Het Heilig Jaar is gesloten ANTHRACIET FRANS PERQUIN I VOORJAARSPRIJZEN BRANDSTOFFEN ij i N.V. Steenkolenhandel v.h. J. H. KRUL Jr. Onrustige Paschen in Spanje Het nieuws van heden Vulkaan op IJ aland in werking PAASCHBOODSCHAP VAN LH. DEN PAUS Einde van Insull's zwerftocht DE BAROMETER "H VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 3 APRIL 1934 Avondblad DE H. DEUR DICHT GEMETSELD Als in een visioen is dit jaar van boete en gebed, van luister en heerlijkheid voorbij getrokken De heiligverklaring van Don Bosco -/I 'Av/ De Buitengewone Gezant en Gevol machtigde Minister der republiek Haïti, L, E. Pouget, is te Berlijn overleden Spoorweg-ongeluk bij Londen 50 gewonden Koningin Mary ziek Het Weeriiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig In een eigenhandig schrijven richt de H. Vader zich tot de beproefde Duitsche jeugd „Haar zaak is de Onze" Cuba verlaat den gouden standaard VOORJAARSPRIJZEN: PRIMA WALES - afm. 20-30 en 30-50 t s f 2.00 Prima Belgische afm. 20-30 en 30-50 s f 1.90 Coede Belgische en Holl. afm. 20-30 en 30-50 f 2.80 Vanaf 1 Mei gelden nog lagere zomerprijzen TELEFOON 10212 162 CR. HOUTSTRAAT Het Balkan-pact Ministerie-bespreking te Ankara? Nieuwe Grieksche inter pretatie Linksche organisaties te Madrid demonstreeren; gas in de waterleidingsbuizen Censuur in Catalonië De bankier is gearresteerd en zal worden uitgeleverd Het negen-mogend- heden verdrag Japan wenscht geen bespreking er van op de vlootconfe- rentie van 1935 Calais weer basis voor duikbooten Ontzettende moord partij te Bremerten Bandieten plunderen een villa Franz Joseph in eere hersteld PRINS LEOPOLD VAN PRUISEN KATHOLIEK GEWORDEN DIT NUMMER BEST/ T UIT ZESTIEN BLADZI EN Ontzettende vuurzuilen stijgen op uit den krater van den Skeidarjoekel Geen menschenlevens in gevaar DE RAMP TE HAKODATE Tot nu toe 1911 slachtoffers geborgen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18675 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek Onze Romeinsche correspondent seint ons cL d. 2 April: De Heilige Deur is dicht. Met het eenvoudi ge en symbolische ritueel van de aloude plech tigheid heeft de Opperpriester haar dient ge metseld. Voor een keer is de Pontifex, de bruggenbou wer, een metselaar. Een voorschoot omgeeft zijn middel. Drie scheppen kalk legt de gouden trof fel op den drempel, drie steenen legt de hand met den Visschersring op de versche kalk Dan komen de Kardinaal-Groot-Penitencier en vier Penitenciers, eveneens met een voorschoot om gord, en leggen elk hun steen op dien van den Paus. De rest zullen de werklui voltooien. De Heilige Deur is dicht. Voor zij zich sloot, heeft een stroom van rij ke genaden voor het laatst rijker gevloeid dan ooit te voren. De voorwaarden voor het ver dienen van den jubileum-aflaat, kerkbezoek en gebeden, werden verlicht voor de pelgrims, die in deze laatste dagen geen tijd vonden om aan alles te voldoen. En voor de gelukkigen, wei nigen weliswaar, die de sluiting van de H. Deur in St. Pieter konden bijwonen, was deze aan wezigheid alleen genoeg om hun den aflaat van het jubileum deelachtig te maken. Het Heilig Jaar is gesloten. Op het oogenblik, waarop de hand van den Paus de symbolische poort toemetselde, trok dit jaar van boete en gebed, maar ook van luister en heerlijkheid als in een visioen voorbij. „Heilige stad Jeruzalem, zalig visioen van vrede". Zoo zong ook de verrukkelijke nymne. die de oude meester Perosi zelf aan de klare knapenstemmen dirigeerde, door St. Pieter's Voorhof. Een visioen van vrede: de honderdduizenden uit alle landen, die met denzelfden geest van vroom gebed het middelpunt zochten: den Plaatsbekleeder van Christus, Souverein zonder geweld, Machthebber van liefde, die boven de altijd weer nieuwe menschenmenigte zweeft, die eindeloos zegent en zegent; de jubel van de groote feesten, waar duizenden zich verblijden in een vreugde zonder angel. Visioen van vrede: ook de opgang met de namelooze menigte der kinderlijke geloovigen, van zoovele vorsten en regeerders, die kwamen knielen voor den Hoeder van het recht en den Meester der liefde. De laatste dagen hebben alles, wat het Heilig jaar aan bedevaarten en feesten en plechtigheden bracht, nog eens samengevat en verdicht tot een grootsche syn these. Pelgrims, meer dan ooit te voren, 150.000 heb ben de reisbureaux er geteld, maar daar nomen nog tienduizenden bij, die aan die berekening ontsnapt zijn. Geloovigen van elk ras en elke kleur, veel jong volk; duizenden scholieren uit Don Bosco's instituten, met hun frissche mu ziek voorop, ook padvinders en padvindsters uit Frankrijk en Engeland, jeugdvereenigingen uit alle hoeken der wereld. En met die menschenmenigte een rij van vorsten en prinsen, zooals nog nooit te voren. De Kroonprins van Italië, als vertegenwoordi ger des Konings, de Koning en Koningin van Siam, de Kroonprins van Denemarken en prin sen en prinsessen van Battenberg en Hohenzol- lern, Orleans en Saksen, Beieren en België, Habsburg en Bourbon. Maar ook de plechtigheden op den eersten Paaschdag zelf vatten alles te zamen, wat het Heilig Jaar te zien gaf: de pauselijke stoet over het plein als op Sacramentsdag; de Paus- «k, !v V mis en de zegen als op Paschen van het vorig jaar; de verheffing van een heilige, die als mensch zeker de grootste van den modernen tijd mag heeten. Minder verheffend was, dat ook het weer een blijde samenvatting gaf van alles, wat het afgeloopen jaar had geboden. Op een schoonen ochtend volgde een regenachtige voormiddag. Even maakte de regen een pauze, toen Paus Pius XI op het balcon der Basiliek verscheen, zoodat de Pauselijke zegen niet be hoefde neer te dalen over een dak van para- pluies. Maar vlak daarna, door een donder slag ingeleid, een van die Romeinsche stort buien, die hun reputatie in de wereld heoben. Zelfs hagel ontbrak niet. Het werd een ang stige vlucht om onderdak. Groepen van ver regende pelgrims renden naar elk voorbij rijdend voertuig, als drenkelingen naar een voorbijvarend schip. Elke huisingang borg do zijnen vluchtelingen en de tenten van het Roode Kruis borgen er honderden. Don Bosco was in dit opzicht niet beter dan Bernadette geweest was. De verlichting van den koepel kon gisteren avond niet doorgaan. Maar vanavond lieten de sampietrini, ofschoon het ook vanmiddag ge regend had, zich niet meer weerhouden en langs de gevaarlijke ribben van den koepel hebben zij gewedijverd wie de fakkels het snelst ontsteken zou. De Basiliek vlamt met haar duizenden gouden lichten als een groot vreugdevuur in den nacht. In deze twee dagen was het, alsof er in de Eeuwige Stad iets van de middeleeuwen was herleefd. Het herleefde in die duizendvou dige menigte, bont en druk en ongedwongen, zooals een zuidelijke menigte is, maar des te treffender voor het heilige en schoone en groot-ontvankelijk voor het verhevene. De 50.000 menschen, die den St. Pieter gisteren zes uren lang vulden, waren een bont volk. luid ruchtig, ongedurig, nieuwsgierig en verstrooid. Maar op het oogenblik van de Consecratie bleef er van hun gerucht geen fluistering meer over; een golf van godsvrucht zwol voelbaar aan en overweldigde allen, en in een volmaakte stilte zeeg uit den hoogen koepel de melodie der zilveren bazuinen als een waarlijk hemelsche muziek. Doch iets middeleeuwsch is er vooral in de eenheid van kerk en volk, in dat eendrachtig - samengaan van kerk en staat, dat in de vie ring van den grooten Heilige, die tegelijk een groot Vaderlander is geweest, aan den dag trad. Hier bleek, hoe in de vijf jaren, die sedert de conciliatie zijn voorbijgegaan, reeds rijke schreden zijn afgelegd in den samengang van kerk en staat. De aanwezigheid van den bemin den Kroonprins als vertegenwoordiger van zijn Koninklijken Vader bij de heiligverklaring was daar een teeken van.. Sterker nog spreekt misschien de huldiging, die dezen namiddag Don Bosco gebracht is, op het Kapitool zelf, waar, in tegenwoordigheid van Mussolini en een duizendtal autoriteiten en genoodigden, een der fascistische viermannen, de Italiaansche gezant bij het Vaticaan, een belangrijke rede op Don Bosco heeft gehouden. Wordt men niet herinnerd aan die middel- eeuwsche heiligenfiguren, die tegelijk een glorie der Kerk en een raadsman en een roem van hun vaderstad waren? Een visioen van vrede. Door den voorhof van St. Pieter klinkt Perosi's Te Deum. De Pause lijke metselaar wascht zich het stof van de han den met het water, dat de kroon-assistent, Prins Colonna uit een gouden kan uitstort. Afwisselend iusschen het veelstemmige koor en de diepe stem van de gemijterde menigte van Kardinalen en Bisschoppen klinkt door den voorhof het groote dankgezang. Onvergetelijk scandeert het koor in een grootsche melodie: „In te Domine speravi, non confundar inaeter- num". Het Heilige Jaar is gesloten. De feestdag van den j.l. Zondag heiligver- klaarden Don Bosco is vastgesteld op 31 Januari. LONDEN, 2 April. In de voorstad van Lon den, Kilburn, is een trein, waarmede personen, die een uitstapje naar Nottingham hadden ge maakt, terugkeerden, door een rangeerende lo comotief geramd. De laatste wagens van den trein werden vernield. Ongeveer 50 personen zijn gewond, waarvan 14 zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht. Gisteravond Iaat geschiedde in Schotland een tweede spoorwegongeval en wel nabij Glasgow. Ook hier reed een locomotief op den laatsten wagon van een stilstaanden personentrein, waardoor de wagon aanzienlijk beschadigd werd. Een en twintig personen werden gewond, waarvan zes in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Nabij Holmfirth in Yorkshire werden bij een autobotsing vijf jongelui gedood en drie licht gewond. LONDEN, 2 April (V.D.) Koningin Mary was gisteren ziek. Zij moest haar kamer hou den. Hoewel zij hoest, bestaat volgens de haar behandelende geneesheeren, geen direct gevaar. VERWACHTING: Zwakke tot ma- 1 tigen, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, iets warmer overdag. 55 Hoogste 4tand: 797.0 te Sarna. Laagste stand: 757.8 te Marseille. Zon op 5.35 onder 6.33 - Licht op 7.03 7 April L. K. ESSEN, 2 April De „Koelnische Volks- zeitung" publiceert de volgende Paasch- boodschap, die Z. H. de Paus door den prae- ses-generaal Mgr. Plens uit Düsseldorf in een eigenhandig schrijven aan de Katho lieke jeugd van DuitscHand heeft gericht. „Aan de Katholieke jeugdbonden van Duitsch- land. Geliefde zonen! De uitdrukking va.i kinderlijken eerbied jegens den Stedenhouder van Christus en van onverbrekelijke trouw aan de Heilige Kerk, die gij ons hebt gezonden, aanvaarden Wij met in nige deelneming en groote genoegdoening. Met innige deelneming: want gij hebt in de voorste linie voor uwe religieuze idealen reeds groote offers gebracht en brengt deze nog dagelijks. Met groote genoegdoening over den moed van belijden, dien gij openbaart en de echte boven natuurlijke gezindheid, waardoor gij bezield wordt. Ondanks al het moeilijke, waardoor de Voorzienigheid u heen leidt en tegen een met lokroep en druk werkende propaganda voor een nieuwe levensopvatting in, welke van Chris tus' weg naar het heidendom terugvoert, hebt gij den Heiland en Zijn Kerk den eed van HAVANNA, 2 April Cuba heeft feitelijk den gouden standaard prijsgegeven door de in trekking van de wet op de stabilisatie van het geldwezen op een goud- en zilverbasis, waarbij de zilverprijs ras vastgesteld op een zestiende van dien van het goud. Het koopen van zilver in de Vereenigde Sta ten, waartoe tegelijkertijd is besloten, wordt beschouwd als een voorteeken dat in de toe komst de Cubaansche valuta de fluctuaties van den Amerikaanschen dollar zal volgen. liefde en trouw gehouden en blijft juist daarom vaster in de overgave aan volk en vaderlans die gij, gelijk in voorbije tijden ook thans in nauwste verbondenheid, onzelfzuchtig wilt dienen. Uit verantwoordelijke herderlijke zorg en wfj weten, dat dit ook de groote zorg is uwer bisschoppen kennen wij den toestand der katholieke jongeren in Duitschland. Uwe bonden moeten in ieder geval weten, dat hun zaak de Onze is. Wij leiden u in vaderlijke liefde onder het kruis van Jezus Christus, dat zijn licht ook op uwe banieren werpt en geven u. uwen leiders en familieleden als krachtbron van onwrikbare geloofstrouw van harte den gevraagden Apostolischen zegen. Uit het Vaticaan; Paschen 1934. Pius XI." ISTANBOEL, 2 April. Volgens een bericht van de „Cumhuriyet" zal in aansluiting aan het bezoek van den minister van Buitenland- sche Zaken van Joego Slavië aan Ankara aan sluiten een reis van de Ministers van Buiten- landsche Zaken van Griekenland en Roemenië naar Ankara. Volgens het blad zal de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken zijn drie ambtgenoo- ten tot Adrianopel begeleiden, waar dan een laatste bespreking over het Balkan-pact zal plaats vinden. Sedert Bulgarije heeft besloten niet tot dit pact toe te treden, is Adrianopel als voor post van het Europeesche gebied van Turksche zijde in hooger aanzien. De Grieksche Senaat heeft in een nachtzit ting het Balkan-pact geratificeerd en tegelij kertijd een interpretatie-verklaring aangenomen, die den volgenden tekst heeft: De Senaat keurt de ratificatie van het Bal kan-pact goed, in het oog houdende: 1. Dat volgens artikel 82 der Grieksche grond wet geen artikel van een verdrag in strijd met deze grondwet mag zijn en dat volgens artikel 83 van de grondwet een oorlogsverklaring slechts met preventieve toestemming der beide wetgevende lichamen kan geschieden. 2. Overeenkomstig de door den minister van buitenlandsche zaken gegeven interpretatie van het Balkan-verdrag kunnen de uit dit verdrag voortvloeiende verplichtingen van Griekenland het land nooit in een oorlog wikkelen, wanneer een groote mogendheid een der bij het Balkan pact aangesloten landen aanvalt, hetzij alleen, hetzij in gemeenschap met een niet bij het pact betrokken land. 52S2£282S2£25280*0f2*0#0*0*°*cl*0*0*c>f0*0*0*0*0*0*°*0*0*0*0*0#0*o®c,*°«o»o»o«o«o«o«o*o«o«o«o •o«o«o»o«o*o«o*o*o«o«o»o«o»o»o«c oeomomomo9o9omo9omoeoeo9o9oeoeo9o0o9o9omoeoeo9omomomo9oeoeo9oeo9o9omoeoeomo9o9oeo9o9o9omom o»o*o*o»o»o*o*o»o»o*o«o»o«o»o»o* •O •o •I Vanaf heden gelden de prijzen van anthraciet en eierkolen als volgtSS SS BELGISCHE ANTHRACIET 20/30 en 30/50 2— SS HOLLANDSCHE ANTHRACIET 20/30 en 30/50 1.90 ANTHRACIET IV 15/20 1.50 SS EIERKOLEN 1,30 §8 8§ Alles per H.L. franco bergplaats 8S 1 MET 1 MEI A.S. ZOMERPRIJZEN §8 S8 Kantoor en Magazijnen: STATIONSTERREIN, OVER VEEN - TEL. 23517 en 14106 •O 5SSSSSS£SSgSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS2SSSSSSS2SSSSSSSSSS8SSSSSSSSgS8SSSSSSSSSSSSS8SSSSSSSSSSSSSSSSg2SSSSS2SSS2S£SSSSSSSSSSSSSS MADRID, 3 April. De stakende arbeiders bij de gasfabrieken en de waterleiding te Barcelona hebben gedurende de Paasehdagen verschillende daden van sabotage gepleegd. Gisteren werd gas in de waterleidingsbuizen gevoerd en slechts de waakzaamheid van het controleerend tech nisch personeel voorkwam ongelukken. Niette min was de stad den geheelen dag zonder water. Aanslagen op gashouders zijn aan de orde van den dag. Te Madrid duurt de staking van metaalbewer kers voort. Zelfs de meest noodzakelijke repa raties aan auto's kunnen niet verricht worden. De weder-invoering van de doodstraf in Spanje heeft gisteren tot groote demonstraties van linksche organisaties te Madrid geleid, waarbij de ruiten van een filiaal van een Duit sche bank werden ingeslagen. Te Granada zijn negen anarchistische leiders door een zelf-gegraven onderaardsche gang uit de gevangenis ontvlucht. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst hebben de Accion Republicana en de Radicaal Socialistische Partij tot fusie besloten. Er is een nieuwe republikeinsche partij gesticht de Izquierda Republicana. De leiders van de Accion Republicana verklaren, dat deze stao nood zakelijk was voor het welzijn van de republiek. Bü de Cortes zal een wetsontwerp worden ingediend, dat ten deel heeft de dcodrtraf in te stellen. Minister-president Lerroux zou persoon lijk voorstander zijn van het bestraffen met stokslagen, doch z.i. zou een dergelijke straf ver keerd door de Spanjaarden worden begrepen en ongeschikt voor hen zijn. In de afgeloopen dagen zijn eenige Catalaan- sche dagbladen gevallen als slachtoffers van de censuur. La Veu del Vespre, orgaan van de Liga Catalana, is veroordeeld tot een boete van 5000 peseta's, wegens de publicatie van een be richt, dat volgens den minister van Binnen- landsche Zaken van Catalonië onjuist zou zijn en een alarmeerend karakter zou dragen. In de laatste dagen zijn verboden het Katholiek week blad D. I. C. en het dagblad Defensa Patronal. Een der medewerkers van dit laatste blad is in hechtenis genomen. De uiterst links georiën teerde bladen Adelante. Solidaridad en Com- bate, zoomede het weekblad Tierra y Liberdad zijn of in beslag genomen of verboden. Het congres der nieuwe links-republikeinsche partij, die in de Cortes over ongeveer 15 zetels beschikt heeft gisteren den oud-minister-presi dent Manuel Azana tot voorzitter gekozen. Tweede voorzitter werd Marcolino Domingo en secrtearis José Sakmeron. ANKARA, 2 April. Het Turksche kabinet heeft besloten het verzoek der Amerikaansche regeering in te willigen en Samuel Insull uit te leveren. Nadat het parket een bevel tot inhechtenis neming tegen hem had uitgevaardigd, werd hij in een hotel te Istanboel gearresteerd en *per auto naar het huis van bewaring overgebracht. Insull was zeer teneergeslagen; gedurende den rit had hij tranen in de oogen. De beide advocaten van Samuel Insull zijn uit Athene te Istanboel aangekomen. Zij zou den in principe besloten hebben de zaak-In- sull aanhangig te maken bij het Permanente Hof voor Internationale Justitie te 's Graven- hage, aangezien de ,,Meotis" door de Turksche regeering zou zijn gemolesteerd. TOKIO, 3 April. „Nisji Nisji" meldt, dat Ja pan zich zal verzetten tegen stappen, welke mochten beoogen het Negen-mogendhedenver drag in 1935 tijdens de Vlootconferentie te be handelen en dat Japan de vlootbesprekingen niet zal bijwonen, wanneer mogendheden moch ten aandringen op een bespreking van het ver drag. Niettemin is Japan niet ongenegen con crete voorstellen te overwegen voor de hand having vfcn den wereldvrede mits andere mo gendheden concrete blijken geven van een gun stige houding jegens Mandsjoekwo. De erken ning van Mandsjoekwo zal evenwel niet wor den versjacherd voor eenige beperking in de maritieme verhoudingen. PARIJS, 3 April Het „Journal" verklaart uit goede bron te weten, dat de duikbootenbasis te Calais binnenkort hersteld zal worden De Fransche regeering heeft in de begrooting vooi het loopende jaar de noodige credieten hiervoor voorzien. Reeds is men met de noodige werk zaamheden begonnen om de duikbooten te Ca lais te kunnen bergen. Tijdens den oorlog was Calais eveneens ba sis voor duikbooten, doch dit steunpunt is na derhand opgegeven. NEW-YORK, 3 April Groot opzien heeft ge baard een ontzettende roofmoord, welke zich heeft afgespeeld in de burnt van de stad Bre merten. De millionnair Frank F. Leider bezat daar in de omstreken een groote villa met park. Op den eersten Paaschdag zijn de eige naar, diens vrouw, het dienstmeisje en drie heeren, die als logé's te Bremertên de Paaseh dagen doorbrachten, vermoord gevonden. Het huis bood een afschuwelijken aanblik. Het schijnt dat de overrompelde villabewoners nog geprobeerd hebben tegenstand te bieden. Alle muren der kamers waren met bloed be smeurd. De lijken der slachtoffers waren deer- ijk verminkt. Men neemt aan, dat tusschen dit bloedige drama en de ontdekking er van 36 tot 18 uren zijn verloopen. Alle vertrekken in de villa zijn verwoest. Kasten e.d. zijn opengebro ken. De roovers hadden hun slachtoffers niet alleen aan handen en voeten gebonden, doch ook den mond „.gesnoerd". De nederlaag van de socialisten in Oostenrijk heeft tengevolge, dat overal de oude beelden van de Oostenrijksche keizers weer uit de bergplaat sen worden gehaald, waar zij sedert 1918 ver borgen liggen. Het laatste standbeeld, dat weer geplaatst is, is dat van Keizer Franz Joseph te Gmunden Het beeld is gemaakt door den beroemden beeldhouwer Gigl. Drie weken geleden is te Murzzuschlag in Stiermarken eveneens een beeld van Franz Jo seph weer opgesteld, doch onbekenden hebben een bom geworpen, waardoor het hoofd van de romp werd geslagen. ROME, 3 April (Reuter). De Protestantsche prins Leopold yan Pruisen, die ter gelegenheid van de Heiligverklaring van Don Bosco naar Rome was gekomen, heeft zich tot het Katholi cisme bekeerd HET HEILIG JAAR GESLOTEN. NIEUWE KOERS DER S. D. A. P. TEN AAN ZIEN DER ONTWAPENING. PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. SPREEKT ZICH UIT TEGEN MAATREGELEN VAN GE WELD. Paaschboodschap van Z. H. den Pans aan de Dnitsche Katholieke jeugd. Onrustige Paasehdagen in Spanje. Samuel Insull te Istanboel gearresteerd. De Turksche regeering zal hem aan Amerika uit leveren. Cuba verlaat den gouden standaard. De vulkaan Sheidarjoekel op Usland in werking. Te 's Bosch is het Congres van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen gehouden. Serie ongelukken tijdens de Paasehdagen. O REYKJAVIK, 2 April. De in het Zuid- Oostelijke deel van het eiland gelegen vul kaan Skeidarjoekel is weer in werking. Reeds einde der vorige week kon een sterke wijziging van den Skeidar-gletsche: worden waargenomen. Geweldige ijsmassa's Kwamen in de Skeidar-rivier terecht. Van Reykjavik, dat op ongeveer 25C K.M. van den vulkaan verwijderd ligt, zag men ont zettende vuurzuilen opstijgen, waarvan de hoogte op den avond van den Eersten Paasch dag op eenige duizenden meters werd geschat. Binnen 20 minuten werden 78 bliksemslagen ge teld. Tegelijkertijd hoorde men een onder- aardsch gerommel. In den nacht op Maandag is een aschregen gevallen, welke mogelijk ook het Noordelijke deel van het eiland zal treffen, aangezien de windrichting intusschen is veranderd. De Skeidar-rivier spoelt ten deele kokend water mede. De telegrafische verbindinsen zijn grootendeels verbroken. Men gelooft niet dat menschenlevens in gevaar verkeeren. aangezien het gebied ten Zuiden van den vulkaan uiterst dun bevolkt is. Nader wordt uit Reykjavik gemeld, dat de werking van den vulkaan met onverminderde kracht aanhoudt. De uit den vulkaan opstij gende rookzuil heeft een hoogte bereikt van 17 tot 20 K.M. Zondag was in Breidal de grond bedekt met een dikke laag zwavelachtige ascn. Men vreest, dat door deze asch de plantengroei in de betrokken streken ernstig te lijden zal hebben. De Skeidar-rivier, die tengevolge van het smeltwater reeds Zaterdag buiten haar oevers was getreden, zou volgens de laatste berichten reeds een breedte van 10 K.M. heb ben bereikt. Reeds heeft de rivier zijarmen' ge vormd. Machtige blokken ijs zijn door de water massa's dalwaarts gesleept. TOKIO, 2 April Tot nu toe zijn 1911 slacht offers geborgen van de catastrophe te Hakodate. Men vreest dat er in het geheel 2000 menschen levens te betreuren zullen zijn. De politie heeft 66 personen gearresteerd, die zich wilden schuldig maken aan plundering. Twee indivi duen zijn doodgeschoten. Stand op Dinsdag 1 nor n.m.: 751 yorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1