De toestand in onze Oost Meisje op de duo New-Vorksche Bears GEMATIGD OPTIMISME ZATERDAG 7 APRIL 1934 De reis van dr. Colijn Onze handelspolitiek Gevaarlijke snelheid De politieke situatie in Roemenië De vlag uit! Schmitz burgemeester van Weenen Maatregelen ter beperking van de Japansche concurrentie De export Contingent eer ing Tegen gezagsondermijning Afzet producten Persoonlijk contact Vechttarieveneen uiterst gevaarlijk middel Na fuif in Amsterdam op den motor naar Den Haag Koning Carol's houding Aantasting van de Rijkseenheid ontoelaatbaar 150 YARDS RUGSLAG Een nieuw wereldrecord Nog geen vice-burgemeesters AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 April MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Bij kalmen handel had de markt een vrij onregelmatig verloop, het slot was nage noeg onveranderd lVa WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de Indische begrooting voor 1934 wordt het volgende ontleend: Gaarne sluit de Minister zich aan bij den door verscheidene leden aan den Landvoogd gebrachten lof voor de wijze, waarop hij het gezag handhaaft. Voor den hem door vele leden geboden steun in zijn streven, Nederlandsch- Indië door de huidige groote moeilijkheden heen te helpen, is de Minister ten zeerste er kentelijk. Met instemming nam hij kennis van de beschouwingen, door deze leden aan den fi- nancieelen toestand gewijd, inzonderheid van de welverdiende hulde, die zij aan het finan cieel beleid van het Nederlandsch-Indisch Gou vernement brachten. Inderdaad zijn er eenige aanwijzingen, die een gematigd optimisme ten aanzien van de inkomsten wettigen. De Minister zou nochtans nies zoo ver durven gaan om het bereiken van den grondslag van ƒ300 millioen reeds in een nabijzijnd verschiet te plaatsen. Anders staat het met de terugbrenging van de uitgaven tot dat peil. Te dien aanzien is hij meer hoopvol gestemd. Vertrouwd mag worden, dat bij een saneering van het Indisch budget langs dezen weg de fundamenteele deelen van den opbouw van Nederlandsch-Indië in hoofdzaak intact kunnen blijven, al zal de maatschappij zich noodge dwongen moeten neerleggen bij het prijsgeven van menige nuttige en wenschelijke voorziening en al zal men genoegen moeten nemen met een veel lageren levensstaat dan voorheen. Voor het verleenen van financieele hulp door het moederland, anders dan in den vorm van financiering van de Indische tekorten en ga rantie van leeningen, alsook door een redelijk te achten verhooging van het aandeel van Ne derland in de defensielasten, ziet de Minister voor het oogenblik geen aanleiding. Ook de Minister deelt de conclusie van de commissie-Bruins, dat de invoering van een algemeen stelsel van wederzijdsche preferen ties tusschen de beide gebiedsdeelen moet wor den ontraden. Inderdaad moet bovendien wor den gerekend met de omstandigheid, dat Ne derlandsch-Indië voor een belangrijk deel naar andere landen dan naar Nederland exporteert. Ongetwijfeld kan door middel van contingen- teeringen en daarmede verband houdende maat regelen zoowel in Nederlandsch-Indië als in Nederland een en ander worden gedaan om de handelsbetrekkingen tusschen die gebieds deelen te bevorderen. Ten behoeve van Nederlandsch-Indië is dezer dagen een vrij belangrijke concessie van Frankrijk verworven. Speciaal ten be hoeve van de vergrooting van den export van Nederlandsch-Indië zijn thans onder handelingen gaande met Duitse hland en zullen dergelijke onderhandelingen binnen kort ook met Italië en Japan aanvangen; voorts wordt mede op de Indische belan gen gelet bij de loopende onderhandelin gen met Tsjecho-Slowakije en bij de aan staande met Spanje te voeren besprekin gen. De tot stand gekomen tijdelijke contingen- teering van den invoer van gebleekte katoenen manufacturen heeft ten doel om den invoer van deze stoffen uit Nederland tegen verderen achteruitgang te beschermen. De invoer van die stoffen wordt voorloopig gestabiliseerd op de basis van de verhoudingen in 1932. De con currentie wordt derhalve niet ongedaan ge maakt, zocdat geen vrees behoeft te bestaan voor een aanzienlijke prijsstijging. De gecontin- genteerde goederen behooren weliswaar tot de dure stoffen, doch het vermoeden, dat zij niet door inlanders worden gebruikt, is onjuist; het grootste deel is bestemd voor de vervaardiging van de batiks. Het is dan ook de groote afzet dezer manufacturen geweest, die aanleiding gaf tot het nemen van een maatregel, waardoor de volledige beheersching van de Indische manu- facturenmarkt door Japan kan worden voor komen, doch op zoodanige wijze, dat dit land in redelijke mate in Nederlandsch-Indië kan blijven importeeren. Aan de Japansche regee ring zijn ter zake de noodige toelichtingen ver schaft, terwijl de binnenkort te Batavia te houden besprekingen tusschen Japansche en Nederlandsche regeeringsvertegenwoordigers ge legenheid zullen bieden de alsdan aan de prac- tijk getoetste beperking van de Japansche concurrentie nader onder de oogen te zien. De mogelijkheid tot vergrooting van het af- Indische bcgrooting X zetgebied in Ned.-Indië van de Nederlandsche tuinbouw- en zuivelproducten is naar het oor deel van den minister beperkt. Een verhooging van de door een aantal leden ter sprake gebrachte rechten ligt niet in het voornemen. De door eenige leden gegeven voorstelling van zaken, als zou de volksbeweging in Ned.- Indië met geweld onderdrukt worden, zoodra zij het karakter van een oppositie gaat krij gen, is niet in overeenstemming met de feiten. Tot onderdrukking van eenige volksbeweging ging de Indische regeering slechts over in die gevallen, waarin van een uitgesproken revolu- tionnair streven bleek. De minister kan zich volkomen vereenigen met het oordeel van vele andere leden, die een getuigenis van goed beleid zagen in een krach tig en preventief optreden tegen het stoken van onrust en de ondermijning van het gezag; een houding, welke inzonderheid onder de tegenwoordige omstandigheden slechts ten goede kan komen aan de ontwikkeling der volksbeweging, zooals deze zoowel door de breede massa der bevolking, als door de groote meerderheid harer leiders alleszins wordt ge- wenscht. behooren te weerhouden van het maken eener reis, die op andere wijze, met het oog op den daarmee gemoeiden tijd, anders niet gemaakt zou kunnen worden. ■In het midden latend of ook in de toekomst persoonlijk contact tusschen minister en gou verneur-generaal niet wenscheüjk zal blijken, met name wanneer tijdens het bewind van den landvoogd een nieuwe minister de portefeuille van Koloniën aanvaardt of wanneer geheel onvoorziene omstandigheden snelle behande ling van gewichtige zaken noodig maken, is in elk geval die wenschelijkheid thans aanwezig. Vooral met het oog op de laatste stappen om tot een sluitend budget te geraken en in ver band met den geheel nieuwen koers in de han delspolitiek. Zulke ingrijpende aangelegenhe den door middel van correspondentie tot oplos sing te brengen kost meer tijd dan thans nog ter beschikking is. Voor een vruchtbare bespreking is het ten zeerste gewenscht, dat deze gehouden wordt ter plaatse, waa» ook de raadslieden van den gou verneur-generaal aan het overleg kunnen deel nemen; dit voordeel zou gemist worden bij overkomst van den Landvoogd naar Neder land. Dat bij de besprekingen tusschen Landvoogd en Minister rekening zal worden gehrouden met de „teere" verhouding tusschen het bewind te 'sGravenhage en dat te Buitenzorg, mag bij twee niet al te onverstandige menschen wel als postulaat worden aanvaard. De minister deelt niet de vrees, dat verdere toepassing der decentralisatie in de buitenge westen tot een stijging der uitgaven zou moe ten lijden. Met betrekking tot de z.g. autarkie-gedachte maakt de minister als zijn gevoelen kenbaar, dat het weliswaar aanbeveling verdient van Regeeringswege ertoe mede te werken, dat Ned.-Indië ter zake van de voornaamste levens behoeften meer onafhankelijk van het buiten land wordt, doch dat overigens een land, dat veel moet uitvoeren, steeds tot de invoerende landen zal behooren. De Regeering zal geen enkele gelegenheid verzuimen cm te trachten, den afzet van Ned.- Indische producten te vergrooten. Het is op dit oogenblik inderdaad niet mogelijk groote hoe veelheden Javasuiker in Nederland in te voe ren, doch de geleidelijke vergrooting van dien invoer blijft voor de Regeering een punt van overweging. De invoer van Javasuiker in Ne derland zal evenwel slechts op duurzame wijze bevorderd kunnen worden, zoo inkrimping der binnenlandsche suikerproductie uitvoerbaar blijkt. Het verslag der commissie-Idenburg is nog in studie; het resultaat daarvan zal zoo spoe dig mogelijk aan de Staten-Generaal worden medegedeeld. De minister houdt zich overtuigd, dat bij de berechting van de slachtoffers van misda dige aanstokers inzake ,,De ZeVen Provinciën" de noodige clementie is of zal worden be tracht. Hij acht het overigens niet oirbaar om in beschouwing te treden over gratie of vermindering van straf. In het eerlang te verschijnen „Witboek" zal een uitvoerig en volledig overzicht inzake de muiterij worden gegeven. Erkentelijk voor de bezorgdheid in het voor loopig verslag tot uitdrukking gebracht met betrekking tot het vervoermiddel, waarvan de minister bij zijn voorgenomen reis naar Indië gebruik denkt te maken, is hij intusschen van oordeel, dat de daaraan verbonden gevaren worden overschat en dat zij in elk geval niet De vaste Commissie uit de Tweede Kamer voor overleg met de Regeering omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, in wier handen het wetsontwerp tot in stelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten op korten termijn is gesteld, acht dit wetsontwerp er een van zeer verre strekking. Bij de aanvaarding daarvan ver krijgt de Regeering naast de vele bevoegdheden, welke haar in den laatsten tijd zijn verleend, ook op tariefgebied, buitengewoon groote macht. Tegen het verleenen van bevoegdheid van bij de Staten-Generaal aanhangige voorstellen betreffende tariefsherziening reeds in werking te doen treden alsof zij al tot wet waren ver heven, welke bevoegdheid moet dienen om een dergelijke benadeeling van de Staatskas te voorkomen, heeft de Commissie, hoewel zij de daartegen bestaande bedenkingen geenszins onderschat, geen overwegende bezwaren. Tegen art. 2 bestaan bij sommige leden zeer ernstige bezwaren. Aanvaarding van art. 2 zal aan de Regeering de bevoegdheid geven, ook voor andere dan fiscale redenen invoerrechten in te stellen, af te schaffen, te verhoogen of te verlagen, zon der dat voorstellen daartoe bij de Staten- Generaal aanhangig gemaakt zijn. Dit artikel, aldus de hier aan het woord zijnde leden, geeft feitelijk aan de Regeering een blanco volmacht. Nog belangrijker achtten deze leden de be zwaren tegen het hanteeren van het tarief van invoerrechten ter bereiking van handelspolitie ke voordeelen op zich zelf. De Regeering wenscht deze machtiging voor tweeërlei ge bruik, n.l. om de tarieven te kunnen bezien als onderhandelingsobject en als middel om een Nederlandschen tak van bedrijf in het leven te houden, wanneer deze door onverwachte buitenlandsche maatregelen anders ten gronde zou gaan. Wat het eerste betreft, betoogden deze leden, dat „vechttarieven" een uiterst ge vaarlijk middel zijn in den economischen strijd; zulke tarieven veroorzaken een voortdurende onrust en zij hebben doorgaans een tweesnijden de werking. Het voorgestelde art. 2 van het wetsontwerp brengt ons geheel in de sfeer der actieve han delsgeschillen; naar het oordeel dezer leden staat te vreezen, dat de gevolgen daarvan voor een klein land als het onze allerminst gunstig zullen zijn. Wat betreft het steunen van bedrijfstakken, welke door onverwachte buitenlandsche maat regelen ten gronde dreigen te gaan, door mid del van het heffen van verhoogde invoerrech ten, werd opgemerkt, dat aan dergelijke hef fingen bij wijze van steunmaatregelen veel grootere bezwaren verbonden zijn dan aan con- tingenteeringen. De laatste zijn, zoo meenden de hier aan het woord zijnde leden, tamelijk soepel en verdedigbaar als maatregel tegen de deloyale dumping. Van invoerrechten als steun maatregel geldt dit niet; deze verergeren bo vendien de onstabiliteit in het economisch leven in bedenkelijke mate. Overigens zagen dezen niet in, dat contingenteering voor het beoogde doel niet voldoende resultaat zou kunnen op leveren. In de derde plaats werd gewezen op de be zwaren, welke voor nijverheid en handel ver bonden zijn aan plotselinge veranderingen in het tarief van invoerrechten. Andere leden deelden de aangevoerde be zwaren niet. Op 3 Mei van het vorige jaar gebeurde een zeer ernstig motorongeluk op den Rijksstraat weg te Haarlemmerliede. Door roekeloos rijden zou de bestuurder van een motorrijwiel er schuld aan zijn, dat zijn duo-passagier, mej. L. D. te Amsterdam, van haar zitplaats werd geslingerd en zoo ernstig werd gewond, dat zij spoedig na het ongeval overleed. De man, zekere S. H. uit Amsterdam, een Oostenrijker, had zich in December j.l. voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden we gens veroorzaken van dood door schuld. Hij werd door de Haarlemsche rechtbank vrijge sproken van het hem ten laste gelegde. De Officier had drie maanden hechtenis ge- requireerd. Bij de behandeling in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof ondervroeg de president, mr. J. Jolles, verdachte naar de wijze waarop hy dien avond had doorgebracht. Het bleek, dat de man een feest in Artis had bijgewoond en dat hij daar met acht andere personen negen flesschen champagne had leeggedronken. De maximaal snelheidsmeter stond na het ongeluk verd. was tegen een paaltje aange reden op 105 K.M. Verd. ontkende echter, dat hij ooit zoo snel had gereden, bij het on geluk was het wiel van den grond getild, waar door de maximum-meter werd opgejaagd. Verd. verklaarde, dat hij met het meisje achterop, een vriend uitgeleide deed naar Den Haag. Te gen zijn vrienden had hij gezegd „zóó terug te zullen zijn." Pres.: „U hebt waarschijnlijk de branie uit willen hangen tegenover het meisje." Verd.: „Dat doe ik nooit, ik sta bekend als een zeer voorzichtig rijder. Dat kan ieder ge tuigen. Hij ontkende dronken te zijn geweest, hij had dien avond maar weinig gedronken! Een lste luitenant van den motordiénst was van oordeel, dat het in hooge mate roekeloos en onvoorzichtig was om zoo snel te rijden, met een duo-passagiere, die niet aan den motorrij der en aan het duorijden gewend was. Het on geluk was waarschijnlijk te wijten aan een plot selinge beweging van het meisje. Het komt desk. onwaarschijnlijk voor, dat de maximum meter zoo hoog stond, doordat het achterwiel van den grond kwam. De zuster van het slachtoffer wordt gehoord. Pres.: „Hebt u veel champagne gedronken dien avond?" Getuige: „Neen, weinig, een paar glazen." Pres.: „Als we dat aan 't heele gezelschap vragen, komen we nog niet eens tot één flesch champagne." Getuige vertelt dan, dat ook zij per taxi mee was gegaan om eenige leden van het gezel schap naar Den Haag te brengen. Pres.„Het was vier uur in den nacht, wat moest u in Déh Haa§: döëri öp dién tijd?" Getuige: „We wilden in Den Haag nog een kopje thee drinken." Pres.: „Was verd. na het ongeluk onverschil lig tegenover uw familie?" Verd.: „Ik lag zelf in het ziekenhuis en ik wist geen adres van de familie. Direct toen ik weer uit het ziekenhuis kwam ben ik op kruk ken naar de familie gegaan Een leerling-machinist, die op een locomotief bij Halfweg dienst deed, reed op zijn locomotief 50 K.M. Verd. was hem op zijn motor voorbij- gesnord. De getuige had nog tegen zijn collega gezegd: „Gekkenwerk om zoo hard te rijden." Even later had hij de motorfiets aan den kant van den weg zien liggen. Een volgende getuige had den motorrijder ook zien rijden. Hij had toen gezegd: „Voor hij in Haarlem is, is hij het meisje kwijt". Na het uitvoerig getuigenverhoor was 't woord aan den procureur-generaal, mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten. Het O. M. achtte het vonnis van de rechtbank te Haarlem onjuist ge wezen. Uit de deskundigen-verklaring blijkt, dat het gevaarlijk is met iemand op de duo zoo snel te rijden. De snelheid van verdachte was zeer groot. Het remspoor duidt op een snelheid van 90 a 100 K.M. Tot de strafmaat komende, zeide spr., dat een strenge straf hier op haar plaats is. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar, wegens veroorzaken van dood door schuld. De verdediger, mr. Volkers, bepleitte vrij spraak. Arrest 20 April. BOEKAREST, 6 April (V.D.). De pogingen om een regeeringscrisis te vermijden, worden voort gezet. Naar verluidt hecht de koning zeer veel waarde aan het aanblijven van de regeering. Het is mogelijk, dat alleen de minister van Oor log Oeikar zal aftreden. Tartarescoe heeft tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat er geen aanleiding bestaat voor het collectieve ontslag van het kabinet, zoo lang het zich verheugt in het vertrouwen van den koning. „Mag Ik een retourbiljet van u heb ben?" „Waarheen, méneer?" „Heen en terug natuurlijk, dat is toch duidelijk," Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kor- tenhorst betreffende het standpunt der Regee ring ten opzichte van gemeentebesturen, welke het vlaggen bij feestelijke gelegenheden achter wege laten, heeft Minister De Wilde geant woord, dat het voorstel om niet te vlaggen in de gemeente Idaarderadeel, in 1931 genomen, niet is uitgegaan van de sociaal-democratische raadsleden, doch van een andere partij, die tot het voorstel overging om te voorkomen, dat men zou besluiten, op den lsten Mei van gemeente wege te vlaggen. De Regeering meent, dat dergelijke besluiten, vooral in tijden, waarin gezagshandhaving een eerste eisch móet worden genoemd, zijn te be schouwen als aantasting van de Rijkseenheid, waarvan de nationale vlag een symbool is, en dus ontoelaatbaar zijn. Dit brengt mede, dat zoo noodig van het schorsings- en vernietigings recht dient te worden gebruik gemaakt. De Amerikaansche zwemmer Al van de Weg- he heeft te Columbus een nieuw wereldrecord 150 yards rugslag gevestigd met een tijd van 1 min. 36.9 sec. Het oude werldrecord stond sedert 1930 op naam van G. Kojac met een tijd van 1 min. 38 sec. Jack Medica zwom tijdens dezelfde wedstrij den de 400 yards vrije slag in 4 min. 16 sec. Deze tijd kan echter niet als officieel wereld record erkend worden, daar deze afstand niet op de FINA-recordlijsten voorkomt. Drysdale zwom tenslotte de 300 yards wissel slag in 3 min. 35.4 sec., een nieuw Amerikaansch record. WEENEN, 6 April (V.D.) De ministerraad heeft hedenavond bondsminister Schmitz (Chr.- Soc.), tot dusverre buitengewoon bondscommis- saris voor Weenen, tot burgemeester van Wee- n enbenoemd. De regeering heeft een verorde ning aangenomen, waarin den burgemeester volmachten worden verleend, die de bevoegd' heden van de vroegere burgemeesters verre overtreffen. De benoeming van drie viceburgemeesters heeft nog niet plaats gehad, daar nog geen overeenstemming is bereikt over de eischen der Heimwehren, Ostmaerkisehe Stormscharen en Christelijk-sócialen. (Medegedeeld door Simoons Co.) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 164% Unilever 79 Philips 247%—% H.V.A. 179 Anaconda 915/16 Tidewater 71/16 Young 38% Van 4.30—5 uur geen noteering BREUKELEN, 6 April. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd: 11 wagens, met te za- men 493 stuks kazen. Gewicht pl.m. 3451 K.G. Prijs le soort R.M. 1820; idem 2e soort 1517 per 50 K.G. DEN BOSCH, 6 April. Boter. Aanvoer 19.675 K.G. Hoogste prijs 1.45; laagste prijs 1.39; Mid- delprijs 1.43 per K.G. AMSTERDAM, 6 Aprli. Ansjovis. Onveranderd. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) 3 April N. H. Bonnewits, slager, thans zonder beroep, Rotterdam, Kruisstraat 27. J. Groenewold Jr., kruidenier, Rotterdam, Bellevoystraat 55b. L. de Waard, bouwkundige, Rotterdam, Oostzeedijk 124a. 4 April C. J. Meijer, graanhandelaar. Hellevoet- sluis. J. C. Zoetmulder, Schiedam, Hoogstraat 171. A. van der Meijs, koopman in radio en rij wielen, Maassluis, Wagenstraat 9. J. H. Holthaus, koopman, Rotterdam, Bea trijsstraat 09. N. M. van Engers, koopman, Rotterdam, Groene Hilledijk 104 b, handelende onder den naam „Het Zuider Modehuis." 5 April J. R. Jansen, koopman in manufac turen, Hengelo (Gld.). N .vTPluimveevoederfabriek „W.E.P," Apel doorn. G. G. Bootsma, visscher, Lemmer. SJ. Aukema, agenturen, Terzooi. W. A. M. van Leuven, bleeker, Schagen, Loetendijk K. 72. P. Rauch, winkelier, Vlodrop. H. L. C. Lengs, koopman, Tegelen. P. van Hoof, Helmond, Waardstraat 13. H. J. van Kan, bakker en koopman, Venray- Venlen. N.V. Petit en Frltsen, klokkengieterij, Aarle- Rlxtel. J. L. N. Breukels, Amsterdam, Witte de Withstraat 93 huis en aldaar handelende onder den firmanaam Drukkerij „Succes." G. A. van der Wal, Hilversum, te Amster dam een zaak drijvende onder den naam Theater en Reisbureau „Tavo," Plaatskaarten en Reis bureau, Amsterdam, Muntplein 6 I. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: A. Verboon, Schiedam, St. Liduina- straat 71b; Wed. L. VerboonBroekman, Schie dam, van Ostadelaan 19a; H. Verboon, Schiedam. Ostadelaan 19a; W. Verboon, Schiedam, van Os tadelaan 19a; A. Jos. Hub. Llnssen, schipper, Wes- sem en J. A. E. Osinga, fabrikant, Mierlo-Hout. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK OVER MAART '34 Noord-Holland (excl. A'dam) 47, Amsterdam 65 zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 52, Den Haag 48, Rotterdam 29, Utrecht 27, Gelder land 35, Noord-Brabant 24, Limburg 23, Zeeland 5, Friesland 24, Groningen 12, Drenthe 3, Overijsel 20. Totaal over Maart 1934 414 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari '34 1156 faillissementen Totaal zelfde tijdvak vórig Jaar 1237 faillisse menten. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" wer dengedurende de maand Maart bij de gezamen ïyke griffies in Nederland gedeponeerd 189 credi- teurenlljsten met 'n totaal passief v. 3.157.388.65, waarvan preferent 785.177,08. Sedert 1 Januari 1934 werden gedeponeerd 590 crediteurenlijsten met een totaal passief van i 12.098.098.83, waarvan preferent t 2.212.035.13, NEW-YORK, 6 April (Part.). De aanneming van de Home Loan Bill door het Huis van Afgevaardigden, met welke wet een bedrag van 2.000-000.000 gemoeid is, heeft op de stemming in Wallstreet maar weinig in vloed uitgeoefend. De mogelijkheid, dat een nieuwe strijd tusschen werkgever en werknemer zal uitbreken over de kwestie van de organisa tie der arbeiders, noopte tot terughouding, on danks de berichten uit Washington, volgens welke door de bankcommissie van den Senaat, na het hooren van verschillende vooraanstaande persoonlijkheden, een verzachting van de be palingen ter reglementeering van de beurswet zou worden overwogen. De handel bleef heden van uiterst beperkte afmetingen, terwijl de koersbeweging eenigszins verdeeld was. Van een uitgesproken stemming was geen sprake. Staal- waarden waren nauwelijks prijshoudend, ter wijl metaalfondsen tot reactie neigden. Anacon da's boden evenwel weerstand. Public-utilities konden zich na de koersstijging van gisteren handhaven. Standards Brands verkeerden lich telijk in reactie; spoorwegfondsen waren on regelmatig, bij uiterst beperkte verschillen. Au tomobielfondsen lagen gedrukt in verband met de mogelijkheid van nieuwe arbeidsmoeilijk- heden. Tabakken waren goed van toon. In de terughoudendheid van het publiek kwam ook heden geen verandering. In het eer ste beursuur werden 250.000 shares omgezet; in de daaropvolgende twee uren eveneens 250.000 shares. De fluctuaties bleven van zeer beschei den afmetingen. Van de spoorwegshares kon den Union Pacific een flink avans boeken, ter wijl de overige spoorwegwaarden zoo goed als onveranderd lagen. Public-utilities verkeerden later op den dag wat in reactie, toen bekend werd, dat een noodwet zal worden uitgevaar digd, waarbij de tarieven voor het betrekken van electrischen stroom gebaseerd zullen wor den op een rendement van 5 pet. van de waar de der bezittingen van de electriciteitsmaat- schappijen. Tegen het slot vertoonden de koer sen van diverse aandeelensoorten een neiging tot oploopen, doch uiteindelijk waren de notee ringen niet veel veranderd bij dien van gisteren. Amer. Can., Allied Chemical. Amer. Tobacco, Delew. Hudson, Norfolk Western en Union Pacific boekten een winst van 1 èt 3 pet, ter wijl U. S. Smelting 1 pet. in reactie verkeerden. De omzetten bedroegen in totaal 1.010.000 shares. 6 Slotkoersen April Allied Chemical American Can C Amer. Car Foundry Am. For Power Am. Smelting Ref Am. Tel Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake - Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr Gen Gas EL cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern Nickel Intern. Tel. TeL Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A Miss Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash Reg Co, Nationai City Bank Nat. Dairy Prod G. A. Nat. Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv N. L Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Wool worth Build exdiv f ex coupon. ex claim bieden. 1 gedaan en laten. 153 15134 15134 103% 102 10114 27% 2734 28% 10% 10% 10% 44% 44% 45 120 119% 120% 72 7034 6934 20% 21% 20% 16?i 16% 1534 1% 1% 6714 66% 671/8 53 53% 53% 29% 29V4 297/8 42'4 4234 43 17 17 17% 72 71% 73Vs 28 2734 26s/4 463^ 46 46% 10% 107/P 11 4% 434 434 54% 5414 551/3 2% 27/g 27/g 38 3834 373/g 20% 20% 20% 72% 73 72 4614 45% 45% 66 65 65 98 98% 98% 88% 88 89 17% 173/g 167/8 223/8 22% 223/g 18 17 17 1% 1% 1% 38% 38% 387/8 183/s 18 181/g 21 21% 217/8 32% 32% 32% 41% 41 Vs 42 28 277/8 2734 15 151/8 15% 2134 21% 20% 36% 36% 36 6.62-75 6.6Ü-70 6.62-75 89% 89% 8934 11*4 11% 11% 4% 47/g 5 7% 77/8 77/? 32 317/g 321/s 19% 19% 193/g 29% 29Vs 30 16 16% 157/g 48 48 h 48% 36% 357/g 36% 19 191/8 18% 177 174Vs 173 61 631/g 64 35% 34% 35 36 36 36% 383/8 38% 37% 77/g 8 49 49 49% 9*4 10 101/8 16% 17 17 25% 28 28 32% 32% 32 22% 22% 227/g 4678 46 4534 12 12 11% 132 129 129% 23 23% 2314 6% 61/4 6% 11 10S4 97/g 20% 20 20 SU/8 517/g =2% 3% 37/g 37/g 38% 38% 381/2 513/8 517/g 51% NEW-YORK, 6 April. 6 April 5 April 6 April 5 April Suiker Mei 1.41-42 1.47 Juli 1.48-49 1.54-55 Sept. 1.53-54 1.58-59 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 56.70 Dec. 1.59 1.64-65 Jan. 1.61 1.65-66 Mrt. 1.65-66 1.69-70 Ct.Cuba 3.42 3.42 983/s 98% 55.70 April 56.70 55.75 Koffie (Rio) Mel 8.30 Juli 8.42 Sept. 8.49 Dec 8.56 Mrt. 8.63 Katoen Loco 12.30 April 12.04 Mei 12.09 Juni 12.13 Juli Aug, 8.36 8.47 8.57 8.64 8.71 12.20 11.93 11.98 1.2U4 (Santos) Mei 10 58 Juli Sept Dec. Mrt. 10.73 11.04 11.14 11.22 Sept. 12.24 Oct. 12.28 12.18-19 12.10 12.21 12.15 Nov. Dec. Jan. Mrt. 12.33 12.38-40 12.42 12.52 10.68 10.82, 11.13 11.23-24 11.30-31 12.19 12.24- 25 12.29 12.34 12.40 12.51 Brussel 23.43 23.45 Oslo 25.971/3 25.95 Rome 8.6134 8.62 A'dam 07.73 67.75 Madrid 13.68' 13.72 Londen 5.16% 5.16% Bern 32.39 32.45 Parijs 6.66% 6.62 Weenen 19.00 19.00 Berlijn 39.81 39.85 6 April 5 April Tarwe Mei 86%-3/g 86%-% Mei 32% Juli 86% -i/g 86%-% -lull 33% Sept. 87-86% 87-86Sept. 33V* Rogge CHICAGO, 6 April. 6 April 5 April Haver 32% 33Vs 33% Rubber 6 April 5 April Mel 11.58 11.60 lull 11.88 11.91 Sept. 12.17 12.18 Oct. 12.29 12.26 NEW-YORK, 6 April. 6 April 5 April Dec. 12.53 12.52 Jan. 12.64 12.62 Mrt. 12.85 12.82 Mei 48% 48% Juii 50% SO3/* Sept. 53 52% Mel 60% 58% Juli 61% 60% Sept. 63% 62 Reuzel Loco 6.07 Mei 5.62% Mei 6.15 Juli 6.25 Sept. **6.42% Oud contract Nieuw contract 6 April 5 April Tarwe Mei 67% 67% Juli 68% 68% Oct. 70 701/4 -Duluth Lijnzaad 6.05 5.60 Mei 1.77 1.74 6.12% Juli 1.78 1.75% 6.20 6.40 WINNIPEG, 6 April. 6 April 5 April Gerst Mei Juli Oct. 40 41 42 Rogge Mei 477/s Juli 49 47% 48% Lijnzaad Mei 1.55 Juli 1.54% Oct. 1.54% 40% 41% 42% 1.55% 1.54% 1-53% Haver Mei 33% Juli 343/g Oct. 34% 34% 35 353/8 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 6 April, Tarwe. Mei 4.3 Juli 4.5 5/8; Oct. 4.7 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 5 April; Venus, s. Ham burg; Astarte, s, Bremen; Randfontein, s, Ham burg. 6 April: Orpheus, s, Stettin; IJstroom, s, Hamburg; Simon Bolivar, s, W.-Indië; Circe, s, Caen (voor Velsen); President Franoqui, tank, Tuapse; Merope, s, Middl. Zee laatst R'dam. Vertrokken 5 April: Mar Rojo, s, Newcastle; Ootmarsum, s, R'dam; Vesta (Duitsche), R'dam. 6 April: Klttiwake, s, Liverpool; Zuid-Beijer- - land, m.s„ Truro; Costa Rica, s, W.-Indië; Oscar Friedrich, s, R'dam'; Fair Head, s, Cork; Blri, s?" Oslo; Eurybates, s, R'dam; Escaut, m.s„ Parijs; Saturnus, s, W.-Indië. AMSTERDAM aangekomen 5 April: Venus, Ham burg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoors kantoor Astarte, Bremen, stukgoed en hout, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Randfon tein, Hamburg, stukgoed, Javakade, Holl. Afrika Lijn. 6 April: Orpheus, Stettin, stukgoed, Su matrakade, Verg. Cargadoorskantoor; IJstroom, Hamburg, ledig, Houthaven, Holl. Afrika Lijn; Si mon Bolivar, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail: Merope, Middl. Zee laatst R'dam, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Zeemeeuw, Kopenhagen, repareeren, Werf Krom hout; Pres. Francqui, Tuapse, benzine, Petroleum haven, Buys Co. KON. NED .STOOMB. MIJ. AMAZONE, 6 April van Amst. te R'dam... AMSTERDAM. 5 April van Immingham te Huil. ATLAS, 31 Maart van Curasao naar Jacmel. BAARN, 5 April van Curasao n. Cristobal. BARALT, 31 Mrt. \un Curasao naar de Wind- war Eilanden. BARNEVELD, 5 April van Curasao naar Liver pool. BERENICE, 5 April van Danzig te Stettin. FAUNA, 5 April van Alicante naar Malaga. HEBE, Amst. naar Kopenhagen, pass. 6 April v.m. 8 uur Holtenau. JUNO, 6 April van Amst. te Rotterdam MIDAS. 30 Mrt. van Curasao naar San Do mingo. PERSEUS, 6 April van Kopenhagen te Aarhuus. TIBERIUS. 5 April van Alexandrië naar Jaffa. AGAMEMNON, 6 April van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 6 April van mst. te Barbados. VESTA, 5 April van Alicante naar Valencia. COSTA RICA, 6 April van Amst. n. W.-Indië. VENUS. 5 April van Hamburg te Amst. ORPHEUS, 6 April van Stettin te Amsterdam. SIMON BOLIVAR, 6 April van W.-Indië te Amsterdam. BODEGRAVEN, 6 April van Hamburg te Ant werpen. POSEIDON, thuisreis, was 5 April 7 uur 25 v.m. 500 mijlen W.Z.W. van Valentia. NEREUS, 5 April van Oporto naar Vigo. MEROPE, 6 April van Middl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam. SATURNUS, 6 April van Amst. n. W.-Indlé. ARIADNE, R'dam naar Oran, pass. 5 April Gi braltar. HERCULES, 6 April van Salonica naar Izmir. VESTA, 6 April van Alicante te Valencia. ORESTES, 6 Aprli van Gibraltar naar Algiers. TITUS, 6 April van Faro naar Barcelona. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA, uitreis, 5 April n.m. 10 uur van Southampton, SALLAND, wordt 8 April v.m. 2 uur van B. Aires te IJmuiden verwacht. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN IJSTROOM. 6 April van Hamburg te Amst. EEMLAND, 5 April van Lome naar Accra. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 6 April van Port Said. TABINTA, 5 April van Amst. te Hamburg. TAJANDOEN, thuisreis, 6 April van Marseille. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIBADAK, 4 April van Batavia te Hongkong. TJILEBGET, 4 April van Shanghae naar Java. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN KOTA RADJA, 4 April van Colombo naar Cal cutta. BATOE, 5 April van Pacific Kust te Calcutta. BINTANG. 4 April van Calcutta te Vancouver. KOTA INTEN, 5 April van Calcutta te Los Angeles. ROTT. LLOYD DEMPO, uitreis, 6 April van Marseille. BALOERAN, thuisreis, 6 April van Singapore. HOLLAND-AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 6 April van Liverpool. BURGERDIJK, thuisreis, was 5 April 12 uur des middags 830 mijlen W.Z.W. van Scilly. JAVA-NEW-YORK LIJN KOT AGEDE, 5 April van Singapore naar New- York. MADOERA. 4 April van Jacksonville n. New- York. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA, 6 April van B.-Alres te Rotterdam. ALWAKI, 6 April van Hamburg te Rotterdam. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, 5 April van Singapore te 1 Sydney,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2