'n Heerlijk zonnige Paschen MARIA-STICHTING REEDS VEEL VERKEER DINSDAG 3 APRIL 1934 Rijk aan gebeurtenissen St. Janskerk Gouda GYMNASTIEK „HEEMSTEDE Gymnastiekuitvoering „Voor ons Genoegen" WIELRENNEN Groote Grasbaanwedstrijd te Beverwijk ZWEMMEN Nieuw wereldrecord De nationale zwemwedstrijden van de Zwemclb „Haarlem" STORMVOGELS—Z.F.C. 1—1 UIT DEN OMTREK FEEST TE OVERVEEN Eerste H. Mis van Pater Dismas Van Galen O.F.M. BRIEF UIT BRIEVENBUS GE STOLEN Moeilijke arrestatie Weer een boschbrand Proeven met Natrium-verlichting HAARLEMMERMEER VOSTA WINT VAN S. D. O. U. C. «Éi ■Hi iÉÉlil a Een aardig spelmoment uit den gisteren gespeelden kam pioenswedstrijd HEEMSTEDE HILLEGOM KEGELEN NED. KEGELBOND Nog steeds achteruitgang Feest van zon en licht en warmte, van verkeersdrukte en strand volk, van wandeling en auto- of fietstocht en van voorjaarstoiletten! Drukte voor de tram Onvoorzichtig Autobotsing SANTPOORT VELSEN Voortzetting der restauratie RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen VRAGENBUS IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan had er in de gymnastiekzaal van de openbare schooi aan den Voorweg eene uitvoering plaats van de Gymnastiekclub V. O. G., leider de heer G. W. Kouw. Na het openingswoord kwam de opmarsen der 41 deelneemsters en deelnemers, waaronder de kleine jeugd het grootste percentage ver tegenwoordigt. Die opmarsch maakte al direct een goeden indruk. Vervolgens vrije en staaf- oefeningen van alle leden, welke met piano begeleiding van den heer Joh. Lugtigheid keu rig werden uitgevoerd. Bij de paaloefeningen voor jongens waren verschillende leuke nummers. Hoe men roeien leert, of vlug leert klimmen. Er waren al heel behendigen by. Dat de leider zich vooral ook toelegt op de rythmische gymnastiek, bleek vooral uit de rijdansen voor meisjes en later op de rijdanseu voor dames Deze nummers, welke effecten nog verhoogd werden door kleurenbelichting, oogstte een enorm succes en moesten gebis seerd worden. In bokspringen toonden zelfs de kleinste meisjes zich bedreven en bij hoogspringen jon gens met springplank werd zelfs een hoogte van 2.10 M. bereikt. Bij de brugoefeningen da mes werden vooral keurig uitgevoerd het „scha ren'' en de „schouderstand". Enkele spelletjes van meisjes en jongens brachten eenige aardige afwisselingen, terwijl tenslotte de dames zich zeer bedreven toon den aan het werken aan de ringen. Het geheel was een succes voor den leider, den heer C. W. Kouw, waarom de bloemen hulde hem door zijn leerlingen gebracht, wel in den smaak viel bij het talrijke publiek. Te Beverwijk is Tweeden Paaschdag een groote grasbaanwedstrijd gehouden welke ge organiseerd was door de Wielrenclub „Achilles" en de Wielrenclub .Kennemerland" uit Be verwijk. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd: 1. De Zaaier; 2. Braas; 3. v. Beugen. 10 ronden-wedstrijd: 1. Tofijn; 2. Mul; 3. v. Staveren. Juniores (10 ronden): 1. S. de Vries; 2. Oorthuizen; 3. Oudshoom. Achtervolgingsrit: 1. Achilles; 2. Kennemer- v. d. Aart; 2. Van BeugenTofijn; 3. Engel land. Koppelwedstrijd over 100 ronden: 1. v. Wees— Meskers. Jack Medica verbeterde te Columbus in den staat Ohio het wereldrecord 440 yards vrije slag, dat tot nu toe op naam stond van Gilhulla met een tijd van 4 min. 48.8 sec. Medica bracht het record nu op 4 min. 46.8 sec., een verbetering dus van 2 seconden. Men schrijft ons: De nationale zwemwedstrijden van de zwem- club „Haarlem", op 4 April a.s. in Stoop's bad, beloven, gezien de buitengewoon fraaie deel name, een sportief succes te zullen worden. De snelste Nederlandsche zwemsters en zwemmers hebben op de verschillende num mers ingeschreven, zoodat het er van het be gin tot einde zeker niet aan spanning zal ont breken. Op den 100 M. schoolslag heeren, wordt b.v een ware titanenstrijd verwacht tusschen L. Korpershoek V.Z.C., kampioen en recordhou der op de 200, 400 en 500 M„ P. Kruithof R. Z C., recordhouder op de 100 M. en A. van Kal ken D. J. K., oud recordhouder op de 100 M. Deze drie zwemmers zijn op deze baan pre cies aan elkaar gewaagd en zullen elkander iedere centimeter betwisten. Vooral nu de „coming man" Kruithof den laatsten tijd zoo geweldig in vorm schijnt te zijn. Ook op den 200 M. schoolslag dames, zullen J. Kastein H.D.Z., recordhoudster op de 100, 200, 400 en 500 M„ G. Brouwers R.D.Z., F Hessel, Het IJ, nog wel bekend van het tour- née naar Denemarken, T. Verbeek H.D.Z. en G. Reinders .Zignea, voor de noodige span ning zorgen. Het succesnummer van dezen avond wordt wel de 100 M. vrijeslag dames, waaraan een selectie van de beste Nederlandsche zwemsters zal deelnemen. Wij noemen hier W. den Ouden R.D.Z., J. Selbach A.D.Z., A. Timmer mans R.D.Z., N. Mudde O.D.Z. en L van Voorst A.D.Z. Onze populaire kampioene Willy den Ouden zal hier ongetwijfeld zegevieren, doch de cverige deelneemsters zullen er toch alles op zetten om zoo goed mogelijk partij te geven. Ook op den 100 M. vrijeslag heeren, is de bezetting buitengewoon goed. Hier starten J. C. Scheffsr D.J.K., kampioen van Nederland, H. van ESsen Het IJ, G. Regter R.Z.C., C. G. van Aelst H.Z. P.C., en de beide Haarlem mers C. Zeeman, Haarlem en I. van Zadel H.P.C. Op den 100 M. rugslag dames, zal onze kam pioene P. Oversloot O.D.Z., haar uiterste best moeten doen om zich tegen haar beide tegen standsters N. Senff A.D.Z. en T. Wagner Het IJ te kunnen handhaven. Evenzoo zal onze Haarlemsche kampioen J. van Hemsbergen, op de 400 M. vrijeslag hee ren, het tegen G. van Voorst A.Z. en W. Del- wel R.Z.C., zwaar te verantwoorden krijgen. Toch verwachten wij dat onze stadgenoot, wan neer hij zijn uiterste best zal doen, hier de overwinning zal behalen. Tweeden Paaschdag trok Stormvogels met zijn volledige ploeg naar Amsterdam om daar op ver zoek van den 4e klasser Electra de club, waar in de ex-Stormvogel Kuikens speelt een wed strijd te spelen tegen Z. F. C„ voor den winnaar waarvan een gero-zilveren beker was beschikbaar gesteld. Stormvogels kwam in het bezit van den werke lijk fraaien beker door het nemen van straf schoppen er was na den speeltijd nog 2 X TA minuut verlengd. Toen moest door strafschoppen beslist wor den, wie eigenaar van den beker werd. Ketting schoot den eersten keer rakelings over de lat, maar de beide volgende keeren gaf hij doelman Dijkstra geen schijn van kans. Vervolgens was De Man aan de beurt. Diens eerste schot stopte De Waard, terwijl het tweede, nog hardere schot een zelfde lot onderging. Z. F. C. maakte in de eerste helft één doel punt. Ook Ketting maakte een doelpunt, doch dit werd geannuleerd. In de tweede helft had Stormvogels verreweg het beste van het spel. De IJmuider middenlinie, waarin Fijen door Ravenboer was vervangen, steunde met Prins aan het hoofd de voorhoede heel goed. Met een hard schot wist Tol gelijk te maken, hoewel Dijkstra zijn schot nog gedeeltelijk stopte, I1. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Overveen droeg op Tweeden Paaschdag pater Dismas van Galen O. F. M., die op 11 Maart j.l. in de kerk van het Minder broedersklooster te Weert de H. Priesterwijding had ontvangen, zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomist werd daarbij geassisteerd door pas toor G. v. Niekerk, pastoor der parochie, als presbyter-assistens, pater F. L. Th. Esser O.E.S.A., leeraar aan het R. K. Lyceum te Haarlem, als diaken en pater drs. N. Th. Vlaar O.Ê.S.A., rector van het R. K. Lyceum als sub diaken. Ceremoniarius was de weleerw. heer H. Roo- zen, theol. student. De kerk was prachtig versierd en tot de uiterste hoeken met parochianen bezet. Op het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen prof. mr. Diepenbrock, leeraar aan het seminarie „Hageveld" en mr. E. v. d. Helm O.F.M., rector van het gymnasium te Venraay. De feestpredicatie werd gehouden door pas toor J. F. Reynenberg O.F.M., die, uitgaande van den psalm: „Deze dag is door den Heer gemaakt, laten wij ons daarom verheugen en verblijden", den Paaschjubel van de Kath. Kerk schetste en ook de vreugde, welke allen gevoelen, die getuige zijn van een plechtigheid als deze, welke toch altijd weer op geloovige menschen een diepen indruk maakt. Spr. herinnerde eraan, dat hij den neomist gekend had, toen deze eenige jaren geleden wegging om zich door studie en gebed op zijn verheven taak voor te bereiden. Thans is hij teruggekomen, aldus spr., geroepen tot het hei lig, verheven priesterambt, dat in elke katho lieke familie den hoogsten roem uitmaakt. De wijze, waarop gij dezen nieuwen priester hebt ingehaald, zoo zeide pastoor Reynenberg tot de parochianen, toont duidelijk, welken eerbied gij voor de priesters hebt. Het zangkoor der kerk voerde op voortreffe lijke wijze onder leiding van kapelaan F. F. van Buuren de verschillende gezangen uit. Na de H. Mis werd een oud Paaschlied uit Twente, van Alph. Diepenbrock, gezongen. De parochianen van Overveen hebben van dit Eerste-Mis-feest een hoogtijdag voor de pa rochie gemaakt. Op den avond van Eersten Paaschdag werd n.l. pater van Galen aan het station te Haarlem afgehaald door een tweetal auto's, waarin een speciaal voor deze gelegen heid gevormde commissie, en de familieleden gezeten waren. De straat, die toegang geeft tot de ouderlijke woning in Tuindorp, was fraai versierd met eerepoorten enz., terwijl van vele woningen de driekleur wapperde. Toen de auto's met den neomist in de Ramplaan arriveerden, werd hij verwelkomd door een grooten stoet van bruid jes en Graalmeisjes, die een toepasselijk spreek koor ten geboore brachten. In de ouderlijke woning werd pater van Galen vervolgens toe gesproken door den voorzitter van de com missie, het raadslid J. G. van Kessel, die de vreugde der buurtbewoners over diens priester wijding vertolkte en hem geschenken der pa rochie overhandigde (een kostbaren kelk en be- noodigdheden voor de toediening der H. Teer spijze). Pater van Galen sprak, zeer ontroerd, een woord van hartelijken dank en hield ook tot de zeer vele belangstellenden buiten de wo ning een toespraak. Op Tweeden Paaschdag werd des middags in de St. Aloysius-school een zeer druk bezochte receptie gehouden. Leden van kerk- en arm besturen, vertegenwoordigers van talrijke ver- eenigingen, als de Graal, R. K. Volksbond, Overheidspersoneel, R. K. Middenstandsveree- niging, Harmonie, sportvereenigingen en Mis- sienaaikrans, kwamen him gelukwenschen aan bieden. Het feest werd besloten met een plechtig Lof met „Te Deum" (van Perosi) in de parochie kerk, gecelebreerd door pater van Galen O.F.M., met assistentie van pastoor G. v. Niekerk eri kapelaan J. Verlaan. Zaterdag heeft zekere D. afkomstig uit Am sterdam, uit den brievenbus zij den heer T. te Nieuw-Vennep een brief gestolen, welke een eindje uit de bus stak. De brief bevatte geen geldswaarde en was bestemd voor een familie lid. De diefstal werd door een voorbijganger op gemerkt en deze waarschuwde onmiddellijk de politie en vertelde in welke richting de man verdwenen was. De politie wist den man te achterhalen en wilde hem arresteeren. Daar de man zich hevig verzette, was de politie genoodzaakt, hem ge boeid te overmeesteren. Den brief bleek hij nog in zijn bezit te hebben. Tweeden Paaschdag om half 2, klonk door Santpoort de brandsirene voor de derde maal in één week en weer gold het een boschbrand. De brandweter rukte uit naar Neethof, aan den Brederoodscheweg. Gelukkig was men bijtijds aanwezig, zoodat het vuur met zand gedoofd kon worden. Een oppervlakte van 200 vierkanten Meter is plat gebrand. Waarschijnlijk is het weer een gevolg van baldadigheid of onvoorzichtigheid der jeugd, evenals het brandje van vorige week, waarbij zelfs een 3-jarig kind in levensgevaarlijke positie geraakte. Een goede les voor het komende seizoen. Op het kruispunt van den Kruisweg door de Haarlemmermeer en den Ringdijk nabij de on langs gereed gekomen nieuwe brug over de Ring vaart heeft personeel van de Philipsfabrieken uit Eindhoven deze week een aantal lichtmas ten opgesteld, teneinde brug en kruispunt met vluchtheuvel door middel van natriumlicht te verlichten. Zaterdag was men met een en ander gereed gekomen en kon voor het eerst het licht ont stoken worden. De verlichting bleek doeltreffend te zijn en zal ongetwijfeld aan de verwachtingen ruim schoots voldoen. ACHTERSTALLIGE POLDERLASTEN Naar het schijnt zijn er nog verschillende personen, die op het kohier van den omslag van het kalenderjaar 1933 zijn aangeslagen voor een grooter of kleiner bedrag, waarvan de be taling nog niet is geschied. De penningmeester van den Haarlemmer meerpolder heeft tevergeefs gewacht op vrij willige betaling, daarna een aanmaning gezon den en is nu in enkele gevallen overgegaan tot het beteekenen van een dwangbevel, waar mee voor de betrokken personen groote kosten gemoeid zijn. Het is zeer begrijpelijk, dat verschillende in gelanden, vooral personen met kleine midde len, die een perceel dijkgrond in opstal bhzitten, door de moeilijke tijdsomstandigheden niet in staat zijn hun polderlasten op tijd te betalen en ook mag het aan het polderbestuur niet kwalijk worden genomen, dat ten slotte als uiterste maatregel tot de beteekenis van een dwangbevel moet worden overgegaan, waarop dan nog weer volgen kan de tenuitvoerlegging daarvan door inbeslagneming en verkoop van de aan den belastingplichtige in eigendom toe- behoorende kleine of groote onroerende goe deren. Toch is het diep te betreuren, dat met het nemen van deze maatregelen zulke hooge kos ten gemoeid zijn; door den deurwaarder wor den de kosten van beteekening van het dwang bevel berekend op 12.50, zoodat het wel zeer onverstandig en erg duur is, om het zoover te laten komen. Het is zelfs voorgekomen, dat iemand voor opstalrechten een klein bedrag van ongeveer 3.50 volgens het kohier van den penning meester van den Haarlemmermeerpolder ver schuldigd was en uit hoofde van zijn nalatig heid bij deurwaardersexploit een herhaald dwangbevel kreeg, waarvan de kosten 12.50 bedroegen, zoodat door niet op tijd te betalen de schuld werd verviervoudigd. Aan de ingezetenen kan daarom dezen goe den raad worden gegeven: doet uw uiterste best om de verschuldigde polderlasten alsnog zoodra mogelijk te betalen of probeer nog eenigen tijd uitstel te verkrijgen, want anders zult ge voor die groote kosten moeten opdraaien. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Pieter, z. van P. Wijnhout en H. Imanse; Dirkje, d. Kv vw". ■v>v'Tv v vi &Ü28-S V' V V •.vrii.:.,v.r.v.v^ Pup? -> aci» van W. Wijnholts en M. P. Bouman; Pieter Frans, z. van P. F. Jansen en A. Jansen; Wou- terina, d. van C. Kamerman en A. v. Zundert; Aldert, z. van A. van Es en A. van den Oever; Comelis Adriaan, z. van R. Gresnich en G. J. Hagen; Tobias Joannes Joseph, z. van J. G. Buskermolen en G. M. Blesgraaf. Ondertrouwd: Albertus Cornells Hermans, 24 jaar en Anna de Boeij, 31 jaar; Adam Lo- dewijk Heil, 23 jaar en Cornelia de Vos, 24 jaar; Christianus Marinus Broos, 24 jaar en Alida Maria Pieternella Oudshoom, 23 jaar; Gerrit Veen, 28 jaar en Anthonia Fransina Pe- tronella Evers, 20 jaar; Jogchum Selser, 23 jaar en Antje Visser, 23 jaar; Franciscus Wilhel mus van Schip, 26 jaar en Elisabeth Fischer, 22 jaar. Getrouwd: Aalbert Jan van Dam, 23 jaar en Anniggie de Weerd, 22 jaar; Jan Schalk, 24 jaar en Adriana Tukker, 25 jaar; Jan Dirk Tijssen, 35 jaar en Teuntje Groeneweg, 28 jaar; Hugo Antonie Pruissen, 23 jaar en Margare- tha Franzen 21 jaar; Christiaan Steuteknuel, 42 jaar en Wilhelmina Elisabeth Hendrika Kui per, 30 jaar. Overleden: Antje Maarsen, 72 jaar, gehuwd met P. Lanser. Landelijke Ruitersport. In een vergadering heeft de L. R. „Kita Seneng" besloten, haar naam te veranderen en dezen te doen vervan gen door „De Venneper Ruiters". Juist omdat niemand den ouden naam be greep, werd er dikwijls te weinig over deze lan delijke rijvereeniging gesproken. De nieuwe naam zal er zeker toe bijdragen de club meer bekend te maken bij de bevolking. In de eerste week van April zullen de Venneper Ruiters weer met hun lessen beginnen, evenals vorig jaar op een terrein bij de boerderij van den heer Knoop. Dresseer-club. Naar wij vernemen, bestaan te Hoofddorp plannen om te komen tot oprich ting van een dresseerclub voor het africhten van dienst- en verdedigingshonden. Inlichtin gen zijn te verkrijgen bij den heer Th. v. Tol. Kruisweg, Hoofddorp. Spaarkas St. Antonius Hedenavond verga dert bovengenoemde Vereeniging in het R. K. Vereenigingsgebouw. Excursies voor Werkloozen Morgen, Woens dag, zal een aantal werkloozen een excursie maken naar het Koloniaal Instituut te Amster. dam. Vertrek van het Raadhuisplein om 9 uur. De reis zal gaan per autobus. Naar Aalsmeer. Donderdag 5 April zal er voor de werklooze hoveniers een excursie plaats hebben naar Aalsmeer. Bezocht zullen worden vijf kweekerijen en veilinggebouwen. Ook deze reis zal per autobus geschieden. De deelnemers moeten om 9 uur aanwezig zijn op het Raadhuisplein. Plechtige Eerste H. Mis Heerlijk schitte rend omglansde d'e Paaschzon Maandagmorgen het Godshuis, gewijd aan St. Martinus. De ge brandschilderde ramen wierpen in de schoon ste schakeeringen dat lentezonlicht op het Hoogaltaar, dat prijkte in overweldigende schoonheid van planten, palmen, witte seringen en lelieblanke tulpen. De zilveren kandelaren en gouden Monstrans vervulden dat alles met jubel en glorie, een en ander zou echter zijn glanspunt bereiken in wat te gebeuren stond: de eerste priester Minderbroeder zou daar zijn eerste Plechtig Dankoffer aan God opdragen. Met dat heerlijk treffend feest leefden de pa rochianen van Sint Maarten allen intens mee en zoo was het schoone kerkgebouw tot in de uiterste hoeken gevuld. pater Monaldus (in de wereld de heer A. Goe- mans Antz.) werd bij zijn plechtige H. Mis ge- Het jaarverslag van den Ned. Kegelbond geeft opnieuw een achteruitgang in ledental aan. Op 1 Januari 1933 waren aangesloten 499 clubs (Amsterdam inbegrepen) en op 1 December 1933 in totaal 469 clubs, een achteruitgang van dertig clubs. Het getal persoonlijke leden steeg met 4 en bedraagt thans 168. Opmerkelijk is, dat Rotterdam de grootste verhezen toont: een achteruitgang met 14 clubs is hier te constateeren. De economische omstan digheden zullen daaraan niet vreemd zijn. 's-Gravenhage toont een vermindering van 3. Amsterdam en Utrecht bleven onveranderd. In Oost-Gelderland was een vooruitgang te con stateeren. Paschen mag dan geen echte „bollenzondag" geweest zijn, wat lenteweer en verkeersdrukte aangaat, leek het er toch wel heel veel op. En dat is alleszins begrijpelijk. Een heerlijk warme Aprilzon, een strakblauwe lucht en een voor- jaarstemperatuur, die winterkleeding naar de bergkast verwees, verleidden zelfs den meest ver stokten huismusch tot een wandeling(etje). De natuur is druk bezig haar lentepakje aan te trek ken, de knoppen ontbotten op de boomen en de vogels verliezen hun winterveeren en met de natuur stak ook de mensch zich in zijn zomerkleeren soms pas den Zaterdag tevo ren (den laatsten van de maand!) gekocht. Strand en bosch, duin en buitenwegen mochten zich in een druk bezoek van natuurliefhebbers en -hebsters verheugen. Troepen jongens en meisjes zwierven, al of niet op de fiets, langs 's Heeren wegen, en de tennisbanen hadden geen oogenblik rust. Het asphalt der groote wegen sleet nog eens zoo veel als anders door de riien auto's die van het goedkoopste tweede handsch fordje tot den spiksplinternieuwen acht- of zes cylinder, zoo pas op de R.A.I. gekocht, vacantiegangers vervoerden, en beelden op riepen van de verkeersdrukte op komende Zon dagen. Het nationale Nederlandsche vervoermiddel, de fiets, werd ook op Paschen niet op stal ge laten en autobussen uit verre deelen van Ne derland passeerden onze bloemenstad op weg naar de natuur. Vooral was Paschen het feest van de wande ling. Drommen wandelaars bevolkten de stra ten en wegen en brachten tram- en busconduc teurs bij het vallen van den avond, door hun groot aantal tegelijk, tot wanhoop. Paschen de dag van voorjaarsbezoeken bij vrienden of kennissen, Paschen de show dag van zomertoiletten, Paschen de welkome gelegenheid tot weekenden, Paschen hoog tijdag voor de sport, Paschen dat Zandvoort een „goede dag" bezorgde en het met hoop en vertrouwen vervuld heeft deze titels zou den stuk voor stuk den journalist tot kolom men-lange, min of meer ironische, artikelen kunnen inspireeren, eventueel tot wanhoop nochtans van den hoofdredacteur, die de over vloedige kopij van de beide Paaschdagen toch al niet bergen kan! Want ook daaraan is Paschen rijk geweest: aan gebeurtenissen, droevige en blijde. Maar de blijdste gebeurtenis was ongetwijfeld wel de komst van het lentezonnetje, door velen niet verwacht, maar door allen verhoopt! De N. Z. H. T. M. heeft de Paaschdagen een geweldige drukte moeten verwerken. Andere jaren valt er een Bollendag op een der feest dagen, maar er kan straks ongetwijfeld van een record gesproken worden, omdat zonder bollen toch bijna al het materiaal op de rails was. In de morgenuren werd een 10-minuten- dienst onderhouden op de lijn Amsterdam— Zandvoort, terwijl 's middags eenzelfde dienst werd ingevoerd op HaarlemZandvoort; op dit traject was het werkelijk overstelpend druk, maar de reizigers werden uitstekend bediend. Eenige moeite gaf de voetbalwedstrijd Hilver sumExcelsior te Heemstede; na afloop moest al het rijdend materieel getransporteerd wor den. Des avonds werd de half-uur-dienst Zand voortHaarlemAmsterdam in een kwartier- dienst omgezet. Op den Bronsteeweg te Heemstede had Za terdag een ernstig ongeval plaats. Mevrouw C.. te Heemstede, stond op den vluchtheuvel op den Bronsteeweg bij de tramhalte Adriaan Pauw laan. Een uit de richting Leiden komende tram liet zij passeeren. Onmiddellijk achter die tram om liep zij naar de overzijde van den weg. Toen zij achter die tram vandaan kwam, werd zij gegrepen door de Leidsche tram, welke uit de richting Haarlem kwam. Zij werd eenige meters meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Na bij een omwonende te zijn binnengedragen, is zij op advies van Dr. v. W. per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Het bleek, dat zij een ernstige schedelfractuur had gekregen. Het ongeval is geheel aan eigen on voorzichtigheid te wijten. Eersten Paaschdag kwamen op den Hoofdweg te NieuW-Vennep twee luxe-auto's op een kruis punt bij een binnenweg met elkaar in botsing. De auto's, bestuurd respectievelijk door den heer J. uit Nieuw-Vennep en den heer W. uit Haarlem, kwamen er met lichte averij af. Op het kruispunt VenneperwegHoofdweg te Nieuw-Vennep kwam Tweeden Paaschdag een wielrijder in botsing met een luxe-auto, door dat eerstgenoemde den auto, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. De wielrijdei werd van zijn fiets geslingerd, doch kwam er wonder boven wonder zonder letsel at assisteerd als volgt: presbyt.er-assistens de zeer- eerw. heer Pastoor Krook, diaken de weleerw. zeergel. heer Drs. B. de Goede^ subdiaken de weleerw. heer Pater S. van der Meer, beiden van de Orde van St. Franciscus, terwijl de ver dere functies werden bekleed door studenten der parochie. In het priesterkoor had nog plaats genomen de weleerw. heer J. Groot, theologisch student-priester aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, eveneens zoon der parochie. Het zangkoor „St. Caecilia" voerde onder lei ding van den dirigent, den heer S. Redeker, hoogst devoot uit: Veni Creator van Fr. Witt, de 4-stemmige Missa Solemnis van Stale voor jongens en mannen; het Tantum Ergo van Vittoria en na de Mis de Priestercantate van Elbert Franssen. Na het Evangelie beklom Pater De Goede den kansel voor het houden der feestpredicatie. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen: „Bene- dictus qui venit in Nomine Domini: Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren." Drs. de Goede sprak ongeveer als volgt: „weinig feesten zijn er, die bij de Paaschvreugde zoo geëigend zijn als de eerste Mis van een jong priester. Een jonge man is van u uitgegaan en terug gekeerd met het onuitwischbaar teeken des Priesterschaps, de handen als nog druipend van de H. Olie der Bisschoppelijke wijding. Hij is tot u teruggekeerd niet alleen voor familie, nabestaanden en vrienden, maar de feeststem ming is voor iederen geloovige. Wie toch zal de waarde schatten van het kapitaal van genaden en gunsten, dat het Priesterschap beteekent. Moge ik u daarvan in een kort woord een on volledig beeld geven! Jesus Christus, de Al machtige God, werd voor ons mensch, stierf in onnoembare smarten, opende de poorten des Hemels, heeft ons het leven weder meer waard gemaakt. Na zijn glorieuze Verrijzenis ten Hemel varend, heeft hij zijn werk voortgezet en de Priester gesteld als de kanalen voor de toepassing der genaden, gaf God den Priester Goddelijke Macht en doet hem onder ons leven. Wü, priesters, menschen als ieder ander, torsen die Goddelijke macht. Hoe anders kon de pries- te zeggen: Dit is mijn lichaam, ik ontsla u van uwe zonden? Er is dus een allerinnigste eenheid tusschen God en den priester, zijn macht is een duizelingwekkende en zoo gezien kon St. Franciscus zeggen, dat hij bij ontmoe ting van een Engel en een pjiester eerst den priester hulde zou bewijzen en daarna den Engel. Zoo is de priester de schatbewaarder van Christus en uit die schatten, uit die centrale, kunnen allen putten en is het niet gewaagd te zeggen: wie van zijn vruchten eet, zal niet ster ven. Als dan zoo aanstonds gezongen is: Bene- dictus qui venit in Nomine Domini, dan zal het woord weerklinken en Jesus" Tn uw handen ne derdalen, maar dan zal het Benedictus, den Zegen nederdalen ook op dien jongen prieter en zoo bezien, is iedere nieuwe priester voor ons allen een nieuwe zegen. Het is niet noodig, u op dezen dag te herinneren aan de ontzetten de verantwoordelijkheid, die u op uw schouders neemt. Meermalen hebt ge daarvoor gehuiverd zijt ge teruggeschrikt voor die waardigheid, doch de uitdrukkelijke wil van den Goddeljjken Meester deed u over die bezwaren heenstappen. Aan het begin van uw loopbaan zijt ge thans gekomen; tracht u te geven aan anderen dan kan ik u van harte gelukwenschen met die hooge waardigheid, die zal uitgroeien tot vol len wasdom. Laat dan de wereld u belachen en verguizengij zult zijn een zegen en een weldaad voor ieder, die van u genieten kan. Een bijzonder woo I van gelukwenscli richt ik tot de ouders. Eenmaal heeft Gods stem ge klonken en het offer van uw kind van u ge vraagd; zonder restrictie zal hij gaan, waar heen andren hem zenden, maar een zegen zal hij voor die allen, want zijn levensweg is afge- teekend in genaden. In uw priesterzoon hebt ge de heerlijkste bloem van uw huwelijksleven. Die genaden, welke hij verspreidt, gaan voor een gedeelte tot u terug, die de kiemen legde en juist die zegeningen zijn een waarborg voor zegen van u en uwe familie. Gij, ouders, doet uw best, om van uw kinderen te maken levendige christenen; leert ze, welk een geluk het is, een kind te hebben, dat priester is; voedt ze zoo, dat als de stem van O. L. H. zich weer doet hooren, zij weer klank moge vinden in het hart van uw kind, opdat geschikte candidaten voor zijn werk mo gen gevonden worden. Steunt allen dezen priester door uwe gebeden; zijn zaak is de uwe. Strijd en tegenwerking zullen hem niet worden bespaard, bidt dus voor hem, opdat ge deel moogt hebben aan zijn zegeningen en dat deel zal voor u beteekenen een eeuwig loon in den Hemel. Amen." Plechtig was vooral nog het oogenblik, toen ouders, zusters, broeders en familie uit de han den van den jongen priester voor de eerste maal de H. Communie mochten ontvangen. Des middags te 3 uur celebreerde pater Mo naldus een plechtig Danklof met assistentie, waarna een druk bezochte receptie ten huize der ouders. De Missietentoonstelling. Eersten en twee den Paaschdag hield de Missienaaikrans St. Anna de jaarlijksche tentoonstelling, ditmaal in de parochiezaal te Santpoort Er viel weer veel schoons te bewonderen, o. a. keurige misgewaden en aardige jongenspakjes. Van de talrijke attracties werd druk gebruik gemaakt, zoodat de penningmeesteresse geglun derd heeft. Maar ook vele bezoekers keerden huiswaarts, gelukkig met een mooien prijs. De tentoonstelling is buitengewoon druk be zocht en ook zeer veel missionarissen gaven blijk van belangstelling. Burgerlijke Stand Geboren: z. van W. B. C. Roessingh van ItersonSchoen; d. van B. HoijtingHeerenga; d. van C. J. Gorter Haver; z. van P. K. Kerkhoven't Hart; z. van A. ten NapelKramer; d. van S. Hilberts— Folkerts; d. van A. de Feber—Van der Zwet Slotenmaker; d. van A. van SchagenWelagen; z. van E. LooljengaKlokman; d. van B. Kola- sinsky—Schneider; d. van J. A. DuineveldVan In het jaar 1552, op den 12en Januari, werd de Groote of St. Janskerk te Gouda, door een zwaren brand geteisterd. Op het vierdeelig bord, dat in de kerk boven den ingang bij het koor is aangebracht, staat dit voor iederen bezoeker in sierlijke vergulde letters te lezen. Wat er niet bij vermeld staat is het volgende: ,,Door inzamelingen van gelden en bijzondere giften was men spoedig in staat tot den bouw van een nieuwe kerk over te gaan. Het op ruimen van de steenbrokken en het puin der verbrande kerk geschiedde door de burgerij, die daartoe met pijpen en trommelen tezamen geroepen, om niet hare hulp verleende. Om de kerk te voltooien was het volgende jaar een tweede inzameling van gelden noodig. Toen men na deze inzameling nog niet de vereischte sommen bijeen had, besloten de Bur gemeesters en de Vroedschap, na vergunning daartoe bekomen te hebben, een hofstede in het land van Stein met een som van 2000 Rijnsche guldens te bezwaren." Tot zoover de geschiedschrijver. Samenwerking, burgerzin en gevoel van saam- hoorigheid hebben in de 16e eeuw bereikt dat hier in Gouda een kathedraal werd gebouwd, versierd met een 44-tal kunstig gebrandschilder de glazen, die eeuwen lang de trots zijn ge weest, niet alleen van Gouda, maar van geheel Nederland. In de 19e eeuw in verval geraakt, is men gelukkig in het laatst der vorige eeuw begon nen gebouw en ramen grondig te herstellen. Tot dusverre, hoewel niet zonder moeite, is het vrijwel gelukt met de herstelling te blijven doorwerken. Doch ook hier wordt het spreek woord bewaarheid: de laatste loodjes wegen het zwaarst. En wat in de 16e eeuw noodig was, her haalt zich ook thans in de 20e eeuw. De Commissie voor de Restauratie der St. Janskerk ziet zich genoodzaakt een herhaalden oproep te doen tot stad- en landgenoot, maar allereerst tot de stadgenooten, om hun burger zin en saamhoorigheidsgevoel ook in deze eeuw te toonen en met een jaarlijksche bijdrage het herstellingswerk der St. Janskerk te steunen, opdat hiermede geregeld kan worden voortge gaan en het werk in ongeveer 7 jaar (naar gelang van de bijdragen) voltooid zal kun nen zijn. Nu dit jaar en ook verleden jaar de Ge meenteraad heeft gemeend geen subsidie te mogen verleenen, heeft de Commissie bijdra gen des te meer van noode, hetgeen nog dui delijker zal worden wanneer wordt medegedeeld, dat de Rijks- en Provinciale subsidie daarvan afhankelijk is. Voor iederen vrijwillig bijgedra gen gulden, geven deze lichamen er samen drie. Zij doet een beroep op aller medewerking, die zij gaarne op aangehechte strook in één of meer cijfers zal zien uitgedrukt. Giften kunnen worden gestort of overgeschre ven op de postrekening No. 71803 t. n. Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente te Gouda, met vermelding: „Voor de Restauratie". Wetering; d. van D. SmitDekker; d. van D. C. Mollema—Den Haan; d. van E. van Wol- ferenSchaap. Ondertrouwd: F. van Loosen en G. Zeeuw; H. v. d. Groen en M. P. de Haan; P. Bohm en A. E. Stoker; H. van den Nieuwendijk en C. J. van der Linde; Ph. A. van Opbergen en A. Koopman; K. Tiel en M. E. Schmitz; E. Lieu- wes en M. A. Wesselingh. Overleden: Janna Reuvers, 18 jaar, ongeh.; Gerrit van Drimmelen, 68 jaar, echtgenoot van F. A. Kroes. Rectificatie In ons bericht over „Velsens Grondpolitiek" stond als lid der commissie abusievelijk vermeld J. L. Hin in plaats van J. L. Min, terwijl de secretaris is: niet H. J. maar M. J. Post, Hagelingerweg 92, Santpoort- Dorp. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Adelante 480 manden 2540.Leentje Elisabeth 90 manden 1100. Berger 425 manden 2750.—, Schoorl 60 manden 440.Comelis 290 manden 2220.Eveline 360 manden 1500.—, Liesb. Bettie 485 manden 2360.Alma 300 manden 2420.Ewald 350 manden 3220.Jacqueline Clasine 300 manden 2220.Jullie Streiff 300 manden 1340.Dol fijn 85 manden 1220.—. Beugers: VI. 85 530.—, VI. 172 770.—. Loggers: KW 74 1420.—, KW 78 960.—. IJMUIDEN, 3 April Rijksvischafslag Tarbot per kg. 1.40 tot 1.15, griet per 50 kg. 30.— tot 15.—, tong per kg. 0.95 tot 0.70, middel schol per 50 kg. 15.— tot 11.50, zetschol per 50 kg. 20.tot 15.kleine schol per 50 kg. 14.tot 2.50, bot per 50 kg. 0.20, schar per 50 kg. 1.60, tongschar per 50 kg. 20.—, rog per 20 stuks 15.tot 5.vleet per stuk 2.tot 0.60, pieter man en poon per 50 kg. 8.50 tot 3.60, groote schelvisch per 50 kg. 22.tot 15.middel schelvisch per 50 kg. 22.tot 15.kleine mid del schelvisch per 50 kg. 20.tot 10.kleine schelvisch per 50 kg. 14.— tot 4.10, kabeljauw per 125 kg. 42.— tot 18.—, gullen per 50 kg. 12.tot 3.90, leng per stuk 0.65 tot 0.15, heil bot per kg. 1.15 tot 0.66, wijting per 50 kg. 4.50 tot 2.10, koolvisch per stuk 0.36 tot 0.02, ma kreel per 50 kg. 9.50 tot 8.30. Vraag: I. Wat is de mooiste en kortste weg van Assendelft naar Kuinre (O.) over den Af sluitdijk? Hoeveel K.M.? II. Welke is de mooiste en korste weg van Kuinre (O.) naar Assendelft over Amersfoort? Hoeveel K.M.? Antw.: I. Assendelft, Krommenie, Uitgeest, Alkmaar, Schoorldam, Westeinde, Van Ewijck- sluis, Wieringen, Den Oever, langs Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, Hommerts, Follega, Lemmer, Kuinre. Totaal 116 K.M. II. Kuinre, Blokzijl, Vollenhoven, Zwartsluis, Hasselt, Zwolle, Katerveer, Oldebroek, Nun- speet, Harderwijk, Nijkerk, Amersfoort (langs nieuwen Rijksweg), Duivendrecht, Amsterdam, Zaandam, Station Koog aan de Zaan, Assen delft. Totaal 197 K. M. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 16