H. M. de Koningin spreekt tot haar volk BOSCH RONDOM HAARLEM JtUffiC ysilig Zijn radio niet afbetaald HAAR MOEDER HERDACHT RESTEN VAN OERWOUD ZONDAG 1 APRIL 1934 Zij was een zegen voor ons allen" Is de toekomst een bedreiging? Beroemd probleem Steeds bekeeringen Paschen In den buik geschoten Diep ontroerd dank Ik U voor Uw liefde en trouw haar betoond" De natpur heeft nog vele roman tische plekjes bewaard, die maar weinig bekend zijn De uitgestrektheid Santpoorts groei Romantische plekjes Veel veranderd EEN BRUTAAL STUKJE Een aanrijding Drukbezochte receptie Geef richting aan Gevonden dieren en voorwerpen R. K. Vrouwenbond In het licht der moderne ond erzoekingen Weer een aantal bekende personen DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Lochtenberg wint van Vos Werkloos typograaf verzet zich met geweld tegen inbeslag neming VOETBAL DE WEDSTRIJDEN IN ENGELAND Z.EERW. HEER H. DE GREEVE DE VERDWENEN DIAMANTEN Een arrestatie te Weenen DE „GELRIA" KOMT TERUG Wereldreis afgelast Gistermiddag te 1 uur heeft H.M. de Ko ningin over de beide zenders de volgende radio toespraak gehouden tot het Nederlandsche volk en de bevolking van de overzeesche ge westen: „Mijn gedachten gaan naar u allen uit, in deze droeve dagen en ik wensch u door dit ge sprek door de radio een blijk te geven van mijn innig meeleven in hetgeen voor u allen een droeienis bleek te zijn. Zij, die voor ons allen een Moeder is geweest, is tot Gods heerlijkheid ingegaan. Haar lief hebbend hart heeft u allen omvat. Zij wist zich in te denken in de nooden en behoeften van geheel ons volk, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten. Zij heeft steeds alles gedaan wat in haar vermogen was om mede te verzachten en te lenigen. Zij verstond het ook, blijde te zijn met de blijden en in hun vreugde te deelen. Als volk in gedachten zoo te staan om dat sterfbed doet een heel bijzonderen en hartelijken onderlingen band ontstaan, het verlevendigt op zoo bijzondere wijze aller saamhoorigheids- gevoel. Diep ontroerd dank ik U daarvoor en voor Uw liefde en trouw Haar gedurende Haar lange en zegenrijk leven betoond, voor het geluk en voor den zonneschijn, die gij daarin hebt ge bracht, voor Uw warme belangstelling en mede leven tijdens Haar ziekbed en voor de laatste hulde, zoo in bloemen als op andere wijze tot uiting gebracht. De ontroerende bewijzen van aanhankelijk heid aan Haar baar en bij de teraardebestel ling van Haar stoffelijk overschot betoond, heb- klooiend, ben mij diep getroffen. Gij hebt daarmede de oerwud waant. He ééne oogenblik loopt men door het mulle zanc' tusschen dor kreupelhout, het volgend staa men voor een donkere gang, onder knoes tig .eboomte, waar naast het pad een feeëriek beeje stroomt. Volgt men die beek, dan komt me ongemerkt van het Rijkenspark in de eignlijke Neethof, waar het dadelijk opvalt, ds hier veel minder hooge boomen staan. De gaeeie oppervlakte is overdekt met eikenhout e ander laag gewas. Wel zijn er eenige groote cnnenaanplantingen. In de lichting van de spoorlijn wordt het ter- ein steeds heuvelachtiger: dichter bij het dorp ,ijn er minder hellingen en deze zijn nog vrij Aan de overzijde van de spoorlijn is de laat- ste jaren wel het meest gebouwd en nog ziet schoonste kroon op Haar leven gezet. Innig men op ve]e piaatsen tusschen het kreupelhout dank ik U, ook namens de mijnen, voor Uw hartelijk medeleven en voor de ontelbare blij ken van deelnefnlng van U ontvangen. Bij allen weemoed, Welke door het hart gat van het kind, dat Haar Moeder moest afstaa, is het onvergetelijk heerlijk te ervaren, de lif- devolle hand van God, die alles zoo gesclkt heeft. Zij heeft niet beseft, dat Haar krachter de hooge sloopende koortsen niet zouden kunen weerstaan. Zij is in de armen van Haar Hei land ingeslapen, zonder het noodeloos ijden van afscheid-nemen te hebben moeten <nder- gaan, zich ook in de laatste dagen var Haar leven omringd wetende van hen, die Har het liefste waren. Thans, waar wij Haar moeten misset zooals wij haar steeds zoo gaarne bij ons en om ons zagen, blijft het belangrijkst, Zij en Biar lief de, ons omringend. Zij trachtte steed een ze gen te zijn voor ons allen. Ik besluit met den wensch, dat (eze zegen voor U en voor mij moge uitstrekten tot ver over Haar groeve. Ik teb gezegd." De rede werd door de Koningin ir baar bank in de groote kerk, waarheen zil omstreeks kwart voor een ziek met klein ge'olg begeven had. In de kerk waren verder uitsluitend aan wezig: de kerkeraad, kerkvoogdai, notabelen, en het college van collectanten de: Nederduitsch Hervormde Gemeente. Voor het uitspreken van de rede door H. M. de Koningin werden op het orgel twee coupletten van „Het Wilhelmus" ge speeld. Na het uitspreken der :ede speelde het orgel een couplet van het „Wien Nêerlandsch Bloed". De overkomst van de radio-rede van H. M. de Koningin is in Oost-Indië bijzonder goed geweest en volgens de eerste berichten uit Suriname en Curacao is de rede ook daar goed ontvangen. Haarlem lag in overouden tijd midden in een groot woud, hetzelfde woud, dat zich van den eenen hoek van Holland tot den anderen uit strekte. De herinnering aan dat woeste bosch is bij het volk geheel uitgestorven en vaag in ge- schiedboeken te vinden. De namen Spaarnwoude, Houtrijk, in Houtrakpolder, en Schoterbosch voor plaat sen, waar men thans slechts kale weiden vindt, zijn echter bewijzen, dat heel de streek om Haarlem eens bosch geweest is, terwijl de tal rijke plaatsnamen in Noord- en Zuid-Holland, die uitgaan op „hout" en „woude", kenteeke- nen zijn van den grooten omvang van het oerwoud. Het Hollanösche woud was in oude tijden bekend onder de namen „Woud zonder gena de", „Woud van de Merwede" of „Sakerbosch", welke laatste ongetwijfeld afkomstig is van „Nemus Sacrum", d. i. „Heilig Woud", waarmee we het bij Latijnsche geschiedschrijvers vinden aangeduid. Voor de Romeinen was dit woud een onover komelijke hinderpaal op hun weg naar we reldheerschappij, en nooit zijn ze er dan ook geheel in geslaagd de fiere Friezen te onder werpen. Zeer waarschijnlijk heeft dit woud zich in de eerste eeuwen onzer jaartelling ver ten Westen uitgestrekt, op plaatsen, die nu door duinen bedekt of door de zee verzwolgen zijn. Onder de duinen tot dicht bij het zeestrand, worden nu en dan dikke boomstronken opge graven, terwijl het zeewater dikwijls geheel ver troebeld is met een soort turfmolm, wat er op duidt, dat het over venige gronden en plant aardige overblijfselen is heengespoeld. Het oerwoud sloot aan bij de bosschen van Friesland naar het Oosten, en Zuidwaarts bij de groote Geldersche wouden, die door Caesar als het bosch Baduhenna vermeld zijn. Om ons tot Haarlem te bepalen, hier liggen de houtrijke gronden tegenwoordig vooral Wes telijk van de stad en vormen een langen zoom, die de Oostelijke helling der duinen bedekt. De meest woeste en oorspronkelijke hout- gronden zijn die kleine aaneengeschakelde ber- kenboschjes, die men hier en daar in de duinen aantreft. Deze boschjes zijn echter betrekkelijk jong. Verreweg het grootste deel der overige bosschen is aangelegd en draagt kenmerken van voort durende zorg der menschen. Tevergeefs zal men er zoeken naar die wilde wanorde, die een woud zoo indrukwekkend maakt. Dat echter zulk een woud eenmaal diezelfde gronden bedekt heeft, daarvoor bestaan krach tiger bewijzen dan de geschiedboeken geven kunnen, daarvoor hebben wij slechts een blik te slaan in het boek der natuur. Want zooals het gaat met de huizen in een stad, gaat het ook met de boomen in het bosch. Zooals een stad, niettegenstaande de voortdurende ver anderingen, die ze ondergaat, de sporen van den ouden volksgeest steeds bewaart, zoo behoudt ook het bosch zijn oorspronkelijk karakter, niet tegenstaande nieuwe aanplantingen, aanleg en onderhoud. Merkwaardig is het dan ook, dat over een kleine oppervlakte als de omstreken van Haar lem, het karakter der verschillende bosschen geheel verschilt. Oogenschijnljjk onderdrukt, heeft toch de natuur haar vrijheid behouden. In zeer sterke mate zien we dit rondom den bouwval van het aloude Brederode. Aan één kant liggen de bosschen van Jacht- lust, Duin en Kruidberg en Duin en Daal, ter wijl in de richting van het dorp Santpoort een kronkelend beekje stroomt, waarlangs zich een rij binnenduinen uitstrekt, dicht begroeid met hakhout en wild geboomte, in ongeschonden wanorde. Vroeger duidde men al het bosch, tusschen de ruïne en den Spaarndammerpolder aan met Neethof; tegenwoordig geldt deze benaming slechts voor dat gedeelte tusschen de ruïne en de spoorlijn, en verder langs den Middenduiner- weg tot Santpoort-dorp. De andere gedeelten heeten thans Terras, Bosch-Beek, Spaarnberg en Burg. Rijkenspark. Spaarnberg is de heerlijke buitenplaats van de familie Guepin, waarvan de witte, in klas sieken stijl gebouwde villa, van den Rijksstraat weg onder Schoten zichtbaar is. Behalve Spaarnberg, zijn alle andere gedeelten van het bosch vrij toegankelijk. Tot voor eenige jaren was dit buiten Sant poort vrijwel nergens bekend, zoodat men er zelden een sterveling ontmoette. Sedert echter de gemeente Velsen een ge deelte heeft aangekocht, het tegenwoordige Burg. Rijkenspark, is ook dit veranderd. Vooral op warme Zondagen in den zomer ziet men er talrijke groepjes menschen, onbekom merd neergezeten in het mos, enwat erger is, vindt men den dag daarna veelal eierdop- pen, broodpapieren en doozen, achtergelaten „tot dank voor 't aangenaam verpoozen", zoo als het bekende versje luidt, terwijl de talrijke bus- en tramkaartjes en de opschriften op koekzakjes en taartendoozen aantoonen, dat de luidjes komen uit alle oorden der provincie. Dit is echter niet de eenige smet op de onge reptheid van het woud, maar meer nog de tal rijke oranje paaltjes, die men hier en daar midden tusschen het struikgewas vindt en waartusschen binnen niet al te langen tijd, breede wegen zullen worden aangelegd, om zoomd door villa's met tuinen en hekken. Laat ons hierover echter niet treuren, maar ons lie ver verheugen in de vroolijke, voorspoedige toe komst, die dit voor Santpoort brengen zal. Aan het eind der Wiistelaan bij het Station loopt een breede kloof tusschen het hoog en dicht geboomte en de afgegraven heuveltjes. Dit is de W. Daniëlslaan, waaraan reeds enkele villa's staan, die ongetwijfeld binnenkort deel zullen uitmaken van een der fraaiste villawijken van Santpoort. Niet meer dan 10 passen van de bouwdrukte, vindt men nog een romantisch plekje. Daar ligt een oude oranjerie tegenwoordig nog in gebruik om welker oude muren heen men nog de verroeste en vergane overblijfsels vindt van vroegere volières en andere dieren- kooien, getuigen van vergane glorie, nu over woekerd door struikgewas en knieënhoog on kruid. Dringt men nog wat verder dóór in het kreupelhout, of waadt men verder door het zand van de geprojecteerde Daniëlslaan, dan komt men wéér op een historisch plekje, n.l. de Harddraverslaan. Sedert den vorigen zo mer heeft deze laan weer haar oude bestem ming herkregen. Toen zijn er, voor het eerst sinds lange jaren, de wedrennen weer in eere hersteld. Gezien het succes en de groote be langstelling voor deze wedrennen, zal deze tra ditie wel weer worden voortgezet. De laan eigent er zich bijzonder toe: ze is kaarsrecht en heeft dubbele toegangswegen. Ze is niet geplaveid, maar bedekt met een tapijt-achtige moslaag. De kleurige drukte der rennen, temidden van het machtig geboomte, is een buitengewoon schilderachtig gezicht. Aan het einde van de laan ligt een onver getelijk mooie vijver, heel in de diepte, waarin de bekende Zwitsersche boerderij thans boschwachterswoning zich afspiegelt. Een tafereeltje, dat eenig is in heel den omtrek. De statige zwanen die over het watervlak van den vijver glijden en de kwetterende eenden doen denken aan een sprookje. Verlaat men de Harddraverslaan dan komt men terecht in een doolhof van kronkelpaden, dwars door dichte eikenboschjes. Hier is het bosch nog zoo wild en men be speurt er zoo weinig van aanleg of kunstmatig heid, dat men zich in het oude Germaansche thans ter dood veroordeelde plekjes. Waar onlangs nog de vogels in grooten ge tale nestelden en het bosch vervulden van hun vroolijk gesjilp, daar loopt nu een groote weg, die binnen afzienbaren tijd deel zal uitmaken van den nieuwen verkeersweg naar IJmuiden, terwijl het bosch is herschapen in een idealen speeltuin voor de kinderen der talrijke om wonenden. De grootste verliezen heeft de natuur wel ge leden in het Terras, aan de overzijde van den den Middenduinerweg. Het hooge eikenhout is voor de helft gekapt en ook het kreupelhout is over een groote oppervlakte met den grond pelijk gemaakt. Van den daarachter gelegen Hoogen Berg is niets meer over, maar deze is omgetooverd tot een vriendelijke buitenwijk van leuke landhuisjes, geschaard om de mooie parochiekerk van Santpoort. Dwalen we nog eens het bosch in, over de kronkelende beek en door het bekende klap hekje bij een ongeloofelijk grilligen boom, dan komen we door Bosch-Beek. Dit is, om zijn enorm hooge boomen wel een der mooiste ge deelten van het bosch. Hier staan weer opmer kelijk veel beuken, die het bosch een donker aanzien geven. Na een heerlijke wandeling ko men we na ec-nigen tijd weer op de Wiistelaan uit, bij den reusachtigen molen „De Zandhaas". Deze draagt het jaartal 1779) doch is nog altijd in gebruik en goed onderhouden. In de onmid dellijke nabijheid ligt de kern van het oude Santpoort: de school en het pittoreske kerkje, terwijl ook een wandeling door het dorp Sant poort zelf zeer interessant is. Er zullen maar weinig plaatsen zijn, die in zoo korten tijd, zoo veel veranderd zijn, als dit dorp, maar de verandering is er een ten goede. Zooals men uit deze rondwandeling wel heeft kunnen opmaken, is levend natuurschoon niet zoo ver te zoeken als velen denken. Wij gaan van 'tjaar niet naar Zwitser land!.... Zaterdagavond heeft in de smederij „de Arend", gevestigd aan de Generaal Cronjé- straat 152, een brutale diefstal plaats gehad. De man ligt sinds een week of vier ziek te bed en zijn vrouw zat in de achterkamer op klanten te wachten. Plotseling zag zij een man langs de toon bank kruipen met de klaarblijkelijke bedoeling de kassa te lichten. Zij begaf zich naar voren, waarop de indringer haar een trap gaf, zoodat zij op den grond viel. Schreeuwend liep zij naar buiten en deelde aan de buren mede, dat men bezig was de kas leeg te halen. Intusschen zag de dief kans met den heelen inhoud van de kas, naar men ons meedeelde, een be drag van 6 a 700 gulden, het hazenpad te kie- .ggn. Erwerd aangifte gedaan bij de politie, waarop deze een uitgebreid onderzoek instelde, tot nog toe zonder resultaat. Zaterdagavond heeft op de Amsterdamsche Vaart omstreeks zeven uur een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een auto, komende uit de richting Amsterdam. De wielrijder wilde den weg oversteken, maar aar zelde. Hij werd door den auto gegrepen en op den grond gesmakt, waardoor hij een bek kenfractuur bekwam. Hij werd naar het zie kenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De scheidende directeur van de Gem. H. B. S. met 5-j. c., ir. W. C. C. H. van Monnik Broek man, heeft Zaterdagmiddag in het schoolge bouw aan de Zijlvest een zeer druk bezocht receptie gehouden, waar vele ouders, oud-leer lingen en anderen hem voor het laatst als di recteur kwamen groeten. Zaterdagmiddag reed een 27-jarig wielrijder, wonende te Haarlem, op de Amsterdamsche Vaart in de richting stad. Achter hem reed een auto. De wielrijder week plotseling zonder rich ting aan te geven naar links uit, toen weer naar rechts en vervolgens weer naar links, waardoor een aanrijding ontstond met den auto, die hem wilde passeeren. De wielrijder is vermoedelijk met een bekken fractuur in ernstigen toestand naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Havenkantoor, Koudenhorn, autoband; V. d. Zeep, Pijntorenstraat, broche; D. J. Brum- mel, Raadhuisplein 8, boek; Muller Massis, Middenweg 20a, boek; V. d. Hart, Gaelstraat 51, handschoen; D. Veen, Ged. Voldersgracht 45, hond; Bureau van Politie, Smedestraat, handschoenen en portemonnaie; W. Beek, Loods straat 29, Krentebrooden; P. Luiken, Kerklaan 45 (Heemstede), lantaarnglas; Bottelier, De Clercqstraat 174, nummerplaat; Bureau van Politie, Smedestraat, portemonnaie m.i.; Moer kerk, Sophiastraat 25, riem, waaraan sleutels zijn bevestigd; Bureau van Politie, Smedestraat, kindertaschje m.i.; taschje; C. Steneker, Kle verparkweg 55, taschje m.i.; A. Sonneborrie. Pijntorenstraat 15, vulpotlood; Stroes, Pegas- straat 50, veters. Dinsdagavond a.s. om 8 uur zal mej. dra. L. Lamour voor de leden van den Vrouwenbond, afd. Haarlem, een voordracht met lichtbeelden houden over „De Passiespelen te Oberammer- gau". NÖHfiW T.Ja, dat is véél beter dan alcohol achter het stuur. Er gebeuren al ongelukken genoeg: „geen drank op den weg"l Zomer op „Spaarnberg" Een der beroemdste meetkundige proble men der Oudheid is dat van de kwadra tuur van den cirkel. Dit bestaat in het construeeren van een vierkant met eenzelfde oppervlak als een zekeren gegeven cirkel. Met deze kwestie hangt samen de vraag naar de verhouding tusschen den omtrek van een cirkel en zijn middellijn. Wie een cirkel met een touwtje omspant, zal ontdekken, dat deze ver houding ruim 3 is. De ervaring van de mensch- heid is al zeer lang met dit feit op de hoogte. Zoo hadden reeds de Oudtestamentische He breeërs dit getal 3. Ook de Chineezen, de Ba- byloniërs en de oude Egyptenaren kenden reeds benaderde waarden vcor deze verhouding. En hoewel men geleidelijk aan nauwkeuriger waar den voor dit verhoudingsgetal P (pi) wist te vinden, slaagde men er niet in de juiste waarde in een getal uit te drukken. De Weensche mathematicus prof. Karl Men ger heeft voor eenigen tijd een voordracht ge houden over het onderwerp: „Blijft de kwadra tuur van den cirkel steeds een onoplosbaar pro bleem?" De oudste poging tot kwadratuur van den cir kel welke tot ons gekomen is, komt voor, aldus de spreker, in een Egyptischen papyrus van een twintigtal eeuwen vóór Christus. Heel bekend is ook de peging van den Griek- schen mathematicus Hippocrates van Chios, uit de 5e eeuw vóór onze jaartelling, die trachtte het probleem tot oplossing te brengen met be hulp van zijn „lunulae" (halve maantjes van Hippocrates, ingesloten tusschen drie halve cir kels, beschreven op de drie zijden van een rechthoekigen driehoek). Hij slaagde er in te bewijzen, dat het gezamenlijke oppervlak van zijn twee halve maantjes gelijk was aan het oppervlak van den driehoek. Dit was de eerste maal dat kon aangetoond worden, dat een rechtlijnig oppervlak gelijk was aan een krom lijnig. Deze partieele oplossing is theoretisch onaanvechtbaar, doch betreft slechts deze hal ve maantjes alleen. Onvermoeibare arbeid van talloozen deed het inzicht in het wezen van dit probleem groeien. Een der successen van de moderne wiskunde was de verovering van de overtuiging, dat dit probleem oplosbaar was. In de gewone of Eu clidische meetkunde is de oppervlakte van een cirkel n.l. gelijk aan P r 2, waarin P de bo vengenoemde verhouding is en r de halve middellijn. In 1882 toonde Lindemann aan dat dit ge tal P onmeetbaar was, en daarmede het pro bleem voor geen oplossing vatbaar. Als bewijs voor de populariteit van het oude, overbekende probleem mag wel gelden het feit dat ondanks deze ontdekking, zelfs heden nog tal'van slecht ingelichte liefhebbers der meet kunde ijverig naar de oplossing zoeken, en zoo nu en dan de wereld met een door hen ge vonden (onjuiste) oplossing verblijden. In de niet-Euclidische meetkunde, eveneens een kind der latere tijden, is, aldus prof. Men ger, de kwadratuur van den cirkel evenwel mo- 8T€liiK. HENRI VAN MANDELE r gebeuren in onze H. Kerk toch heel veel E dingen, die wel waard zijn dat anderen daarmede ook eens bekend worden. Zoo zijn er b.v. weer eenige zeer bekende personen, die zich in de laatste maanden tot ons R. Ka tholieke geloof bekeerden. De heer Paul Vil- lard, een der grootste geleerden van dezen tijd, is onlangs op 74-jarigen leeftijd weer in den schoot onzer Kerk opgenomen. Hij was gedu rende volle 50 jaren een der eerste wetenschap pelijke auteurs, die over de meest verschillende technische onderzoekingen en uitvindingen schreef en wiens geheele leven in dienst der wetenschappelijke studiën heeft gestaan. Hij ontdekte de „Gamma-stralen" van het radium, en was de uitvinder van den Villard voltmeter. Jaren lang had hij zich geheel en al van de Kerk vervreemd, doch eenigen tijd voor zijn dood deelde hij zijnen talrijken vrienden mede, dat hij slechts één vurigen wensch meer koes terde en deze was, weer in den schoot der H. Kerk te worden opgenomen. Zoo ontving hij dan op een zekeren dag weer de H. Sacramenten en sindsdien sprak hij sleqhts over de groote genade en vertroosting, welke hij daardoor deelachtig geworden was. Op zijn sterfbed erkende hij, dat hij al zijn wetenschappelijke ontdekkingen tegenover Gods Grootheid klein en van geringe beteekenis achtte. Ook dr. A. Piney, de bekende kanker-specia list en pathologist in Engeland, converteerde kortgeleden. Het was in Februari j.l. dat déze directeur van de Pathologische afdeeling van het wereldbekende groote kanker-ziekenhuis in Londen die tegelijkertijd de adviseerende spe cialist 'der Chelmsford- en Essex-hospitalen zoowel als de specialist-pathologist van het be kende W. S. Courtauld-ziekenhuis in Baintree (Essex) is, zich tot pater Athanasius O. F. M. in Woodford-Green wendde en vroeg hem, in onze H. Kerk op te nemen. Slechts 38 Jaren oud, aan het begin van een buitengewoon be langrijke wetenschappelijke carrière staande, opgevoed aan het gymnasium, daama aan de universiteit van Birmingham, gewezen kapitein R. A. M. C. in deg oorlog, bekend door zijne voorlezingen over Pathologische Geschiedenis aan Birminghams Universiteit verleden jaar en nog meer bekend geworden als de asdstenx- pathologist yan het groote Binningham-zie- kenhuis, daarna leider van het Charing-Cross Hospitaal in London en in 192627 „Arris and Gale-Lecturer" aan het Koninklijk Engelsche Instituut van Geneesheeren, schrijver en mede werker van bekende geneeskundige boeken en tijdschriften aan het begin dus van een werkelijk schitterende wetenschappelijke loop baan, wenschte hij méér dan dit alles. Hij zocht God en vond Hem in onze H. Kerk. Vervolgens verdienen enkele directe nakome lingen van een keizer, die eertijds onze missio narissen vervolgde, die in 1933 als keizer Ming- Mang van Indo-China het eerst zijne bevol king aanvuurde om alle christenen te dooden, de aandacht. Drie van zijn kleinzonen traden, juist honderd jaren later op den honderdsten herdenkingsjaardag van het martelaarschap van den Zaligen Paul Buong, in het Katholieke Se minarie van Hue (Indo-China), om zich daar voor het Priesterschap te bekwamen. Even treffend is voor ons het feit der wijding van een 64 jaren ouden priester van het kloos ter St. André bij Brugge, op den 28sten Fe bruari j.l. Deze nieuwe kloosterling en priester Dom Pierre Celestin Lu Tseng-Tsiang was im mers eens een van China's bekendste diplo maten. Hij was gezant van China in 's-Gra- venhage, zoowel als in St. Petersburg, hij was eens China's delegaat op de le Vredesconfe rentie in het Huis-ten-Bosch, twee maai in zijn leven China's minister van buitenl. zaken en in 1915 zelfs minister-president. Hij was China's vertegenwoordiger op de Parijsche Vredescon ferentie en daarna weer bij den Volkenbond in Genève. Door het leven en de geschriften van Kardinaal Mercier werd hij zóódanig beïnvloed, dat hij zich tot onze H. Kerk keerde en thans een harer jongst-gewijde priesters werd. Een vroegere president van de uitvoerende macht van het Canton Fribourg in Zwitserland is ook slechts een maand geleden in het Bene dictijner klooster Sainte-Marie de la Pierre- qui-Vire (Frankrijk) getreden. Dr. Ernest Per- rier was eens vice-voorzitter van het Zwitser sche Parlement. Hij is thans nog maar 52 jaren oud, doch trok zich voor altijd uit de wereld, waarin hij zoovele hooge posten had ingeno men, terug. Mgr. Besson, Bisschop van Fri bourg, Genève en Lausanne heeft deze week onder groote ontroering van alle aanwezigen de preek gehouden tijdens de ceremonie zijner eerste kloosterbeloften. Rest ons nog het vertrek van Zuster Maria- Diana, die naar het eiland Trinidad ging om tusschen de lepra-lijders te werken en die nog slechts vier jaren geleden bekend stond als de jonge, schoone tooneelspeelster van de Comé- die Francaise te Parijs, Mile. Simone Suprin. Deed zij niet hetzelfde als die andere bekende Fransche tooneelspeelster Mile. Suzanne De- lorme, die ook immers kortgeleden een domi- nieaansche non was geworden en eveneens hare kloostergeloften voor den Overste-Generaal der Dominicaner Orde, Pater Gillet, aflegde. Men ziet dat „de genade nog niet de wereld uit is", zooals onze Moeders zouden zeggen en het is goed velen onzer door zulke talrijke en verheugende feiten der laatste maanden daar op eens attent te maken. <3 In het Parkhotel te Amsterdam, werd Zater dag de wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Nederland hervat met de derde ronde. De uitslagen van de derde ronde luiden: De lachende lente is weer in het land- De kou van den winter is heengevloden. En feeststoeten van licht-blije lente boden trekken voort en verder hand in hand set heerlijke Paaschfeest gaat nu komen!" Lentefeest, een filmflits trekt dan voorbij van lijdenskroon en kruishout-doode, het graf, waarin Godmensch rust, daarbij een moeder, op haar gelaat plekken helroode vlekken, van het doodsdroeve droomen, Drie dagen en nachten, dan komen in het land als in lente, licht-blije lenteboden. d'Aposflen zij zijn het graf ontvloden met vreugdeboodschap en een blij gelaat, want hun Heer was weer levend bij hen gekomen. P- S. C«8^8 C. J. LochtenbergJ. H. Vos 2—0 P. J. van Dartelen—A. Ligthart 1—1 A. K. W. DammeN. Cohen 1—1 B. DukelR. C. Keiler 1—1 De stand luidt nu: A. K. W. Damme 3 1 2 0 4 R. C. Keiler 3 1 2 0 4 C. J. Lochtenberg 3 1 2 0 4 P. J. van Dartelen 3 1 2 0 4 N. Cohen 3 0 3 0 3 B. Dukel 3 1 1 1 3 F. Raman 2 1 0 1 2 J. H. Vos 3 0 9 1 2 W. Rustenburg 2 0 1 1 1 A. Ligthart 3 0 1 2 1 (Slot) 3e divisie Noord. Accrington S.Walsall BarnsleyBarrow ChesterfieldYork C. DarlingtonNew Brighton GatesheadRotherham U. Hartlepools U.Stockport C. Mansfield T.Carlisle U. RockdaleChester SouthportCrewe Alexandra Trammere R.Doncaster R. WrexhamHalifax T. Schotsche League. Dundee—Ayr U. Hamilton A.Queen's Park HibernianAirdrieonians Kilmarnock—Queen of the South Partick T.Cowdenbeath Third Lanarck- Celtic 1—0 3—1 2—0 1—0 4—1 3—1 6—0 6—0 1—1 2—0 0—2 2—1 1—0 0—2 3o Zaterdagmiddag vervoegde zich aan een wo ning in de Baffinstraat, Amsterdam West, een deurwaarder, vergezeld van twee politieman nen, met het doel om bij den bewoner van het benedenhuis een radio-toestel inbeslag te ne men, waartoe genoemde deurwaarder door den president van de rechtbank gemachtigd was. Het radio-toestel was z.g. in huurkoop, doch de betalings-termijnen waren hierop niet vol daan. De bewoner weigerde aanvankelijk den toegang aan de mannen der Wet, doch deed ten slotte toch open. Toen de deurwaarder met de agenten binnen waren, maakte de man zich zeer driftig en beleedigde de ambtenaren. Deze maanden steeds tot kalmte doch dit had geen gunstig gevolg. Plotseling liep de man naar een achter-gelegen kamer en keerde terug met een groot mes. Na hiermede in woede de agenten te hebben bedreigd sprong hij plot seling op een van hen toe. De agent trok hierop zijn revolver en loste een schot op den aanvaller, dat den man in den buik trok. Het slachtoffer zak te ineen. Het schot had de aandacht getrokken van het buitenstaande pu bliek, en toen het bekend was gewor den welk drama zich binnenshuis had afgespeeld liep de geheele buurt te hoop. Inmiddels had een andere agent per politiemelder om versterking ver zocht en kort daarna arriveerde een „overval-auto" met een inspecteur en agenten terwijl ook bereden politie uitrukte Op rustige wijze begon de politie de straat t-» ontruimen en zette de omgeving af. Een am bulance-auto van den G.G. en G. D. was even eens uitgerukt, en zoo spoedig mogelijk werd het slachtoffer naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De kogel is verwijderd en naar om standigheden maakt de man het goed. Hij is 30 jaar oud en werkloos typograaf en voorzag in het onderhoud van zijn gezin van 8 kinderen door het maken van schoenen. Het mes waar mede hij de agenten en deurwaarder bedreigde kon men na zijn vertrek nergens meer vinden. De commissaris van politie, de heer H. Pijper, verrichtte met rechercheur een huiszoeking wat tot resultaat had dat het mes in een gang van het huis werd gevonden. Nog lang bleef het in de omgeving van de woning onrustig en het droevig gebeuren werd in den volkrijke buurt druk besproken. (Onderstaande berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage Vanaf Paaschzaterdag 31 Maart 1934 is Rev. Dom. H. de Greeve overgegaan tot de saeculiere Geestelijkheid. Van dien datum af is zijn adres: „Joannes de Deo", Maerten van Heemskerkstraat te Haarlem, waar hij zich met toestemming van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem zal vestigen, en waarheen dus voortaan aanvragen om spreekbeurten kunnen worden gezonden, waarvoor hij zich, zooals weleer, beschikbaar blijft stellen. De politie heeft geconstateerd, dat behalve Krakowsky ook de Antwerpsche juwelier Max Bruenner bij den zwendel betrokken is terwijl de Oostenrijksche post-beambte Roemer als hun werktuig optrad. Roemer heeft bekend, dat hij valsche bewijs stukken verschafte voor de zoogenaamde ver dwenen zendingen diamanten. Ook van de zijde van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd vernemen wij dat het thans vast staat dat de wereldreis van de „Gelria" onder Argentijnsche vlag definitief is afgelast en dat het schip in babast van Buenos Aires naar Amsterdam zal terugkeeren. De datum van vertrek is nog niet vastgesteld; ook over de ak van de ontstane moeilijkheden nadere berichten afgewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3