DE. SLOWAKEN EN HONGARIJE De strijd tegen de „pistoleros" HET ONDERHOUD MET PROF. JEHLICKA Officieel protest Titoelescoe's rede De Kulturkampf in Duitschland WEDERINVOERING DER DOODSTRAF Het nieuws van heden Kabinetscrisis in Roemenië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 6 APRIL 1934 Avondblad De ontwapening Frankrijks antwoord aan Enge land bijna gereed De Hongaarsche minister Von Kanya hecht er geen groote beteekenis aan Hongaarsche Hooger- huis protesteert j Titoelescoe Fransche bezuinigings maatregelen Het Weeriiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii| Bloedige slag in Arabië verwacht Koninklijke familie op het oorlogspad Ontploffing in een steengroeve GEZANT VAN HAÏTI BEGRAVEN De rouwstoet verlaat de Mathiaskerk te Berlijn, na de plechtige Requiemmis, welke werd opgedragen door den Pauselijken Nuntius, Z.Exc. Mgr. Orsenigo Twee arbeiders gedood „Zij zullen ons gewapend vinden als zij het mochten wagen het Kruis uit onze kerken te verwijderen" Rede van Mgr. Gröber Bisschoppelijke vermaning lederen dag hoort men van bom aanslagen, brandstichtingen, roofovervallen enz. Nog strengere maat regelen noodig? Bulgaarsch—Grieksch grensincident Eenige Mohammedanen neergeschoten De burgemeester van Weenen Schmitzbenoeming nog niet officieel De moord op Prince Car bone en de Lussats houden hun onschuld vol DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Dictatuur te wachten De Insuil-affaire Zware uitbarsting van de Merapi De bevolking gewaarschuwd Foto Tempo Breestraat 6 COURANT ZEVEN EN V4JFTIGSTE JAARGANG No. 18681 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In ons ochtendblad van 28 Maart j.l. werd een onderhoud gepubliceerd, dat onze Weensche correspondent had met prof. dr. Jehlicka. In dit onderhoud kwam het vraagstuk van de ver houding van Tsjechen en Slowaken in Tsjecho- Slowakije ter sprake. De Slowaaksche priester leider betoogde, dat de tijd, waarin de Slowa ken zich als broeders en strijdmakkers van de Tsjechen voelden, al lang voorbij is. „Ook de meest begeesterde Slowaaksche aanhanger der vereeniging van Tsjechen en Slowaken is ont nuchterd. En als vandaag een groot gedeelte der Slowaken den priester-leider Hlinka volgt in diens streven naar autonomie voor de Slowa ken binnen de tegenwoordige staatsgrenzen van Tsjecho-Slowakije, dan is dat bij gebrek aan beter. Werd in Slowakije een plebisciet doorge voerd, een vrije stemming natuurlijk, geen 10 pCt. Slowaken zou stemmen ten gunste van den Tsjecho-Slowaakschen staat, aangezien minstens 90 pCt. terug wil naar de Hongaren, met wie de Slowaken 1000 jaren lang politiek en economisch verbonden waren." Aldus sprak prof. dr. Jehlincka, die zijn pleidooi voor de verbondenheid van Slowaken en Hongaren kracht trachtte bij te zetten met economische, geografische, linguistische en religieuze motie ven. „Is aansluiting bij Hongarije niet moge lijk", aldus besloot prof. Jehlicka, dan is ons elke andere aansluiting welkom, als het maar tegen de Tsjechen gaat." Het ligt voor de hand, dat deze uitlatin gen de voorstanders van de Tsjecho- Slowaaksche staatkundige eenheid ten zeerste hebben ontstemd. Wij ontvingen dan ook van de Tsjecho-Slowaaksche legatie te Den Haag een betoog, dat op 20 December 1933 door alle Slowaaksche afgevaardigden en senatoren, met uitzondering van de communistische, maar met inbegrip van Mgr. Hlinka, den leider van de Katholieke Slowaaksche Volkspartij, werd onderteekend. In deze verklaring wordt prof. Jehlicka een „agent van de Hongaarsche revi sionistische propaganda" genoemd, die zich het recht zou aanmatigen namens Slowakije en de Slowaken te spreken, terwijl zijn stellingen en beweringen door de Slowaken zelf met kracht zouden worden van de hand gewezen en ver worpen. Letterlijk lezen wij in deze verklaring der Slowaaksche parlementariërs o. m. het vol gende: „Wij achten het onzen plicht in het belang van de waarheid te constateeren, dat Frangois Jehlicka niet gemachtigd is en nooit gemach tigd geweest is door welke politieke partij, ver eeniging of cultureele Slowaaksche instelling ook, namens haar verklaringen af te leggen en dat hij geen enkel recht heeft uit naam van het Slowaaksche volk te spreken. De zgn. Slowaak sche Raad van Genève, waarvan hij de lid maatschapskaart als legitimatiebewijs gebruikt, is geen organisatie van het Slowaaksche volk, maar een instrument in handen van de revisio nistische propaganda der Hongaren, omdat zijn werkzaamheid door Boedapest geleid en betaald wordt. Zij, die, met Frangois Jehlicka aan het hoofd, deze organisatie vertegenwoordigen, ken nen over het algemeen de belangen en de ge voelens van het Slowaaksche volk niet, want zij leven niet temidden van dit volk en hebben nooit temidden daarvan geleefd en daarmee ge sympathiseerd, zelfs niet in het oude Hongarije, en zijn slechts agenten van de revisionistische Hongaarsche politiek." Tegenover de mededeelingen van prof. Jeh licka over de ontevredenheid der Slowaken en hun wil tot afscheiding van de Tsje chen stellen de Slowaaksche afgevaardigden en senatoren „in het belang van de waarheid en de rechtvaardigheid" de volgende punten vast: „Het Slowaaksche volk, gedurende zijn lange dienstbaarheid overgeleverd aan de moorddadige magyarische politiek der regeeringen van het oude Hongarije, heeft met vreugde en voldoe ning de ineenstorting van dat Hongarije begroet en heeft het vrijwillig verlaten om een nieuwe toekomst te bouwen door zich aan te sluiten bij de landen van de Boheemsche Kroon en zijn Tsjechische broeders. Slowakije heeft, in 't bijzonder nu wij een universeele economische crisis doormaken, ook PARIJS, 6 April Hedenmorgen komen de Fransche Ministers opnieuw in een kabinetszit ting bijeen, waarin behalve het tweede gedeel te der bezuinigingsmaatregelen ook het ant woord op de jongste Engelsche vragen betref fende de ontwapening zal worden behandeld. De „Matin" schrijft, dat dit antwoord aan de Quai d'Orsay reeds is opgesteld en nog slechts de goedkeuring van den Ministerraad behoeft. Het is zeer kort en bevat de minimum-garan- tie-eischen voor hets iuiten van een ontwape ningsovereenkomst. Bovendien is het antwoord zeer duidelijk en sluit tweeledige interpretaties der Fransche veiligheidseischen uit. De nota zal waarschijnlijk nog in den loop van den dag naar de ambassade te Londen getelegrafeerd worden opdat het Foreign Office er terstond van in kennis kan worden gesteld. zijn moeilijkheden en zorgen zoowel van so cialen als van economischen aard, evenals alle andere staten en volkeren. Het heeft ook zijn intellectueele en politieke problemen, maar het zal deze zelf oplossen binnen het kader van de Tsjecho-Slowaaksche republiek." „Het Slowaaksche volk verlangt niet terug te keeren tot Hongarije, en benijdt niet het lot der Slowaken, die op den dag van vandaag nog in dat land worden verdrukt en uit na tionaal oogpunt daar tot ondergang gedoemd blijven." „Wij willen in vrede leven met al onze buren, zelfs met de Hongaren, maar wij zullen ons nooit verzoenen met een politiek, welke de Tsjecho-Slowaaksche republiek wil vernietigen en zoodoende het Slowaaksche volk weer wil terugstorten in zijn vroegere politieke afhankelijkheid en dienstbaarheid." Dit deze verklaring blijkt duidelijk, dat de bij de verkiezingen door 't Slowaaksche volk ge kozen afgevaardigden de staatkundige éénheid van Tsjecho-Slowakije wenschen te hand haven, ook al zijn er onder hen ook verschil lenden, die als Mgr. Hlinka een autonomen Slo- waakschen staat in federaal verband, de beste oplossing achten voor de onloochenbaar be staande tegenstellingen tusschen Tsjechen en Slowaken. BOEDAPEST, 6 April. (Reuter). De Hongaar sche minister Von Kanya heeft tegenover jour nalisten zijn standpunt uiteengezet over de rede van den Roemeenschen minister van Buitenl. Zaken Titoelescoe. Kanya verklaarde, dat aan deze rede geen groote beteekenis behoefde te worden gehecht, daar zij buiten oemenië geen grooten indruk heeft gemaakt. Het is niet Titoelescoe's taak, om paragraaf 19 van het Volkenbondspact te interpreteeren. De oorlogsbedreiging is niet nieuw en werd reeds vernomen op de conferentie te Kasjau met Dr. Benesj. In ieder geval is het betreurenswaardig, dat de Roemeensche minister v. buitenlandsche za ken door zijn houding de ontwikkeling van een in het gebied der Karpathen onder invloed van de conferentie te Rome ontstane kalmer stem ming in de kiem tracht te verstikken. Kanya zeide minister Titoelescoe te kunnen verzekeren, dat de Hongaarsche regeering niet in de voetstappen der Roemeensche regeering zal treden en zich verre zal houden van elke betoo- ging, die de vriendschappelijke betrekkingen met de nabuur-staten kan verstoren. Volgens Reuter heeft de rede van Titoelescoe in het Hongaarsche Hoogerhuis scherpe protes ten uitgelokt. Nadat graaf Somssich verklaard had, dat hij het betoog van de hand moest wijzen, nam het lid van de regeeringspartlj, Geza Desi, het woord, die onder instemming der aanwezigen de rede bestreed. Hij meende, dat de geeuwhonger van Roemenië nog steeds nieff verzadigd is. Hongarije staat in zijn geloof aan verdragsherziening niet alleen, ook Engeland begint de begane fouten in te zien. De tijd zal komen, aldus besloot spreker, dat de overwin naars met elkaar overhoop zullen liggen. PARIJS, 6 April De ochtendbladen bevat ten zeer uitvoerige beschouwingen over de reeds gepubliceerde bezuinigingsmaatregelen der regeering en over het tweede gedeelte van het bezuinigingsprogram, dat in de heden te houden kabinetszitting zal worden behandeld en misschien reeds in het begin van de vol gende week in werking zal treden. De over- groote meerderheid der bladen gaat accoord met de voorstellen der regeering. Men vraagt zich echter af of het zal gelukken, ook de pu blieke opinie van de noodzakelijkheid der te nemen maatregelen te overtuigen en of daar door economische en financieele verbetering zal intreden. H VERWACHTING: Zwakke tot ma- fj tigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, E= licht tot half bewolkt, waarschijnlijk zE droog weer, weinig verandering in tem- peratuur met kans op lichte nachtvorst. EE EE Hoogste stand: 768.3 te Haparanda en Stensele. EE Laagste stand: 749.6 te La Coruna. EE Zon op 5.26 - onder 6.40 - Licht op 7.10 7 April L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 6 April. (Reuter). De troepen van Ibn Saced, met den kroonprins aan het hoofd, rukken op naar het gebied gelegen tusschen Arabisch Saoedië en Jemen, dat het voorwerp vormt van het huidige conflict. Twee andere legermachten, elk met een neef van Ibn Saoed aan het hoofd, rukken onder scheidenlijk op naar Bakem en Nefrau. In middels heeft de emir van Tehama namens Ibn Saoed Harad bezet; hij zou met toejuichingen zijn begroet door de bevolking, aan welke hij een algemeene amnestie verleende. Emir Feisal, de tweede zoon van den koning, neemt eveneens deel aan de operaties evenals emir Mohamet, de jongste zoon van den koning, die met reserves uit Nejd is vertrokken. JERUZALEM, 6 April. (Reuter). Volgens in lichtingen uit betrouwbare bron uit den Hedz- jas doet een aantal aanzienlijke stammen po gingen om een ernstigen opstand uit te lokken tegen Ibn Saoed, den koning van Saoedië, zoo dra deze met den Imam van Jemen, stevig in den strijd zal zijn gewikkeld. Daar de oorlog tusschen Ibn Saoed en den Imam van Jemen nog niet is verklaard, worden te elfder ure door de Mahomedaansche leiders te Jeruzalem po gingen in het werk gesteld om een verzoening tot stand te brengen. PARIJS 6 April. (Reuter). In een steen groeve nabij Vitré heeft gisteren een ontploffing plaats gehad, waarbij twee werklieden door rondvliegende ijzerdeelen werden gedood en een derde levensgevaarlijk gewond. Door tot dusver onbekende oorzaak ontplofte een met samengeperste lucht gevulde cylinder. Een opzichter, wiens kleeding in brand was geraakt, had de tegenwoordigheid van geest, in het water te springen, waardoor hij geen letsel kreeg. Donderdagavond is brand uitgebroken in de steenfabriek te Ditzingen. De geheele fabriek werd een prooi der vlam men, de schade bedraagt eenige honderd-dui zenden mark 130 arbeiders zijn door den brand werkloos geworden Uit een rede van den Aartsbisschop van Frei burg i. B., Mgr. Dr. Gröber: Ik constateer, dat wij van den H. Vader een concordaat hebben gekregen, ik constateer, dat de opperleiding van den staat niet wenscht, dat dit concordaat op het papier blijft, maar ik constateer tevens met groote smart, dat er menschen zijn, die het oude Germaansche hei dendom willen herstellen en het Christelijk geloof vernietigen. ,i Ik roep u op, trouw te blijven aan het ge loof. De groote leider van ons volk wil geen cultuurkamp en ik denk, dat hij alles doen zal, om zulk een kamp te verhinderen. Maar dit zeggen wij tot hen, die met de gedachte van een cultuurkamp spelen: zij zullen ons ge wapend vinden, als zij het mochten wagen, het kruis uit onze kerken en zielen, het geloof uit ons hart te verwijderen. In artikel 31 van het op 20 Juli 1933 tusschen den H. Stoel en de Duitsche rijksregeering af gesloten Concordaat heeft de Rijksregeering aan de Katholieke Organisaties en vereenigin- gen eigen zelfstandigheid, inrichting en werk- dadigheid gewaarborgd. Wanneer de uiterlijke actie van de katholieke organisaties hier of daar op last van regeeringsautoriteiten werd Het aantal gewelddaden bomaanslagen, brandstichtingen, pogingen treinen te doen ontsporen, roofovervallen enz. heeft den laatsten tijd in Spanje zoo groote afmetin gen aangenomen, dat de regeering zich genoo- zaakt gezien heeft bij de Cortes een wetsvoor stel in te dienen, dat de bedrijvers van der gelijke wandaden opnieuw met de doodstraf bedreigt. Deze straf was door de republiek af geschaft. Het tegenwoordige ministerie blijft die af schaffing toejuichen, maar het is tevens van oordeel, dat de huidige buitengewone ernstige omstandigheden een wederinvoering van de doodstraf op beperkte schaal en voor een be paalde periode voorloopig voor een jaar volkomen wettigen. In de considerans van het thans ingediende wetsontwerp wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het niet in de bedoeling der regeering ligt het strafstelsel, dat de republiek ingevoerd heeft, te wijzigen. Dit ontwerp laat het geheel in tact en de Cortes zullen zich, als de doodstraf voor bepaalde gevallen voor een jaar aan vaard is, over eventueele verlenging dezer pe riode opnieuw hebben uit te spreken. Het wetsontwerp omvat zeven artikelen. Het dreigt met de doodstraf tegen hen, die mei het doel de openbare orde te verstoren of het publiek te terroriseeren van ontplofbare of ont vlambare stoffen gebruik maken, tegen hen, die opzettelijk spoorwegrampen trachten te veroorzaken en ten slotte tegen lieden, die zich aan gewapende roofovervallen schuldig maken. De doodstraf zal op hen, die aanslagen op trei nen doen, alleen dan van toepassing zijn. als bij de veroorzaakte spoorwegramp een of meer personen het leven hebben verloren en de roof overvallen moeten door twee of meer personen worden uitgevoerd en tot het veroorzaken van lichamelijk letsel hebben geleid, wil toepas sing der noogste straf mogelijk zijn. Zooals men ziet, zal er van daadwerkelijke toepassing van de doodstraf slechts in zeer enkele gevallen, de meest ernstige, sprake kun nen zijn. De regeering hoopt trouwens, dat de mogelijkheid van toepassing der zwaarste straf het „pistolerismo" voor een goed deel zal be teugelen. Het lijdt weinig twijfel dat de Cortes dit ontwerp aanvaarden zullen. Er is in de volks vertegenwoordiging zeker een meerderheid voor. In aansluiting op dit wetsontwerp stelt de regeering zich voor voortaan door een strenge controle een einde te maken aan de roofover vallen, die door misdadigers per automobiel worden uitgevoerd. De garagehouders zullen voortaan gehouden zijn een register aan te leggen van alle auto's, die in de garages wor den gestald. Op dit register zullen niet alleen de cijfers en letters van de auto's worden aan- geteekend, maar óók, en met groote nauwge zetheid, de uren, waarop de auto's in de gara ges aanwezig zijn, benevens de namen van de personen, die de wagens besturen en er als passagiers in hebben plaats genomen. De re geering meent, dat zij met behulp van deze registers, die iederen dag bij de politie zullen ingeleverd moeten worden, gemakkelijker dan vroeger het spoor van bandieten zal kunnen doen volgen. Of de thans voorgestelde maatregelen Inder daad voldoende krachtig zijn zal de tijd lee- ren. Er zijn er velen in Spanje, die van oordeel zijn, dat nog véél harder maatregelen nood zakelijk zullen blijken wil men aan het „pisto lerismo" werkelijk paal en perk stellen. Inder daad gaat de driestheid, waarmee de „pistole- ros" tegenwoordig optreden, alle perken te bui ten. Geen dag gaat voorbij, waarop de kranten niet van een of meer roofovervallen melding hebben te maken en men voorziet terecht dat de groeiende onveiligheid het toerisme op der duur groot nadeel bezorgen zaL beperkt of geheel verboden, dan mag men aan nemen, dat zulke maatregelen van voorbijgaan- den aard zijn en slechts een tijdelijk karakter dragen. Over de definitieve regeling en de uitvoering van de bepalingen die in artikel 31 zijn vast gesteld wordt op dit oogenblik nog tusschen den H. Stoel en de Rijksregeering onderhandeld. Ik verzoek den leiders en leden der katholieke or ganisaties met den meesten aandrang om trouw lid te blijven van de organisaties die on der leiding van de kerk staan. Met groote offervaardigheid moeten zij de tijdelijke beper king die aan hun optreden naar buiten is op gelegd verdragen, om met des te meer ijver gezamenlijk hun godsdienstig leven en denken, alsmede hun echt-Duitsche genegenheid te verzorgen, zooals ook het voornaamste doel is van de katholieke organisaties. Het is natuur lijk vanzelfsprekend dat geen enkele katholieke vereeniging zich met politiek mag bemoeien. Het katholieke volk kan met gerust vertrou wen het einde der onderhandelingen tusschen den H. Stoel en de Rijksregeering tegemoet zien, want de hooge onderhandelaars zullen niet dulden dat trouwe Duitsche volksgenooten voortdurend bedreigd en achteruitgezet wor den, omdat ze lid zijn van katholieke vereeni- gingen, die de plechtige verzekering hebben gekregen dat zij door den Staat beschermd zouden worden. De Bisschop van Osnabriick, t WILHELM. De Nationaal-Socialistische regeering heeft voor de bladen een verbod uitgevaardigd om het bekende bericht van de „Kölnische Volks- zeitung" over te nemen, waarin een eigenhan dig schrijven van den H. Vader werd gepubli ceerd, dat een Paaschgroet bevatte aan de Katholieke Jeugd van Duitschland. KEULEN, 6 April. (Reuter). Een 64-jarige katholieke priester Pater Leonard Jansen, is te Aken tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens beweerden laster en agitatie tegen de regeering. Na afloop van de gevangenisstraf zal pater Jansen voor eenigen tijd in een concentratie kamp worden opgesloten. SOFIA, 6 April (Reuter) Officieel wordt medegedeeld: In de omgeving van Daridere in het Rhodope-gebergte trachtten des nachts eenige personen heimelijk over de Bulgaarsch- Grieksche grens te komen. Toen de Bulgaarsche grenswacht hen aanriep, schoten zij. De solda ten beantwoordden 'tvuur en schoten een aan tal vluchtelingen neer. Het bleken Fomaken te zijn (Mohammedaansche Bulgaren uit het Rho dope-gebergte), die onder invloed van buiten landsche propaganda uit Bulgarije naar Grie kenland hadden willen vluchten. WEENEN, 5 April (Reuter). Op de eerste officieele receptie van het nieuwe gemeente bestuur werd de officieele benoeming van dr. Schmitz tot burgemeester en van zijn plaatsver vangers verwacht; deze benoemingen bleven echter uit. Naar verluidt, zou er verschil van meening bestaan over de benoeming der vice- burgemeesters tusschen de Christelijk-sociale stormscharen van minister Schuschnigg, de Heim wehren en de oude Christelijk-sociale partij. Men verwacht, dat de regeering morgen een be slissing zal nemen. DYON, 6 April (Reuter). Carbone en de Lus sats, die beschuldigd worden den moord op Prince te hebben gepleegd, zijn gisteren weder om aan een verhoor onderworpen. Zij hielden hun onschuld vol en verstrekten zeer nauw keurige gegevens om hun alibi te bewijzen. Het onderzoek, of deze gegr ens waarheid bevatten, zal verscheidene dagen in beslag nemen. Bulgaarsch-Grieksch grensincident; eenige Mo hammedanen neergeschoten. Bloedige veldslag verwacht in Arabië. De Hongaarsche minister Von Kenya, over de rede van Titoelescoe. Kabinetscrisis in Roemenië? Zware uitbarsting van den Merapi. Rede van Minister Marchant over het fascisme. Goederentrein nabij het station Mijdrecht ge deeltelijk ontspoord. Algemeene vergadering der Chr.-Hist. Unie. Openingsrede van jhr. D. J. de Geer. Pater V. Esser benoemd tot Provinciaal der Paters Jezuïeten. Dr. Willem Mengelberg hersteld. Het drama te Nieuwkoop. Verdachte voor hev Amsterdamsche Gerechtshof. BOEDAPEST,6 April (Reuter) Alle och tendbladen bevatten berichten uit Boekarest, volgens welke de Roemeensche regeering aan koning Carol reeds haar ontslag zou hebben aangeboden, hetgeen de koning echter niet zou aanvaard hebben. Het staat vast, dat Titoelescoe zijn medewer king aan een nieuwe regeering niet zal verlee- nen. De bladen verspreidden tevens het sen- sationeele gerucht, dat de koning voornemens is den leider der „IJzeren Garde", Codreanoe, in een particuliere audiëntie te ontvangen. Volgens de „Magyarsag" is het niet mogelijk de regeeringscrisis in Roemenië langs parle mentairen weg op te lossen. In politieke kringen rekent men derhalve op een dictatuur onder Avarescoe en Goga. CHICAGO, 6 April (Reuter) De advocaten van de crediteuren van de Utility-maatschap- pijen van het Insull-concem hebben verklaard, dat zij onderzoeken, of het gerucht juist is, dat eenige Engelsche aandeelhouders inder tijd vooruit gewaarschuwd zijn, dat er een krach zou komen, waardoor zij in staat zou den zjjn geweest, om hun aandeelen nog met ruime winst te verkoopen, daar de hausse in de aandeelen van de betrokken maatschappijen toen nog niet afgeloopen was. DJOKJAKARTA, 16 April (Aneta) Heden nacht drie uur vond een zware explosie van de Merapi plaats. Een bloemkoolwolk werd boven den krater waargenomen op een hoogte van zes honderd meter. De westelijke helling was be dekt met vuur. Tot hedenmorgen 6.35 uur zijn aschregens gevallen in de dessa's Moengoed, Boroboedoer Kalioerang e.a. De duur van de eruptie bedroeg vijftien minuten. Het binnen- landsch bestuur van Tjandjoer werd gewaar schuwd. Te 12.21 uur werd een licht gerommel gehoord. Te 1.52 uur werd een zware rookdamp uit den krater waargenomen. In verband met de werking van den Merapi waarschuwde het binnenlandsch bestuur de bevolking. AFDRUKKEN 6X9 6 CENT SPECIAAL ADRES VOOR VERGROOTINGEN AFLEVERING BINNEN 10 UUR "WS. PRIMA AFWERKING wwwwum ii ii i n tij//////. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 745 Vorige stand: 745

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1