Wekelijksch Beursoverzicht H Wat zegt U Wordt bij U geen Blue Band gebruikt? DE ZONDAG DER TWIJFELAARS ZATERDAG 7 APRIL 1934 VAN HET PERRON GEDUWD Dame kwam er gelukkig goed af 50 JAAR CALVE-DELFT De viering van het jubileum De brand te Waalwijk SOESTER BANKVEREENIGING GESLOTEN CEBUTO-REIZEN HET LUTINE-GOUD UTRECHT EMIL FIEDLER Poging tot moord TENTOONSTELLING TE BRUSSEL SURINAME DE IERSCHE VOETBALLERS IN ONS LAND SCHAKEN ALJECH1NBOG OLJUBO W (Samengesteld door De Spaarne Bank N.V. Amsterdam) Na een rustperiode van 4 dagen was de acti viteit op de fondsenmarkt ook deze week een teleurstelling, hoewel de meeste koersen meer dere punten konden verbeteren. De vreedzame oplossing van de arbeidsge schillen in de Vereenigde Staten heeft het zakenleven voor een ernstige inzinking behoed. Men is, onder invloed van de regeering, aan vrijwel alle eischen der werknemers tegemoet gekomen, waardoor helaas het bedrijfsleven weer verder moest worden gereglementeerd. Ongunstig werd Wallstreet beïnvloed door de Stock-Exehange-Control-Bill, welke den beurshandel voor goed dreigt te beperken. De regeering wenscht: 1. de speculatie op krachtige wijze te onder drukken, door het verstrekken van leeningen ©p onderpand van effecten te bemoeilijken; 2. controle-bevoegdheden te verkrijgen ten einde wantoestanden te voorkomen. In hoeverre aankoopen op prolongatie of blanco verkoopen de koersen op abnormale wijze beïnvloeden, is onmogelijk na te gaan, daar deze laatste de resultante zijn van vele factoren. Dat bovengenoemde transactiën „on the long run" den bonafiden aandeelhouder zouden benadeelen, lijkt ons vooralsnog twij felachtig. Men weet niet öf en in welke mate deze wet verlicht zal worden, terwijl ook het tijdstip van behandeling in Congres en Senaat in de lucht hangt. De betere bedrijfsresultaten en de Wederom opduikende inflatieplannen deden de Amerikaansche koersen fractioneel tot enkele procenten stijgen, hoewel door de groote on zekerheid de stemming nerveus bleef. De financieringscapaciteiten van Minister von Schwerin-von Krosisk en de steeds dalende goud- en deviezenvoorraad van de Reichsbank waren oorzaak van de zeer zwakke houding der Duitsche fondsen. De import en de buitenlandsche crediteuren stellen aan de betalingsbalans zware eischen. terwijl het ons voorkomt, dat bovendien een niet gering bedrag wordt uit gegeven voor inkoop van obligatiën. Met de voorhanden zijnde deviezen moet gewoekerd worden, zoodat grondstoffen worden gekocht in die landen, welke de eindproducten afne men. Interesten zullen alleen betaald worden in scrips, die door de Reichsbank tegen 50 pet. in contanten worden overgenomen. Alleen de Dawes- en de Kalileening zouden buiten deze voor Duitschland zeer lucratieve regeling val len. Nederlandsche crediteuren behoeven echter nog niet met de handen in het haar te zitten, daar zij als groote afnemers van Duitsche pro ducten bij de komende onderhandelingen over hooge troeven beschikken. De datum oer Ber- lijnsche transfer-conferentie is nog niet vast gesteld, alhoewel Engelsche en Amerikaansche crediteuren in Basel reeds voorloopige bespre kingen hebben gevoerd. Uit Engeland komen steeds gunstige be richten en de regeering verraste nu weer met een begrootingsoverschot van £31 millioen, waarop Amerika, dat zich met een gedeelte lijke betaling der oorlogsschulden moest te vreden stellen, reeds begeerige blikken werpt. Het groote succes der nieuwe 3 pet. Staats- leening is een nieuwe verlichting voor de schat kist, waarvan ook de zwaar beproefde belas tingbetaler zal profiteeren. Nederlandsche industrieelen waren vooral te gen het eindeder week vast gestemd. Enkele ondernemingen van Lever Bros maakten be duidend hooger winsten, hetgeen ook Unilever enkele punten deed stijgen. De positie der petroleummarkt in Amerika is nog zeer onbevredigend. De producenten houden zich niet aan de productiebeperking, met de funeste gevolgen van dien. Als reactie op het aanbod van goedkoope Mexicaansche benzine heeft men in Engeland de prijzen moe ten verlagen. Het koersverlies, dat de Konink lijke zich de vorige week moest getroosten, werd ten deele ingehaald op geruchten over belan- genuitbreiding in Argentinië en Hongarije, welke berichten echter niet werden bevestigd. De verklaring in het jaarverslag van Red- jang Lebong, dat er van onbekende ertsafzet tingen nog niets gebleken is, heeft alle animo in dit fonds doén verdwijnen, met als gevolg dagelijks dalende koersen. De jjaarrede van den heer Hudig voor de Nederlandsche reedersvereeniging belichtte op duidelijke wijze den treurigen toestand, waarin ons scheepvaartbedrijf momenteel verkeert. Hoe lang nog moeten wij onze lezers op de doorvoering der rubberrestrictieplannen voor bereiden? Hoogere politiek schijnt Engeland te weerhouden het verlossende woord uit te spre ken. De vaste rubberprijzen en het verloop der koersen geven wel aan, dat men aan een spoe dige doorvoering niet meer twijfelt. De positie van de rietsuiker baart nog steeds groote zorgen. De sterk gedaalde koopkracht in China en Britsch-Indië heeft de consumptie in deze landen sterk doen verminderen, terwij! de protectie van bietsuiker het verbruik in Euro pa nadeelig beïnvloedt. Men voert momenteel onderhandelingen met Engeland en Japan, welke tot basis hebben een uitwisseling van suiker tegen textielproducten. Het deze week ingediende ontwerp Jones voorziet in een biet en rietsuikerrestrictie in Amerika, en op Cuba en de Philippijnen. Het toenemend verbruik van sigaren in Ame rika en de plannen om het invoerrecht op ta bak te verlagen geven aan de Sumatra-tabaks- markt een gunstiger aanzien, daarbij komt, dat de producenten op drastische wijze de produc tie hebben beperkt, terwijl de handelaren zijn overeengekomen, gedurende een jaar niet on derhands te koopen, hetgeen de onderlinge concurrentie effectiever maakt. Hoewel de om zetten ter beurze gering zijn, blijven de koersen op een zeer bevredigend niveau. De 900 millioen Gulden 4 pet. Staatsleening 1934 kan men vrijwel geheel als een conversie- leening beschouwen, daar voor een bedrag van 898 millioen gulden aan loopende leeningen is aflosbaar gesteld. Deze leening heeft haar in vloed zoowel op de beleggingsmarkt als op de geldmarkt doen gevoelen. Goedkoopere Indi- In Den Haag is op het perron van het Hol- landsche Spoor-station een ongeval gebeurd, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloo- Pen. Een dame nam op het perron afscheid van haar zoon, die met den trein van 7.24 naar Am sterdam zou vertrekken. Op het tijdstip van vertrek naderde nog een verpleegster, die, ter wijl de trein zich reeds in beweging zette, op de treeplank sprong. Zij raakte daarbij de eerst genoemde dame, die tusschen den trein en het Perron viel. Een reiziger trok onmiddellijk aan de nood rem, waardoor de trein tot stilstand werd ge bracht. Nadat men de dame, die uiteraard he vig ontdaan was, uit haar benarde positie had verlost, bleek zij slechts een onbeduidend wond je aan het hoofd te hebben bekomen. Tegen de Verpleegster is proces-verbaal opgemaakt we gens het op een reeds in beweging zijnden trein springen. Zij kon met den volgenden trein haar voortzetten. sche leeningen waren gezocht, terwijl ook Ge- meenteleeningen een grootere rendements- en winstmogelijkheid boden. Belangrijke posten werden tegen aanmerkelijk hoogere koersen verhandeld. De geldgevers maakten gebruik van deze gelegenheid hun middelen aan de geldmarkt te onttrekken en deze tijdelijk, maar zeer rendabel, in de aflosbaar gestelde obliga tiën te beleggen. Als gevolg van deze verstijving der geldmarkt steeg de prolongatierente tot boven 2 pet. Den invloed van deze betrekkelijke en tijdelijke geldschaarschte vinden wij terug in den jongsten weekstaat der Nederlandsche Bank. De beleeningen tegen onderpand van effecten vermeerderden met 28 millioen, ter wijl de saldi van „anderen" met 23 millioen te rugliepen. De bankbiljettencirculatie steeg door deze oorzaken met 32 millioen, waardoor het dekkingspercentage iets verminderde. Slotkoersen per 29 Maart en 6 April 4% Nederland 1933 4)4% Nederl. Indië 1926 3Engeland 514% Young A.K.U. Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Kon. Olie Redjang Lebong A'dam Rubber H.V.A. Deli Mij. Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel Prolongatie 100 99 7/8 96 13/16 97 7/8 66 5/8 66 5/8 39)4 38)4 42 3/8 43%—4 159 158 24r 247)4 77)4 79)4 411/8 41 162)4 165 1/8 165 162 104 k 104 5/8 178)4 179)4 122 124)4 144 148)4 24 5/16 261/16 30 11/16 31 87/8 915/16 16 7/8 17 1/16 ex. 7,59)4 7,61)4 1,48 5/8 1.47)4 1)4% 2% De Oliefabrieken „Calvé' te Delft bestaan heden 50 jaar en dit feit is, zij het dan ook op bescheiden wijze, met het personeel fees telijk herdacht. We hebben deze week reeds over den groei en bloei van deze fabrieken een en ander ver teld, zulks naar aanleiding van een bezoek, dat we aan de fabrieken brachten. Vandaag was het nu de vreugdedag voor al len, die in het bedrijf arbeiden. Feestelijk wap perden de vlaggen van de uitgebreide gebou wen-complexen en om pl.m. 11 uur marcheer de de Harmoniekapel der fabrieken, onder lei ding van den heer Bandel, naar de kantoor gebouwen, waar het geheele fabrieks- en kan toorpersoneel stond opgesteld, ter verwelko ming van den Directeur, den heer A. C. Waller. Vervolgens begaven allen zich naar de ruime hal, waar de directeur de herdenkingsrede uit sprak. Spr. merkte eerst op, dat de algemeene tijds omstandigheden niet zoodanig zijn, om thans luidruchtig feest te vieren, maar dat er toch genoeg redenen aanwezig waren, om dankbaar terug te zien op het verleden. Spr. wilde een eerbiedig saluut brengen, niet alleen aan de oprichters en aan hen, die de leiding gaven, maar ook aan de groote groe pen van arbeiders, die tezamen elkaar gelukkig aanvullen, deze fabrieken hebben doen groeien en bloeien, en gemaakt hebben tot wat zfj is, n.l. een belangrijke industrie in den lande, die producten levert, welke een uitstekenden naam bezitten. Een bijzondere hulde bracht de heer Waller aan den oprichter der fabriek, aen heer Van Marken, die tevens grondlegger is geweest van vele sociale instellingen, waarmede hij des tijds zijn tijd ver vooruit was. Spr. schetste vervolgens de moeilijkheden, die de onderne ming in den loop der tijden heeft doorgemaakt en de moeilijkheden waar zij thans nog mid den in zit. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken. dat het allen gegeven moge zijn mede te beleven den opbloei der fabrieken. „Laten we daartoe Van Marken indachtig zijnde eendrachtig blijven arbeiden met en voor elkaar." Met een „Lang leve de Oliefabrieken te Delft", besloot de heer Waller zijn rede. Geschenk voor het personeel Door den heer Waller werd vervolgens me degedeeld, dat de Vennootschap bij gelegen heid van dit jubileum een klein geschenk in geld voor ieder lid van het personeel Deschik- baar had gesteld. Aan het einde der bijeen komst zou dit worden verstrekt. Namens het personeel sprak daarna de heer L. de Vries, die de directie geluk wenschte en een electrische klok in tegel-tableau van Delftsch aardewerk aanbood, die geplaatst is in den zijmuur van het kantoorgebouw. 's Middags heeft in de met groen en bloemen versierde hal der fabrieken de directie recep tie gehouden, waar zeer velen hun geiukwen- schen met het jubileum kwamen aanbieden. Tenslotte zij nog vermeld dat ter gelegen heid van het jubileum der Delftsche Oliefa brieken een speciale prijsvraag is uitge schreven, waaromtrent een advertentie in dit blad inlichtingen geeft. Betreffende den brand te Waalwijk wordt na der gemeld, dat inderdaad het spelen met lu cifers de catastrophe veroorzaakt heeft. Een negenjarig jongetje is de schuldige. De schade wordt op f 100.000.a f 150.000. geraamd. Ongeveer 50 arbeiders zijn door den brand werkloos geworden. (Adv.) Effecten van cliënten verduisterd Dinsdag heeft, naar het „Utr. Dbl." meldt, de justitie ingegrepen in het bedrijf der Soester Banlcvereeniging te Soest, waaromtrent in d'e voorafgaande dagen vreemde geruchten hadden gelocpen. Op vermoeden dat de bankier, de 31- jarige J. W. H. S., zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van hem toever trouwde effecten, stelde-de justitie een onder zoek in, waarbij spoedig bleek dat de vermoe dens niet ongegrond waren. De loketten werden gesloten, de bankier gearresteerd en na ver hoor, te Utrecht in het Huis van Bewaring in gesloten. Deze week hebben vier rijksaccountants de boeken gecontroleerd. Het blad verneemt, dat een betrekkelijk groot aantal kleine luiden door deze affaire is ge dupeerd. Vermoedelijk zal van het geld dei cliënten niet veel terecht komen. Veronderstel lingen als zou de als gefortuneerd bekend staande familie van den gearresteerden ban kier d'eel hebben in de zaak als medefirman ten, bleken onjuist te zijn. De gearresteerde dreef de bank geheel voor persoonlijke verantwoording en wel sinds een paar jaar. Een groote propaganda-tocht De Cebuto-reizen zullen dit jaar op nog groo tere schaal worden uitgevoerd. Teneinde het publiek bekend te maken met welk materiaal deze reizen worden gemaakt, zal komende week een tournée door Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht worden gemaakt met een keur van zestien groote nieuwe reiswagens. Bezocht zullen worden de plaatsen Amster dam, Purmerend, Hoorn, Den Helder, Alkmaar, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Utrecht, Bussum, Hilversum. Het geheel staat onder leiding van den chef der afdeeling Propaganda der Cebuto, den heer B. Cornelissen, die den stoet zal begeleiden met den Cebuto Propaganda Reiswagen, uitgerust met geluidsinstallatie. De tocht begint Maandag 9 April. Het mooie weer van de laatste dagen komt het bergingswerk van de Lutine ten goede, zoo bericht men uit Terschelling aan de N. Rott. C. De zuigers Volharding en Texel liggen van Dinsdagmorgen af boven het wrak en hebben reeds duizenden M3. zand verplaatst. Wanneer deze gunstige gelegenheid nog eenigen tijd aan houdt, hoopt men de kogellaag, die verleden jaar gedeeltelijk werd blootgelegd, spoedig weer vrij te hebben. Zoodra dit is bewerkstelligd, zal men gebruik maken van een nieuw soort poliep-grij per, om de kogels, die niet met de zuigbuis bo ven kunnen worden gebracht, verder op te rui men. Afgekeurd rundverdwenen Bij een ingezetene te Volkel (N.-B.) stierf een rund, dat na keuring voor de consumptie werd afgekeurd. Toen men echter van politie- wege kwam om het cadaver onder den grond te stoppen, bleek het rund goeddeels verdwenen Ongeveer 130 K.G. vleesch waren van het ca daver afgesneden. De politie stelt een ernstig onderzoek in. ZIEKENHUIS EN PENSION Broeders „ST. JOANNES DE DEO" Opname van mannelijke patiënten van alle gezindten en leeftijd. Beloken Paschen- Evang.: Joan. 20, 19—31 et ligt voor de hand, dat we ons op dezen Zondag bezig houden met hetgeen ook werkelijk op dezen dag is geschied. Wij, menschen hebben nu eenmaal een voorliefde voor datums en gedenkdagen. Wanneer we van een gebeurtenis tijd en plaats kunnen bepalen, wordt ze ons direct meer tastbaar en vertrouwd. Helaas laat, voor wat betreft den gewichtigsten tijd uit de geschiede nis der menschheid, de jaren, waarin God als mensch op aarde rondging, de chronologie ons tamelijk wel in den steek. Zelfs het sterfjaar van Christus moeten wij moei zaam becijferen en vinden dan nog geen onbetwistbaar zekere uitkomst. Des te meer verheugt men zich, wanneer men op een nauwkeurige tijdsaanduiding stuit, zooals in het huidige evangelie; acht dagen na de Verrijzenis, dus op den eersten Zondag na Paschen. De Verrezene ver toont Zich voor de tweede maal aan de verzamelde leer lingen en dezen keer geldt het Thomas. De „ongeloovige Thomas" is spreekwoordelijk geworden. Was hij in den grond der zaak ongelooviger dan de anderen? Voordat de Heer Zich in levenden lijve aan hen vertoonde, verklaar den zij de Opstanding voor op hol geslagen vrouwenver beelding, en toen zij Hem zelf zagen, was hun eerste reak- tie panische schrik en hun eerste gedachte: een spook! Ofschoon zij Zijn stem toch konden herkennen. Hij moest ook hun eerst Zijn handen en Zijn doorboorde zijde laten zien, voordat zij overtuigd waren, en voordat hun schrik en twijfel in geloof en vreugde veranderden. Thomas is een peinzer. Niet van de onvruchtbare soort, die aan alle dingen rondtasten en plukken, omdat ze van nature wantrouwend zijn, en alles voor bedrog en ieder een voor bedrieger houden, totdat het tegendeel is bewe zen. Waarbij ze dan toch het heimelijk gevoel hebben, dat ondanks alle bewijzen hun wantrouwen op zekeren dag gerechtvaardigd zou kunnen blijken. Zoo is Thomas niet. Nog veel minder behoort hij tot de lichtzinnige soort, die van hun twijfels en vraagteekens een sport maken; de ridders der dialektiek en van het dispuut, wien het er meer om te doen is, dat de discussie niet wordt afge broken, dan dat de waarheid helder aan het licht treedt. Hun lijkt de rol van twijfelaar zoo buitengewoon grootsch, en zij vinden zichzelf in die rol van den eeuwig zoekende zoo interessant en geestig, dat dingen van ondubbelzin nige duidelijkheid hun onbelangrijk en vervelend, ja beslist onaangenaam voorkomen. Zulke menschen gaan iedere erkende waarheid met een breekijzer te lijf. Fun damenten interesseeren hen alleen, in zoover ze te ver woesten zijn. Iets, dat vaststond, aan het wankelen ge bracht te hebben, is hun een ware voldoening. In hun diepste wezen zijn zij sloopers, geen bouwers. Waarheid, menschheid, menschenlot dat alles is hun experiment, meer niet. Met al deze soorten van twijfelaars heeft Tho mas niet het minste uit te staan. Hij is noch wantrou wend, noch voelt hij den drang zich interessant voor te doen. Zijn bezwaren zijn bij hem een zaak van geweten. Zijn aarzelen, zijn bedachtzaamheid komen voort uit den wil, de dingen tot in hun grondoorzaak te begrijpen. Hij is van ganscher harte bereid, zich voor de waarheid te buigen en alle konsekwenties daarvan op zich te nemen; maar de waarheid moet hem glashelder bewezen worden. Zulke menschen zijn er natuurlijk ook heden nog, en ze kunnen het iemand danig lastig maken. Zij komen met vragen, waaraan men nooit heeft gedacht. Zij hou den niet van vliegen en springen gaan liever langzaam voorwaarts, pas voor pas. Als publiek voor een feestver- gadering zijn ze onmogelijk. Zie zouden iederen redenaar tot vertwijfeling brengen. Vurige woorden maken op hen niet den minsten indruk; zij laten zich door geen enkele stemming meesleepen; en zij bemerken dadelijk, wanneer de spreker probeert een of andere leemte in zijn bewijs voering met een klankrijken slagzin aan te vullen. Het zoeken naar waarheid is hun bloedige ernst; zij hebben niet het minste plezier in den twijfel; integendeel, hij kwelt hen, en een duidelijk inzicht is hun een ware be vrijding. Stroovuur bestaat bij hen niet. Maar zij verval len gemakkelijk in een of ander uiterste: namelijk, dat bewijzen voor hen nooit klaar en duidelijk en slaand ge noeg kunnen zijn. Het moet liefst zoo zijn, dat men de feiten met de hand kan tasten. Maar er zijn nu eenmaal dingen, die men niet met de handen kan tasten, maar alleen kan vatten met een genegen hart en een groot moedig geloof. Tot deze soort menschen behoort Thomas. Aan zijn eerlijke bedachtzaamheid, zijn wil tot klaarheid danken wij een van de schoonste en duidelijkste woorden van Christus, het beroemde: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven" (Joan. 14,6). De apostelen waren volkomen in de war en terneergeslagen door Jezus' zinspelingen op Zijn naderend einde. Jezus probeerde hen te troosten en zeide: „Waarheen Ik ga, dat weet ge, en ge kent ook den weg". Dan zegt de eerlijke, peinzende Thomas: „Heer, wij weten niet eens, waar Gij heengaat; en hoe zouden wij dan den weg kennen?" (Joan. 14,5). Wisten de andere apostelen het beter? Maar Thomas wil klaarheid en vraagt. En tot hem zegt Christus dat wonderbare woord van den Weg, de Waarheid en het Leven. Nu is het na de Verrijzenis. Toen Thomas het laatst met de anderen te zamen was, heerschte er een algemeene verwarring en radelooshe^. De vrouwen vonden het graf leeg en vertellen van een verschijning van engelen. Maria Magdalena zou Hem zelfs gezien en gesproken hebben. Niemand gelooft het. Eenige leerlingen uit den naasten vriendenkring van Jezus hebben reeds alle hoop opge geven en gaan naar hun huis in Galilea. Nu Thomas zijn mede-apostelen wederziet, blijken ze echter totaal veran derd. Nu beweren ook zij, dat ze Christus gezien en met Hem gesproken hebben. Zijn peinzende geest begint te werken. Een hoopvolle verwachting staat in hem op. Bij heel groote verwachtingen gaat het echter altijd zoo, dat men zichzelf zegt: nog niet te veel vreugde, eerst zeker heid! Wanneer het waar zou zijn, zou alles in den grond veranderen. Het is nog niet na te gaan, wat voor gevolgen daaruit zouden voortvloeien. Maar niet denken! Eerst zekerheid bezitten. Eerst zien! Eerst onomstootelijke be wijzen, dat Hij werkelijk leeft. Als het eens waar zou zijn! Als! Als! Maar is het waar? En dan laat hij zich verleiden tot het woord: „Zoo ik in Zijn handen niet de wonden der nagelen zie, en mijn vinger niet op de plaats van de nagelen, en mijn hand niet in Zijn zijde kan leggen, dan geloof ik het niet." Arme, goede, trouwe Thomas! In wat voor een toestand moet ook een mensch verkeeren, die zich na de ineenstorting van al zijn verwachtingen met bloedend hart heeft neergelegd bij den dood van Chris tus, en nu hoort, dat Hij leeft. Hij stelt voorwaarden! En dat mag hij niet. Hij mag zijn Verlosser geen voorwaar den stellen, waarop hij Hem zal gelooven. Maar Thomas weet geen raad meer. Het zal blijken, dat hij, de pieke- raar, de zoeker, de vrager, de konsekwenties van de Ver rijzenis veel dieper begrepen heeft dan alle anderen. Maar juist om deze konsekwenties vraagt hij klaarheid. Het is ontroerend te lezen, hoe Christus den twijfelen den Thomas behandelt. Heden op den eersten Zondag na de Verrijzenis, staat Hij plotseling onder Zijn leerlingen. Thomas is er ook bij. Hij is opgesprongen, bleek tot aan zijn lippen. De oogen wijd geopend, onbeweeglijk als een standbeeld, staart hij naar Christus. Dat is Hij! Dat is Hij! Geen bewijs is meer noodig. En Christus is slechts om zijnentwil gekomen. „Thomas" de stem van den Heer in deze doodsche stilte een milde, goede, warme stem „Thomas! leg uw hand hier in Mijn zijde en wees niet ongeloovig, maar geloovig." Wat is dat goddelijk groot, goddelijk goed en mild. De snikkende Thomas valt aan Zijn voeten neer en nu spreekt hij, de twijfelaar, de piekeraar, het geloovigste woord, dat ooit een apostel heeft gesproken: „Gij, mijn God." Er is slechts een licht verwijt in datgene, wat Christus nog tegen Thomas zegt: „Omdat ge gezien hebt, Thomas, daarom gelooft ge" kunt ge niet begrijpen, dat niemand tot het geloof zou komen, wanneer ze voorwaarden stelden en be wijzen verlangden, zooals gij? Den Zondag der twijfelaars zou ik dezen Zondag willen noemen. Den Zondag, die ons vermaant tot voortdurende goedheid jegens ieder, wiens twijfel eerlijk, smartelijk zoeken naar de waarheid is. Ik spreek niet van degenen die met den twijfel spelen, alsof de waarheid een sport veld was. Ik spreek van hen, die met bloedend hart zoe ken. Hun aantal is legio. En wat hebben wij hun het vinden moeilijk gemaakt. Door onze stoffelijke gezindheid. Door de scheuren en vlekken in het aardsche kleed der Kerk. Door bloedigen twist in het rijk Gods. Door ver dordheid. Door gebrek aan de liefde, die Zijn gebod is. Menigeen onder de zoekers zal ondanks smartelijk pogen nooit vinden. Zij zullen de oogen sluiten, en hun laatste blik zal een vraag zijn, hun laatste gedachte een verlan gen naar waarheid. En Christus zal voor hen staan, zoo als Hij stond voor Thomas; en zij zullen op hun knieën zinken en zeggen: Mijn Heer en mijn God. Laat ons voor de zoekers den weg licht en de waarheid lichtend maken. Stralend in ons. Vertaald door COR HESSELING Afspraak om een man uit den weg te ruimen Als verdacht van poging tot moord op den dertigjarigen gehuwden arbeider B., heeft de recherche te Maastricht aangehouden den 25- jarigen kappersbediende J. I. Onder verdenking van medeplichtigheid is de vrouw van B. gearresteerd. De verdachte, kappersbediende, vertelt de „Telegraaf", was een jaar huisvriend van het echtpaar. Thans zou gebleken zijn, dat hij en de vrouw het misdadige plan hadden opge vat om B. uit den weg te ruimen. Laatstge noemde was Woensdagavond met L uit ge weest en in eenigszins beschonken toestand door dezen naar huis gebracht. Nadat de kap persbediende nog eenigen tijd ten huize van het echtpaar had vertoefd, is hij vertrokken, doch omstreeks halfvier keerde hij weer naar de woning, welke niet gesloten was, terug. In de duistere kamer loste hij een revolver schot op den slapenden man, die in de rech- terkaak werd getroffen. De dader nam toen de vlucht. De vrouw heeft onmiddellijk medische hulp ingeroepen. Haar man, die hevig uit den mond bloedde, kon evenwel thuis verpleegd worden. Er volgde echter geen aangifte bij de politie. Gisteravond vervoegde vrouw B. zich op het politiebureau met het verzoek haar woning onder toezicht te stellen, in verband met bal dadigheden, die daar zouden geschieden. Naar aanleiding hiervan hebben hedenmiddag eenige rechercheurs een onderzoek ingesteld, waarbij toen ontdekt werd, dat B. een schotwond in het aangezicht had bekomen. Op vermoeden, dat er een misdrijf is gepleegd, werd vrouw B. aan een streng verhoor onderworpen, waarbij zij ten slotte bekende, dat zij met I. had af gesproken om haar man uit den weg te ruimen. De vrouw is daarop gearresteerd, evenals de verdachte I., die na een verhoor eveneens be kende met de vrouw het plan te hebben be raamd haar man te dooden. Hij bekende het schot te hebben gelast met een revolver, welke hij veertien dagen te voren voor dat doel in Luik had gekocht. De gewonde B. is heden overgebracht naar het ziekenhuis Calvariënberg, daar het ver moeden bestaat, dat de kogel nog in de rech- terkaak zit. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De correspondent van de „N. R. C." te Brus sel meldt, dat de stappen van Belgische zijde bij een aantal vooraanstaande personen uit de Nederlandsche economische wereld gedaan, met het doel Nederland toch nog te zien uitkomen op de Brusselsche wereldtentoonstelling in 1935, naar burgemeester Max, voorzitter van het uit voerend comité der tentoonstelling medegedeeld heeft met succes blijken te worden bekroond. Naar aanleiding van de in de paragraaf be treffende het algemeen beleid ten aanzien van Suriname vervatte beschouwingen van sommige leden der Eerste Kamer, merkt de Minister van Koloniën in zijn Memorie van Antwoord op, dat hij de instelling van een afzonderlijk De partement van West-Indische Zaken in verhou ding tot het daardoor te dienen belang niet gerechtvaardigd zou achten. Sleehts heeft hij vrijheid kunnen vinden om te bevorderen, dat de vermoedelijk aanstaande chef der West- Indische afdeeling van zijn Departement een studiereis naar Suriname en naar Curasao heeft kunnen doen. Het was den Minister aangenaam te verne men, dat algemeen met instemming was kennis genomen van de benoeming van den tegenwoor- digen gouverneur. De onderhandelingen met andere mogend heden betreffende den invoer van Zuidvruchten in Nederland hebben nog niet tot een positief resultaat geleid. Dat bij de studie van plannen omtrent bacovenuitvoer aandacht zal worden besteed aan het vervoer der vruchten, behoeft geen uitdrukkelijke verzekering. Nu de heer H. G. Brandon zich naar Suriname heeft begeven om op eigen risico 'n hoevebedrijf op te zetten, is er voor het Gouvernement alles zins aanleiding deze ondememingspoging mo reel te steunen. De door sommige andere leden gestelde vraag of men er in geslaagd is, tegen de krulloten- ziekte in de cacao een afdoend middel te vin den, moet ontkennend worden beantwoord. Zeer onlangs heeft de gouverneur bericht, dat hij de door zijn ambtsvoorganger verzochte uitzending van een irrigatie-ingenieur met het oog op den slechten toestand van 's Lands geldmiddelen doelloos zou achten, omdat een door zoodanigen deskundige te ontwerpen irri gatieplan, hoe bescheiden ook, wegens de nood zakelijk daaraan verbonden kosten toch niet zou kunnen worden uitgevoerd. Voor den Minister is er geen aanleiding ten aanzien van emigratie van Joden naar Suriname een ander standpunt in te nemen dan met be trekking tot emigratie van Europeanen in het algemeen. Steuntrekker in bonis In den gemeenteraad van Helmond heeft dl voorzitter medegedeeld, dat iemand, die ronc tienduizend gulden bleek te hebben uitstaan niettemin bijna duizend gulden aan steungelder had geïnd! Deze steungelden zullen thans wor den teruggevorderd. Vrijdagavond aangekomen Met den trein uit Vlissingen is gisteravond aan het Centraal-Station te Amsterdam het elftal aangekomen van den Ierschen Vrijstaat, dat morgen tegen de Nederlandsche ploeg uit komt. Namens den K. N. V. B. werden de spe lers verwelkomd door de heeren Sajet, Boel- jon en Staal, terwijl ook de Bohemian-spelers Jordan en Horlacher, die reeds in ons land ver toefden, zich bij hun landgenooten aansloten. Het Iersche gezelschap nam zijn intrek in het Carlton- hotel Derde partij remise De derde partij tusschen Aljechin en Bogol- jubow om het wereldkampioenschap schaken, is naar uit Baden-Baden wordt gemeld, in remise geëindigd. De stand is thans Aljechin 2 punten, Bogol- jubow 1 punt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5