STAD SNIEUWS LAATSTE NIEUWS Wat de tonq streelt TOESET Dagbladreclame: onmisbaar GEBR. SERNÉ VOOR BETER FRUIT VRIJDAG 6 APRIL 1934 RECLAME-PAKKET R.K. ORATORIUM- VEREENIGING De generale repetitie De korting op wethouders pensioenen Karakter van het wet houder spensioen Aantasting van verkregen rechten op grond van den financieelen noodtoestand NA ONTPLOFFING TE HEEMSTEDE De loodgieter had zich vergist N.S.B. EN RECLAME Politiek in de wachtkamer ALS DE SCHOORSTEEN BRANDT Meldt dan het adres duidelijk VAN ONZE RECHTBANK Dienstbode-dievegge De eerste keer Hoe lang nog Nederlandsche Bachvereeniging De spaarzame Schotten JANHAGEL Rusland en China Onderhandelingen over een non-agressie-pact Verboden De strijd tegen de jeugd organisaties Schutzbunders uit gewezen In de oerwouden van Columbia Mr. Cornelisstr. 38-40, Tel. 15014 De overstroomingen in Amerika Aangespoelde lijken Achter slot en grendel MIJNCONFLICT IN AMERIKA Jhr. ir. J. van Reigersberg Versluijs Lijk opgehaald Locatelli slaat Eddie Cool Pierre CharlesVon Porath Tentoonstelling Speeltuinwerk Vernield vliegtuig gevonden LEERLINGEN-UITVOERING Anny Donarius Esperanto NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ['oortgezet, zoodat alle geruchten prematuur ijn te achten. De opgewekte berichten uit het jedrijfsleven, zooals de toeneming van den af let van electrischen stroom en van het aantal fprlorfon rttaerr\T>t! Miotran ««1» 1 p. Carbonade; 1 p. Gehakt (half om), 1 pond mager Spek; X pond Rookworst; nnrïH vnnr -f 1 Meer dan anders heeft men met buitengewone belangstelling naar de praestaties van ons Katholiek Oratorium-koor uitgezien. Dit koor moge reeds vele groote successen hebben geboekt, het werd thans voor een ongewone, in menig opzicht zware taak gesteld. In „De Zondvloed" van Saint-Saëns heeft het in elk deel een belangrijke rol te vervullen. In het eerste het zeer bewerkte fragment, het woord Gods: „ik zal den mensch verdelgen", in het tweede het geheele verhaal van den zondvloed, terwijl het orkest op imposante wijze den ontzettenden regenval uitbeeldt en in het derde de groote slotfuga. Enkele malen stond het koor op de generale repetitie nog eenigszins vreemd tegenover het zoo menigmaal op den voorgrond tredend orkestspel, doch aldra voegde het geheel en al naar de intenties van den dirigent Hubert Cuypers. Men kan niet anders verwachten, dan dat het koor wederom zijn roem handhaaft. Het heeft ook thans bij deze Fransche werken zijn taak consciëntieus opgevat. Doch niet alleen het koor zal op de uitvoering van hedenavond uitblinken, want ook de praestaties van de solisten en van het orkest vielen op de generale repetitie bijzonder op. Laten we thans volstaan met te vermelden, dat reeds de solisten als solo-kwartet in „De Zondvloed" en bovenal elk afzonderlijk in ..De verloren zoon" van Debussy te hooren een waar kunstgenot is. De klank mag weelderig, de uit beelding der hoofdpartijen in laatstgenoemd werk aangrijpend worden genoemd. Het orkestspel (door het „Utrechtsche Stede lijke") dient te worden geprezen. Het was op vallend fraai en correct. Debussy's werk werd schitterend gespeeld! Het orkest is met dit genre volkomen vertrouwd. Alles te saam genomen, kan men dus een prachtige uitvoering verwachten van twee te weinig uitgevoerde werken van twee groote Fransche meesters. Eenigen tijd geleden is door eenige leden van den Haarlemschen gemeenteraad een voor stel ingediend, waarbij B. en W. werden uitge- noodigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een korting toe te passen op de pensioenen van oud-wethouders. Dit voorstel werd in handen gesteld van B. en W. om prae- sdvies. In de rubriek „Vraag en Antwoord" van „De Gemeenteraad," orgaan van de federatie van bonden en centrales van R. K. Gemeenteraads leden in Nederland, lezen wij het volgende over dit onderwerp: Natuurlijk kan een gemeente de bestaande verordening op de pensioneering van wethou ders ten allen tijde wijzigen en zelfs intrekken. Groote moeilijkheid levert echter op de be antwoording van de vraag, of een korting mag worden toegepast op het pensioen, dat oud- wethouders genieten. Is dat uit moreel en juridisch gezichtspunt geoorloofd? Het zal bekend zijn, dat het karakter van het pensioen, dat aan ambtenaren toekomt, onlangs uitvoerig in de Staten Generaal is besproken naar aanleiding van het later aangenomen voorstel der Regeering om op de pensioenen van gewezen Indische ambtenaren te korten. Wij zullen de toen tusschen Regeering en Kamers gewisselde stukken en beraadslagingen hier niet behandelen, doch verwijzen er slechts naar ten einde te memoreeren, hoe over de kwestie van korting op pensioenen de meeningen van de meest vooraanstaande staatslieden uiteenloo- pen. Eenvoudig is de kwestie dan ook aller minst. Niettemin zullen wij zoo beknopt mogelijk en kele inleidende gedachten naar voren brengen, welke er toe kunnen bijdragen de gestelde vraag te beantwoorden. Men kan de vraag stellen of het wethouders pensioen wel pensioen in de eigenlijke beteeke- nis van het woord is. Wij gelooven, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Wij zullen ons hier niet aan een definitie van het begrip pensioen wagen. De een noemt het uit gesteld loon, een contra prestatie dus voor ge- presteerden arbeid; een ander kenschetst het pensioen als resultaat van samenwerking van publiek gezag en ambtenaren, om dezen bij ouderdom en invaliditeit een voldoend levens onderhoud te verzekeren. Uit dit laatste begrip leidt men af, dat de tusschen de overheid en haar ambtenaar bestaande verhouding van pu- bliek-rechtelijken aard is, ook na pensioenee- ling nog bestaat en dat de wetgever bevoegd is alsnog wijzigingen in de pensioenen aan te brengen, wanneer het algemeen belang zulks vordert. Die wijzigingen kunnen dan zoowel ver hoogingen als verminderingen inhouden. Zoo zijn in 1920 in Indië op grond van de gestegen kosten van levensonderhoud de pensioenen aan zienlijk verhoogd. Wanneer men let op de redenen waarom ver schillende gemeenten een pensioenregeling voor wethouders in het leven hebben geroepen, dan zal men zien, dat dit niet is, om ook na het be ëindigen van het wethoudersschap tusschen ge meentebestuur en wethouder een band te doen voortbestaan; dat dit ook niet is geschied om den wethouder in geval van ouderdom of inva liditeit een voldoend levensonderhoud te ver zekeren. Het wethouderspensioen is o.i. een premie, welke hem in het vooruitzicht is gesteld op grond van het aanvaarden en waarnemen van een ambt, dat veel werk vereischt en waarvan de duur onzeker is. De wethouder zal zich in mindere mate aan zijn zaak of aan zijn beroep kunnen geven en nu ontvangt hij daarvoor wel iswaar wethoudersvergoeding, maar het kan bil lijk zijn bij langdurige waarneming van het wethoudersambt en vooral in grootere steden hem nog eenig inkomen te verzekeren ook na dat hij zijn ambt zal hebben neergelegd. De geldende verordeningen op het wethou derspensioen zijn echter bijna alle te ruim. Men had aan het wethouderspensioen meer het karakter van een wachtgeld moeten geven; men had vooral ook bepalingen in het leven moeten roepen, waarbij de aanspraken op het „pensioen" zouden vervallen wanneer de oud- wethouder lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, van Gedeputeerde Staten, enz. zou worden, of in het algemeen had men moe ten bepalen, dat geen of minder „pensioen" zou worden toegekend, wanneer de betrokken functionaris ook na zijn aftreden een nader te bepalen inkomen onverschillig uit welken hoofde zou genieten, hetgeen gemakkelijk met behulp van de aanslagen in de Rijnksin- komstenbelasting ware vast te stellen. Wij voelen er alles voor, een wethouder een behoorlijke vergoeding te geven en eventueel ook gedurende een bepaalde periode, nadat het ambt is afgeloopen, nog te verleenen, maar het toekennen van een levenslang pensioen aan iemand, die maar betrekkelijk korten tijd wet houder is geweest, gaat ons te ver. Intusschen brengen deze beschouwingen ons nog niet veel verder, want ze doen niet af aan het feit, dat men den betrokken functionaris bij verodening het recht op een bepaalde j aar lij ksche uitkeering men noeme dit pensioen of niet heeft gegeven. Voor de toekomstige functionarissen kan men de verordening wijzigen en men kan zelfs be palen, dat wethouders in het geheel geen pen sioen meer zullen ontvangen, maar kan men ook de aanspraken van degenen, die reeds pen sioen genieten, verminderen? De boven gegeven beschouwing omtrent het karakter van het wethouderspensioen in ver gelijking met pensioen in de oorspronkelijke beteekenis is voor de beantwoording der vraag toch niet geheel zonder beteekenis. Zoo kan men afgezien van de vraag, of het voor het eigenlijk gezegd pensioen opgaat o.i. toch niet volhouden, dat wethouderspensioen is uit gesteld loon. Het is eerder een regeling tusschen de gemeente en den wethouder, waarbij de ge meente in het algemeen belang een geldelijke tegemoetkoming in uitzicht stelt, teneinde ge schikte krachten, die voor het waarnemen van het ambt zich de noodige opofferingen moeten getroosten, het ambt mogelijk of aantrekkelijk te maken. Dit pensioen moet voorkomen, dat alleen min of meer financieel onafhankelijken het ambt kunnen waarnemen. Ook al kan men hier dus niet spreken van een contra prestatie, op grond van bewezen diensten waartoe de overheid zou zijn gebonden, zooals de privé schuldenaar, daar blijft toch tegenover staan het feit, dat den oud-wethouder in de pensioenverordening een recht is gegeven. Alleen met een beroep op een noodtoestand kan men o.i. aan dit recht tomen. Het beroep op den noodtoestand der Indi sche financiën is wel het voornaamste argument geweest om op de pensioenen der oud-Indische- ambtenaren te korten. Het begrip noodtoe- stand-van-een-land is echter bij de behande ling van dit wetsontwerp niet voldoende ont leed. Men moet het begrip „noodtoestand" hier niet in absoluten zin nemen en het niet op één lijn stellen met den toestand, waarin een particulier verkeert, die veel meer schulden dan bezittingen heeft. Wanneer men voor den Staat het bestaan van een noodtoestand eerst aanneemt, wanneer hij in de absolute onmogelijkheid verkeert om nog een paar millioen voor een of ander doel te verkrijgen door het heffen van een belasting of door te leenen dan zal men nog niet een nood toestand kunnen aannemen, ook wanneer de nood nog veel hooger gestegen is dan thans. Niemand zal kunnen beweren, dat het den Staat der Nederlanden absoluut onmogelijk was het bedrag waarmede thans de Indische pen sioenen zijn gekort, nog een of meer jaren te blijven betalen. Men moet het begrip „noodtoestand" hier in meer relatieven zin nemen en men moet zich afvragen waar haalt de Staat de noodige mid delen? De middelen, welke de Staat noodig heeft, moet de Staat putten uit de zakken van de belastingbetalers. Hoe verder nu de crisis om zich heen grijpt, des te meer heeft de Staat noodig, des te hooger belasting heft hij, maar des te minder kunnen de belastingbetalers, die hun inkomsten toch al danig zien verminderen, opbrengen. Er zullen weinig gemeenten zijn, die ten slot te het bedrag, dat noodig is voor de wethouders pensioenen, strikt genomen niet kunnen beta len, ofschoon noodlijdende gemeenten dicht bij de grens dier absolute onmogelijkheid staan. Desniettemin kan men zeggen, dat de financiën van vele gemeenten in een noodtoestand ver- keeren en wanneer nu werkelijk wethouders pensioenen (levenslang) zijn toegekend, die het doel toch feitelijk een goed deel voorbijschieten dan kan men de vraag stellen, of nu waar de billijkheid er zoo voor pleit een onrecht vaardigheid zou worden begaan, indien op die „pensioenen" een korting werd toegepast. Men kan die vraag zeker niet voor alle ge meenten tegelijk beantwoorden. Voor elke ge meente moet men de kwestie beoordeelen en daarbij letten zoowel op de bedragen die aldus moeten worden uitgekeerd, als op de financieele positie der gemeente. In absoluten zin onaantastbaar achten wij wethouderspensioenen niet, vooral niet, nu men zij het achteraf tot de conclusie is moe ten komen, dat deze „pensioenen" zoo vaak ten onrechte worden toegekend en blijven toege kend ook wanneer de oud-wethouder lid der Staten Generaal, van Ged. Staten, enz. is ge worden. Wanneer verschillende bestaande pensioens verordeningen thans zouden worden ontworpen, zouden ze zeker als strijdig met het algemeen belang worden aangemerkt. Hoe of de Kroon (en eventueel de rechter) zich zullen houden tegenover een besluit van den gemeenteraad, waarbij een korting wordt toegepast op het pensioen, dat oud-wethouders genieten, wagen wij niet te voorspellen. Het zal u bekend zijn, dat van regeerings- zijde is gezegd, dat de kwestie der cumulatie van inkomsten uit openbare ambten in onder zoek is en dat de Regeering overweegt, in hoe verre verdergaande cumulatie-beperkende be palingen in het leven waren te roepen. De geheele cumulatie-geschiedenis wordt sterk overdreven voorgesteld, doch juist de wethou ders-pensioenen en de cumulatie van deze pen sioenen met andere inkomsten uit de openbare kas bieden o.i. een punt van gerechtvaardigde critiek. Een gemeente, die een te ruime verordening op de wethouderspensioenen heeft, zou kunnen beginnen met deze te wijzigen. Op 25 Juli van het vorig jaar had een tand arts te Heemstede een loodgieter ontboden, om de gasleiding in zijn laboratorium, die verstopt was, door te blazen. Deze had zich, na de hoofdkranen bij in- en uitlaat te hebben dichtgedraaid, bediend van een zuurstof-cylinder. Toen het werk in vollen gang was, volgde een ontploffing. De gasmeter sprong uiteen en in de nabijheid van den meter stegen enkeie decimeters hooge vlammen op. De loodgieter moest zich Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank verantwoorden. De tandarts, als getuige gehoord, verklaarde, dat in zijn laboratorium slechts weinig brand baars aanwezig was. De opzichter van het gasbedrijf te Bloemen- daal zag den gasmeter uit elkaar liggen. Hij verklaarde, dat de meter van gemeentewege ontkoppeld had moeten worden. De loodgieter had niet met zuurstof, maar met gecompri meerde lucht moeten werken. Verdachte deelde mede, dat hij gemeend had door de beide hoofdkranen af te sluiten, de gasleiding in het geheele huis „gasloos" te ma ken. Hij wist niet, dat die in het laboratorium afzonderlijk was aangesloten. Volgens een getuige-deskundige had de lood gieter zich van een niet-gebruikelijke methode bediend. Verdachte merkte hem op, dat een zijtak verstopt was, waarop de getuige-deskundige toegaf, dat hij dan juist had gehandeld. De officier had dit geval willen voorleggen aan het oordeel van de Rechtbank, omdat der gelijke ongevallen meer voorkomen, meende, dat van grove schuld geen sprake kan zijn en requireerde tot vrijspraak. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, sloot zich hierbij aan. Uitspraak 19 April. De N.S.B. heeft een nieuwe methode uitge dacht, om leden te winnen. Zoo nu en dan zul len we tot de verrassende ontdekking komen, dat de plaats, die we willen innemen in wacht lokalen voor tram en trein, belegd is met een oranjekaartje en bij nadere beschouwing van genoemd voorwerp, komen we tot het besef, dat een onbekende voorganger van de door ons uitgekozen zitplaats, lid is van de N.S.B. Pret tige gewaarwording. Eigenaardige kennisma king, waarbij de persoon, die zich aan ons wil voorstellen, verdwenen is. Ook is het wel aardig te lezen, dat voor ons ook een plaats in de N.S.B. wordt gereserveerd, maar zoolang de vastenbrief 1934 van onze Bisschoppen ons nog in 't geheugen ligt, zal onze plaats wel ledig blijven. Wij voor ons, houden niet van die op dringerigheid. Van nu af, gaan we op zoek naar oranjekaartjes, om anderen voor teleurstelling en gevaar te behoeden. Woensdagavond even voor zeven uur geraakte in de Lijsterstraat in perceel 5 een schoorsteen in brand. Een vijftal minuten later werd de brandweer ingelicht en haar assistentie ingeroepen. Gelukkig voor de bewoners heeft een agent van politie en enkele omwonenden kans gezien uitbreiding te bezweren, want.... bijna drie kwartier later was de babyspuit eindelijk ter plaatse. Bij informatie vernamen wij, dat op de sein- zaal de straatnaam verkeerd was overgekomen. Men had verstaan Leidschestraat. Hierdoor kwam het, dat eerst deze straat is afgezocht en men ten laatste nog eens bericht kreeg, dat de brand in de Lijsterstraat was. Men verzocht ons tevens er op te wijzen, dat de straatnaam duidelijk moet worden opgege ven, liefst met vermelding van de buurt waar deze zich bevindt; b.v. Lijsterstraat in Vogel- buurt of Leidschestraat bij Leidschevaart. Hiermede kan het publiek er toe bijdragen, dat de brandweer zoo spoedig mogelijk ter plaatse aanwezig kan zijn. Een dienstbode, wier verblijfplaats momen teel niet is bekend, stal op 3 November van het vorig jaar een gouden ring bij de menschen, waar zij in dienstbetrekking was. Toen ze ver trokken was, werd deze diefstal ontdekt. Den len December d.a.v. haalde zij uit den binnenzak van een jas, die de eigenaar hier van bij wien zij huishoudelijke bezigheden verrichtte in een kast had opgehangen, een bankbiljet van 25. De Officier van Justitie eischte voor deze diefstalletjes negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak 19 April a.s. In de maand Januari van dit jaar had J. F. v. W., geboren te Mannheim, gedomicilieerd te Rotterdam, en thans gedetineerd, met een ka meraad dekens gestolen om deze te verkoopen uit een des winters onbewoonde villa te Aer- denhout. De Officier requireerde, daar zijn vriend reeds voor 9 maanden was opgeborgen en deze de auctor intellectualis was, voor deze verdachte zes maanden gevangenisstraf. De verdachte vond deze straf wel wat hoog voor den eersten keer. Mr. Briët, de verdediger, bepleitte clementie. Uitspraak 19 April a.s. In de „Nieuwe Haarl. Courant" van Dinsdag 3 April stond een artikel „De zooveelste". Nu was het een Taxi-chauffeur waartegen proces-verbaal is opgemaakt, omdat de hand en voetrem van de Taxi defect waren. Ik vraag mij af: hoe is dit mogelijk? Volgens mijn mee ning wordt toch elke taxi door een daartoe door de gemeente bevoegden ambtenaar gekeurd. Is het niet levensgevaarlijk! Haarlem is rijk geze gend met taxi's waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Men neemt toch in de meeste gevallen een Taxi als men haast heeft! of oude menschen om naar de kerk te gaan! Men zou er den schrik van te pakken krijgen en zich er niet meer in wagen, terwijl het toch een reuze uitkomst is. Het is te hopen dat men de keuring strenger aan zal halen en dat anders maar veel proces verbalen worden gemaakt, opdat hier een eind aan komt, zoodat wij met het komende seizoen kunnen zeggen: In Haarlem is het veilig verkeer. EEN ABONNÉ De Nederlandsche Bachvereeniging zal den 20en April onder de auspiciën van de Haar lemsche Bachvereeniging en de afd. Haarlem van de Mij. tot bev. der Toonkunst in de ge meentelijke concertzaal een uitvoering geven van de Hohe Messe. Als solisten zullen optreden Jo Vincent, An nie Woud, Max Kloos, Louis van Tulder en Louis Smithuysen. Anthon van der Horst is di rigent; het Utrechtsch Stedelijk Orkest zal be geleiden, x Zes en tachtig jaren oud is lord Aberdeen de marquees of Aberdeen an Tenair, zooals zijn volledige titel luidde overleden en met hem is d egrootmeester van den Schotschen mop ten grave gedaald. De Schotten zijn, dat weten wij allen, bezeten van een ware zuinigheidsmanie, die zij trouwens zelf als een van hun beste eigenschappen be schouwen. Natuurlijk zijn ze in werkelijkheid heelemaal niet zuiniger dan ieder ander volk, maar ze hebben nu eenmaal in de oogen hun ner Engelsche naburen in den loop der eeuwen den naam gekregen, dat zij oerzuinig zijn en zooals gezegd, ze schamen er zich volstrekt niet over. Lord Aberdeen, zelf een geboren Schot, heeft zich er geen oogenblik voor gegeneerd, om Schotsche moppen te vertellen; zelfs voor de radio tapte hij ze en ook heeft hij er een groot aantal van in een bundeltje verzameld. Ook van de hand van den Lord Provost, oftewel eerste-burgemeester van Aberdeen, sir James Taggart, is zulk een humoristische collectie ver schenen. Hoe zuinig de Schotten wel zijn? MacLeod reisde uit Aberdeen naar Londen, waar hij zich wilde laten opereeren. Bij elk station stapte hij echter uit, liep naar den stationschef en nam een kaartje tot het eerst volgend station. De reden? MacLeod had geen al te sterk hart. Men kan in zoo'n geval nooit weten, of onderweg niet iets fataals gebeurt en dan zou het zonde en jammer zijn voor het kaartje heelemaal naar Londen. Weet u, hoe Macpherson, natuurlijk woont hij ook in Aberdeen, zijn landslieden van stottferen geneest? Heel eenvoudig; hij laat ze intercom munaal telefoneeren, zoodat elke minuut, dat het gesprek langer duurt, extra geld kost. Dat nooit, denkt elke zuinige Schot en meteen is hij zijn stotterkwaal kwijt. Dan zijn er tal van zuinige Schotsche vaders, die wanneer een van hun kinderen een bril noodig heeft, zulk een instrument uitsluitend verstrekken op voorwaarde, dat zij er slechts doorheen mogen kijken, wanneer er werkelijk iets te zien valt. Er zijn van die dagen, dat men in de straten der Schotsche steden van 's ochtends tot 's avonds vrijwel niemand ziet, namelijk wanneer er straatcollecten worden gehouden. En andere dagen, dat men struikelt over de dichte men- schenmenigte; men kan er op aan, dat dan een huis-aan-huis collecte plaats vindt. Wist u, dat boven de rivieren, aan welker boorden de Schotsche steden zijn gelegen, nooit ook maar één meeuw te bekennen is? Het spreekt eigenlijk vanzelf de Schot werpt nooit iets weg, waaraan een meeuw zich nog zou kun nen vergasten. Er waren eens drie Schotten, die te Londen langs een schouwburg liepen, waar een gratis voorstelling werd aangekondigd. Natuurlijk stapten ze naar binnen. Tijdens de pauze ver schenen allersnoezigste meiskes met collecte schalen in de zaal, om geld op te halen voor een liefdadig doel. Bij het zien der collectee- rende meisjes viel onmiddellijk een der drie Schotten flauw, waarop de beide anderen hem voorzichtig naar buiten droegen. En ook waren er eens twee Schotten, die om een vol pond sterling gingen wedden, wie van beiden het langst zou kunnen duiken. Wie het eerst boven water kwam, zou moeten afschuiven. Geen van beiden is ooit meer teruggezien. De kleine Mclntyre viel eens in het water. „Een pond sterling voor dengeen, die mijn zoon redt," schreeuwde de ontstelde vader, die zelf niet kon zwemmen. Met groote moeite slaagde een Schotsche held er in, den reeds bewusteloozen knaap weer aan den vasten wal te brengen en hem door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten terug te geven. „Half dood is mijn jongen," weeklaag de de vader en hij gaf den redder dus ook maar een half pond sterling als belooning. Macintosh en Macdonald maakten midden in den zomer, want dan is het het goedkoopst, een reis door de Middellandsche Zee naar Egypte. Het werd al heeter en dus kochten beiden op Malta een palmbladwaaier, om zich verkoeling te kunnen verschaffen. „Ik snap er geen sikke pit van," verzuchtte Macintosh, toen zij te Cairo waren aangekomen, „Mijn waaier is al heele maal verfomfaaid en de jouwe lijkt nog splin ternieuw." „Jij kunt ook niet met waaiers om gaan," gaf Macdonald zijn reisgenoot tot be scheid. „Ik heb het wel gezien. Als jij koelte noodig hebt, beweeg je je waaier langs je ge zicht heen en weer. Natuurlijk moet het ding dan stuk gaan." „Maar hoe doe jij het dan," vorschte Macin tosh. „Ik heb een prachtmethode ontdekt," blufte Macdonald. „Als ik het warm heb, houd ik mijn waaier stil voor mijn gezicht en beweeg mijn hoofd snel heen en weer." En nu is lord Aberdeen, de grootmeester van den Schotschen mop dood. Maar zijn moppen zullen blijven leven tot in lengte van dagen. (Nadruk verboden) Yiwgwiw, wiuvcii uail UUA gCUCCl flUil" Ier invloed. Het aanbod had eenigermate de overhand en de noteeringen lagen dientenge volge over het geheel genomen iets beneden de slotkoersen van gisteren. De zwakkere houding, van degoederenmarkten had een ongunstigen invloed. Staalfondsen liepen over de geheele linie een kleinigheid terug, terwijl metaalfond sen eenigen weerstand aan den dag legden. Alleen American Smelting neigden tot reactie Chemische waarden lagen verdeeld. Allier ■hwnlc.nl waren vast. Du „DE ZEEUW" - Koudenhom 24 - Tel. 11780 Af deeling Banketbakkerij MORGEN IS ONZE RECLAMEKOEK 35 CENT PER *4 POND Voldersgracht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 SHANGHAI, 5 April. De Chineesche regeering heeft haar ambassadeur Yen volmacht gegeven voor het voeren van onderhandelingen met de Sovjet-regeering over een Russisch-Chineesch non-agressie-pact. De ambassadeur begeeft zich dezer dagen naar Moskou om de onderhande lingen te openen. De „Germania" meldt: De minister-president van Oldenburg, Joel, heeft voorloopig den leden der confessioneele jeugdorganisaties verboden gezamenlijk in net openbaar te verschijnen. Ook vaardigde hij het verbod uit van het dragen van uniformen, in signes, vlaggen en zoo voort. Verboden is te vens het in het publiek te koop aanbieden van de bladen der confessioneele jeugdorganisaties en het beoefenen van sport binnen het kader dezer organisaties. PRAAG, 5 April. In een herstellingsoord van den Bond van Ziekenfondsen te Schoterad in Zuid-Bohemen was een concentratiekamp ingericht voor een deel der uit Oostenrijk ge vluchte Schutzbundleden. Het kamp stond on der toezicht van een voormalig vakvereenigings- bestuurder en er heerschte een vrij strenge dis cipline, terwijl bovendien de Tsjecho-Slowaak- sche gendarmerie streng toezicht op het kamp hield. Eenigen tijd geleden liepen dertien Schutzbunders uit het kamp weg en liepen naar de communisten over, waarna zij door de Roo- de Hulp te Kladno werden ondergebracht. Thans heeft de politie deze dertien emigranten uit Tsjecho-Slowakije uitgewezen wegens ver storing van de openbare rust en orde. Van communistische zijde worden pogingen gedaan om de dertien Oostenrijkers naar Moskou te laten gaan. KLEINE HOUTSTRAAT 115 (b. d. brug) rondgezworven. Toen de Indianen hem aan troffen, was hij geheel uitgeput. Hij kon zelfs niet meer spreken. De vier metgezellen van den directeur waren dood. Op het bericht van de ontdekking van het toestel zond de maatschap pij direct een extra-vliegtuig met een arts. De lading goud en platina van het vernielde vlieg tuig werd geheel geborgen. NEW-YORK, 5 April (V.D.) In het door de overstrooming van de Washita-rivier geteister de streken zijn Donderdag de lijken geborgen van 11 boeren en kinderen. Tal van personen worden nog vermist. In het Noord Westen van Wisconsin zijn nog negen lijken aangespoeld. De rnaterieele schade in deze streek bedraagt eenige millioenén dollars. Groote bezorgdheid bestaat bij de bewoners van Mississippi, aangezien de bovenloop van de rivier van dien naam voortdurend wast. Ook uit Texas komen berichten over overstroomin gen binnen. Bij de stad Menard zijn vier kinderen ver dronken. Onze Belgische correspondent seint ons: Te Düdelingen in Luxemburg heeft de politie vier Belgen aangehouden die bezig waren oor logswapenen te koopen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werden de arrestanten weer in vrijheid gesteld. Na langdurige onderzoekingen is de Brussel- sche politie er in geslaagd een aantal Italianen en Polen aan te houden, die zich toelegden op brandkast- en winkeldiefstallen, en die behalve in België, cok in Nederland, Frankrijk en Duitschland met succes „gewerkt" hebben. BIRMINGHAM (Alabama), 5 April. (Reuter.) De eigenaars van de steenkoolmijnen in Ala bama hebben besloten de mijnen morgen te sluiten. Zij willen afwachten wat hun protes ten zullen uitwerken tegen de op 31 Maart door de Nira bevolen salarisverhooging. Vijftien duizend arbeiders worden door dezen maat regel tot werkloosheid veroordeeld. Te Den Haag is op 63-jarigen leeftijd over leden jhr. ir. J. C. van Reigersberg Versluijs, oud-lid van den Raad van Beheer van de Ned.-Ind. Spoorweg Maatschappij. De thans ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Nabij Maashees is het lijk opgehaald van den 19-jarigen A. van D. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat v. D. Dinsdag jJ. bij werkzaamheden in een bosch bij Vierlings beek onvoorzichtig met vuur was omgegaan, waardoor een kleine boschbrand was ontstaan. Sindsdien werd hij vermist. De gewezen kampioen lichtgewicht van Euro pa, de Italiaan Locatelli, die momenteel in Amerika zijn geluk beproeft, doch tot nu toe weinig succes had, heeft te Philadelphia een mooie puntenoverwinning behaald op den Ame rikaan Eddie Cool. De return-match tusschen den gewezen Euro- peeschen kampioen zwaargewicht den Belg Pierre Charles en den Noorschen bokser Otto von Po rath is vastgesteld op 28 Mei te Oslo. Charles zal daarvoor te Brussel nog uitkomen tegen den uit de Ver. Staten teruggekeerden Zuid-Afrikaanschen bokser Max Corkindale, A.s. Zaterdag en Zondag zal in de Gymnas tiekzaal Nagtzaamstraat de jaarlijksche ten toonstelling gehouden worden van het werk door de kinderen op de verschillende winter- cursussen vervaardigd. Zaterdag is de tentoon stelling geopend van 411 uur n.m. en Zon dag van 1211 uur n.m. De officieele opening heeft plaats Zaterdag 3.30 n.m. door den zeereerw. heer pasotor Roo- vers; daarna is van 4 uur af de tentoonstelling geopend. Wij willen op deze plaats nog eens ernstig aansporen een bezoek te brengen aan deze mooie tentoonstelling, de toegang is vrij voor alle leden, donateurs, hunne huisgenooten en alle verdere belangstellenden in ons mooie speeltuinwerk. Door Uw bezoek toont U waardeering voor het vele lang niet makkelijke werk dat de da mes en heeren van de verschillende commis sies, geheel belangloos voor de schoolgaande jeugd van onze parochie hebben verricht en dat zij aangemoedigd door Uw steun en be langstelling zeker met liefde zullen voortzetten. Bovendien zijn er aan de bezoekers, verschil lende zeer bijzondere verrassingen bereid, daarvan verklappen wij echter niets; U moet maar komen zien! Zondagavond 9.30 uur heeft in de tentoonstel lingszaal de trekking plaats van de groote 5 ct. loterij, voor de aanschaffing van een draaimolen op onzen speeltuin „Kindervreugd"; alle 50 prij zen zijn op de tentoonstelling uitgestald en de laatste loten zullen daar eveneens verkrijgbaar zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat alles een groot succes yoor het speeltuinwerk zal zijn, CALI (Columbia), 5 April (V.D.) Goud- zoekende Guaquero-Indianen hebben in het departement Bolivarvalle het puin gevonden van het sedert 10 Maart vermiste vliegtug van een Amerikaansche platina-mijnbouwmaat- schappij. Van de vijf inzittenden van het toe stel was nog slechts de directeur der maat schappij Newtono Marshall in leven. Deze had drie weken lang in het moerassige oerwoud A.s. Zondagmiddag om 2 uur zal in den Schouwburg Jansweg een uitvoering gegeven worden ten bate van de armen, door de piano- en zangleerlingen van Anny Donarius. Zie ver der advertentie in dit blad. Op 15 April wordt een Regiontago (Streek- dag) te Haarlem gehouden voor de districten Noord- en Zuid-Holland. Reeds is deelneming toegezegd uit Amsterdam, Den Haag, Gouda, Bussum en Leiden. Ook uit plaatsen buiten genoemde districten worden deelnemers verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6