GEEN GARANTIES ZONDER ONTWAPENING De Tsjeljoeskin-expeditie Het nieuws van heden ENGELANDS STANDPUNT DE REDDING NAGENOEG VOLTOOID DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 12 APRIL 1934 Avondblad Komende Lagerhuisinterpellaties inzake de Duitsche mili taire begrooting Geen internationale politiemacht Particuliere besprekingen te Genève Von Neurath zal ant woorden Sir Simon Pressard in verhoor De Augiasstal van Stavisky niet te reinigen? Heele redactie gearres teerd Van de „Oesterreichischer Beobachter" Uit de diamant-industrie ROOSEVELT EEN JAAR PRESIDENT In een boek geeft hij rekenschap van zijn bewind Engeland zet den verkoop van ruwe diamanten stop Ex-keizerin Zita naar Weenen? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii| De Kleine Entente en de Sovjet-Unie Weldra erkenning? Hakenkruisvlag weg geschoten APRIL-GRILLEN DE RAMP IN HAKODATE Beschermingswet in Britsch-Indië Tegen revolutionnaire activiteit Drie jaar Spaansche republiek Vuurwerk-explosies Speculant te Chicago aangeklaagd Men leefde in onafgebroken vrees voor den vernielenden ijsgang Rapport aan regeering Wirt's onthullingen De prof. naar huis gestuurd Alarmtoestand te Sara- gossa Zeeliedenstaking in Denemarken De Oosterspoorweg Nieuwe verwikkeling Belastingverhooging in Amerika DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De iinksche agitatie in Frankrijk Terroristen in Joego slavië Berlijn gekwetst door een film Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18691 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingea- mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 12 April (Reuter) De opdracht welke lord Eden van Mac Donald en Sir John Simon naar Genève heeft meegekregen luidt volgens de „Oeuvre" als volgt: Men moet een ontwapening, al is deze dan nog zoo gering, in ruil krijgen voor de door Frankrijk gevraagde garanties, daar onze openbare meening dat eischt. De „Oeuvre" meent, dat het tot stand komen van een overeenkomst hierdoor niet gemakke lijker zal worden gemaakt. De Fransche re geering kan den generalen staf en den oppersten oorlogsraad reeds moeilijk winnen voor be- Wapenings-beperking en het zal vrijwel onmo gelijk zijn, om deze instanties te bewegen tot ontwapening. LONDEN, 11 April. In de Woensdag gehou den kabinetszitting heeft Simon rapport uit gebracht over de besprekingen, welke hij met den Franschen ambassadeur te Londen heeft gevoerd over de ontwapeningskwestie. Met het oog op de Dinsdag te houden begrootingsrede- voering gaat de aandacht der regeering thans in de richting van de binnenlandsche politiek. De conservatief Boothby zal Maandag den minister van Buitenlandsche Zaken opnieuw vragen stellen over de verhoogde cijfers der Duitsche begrooting Het liberale lid Mander zal Donderdag de aandacht der regeering vestigen op de aanbie dingen der Duitsche regeering voor den bouw van oorlogsschepen voor de Braziliaansche marine en vragen, welke actie zal worden on dernomen met het oog op het feit, dat by de artikelen 170 en 192 zulks een schending van het verdrag van Versailles beteekent. Clifton Brown zal Dinsdag den minister van Handel vragen of hij met het oog op het feit, dat Duitschland weigert zijn leeningen terug te betalen, hoewel het tegelijkertijd groote be dragen uitgeeft voor herbewapening, stappen zal ondernemen om een invoerverbod af te kon digen voor alle naar Engeland gezonden Duit sche waren, tot dat Duitschland zijn hoogere bewapeningsuitgaven weer vermindert. GENèVE, 11 April. Woensdag heeft een par ticuliere gedachtenwisseling plaats gevonden tusschen eenige leden van het presidium der Ontwapeningsconferentie. Eden heeft met Mas- sigli en den vanochtend gearriveerden Roe- meenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Titoelescoe, een bespreking gehad en vanavond een bespreking met Wilson. Titoelescoe heeft de vertegenwoordigers der Kleine Entente Benesj en Fotisj gesproken en zich ook met Boris Stein in verbinding gesteld. LONDEN, 11 April. De door de Engelsche regeering reeds vroeger als voorbarig verwor pen gedachte aan een internationale politie macht onder controle van den Volkenbond is heden door den liberaal Lord Davis in het Hoogerhuis ter sprake gebracht. Lord Davis Vroeg of de regeering hare bereidwilligheid zou willen uitspreken tot overweging van de vor ming van een internationale politiestrijomacht. Lord Ponsonby, de leider der labouroppositie, die tot dusverre het voorstel inzake een zoo danige politiemacht ten zeerste had aangehan gen, verklaarde, dat de moeilijkheden der voor stellen van Lord Davis bijna onoverkomelijk waren. De onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Lord Stanhope, ver klaarde o.a., dat hij niet geloofde, dat de we reld reeds een tijdstip had bereikt, waarop zy rijp is tot afschaffing van haar nationale le gers. Spr. geloofde ook niet, dat welke staat ook bereid zou zijn zich te onderwerpen aan een macht, die in werkelijkheid een „super staat" zou vormen. De Volkenbond is niet opgericht om oorlog te voeren, maar om oorlog te verhinderen. En geland is overigens reeds door het pact van Locarno verplicht onder zekere omstandigheden dergelijke legertroepen ter beschikking te stellen. De Engelsche regeering kan derhalve de voorstellen van Lord Davis niet aanvaarden. LONDEN, 11 April Reuter meent te we ten dat de Duitsche minister van buitenland sche zaken von Neurath den Britschen ambas sadeur te Berlijn heeft doen weten dat hij nota had genomen van de Britsche vragen aangaan de de verhoogde Duitsche legerbegrooting en dat hij den ambassadeur te gelegener tijd een geschreven antwoord zou doen toekomen. PARIJS, 12 April. (Reuter. Gisteren is de vroegere procureur-generaal Pressard, een zwa ger van Chautemps, door de parlementaire com missie van onderzoek inzake de Stavisky- affaire gehoord. Pressard trachtte zich bovenal schoon te wasschen van de verdenking, dat hij verantwoordelijk is voor de vertraging van het gerechtelijk onderzoek tegen Stavisky en dat hij in verband zou staan met den moord op Prince. Zooals bekend, had de president van het Hof, Lescouvé, Dinsdag voor de commissie Pressard ernstig beschuldigd, zoodat de publieke opinie de arrestatie van Pressard verlangde. De ver verklaringen van Pressard hebben evenwel de zaak niet voldoende opgehelderd, zoodat hij nogmaal zal worden gehoord, te zamen met Lescouvé. Uit het verhoor is wel gebleken, dat de zaak zoo ingewikkeld is, dat de pers reeds het vermoe den heeft geuit dat de regeering niet sterk genoeg zal zijn om den „Augiasstal" te reinigen. WEENEN, 11 April Heden is een huiszoe king gehouden in het gebouw van de „Oester reichischer Beobachter", waar de gearresteerde dr. Spann wedewerker was. De middag-editie van het blad werd verboden. Het is de vraag of de ochtend-editie nog zal verschijnen. Laat op den avond is n.l. het geheele redactiepersoneel in arrest gesteld. Het blad is eigendom van prins Josias von Koburg. Het verbod van de middageditie, het in beslag nemen van de „Wiener Neueste Nach- richten" en de ontheffing uit zijn functie van professor dr. Antonius, worden in verband ge bracht met de conferentie van de veiligheids directeuren der bondslanden, welke hedenmid dag onder voorzitterschap van vice-kanselier Fey bijeen is gekomen. NEW-YORK, 11 April. (Reuter) In zijn boek, aat morgen verschijnen zal en waarin hij als het ware aan de hatie rekenschap geeft van het eerste jaar van zijn bewind, verklaart pre sident Roosevelt, dat zijn politiek wellicht re- volutionnair is wat betreft de aangenomen maatregelen en dat de methoden verschillen van die tot dusver gebruikt werden, doch dat zijn politiek noch fascistisch, noch communis tisch is. In Amerika is geen opheffing van klassen, noch van de partijen. ANTWERPEN, 11 April. (Reuter) Eenige dagen geleden heeft een vergadering plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de Ant- werpsche beurs gn van de werkgevers en werk nemers in de diamantindustrie. In aansluiting daarop werd een delegatie naar Londen ge zonden met de opdracht de Diamond Corpora tion te verzoeken den verkoop van ruwe dia mant voorloopig te staken en de prijzen op hetzelfde niveau te houden. In naam van alle producenten van ruwe diamant neeft thans de Diamond Corporation aan de vertegenwoordigers der Antwerpsche diamant-industrie doen weten, dat na een ac- coord tusschen alle producenten van ruwe dia mant deze maand te beginnen, geen enkele ruwe steen meer verkocht zal worden en dat de prijzen gestabiliseerd zijn op een solide ba sis. Deze tijding heeft te Antwerpen een zeer goeden indruk gemaakt. VERWACHTING: krachtige tot matigen, later wellicht verder afnemende Zuid- EE e| Westelijke tot Zuid-Oostelijken wind, EE meest half bewolkt, aanvankelijk nog H kans op regen of onweer, iets kouder des Er nachts, overdag waarschijnlijk weinig ver- andering in temperatuur. §E Hoogste barometerstand: 765.8 te Thors- Er haven. Laagste barometerstand: 745.3 te Holly El head. EE Zon op 5.12, onder 6.51. Licht op 7.21. EE EE Maan op v.m. 4.20, onder n.m. 5.23. EE mmli PRAAG, 11 April (Reuter) Het blad „Pravo Lidu", meldt uit Weenen, dat ex-keizerin Zita zich te Weenen wil gaan vestigen, waar reeds een paleis voor haar zou zijn ingeruimd. Naar het blad verder weet te berichten, zou ex-keizerin Zita ervan overtuigd zijn, dat haar het beschikkingsrecht verleend wordt over de oude bezittingen der Habsburgers en hierbij zou zij steunen op de vroegere beloften van minister Schuschnig en den Weenschen burge meester Schmitz. Tevens meldt het blad uit Boedapest, dat het denkbeeld van het herstel der Habsburgers ook in Hongarije veld begint te winnen. LONDEN, 12 April. (Reuter). Het bezoek van den Sovjet-gedelegeerde Stein aan den Roe- meenschen minister van Buitenlandsche Za ken, Titoelscoe, te Genève wordt hier in ver band gebracht met de erkenning van Sovjet- Rusland door de Kleine Entente. De onderhandelingen moeten reeds ver ge vorderd zijn. Men hoopt binnenkort, vermoedlijk tijdens het verblijf van Titoelescoe te Parijs, een over eenkomst te bereiken. De voornaamste hindernis in de Russisch- Roemeensche verhouding, de Bessarabische kwestie, is verleden jaar uit den weg geruimd door het afsluiten van het verdrag tot vast stelling van het begrip „aanvallende staat". REICHENAU, 11 April. (D.N.B.) In de omge ving van Reichenau in Beneden-Oostenrijk heb ben Nat.-Soc. onlangs de hakenkruisvlag op de bergen geplant, welke ondanks alle pogingen der autoriteiten niet weggehaald kon worden. Artillerie moest worden aangevoerd om de vlag weg te schieten. In Schotland moest men de sneeuwploeg weer te voorschijn halen, daar een sneeuw storm de velden weer met een witte massa bedekte. De door de vuurzee dakloos geworden inwoners verlaten met wat geredde zaken de Japansche ongeluksstad. NEW DELHI, 11 April (Reuter). De bescher mingswet welke ten doel heeft de Indische sta ten te beschermen tegen alle soorten van re volutionnaire activiteit, gevoerd van uit Britsen Indië, is na heftige debatten door de wetge vende vergadering met 57 tegen 28 stemmen aangenomen. MADRID, 12 April. (Reuter.) In verband met den derden verjaardag van de Spaansche Republiek heeft de regeering 12, 14 en 16 April tot nationale feestdagen verheven; men rekent erop, dat 14 April de veelbesproken amnestie wet zal worden afgekondigd. Aangezien de sociaal-democraten zich even wel sterk tegen de wet verzetten, vreest men, dat het doorvoeren van de wet gevaar loopt. MADRID, 12 April. (Reuter.) Door onvoor zichtigheid in de werkplaats van een vuurwerk maker heeft een ontploffing plaats gehad. De geheele familie van den eigenaar, welke uit zes personen bestond, is om het leven gekomen. ALMERIA, 12 April. (Reuter.) In eeen vuur werkfabriek heeft een ontploffing plaats ge had, waardoor vijf arbeiders werden gedood en vier ernstig gewond. WASHINGTON, 12 April. (Reuter.). De mi nister van Landbouw, Wallace, heeft heden een aanklacht ingediend tegen den handelaar Ar- MOSKOU, 12 April (Reuter). De leider van de expedities tot redding van de bemanning van de „Tsjeljoeskin", Oesjakoff, heeft de regeerings- commissie een rapport overhandigd, waarin hij het volgende verkaart: Den 7en April startten drie vliegtuigen van Wankarem naar het kamp van professor Schmidt, dat in 45 minuten werd bereikt. Bij de landing werd het toestel van Slepneff beschadigd, het kon evenwel ter plaatse worden gerepareerd. De beide andere vliegers, Kamanin en Molo- koff, keerden terug naar Wankarem met vijf leden van de bemanning van de „Tsjeljoeskin" aan boord. Oesjakoff zelf verbleef drie dagen in het kamp van professor Schmidt, dat door groote ijsblok ken is omsloten. De schipbreukelingen zijn on dergebracht in een barak en verder in tenten; overal zijn kachels geplaatst, waardoor de tem peratuur op peil blijft. Levensmiddelen, brand stof, warme kleeding, alsmede koek en gebak zijn in voldoende mate voorhanden. Oppervlakkig bezien lijkt het leven in het kamp dus draaglijk. In werkelijkheid heeft men echter in onafgebroken vrees voor ijsgang. Op 8 April werd de keuken door ijsgang ver nield. Op 9 April beleefden de schipbreukelin gen den sterksten iisdruk sinds het vereaan van hun schip; de barak werd ingedrukt, een motor boot werd vernield en een deel van het hout materiaal begraven. Het vliegveld, waar het toe stel van Slepneff stond, werd geheel vernield. Door een tweeden ijsdruk veranderde geheel de omtrek van het kamp. In het kamp heerscht een mobilisatie-dis cipline, welke voorbeeldig is; eenige oogenblik- ken na het waarnemen van een verhoogden ijs- druk nemen de manschappen hun aangewezen plaatsen in. De autoriteit van professor Schmidt en zijn plaatsvervanger Bobrowsk is bewonderenswaar dig. Het wegvoeren van de schipbreukelingen ge schiedt volgens een lijst, welke is opgesteld over eenkomstig den physieken toestand en het uit houdingsvermogen van de mannen. Den 9en April heeft een aantal mannen het toestel van Slepneff naar een vliegveld, dat l'A kilometer verder lag, gesleept, aangezien het eerste, zooals reeds gemeld, door den ijsgang werd vernield. Den volgenden dag had Slepneff zijn toestel gerepareerd en bracht hij zes personen naar het vaste land, terwijl Kamanin in een vlucht 3 en Molokoff in drie vluchten 13 personen ver voerde. Op 11 April ondernam Kamanin drie vluchten en bracht 15 personen naar Wanka rem. Denzelfden dag bracht Molokoff in vier vluchten 20 personen in veiligheid, onder wie professor Schmidt. Nog 28 personen bleven onder leiding van Bobrowsk in het kamp, vast overtuigd van hun redding. Op 7 April is een span honden naar het kamp gebracht, waardoor het den overblijven- den gemakkelijker wordt, de waardevolle in strumenten te bergen. Van Wankarem worden de geredden naar Kaap Wellen gebracht en vandaar verder naai de Voorzienigheidsbocht. Oesjakoff hoopt, dat bij gunstig weer het red dingswerk 12 April beëindigd zal worden. Denzelfden dag zal professor Schmidt, indien zijn gezondheidstoestand niet betert, naar een ziekenhuis in Alaska worden gebracht. thur Cutten, die buitengewoon groote specula tieve operaties op de graanmarkt te Chicago verricht; hij wordt er van beschuldigd, de wet in zake de termijn-operaties te hebben over treden. Verder wordt Cutten beschuldigd van samen spanning, doordat hij met diverse andere graan- firma's zou zijn overeengekomen, zijn transac ties verborgen te houden door onjuiste boekin gen, fictieve facturen en onware mededeelin gen in de boeken dezer andere firma's. Cutten moet op 14 Mei a.s. voor het hof te Chicago verschijnen. WASHINGTON, 11 April. (Reuter). De zit ting der commissie, welke een onderzoek instelt naar de opzienbarende onthullingen van prof. Wirt, is heden niet doorgegaan. Toen Wirt by het Capitool aankwam werd hem gezegd, dat hy niet meer behoefde terug te komen, dat hy zyn onkosten kon declareeren en naar huis kon gaan. MADRID, 11 April. (United Press). Tenge volge van de staking is in de provincie Sara- gossa de alarmtoestand afgekondigd. De minis ter van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat het afkondigen van den alarmtoestand nood zakelijk was. De autoriteiten van Saragossa zijn er van overtuigd, de staking, die een politiek en geen economisch karakter heeft, meester te worden. De toestand in de stad Saragossa is veel verbeterd en was vandaag normaal. KOPENHAGEN, 12 April. (Reuter.) De wilde staking van de Deensche matrozen en stokers is te middernacht begonnen. Resp. 10 en 16 pCt. van de leden van de beide bonden hebben zich voor de staking verklaard, de meesten hunner zijn werkloos. Men moet dus afwachten, wat de schepelingen zullen doen, die momenteel nog op zee zijn, temeer aangezien de stakers niet door de vakbonden worden geholpen. CHABAROVSK, 12 April (Reuter). In de nabijheid van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn door den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg werkzaamheden begonnen, welke wijzen op een plan om onder den Oosterspoorweg door een kruising aan te leggen van deze spoorlijn met den nieuwen spoorweg Toumijn-Foutsin-Cha- barovsk. De directeur van den Oost-Chineeschen spoorweg heeft tegen deze werkzaamheden ge protesteerd by den raad van beheer en om on middellijke maatregelen verzocht. WASHINGTON, 12 April. (V. D.) Met 43 te gen 36 stemmen heeft de Amerikaansche Se naat gisteren besloten de inkomstenbelasting voor 1934 te verhoogen met ongeveer 10 pro cent, waardoor men een bedrag van 55 mil- lioen dollar hoopt te verkrijgen. Een amende ment van Senator Couzens tot heffing van een extra „herstelbelasting" op alle inkomens, werd met 46 tegen 44 stemmen verworpen. Een voorstel to. heffing van belasting op oliën en vetten werd eveneens door den Senaat goedgekeurd. Weldra erkenning der Sovjet-Unie door de Kleine Entente verwacht. De ontwapeningskwestie Engeland en de ga ranties. De redding der Tsjeljoeskin-manschappen nagenoeg voltooid. Rapport aan de Russische regeering. Zware heidebrand te Goirle. De „Pelikaan" naar Indië vertrokken. Nieuwe loonkorting in Den Haag? Saneering in de bakkerij. Overval bij een coihmunist in de buurtschap Meddo by Winterswijk. PARIJS, 11 April. (Reuter.) De ambtenaren van het Parijsche hoofdtelegraafkantoor heb ben, zooals ook reeds Maandag en Dinsdag, vanmiddag bij het overgeven van den dienst een kwartier het werk stopgezet en intusschen de „Internationale" gezongen. Te Lyon hebben de postbeambten Woensdag ochtend vroeg een uur lang het werk neer gelegd. De Joego-Slavische poütie heeft in het dis trict Koprivnitza, op aanwijzing van een zeke ren Petrovitsj, die zich bij de autoriteiten aan meldde als lid van een bende Hongaarsche ter roristen, 17 bommen, 17 revolvers en een groote hoeveelheid munitie in beslag genomen. De man legde verder een volledige verklaring af over de activiteit van de bende en de wyzs waarop opruiend materiaal m Joego-Slavié werd binnengesmokkeld. Reeds heeft een groot aantal arrestaties plaats gehad. Petrovitsj bekende dat hy zelf eenige malen goederen over de grens gesmokkeld had en dat hy na het weigeren van een nieuwe opdracht door de bende ter dood was veroordeeld De Duitsche regeering heeft onlangs geprotes teerd by de Britsche regeering in verband met het vertoonen van de Amerikaansche film „Cap tured" in een der Londensche bioscopen. Deze rolprent werd beleedigend genoemd voor de of ficieren van het oude keizerlijke leger. De Duitsche regeering voegde er aan toe, nooit te zullen toelaten dat in Duitschland een anti- Engelsche film zou worden vertoond. De Britsche regeering heeft geantwoord, dat zy krachtens de bestaande wetten geen recht heeft, de besluiten van de gemeentelyke autori teiten ten aanzien van het vertoonen van films te vernietigen. De beruchte Corsicaansche bandiet André Spada, die een week geleden van de gevangenis te Ajaccio naar Marseille is overgebracht, om te worden onderzocht naar zijn geestehiKe ver mogens, heeft sedert zes dagen geen voedsel tot zich genomen. Hij verkeert voortdurend in een toestand van godsdienstige exaltatie en doet den geheelen dag niets anders dan bidden. In het district Narayanganjah (Bengalen) hebben opnieuw gevechten plaatsgehad tus schen Hindoes en Mohammedanen, waarby aan beide zijden dooden en gewonden vielen. De politie arresteerde drie Hindoes en een Moham medaan. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 748 Vorige stand; 747

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1