GEZOND VERSTAND AAN DE WINNENDE HAND De bezuiniging in Frankrijk Het nieuws van heden r DOUMERGUE MAAKT EEN GOEDE KANS Om de Duitsche jeugd SABOTAGE DER CODES? m OVERHEIDSPERSONEEL PROTESTEERT DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 9 APRIL 1934 Avondblad Verantwoord beleid Baldur von Schirach erkent slechts de staatsopvoeding Botsingen in België Dinaso-vergadering overvallen; twee ernstig gewonden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| mmminimi De ramp aan de Taf jord Een blok van 400 M. hoogte! Johnson beveelt gerechtelijk op treden. Nieuwe auto-staking? NOORWECENS KROONPRINSENPAAR IN LAPLAND Steun in Oostenrijk Tragische balans der Februari- onlusten Om de jeugd in Mexico 120 muiters in Bolivia gedood? Ouders demonstreeren ondanks politie en brandweer Deelneming aan de actie der vakbonden voor een eco nomische hernieuwing De regeering nochtans optimistisch Elf gewonden Corruptie in Rusland 400 arrestaties DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Machtige hulde aan Don Bosco Turijn in processie voor den nieuwen heilige Keizer Poe Yi niet naar Peking Amerika's vloot op manoeuvre Bootramp in Britsch- Indië Strijd om Armenië in Amerika De Insull-affaire Poncet naar Parijs Paschen in Rusland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18685 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het begon er de laatste weken voor den Franschen minister-president Gaston Doumergue ietwat dreigend uit te zien. Met geestdrift en vertrouwen heeft Frank*ijk na de onlusten van Februari, tengevolge waarvan het kabinet-Daladier onmogelijk was geworden, dezen beminnelijken en toch kordaten veteraan, die uit zuivere vaderlandsliefde zijn welverdien de rust opgaf om de in nood en verwarring en onrust geraakte „patrie" te hulp te snellen, be groet. Met schoone-handen zette hij zich aan het reinigen van den door Stavisky en zijn bent- genooten aangerichten Augiasstal en met de rus tige voortvarendheid van 'n onwankelbare over tuiging projecteerde hij maatregelen ter sanee ring van Frankrijks pénibelen budgetairen toe stand. Het onhandelbare parlement, dat 't hoofd reeds gestoken had in den strik der partijzucht en op 't punt stond zichzelf voor de oogen van het volk te verhangen, werd door zijn eenvou dige, onopgesmukte, recht uit het hart wellende en recht op het hart afgaande woorden tot rede gebracht. Het scheen eindelijk in te zien, dat het als begrafenisonderneming voor het ontij dig en onverhoeds ter aarde bestellen van mi nisteries bezig was zijn eigen dood te bewerken. De regeeringen Chautemps en Daladier moesten zwichten voor den aandrang van de publieke opinie en het parlement durfde zich niet meer te verzetten tegen den man, die bij monde van den president der republiek door de publieke opinie aan het bewind was geroepen om de de mocratie in Frankrijk te saneeren en te redden. Het bezorgde Doumergue meerderheden groo- ter dan die van zijn voorgangers, het verleende hem volmachten en zond zichzelf op reces, be seffend, dat de noodzakelijke offers beter door den vertrouwensman van het Fransche volk dan door den kiezersgroepen naar de oogen zien de zgn. „volksvertegenwoordigers konden wor den gevraagd. Mochten die offers te zwaar val len, dan zouden de heeren afgevaardigden daar van het odium niet behoeven te dragen, en mochten deze offers worden aanvaard, dan zou den zij daar achteraf hun goedkeuring aan kunnen hechten. Het parlement gaf Doumergua- de handen vrij uit zuiver politiek eigenbelang en daardoor heeft het voorkomen, dat er nieuwe verkiezingen werden uitgeschreven. Trouwens de politieke toestand was in Frankrijk na de Fe- bruarirevolte, zóó gespannen, dat Gaston Dou mergue dezen allerminst geschikt achtte voor 't houden van nieuwe verkiezingen. Eerst dienden de gemoederen te kal- meeren en behoorde een periode van rust en stabilisatie in te treden, alvorens Frank rijk zich aan een verkiezingscampagne met het daaraan verbonden opwekken der politieke hartstochten kon wagen. De eenigen, die van den beginne af zich tegen Doumergue en zijn bewind verzet en, waren de socialisten en communisten. Zij bewezen daardoor zichzelf geen dienst, want zij demonstreerden daardoor op overtuigende wijze, dat zij zich niet boven kortzichtige partij politiek kunnen uitwerken. Doumergue, gesteund door de algemeene sympathie tan het uit zijn politieke indolentie ontwaakte Fransche volk, begon aan het ontwarren van het verstikkende kluwen van het Stavisky-schandaal. De parle mentaire enquête-commissies togen aan het werk. Maar hoe meer draden men lospeuterde, hoe langer en verwarder deze bleken te zijn en hoe meer personen van reputatie er aan bleken te hangen. Doumergue had beloofd, zonder aan zien des persoons recht te zullen doen en een einde te zullen maken aan het Chicagosche systeem, waarin politiek, corruptie en misdaad plegen samen te gaan. Met deze belofte heeft hij echter een welhaast ondoenlijk werk op zich genomen. Voortdurend kwamen er nieuwe schandalen aan het licht en werden er nieuwe gruwelijke misdaden gepleegd, terwijl de stel selmatige onderzoekingen niet voldoende resul taat opleverden. Daarover ontstonden teleur stelling en ontstemming. En al richtten deze zich niet tegen den onkreukbaren persoon van den goedwillenden minister-president, de "stem ming in het land werd er niet gunstiger door. Toen de regeering dan ook eindelijk met haar bezuinigingsplannen voor den dag kwam en aankondigde, dat om de stabiliteit van de valuta te handhaven, ook de ambtenaren en de oud strijders een penningske zouden moeten offeren, begon de oppositie luidkeels alarm te maken. De socialisten beweerden, dat de stabiliteit van de valuta heelemaal niet gehandhaafd behoefde te worden, en dreigden met een samengaan met de communisten en een algemeene staking. De oudstrijders, die in het politieke leven een actie ve rol zijn gaan spelen, riepen ook moord en brand, maar gingen met den minister-president praten. Het begon er op te lijken, dat Doumer- gue's dagen geteld waren. Doumergue liet zich niet intimideeren en hield vastberaden voet bij stuk. Op duidelijke wijze zette hij uiteen, dat er geen andere middelen waren om het te kort op de begrooting te dekken, en stelde zijn aanblijven afhankelijk van het lot der beraamde bezuini Bingsdecreten. Hij verantwoordde zijn beleid als bet eenig mogelijke en schijnt daardoor de toeeste van zijn tegenstanders overtuigd te hebben. Voor een eenheidsfront van links be hoeft niet meer gevreesd te worden en het ge vaar van een algemeene staking schijnt verme den. Trouwens de regeering heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat het elke ambtenaren-sta king zal straffen als 'n illegale daad. Doumergue is als 'n chirurg, die met vaste hand het mes hanteert en den bij voorbaat gillenden patiënt tracht te overtuigen van de noodzakelijkheid en de heilzaamheid der niet meer te ontkomen pijn lijke operatie. Waarschijnlijk zal hem lukken, wat geen van zijn onmiddelijken voorgangers ge lukt is, n.l. 't gezond verstand te laten zegevieren over de verblinding van anti-nationale eigenbe langen. Hij is een soort van democratisch dicta tor, die openlijk uitleg en verantwoording geeft van wat hij doet en waarom hij het doet en zoo het vertrouwen des volks wint door het te over tuigen, dat het zich in het onvermijdelijke dient te schikken om erger te voorkomen. Hij doet politiek opvoedend werk en baseert zijn gezag niet op een provoceerende geweldda dige eigengereidheid, maar op de ervaring en in zichten van zijn nog daadkrachtigen ouderdom, en geeft zelf het voorbeeld, dat hij het Fransche volk in al zijn geledingen wil laten volgen. HAMBURG, 8 April (D.N.B.) Ter gelegen heid van de inwijding der drijvende jeugdherberg „Hein Godenwind" had in het havengebied der stad een geweldige demonstratie plaats van 110.000 leden der Hitler-jeugd. Baldur von Sirach, de Rijksjeugdleider, die met zijn geheelen staf de feestelijkheden bij woonde, hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat 80% der Duitsche arbeiderskinderen lid zijn van de Hitler-jeugd. Een klein deel der jeugd eischt echter voor zich een bijzonder recht op en vormt een blok van confessioneele jeugd. Het geeft voor dit bijzondere recht noodig te heb ben voor de vervulling van bijzondere doelein den. Dezen eisch bestrijden wij. Wij erkennen in het jonge Duitschland geen bijzonder recht. Wij erkennen hier slechts één recht: het recht van den staat. ANTWERPEN, 8 April (V. D.) Di- naso's (Dietsch nationaal-solidaristen) had den Zaterdagavond 'n vergadering belegd in 'n particuliere woning te St. Marienburg. Poli tieke tegenstanders, n.l. leden van de socialis tische liga, drongen het huis binnen en sloegen alle meubelen kapot. Er ontstond een hevig ge vecht met de Dinaso's, waarbij revolverschoten knalden. Een der indringers, een dokwerker, werd door een kogel in de longen getroffen en in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een der Dinaso's werd ernstig aan het hoofd gewond. De Dinaso's zagen zich genoodzaakt door een achterdeur het belegerde en bezette huis te ontruimen, terwijl de aanvallers van hun kant eveneens den aftocht bliezen. Politie en het par ket uit Antwerpen stellen ter plaatse een onder zoek in. BRUSSEL Bij de inwijding van het lokaal van het nationale legioen (fascisten) aan den Antwerpschen Steenweg werd een fietser van het nationale legioen door communisten aangevallen en tegen den grond geslagen. Hij sprong nog overeind en bracht een zijner aanvallers een dolkstoot toe. De communist werd in uiterst zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De fascist werd aange houden. DIEDENHOFEN (N.-Frankrijk), 9 April (Reuter) De mobiele garde verspreidde gis teren een duizendtal manifestanten van de uiterst linksche partijen uit het industriegebied; 200 personen werden gearresteerd. De manifestanten trachtten het politiebureau, waar velen van hen in de cel zaten, te bestor men. De bereden mobiele garde verstrooide de manifestanten, welke in café's vluchtten, waar zij het meubilair vernielden. Twee politiemannen en twee manifestanten werden gekwetst. 1 VERWACHTING: In het Oosten 1 zwakken tot matigen, In 't Westen matige Oostelijke tot Noordelijken, later wel- licht Noord-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar- s EE schijnlijk eenige regenbuien met kans op onweer, iets kouder. Hoogste stand: 772.0 te Vestmanoer. Laagste stand: 735.7 te Vlissingen. Zon op 5.19, onder 6.45. Licht op 7.15. EE Maan op v.m. 3.39, onder nam. 1.11. jj= OSLO 9 April (Reuter). De plaatselijke auto riteiten schatten de materieele schade, welke door de ramp aan de Ta-fjord is veroorzaakt, op 450.000 kronen, niet inbegrepen de schade, welke aan bosch en veld is aangericht. Het rotsblok, dat de catastrofe veroorzaakte, was 400 meter hoog en 200 meter breed. De Ta-fjord is wel zeer diep, doch slechts 600 meter breed, zoodat niet te verwonderen is, dat het gevolg zoo ernstig was. Tot nu toe konden vijf lijken worden gebor gen, de meeste andere zijn weggespoeld. Het aantal dooden is inmiddels gestegen tot 41. De bevolking maakt zich opnieuw ernstig ongerust, aangezien 2000 K.G. dynamiet welke in een door den vloedgolf vernielde loods lag opgeslagen, is verdwenen. WASHINGTON, 9 April (Reuter) Gene raal Johnson heeft aan alle Nira-agenten in het land opdracht gegeven, onmiddellijk stap pen te nemen, dat overtreders van de codes gerechterlijk vervolgd en beboet of met gevan genis gestraft worden. Hij wil op deze wijze een einde maken aan de critiek, welke op de Nira werd uitgeoefend en waarbij men deze in stelling betitelde als het „Pandjeshuis van Wallstreet." President Roosevelt zal bij zijn terugkeer deze week zich wederom voor een onaange naam geval geplaatst zien nu in het automo bielbedrijf in Detroit opnieuw een staking dreigt. 18.000 carrosseriewerkers zullen Don derdag in staking gaan, indien hun looneischen niet worden aanvaard. v> -f W- De Noorweegsche Kroonprins en Kroonprinses hebben een reis door Lapland gemaakt en overnacht in hutten, die daartoe voor de toeristen zijn beschikbaar gesteld. De Laplanders kwamen van heinde en verre, om hen te begroeten. De vorstelijke personen droegen de landsdracht. Kroon prinses Martha (l.) en in wit bont Kroonprins Olav (r.) Omtrent den omvang der offers van de Fe- bruari-onlusten geven de officieele cijfers in zake de steunverleening in Oostenrijk een duide lijk beeld. In Weenen alleen moeten 1280 families, die hetzij door den dood, door verwonding of door gevangenneming van hun kostwinner werden beroofd, worden ondersteund, hetzij dat hun levensmiddelen worden verstrekt, of dat de huur wordt betaald. Bovendien worden nog in Simmering 1100 personen, in Ottakring 900 en in Goetehof, waai de strijd het hevigst woedde 900 personen nage noeg volledig ondersteund. Verder moeten nog in Graz, Linz, Steyr en vele andere plaatsen ondersteuningen worden verleend. LIMA, 9 April (Reuter). Volgens berichten van reizigers uit Bolivia is daar Donderdag in de school voor officieren te Lapaz een muiterij uitgebroken. De muitende cadetten moeten zich eerst heb ben overgegeven, nadat de regeerings-troepen eenige granaten op hen hadden afgevuurd, waar bij 120 man zouden zijn gedood en meer dan 100 zijn gewond. MEXICO CITY, 9 April (Reuter) De ouders van de schoolplichtige kinderen hebben een protest-demonstratie gehouden tegen de beslissing van den Minister van Onderwijs, dat aan de kinderen op de scholen sexueele voorlichting zal worden gegeven. De politie trachtte met sabel en gummistok de demonstranten te verstrooien, doch dezen beantwoordden dit met een hagel van steenen. Vervolgens trachtte de brandweer de demon stranten uiteen te drijven, doch ook dit mis lukte. Zeventig mannen en vrouwen werden gekwetst, terwijl 7 vrouwen en 17 mannen werden gearresteerd. PARIJS, 9 April (Reuter) Het bui tengewoon congres van Overheidspersoneel heeft Zaterdagavond een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de bezui nigingsmaatregelen der regeering den toestand der beambten op ieder gebied ernstig verslechte ren, daar zij onbetwistbaar tot een volkomen stilstand der bevorderingen en nieuwe benoe mingen moeten leiden. Aan het bestuur wordt opdracht gegeven om alle maatregelen, ook die voor een directe actie, voor te bereiden, welke geschikt zijn om den tegenstand van alle beamb ten tot uiting te doen komen. De beambtenbond zal deelnemen aan de actie der vakbonden, om aan den paralyseerenden in vloed der deflatie-politiek een einde te maken en in het belang van alle arbeiders een werke lijke vernieuwing der economische ordening te bereiken. De regeering publiceerde een verklaring om trent de bezuinigingsmaatregelen, waarin zij voornamelijk stelling neemt tegen de uitlatingen van de organisaties der door de bezuinigingen getroffen belanghebbenden. De regeering wil de gemoederen der ambtenaren kalmeeren en hen van het beleggen van demonstraties afhouden. In regeeringskringen verwacht men geen orde verstoringen en gelooft men, dat de onvermijde lijke offers tenslotte toch door alle getroffen groepen aanvaard zullen worden. PARIJS, 9 April De door het socialistisch vakverbond alhier bijeengeroepen „Staten-Ge- neraal van den Arbeid", waar alle groepen yan hoofd- en handarbeiders in vertegenwoordigd zijn, heeft een door Jouhaux ingediende motie aangenomen. Hierin worden doeltreffende maat regelen geëischt ter voorkoming van den bur geroorlog, op de eerste plaats de ontwapening en ontbinding van semi-militaire bonden. In dit verband wordt herinnerd aan art. 2 der verklaring van de rechten van mensch en burger, waarin als een natuurlijk recht wordt geproclameerd, verzet te plegen bij onderdruk king, welk recht de houding bepaalt der orga nisaties tegen gewelddadig optreden. Verder wordt herinnerd aan de bepalingen der wet van 15 Februari 1872, volgens welke bij belemmering der werkzaamheden of onwet tige ontbinding van het Parlement de bevoegd heden der volksvertegenwoordiging op de al gemeene raden overgaan, die een buitengewone vergadering van gedelegeerden moeten bijeen roepen, welker besluiten door alle ambtenaren, vertegenwoordigers van het staatsgezag en be velhebbers van het leger moeten worden uitge voerd, daar zij zich anders schuldig maken aan schending hunner verplichtingen. Daarna werd een manifest van het Vakver bond goedgekeurd, waarin het economisch pro gram der vakvereenigingen wordt uiteengezet en dat onder andere betrekking heeft op het vraagstuk der deflatie, op openbare werken, de 40-urige werkweek, een nationalen economischen raad, steun voor den landbouw en den klein handel, bescherming der spaarders en controle der credieten. PARIJS, 9 April. (Reuter.) Bij een vechtpartij op de Place d'Etoile tusschen leden van de „So- lidarité frangaise" en verkoopers van de „Po pulaire" zijn 11 personen gewond, waarvan 1 ernstig. Een persoon werd gearresteerd. „Le Jour" verneemt, dat sedert eenigen tijd gesproken is van een revolutionnaire vergade ring welke 20 April te Parijs plaats zal hebben. Alle links staande bonden zouden instructies hebben ontvangen omtrent anti-fascistische de monstratie. Onderhandelingen zijn gaande tusschen de vertegenwoordigers van de Socialisten en Com munisten. In de Italiaansche wateren is door de Italiaan- sche douane een te Nizza thuishoorende Fran sche kotter aangehouden, welke een lading dy- namiet-patronen aan boord had. Eigenaar en bemanning zijn naar de gevange nis te yentimiglia overgebracht. Te Mühlheim a. d. R. is in den ouderdom van 81 jaren overleden generaal Von Einem, jaren lang minister van Oorlog onder de regeering van Wilhelm II en beroemd legeraanvoerder in den wereldoorlog. Hij verdedigde van 19141918 met groot succes de frontzöne in de Champagne MOSKOU 9 April (Reuter) Uit Charkow wordt gemeld, dat de Gepoe 24 leidende be ambten van het verkeerswezen heeft doen ar resteeren, die het tekort aan rollend materiaal uitbuitten om hooge bedragen aan steekpen ningen op te strijken bij het beschikbaarstellen van spoorwagons. Uit Reval wordt nader gemeld: Te Odessa en andere steden zijn wegens omkooping en sabotage 400 arrestaties ver richt. Geconstateerd werd, dat zelfs verschei dene rijkshandelsorganisaties de ambtenaren der spoorwegen hebben omgekocht, om wagons te verkrijgen ter bevrachting met hun goede ren. Drie spoorwegbeambten zijn wegens groote nalatigheid in den dienst ter dood" veroor deeld. Zij werden schuldig bevonden aan de spoorwegramp te Alma. Ata. De doodvonnissen worden heden bevestigd en voltrokken. Het code-stelsel in Amerika. Johnson gelast ge rechtelijke vervolging van overtreders. Baldur von Schirach en de Duitsche jeugd. Hij erkent slechts Staatsopvoeding. De bezuiniging in Frankrijk. Linksche protes ten. De regeering optimistisch. Corruptie in Sovjet-Rusland Vierhonderd arrestaties. Nieuwe uitbarsting van de Merapi. Drama te Soerabaja. Manifestatie der katholieke mijnwerkers te Heerlen. Oude kerk in Meerlo (L.) door het hemelvuur getroffen. Ernstige branden in verschillende plaatsen van ons land. Doodelijk auto-ongeluk te De Bilt. Voetbal: Nederland wint van Ierland met 52. O TURIJN, 9 April (Reuter) Gistermiddag vond hier een grocte processie plaats ter eere van den met Paschen heilig verklaarde Don Bosco. Meer dan 100.000 personen namen er aan deel. TOKIO, 9 April (V.D.) Het Japansche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken spreekt met stelligheid de geruchten tegen dat de Japan sche regeering een ultimatum zou hebben ge steld aan de Chineesche autoriteiten te Pe king, waarin garanties worden geëischt voor de veiligheid van Keizer Poe Yi van Mandsjoe- kwo, gedurende zijn voorgenomen bezoek aan de graven zijner voorouders nabij Peking. Vol gens officieele berichten zou Poe Yi niet voor nemens zijn een persoonlijk bezoek aan de graven te brengen. SAN DIEGO, 9 April. (Reuter) De vloot der Vereenigde Staten vangt heden manoeuvres aan over een uitgestrektheid van 4000 mijlen tot aan het Panama-kanaal en vervolgens van daar tot aan Portorico en de Maagden-Eilan den. Honderd schepen, 300 vliegtuigen en 35.000 man nemen aan deze manoeuvres deel, welke 30 dagen zullen duren. Na de manoeuvres vertrekt- de vloot einde Mei naar de wateren van New York voor een .groote revue voor president Roosevelt op ce Hudson-rivier. BOMBAY, 9 April. (Reuter.) Bij de over tocht van de rivier Devi is een boot, waarmede een groot aantal personen naar de jaarmarkt van Puri werden vervoerd, omgeslagen. Vijftig personen zouden om het leven zijn gekomen. CHICAGO, 9 April. (Reuter) Zoowei in Bos ton, als Chicago zijn tusschen Armeensche groepen langdurige straatgevechten geleverd, waarbij van dakpannen en straatsteenen ge bruik werd gemaakt. Ook vrouwen namen er aan deel. De politie verrichtte verscheidene ar restaties. Het betreft voornamelijk botsingen tusschen den bond „Tasjnag", die opkomt voor Armenië's onafhankelijkheid, en Commu nisten, die de aansluiting wenschen bij de Sov jet-regeering. WASHINGTON, 7 April (Reuter) De Ame- rikaansche regeering heeft aan de Turksche autoriteiten het door Roosevelt onderteek snde mandaat gekabeld, waarbij de Amerikaansche vice-consul te Istamboel wordt belast met de gevangenhouding van Samuel Insull. Vermoedelijk zal Insull de volgende week naar Chicago vertrekken. PARIJS, 9 April (Reuter) De Parijsche bladen melden uit Berlijn, dat de Fransche gezant, Francois Poncet, naar Parijs is vertrokken. Men vermoedt, dat hij met den Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou over den toe stand in Duitschand zal spreken en dat tevens de ontwapening ter sprake zal komen. Vermoedelijk zal hij Woensdag a.s. weer naar zijn post terugkeeren. MOSKOU, 9 April (V.D.) Het Orthodoxe Paaschfeest is door de geloovigen te Moskou dit jaar druk gevierd. In de weinige nog in gebruik zijnde kerken, verdrong zich een dichte menigte, die in vele gevallen tot buiten de kerkdeuren op straat naar den dienst luisterde. ll-J I V V 1 11 i I I I I I I 7 i/y? Stand op Maandag 1 nur n.m.: 740 yorige stand: 742

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1