Paus Pius XI en Don Bosco Severing Nazi Insull's avonturen Het nieuws van heden wmm mvEBP* GROOTE, TROUWEWIJZE DIET AAR DER KERK HET BALKANPACT WAS OVERBODIG De moord op Doeca UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN DE BAROMETER VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONi EMENTEN: voor Haarlem en Agentsc^ppen per week 25 cent; per kw, rtaal f 3.25; per post, per kwartazj f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 1 APRIL 1934 Ochtendblad Don Bosco behoort tot de uitge lezen figuren, die kolossen vat weldadige groot heid zijn Heden viert Rome zijn heiligverklaring Onderteekening zou Bulgarije in zijn streven naar revisie der vredesverdragen belem merd hebben Rede van Muschanow Tegen de daders levenslangen dwangarbeid geëischt Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiinii^ iiiiiiiiii Zijn brochure „Mein Weg zu Hitier zal binnenkort te Berlijn verschijnen Loebe ging hem voor De eerste Paaschkuikentjes kijken vol verwachting en nieuwsgierigheid de wereld in Werkloosheidsbestrij ding in Spanje Groote openbare werken zullen worden uitgevoerd COMPLOT TEGEN DEN DALAI LAMA ONTDEKT 28 personen terecht gesteld Zal de Turksche regeering den bankier aan Amerika uitleveren? Nog steeds aan boord van de Maiotis Politie-agent over vallen In het Saargebied Hagel vernielt krenten- oogst Amnestie in Spanje Het nieuwe wetsontwerp zal een meerderheid in de Cortes vinden De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zcd op Tweeden Paaschdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Nieuwe truc van Japan Aanwerving van Chineesche arbei ders voor Japanschen mili tairen dienst Dreigende stakingen in Denemarken Verscherpte controle op vreemdelingen VERBETERDE AANGIFTEN ACCOUNTANTSKANTOOR P. A. M. KAT E HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18674 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. een 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Rom. correspondent). De sluiting van het Heilig Jaar, die samen valt met het Faaschfeest kon nauwelijks nog een climax vormen van de grootsche getuigenissen van geloof er. godsvereering, die dit Jubeljaar reeds heeft gezien. Het is de figuur van den nieuwen heilige, dien de Paus op dezen boven alle uitgelezer, dag tot de eer der altaren heeft willen verheften, die dat wonder verricht en aan den Paaschdag van het Heilig Jaar 1934 een glorie en een leven geeft, zooals niet alleen dit jaar, maar wellicht ook géén van de jubel jaren, die elkander in den loop der geschiede nis zijn opgevolgd, ooit heeft gezien. De fan tastische en ontroerende feiten, die de middel- eeuwsche kronieken verhalen, vinden, in moder ne taal en vormen omgezet, huns gelijke in het beeld, dat de Eeuwige Stad in deze laatste da gen van de Goede Week biedt. Pelgrimstochten uit dertig en meer verschillende naties over- stroomen letterlijk de stad en haar omgeving. Niet alleen Rome, maar al de omliggende dor pen en stadjes, Ostia met zijn vele pensions en badhotels, Tivoli, Frascati, zijn vol. Wij hebben al gemeld, dat een zestigtal Nederlandsche pel grims zelfs hun onderdak hebben moeten zoeken in Civita Vecchia, 72 kilometer van Rome. Het is alsof men om toch maar in Amsterdam te zijn, in Arnhem een kamer zoekt. De wijde beu ken der basilieken kunnen den stroom van pel grims niet bevatten. Voor de plechtigheid van eersten Paaschdag in den Sint Pieter, die goed schiks vijftigduizend menschen bevatten kan, hebben alleen de Salesianen zelf, Don Bosco's naaste volgelingen, vijf en vijftigduizend pel grims aangemeld. Het Sint Pietersplein zelf zal, niet voor den eersten keer trouwens, want ook bij de Sacramentsprocessie was het zoo, te klein zijn om de menigte te bevatten, die door de luidsprekers aan den obelisk althans met het gehoor de groote plechtigheid zal kunnen vol gen. Geen van de heiligen, die de kroon van dit jubeljaar vormden, staat de moderne wereld zoo nabij als deze, die de rij besluit. Zijn leven is nauwelijks van gisteren, zijn werk is nog van vandaag. En met duizenden anderen kan de gene, die hem tot de eer der altaren verheft, over hem spreken uit eigen levende herinne ring. Beter kan zeker niemand zeggen, wat de nieuwe heilige voor de Kerk beteekent, dan de Paus zelf. Hij zal het zeggen bij de plechtige heiligverklaring zelf in de eerste preek, die aan den nieuwen heilige gewijd wordt. Maar hij zei het reeds in deze voorafgaande dagen in her haalde toespraken tot de duizenden, die Zijn Zegen kwamen vragen. Een pauselijke biografie. De priester Achilles Ratti leerde Don Bosco kennen in 1893, toen hij hem in het Moederhuis der Salesianen te Turijn bezocht en daar zijn gast was. Don Bosco had een bijzondere sympathie voor hem en wijdde hem persoonlijk in in de levenswijze en het werk der Salesianen, om tenslotte zelfs te zeg gen: „Blijf hier bij ons; misschien kunt U iets doen voor Don Bosco" (de heilige placht altijd aldus van zichzelf in den derden persoon te spreken) Een van de bijzonderheden van dat intieme samenzijn, die de Paus met voorkeur pleegt te vermelden, betreft de liefde tot de techniek en de wetenschap, die Pius XI met Don Bosco ge meen heeft. Toen de laatste den jongen pries ter trotsch de nieuwe, voor dien tijd allermodern ste machines van zijn drukkerij liét zien, zei hij namelijk: „Don Bosco wil in de voorhoede van den vooruitgang zijn." Hetzelfde getuigenis kon Pius XI bij verschillende gelegenheden van Zichzelf geven. „De Eerbiedwaardige Don Bosco", zoo teekende de Paus zijn jeugdvriend in 1927, behoort tot die Uitgelezen figuren der menschheid die ware ko lossen van weldadige grootheid zijn. Wij kunnen zijn gestalte gemakkelijk voor oogen stellen wan neer wij op de nauwgezette analyse van zijn deugden de synthese laten volgen, die ze samen vat en tot één figuur vereenigt, een figuur, die Wij door een groote gunst der Voorzienigheid zelf van nabij en geruimen tijd lang hebben mogen aanschouwen en ontmoeten. Het was een gestalte, wier grootsche trekken zelfs zijn onpeilbare nederigheid niet kon verbergen of verkleinen, een magnifieke gestalte, die, zoo zij al als de minste en laatste gast door zijn te huizen rondging, toch door allen herkend werd als de beheerschende en meesleepende figuur; een complete persoonlijkheid, een figuur, die, welken weg zij ook zou hebben gekozen, altijd een breed spoor zou hebben achtergelaten, zoo bewonderenswaardig was zij voor het leven uitgerust met geestkracht en liefde, met energie van gedachten en gevoel en werken, met een klaar en breed en hoog verstand en die buiten gewone geestesgaven, die hem wat maar wei nig bekend en verstaan is meer bijzonder tot een geleerde en een denker hadden kunnen ma ken." „Wij zelf herinneren ons, hoe hij ons toe vertrouwde, in den aanvang ook de aantrek kingskracht en bijna de verleiding van de hooge wetenschap te hebben gevoeld, van de boeken en den grooten veldtocht der ideeën. Van die nei ging zijn ook inderdaad de teekenen en de ver spreide elementen te vinden, die toonen, dat hij zich had kunnen verheffen tot de conceptie van een groot wetenschappelijk werk; in zijn boeken en zijn kleine geschriften en in zijn in tens journalistiek werk liggen zij verspreid. In dit laatste toont zich de groote hooge klaarheid van zijn geest, die zich daarin het eerst aan de wereld kenbaar maakte. De propagandageschrif ten en de boeken hadden zijn voorliefde." „Maar de goudensleutel van dit kostbare le ven van onuitputtelijken en vruchtbaren arbeid, van die ongeloofelijke weerstandskracht voor het werk. dat zijn uren van den ochtend tot den avond en van den avond tot den ochtend vulde: het geheim van alles lag in de vurige edelmoe digheid van zijn hart. Van hem kan men waar lijk getuigen: „De Heer gaf hem een hart, zoo Wijd als het strand van de zee." Ook de bijzondere beteekenis, die de figuur van Don Bosco voor de Italiaansche katho lieken heeft door zijn liefde voor het vader land bij volmaakten trouw aan de Kerk in de moeilijke tijden, die Italië en den H. Stoel ver deelden, is door den Paus zelf geschetst in de rede, die hij op 19 Maart 1929, dus vlak na de Lateraansche verdragen, ter gelegenheid van de erkenning der wonderen in het Zalig verklaringsproces van Don Bosco hield. „Dicht na die gebeurtenis, waarvoor de we reld God dank brengt", aldus sprak toen de H. Vader, „valt nu de uitroeping der wonde ren van Don Bosco, dien grooten, trouwen en waarlijk wijzen dienaar van de Kerk en den H. Stoel; want dat is hij steeds geweest. Wij zelf hebben het van zijn eigen lippen mogen hooren. Deze bijlegging van de betreurde on- eenigheid tusschen den H. Stoel en Italië stond waarlijk bovenaan in zijn gedachten en in de gevoelens van zijn hart, doch zooals dat in een waarlijk trouw en wijs dienaar het geval kon zijn; niet met het verlangen naar een verzoe ning hoe dan ook, zooals velen dat betoogden met het eenige resultaat, dat zij de dingen toe- scherpten en verwarden, doch op eene wijze, waardoor vóór alles de eer van God en van de Kerk en het heil der zielen zou worden verzekerd. Dat alles hebben wij van zijn eigen lippen vernomen, want en ook dit is een wonderbare en fijne beschikking der Voorzie nigheid het is nu 46 jaar geleden, maar het schijnt ons gisteren of vandaag te zijn, wij meenen hem nog te zien en te hooren, zoo als wij hem toen zagen en hoorden, toen wij eenige dagen van ons leven onder hetzelfde dak en aan zijn disch met hem doorbrachten en dikwijls de vreugde genoten van lange ge sprekken, waarvoor hij in het onbeschrijfe lijke gedrang van zijn bezigheden toch den tijd vond. Wie zou toen gezegd hebben, dat God na zoovele jaren, na een zoo groote gebeurte nis, juist ons zou geroepen hebben, om de wonderen te verkondigen, wier licht het graf van Don Bosco omstraalt en de hoogste eer der altaren voorbereidt?" Zóó was, in de woorden van den Paus zelf, „de oude bekendheid en Wij mogen wel zeg gen de oude vriendschap, die Wij met Don Bosco hebben gehad, al stonden Wij toen eerst aan den aanvang van ons priesterleven, terwijl Don Bosco reeds zijn stralenden levens avond nabij was." SOFIA, 31 Maart. Aan het slot van de be- grootingsdebatten in de Sobranje heeft mi nister-president Muschanow een uitvoerige rede gehouden over de buitenlandsche politiek van Bulgarije. Hij verklaarde met nadruk, dat het eenige doel der Bulgaarsche buitenlandsche politiek de vrede en vriendschap met alle landen en in het bijzonder met de buurvolken was. Bulgarije bleef trouw aan den Volkenbond en uitvoerig zette Muschanow uiteen, waarom Bulgarije on mogelijk tot het Balkanpact kon toetreden. Het Balkan-pact was eigenlijk overbodig. De vrede op den Balkan, die overigens door niemand bedreigd wordt is een doel, dat ook met een voudiger middelen bereikt kan worden. Het systeem der non.agressiepacten, dat Bulgarije heeft voorgesteld, zou den vrede ten volle ge garandeerd hebben, temeer omdat alle Balkan- staten lid van den Volkenbond zijn en het Kellogg-pact onderteekend hebben. Voor Bulgarije zou onderteekening van het Balkanpact een groote belemmering zijn in haar streven naar herziening der vredesverdra gen. Onderteekening van het pact zal voor Bulgarije neerkomen op het vrijwillig afzien van de hoop, die gebaseerd is op de plechtige verklaring in artikel 19 van het Volkenbonds pact. In dezen zin is het Balkanpact niet in overeenstemming te brengen met de beginselen van den Volkenbond. Niettemin bleef Bulgarije ten aanzien van de vier onderteekenaars van het Balkanpact dezelfde politiek volgen van het kweeken van goede verhoudingen met de nabuurlanden. Tenslotte verklaarde Muschanow over de be trekkingen met Joego Slavië dat na jaren van spanning, wantrouwen en verdachtmaking de relaties tusschen beide landen in een nieuw stadium waren gekomen. Het bezoek van het Bulgaarsche koningspaar aan Belgrado in De cember van het vorig jaar en de daarbij tot uiting gekomen gevoelens beschouwde hij als een teeken voor de mogelijkheid om alle be staande problemen met Joego Slavië tot we derzij dsche bevrediging op te lossen. BOEKAREST, 31 Maart. In het proces inzake den moord op den Roemeenscnen mi nister-president Doeca is heden het getuigen verhoor beëindigd, nadat beide partijen had den afgezien van het hooren van een groot deel der getuigen. Daarna volgde het requisitoir van den mili tairen vertegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie, generaal Petrovicesco, die in een uit voerig betoog de methodes der IJzeren Garde gispte, die geleid hebben tot den aansiag Hij eischte tegen de drie personen, die den aanslag gepleegd hebben, levenslangen dwangarbeid of, indien verzachtende omstandigheden in aan merking worden genomen, in ieder geval een iangdurigen dwangarbeid. Tegen de vier auc- tores intellectuales van den moord, o w den leider der IJzeren Garde Codreanoe en gene raal Canta Coezino, alsmede tegen achtenveer tig andere aangeklaagden eischte hij gevange nisstraffen van een tot tien jaar. Maandag beginnen de pleidooien. De uit spraak zal waarschijnlijk Donderdag plaats hebben. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, later iets zachter. EE Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog droog en zachter. Het officieuze Deutsche Nachrichten Büro meldt uit Essen: Naar de „Rheinisch-Westfaelische Zeitung" meldt, zal te Berlijn binnenkort een brochure verschijnen, getiteld „Mein Weg zu Hitier", van de hand van den vroegeren Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken Karl Se vering. Het blad schrijft, dat Severing in deze bro chure wil bewijzen, dat van een „overgang" naar de nationaal-socialisten eigenlijk niet ge sproken Kan worden, daar hij in het diepst van zijn gemoed altijd sympathie voor Hitier heeft gehad. .Niemand kan mij verwijten, dat ik gebrek aan nationaal zelfbewustzijn heb," aldus Se vering. „Ik ben mijn werkzaamheden in het jaar 1919 begonnen met een strijd tegen de links-radicale elementen van het Duitsche volk. In 1920 heb ik dien strijd voortgezet. Bij de onderdrukking van de onlusten in Midden- Duitschland in 1921 is niets ondernomen te gen de rechtsche elementen." Over de onderdrukking van den Kapp-Putsch door Severing, schrijft hij volgens het blad: „Kapp was een monarchist, terwijl Hitier een republikein is. Dat is een principieel verschil, dat de communisten niet begrijpen. Reeds in 1932 heb ik op een congres gezegd: „Als het nationaal-socialisme de facto zal bewijzen, dat het in staat is, een vruchtbare werkzaamheid te ontwikkelen, dan zal de sociaal-democrati sche partij deze beweging erkennen. Mijn vroe gere partijgenoot Paul Loebe heeft het natio naal-socialisme reeds erkend. Nu volg ik zijn voorbeeld. Als Duitscher ben ik mij zelf en mijn politiek trouw gebleven en op deze wijze heb ik mijn weg naar Hitier gevonden Op 20 Juli 1932 heb ik mij onderworpen aan het ge weld, thans echter volg ik de stem van mijn Duitsche hart." De Spaansche minister van Openbare Wer ken heeft aan een vertegenwoordiger van „Luz", een uitvoerig overzicht gegeven va nde groote openbare werken, die ter bestrijding van de werkloosheid binnenkort zullen ter hand geno men kunnen worden, als de Cortes de noodige gelden wil voteeren. Het programma zal in vijf jaren ten uitvoer worden gebracht. Het voor ziet o.m .in den aanleg van een electrisch net door het geheele land, verder irrigatiewerken en herbebossching. Een jaarlijksch crediet van 260 millioen pesetas zal voor deze doeleinden wor den uitgetrokken. Een ander crediet van 100 millioen pesetas is bestemd voor den aanleg van buurtspoorwegen. Dertig millioen pesetas zijn noodig voor de drinkwatervoorziening van dor pen met minder dan duizend inwoners. Vijftien millioen pesetas zullen aan de verbetering der visschershavens worden besteed. Tweehonderd millioen voor de verbetering van het op de spoorwegen rijdend materiaal. De nieuwe spoorwegen, die op het oogenblik in aanleg zijn, zullen voltooid worden. Dit zal een milliard pesetas vergen. De lijnen Madrid Burgos en CuencaUriel komen in de eer ste plaats voor voltooiing in aanmerking. Veer tig millioen pesetas zullen aan de verfraaiing van Madrid ten koste worden gelegd De credieten, die voor de uitvoering van dit vijfjarig plan bestemd zullen moeten worden, bedragen in totaal 810 millioen pesetas. Bijzondere aandacht wijdt de regeering ook aan de verbindingen ter zee. Een wetsontwerp zal weldra bij de Cortes worden ingediend in zake de stichting van vijf trans-oceanische lij nen, die Spanje met Cuba, Mexico, New-York, Centraal-Amerika, Brazilië, de Philippijnen en het verre Oosten in geregelde verbinding zullen brengen. De staat zal deze lijnen en ook andere, reeds bestaande, subsidieeren. De te gebruiken sche pen moeten van Spaansche constructie zijn en onder Spaansche vlag varen. Voor den bouw der noodige schepen zal de staat voorschotten verstrekken. De verbindingen met de Balearen, de Canari- sche eilanden, Marokko, Rio-de-Oro en Guinea zullen eveneens verbeterd en uitgebreid worden De noodige credieten worden op 78.500.000 pe setas geraamd. PEKING, 31 Maart (Reuter) In de stad Lhasa is een samenzwering tegen den Dalai Lama ontdekt. Veertig personen zijn gearres teerd, van wie 28 onmiddellijk terechtgesteld zijn. ATHENE, 31 Maart (United Press) De Griek- sche minister van Buitenl. Zaken heeft de Turksche autoriteiten telegrafisch om de vrij lating van Samuel Insull verzocht. Dit ver zoek wordt gemotiveerd met een beroep op het internationaal recht. Insull's rechtskundige raadsman telegrafeerde den kapitein van de „Maiotis" den bankier niet aan de politie over te leveren. Naar Reuter uit Istanboel meldt hebben de Turksche autoriteiten Insull uitgenoodigd zijn intrek in een hotel te nemen, totdat een be slissing over zijn zaak is gevallen. Insull heeft dit geweigerd. Uit vrees, dat Insull een poging tot zelfmoord zal doen, hebben de Turksche autoriteiten gelast, dat een politie-agent hem in zijn hut bewaken zou. De kapitein van de „Maiotis" echter wist dit te verhinderen en eci. wacht werd geplaatst in de gang vcor Insull's hut. Naar aanleiding van het Amerikaansche ver zoek om uitlevering van Samuel Insull belet ten de Turksche autoriteiten de .Maiotis" die scherp bewaakt wordt, koers te zptten naar de Zwarte Zee Er zijn thans drie mogelijkheden of wel uitlevering op grond van de Turksche wet aan Amerika of wel arrestatie en veroor deeling in Turkije of wel verlof om zee te kie zen. Een tusschen Amerika en Turkije gesloten uitleveringsverdrag is nog niet van kracht ge worden, daar het door den Turkschen Nationa- len Raad nog niet aangenomen is. Amerika s streven is er op gericht Insull in verzekerde bewaring te stellen tot het uitleveringsverdrag geratificeerd is. De „Maiotis" heeft 24 uur den tijd gehad om de Turksche wateren te ver laten. Door machine-schade bleek dit, als reeds gemeld, onmogelijk. Na het verstrijken van dezen termijn werd het schip door de Turksche autoriteiten aan den ketting gelegd. Nog de zen nacht zal te Ankara beslist worden, of Samuel Insull, die zich thans nog aan boord van de .Maiotis" bevindt, door de Turksche autoriteiten zal worden gearresteerd en aan de Vereenigde Staten uitgeleverd. De autoritei ten te Instanboel nemen een afwachtende hou ding aan, terwijl zij onmiddellijk bij het ont vangen van instructies uit Ankara de noodige maatregelen zullen nemen. Naar Reuter uit New York verneemt, is al daar bericht ontvangen, dat een bevel tot in hechtenisneming tegen Insull is uitgevaardigd. DUDWEILER, 31 Maart. In den afgeloo- pen nacht is de politie-agent Petit door acht mannen, naar men zegt communisten, aange vallen. Zijn toestand is hopeloos. Ook een man, die den agent, te hulp kwam, werd zwaar ge wond, terwijl bij de vervolging een der aan vallers doodelijk is gekwetst. Vijf der aanval lers zijn gearresteerd. ATHENE, 31 Maart. (Reuter.) Boven Athene en den Pyraeus heeft een zware hagelstorm ge woed, welke groote materieele schade aan richtte. Een huis is ingestort en er hebben plaatselijk overstroomingen plaats gehad. In de provincie Elis werd de geheele krenten- oogst door de hagelsteenen, welke de grootte van kersen hadden, vernield. De Spaansche minister van Justitie heeft bij de Cortes het lang-verwachte wetsontwerp inzake de amnestie ingediend. Uit de bepalin gen van dit voorstel blijkt, dat de regeering voorstelt amnestie te verleenen aan hen. die zich voor de laatste algemeene verkiezingen aan politieke of sociale delicten hebben schuL dig gemaakt. De militairen, die wegens rebellie veroordeeld zijn, zullen niet in hun rang in het leger hersteld worden, maar zij verliezen niet hun aanspraken op pensioen. De zaken, die op het oogenblik bij de rechtbanken in behan deling zijn, zullen worden opgeschort. Zij, die zich aan rebellie hebben schuldig gemaakt, zullen zich, willen zij van de amnestie kunnen profiteeren, bij de competente rechtbanken te melden hebben. Het wetsontwerp heeft op de leiders der rechtsche partijen, die de regeering steunen, een goeden indruk gemaakt. Weliswaar achten zij het niet volledig genoeg, maar zij veron derstellen, dat de regeering een aantal nood zakelijke aanvullingen niet zal weigeren te aanvaarden. Reeds thans kan gezegd worden, dat dit ontwerp, dat in groote lijnen niet on. bevredigend is, een meerderheid in de Cortes vinden zal. De rechtsche partijen zijn van oordeel, dat de oud-ministers der dictatuur, Calvo Sotelo en De Guadalhorce, onder de be palingen van de amnestiewet vallen. Is dat zoo, dan zullen deze beide hoogstbekwame man nen naar Spanje kunnen terugkeeren en hun zetel in de volksvertegenwoordiging herinnemen. Het proces inzake den moord op Doeca; le venslange dwangarbeid tegen de moordenaars geëischt. Complot tegen den Dalai Lama; 28 personen terechtgesteld. Politie-agent door communisten overvallen in het Saargebied. Severing en Loebe Nationaal.Socialist. Bijzonderheden over den moord te 's Graven- hage. De dagvaarding aan de officieren vaan „De Zeven Provinciën". Paaschcongres der S. D. A. P. Waarom de S.D.A.P. het lidmaatschap van de Anli-Oorlogsliga verbood. De match om het wereldkampioenschap scha ken tusschen Aljechin en Bogoljubow begint heden te Baden-Baden. Onze Rom. correspondent seint ons: De dood van Kard. Ehrle welke des te meer onverwachts kwam, nadat men den grijzen Kerkvorst nog onlangs van een ernstige ziek te had zien herstellen, is als een noot van rouw te midden der voorbereidingen voor het luisterrijke Paaschfeest dat Rome vieren gaat. Toen de gezondheidstoestand van den be jaarden Kardinaal Vrijdagmiddag plots zeer ernstig werd, heeft de H. Vader hem Zijn bizonderen zegen geschonken. Kard. Ehrle stierf, alleen omgeven door zijn ordebroeders in de curie der Sociëteit van Jezus. Pater van Oppenraay, biechtvader van den over ledene, verrichtte de gebeden der stervenden. Wegens de plechtigheden van het Paasch feest zal de uitvaart die plaats heeft in de kerk van Sint Ignatius, tot Donderdag worden uit gesteld. In den Sint Pieter had Zaterdagavond de generale repetitie plaats van het Te Deum en van de Missa welke Perosi in bizondere op dracht van den Paus voor Paschen gecom poneerd heeft. Een klein doch uitgelezen pu bliek dat als het ware verloren ging in de im mense basiliek waar de voorbereidingen voor de plechtigheden van Zondag druk aan den gang waren en een luisterrijke verlichting ont stoken was, woonde de door den Meester per soonlijk gedirigeerde repetitie bij. Voorzoover als daarover na een eersten in druk te oordeelen valt, zijn de geruchten welke spraken over een ware revolutie in den stijl van Perosi, sterk overdreven. Tegenover som mige gedeelten die in een nieuwen vorm spre ken, staan er andere die nauw bij de be kende werken van den Meester aansluiten. Van de nieuwe Missa welke Zondag voor het eerst wordt uitgevoerd, hebben sommige phasen een bizonder teeder karakter en een klare ge bedsstemming. Het geheele werk waarin de bassen vaak overheerschen, had op deze repe titie meer een devoten dan een jubeienden klank. Een trek die door den beperkten om vang van het koor werd geaccentueerd. In sommige gedeelten als het „dona nobis pacem" bereikt deze innige toon een zeer ede le en ontroerende kracht. PEKING, 31 Maart. Een vertegenwoordi ger van den militairen raad te Peking, die he den uit Koepeikau teruggekeerd is, bevestigt de geruchten, volgens welke op groote schaal Chi neesche arbeiders door de Japanners worden aangeworven. Hij verklaarde, dat nog Kortge leden 5000 arbeiders over Koepeikau naar Jehol zijn gebracht. De arbeiders worden echter niet, zooals toegezegd was, bij den aanleg van we gen gebruikt, maar uit hen worden militaire afdeelingen gevormd. Vele arbeiders zijn reeds te Peking teruggekomen, nadat zij teleurgesteld uit den dienst waren gedeserteerd. Paaschlam Een der zinrijkste gebruiken in den Paaschtijd is wel het kleine Paasch lam, dat ons door den ouderwetschen boterboer, ofwel door den suikerbak ker op tafel wordt gebracht- Paaschei en paaschhaasje mogen het een meer, het ander veel minder een eigen beduiding hebben, het Paasch lam herinnert ons zoo onmiddellijk aan de beteekenis van het Paasch feest en het voorwerp van onze ver blijding, dat het Paaschlammetje met volste recht de eereplaats op tafél dient in te nemen. Het spreekt tot ouderen en hinders van het Paaschlam hetwelk eens voor het heil der wereld geslachtofferd is. Oude gebruiken dienen bewaard om de zinrijkheid van het symbool. Zoo ook hier. Onze gedachten moeten óók in de huiselijke viering gericht wor den op het smettelooze lam van den Paaschmorgen KOPENHAGEN, 31 Maart. In Denemarken dreigen nieuwe stakingen en wel van het per soneel der talrijke coöperatieve slachterijen en van de Deensche vereeniging van koks. De koks eischen voornamelijk een inkorting van den arbeidsdag van 10 tot 8 uur zonder ver mindering van loon, hetgeen door hoteliers en restauranthouders onvoorwaardelijk wordt af gewezen. Daar het arbeidscontract vandaag af loopt, zouden bij een conflict de hotels en restaurants gedurende de Paaschdagen zonder geschoold keukenpersoneel zijn. Op 1 April treedt een nieuwe wet op de vreemdelingen in werking, waarin on. de aan meldingsplicht voor alle vreemdelingen wordt verscherpt. Terwijl die meldingsplicht tot dus verre alleen de hotel- en pensionhouders be trof, wordt hij thans allen opgelegd, die vreem delingen herbergen. De aanmelding moet bin nen 5 dagen na de aankomst geschieden. Deze maatregel is van terugwerkende kracht voor alle vreemdelingen, die in den tijd tusschen 1 April 1926 en 1 April 1934 zijn binnenge komen. AMSTELKADE 127 - A'DAM Z. TEL. 90696 TYV.U. Ill l//// 4^7 Sand op Zondag: 1 nor yjxl753 yorige stand; 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1