voldoen DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 31 MAART 1934 Avondblad Qui s'excuse, s'accuse Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiji Verbijsterende opmerkingen der VölkBeobachter" Een leenïng aan China? Japansch verzet De bankier weigert echter vrij willig het schip te verlaten Onder Grieksche vlag" Barcelona's spookauto gevonden Samuel Insull Japan denkt niet aan aanvallen „Pater Ehrle liet den bibliothecaris van Milaan, Achille Ratti, thans Paus, naar Rome komen Geleerde van wereld- beteekenis Z. Em. Kardinaal Ehrle f Het Italiaansche ontwapenings plan alleen nog kans? Goede Vrijdag in Spanje Een inslaande predicatie Katholieke jeugd en sport Een onomwonden démenti van Kard. Faulhaber De MEUWE HAARLEMSCHE COUR AIS T zal op Tweeden Paaschdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De „Tsjeljoeskin" Rusland schokt WAT DE STAVISKY-AFFAIRE LEERT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18673 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Gedurende de Goede Week werden in de tien oudste en grootste katholieke ker ken van Berlijn, preeken gehouden over actueele godsdienstige vraagstukken. Gezien de lichtgeraaktheid der nationaal-socialistische machthebbers, heeft de geestelijkheid daarbij natuurlijk een groote voorzichtigheid moeten betrachten, want terwijl sommige Nazi-leiders als Alfred Rosenberg en Baldur von Schirach vrijelijk de verderfelijkste anti-christelijke leer stellingen mogen verkondigen, wordt ieder woord van de katholieke priesters, zelfs ook dat, wat niet in het openbaar gesproken is, scherp be luisterd, om na te gaan of het bij mogelijkheid niet een den nat.-socialisten onaangenamen klank zou kunnen hebben. De Berlijnsche ka tholieke geestelijkheid schijnt ook wezenlijk deze voorzichtigheid in acht te hebben genomen Immers, geen enkel blijk van ontevredenheid en ontstemming over de gehouden predikaties is tot ons doorgedrongen. Tot besluit der zuiver godsdienstige voorlichtingen en vermaningen, welke de geestelijke herders aan de katholieke Duitschers in de Rijkshoofdstad hebben gege ven, heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. Bares, bisschop van Berlijn, op Goeden Vrijdagmiddag in de St. Hedwigskathedraal een toespraak gehouden, welke door middel van luidsprekers niet alleen ook in andere kerken gevolgd kon worden, maar ook daarbuiten. Naar het „Deutsche Nachrich- tenbureau", het gelijkgeschakelde officieele Duitsche nieuwsbureau, bericht, hebben twin tig-duizend menschen, samendrommend rond de kathedraal, naar deze toespraak van hun bisschop geluisterd. Gezien de bron, welke dit enorme aantal opgeeft, mogen wij veilig aan nemen, dat hét zeker niet overdreven is. Vol gens het uiterst beknopt résumé, dat dezelfde nieuwsbron van Mgr. Bares' rede geeft, heeft de bisschop gesproken over het innerlijke en uiterlijke leven der Katholieke Kerk. De dag, waarop Christus negentienhonderd jaar geleden den oogenschijnlijk smadelijken, maar in werkelijkheid triomf alen kruisdood stierf, en als een door den dood overwonnene in het H. Graf werd gelegd, moet den kerkvorst hebben geïnspireerd, want evenals Christus na onmen- schelijk lijden en een schijnbare nederlaag den dood op Paaschmorgen overwon, evenzoo zal zijn Kerk ondanks al het Haar aangedane leed en onrecht uiteindelijk triomfeeren. Deze ge dachte was het „Leitmotiv" van Mgr. Bares' Goede Vrijdagpreek. Zonder gerechtigheid en waarheid, aldus sprak hij, kan de wereld niet leven. En daar de mensch met het negatieve nooit tevreden is en iets positiefs moet hebben, kan er ook nooit een middenweg bestaan tusschen Christus en den anti-christ. Christus was en is en zal weer zijn de redding der menschheid te genover den geest van leugen en afschuwelijk heid, van bloeddorst en wellust. De Kerk zal ook in dezen tijd uit al Haar leed als overwinnares te voorschijn komen. De Kerk van Christus is door nog geen tegenstander verslagen. Wanneer men meent Haar verpletterd te hebben, zal men zien, dat Zü het volgende oogenblik reeds weer rus tig, fier en sterk overeind staat. Wanneer men gelooft Haar graf gegraven te hebben, valt men er zelf in. Deze woorden zijn niet gebaseerd op een mythe van twintig eeuwen, maar op een on loochenbare tastbare werkelijkheid, welke stand heeft gehouden tot op den dag van vandaag en stand zal houden tot aan het einde der tijden. Zy vormen als men wil gemeenplaatsen, maar gemeenplaatsen welke niet genoeg herhaald kunnen worden, omdat er nog steeds kortzichtigen en verblinden zijn, die tegen de feiten in aan de juistheid daarvan niet kunnen of niet willen gelooven. Het „Écra- sez l'Infame". (Vernietig de schandelijke) maak te de infame vrijdenker Voltaire tot zijn levens devies, daarbij doelend op de Kerk, en in plaats van de Kerk, die hij met schimp en hoon bestreed werd hy zelf geécraseerd. Hoe vreemd het ook moge klinken, de zeer algemeen gehouden ter men van Mgr. Bares' rede hebben in verschillen de Duitsche bladen ontstemming gewekt. Zoo noemt b.v. de „Berliner Lokalanzeiger" de toe spraak „bevreemdend". Bij alle geboden terug houdendheid tegenover kerkelijke en in het byzonder religieuze kwesties, aldus het blad, zal men toch ten opzichte van het optreden van den nieuwen katholieken bisschop in Berlijn moeten vaststellen, dat de toespraak van den hoogwaardigheidsbekleeder hier en daar een toon heeft, welke gemakkeiyk zou kunnen wor den misverstaan. Niemand eischt van de Kerk, dat zij van Christus zal afwijken naar een middenw'eg tus schen Hem en den antichrist, want de anti christ, de roode goddeloosheid, waarop de bis schop alleen maar kan doelen, is door de Duit sche verheffing, welke van uit haar innerlijk- ste wezen den christelijken vrede in Duitsch- land wil, overwonnen. De Katholieke Kerk is bevrüd van de vijandige nabuurschap, waarin de partijen als het Centrum Haar vele jaren hielden. De tüd van leugens en gevaarlijke com promissen is voorbij. In klaarheid en waarheid heeft de nieuwe staat zijn betrekkingen tot de Katholieke Kerk geregeld. Der Tag" spreekt over een verkeerd begre pen toespraak, en schrijft: „In Duitschland geniet de Katholieke Kerk alle denkbare vrijheden, die hare grenzen slechts daarin vindt, dat de volksgemeenschap door haar geen schade mag lijden. In het con cordaat is deze toestand als bevredigend erkend en is tegelijkertijd aan de priesters politieke ac tie verboden. Belangrijke leiders van het Duit sche episcopaat hebben ook tegenover dezen toestand van zaken, die voor de Kerk een tot dusverre weergalooze garantie van haar werken beteekende, een houding aangenomen, die recht geven te hopen, dat een vlot afwegen tegenover elkander van kerksche en staatsbelangen te allen tijde gewaarborgd was. Men mag wel aan nemen, dat de toespraak van den bisschop een interpretatie krygt, die misverstanden buiten sluiten zal." Vergelijkt men deze commentaren met den door het D. N. B. samengevatten inhoud van Mgr. Bares' rede, dan vraagt men zich onwillekeurig af tusschen welke spreekwoorden men een keus moet doen om deze commentaren te verklaren. Wordt hier een schoen aangetrokken, omdat hij zoo goed past? Of tracht men zich bij voorbaat te verontschuldigen, daardoor den indruk ves tigend, dat men beschuldigd dient te worden? Of heeft Mgr. Bares in scherper geformuleer de termen gesproken dan het D. N. B. mag la ten weten? De zinspeling van de ..Lokal An- zeiger" op de „roode goddeloosheid" riekt naar politiek. Immers de Kerk vecht tegen elke god deloosheid, onverschillig of deze rood of min of meer bruin van tint is. De vermelding van het prachtige concordaat in dit verband, zooals deze door ,,Der Tag" wordt gedaan, kan op zijn zachtst gezegd minstens evenveel misverstand wekken als de rede van den Berlijnschen bis schop, welke in ieder geval door de katholieken volkomen zal worden begrepen zooals zij begre pen moet worden. Het concordaat met het Va- tikaan ziet er op papier hoogst vertrouwen wekkend uit, maar beantwoordt de toepassing daarvan in de werkelijkheid wel in alle opzich ten aan de gerechtvaardigde verwachtingen? Maar welke moeilijkheden en misverstanden er in Duitschland tusschen de Katholieke Kerk en sommige nationaal-socialistische machtheb bers ook mogen bestaan, de onoverwinneiyke Kerk zal eenmaal als de verrijzende Christus zelve zegevieren. Deze Paaschgedachte zal ook de niet onvoorwaardeiyk in de zegeningen van het Hakenkruis geloovende katholieken in Duitsch land troosten, indien zij troost mochten behoe ven. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, licht tot 5 half bewolkt, droog weer, later iets E= zachter. Hoogste barometerstand: 777.8 te Hapa- randa. Laagste barometerstand748.5 te La |j EE Coruna. Zon op 5.40, onder 6.30. licht op 7 uur. Maan op n.m. 7.37, onder v.m. 518- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De „Germania" gaf eenige dagen geleden het verhaal van een moedigen katholieken knaap, die weigerde een evangelische gods dienstoefening bij te wonen, welk verhaal wij overnamen. Het hoofdorgaan der nazi's, de ,,Völk. Beobacht." meent, dat de „Germania" uit een mug een olifant heeft gemaakt, en schrijft: „Wanneer een H. J.-Führer een zij ner kameraden zcu dwingen, om de godsdienst oefening van een andere belijdenis te bezoeken, dan is dit zeker niet juist. Dwang bij kerkbe zoek behoort niet. Wij staan echter op het standpunt, dat het den- meest kerkvasten Duit- scher absoluut geen schade zou doen, wanneer hij ook eens de godsdienstcefening van een andere kerk zou bezoeken. En als de H. J.- Pührer den wensche had, om zijn troep eens in gesloten formatie naar een kerk te brengen, dan beteekent dat nog niet, dat hij uit katho lieken protestanten wil maken. De „Germania" schynt niet te weten, dat er een soort gewoon te is ontstaan, dat nationaal-socialistische groe pen afwisselend bij de eene of andere confessie ter kerke gaan. Schade aan zijn ziel heeft daardoor nog geen enkele nationaal-socialist geleden. Maar dwang mag er, zooals van zelf spreekt, niet worden uitgeoefend. Wanneer de H. J.-Pührer dit heeft gedaan, dan is dit een misgreep. De weigering van den jongen had hem moeten doen inzien, dat deze nog niet eng genoeg zich verbonden voelt met de natio naal-socialistische kameraden". Dit is werkelijk verbijsterend en zorgwekkend. De „Germania" wijst er op, dat het den katholieken in geweten verboden is, godsdienst oefeningen van andere kerken te bezoeke en is er van geschrokken, dat het al „gewoonte is, dat dit toch geschiedt en betreurt ten zeerste, dat een katholieke jongen, die zijn kerk trouw blijft, voor een nationaal-socialist van den tweeden rang wordt aangezien. SJANGHAI, 31 Maart (V.D.) De besprekin gen der groote internationale bankiers, die naar China zijn gekomen op initiatief van Soen Tsen Wen teneinde overleg te plegen over het toe staan van een groote leening aan China, wek ken in de buitenlandsche kringen alhier groote belangstelling. Het organisatieplan voor de leening die door 'n internationaal consortium zou worden gefour neerd wordt gesteund door kringen, die in nauw contact staan met president Roosevelt, doch zal waarschijnlijk krachtigen tegenstand onder vinden van de Japansche diplomatieke verte genwoordigers in China, die protesteeren tegen het feit, dat Japansch kapitaal niet is uitge- noodigd om te participeeren in dit consortium. BARCELONA, 30 Maart (V.D.) Groote sensatie is gewekt door het feit, dat de politie er eindeiyk in geslaagd is de z.g. „Spookauto" te ontdekken, met behulp waavan in den laat- sten tijd tal van overvallen werden gepleegd Er waren n.l. een viertal pistoleros gearres teerd, die o.m. gegevens versterkten omtrent de plaats, waar de auto zich bevond. In de auto bevonden zich tal van bommen. Men verwacht thans ook, dat spoedig de chef van de bende achter slot en grendel zal kunnen worden gezet, daar men zijn signalement heeft. PARIJS, 31 Maart (Reuter) Havas ver neemt, uit Athene: Volgens een mededeeling van de eigenaars van het stoomschip „Maotis hebben de Turksche autoriteiten aan den ka pitein van het schip draadloos gelast, Samuell Insull uit te leveren. De kapitein van de „Meo- tis" heeft evenwel geweigerd hieraan te vol doen. ANKARA, 31 Maart (Reuter) Officieus wordt gemeld, dat de minister van Buitenland sche Zaken heeft voorgesteld, de uitlevering van Insull aan een Turksche rechtbank voor te leggen. Het Turksch-Amerikaansche uitleve ringsverdrag is nog niet geratificeerd en Insull kan niet geacht worden onder de nieuwe rege ling te vallen; maar indien een Turksche recht bank, in het bezit van het volledige dossier, tot uitlevering adviseert, zal de Turksche regee- ring zich aan het advies houden. ISTAMBOEL, 31 Maart. (Reuter). Na bij de Turksche politie en den Griekschen consul te hebben geprotesteerd tegen het vasthouden van zijn schip, verklaarde de kapitein van de „Maiotis", dat hij Samuel Insull, die onder bescherming van de Grieksche vlag staat, nooit zal uitleveren. Insull zelf verklaarde, dat hy de „Maiotis" niet vrijwillig zal verlaten. Nadat de kapitein van de „Maiotis" een be zoek had gebracht aan den Griekschen consul, verzocht deze telegrafisch om instructies uit Athene, TOKIO, 31 Maart (V.D.) De verklaringen van den Japanschen premier Saito, waren in den laatsten tijd in de Russische pers aldus uitge legd, dat in het voorjaar van 1934 Japan de militaire operaties tegen Rusland zou beginnen. In opdracht van den Japanschen premier wordt m verband daarmede medegedeeld, dat deze in terpretatie van de redevoeringen van Saito niet in overeenstemming is met de feiten. Van een optreden, welke ook van Japan tegen Rusland kan geen sprake zijn. Japan denkt er niet aan Rusland aan te vallen. O Onze Romeinsche correspondent seint: in de Curie van de Sociëteit van Jesus, waar hy sinds anderhalf jaar woonachtig was, is kardinaal Ehrle hedennacht om 1 uur 7 over leden. Kardinaal Franz Ehrle werd te Isny (Wurt- temberg, diocees Rottemburg) op 17 October 1845 geboren en trad op 16-jarigen leeftijd 29 Sept. 1861 in het noviciaat der paters Je- suïeten te Gosheim by Sigmaringen. Na zün philosophische studiën te hebben volbracht te Münster en te Maria-Laach en studieprefect te zijn geweest te Felskirch, week hij tengevolge van den Kulturkampf uit naar Engeland en studeerde daar van 1873 tot 1877 de theologie aan het college Ditton Hall, dicht bij Liverpool. Daar ontving hij ook op 24 Sept. 1876 de heilige priesterwyding. Vier jaren later naar Rome gekomen, arbeidde hij daar ge durende 19 jaren aan de wereldberoemde Vati- caansche bibliotheek, waarvan hij in 1895 door Paus Leo XIII benoemd werd tot prefect, in welke functie de onvermoeide geleerde de hel per was van alle studeerenden zonder onder scheid van nationaliteit öf godsdienst. Ver schillende practische veranderingen werden onder zijn bestuur aangebracht. Zoo werden tal van bibliotheken en kostbare verzamelingen aangekocht, een laboratorium tot herstel van bedorven boeken ingericht en de geheele biblio- teek op betere wijze beschermd tegen brand schade. In den zomer van 1914 werd hij in zyn functie opgevolgd door den toenmaligen prefect der Ambrosiaansche bibliotheek te Milaan, Mgr. Ratti, den tegenwoordigen Paus, die na op den Stoel van Petrus te zijn verheven, zijn voorganger aan de Vaticana op 11 Dec. 1922 verhief tot kardinaal-diaken, met de titelkerk van San Cesario. Kardinaal Ehrle had dus toen reeds den leeftijd bereikt van 77 jaar. Met nog frissche kracht van geest en lichaam begon de nieuwe prins der Kerk toen zijn arbeid voor de niet minder dan zes Congregaties waarvan hij tot lid werd benoemd: die der Oostersche Kerk, der Riten, van het Ceremonieel, van de Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden, de Seminariën en Universiteiten en van de Kerk fabriek van Sint Pieter, alsmede voor de Pau selijke Bijbelcommissie. Ter gelegenheid van zijn gouden priesterjubilé schreef baron Ludwig (Von Pastor, de bekende historicus der Pausen) van Pater Ehrle o.a. het volgende in de „Reichspost": „Wie heden ten dage de Vaticaansche biblio theek bezoekt, vermoedt niet met welke moei lijkheden men daar vroeger te kampen had. Ik kan hier spreken bij ondervinding. In het begin van 1879 kwam ik naar Rome, om het mate riaal te verzamelen voor de eerste deelen mij ner Pausengeschiedenis. Ondanks de beste aan bevelingen, die ik had, bleek spoedig, dat nog altijd hetzelfde ingeroeste systeem bestond als ten tijde van Böhmer en Janssen. In het ge heele jaar hoogstens 100 werkdagen van niet meer dan vier uur elk. In de werklokalen wei nig plaatsen, die goed licht hadden, in den winter geen verwarming, niet eens het natio nale houten plankje om de voeten te bescher men tegen den kouden steenen vloer. Maar dit alles zou nog te verdragen zijn geweest, indien niet de inrichting der bibliotheek en de be ambten eiken wetenschappelijken arbeid uiterst moeilijk gemaakt hadden. Een cataloog of iets dergelijks was niet voorhanden; had men een gedrukt boek noodig, dan moest dit werk ge haald worden uit de Borgia-zaal, waar destyds de boeken werden bewaard. Veel erger nog was het verbod om den handschriftencatalogus in te zien; het was al een groote gunst als de prefect u veroorloofde er eenige oogenblikken in te neuzen en als men zoo gelukkig was het nummer van een bepaald handschrift te heb ben gevonden, dan heette het maar al te dik wijls, dat het gebruik van dat document gere serveerd was en niet aan iedereen kon worden toegestaan! Krachtens welk systeem die reserveering plaats had, kon niemand navorschen! Aan al deze misstanden heeft prefect Ehrle successie velijk een einde gemaakt. Tegenwoordig is de bibliotheek een model-inrichting, die aan alle moderne eischen beantwoordt; zij heeft een groote goed verlichte werkzaal, waarin 's win ters een behaaglijke temperatuur heerscht. De vroeger zoo angstig weggeborgen catalo gi der handschriften zijn ter beschikking van iederen aanvrager. Ook zijn de werkdagen en werkuren zóó vermeerderd dat zelfs de ijverig ste geleerde tevreden kan zijn. Daarbij is met de eigenlijke boekery en het archief een prachtige, ryke consultatiebibliotheek verbonden. Dat al les danken wij aan de energie van kardinaal Ehrle. Maar hij heeft nog meer gedaan. Hem danken wij ook de stichting van een instituut voor het herstel van beschadigde manuscrip ten, een modelinstelling. Hij heeft, toen bij een brand bleek, dat de manuscriptenschat niet veilig genoeg was, een nieuw volstrekt brand vrij lokaal tot berging ervan laten bouwen. Hij is ook degene geweest, die Leo XIII heeft doen besluiten tot den aankoop van de handschrif ten van Borghese- en Barberini-bibliotheken, van welke de eene nagenoeg ontoegankehjk, de an dere slechts op één dag in de week geopend was. Een bijzondere verdienste van pater Ehrle was ook deze, dat hij steeds het goede perso neel voor de bibliotheek wist te vinden, en hier heeft de Voorzienigheid zich ongetwüfeld van pater Ehrle bediend om den bibliothecaris van Milaan, Achille Ratti, den tegenwoordigen Paus, naar Rome te doen komen. Op grond van de beste persoonlijke waarnemingen en kennis der omstandigheden verklaarde dan ook Zijne Heiligheid bü de verheffing van pater Ehrle tot kardinaal, dat het nieuwe lid van het H. College een ideale bibliothecaris was ge weest". LONDEN, 31 Maart. (Reuter.) In verband met het bericht dat de Italiaansche onder minister van Buitenlandsche Zaken, Suvich, op 23 April te Londen zal aankomen, om het be zoek van MacDonald en Sir John Simon aan Rome te beantwoorden, meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" te Rome, dat Su vich de opdracht heeft aan de Britsche regee ring uiteen te zetten, dat de jongste Fransche nota volgens de meening van de Italiaansche regeering geen voortgang beteekent op den in het Britsche ontwapeningsplan aangeduiden weg, zoodat thans alleen het Italiaansche plan nog eenige vooruitzichten heeft. LONDEN, 31 Maart. (Reuter.) Uit Parijs wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Bar- thou, voornemens is, het ontwapeningsmemo randum van Paul Boncour van Januari j.l. als basis te nemen voor een nieuwe Fransche nota aan de Britsche regeering. Dit memorandum bevat o. a. de bepaling dat economische druk op een staat, die een te sluiten overeenkomst geschonden heeft, in ge val van nood zal aangevuld worden met mili tair optreden. De „Times" gelooft dat de Engelsche regee ring thans aan Frankrijk heeft gevraagd, in hoeverre het een her-bewapening van Duitsch land zou willen toestaan en welke waarborgen de Fransche regeering hiervoor van Duitsch land zou eischen. Het antwoord van Frankrijk kan niet voor het einde der volgende week verwacht worden De zitting van het bureau der Ontwapenings conferentie, welke op 10 April plaats heeft, zal dan ook zuiver formeel zijn. Vermoedelijk zal op deze zitting het besluit genomen worden het bijeenkomen van de ontwapeningsconferentie voorloopig uit te stellen. MADRID, 31 Maart (V.D.) In de talrijke kerken zijn gisteren drukbezochte kerkdiensten gehouden naar aanleiding van den Goeden Vrij dag. In de kathedraal van de hoofdstad werd de preek over de zeven kruiswoorden uitgespro ken door den Eerw. Pater Jezuiet Laburu, die de huidige sociale problemen uitvoerig besprak en daarbij nadrukkelijk naar voren bracht, dat de schuld voor de bovenstaande conflicten ligt bij de rijken, die geen deel van hun rijkdommen kunnen afstaan aan de armen. De preek werd per radio over geheel Spanje uitgezonden en vond buitengewoon veel weerklank. ZAMORA, 31 Maart (VD.) Toen de hier ter stede ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag gehouden processie de kerk weer binnenging ontplofte plotseling een bom. Deze richtte, won der boven wonder, slechts geringe schade aan. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. Kïpa seint uit München: De Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken heeft op een leiderscongres der Hitier Jugend in München verklaard: Van heden af zal men van verantwoordelijke zyde der kerk zich niet meer verzetten tegen het beoefenen v~n de volkssport door de Katho lieke Jeugdvereenigingen. Hij zeide bijzondere dankbaarheid verschul digd te zijn aan Kard.. Faulhaber, die erkend heeft, dat alleen de Hitlerjeugd het recht beeft om de volkssport te beoefenen, uniformen te dragen, enz. Daar dit bericht ons eenigszins twijfelachtig voorkwam hebben wij aanstonds een onderzoek ingesteld. Kardinaal Faulhaber verklaarde ons persoonlijk, „dat van dergelijke erkenning geen sprake kan zyn." De ontwapeningskwestie. Het bezoek van Sawich aan Londen. Het geval-Insull. De bankier weigert de „Maio tis te "verlaten. Aardschokken in Rusland. Kardinaal Ehrle f H.H. Wijdingen Paaschcongres der S.D.A.P. begonnen. Knoeierijen met aardappelen te Rotterdam. Dubbele moord te 's Gravenhage. Een veiligheidsbaan van de K.N.A.C. Een veiligheidslaan van de 6.N.A.C. Op 14 April zullen zestien officieren van „De Zeven Provinciën"terecht staan. De kasteelheer niet in vrijheid gesteld. O Ha NOME (Alaska), 31 Maart. (Reuter.) Het Russische vliegtuig, dat van hier gestart was om de leden der expeditie van prof. Schmidt, die op het Poolijs kampeeren, te redden, heeft tengevolge van een hevigen sneeuwstorm op 40 mijl afstand van Kaap van Karen een nood landing moeten maken. MOSKOU, 31 Maart (V.D.) Donderdag avond tegen 23.15 uur werden te Kiew hevige aardschokken waargenomen. Volgens mededee lingen van het hydro-meteorologisch instituut werden de schokken ook waargenomen te Sji- tomirr Sjpola, Namertsj en Bobrinsk. PARIJS, 31 Maart. Alvorens de beide pan; mentaire commissies van onderzoek voor lu dagen op Paaschreces zijn gegaan, heeft de Stavisky-commissie in een aan de regeering gezonden verklaring als haar meening uitge sproken. dat al te veel vroegere hooge burger lijke en militaire ambtenaren door hun lid maatschap van besturen, raden van beheer en door commissariaten min of meer twijfelachtige ondernemingen dekken. De commissie doet een beroep op de regeering om hiertegen met de geëigende wetgevende en andere middelen op te treden en eventueel den betrokkenen hun titels te ontnemen. De commissie inzake de Parijsche onlusten op 6 Februari constateert eenstemmig, geen enkel bewijs te hebben ontvangen voor de be wering dat er genoemden dag gebruik is ge maakt van een mitrailleur. IN) i v vvMimill)j(l 11 i f r 7 r 7 r Stand op Zaterdag 1 uur nm.: 753 Vorige stand: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1