Veranderde koers der S.D.A.P. PASSIE-SPELEN AFDEELING REIS OBERAMMERGAU Het Paaschcongres NAAR DE III Klas II Klas. f 90 f 115.— DINSDAG 3 APRIL 1934 SPANNEND CONGRES De nieuwe richting Historische beslissing Legaal blijven Militarisme Consequente logica De zaak gered De genomen beslissing Welke regeering gesteund wordt Nieuwe voorzitter Albarda verdedigt De vergadering Ordewacht Oorlogsgevaar VAN 1 JUNI TOT 8 JUNI A.S. Bijwoning van het Passiespel Tegen geweld 465e STAATSLOTERIJ Nieuwe politiek HANDELSBETREKKINGEN MET TSJECHO-SLOW AKI JE ARBEIDERS VERDRONGEN Duitsche werkkrachten er in gehaald Aanvaard is de resolutie, volgens welke het standpunt der een zijdige ontwapening verlaten wordt Toen de heer Jan Oudegeest het Paaschcon gres der S.D.A.P. sloot, kon hij terecht ver klaren, dat dit congres het allerbelangrijkste was geweest, dat hij ooit had meegemaakt. Geen paaschcongres was ooit zoo rijk aan ingrijpen de gevolgen voor de partij en voor het geheele Nederlandsche volk. De tweede Paaschdag van 1934 was een histo rische dag. Er is beslist over den koers der S.D.A.P., en daardoor tevens, voor een goed aantal jaren, over de politieke toekomst van ons land. Met recht wérd naar dit congres met span ning uitgezien. Op de agenda stonden immers twee vraagstukken, die sinds jaren de steenen des aanstoots waren voor de S.D.A.P.; de on voorwaardelijke legaliteit dezer partij, en haar houding inzake de landsverdediging. De hou ding, tot nu toe aangenomen, drong de S.D.A.P. in een uitzonderingspositie. Er gingen stemmen op in de partij, die deze houding afkeurden. Thans zou het hoogste partij-orgaan er een uit spraak over hebben te doen. Het partijbestuur had de conclusies der „her zieningscommissie" aan het congres voorgelegd in den vorm van eenige resoluties. Er waren daaronder zeer belangrijke, zooals een resolutie betreffende een „Plan van den Ar beid" a, la De Man. Daarover bestond echter zooveel eenstemmigheid, dat bijna alleen de beide „politieke" resoluties onderwerp der be sprekingen uitmaakten. Twee dagen lang, met slechts korte rustpoo- zen, sprak de S.D.A.P. bij monde van haar af- deelings- en partijbestuurders. Er werd gespro ken met doodelijken ernst. Op het congres lag het bewustzijn, dat er een historische beslissing ging genomen worden. Nu en dan hing in de zaal een voelbare spanning. Tot het laatste moment bleef onduidelijk in welken zin de beslissing zou vallen. De resolutie over de legale democratie baar de de minste zorg. Ze werd uitvoerig besproken. Allerlei „casus non dabiles" werden gesteld. Ten slotte kon de heer Albarda toch concludeeren, dat geen der sprekers eigenlijk bestreden had, dat in een democratisch land andere dan demo cratische strijdmethoden ontoelaatbaar en on- socialistisch zijn. Zoolang onze grondwet en overige wetten de democratie waarborgen, denkt de S. D. A. P. niet aan illegale middelen. Wordt aan de volksrechten geknabbeld, dan wil de S. D. A. P. de taktiek toepassen dei strenge democratie, om niet nog meer maat regelen uit te lokken. Een dictatuur zal de party echter bestreden met de wapens in de vuist. De resolutie, die dit standpunt, „de de mocratie is doel", belichaamde, kreeg by de Stemming op Maandagmorgen dan ook slechts één tegenstemmer uit honderden afgevaar digden. Het militaire vraagstuk had een veel door- niger pad. Men zou de beraadslagingen over dit punt kunnen karakteriseeren als een con flict tusschen de nuchtere redehjkheia en de logische consequent-heid. Het partijbestuur wilde het extreme ont wapeningsstandpunt verlaten. In plaats van eenzydige ontwapening door dik en dun stelde het een internationale' ontwapenings actie. Albarda interpreteert den eisch van natio nale ontwapening als een streven tot beperking der bewapening, een niet-meedoen aan den be- wapeningsweldoop. Doch aan een afschaffen van onze weermacht mocht niet meer worden gedacht. In plaats van de sabotage van een mobili satie stelde het partybestuur het ideaal van een internationale actie voor arbitrage. De „dappere ongehoorzaamheid" werd als doelloos afgezworen. In plaats van een weer loos afwachten van luchtaanvallen verdedigde Albarda het gebruik van vliegtuigen en af weergeschut. Een bekeering dus tot het redelyke stand punt. Men kan pacifist biyven, zonder een Toi- stoiaansche weerloosheid aan te hangen. Doch die redelijkheid deed zeer velen pg.'s onwennig aan. Het was zoo afwyzend van net simplistische en gemakkeiyke oude standpunt dat de consequente logica van vele partyleden weigerde deze evolutie der gedachten te volgen. Te zeer waren zy jaar op jaar in intense pro paganda doorkneed van anti-militarisme, dat het luchtafweergeschut, de gevechtsvliegtuigen en de gehoorzame mobilisatie geen afkeerig- heid wekken moesten tot in hun diepste ge moed. Ds. Banning in het byzonder kon zich niet vereenigen met hetgeen hy beschouwde als een laffe concessie aan den oorlogsgod. Een zeer benauwd moment maakte de be stuurstafel mee, toen Banning na een gloed vol betoog uitriep, dat hij niet zou meemaken, dat de S.D.A.P. afzakte tot het standpunt Bon- ger-Vliegen en de militaire landsverdediging zou gaan voorstaan. Een donderend applaus toonde aan, dat Banning niet de eenige zou zyn, dien de S.D.A.P. daarmee verliezen zou. Geheel den Zondag heerschte er een ongun stige stemming voor de militaire resolutie. Het applaus hierover liet geen twyfel bestaan. Maandagmorgen sprak Albarda twee en een half uur lang om zyn voorstel te redden. De rede was een meesterstuk. Deze man is een volksleider, die de kunst verstaat een verloren zaak zoo te bepleiten, dat het ten slotte twee derden der vergadering mee krijgt. Het congres aanvaardde met ongeveer 2/3 der stemmen de voorgestelde resolutie. Er is woor ons alle reden tot vreugde over deze beslissingen. Het sticht slechts kwaad er op te wyzen, dat de S.D.A.P. zich vroeger an ders pleegde uit te laten. Het is ook onverschil lig of de partij gehandeld heeft onder zekeren druk. Een feit is, dat het officieele partijstand punt is vastgelegd. Wij ontveinzen ons niet, dat een oppositie in de partij, speciaal wat het militaire vraagstuk betreft, tot eenige reserve noopt. Doch aan de partij als zoodanig kan thans niet meer een revolutionnair karakter worden verweten. En met illegale of revolution- naire propaganda der party is het nu uit. Voor degenen, die het goed meenen met de democratie, is dit Paaschcongres een stap naar gezonder toestanden. De S.D.A.P. is getreden uit het isolement, en heeft zich als een normale democratische party geschaard binnen de Ne derlandsche volksgemeenschap. zy heeft de obstakels weggenomen, die haar ongeschikt maakten als regeeringspartij. Zelfs heeft zij bij monde van Albarda en Boekman zich bereid verklaard om eventueel de regee- ringsverantwoordelykheid aan te durven. Dit alles kan slechts by dragen tot een herstel der gezonde parlementaire verhoudingen. v. d. K. eersten. Van de nationale ontwapening wordt dus geen afstand gedaan, doch zij zal slechts verwezenlijkt kunnen worden in een wereld, die meer veiligheidsgaranties geeft dan de huidige. Aan het debat over deze aangelegenheden hebben 36 sprekers deelgenomen. In de zitting van Zondagochtend lichtte ir. Albarda de conclusies van het herzieningsrap port toe, die waren neergelegd in een viertal resoluties, n.l. over de tactiek en methoden der sociaal-democratie, over de democratie, over ont wapening en het oorlogs- en gifgasgevaar en over het voeren van actie voor een plan van so cialisatie en planmatige productie, dat door een daartoe in te stellen wetenschappelijk bureau zal worden uitgewerkt en aan een buitengewoon congres zal worden voorgelegd. Ir. Albarda verklaarde, dat de S.D.A.P. bereid is elke regeering te steunen, die stelling neemt tegen het fascisme en de democratie beschermt. In geen geval mag de arbeidersbeweging van den democratischen weg afwyken. De gewijzigde omstandigheden in Europa ma ken een wijziging noodig van de houding der partij inzake den stryd tegen het oorlogsgevaar. In de huidige periode kan men den eisch der nationale ontwapening niet op den voorgrond stellen en zal de democratie zich voorloopig hebben te bepalen tot een krachtige actie voor internationale ontwapening. Vooral het laatste punt stond in het middel punt der discussies, die op deze inleiding volgden en waarby een groot aantal sprekers het woord voerde, zoodat de geheele middagzitting ermee gevuld was. Bij enkele candidaatstelling is tot partyvoor- zitter gekozen de heer K. V o r r i n k, aangezien de heer Oudegeest zich niet herkiesbaar stelde. Tot secretaris-penningmeester werd de heer C. Woudenberg en tot secretaresse mej. mr. Rib- bius Peletier herkozen. In het overige dagelyk- sche bestuur werden herkozen dr. P. M. Wibaut en de heer E. Boekman, terwijl in de plaats van den heer J. W. Matthysen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer S. R. de Miranda in het dagelijksch bestuur werd gekozen. In het verdere partijbestuur werden gekozen ir. J. W. Albarda, dr. W. Banning, W. Drees, mr. D. A. van Eek, mevr. Suze Groeneweg, J. E. Stokvis en W. H. Vliegen, terwyl in de plaats van den heer G. J. Zwertbroek gekozen werd de heer j. van der Kieft uit Bussum. Maandagochtend hield ir. J. W. Albarda een rede, ter beantwoording van de discussie, naar aanleiding van de conclusies op het Herzie ningsrapport, welke discussie tot gisteravond tien uur had geduurd. Hy constateerde met voldoening, dat de re solutie over de democratie, de algemeene in stemming van het congres had en dat slechts diegenen, die te kwader trouw waren, thans nog twijfel konden wekken aan de oprechte democratische gezindheid der S.D.A.P. Spr. was bereid een amendement in de reso lutie op te nemen, waarin duidelyk wordt uit gesproken, dat de grondwet, de middelen tot bereiking van het doel der S.D.A.P. waarborgt en dat de Partij elke geweldmaatregel of voor bereiding van geweld ondoelmatig acht en on wettige acties verwerpt. Hoewel tegen den luchtoorlog afdoende be- Ir. J. W. Albarda heeft Zaterdag als voor zitter van de Tweede Kamer-fractie een deel der gemaakte opmerkingen beantwoord. Wat de benoeming van een regeeringscom- missaris voor Beerta betreft, was de fractie van meening, dat te Beerta ook de sociaal democraten een grove font hebben gemaakt door te zwichten voor de communistische de magogie. Door voor het wetsonwerp te stem men werd deze fout erkend. Dat de Eerste Kamer-fractie anders stemde, in de openbare lichamen betreurt ook spr., doch tenslotte moeten de vertegenwoordigers in de openbare lichamen de vrijheid houden en naar hun beste weten stemmen. Door te stemmen voor de herziening van het reglement van orde wilde de fractie meewer ken aan de bescherming van het parlement tegen diegenen, die het Parleemntaire stelsel willen gebruiken om het te ondermynen. Schaper was op eigen gelegenheid aanwezig by de Kameropening doch had het voorne men te kennen gegeven, dit te zullen doen. Mr. Waslander heeft spr. ervan beschuldigd de democratie te slap te hebben verdedigd door alleen maar voor N.V.V. en S.D.A.P. te pleiten en niet voor fascisten en communisten by het ambtenaarsverbod. Spr. heeft dat opzettelijk gedaan ten eerste omdat fascisten en communis ten hun eigen vertegenwoordigers in het Par lement hebben en ten tweede omdat deze groepen geheel anders tegenover de democra tie staan dan de sociaal-democraten. Spr. wil zelfs verder gaan. Meer dan eens heeft hij vroeger verklaard dat er in een democratisch land jgelijk recht voor allen moet zyn, maar den laatsten tijd is er by spr. een Kentering in deze opvatting gekomen. De genoemde groe pen gebruiken immers de democratische rech ten om de democratie te vermoorden. De heer Duys heeft bij het stellen van zijn vragen over de N. S. B. noch met spr., noen met eenig ander lid van de fractie overleg ge pleegd. Spr. zou zich ook beslist tegen het stellen van deze vragen verzet hebben. Het P. B. wil voorkomen, dat de jongere partijgenooten op een weg worden gelokt, waar hun geest voor geweld wordt rijp ge maakt. Als het P. B. thans heeft besloten, een ordewacht in te stellen, zal zij dat doen in een vorm, die niets van een arbeiders- weer zal hebben. Het P. B. heeft zyn besluit inzake de Liga genomen om de party aan een ernstig gevaar te doen ontsnappen. Wat gebeurd is In de Zondagochtendvergadering heeft Ir. Albarda herinnerd aan de overwinning van het fascisme in Duitschland en het gebeurde in Nederland na de muitery aan bcord van ,,De Zeven Provinciën", die de burgerlyke partijen tegen de S. D. A. P. trachten uit te buiten, ge- lyk spr. het noemde, zooals dat in Duitschland met den Rijksdagbrand was gebeurd. Onder den invloed van deze actie vielen de verkie zingen voor de partij ongunstig uit. Toch had den enkele partijen graag gezien, vooral b.v. de Katholieken, dat de S. D. A. P. zich bereid had verklaard deel te nemen aan een nationale re geering, aldus spr. In principe is de S. D. A. P. inderdaad bereid mede te werken aan een de mocratische regeering, want de tegenwoordige concentratie van burgerlijke partijen, waarby elk partijversehil slechts tot een nuance is ge worden, zoodat zij een gesloten geheel vormt tegen de arbeidersbeweging, biedt voor de ar beidersklasse vele nadeelen Nog steeds zyn de landen in Noord-West- Europa een bolwerk der democratie .Onder deze landen neemt Nederland een waardige plaats in. Niet alleen de sociaal-democraten, maar ook de burgerlijke partyen behooren tot de ver dedigers van de democratie. Nu de arbeiders door fascisten en commu nisten worden weggelokt van den weg d?r democratie, heeft de S. D. A. P. het noodig geacht, duidelyk uit te spreken, dat de macht niet langs illegalen weg maar slechts door geestelijke wapenen langs democrati schen weg veroverd kan en mag worden. In den stryd tegen militairisme en oorlogs gevaar hebben de veranderde omstandigheden de party tot wyziging van haar houding ge dwongen. Spr. herinnerde aan de omstandig heden, waaronder de partij besloot de nationale ontwapening in haar program op te nemen. Thans is Duitschland een fascistische macht geworden, die ondanks het Verdrag van Ver sailles bezig is zich te wapenen en een haard van ernstig oorlogsgevaar vormt. Onder deze omstandigheden belooft de eisch van nationale ontwapening weinig. Deze eisch ging echter altyd gepaard met dien der inter nationale ontwapening. Deze laatste eisch zal nu voorwaarden moeten scheppen voor den TE OBERAMMERGAU PROGRAMMA: Vrijdag 1 Juni: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 10.30 uur; diner in restauratie rijtuig; reis langs den Rijn; souper in res tauratierijtuig; aankomst te Nürnberg te ongeveer 22 uur; logies in hotel. Zaterdag 2 Juni: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 uur; diner te München in de groote restauratiezalen van het Centraal-Station; te 15 uur vertrek van München (Starnbergerbahnhof) naar Oberam- mergau' aankomst aldaar te 18 uur; betrek king der pensions; souper in pension; logies. Zondag 3 Juni: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 2 uur verdere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 uur geëindigd is; souper in pension; logies. Maandag 4 Juni: Ontbijt; te ongeveer 9.30 uur per trein (schitterende reis!) van Oberammer- gau over Murnau naar het luxueuze en toover- schoone Garmisch-Partenkirchen, alwaar wij ons voor de volgende dagen vestigen in uit stekende hotels; aankomst te 12 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots formaties en watervallen van den Partnach- klamm; souper; 's avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boerendansen, schuhplatteln, jodeln! logies. Dinsdag 5 Juni: Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche grens); diner aan 't Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht!); souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven); logies. Woensdag 6 Juni: Ontbijt; te 8.30 uur auto tocht naar het heerlijk gelegen, wereld beroemde Klooster Ettal; bezichtiging der merkwaardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal: per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen. waar in den namiddag de Kreuz-egg- of ue Wank-berg (naar verkiezing) per Schwebe- bahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de bergmeren diep beneden ons!); Souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven); logies. Donderdag 7 Juni: Ontbijt; te ongeveer 8 uur vertrek per trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal Station; 'snamiddags gelegen heid tot winkelen; te 7 uur souper, weder in de restauratiezalen van het Centraal Station; 's avonds onder geleide bezoek aan het be roemde Hofbrauhaus; te ongeveer 11 uur per trein naar Holland. Vrijdag 8 Juni: Ontbijt in den trein; aankomst in Holland te ongeveer 10 uur. AFSCHEID N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 7 op 8 Juni, kunnen tegen een minimum van kosten en onder geleide de terugreis op 8 Juni per dagtrein afleggen; nadere bijzonderheden daaromtrent worden door ons gaarne verstrekt. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de Vereenigde Kath. Pers aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van Bij inschrijving is voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 verschuldigd. Gegadigden gelieven zich zoo spoedig mogelijk aan te melden, opdat een 'n ieder bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zijn. Voorloopig nemen wij tot Donderdag 12 April a.s. aanmeldingen in ontvangst. Men adresseere aan de Administratie van dit blad scherming technisch onmogelyk is, is de Partij verplicht, medewerking te verleenen aan het organiseeren van eerste hulp- en waarschu wingsdiensten. De resolutie inzake ontwapening en oorlogs gevaar kan door het congres niet verworpen worden, omdat de partij daardoor zichzelf in een uiterst gevaarlijke positie zou brengen. In trekking van de resoluties inzake de honding der partij in geval van oorlogsgevaar is in de gewijzigde omstandigheden eveneens noodza kelijk, wil men de Duitsche troepen niet den weg door Nederland vrijlaten. Hoewel momenteel minder nadruk erop ge legd kan worden, blijft de eisch van nationale ontwapening gehandhaafd. Resoluties aangenomen De resolutie van het Partybestuur in zake tactiek en methode kwam vervolgens in stemming en werd op slechts een enkele stem na bij handopsteken aangenomen, evenals de resoluties inzake de democratie en inzake het socialistische plan. De resolutie inzake ontwapening en oor logsgevaar werd in den door ir. Albarda voorgestelden gewijzigden vorm, zij het ook met een grooter aantal stemmen tegen, eveneens aangenomen. De op deze resolutie betrekking hebbende amendementen zijn hierdoor vervallen. By motie van orde werd besloten de voor stellen inzake staatspensioen en cumulatie van functies op een volgend congres te behandelen. De aangenomen motie over de democratie luidt: „De S.D.A.P. verklaart, dat in ons land de Grondwet en de daarop steunende wet ten de toepassing van de middelen ter be reiking van haar doel, genoemd in art. III van de statuten waarborgen; zij acht ondoelmatig èn schadelijk, en keurt derhalve af het gebruik van geweld; zij bestrijdt alle voorbereiding tot geweld- maatregelen; zy verwerpt onwettige actie, zoowel van haar leden afzonderlyk, als van de partij in haar geheel." De postvluchten De Havik is op de thuisreis te Jodhpur ge land; de Oehoe, op de thuisreis, is te Bagdad aangekomen. De Snip, op de uitreis, is te Djosk gearriveerd. (Niet officieel) 2de klasse, 1ste lijst Trekking van Dinsdag 3 April 1934 Hooge Prijzen 20.00027 5.000.— 7023 2.000.— 10794 1.500.— 978 1.0003596 13783 400— 10029 11705 200.— 3091 10470 1001476 1764 2165 6561 7700 16263 16272 Prijzen van 35. 5 34 42 107 143 182 183 267 293 300 311 328 348 420 439 447 480 486 500 519 536 541 561 602 631 642 661 669 704 898 932 950 976 1014 1032 1052 1067 1077 1090 1124 1130 1153 1180 1197 1240 1371 1282 1288 1365 1402 1457 1504 1544 1560 1588 1644 1660 1674 1712 1723 1742 1752 1818 1941 1943 1948 1967 2012 2026 2086 2110 2166 2170 2172 2242 2264 2272 2278 2303 2334 2387 2433 2434 2437 2465 2593 2651 2701 2730 2827 2858 2885 2903 2954 2973 2989 2998 3023 3050 3070 3121 3163 3167 3287 3302 3389 3442 3464 3469 3490 3522 3524 3641 3648 3651 3654 3656 3670 3781 3785 3810 3843 3891 3892 3911 3928 4016 4019 4101 4115 4119 4198 4204 4256 4311 4316 4357 4399 4449 4486 4495 4528 4529 4541 4575 4611 4694 4698 4713 4715 4718 4745 4748 4760 4781 4800 4806 4822 4843 4846 4861 4883 4902 4915 4955 4982 5019 5065 5068 5087 5093 5099 5110 5160 5201 5208 5221 5241 5249 5274 5319 5442 5475 5488 5498 3514 5529 5588 5590 5594 5595 5630 5696 5717 5720 5725 5732 5762 5785 5836 5848 5879 5890 5892 5903 5912 5921 5938 5950 5966 5973 5979 6048 6078 6103 6146 6151 6285 6388 6390 6418 6428 6440 6464 6465 6468 6498 6595 6612 6634 6640 6646 6660 6697 6773 6786 6810 6829 6842 6876 6892 $932 6970 6976 7091 7102 7120 7125 7165 7203 7221 7222 7223 7228 7272 7303 7308 7317 7348 7369 7449 7468 7501 7514 7534 7543 7579 7615 7622 7635 7645 7686 7693 7745 7759 7802 7822 7928 7957 7960 7964 7968 7970 7974 7984 7986 8009 8019 8022 8052 8054 8059 8117 8125 8132 8140 8179 8183 8355 8403 8427 8472 8493 8501 8505 8523 8556 8561 8598 8678 8683 8694 8738 8747 8749 8792 8831 8853 8897 8899 8946 8963 8968 9031 9096 9133 9215 9248 9378 9388 9449 9492 9516 9535 9543 9555 9580 9641 9668 9694 9729 9775 9842 9857 9870 9876 9937 9949 9965 9995 10010 10011 10035 10074 10083 10122 10144 10145 10151 10212 10220 10222 10223 10230 10308 10309 10349 10357 10364 10375 10393 10411 10413 10417 10466 10566 10570 10659 10807 10831 10841 10872 10874 10393 10917 10922 10950 10963 10982 11058 11118 11123 11125 11143 11155 11162 11168 11358 11380 11490 11592 11621 11709 11760 11767 11856 11861 11984 12009 12028 12084 12138 12146 12148 12150 12217 12224 12241 12246 12267 12271 12279 12311 12322 12336 12396 12433 12439 12468 12518 12555 12600 12651 12684 12699 12702 12762 12781 12804 12829 12837 12917 12928 12939 13037 13046 13070 13073 13110 13126 13164 13192 13224 13232 13278 13334 13336 13347 13352 13439 13473 13479 13564 13602 13606 13629 13647 13668 13708 13733 13846 13858 13937 14007 14016 14067 14097 14104 14108 14126 14170 14221 14285 14286 14298 14351 14382 14411 14419 14447 14455 14456 14506 14513 14517 14582 14602 14637 14641 14660 14671 14680 14685 14712 14727 14763 14780 14822 14836 14866 14900 14934 14956 14965 14966 14972 14976 14983 14986 15036 15046 15089 15117 15133 15139 15157 15165 15184 15187 15203 15248 15294 15313 15386 15407 15454 15503 15525 15548 15589 15612 15615 15622 15623 15643 15670 15697 15705 15708 15851 15878 15879 15897 15922 15936 15941 15948 15982 16046 16085 16092 16144 16145 16146 16203 16282 16333 16418 16427 16431 16477 16522 16525 16552 16616 16668 16698 16713 16768 16860 16882 16918 16934 16973 17024 17026 17088 17107 17193 17205 17277 17281 17312 17378 17379 17416 17441 17462 17527 17556 17566 17590 17594 17620 17640 17668 17734 17757 17830 17842 17887 17890 17940 17982 17993 17994 18000 18006 18020 18024 18038 18057 18070 18087 18155 18180 18236 18245 18250 18266 18307 18344 18369 18433 18436 18464 18504 18537 18570 18579 18595 18600 18629 18644 18647 18687 18818 18829 18838 18865 18892 18902 18923 18948 18991 19010 19015 19020 19055 19104 19154 19172 19173 19208 19244 19270 19278 19280 19299 19332 19389 19398 19422 19423 19437 19489 19513 19515 19533 19626 19636 196S4 19677 19683 19709 19713 19752 19760 19761 19762 19763 19800 19816 19884 19916 19921 19953 19968 20007 20012 20022 20080 20126 20157 20173 20177 20188 20192 20208 20215 20367 20376 20393 20425 20448 20492 20619 20663 20668 20704 20733 20755 20781 20809 20811 20821 20853 20855 20873 20932 20947 20958 20963 De leiders hebben het Utrechtsche Paaschcongres meegekregen voor de nieuwe politiek der S-D.A-P. Of die nieuwe politiek voor een nationale werk zaamheid niet nog verdere consequenties moet durven, wacht nog een opheldering. Op den vooravond van het congres schreef de heer E. Boekman in „De So ciaal-Democraat": „De vakbeweging voert arbeiderspolitiek, de S D.A P. gemeenschaps- politiek". Maar 't zijn twee harten en één slag. Dat zij revolutionnair kloppen en el kaar tegenkloppen bewezen pas Frankrijk en Oostenrijk. Zoowel op het congres als in de bezonnen artikelen, die het inleidden, hoorde men al tijd deze gedachte, ook in „De Soc-Dem" geaccentueerd: „Voor de SD-A-P-, zoo verklaart zij, is de democratie niet alleen beginsel en middel, maar zy behoort ook tot haar doeleinden. Dit beteekent in de eerste plaats aanvaar ding van den legalen weg en de verwer ping van het geweld voor den politieken strijd in een land, waar democratische strijdmiddelen ter beschikking van het volk staan. Het is goed, dat dit onomwonden wordt uitgesproken. Onomwonden, zonder dat men posities construeert, waarin men wel eens anders zou kunnen. Natuurlijk, zouden in Nederland situaties ontstaan als in Italië, Duitschland of Oostenrijk, dan zou gansch de positie veranderen, maar zou het zin hebben daarover thans te spreken? Er zijn, blijkehs een aantal ingediende amende menten, afdeelingen die deze vraag bevesti gend beantwoorden, afdeelingen ook, die blijkbaar met de strekking der resolutie accoord gaan, doch door inschuiving of vervanging van bepaalde woorden toch nog willen doen uitkomen, dat wij ook anders kunnen". Inderdaad heeft op het socialistisch Paaschcongres vooral optimisme hinderlij ke, oude leuzen weggeblazen. De buiten- landsche gebeurtenissen en de krachtige houding van het Kabinet-Colijn hebben de nieuwe tactiek geforceerd, „dat geen partij zoo dogmatisch mag zijn, om bij de vulca- nische verschijnselen van dezen tijd niet over te gaan tot ernstig zelfonderzoek", zooals ir. Albarda motiveerde. Want hij ver wachtte „dat de bedreigde democratie on ze hulp noodig heeft in de regeering en dan hooren wij daar te staan." Waaróm werd in een der congres-resolu ties „de legale weg de eenig geoorloofde voor de S. D. A. P." gehouden? Omdat deze partij anders, net als in Weenen, heelemaal in de verslagenheid geraakt, want „de tijd is voorbij, dat een revolutionnaire menigte met de wapenen de markt kan veroveren, de moderne wapentechniek maakt dat onmogelijk." Zelfs op die opportunistische redenen heeft de leider der S. D. A. P. zich moeten inspannen om haar los te maken van den ouden geest merkwaardige coïncidentie: de agitatorische Oudegeest trad meteen af! en van de verleden dappere ongehoor zaamheid. Maar de oude marxistische geest werd niet geheel weggeworpen. Op gevaar af, anders een nederlaag te beloopen, heeft ir. Albarda aan de oppositie moeten toege ven: „In landen waar geen democratie heerscht, kan alleen met illegale metho den worden gestreden, en dat geldt ook voor óns land." Deze voorwaardelijkheid houdt de S. D. A. P. op de helling. Moet een p a r t ij be palen, of in een land democratie heerscht? Wie wijst graad en grens in het democra tisch staatsbestel aan? De Communisti sche Partij Holland hanteert op haar wijze dien toets, en kan de S. D. A. P. haar dan voor het eigenmachtig voeren van illegale actie weerstaan? Zoolang de partij van den heer Albarda den toets niet verlegt naar gezag en wet, zal zij niet geheel uit haar „isolement" ge raken, het hoofddoel der nieuwe politiek! Naar wy vernemen, is de delegatie, die na mens de regeering van Tsjecho-Slowakye te 's Gravenhage onderhandelt met betrekking tot de regeling der handelsbetrekkingen, als volgt samengesteld: Dr. J. Friedmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef van de lste afgdeeling aan het Ministerie van Buitenl. Zaken te Praag, J. Schrank, raad-adviseur lste klasse aan het Ministerie van Handel en In dustrie te Praag; M. K. Divisek, commissaris aan het Ministerie van Landbouw te Praag; K. Costal, tweede legatie-secretaris aan het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Praag en Jaroslav Luzny, Handelsattaché aan de Tsjecho- Slowaaksche legatie te 's Gravenhage. De be sprekingen worden van Nederlandsche zijde ge voerd onder leiding van Dr. Hirschfeld, Direc teur-Generaal van Handel en Nyverheid. Japan en Ned.-Indië Haruichi Nagaoka, de vroegere Japansche ambassadeur te Parijs en Saichiro Koshida. de Japansche consul-generaal te Batavia, zyn be noemd tot gedelegeerden by de Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen. Intusschen bestudeert de minister van Handel plannen voor een verhoogden invoer van ruwe olie uit Neder- landsch-Oost-Indië om te trachten meer even wicht te brengen in de handelsbalans tusschen Japan en Nederlandsch-Oost-Indië. Op een der grootste sigarenfabrieken van Nij megen zijn sinds eenige dagen Duitsche ma chines ingevoerd, welke door Duitsche meisjes bediend worden en veel grooter en goedkooper productie leveren dan door handenarbeid wordt verkregen. In Nymegen staat men nu voor het feit, dat door Duitsche machines en Duitsche meisjes tientallen sigarenmakers voor 't groot ste gedeelte van de week zonder werk staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9