w, qüxti a> FINANCIEN HONIG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. [ftüöt ysius TEGEN KARD. FAULHABER RADIO-PR OGRAMMA FRIESCHE BAA110,13 en 15 et Dagfilm DINSDAG 3 APRIL 1934 Dr. Hoogewerf ge huldigd Directeur van het Ned. Historisch Instituut te Rome De rede van Mgr. Bares Voelkischer Beobachter'* verontwaardigd Zoo wordt de jeugd in Duitsch land opgevoed De „Tsjeljoeskin" Vliegers hebben pech Wapensmokkel naar Frankrijk Bij kisten tegelijk Japans buitenlandsche politiek Overleg met de ambassadeurs in de verschillende landen Nederlander gearres teerd te Marseilles Zijn uitlevering was gevraagd Mensch is 40.000 mark waard Volgens een Duitsch professor Korte berichten AUTO BOTST TEGEN 'N BOOM Eén ernstige en twee licht gewonden Autobotsing aan de Hollandsch- Belgische grens te Goirle Woensdag 4 April 1934 DE STEUNREGELING IN TWENTE Buitengewone bijeenkomst van R.K. Werkliedenvereeni- gingen te Hengelo Een motie Een goed begin halve werk». Daarom voordat 11 aan den slag gaat een pijpje FILMTIJDSCHRIFTEN „Filmfront" en „Film liga" NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Vastgesteld op S en 6 Augustus DE MOORD TE SOMEREN Verdachte vrijgesproken BOEK EN BLAD Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 2 April: In het Nederlandsch Historisch Instituut heeft Maandag de intieme huldiging plaats ge had va'n den directeur, dr. C. J. Hoogewerff, naar aanleiding van den 25en verjaardag van zijn vestiging in de Eeuwige Stad. Namens een aantal vrienden bood de Neder- landsche gezant te Rome, mr. Patijn, aan dr. Hoogewerff een som geld voor de inrichting van het Instituut aan, die door belangstellenden is bijeen gebracht en een latijnsche oorkonde, welke door den secretaris van het Instituut, dr. R. R. Post, is opgesteld. Mgr. dr. Olav Smit, Mgr. Eras, prof. Huizin- ga, de Nederlandsche consul-generaal, dr. Pennington de Jong. dr. van Rijn en talrijke andere leden der Nederlandsche kolonie woon. den de intieme plechtigheid bij. BERLIJN, 31 Maart. Naar aanleiding van de rede, die de Bisschop van Berlijn, Mgr. Bares, gisteren gehouden heeft, schrijft de „Voelkischer Beobachter" o.a.: De toespraak van den Berlijnschen bisschop is op belangrijke punten niet alleen geschikt misverstanden te doen ontstaan, maar hier en daar verdient zij ook, scherp gelaakt te wor den. De woorden betreffende satanische lec tuur zijn volkomen ongepast, waar het nieuwe Duitschland juist van allen marxistischen in vloed is gezuiverd. Wij hebben het recht, op te komen tegen een dergelijke stemmingma- king. Overigens stellen wij vast, dat het con cordaat der priesters politieke actie verbiedt. Het zal niet betwist kunnen worden, dat de toespraak van Bares niet in overeenstemming is met dat concordaat. Men schrijft uit Essen: In Die Fanfare Aprilausgabe, 'n Hitlerjugend- Zeitung, die in 'n oplage van 462500 exemplaren verspreid wordt in het hoofdzakelijk katholiek gebied Ruhr-Niederrhein, komt een artikel voor getiteld met groote letters: „Herr Kardinal, wir wehren uns. Die wir is de Hitler-jugend, jonge lui in de vlegeljaren, die aan Kardinaal Faulha- ber durven zeggen„Bloed en eer van ons ras la ten wij ook door U niet bezoedelen, Heer Kardinaal." En dan wordt den Kardinaal door dit jonge volkje voor de voeten geworpen, het Aufbauwerk Adolf Hitlers zu sabotieren. Als het nog eenige weken zoo voortgaat vree zen wij te moeten zeggen, dat de Duitsche jeugd voor de kerk verloren is en dat het Concordaat op de schandelijkste wijze aJs een vodje papier gesabotteerd wordt. MOSKOU, 3 April. De voorzitter van de red dingsactie voor de bemanning van de „Tsjel joeskin", commissaris Oesjakow, die met den vlieger Lewanewski van Nome naar Kaap Wan- karem was gestart om van daar uit de red dingswerkzaamheden te leiden, is in de buurt van Kaap Oenman met zijn vliegtuig veronge lukt. Toen het vliegtuig, dat bestuurd werd door Lewanewski in een mistbank geraakte, steeg de piloot tot ongeveer 2500 M. hoogte. Daar werd de machine evenwel in minder dan tien minuten met en dikke ijslaag bedekt. Het toestel verloor snelheid en dreigde te pletter te slaan. Lewanewski slaagde er evenwel op het laatste oogenblik in het toestel voor een cata strophe te behoeden. Lewanewski liep slechts eenige wonden in het gezicht op, terwijl Oesja kow ongedeerd bleef. Naar uit het kamp van prof. Schmidt wordt gemeld, heeft de vlieger Baboesjkin de eerste proefvlucht gemaakt met het kleine vliegtuig, dat geborgen kon worden bij het vergaan van de „Tsjeljoeskin". De vluchten hebben een goed verloop gehad, hoewel de machine te lijden schijnt te hebben gehad. De door Baboesjkin voorgenomen vliegtocht naar de kust moest wegens de slechte weersomstandigheden wor den uitgesteld. PARIJS, 3 April De „Jour" verklaart, dat momenteel groote hoeveelheden wapenen naar Frankrijk worden gesmokkeld. Het gaat hierbij niet om tien of twintig revolvers, doch de wa- pensmokkelarij wordt bedreven bij kisten tegelijk. Volgens het blad zouden de wapens dienen voor de bewapening van links-georiën teerde organisaties. Ongeveer veertien dagen ge leden zouden verscheidene vrachtauto's met wa pens van de Belgische grens te Parijs zijn aan gekomen. Ergens in de Banlieu zouden de wa pens, namelijk 14.000 Browning- en Mauser pistolen met de noodige munitie, die van Ant werpen naar de Fransche grens zouden zijn ver voerd en vandaar verder met vrachtauto's naar Parijs, verborgen zijn. De arrestatie voor eenige dagen van een Algerljnsch communist te Parijs zou in verband met dit wapentransport staan. TOKIO, 3 ApriL Ter bevordering van zijn plannen voor een verzoeningsgezinde politiek, welke de minister van Buitenlandsche Zaken Hirota sinds het aanvaarden van zijn functie heeft nagestreefd, zal hij binnenkort vier am bassadeurs en een gezant naar Tokio ontbieden tot het houden van besprekingen. Hirota is voornemens in de eerste plaats te vragen Akira Arioyoshi, den Japanschen gezant in China, in het begin van Mei naar Tokio te komen om rapport uit te brengen over de Chi- neesch-Japansche betrekkingen en over de hou ding van China tegenover Japan. Den Japanschen ambassadeur te Washington, Hirosai Sato (tot voor korten tijd gezant te 's Gravenhage, zal worden uitgenoodigd in het begin van Juli naar Japan te komen om rap port uit te brengen over zijn betrekkingen met den Amerikaanschen staatsscretaris Huil en andere Amerikaansche leiders en voor een be spreking betreffende voorloopige onderhande lingen ter voorbereiding van de vlootbesprekin- gen in 1935. Vernomen wordt, dat Hirota voor nemens is de voorloopige onderhandelingen in September a.s. te beginnen. De Japansehe ambassadeur te Parijs Naotake Sato zal eveneens naar Tokio komen om rap port uit te brengen over den toestand in Europa, terwijl verder zullen worden uitgenoo digd Imitomo Mushakoji, Japansch ambassa deur in Turkije en Hajime Matsushima, zaak gelastigde te Rome. PARIJS, 31 Maart (V. D.) De politie te Marseilles heeft in een hotel den Nederlander F. J. K. gearresteerd, wiens uitlevering door de Nederlandsche autoriteiten was gevraagd, in verband met een oplichting ten bedrage van f 8000.—. BERLIJN, 31 Maart (D. N. B.) In een voordracht over „biologische Staatsopvatting", zeide de president van den Rijksgezondheids dienst o. a., dat de mensch het waardevolste stuk in den staat is, veel waardevoller dan alle zakelijke waarde. Een mensch in de kracht van zijn leven kan op een waarde van 30 tot 40.000 Mark getaxeerd worden In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Teschenreuth een S.A.-man door een slagers knecht, die zich in een café „onbehoorlijk ge droeg", waarop de S.A.-man hem wilde arres teeren, doodgestoken. De dader is gearresteerd. De S.A.-man laat een vrouw met drie kinderen na. Volgens te Tokio ontvangen berichten is een geregelde strijd gaande tusschen Chineezen en Burmanen te Pangeoeang in het Mekong- district (provincie Yoennan), welk gebied be kend is wegens zijn goud en andere kostbare delfstoffen. Het verluidt dat de Burmanen, die het Me kong-district zijn binnengevallen beschermd worden door 2000 man Britsche troepen. De premier Saito is uit Okitsoe in de prefec tuur Sjitsoeoka teruggekeerd, waar hij een be zoek heeft gebracht aan den oudsten staatsman Saionji. Als resultaat van dit onderhoud heeft Saito besloten nog eenigen tijd in functie te blijven. Ei- Is een samenzwering ontdekt, welke ge richt was tegen de levens van raadgevers van keizer Hirohito, met het doel het parlemen taire regiem ten val te brengen ten gunste van een dictatuur van rechts. De censuur had de publicatie van dit feit, dat vier maanden ge leden heeft plaats gehad, tot nu toe tegenge houden. Ongeveer 500 bandieten, die Mandsjoekwo vijandig gezind zijn en in Februari uit Hoelin zijn gevlucht zijn op Sovjet-grondgebied ont wapend en per Siberischen spoorweg naar Chi- neesch Turkestan gezonden, waar 2000 man troepen van generaal Soe Ping Wen, die uit Mandsjoekwo de Sovjet Unie zijn binnenge vlucht, reeds onder leiding van de Sovjet autoriteiten opereeren. In de haven van New York is Maandag aan gekomen het Russische motorvrachtschip „Kim" met een lading kalk, mica en Kaukasische wijnen. Het is voor het eerst sedert 17 jaar, dat een Russisch schip de haven van New York is binnengekomen en voor de eerste maal woei van een schip in de New Yorksche haven de roode Sovjet-vlag met sikkel en hamer. Maandagmiddag is op den Tilburgschen weg een luxe-auto, komende uit de richting Breda, nabij Rijen, geslipt en met groote vaart tegen een boom gereden, waardoor de auto ernstig werd beschadigd. De bestuurder, P. R. uit Rot terdam, werd slechts licht gewond, terwijl zijn verloofde meer ernstige blessuren opliep en te vens klaagde over inwendige pijnen. Beiden wer den overgbracht naar 't St. Ignatius-Zieken- huis te Breda, waar zij ter observatie werden opgenomen. De moeder van P. R., die zich eveneens in den auto bevond, was er slechter aan toe. Zij kreeg zeer ernstige verwondingen, was bewus teloos en werd in zorgwekkenden toestand naar 't Diaconessenhuis te Breda overgebracht. Door onverklaarbare oorzaak is de buitenste plank van de barrière aan de Hollandsch-Bel- gische grens onder Goirle los geraakt, zoodat de wit-roode waarschuwingskleuren in het don ker onzichtbaar zijn voor passeerende auto's. Zondagavond omstreeks half acht had dit dan ook ten gevolge, dat een luxe-auto, bestuurd door zekeren J. V. uit Oisterwijk, tegen de bar rière opbotste met het noodlottig gevolg, dat de voorruit van den auto verbrijzeld werd en tegen den grond aan scherven vloog. De inzit tende, zekere v. d. B., eveneens uit Oisterwijk afkomstig, bekwam ernstige wonden aan voor hoofd en gelaat. Door den plaatselijken genees heer dr. Daniels uit Goirle werd v. d. B. verbon den. De auto zelf had behalve de gebroken voorruit een gebroken spatbord opgeloopen be nevens enkele deuken aan de voorzijde. Later op den avond heeft hij toch de terugreis naar Oisterwiik kunnen aanvaarden. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. G. Laarman 11.00 Fluit-recltal door Piet van den Hurk 12.15 Jo Vincent, sopraan, zingt (gramofoonplaten) 12.30 Bespeling van het Studio-orgel door Ronald Parker I.30 Trio Van der Horst 3.00 Lezen van Chr. Lectuur 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Verzorging zender 5.00 Kinderuur tje door J. Kooman 6.C0 Landbouwhalf- uurtje door G. J. Witteveen 6.30 Onder wijsfonds voor de Binnenvaart 7.00 Po litieberichten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon muziek of een greep uit.... 7.30 „Een praatje over het jeugdwerk voor jongens in de Luthersche Kerk in Nederland" door Ph. J. Ledegang 8.00 Evangelisatiedienst uit de Baptistenkerk te Groningen 9 30 Gramofoonmuziek 9.45 Blaas-kwintet, bestaande uit fluit, clarinet, hobo, fagot en hoorn. Studio-orgel Ronald Parker II.00 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8 00 Gramofoonmuziek 10.30 „De Notenkra kers" o. 1. v. Daaf Wins 12.00 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 12.30 Gramofoonmuziek 12.45 Klein Vara- ensemble o. 1. v. Frits Bakels 1.15 Gra mofoonmuziek 1.30 Klein Vara-ensemble 0. 1. v. Frits Bakels 2.00 Verzorging zen der 2.15 Orgelspel door Cor Steyn 5.30 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 6.00 Overgang naar den versterkten zen. der 6.05 De Flierefluiters o. 1. V. Jan van der Horst 7.00 Sportuitzending 7.20 Gramofoonmuziek 8.00 Herhaling SOS- beriehten 8.03 Uit het Concertgebouw te Amsterdam. Concert door De Stem des Volks. afd. Amsterdam, m. m. v. Concert gebouworkest 9.10 Vaz Dias 9.20 Vara-orkest O. I. v. Hugo de Groot 10.30 Vaz Dias 10.35 Piatrogibas o. 1. v. Joop Carlquist 10.50 Klein-Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 11.15 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 11,45 Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Max Alexys' orkest 1.30 Kleine omroeporkest m. m. v. Roms, zang 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Karei Walpot 6.20 Gramofoonmuziek 6.50 Populair concert door het kleine orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 7.35 Moderne Fransche kamermuziek 8.35 Radiobal voor jongeren. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Luxem- burgsche avond. Concert door Militaire Luxsmburgsche Kapel o. 1. v. Fernand Mer- tens 7.50 Vervolg militair concert 9.10 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.5-5 Luxemburgsch concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 10.40 Dansmuziek (gramofoonmuziek). BRUSSEL, 484 M. 12.20 Kleine om roeporkest 6.35 Kamermuziek 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Karei Walpot. René Durand, zang 8.50 Verv. concert 9.35 idem 10.30 Paul Moreaux' orkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Jaro Michalek's orkest 5.50 Omroeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 6.40 Volksliederen 7.35 Beiersche dansavond. HAMBURG, 332 M. 10.50 Concert O. 1. v. Wolfgang Brueckner 5.10 Neder- duitsche voorjaarsliederen 5.50 Gramo foonmuziek 7.50 Wagner-concert. Om- roepsymphonie-orkest o. 1. v. José Eiben- schutz 8.50 Mandolinemuziek - 9.40 Muzikaal intermezzo 10.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin MacLean 1.05 Het Western Studio-orkest o. 1. v. A. v. Dam 3.35 Concert 5.05 Gramofoonmuziek 9.55 Symphonieconcert door het B.B.C.- orkest 11.15 Jack Jackson en zijn band. PARIJS (Eifel), 1389 M. 12.50 Concert 8.35 Concert. PARIJS (Radio), 1724 M. 8 20 Gramo foonmuziek 7.40 idem 9.05 Lamou- reux-concert o. 1. v. M. Loicq. MILAAN, 369 M. 4.30 Vocaal concert 8.05 Dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Concert 8 05 Gramofoonmuziek 8.20 Opera-uitzen ding. WEENEN, 507 M. eert o. 1. v. O. Wacek - eert o. 1. v. J. Holzer. 6.50 Populair con- - 8.55 Populair con- WARSCIIAU, 1415 M. 4.15 Populair concert 7.22 Vioolrecital door mevr. I. Dubiska 8.20 Gramofoonmuziek 9 40 Dansmuziek. REROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Omroep orkestconcert 4.00 Kamermuziek - 7 10 Mendelssohnconcert 8.30 Muziek uit Renaissance, en Baroktijd. Omroeporkest met Ernst Duls, liederen bij de lult. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Zaterdagmiddag had in Het Centrum te Hen gelo een buitengewone bijeenkomst plaats van besturen van R. K. Werklieden- en Vakvereeni- gingen, aangesloten bij het R.K. Werklieden verbond. Op deze bijeenkomst waren mede aanwezig de heer De Bruijn, Verbondsvoorzitter en de heer J. Nijkamp, lid van de landelijke contact commissie. De heer Frinzen van Hengelo leidde de bij eenkomst en wees op de groote beteekenis van de gewijzigde steunregeling. De heer de Bruijn sprak daarna een korte in leiding over de wijze, waarop men de nieuwe steunregeling moest beschouwen. Door de heerschende crisis, welke internatio nale verhoudingen heeft aangenomen en waar aan ons land alleen geen einde kan maken, zijn we ook financieel in moeilijkheden gekomen. Het is niet zeker dat in de toekomst de steun regeling zoo kan blijven als ze tot nog toe is geweest, want het nationaal vermogen kan een keer uitgeput raken en dan zitten we in het moeras. Noodig is het daarom, dat tijdig maat regelen worden genomen zoo lang mogelijk met de financiën uit te komen. Toch mag ook deze regeling niet gaan beneden het onontbeerlijke. Wanneer de nationale opbrengst onzer goede ren niet toereikend is, dan dient de Christelijke liefde te helpen. Toen dan ook deze nieuwe regeling van de Regeering afkwam, heeft het Werklieden-Ver bond zich onmiddellijk met de betrokken in stanties in verbinding gesteld om het mogelijke te bereiken voor de betrokken werkloozen. Bij den Minister van Sociale Zaken is een onder houd aangevraagd, dat reeds heeft plaats ge had en vervolgens is de katholieke Kamerfractie met de kwestie in kennis gesteld. Men heeft wel critiek geleverd op wat het Werkliedenverbond heeft gedaan, doch sprekei is nog steeds van meening, dat dit verkieslijker is dan het verzamelen van handteekeningen, dat reeds een verouderd propagandamidde is. Bovendien kan door middel van een peti tionnement toch niet uitgemaakt worden of de steunnorm 13, 12 of 11 gulden zal moeten zijn, dit laat zich beter behandelen door over leg met de hoogere en lagere instanties, in dit geval de organisaties en de Regeering. De heer Nijkamp gaf een uitvoerige beschou wing over het verloop van de gewijzigde steun regeling en hare voorgeschiedenis. De invoering is thans een week uitgesteld. Evenals de vorige spreker sprak hij de hoop uit, dat het voorstel door het R.K. Werkl. Ver bond gedaan, zou worden aanvaard door de Regeering. Hierna werd uitvoerig van gedachten gewis seld, waarin met nadruk naar voren werd ge bracht, dat een verslechtering van de steun regeling in geen geval kon worden aanvaard. Ten slotte werd de volgende motie met alge- meene stemmen aangenomen: „De drukbezochte vergadering van Besturen der R. K. Arbeidersbeweging, gevestigd in Twen te, gehouden te Hengelo op 31 Maart 1934, kennis genomen hebbende van door den Mi nister van Sociale Zaken verlangde verlaging van de tarieven der gemeentelijke steunregelin gen, geldende voor Twente. gehoord hetgeen door de Centrale leiding der R.K. Arbeidersbeweging en de betrokken ge meentebesturen reeds gedaan werd om wijzi ging ten goede te brengen in de voorgenomen maatregelen, besluit er bij den Minister van Sociale Zaken ten sterkste op aan te dringen, de wijzigingen door het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond voorgesteld alsnog te aanvaarden, waar door voorkomen wordt een groot aantal ge zinnen in zoodanigen toestand te brengen, dat er geen bestaansmogelijkheid meer overblijft." De jongste twee nummers van „Filmfront" bevatten een gi'oote reeks besprekingen van actueele films. Nummer 9 opent met een artikel van den redacteur, die om opdrachten vraagt voor de werkelijke film: Kunstenaars in Nederland. De nadruk wordt bijzonder gelegd op het tekort aan werk voor de Katholieke films in ons land. Inmiddels hebben wij reeds een bericht gepubliceerd over de opdracht, die Jan Hin ontving van het R. K. Werkliedenverbond tot vervaardiging van een nieuwe film voor Herwonnen Levenskracht. Het artikel besluit: „Waarom ik hierop de aandacht vestig? Omdat een vereeniging als deze bond, juist door haar groote getalssterkte, een bijzonder voorbeeld zou kunnen geven van goed begrepen eigenbelang, van inzicht in de kracht der film- propaganda. Het materiaal, dat het katholieke gezinsleven den filmmaker biedt is kostbaar en kostelijk materiaal, dat menig filmer de vingers doet jeuken, als hij zich even de mogelijkheden indenkt. Het is mij bekend, dat in de kringen van den Bond voor Groote Gezinnen met ver langen wordt uitgezien naar een sterke film, die kracht geeft in deze moeilijke tijden en die de grootheid van hun ideaal kan uitdragen onder geloofsgienooten en anderen. En daarom zou het ons een verheugenis zijn eens te mogen luisteren naar een stem uit het andere kamp, een stem, die niet de eenige zal zijn, maar die veel andere zal vertolken. Wanneer het waar mocht zijn wat wij hier en daar vernamen, dan zou een opdrachtgever als hier bedoeld kun nen rekenen op den vollen steun van het Film front. Deze stoot zou wellicht voldoende kunnen zijn om de katholieken met één slag tot het groote inzicht te brengen, dat zij de film niet kunnen missen als wapen in den strijd Mae West en haar eerst vertoonde film „Ik ben geen Engel" heeft een zeer critisch onthaal bij Herluf van Merlet, die de verschijning van deze vrouw als een symptoom van verwording beschouwt. De vriendelijke film „Victor en Victoria" krijgt een verdiend vriendelijk compliment van Leo Hanekroot. Volgt een korte beschouwing over Huize „De Liefde" te Amsterdam en een felle critiek over „De Koningin had bezoek" van de hand van Hanekroot. Enkele nieuwe Amerikaansche films worden in het kort be sproken door Close-Up, waarna A. J. D. van Oosten „Weltstadt in Flegeljahren" nog eens van nabij beschouwt. J. ten Cate valt de „Utrechtsche Courant" aan wegens een vreemd soortige beschouwing over de film „Extase". Tot slot een polemiek van J. Knuvelder over „Tooneel en Film", alsmede de rubriek „Nieuws van het Front". Het nummer is bovendien rijk van foto's voorzien. Nummer 10 opent met een scherpe critiek van Leo Hanekroot op de zoo opgehemelde film „De Jantjes", die hij een mislukking acht. Dezelfde schrijver heeft vriendelijke woorden over voor de film „Spionnen aan het werk". Herluf van Merlet prijst, onder moreel voor behoud, de Fransche film „Canaille?" en de Eskimo-film „Het eeuwige Zwijgen". De film „Boefjes" wordt besproken door C. Proost, die bovendien een caricatuur afstond van Ramon Novarro. Karei Lensfeit bespreekt een serie films, waarvan de eerste vertooning in de provincie plaats vond. Pater Morlion O.P. uit Antwerpen, licht de lezers in over filmtoe standen in België. Ook dit nummer bevat vele foto's. Nummer 3 van het maandblad „Filmliga" bedlegerig te worden of bij eerste gevoel van verkoud heid Asplrin-tableiien te nemen? opent met een artikel van den filmproducer Carl Laemlle, die zich een ernstig film-mag naat toont, doch weinig dingen zegt, die een publicatie wettigen. Fritz Rosenfeld publiceert een fragment uit zijn „Sociologie van de film". Een zestal Nederlandsche filmkunstenaars nu- bliceeren een manifest in verband met de toekomst van de Nederlandsche filmkunst. De film „Catharina van Rusland" wordt besproken door dr. Hans van Loon. Een ongeteekend stukje waarschuwt tegen „serie-werk" in de filmproductie na het „succes" van „De Jantjes", die overigens in „Filmliga" een onbegrijpelijke bewondering heeft geïncasseerd. Hans van Loon en Arthur Bang, vertellen over de filmopnamen in het Poolijs. Aline Mac Mahon vertelt iets over haar leven. F. A. Brunklaus schrijft over „Plaatsbepaling in filmland". F. Greeve over „Fransche avantgarde", A. Löwin over Joris Ivens en in enkele regels protesteert Lize van Heyningen-Segers tegen de ophemeling m „Filmliga" van Mae West. Jordaan bespreekt in het kort enkele films uit Joinville en Elstree en Hendrik Scholte enkele Amerikaansche pro ducten. Ook hier talrijke foto's. Onder geeestelijke leiding HH. H.H. EExx. den Aartsbisschop van Utrecht en den Apos- tolisch-Vicaris van Kisumu Mgr. J. H. G. Jan sen en Mgr. G. Brandsma, zal de 9e Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifacius en Gezellen naar Dokkum dit jaar gehouden wor den op Zondag en Maandag 5 en 6 Augustus. Heden deed de rechtbank te Roermond uit spraak in de zaak tegen den 34-jarigen L. Z. uit Someren, verdacht van doodslag op Ph. Bollen, gepleegd op 7 Januari j.l. te Someren. Conform den eisch van het O. M. werd ver dachte wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. HERDRUKKEN Bij P. Noordhof f te Groningen verscheen: „Hochdcutsche Spraehlehre für die Nieder- lande" von H. C. Spruyt, dertiende druk. Bij de N.V. Ykema's Uitgevers Mij. te 's-Gra- venhage zijn verschenen: „Omhoog", leesboek voor de hoogste klasse der volksschool en voor inrichtingen van voort gezet onderwijs, door K. G. Houwen en J. Mul der; vierde druk. NIEUWE UITGAVEN Koningin-Emma-album Bij de N.V. Drukkerij Holdert en Co. te Am sterdam is een album „Emma, Koningin-Moe der" verschenen. Het gedenkalbum, rijk verlucht, toont de overleden vorstin in de gedenkwaardigste mo menten uit haar leven, herinnert aan haar veel zijdige werkzaamheid op sociaal-charitatief ge bied en geeft tenslotte enkele ,der treffendste momenten der bijzettingsplechtigheden weer. „HET DUITSCH NATIONAAL- SOCIALISME" De West- Europeesche Democratie op de proef gesteld, door H. Die- merUitg. J. H- Kok te Kam pen. Het boek geeft een vrij volledig overzicht der nieuwe beweging in Duitschland, ook in goede reproducties van foto's aanschouwelijk voorge steld. Voor een deel herdrukt en bijgewerkt uit dagbiad-artikelen draagt het ook in den mid- delmatigen stijl de haastigheden van zijn oor sprong mee. „GOD OF NIETS." Elf voor drachteningeleid door P. Pau wels O P. Uitg. „Veritas", St. Amandsberg. De paradoxale titel is uitgewerkt in een elf tal voordrachten, ingeleid door P. Pauwels O.P. Na grondige, neo-thomistische beschouwin gen door P. Broeckaert O.A. en E. de Petter O.P. over Gods bestaan en de oorzakelijkheid van alle wezen, vestigen P. Janssens O.P. en Mag. v. Hove God als het rustpunt van het menschelijk denken en streven, prof. Jansen en P. van Gestel O.P. als den grondslag van zedenleer, sociale orde en internationaal recht. Ten slotte verklaart P. van Outryve O.P. als de oplossing van het lij densprobleem, P. Calle- waert O.P. als het behoud en de ontwikkeling der volkskrachten, waarna P. Morlion O.P. den Godshonger in 't moderne leven aantoont uit de hedendaagsche wijsgeerige en litteraire wer ken. De opstellen zijn verhandelingen van specia listen. Ze vormen een moderne toepassing van de Summa en een vrij volledig betoog over de katholieke leer. Ze gaan boven de bevatting van het ongeletterde volk, maar eenigszins ontwik kelden vinden hier de ware meesters voor het hooger christelijk beschavingsleven. In verband met het wetsontwerp dat Roo sevelt machtigt handelsverdragen met an dere landen te sluiten, meent de Ned. Ka mer van Koophandel, hier te lande gron dige voorbereidingen te moeten maken voor net aangaan van handelsbetrekkingen met de Vereen. Staten. Uit dien hoofde zijn te onzent reeds vertegenwoordigers van be drijfsorganisaties met het Centr. Inst. ter bevordering van normale handelsbetrekkin gen in overleg getreden, met het doel even- tueele onderhandelingen voor te bereiden. .Buiten het crediet van f 100 millioen door de Nederlandschen banken aan Frankrijk en de transactie van de Algem. Kunstzijde Unie, bedroeg de uitgifte in ons land aan nieuw kapitaal gedurende de maand Maart f 1-5 millioen tegen f 2 millioen in Febr. j.l. Tusschen Nederl. Tabakshandelaren is een overeenkomst getroffen, krachtens wel ke dezen zich verplichten, gedurende een jaar geen partijen Sumatracabak van oogst 1933 direct of indirect „uit de hand", „bij onderhandelingen" of „bij vervroegde in schrijving" van de importeurs te koopen. Ook is het verboden, andere tabak, dan die, welke door de inschrijvingen van impor teurs mocht zijn gekocht, te koopen of te verkoopen. Men is derhalve geheel op de officieele inschrijvingen aangewezen. Op de overtreding is een boete gesteld van f 250M0. Volgens de ,Javabode" is het interne voorbereidende werk om tot een eventueele rubberrestrictie in Indië te geraken, geëin digd. De oplossing van de interne moeilijk heden tusschen Indië en Holland zal er toe bijdragen, dat de rubberbelanghebbenden in Europa spoediger tot een decisie komen- De vraag, hoe dit zal geschieden, aldus het blad, hangt niet meer van Indië af. Duitschland betaalt 2\'2 pCt. van het ver schuldigd bedrag aan Amerika, wegens ver schillende vorderingen en onkosten van de bezetting, neerkomende op R-M. 3-177-125- Volgens de Duitsche bladen zullen de in 1928 geplaatste M. 5 millioen 7 pCt. schuld brieven der stad Keulen in een obligatielee- ning van 4 pCt. worden omgezetNeder landsche schuldeischers zouden reeds hun toestemming hebben verleend- De aflossing zal in 1936 aanvangen. Naar vernomen wordt, zal Duitschland aan Amerika handelscredieten op langen termijn vragen tot een bedrag van 200 millioen, teneinde aankoopen in Amerika te financieren, naar het voorbeeld van de des betreffende regelingen die met Rusland en Cuba zijn getroffen. Naar aanleiding van het feit, dat Duitschland cement tegen een zóó lagen prijs verkoopt dat het voor Amerikaansche firma's ondoenlijk is hiertegen te concur- reeren, is thans bepaald, dat voortaan Ame rikaansche goederen, waarvan de prijs niet meer dan 20 pCt. hooger is dan die in het buitenland, bij aankoop, onder controle van den minister, de voorkeur moeten hebben. Het Engelsche begrootingsjaar per 31 Maart, sluit met een overschot van 31.148.000. De ontvangsten bedroegen 724.56 millioen en de uitgaven 693-41 millioen- De Intercontinental Rubber boekte in 1933 een verlies van 172.453 tegen 5 471-993 in 1932. De netto-winst van de Montgomery Ward bedroeg in 1933 2-660.779 tegen een ver lies van 5.598-553 in 1932. De Texas Corporation leed in 1933 een verlies van 491-003 tegen 2-161-841 het vorig jaar. Over het tweede halfjaar be- aroeg de winst 11 millioen. De netto-winst van de General Motors over 1933 bedraagt 83.21 millioen tegen 165-000 het vorig jaar; het dividend 1-72 per aandeel, vorig jaar ^09 per aandeel ..De Cities Service, de grootste aandeel- houdster in de Richfield Oil, verzef zich tegen het plan van de Standard Oil of Ca lifornia, om de activa van de Richfield voor 23Yi millioen over te nemen. De Cities Service zal een eigen reorganisatieplan op stellen, waarbij den aandeelhouders van de Richfield gunstige voorwaarden zullen wor den aangeboden. De Mid-Continental Petrol. Co. kondigt voor het eerst sinds Februari een dividend aan van 0-25. Sedert het midden van het vorig jaar werkte zij met winst. De Amerikaansche katoenoogst wordt voor het jaar 1934—35 tot 10 millioen balen beperkt. De oogst zal vrij zijn van belastin gen en op een grooter quantum zal 75 pCt. belasting worden geheven. De Anaconda Copper Mining zal zich aan de nieuwe koper-code onderwerpen, vol gens welke zij groote hoeveelheden koper van onafhankelijke koper-producenten op koopt voor verwerking in haar eigen fabrie ken De General Electric heeft een nieuw plan tot winstver deeling onder de arbeiders op gesteld, volgens welk alle employés het recht hebben op 12Vï pCt. van de winst, die bo ven de 8 pCt. van het geïnvesteerde kapi taal wordt behaald. Tevens kondigde zij een loonsverhooging aan van 10 pCt. De dividend- en rentebetalingen in Ame rika gedurende de maand Februari bedroe gen 576-90 millioen tegen 406-90 in Januari j.l. Als Roosevelt uit Florida terugkeert zal hem een groot nationaal program voor nieuw-bouw, dat zijn voltooiing nadert, worden voorgelegd. Een dergelijke verleven diging is, naar het oordeel der autoriteiten, van essentieele waarde voor het econo misch herstel- 3 millioen menschen zullen er door te werk worden gesteld Volgens het jaarverslag van de Amsterd. Liquidatiekas zijn de rente- en commissie baten, die aan het verstrekken van goede- rencredieten zijn verbonden, wegens de prijsdaling van de meeste producten in 1933 met 19 pCt. gedaald, evenals het vorig jaar. O...is Quo vadis: waar gaat gij naar toe (Als u veilig rijdt, naar uw eigen huis anders naar zieken huis of politiebureau I)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6