Valschemuntersbende ontdekt FRANSCHE PENETRATIE IN ZUID-CHINA De Saar-stemming Duitschlands militaire uitgaven Het nieuws van heden IMPERIALISME IN EEN FLUWEELEN MANTEL SCOTLAND YARD WERKT TE WARSCHAU LAGERHUIS ONGERUST UIT DE STAD VAN HET VATICAAN HULDE AAN DON BOSCO DE BAROMETER mm VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG ÏO APRIL 1934 Ochtendblad De spoorweg in Yunnan Geheimzinnige revolutie Fransche blokkade Het Weeriiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Regeeringscommissie acht mili taire bescherming niet noodzakelijk Een plebisciet naar districten? EEN VAKWEDSTRIJD IN DUITSCHLAND De bende had voor millioenen valsch bank- en ander waardepapier gemaakt Talrijke arrestaties Duitschland geeft voor zijn verde diging 357 millioen meer uit dan verleden jaar Versterking Britsche luchtvloot? God en kind Grootsche plechtigheden te Turijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18686 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bijzonderen correspondent) HANOI, 1 Maart Voordat Japan Mandsjoerije bezet had was er geen land, dat zich meer grond gebied van China toegeëigend heeft dan Frankrijk, dat destijds geheel Indo-China annexeerde en meer en meer verder in Zuid China tracht door te dringen. Toch is er in China nog immer, zooals tegen Japan, een anti-Fransche boycot georganiseerd. De oor zaak daarvan zal men moeten zoeken in het feit, dat het Fransche imperialisme zich steeds in een fluweelen mantel gehuld heeft en meer zijn toevlucht zocht tot een min of meer be daagd raffinement dan tot onmiddellijk bruut geweld. Zooals Poe Yi, de „keizer" van Mandsjoerije, een Japansche marionet is, zoo is ook Bao Dai, de „keizer" van Tonkin en Annam, een werk tuig in Fransche handen. Toch is er tusschen beide figuren een groot verschil. Poe Yi, of schoon hy niet veel reden heeft, om pro-Chi- neesch te zijn, aanvaardt het Japansche régime in Mandsjoerije toch feitelijk tegen wil en dank. Bao Dai daarentegen vergenoegt zich uitstekend met de supprematie van de Quai d'Orsay en werkt er gaarne aan mede, om zijn Volk te verfranschen. Het imperialisme in den fluweelen mantel! De Fransche politiek is echter niet tevreden niet het bezit van Indo-China. Frankrijk heeft thans het oog gericht op de Chineesche pro vincie Yunnan, welke in het Westen begrensd Wordt door Britsch Burma en in het Zuiden door Annam. Via Yunnan tracht de Fransche invloedsfeer zich uit te strekken naar de pro vincie Kwangsi, gelegen ten Oosten van Vunnan. In economisch opzicht in Yunnan reeds ge heel aan de genade van Frankrijk overgele verd, al is op dit oogenblik de politieke macht in die provincie nog aan China. De naam Yunnan beteekent „Bezuiden de bolken". Deze provincie met haar prachtig kli- niaat en rijk varieerenden plantengroei beslaat een oppervlakte van 146.700 vierkante mijlen met een bevolking van elf millioen zielen. De bewoners van het gebied zijn over het algemeen arm. Voor twee derde bestaan zij Uit Chineezen en voor een derde uit inheem- sche stammen. Het voornaamste middel van bestaan is het verbouwen van rijst, koren, boo nenen opium. Voorts zijn er enkele tinmijnen, terwijl ook steenkool en zout gevonden worden. Er wordt in Yunnan een Mandarijnen-aialect gesproken, dat aan het dialect van Peiping (Peking) doet denken. De muren van de hoofdstad, Yunnanfu, hebben ook wel iets weg van de wallen van Peking. Alleen zijn ze veel meer verweerd en afgebrokkeld. Er wonen in Yunnan slechts 500 buitenlanders, waaronder 100 Amerikanen, terwijl de overigen meeren- deels Franschen zijn. Yunnanfu is door een 529 mijl langen spoorweg verbonden met de zuid waarts gelegen stad Haiphong, een der voor naamste kustplaatsen van Indo-China. De spoorweg is Fransch bezit en het is deze spoor weg, die Yunnan in den greep van de Quai d'Orsay gebracht heeft. De grond voor dezen spoorweg werd verstrekt door het gouvernement van Yunnan. De politiebewaking in de spoor- Wegzöne wordt door de Chineesche autoritei ten uitgeoefend. Er zijn dus geen buitenland sche troepen, zooals dat in de Mandsjoerijsche spoorwegzönes het geval was. Wel echter zijn er troepen van het Fransche Vreemdelingenlegioen opgesteld onmiddellijk aan den spoorweg zelve en wel op eiken kilo meter een afdeeling. Yunnan wordt door den Chineeschen gou verneur, generaal Lung Yun, krachtig gere- Beerd en behoort tot de meest rustige en gepa cificeerde provincies van China. Wel is er enkele jaren geleden een communistische be weging geweest, die zich van verschillende dor pen had meester gemaakt, doch de roode broe ders zijn sedertdien met energie uitgeroeid. Wet de bandietenbenden is ook krachtig af gerekend. Een bandiet van groot formaat heeft zich ech ter staande kunnen houden en wel de beruchte Li Shao-Tsung, die met zijn bende verblijf houdt in het Zuid-Westen van Yunnan bij de grenzen van Burma. Het zou voor het leger van Yunnan, bestaande uit 26000 man welbe- Wapende troepen, zeer goed mogelijk zijn Li Shao-Tsung en de zijnen naar hun voorvade- ren te zenden, ware het niet, dat de bandiet beurtelings Fransche en Britsche protectie ge- Wet, waardoor hü zich in critieke omstandig heden op buitenlandsch grondgebied in vei ligheid kan stellen. De reden van die geheim- innige protectie is niet met zekerheid vast T$jang-Kai-Sjekde vroegere president van China, thans opperbevelhebber en maar schalk Tsjang-Su-Liang bij de oefeningen der Chineesche luchtvloot, die zeer wordt Uitgebreid met machines, uit Amerika af komstig. te stellen, doch het laat zich gissen, dat zekere buitenlandsche politieke agenten en (mystery- men" er prijs op stellen, zich voor voorkomen de gevallen van bandieten-hulp te verzekeren. Dit verschijnsel komt in het Oosten zeer veel voor. Merkwaardig is het, dat de autoriteiten van Yunnan een zeker ontzag hebben voor de bui tenlandsche protectie, die de roovers genieten. Dit bleek wel zeer duidelijk, toen de provinciale regeering er in slaagde Yu Fa-chi, den luite nant van Li Shao-Tsung, te pakken te Krijgen. Natuurlijk werd Yu Fa-chi onmiddellijk ge- executeerd. Gouverneur Lung houdt niet van halve maatregelen. Tegelijkertijd dat de execu tie plaats vond, werd echter een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd, dat Yu Fa-Chi in de gevangenis een goede behandeling genoot, in afwachting van zijn vonnis. Eerst eenigen tijd daarna werd medegedeeld, dat Yu Fa-chi geëxecuteerd zou worden. Deze geschiede^ nis speelde zich eenige maanden geleden af. In 1931 brak er tegen gouverneur Lung Yun tijdens zijn afwezigheid uit de hoofdstad een revolutie uit. Deze revlutie werd geleid door den vice-gouverneur Lu Han, een neef van Lung Yun. Een andere leidende rebel was Chang Feng-chuen. Generaal Lung Yun werd den opstand betrekkelijk spoedig meester, doch de revolutie heeft toch dit dnaangename resul taat gehad, dat een zeer bekwaam lid van de regeering, Chang Wei-han, heeft af moeten treden. Nu is het opmerkelijk, dat Chang Wei- han zeer nationalistisch en anti-Fransch ge zind was. Een ander feit, dat de aandacht trok was, dat de Fransche autoriteiten er met klem op aangedrongen hebben, naar zij beweerden uitsluitend en alleen om redenen van humani teit, dat Chang Feng-chuen niet terechtgesteld werd. Deze zit thans nog in de gevangenis te Yunnanfu. Een ander eigenaardig verschijnsel was, dat de Franschen wisten te bewerken, dat Lu Han in de regeering gehandhaafd werd. Het zou verkeerd zijn te meenen, dat gene raal Lung's toegevendheid op Fransche sym- pathiën berust. Lung is integendeel zelf ook anti-Fransch. Toen Tsjang Kai Tsjek verordende, dat de provinciale regeeringen tien procent van alle salarissen en loonen moesten heffen voor de vorming van een fonds tot bestrijding van de Japansche invasie, ging Lung inderdaad tot die heffing over. De gelden echter werden ge stort in een fonds ter bestrijding van een mo gelijk geachte Fransche invasie en er zijn uit dit fonds inderdaad legervliegtuigen aange schaft. Dat de gouverneur niettemin een groote voorzichtigheid ten opzichte van de Fransche autoriteiten in acht neemt, houdt verband met het voren geschetste feit dat de Franschen door middel van hun spoorweg door Yunnan deze provincie in economisch opzicht volkomen beheerschen. Dit verdiént een nadere toe lichting. Practisch genomen kunnen in Yunnan geen personen en goederen binnenkomen zonder de toestemming van de Fransche autoriteiten te Hanoi, waardoor deze provincie aan de genade van de Quai d'Orsay is overgeleverd. Men be hoeft natuurlijk niet over de zuidgrens door middel van den Franschen spoorweg in Yun nan binnen te komen, men kan deze provincie ook door China bereiken. Dat kan men, even goed als het ook mogelijk is, naar de Noord pool te gaan. De reis over zee van Canton naar Haiphong en per trein van Haiphong via Ha noi naar Yunnanfu duurt nog geen week. Wil men echter door China in Yunnan binnenko men, dan moet men eerst per rivierboot van Canton naar Nanning in Kwangsi reizen. Van Nanning moet men per karavaan verder trek ken naar Yunnanfu en alleen deze karavaan- reis kost 23 dagen. Hoever de Fransche willekeur gaat moge blijken uit het feit, dat via Fransch Indo- China geen radio-artikelen in Yunnan ge ïmporteerd mogen worden, aangezien deze als „oorlogsmateriaal" beschouwd worden. Nu is er in Yunnan een agentschap van Siemens Halske. Wanneer iemand in Yunnanfu een radiotoestel wil koopen, dat feitelijk 400 Shanghai-dollars kost, dan zal hij tengevolge van het omslachtige en dure transport van Shanghai door het Chineesche binnenland 800 Shanghai-dollars voor het toestel moeten be talen. Indien het toestel via Haiphong langs den spoorweg mocht binnénkomen, dan kon Sie mens het leveren uit haar Honkong-filiaal en dan zouden de totale onkosten van het appa raat inclusief de in Tonkin geheven transito belasting niet meer dan 500 Shanghai-dollars bedragen hebben. Zooals voren reeds vermeld, heeft de pro vinciale regeering van Yunnan uit een speciaal fonds legervliegtuigen gekocht. Yunnan be schikte reeds over eenige vliegende doodkisten, afgedankte Fransche legervliegtuigen,, die na den Europeeschen oorlog waren gekocht. Prac tisch waren deze antiquiteiten niet te gebrui ken. Daarom was besloten zes Amerikaansche Arrow-planes aan te schaffen. Toen deze vlieg tuigen echter in Tonkin waren aangekomen, weigerden de Fransche autoriteiten den door voer naar Yunnan, aangezien de „Fransche be schavingszending" den invoer van oorlogsma teriaal (anders dan uit Fransche bron) niet ge doogde. De Amerikaansche consul te Yunnanfu protesteerde te vergeefs bij de Fransche autori teiten te Hanoi. Eerst toen de Amerikaansche regeering stappen te Parijs liet doen, werd de doorvoer van de vliegtuigen vrijgegeven. Merk waardigerwijze zijn de vliegtuigen echter be schadigd aangekomen. Dit heeft de regeering wel wat ontmoedigd en de volgende vier vlieg tuigen werden bij een Fransche firma besteld; zij waren van mindere kwaliteit. Aldus kreeg men de zonderlinge verhouding, dat Frankrijk aan Yunnan legervliegtuigen leverde, teneinde deze provincie tegen een mogelijke Fransche invasie te beschermen. Dat het nog niet tot een invasie gekomen is, komt voor rekening van de omstandigheid, dat Frankrijk de provincie practisch toch al reeds beheerscht. Er is voor China maar één middel om de provincie Yunnan van het Fransche juk te bevrijden en dat is het scheppen van betere communicatie-mogelijkheden tusschen Yunnan en Kwangsi. Daarvoor zou noodig zijn de aanleg van een spoorweg of minstens van een autoweg van Yunnanfu naar Nanning, een kostbare geschiedenis, waarvoor voorloopig de middelen ontbreken en die overigens op zeer groote moeilijkheden zou stuiten; daarvoor zullen de Fransche autoriteiten te Hanoi wel zorgen. Verwachting: Matige noordelijke tot |j westelijken wind, betrokken tot zwaar EE bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk EE regenbuien met vooral in het Oosten nog EE EE kans op onweer. Kouder. H Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk guur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii GENEVE, 9 April. (Reuter) Het volkenbonds secretariaat deelt mede, dat de commissie van drie, welke tot taak heeft de voorbereidingen te bestudeeren voor de stemming in het Saar- gebied, op grond van een convocatie van den voorzitter baron Aloisi op 16 April te Rome zal bijeenkomen. De commissie zal dan het rap port behandelen, dat de juridische commissie heeft opgesteld. De te Bern verschijnende „Bund" publiceert heden eenige bijzonderheden over dit rapport, dan tot dusver geheim is gehouden. De kwes tie van het stemrecht is volgens het blad aldus opgelost, dat ieder die op 28 Juni 1919 in het Saargebied woonde, stemrecht heeft, zonder onderscheid van nationaliteit. Het begrip domicilie zou zijn vastgesteld over eenkomstig een beslissing van het Permanent Hof, n.ï. als „vestiging, met het ernstige voor nemen er te blijven wonen". Vergadering van domicilie of van nationaliteit na 28 Juni 1919 zouden derhalve geen invloed hebben op het stemrecht. De commissie heeft zich uitgesproken tegen het toekennen van stemrecht aan de toen malige Fransche bezettingstroepen en ook de opvatting van de hand gewezen, dat ook de z.g. „Saarganger" stemrecht zouden hebben, d. w. z. degenen, die naar het Saargebied zijn gegaan om een bepaalde roep of richting te versterken. Over de wijze van stemming, naar districten of gemeenten, is uitvoerig gediscussieerd. Frankrijk gaf de voorkeur aan een gemeente lijk stelsel, doch de commissie heeft dit plan verworpen, omdat verscherping van de Duitsch- Fransche tegenstelling er het gevolg van zou kunnen zijn. De commissie spreekt zich uit voor districtsgewijze stemming, waarbij echter niet het totaal resultaat van alle districten, volgens de huidige bestuursindeeling, den door slag geeft, maar het resultaat in de diverse districten afzonderlijk. De regeeringscommissie voor het Saargebied zou volgens genoemd blad hebben te kennen gegeven, dat zij militaire bescherming, gelijk de president Knox die had verlangd, niet nood zakelijk acht. Wat de kosten betreft, wordt voorgesteld die te verdeelen tusschen Duitschland en Frank rijk of anders een internationale leening uit te geven. Een kijkje in de tentoonstelling van werkstukken voor den door de Hitlerjeugd georganiseer den vakwedstrijd. Eenige modellen van boerenwoningen LONDEN, 9 April (Reuter). Een groote internationale bende valsche munters, die reeds gedurende een jaar Engelsche bank biljetten en verschillende gouvernements zegels namaakte, en bovendien tot een be drag van meer dan een millioen pond stukken der Poolsche staatsleening had vervalscht, is door Scotland Yard ont maskerd. Nadat in de voornaamste Europeesche hoofdsteden een onderzoek had plaats ge had, ontdekte men dat de bende haar zetel te Warschau had. Een ambtenaar van Scotland Yard reisde naar Warschau, waar in een donkere buitenwijk de werkplaats der valsche munters werd ontdekt. Acht tien personen werden gearresteerd. Het is mogelijk, dat aan deze affaire nog grooter beteefcenis moet worden toegemeten, dan uit het bovenstaande zou blijken; misschien is het totaal bedrag der vervalschingen nog veel grooter dan een millioen pond. Aangezien de leiders der bende te Londen zouden vertoeven of op weg naar Londen zouden zijn, nam de Bank van Engeland een werkzaam aandeel in het onderzoek. LONDEN, 9 April. (Reuter.) In het La gerhuis heeft afgevaardigde Boothby de volgende vragen gesteld aan den minister van Buitenlandsche Zaken: Bent U opmerk zaam gemaakt op de aanzienlijke toene ming der begrooting voor de uitgaven van de marine, het landleger en de luchtvaart van Duitschland? Bent U van plan direct stappen te nemen om het doel van deze hoogere uitgaven vast te stellen? Vormen deze hoogere uitgaven een schending van het Verdrag van Versailles? Ook afgevaardigde Spears stelde Simon de vraag of deze in het bezit is van eenige infor matie over de aanzienlijke toeneming der Duit- sche oorlogs-begrooting. Voorts wil hij weten, of de minister van plan is eenige stappen te doen om een schending van het verdrag van Versailles door Duitschland te verhinderen, in het bijzonder met het oog op de Duitsche uil gaven voor een luchtvloot met een militair karakter. Simon antwoordde: De Duitsche begrootings- voorstellen voor marine, landleger en voor de luchtvaart zijn officieel op 26 Maart gepubli ceerd. In vergelijking met 1933 zijn zij als volgt hooger: de marine-uitgaven, welke over 1933 183 milioen R.M. hebben bedragen, zün voor 1934 op 233 millioen R.M. vastgesteld, d.i. 50 millioen hooger; voor het landleger: in 1933 472 millioen in 1934 647 millioen, d.i. 175 mill. R.M. meer. Voor de luchtvaart waren in 1933 uitgetrokken 78 millioen, voor 1934 wordt be groot 210 millioen R.M., dus 132 millioen RM. meer. De Engelsche regeering heeft deze aangele genheid in ernstige overweging. Ik heb den Britschen ambassadeur te Berlijn verzocht bij de Duitsche regeering over deze aangelegenheid informaties in te winnen. Boothby (cons.) vroeg wanneer de minister in staat denkt te zijn in de aangelegenheid een nieuwe verklaring af te leggen. Simon ant woordde: Ik hoop deze week nog inlichtingen te ontvangen. In het verder verloop der debatten over de Duitsche legeruitgaven vroeg afgevaardigde Boothby nog of de Engelsche regeering in ver band met de verhoogde uitgaven van Duitsch land voor zijn vloot, leger en luchtvaart en ook in verband met den algemeenen toestand op het Europeesche vasteland oogenblikkelijk stappen denkt te doen voor de versterking van de Engelsche luchtvloot. Hierop antwoordde MacDonald: Deze kwestie maakt een punt van ernstige overweging uit. Op het oogenblik echter kan ik niets toevoegen aan hetgeen Baldwin den 8sten Maart over de luchtvaartpolitiek heeft verklaard. Generaal Spears vroeg vervolgens aan den minister van Buitenlandsche Zaken, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om te voorkomen, dat door de verhoogde Duitsche oorlogsuitgaven, vooral voor de luchtvaart, de ontwapeningsconferentie schipbreuk lijdt. Hierop zeide Sir John Simon: Eden woont Dinsdag de zitting van het Bu reau der Ontwapeningsconferentie bij. Het ver loop van deze zitting dient te worden afge wacht alvorens er in deze aangelegenheid iets te zeggen valt. Zondagavond vaardigde de Engelsche politie dringende waarschuwingen uit aan vele havens en vliegterreinen om op binnenkomende reizi gers, leden der bende, te letten. Of vervalschte documenten reeds in omloop zijn gebracht, is nog niet bekend. De pers re kent met de mogelijkheid dat de handel in de door de vervalschingen getroffen staatsleenin- gen waaronder zich zou bevinden de m 1927 door de Engelsche bankiers Lazard Brothers uitgegeven 7 proc. Poolsche leening van twee millioen pond voorloopig zal worden ge staakt. Een later telegram meldt dat heden te Lon den een belangrijke conferentie werd gehouden tusschen ambtenaren van Scotland Yard en van de ministeries van Binnenlandsche Zaken, waaraan ook de procureur-generaal deelnam. Besproken werden oa. de te Warschau plaats gehad hebbende sensationeele arrestaties. De conferentie zal beslissen of uitlevering zal worden gevraagd, opdat de verdachten te Lon den zullen kunnen terecht staan tegelijk met drie op 3 dezer te Londen aangehouden Polen. Vertegenwoordigers dei Engelsche en Pool sche regeeringen zullen, naar men meent te weten, beraadslagen alvorens nieuwe maatrege len zullen worden genomen. De aanhoudingen op 3 dezer werden tot heden geheim gehouden in het belang van het onderzoek. De „News-Chronicle" van hedenmorgen be vat over deze aangelegenheid reeds eenige mededeelingen, waaruit o.a. blijkt dat te War schau 17 arrestaties plaats hadden. De bende zou bestaan uit minstens 20 leden o.w. be kwame graveurs. Een deskundige noemde de vervalschte bankbiljetten „perfect". Ze waren niet geteekend, doch op platen gegraveerd. Reuter seint nog nader uit Warschau: De Poolsche pers wijdt veel aandacht aan de arrestaties die te Londen en te Warschau hebben plaats gehad in verband met de ont dekking der groote internationale valsche mun tersbende. Vervalscht zijn voornamelijk obli gaties der Poolsche 7 pet. stabilisatieleening, verder bijzondere zegels die in Engeland wer den uitgegeven voor werkloozensteun, dollars en Fransche franken, als ook andere waarde papieren. Zoolang het onderzoek niet teneinde is weigeren de autoriteiten nadere bijzonder heden mede te deelen. Het is evenwel bekend, dat zich onder de gearresteerden de stichter van de beruchte speelclub Majeran, alsook enkele familieleden van den in Londen gearresteerden Neumark bevinden. Huiszoekingen hebben in de woningen van de leden der bende plaats gehad; een groote massa vervalschte papieren wier waarde in de millioenen loopt, werd gevonden. De zaak toont nog steeds neiging om zich uit te breiden. Maandag heeft Z. H. de Paus de leden van de buitenlandsche persvereeniging te Rome in particuliere audiëntie ontvangen. Dit is de eer ste maal, dat de vertegenwoordigers van bui tenlandsche bladen ten Vaticane toe een Pau selijke audiëntie werden toegelaten. De H. Vader liet zich eenige der in de con sistorie-zaal verzamelde leden der „Stampa Estera" voorstellen en antwoordde dan in een korte toespraak op een adres van hulde, dat Hem overhandigd werd. Zijne Heiligheid zeide er zich over te verheu gen, dat Hij de vertegenwoordigers der wereld pers in waarlijk vaderlijke gevoelens begroe ten kan. Het was Hem niet alleen een vreugde hen hier te zien, maar Hij had er ook naar verlangd hen te mogen toespreken. Vóór alles wilde Hij hen bedanken voor hun belangstelling en htm steun tijdens het Heilig Jaar. Wanneer dit zoo mooien en zoo grooten weerklank gehad heeft in heel de wereld, dan is dit niet op de laatste plaats te danken aan de medewerking der bui tenlandsche persvertegenwoordigers te Rome. Vervolgens verleende Zijne Heiligheid den aanwezigen den Apostolischen Zegen. Valschemuntersbende te Warschau ontdekt. De Saarkwestie. Commissie van drie op 16 April te Rome bijeen. Mijnramp in Japan; veertig mijnwerkers be dolven. Grootsche hulde aan Don Bosco te Turijn. Debatten in het Lagerhuis over verhoogde mi litaire uitgaven in Duitschland. Buitenlandsche pers bij den H. Vader. A-s. Vrijdag vindt een bespreking plaats op het Ministerie van Sociale Zaken over een herzie ning der steunregeling. Pastoor Chr. Olifiers te Monster overleden. De lfln Hoek van HollandRotterdam zal bij den zomerdienst 1935 geëlectrificeerd zijn. Verhooging van den rijkspost voor ontwikke ling en ontspanning voor werkloozen met f 250.000. Overeenkomst handelsverkeer tusschen Neder land en Tsjecho-Slowakije geparafeerd. Studiereis van geïnteresseerden bij den koffie handel naar Brazilië. Steunverleening voor vlasteelt en voor gedena tureerde consumptie-aardappelen. Jaarvergadering van den Ned. Bond tot Kinder bescherming. New-Yorksche Beurs. Stemming algemeen zwakker, later eenigszins verdeeld. Het groote probleem van de opvoe ding van het kind wordt in deze da gen voor ons ouderen zoo klaar en zuiver belicht door Gods genade nu Hij de kleinen roept naar Zijn maal tijd. Al te beducht, dat het kind de grootheid van de handeling niet zal begrijpen, worden wij, grooteren zoo vaak getroefd door de antwoorden van het kind. Welke grijsaard is in staat de grootheid van God-met-ons te meten? Wie is ontvankelijker om het teere geheim van Mensch en God te aanvaarden dan het ongerepte, on- besmeurde kind? Het kind dat nog zoo na staat aan het oneindige. God en kind" is voor de ouders in deze dagen van de Eerste Heilige Communie der kleinen een onderwerp om te overdenken. Het kind kan ons leeren. Laten we het opvoeden met woord en voorbeeld. Ons vermanend woord moet werkelijkheid worden door ons leven. Eerst dan zijn wij voor het kind een kracht ter opvoeding. Eerbiedigen we dit teer geheim: God en kind. MILAAN, 9 April (Reuter) Zondag werden de reliquien van den op den lsten Paaschdag heilig verklaarden Don Bosco in zijn geboorte stad Turijn plechtig bijgezet. Ondanks het slechte weer werd er aan de processie, die de in goud en kristal opgebaarde reliquien van den Heilige meevoerde, door ongeveer 300.000 personen deelgenomen. Alle klokken van Turijn luidden, terwijl de enorme stoet naar Valdocco trok. waar Don Bosco de orde der Salesianen gesticht heeft. De H. Mis werd gecelebreerd door den Aarts bisschop van Turijn. Aan de plechtigheden namen vijf kardinalen, onder wie de hoogste geestelijke waardigheids- bekleeders van Frankrijk, Polen en Spanje, eenige prinsen*van het koninklijk huis, de Ita- liaansche gezant zij den H. Stoel, de Argentijn- sche gezant, meer dan honderd bisschoppen en prelaten, het Kapittel der Salesianen en de vertegenwoordigers van alle wereldlijke autori teiten deel. Stand op Dinsdag 1 uur vm.: 743 Vorige stand: 746

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1