S T A D S N I E.U WS Op en om de IJmuider pieren Haarlem, 12 April Vreeselijk drama Explosie in café Het strand ontwaakt DONDERDAG 12 APRIL 1934 ,De GODSDIENSTSTRIJD IN RUSLAND" Interessante lezing B. NEL f Hoe lang nog? Personalia W. Kraak t Een ongeval dat nog goed afliep SANTPOORTS RIOLEERING Penetrante gasluchfr HAARLEMSCHE VERKEERS BRIGADE Koperen jubileum MODERNE ORNAMENTEN C.C. Krouwels- Koninginneweg 6 HET DRAMA VAN DEN M. T. S.-er Onderzoek der politie Door de IJmuider sluizen JUFFROUW PEETERS Uit voorzorg bediend DIEFSTALLEN IN DE ZAAN STREEK H f," Drie keer in stations ingebroken Zware eisch wegens herhaling Zakken gestolen Op de pier Een interessante visscherij BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE AGENDA LAATSTE NIEUWS Echtpaar te Kloetinge heeft de hand aan zichzelf geslagen 13 April AMSTERDAM Kelder en achtergedeelte van „Cosmopoliet" in de Regu- liersbreestraat vernield Ontplofbaar gas uit kachel? Niemand ernstig gewond MINISTER VERSCHUUR Z. Exc. verlaat Zaterdag het ziekenhuis WISSELKOERSEN Gisteravond werd voor de leden van de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging Haarlem III een lezing met lichtbeelden gehouden over boven staand onderwerp. De spreker, Mr. Roozemeijer, zette vooraf uiteen den toestand waarin Rusland heden ten dage verkeert. Bij het eerste inzicht nemen wij, aldus spr., stelling tegen Rusland. Waarom? Ten eerste om den strijd, die gevoerd wordt te gen God, Godsdienst, bedienaren daarvan en religieuzen. Bij een bezoek aan Rusland wordt men als het ware door 'n tentoonstelling ge leid; men laat slechts den mooien kant zien. Maar dat doet men overal, ook in Holland, dus daar kan men niets tegen hebben. Rusland is een eigenaardig land. Aardrijks kundig wordt het tot Europa gerekend, maar de mentaliteit van de bewoners is heel anders dan die der Europeanen. De Rus is godsdienstig, kinderlijk, naief; hij kan eeuwen vertrapt worden, zonder dat hij daartegen in opstand komt. maar raakt hij in vuur voor zijn idealen, dan zal hij die uit voeren ondanks alles. Het heele comunistische stelsel is gebaseerd oo het stoffelijke; het geestelijke wordt wegge cijferd. Dit gaat tegen de menschelijke natuur. Het stelsel werd in Rusland ingevoerd door Duitsche Joden, die er naar streven om alle kaoitaal in handen van enkelen te krijgen. Het communisme bestrijdt alles wat de ge dachte afleidt van het stoffelijke. Vandaar de striid tegen God. Dan haalt spreker eenlge teksten aan uit een propaganda-brochure. Hieruit blijkt de ge weldige strijd. Ook vertelt spreker dan over de processen tegen de Russische en de Estland- sche bisschoppen. De tweede reden waarom wij stelling nemen tegen het communisme is de rechtsonzekerheid. De Gepce, die aan niemand verantwoording heeft af te leggen over haar daden. Hier schetst spr. eenige straffen die door de Gepoe worden toegepast. Voorts nemen wjj stelling tegen Rusland om het ingrijpen in het persoonlijk leven van het individu. De striid tegen het huwelijk en het gezin. Dr. Wibaut zei eens in een rede voor de mi crofoon over Rusland: „Gezinsvorming wordt niet tegengegaanMaar in den Sovjet-staat is de Zondag afgeschaft. De week telt vijf werk dagen en één rustdag, welke voor elk lid van de familie een andere is. Doel is: het gezins verband uit elkaar te slaan. Karl Marx was de theoretische grondlegger van het communis me. Lenin is de practische uitvoerder geweest. Het communisme poogt overal door te drin gen, in fabriek en kantoor, in ontspanningslo kalen en het huisgezin. Om dat tegen te gaan wordt van elk katholiek geëischt propaganda voor de katholieke denkbeelden, die zoo lijn recht tegenover de communistische staan. Daarom, zoo besluit spr. de eerste helft van zijn rede. wordt gevraagd van u en uw organi satie actie voor de katholieke zaak! Een don derend applaus beloonde deze gloedvolle rede. Na de pauze volgde een serie lichtbeelden over de „Geloofsvervolging in Rusland". Lang voordat de revolutie losbrak, ging in Rusland een sprookje, dat eens over Rusland zou regeeren het dier zonder naam. Nu is ge bleken dat dit is de massa-mensch. Na hierover eenige lichtbeelden te hebben gezien, werden vervolgens projecties getoond van de kerken, veranderd in tempels van de machine; den strijd tegen God; over de jeugd beweging; de sovjet op het platteland en over de kerken, veranderd in „cultuur-plaatsen". Spreker besloot met het gebed, zoo herhaal delijk door den H. Vader aanbevolen. „Verlos ser der wereld, red Rusland". Na afloop bedankte de Praeses den spreker voor zijn interessante lezing en spoorde hij de Gezellen nogmaals tot actie aan, vooral door het nauw beleven van het Kolpingprogram. Door herhaaldelijk applaus gaven de aanwe zigen uiting van hun aandacht. Hiermede is het winterprogram van Haar lem n beëindigd. In den ouderdom van 81 jaar is alhier over leden de heer B. Nel, vroeger een bekend mu sicus te dezer stede. De thans overledene is zijn loopbaan begon nen bij de militaire kapel te Arnhem, (het 8e) onder leiding van Couwenhoven. Hij was solo- klarinettist. Toen hij gepensionneerd werd, vestigde de heer Nel zich te Haarlem en werd benoemd bij het Muziekcorps onder leiding van wijlen den heer W. Kriens. eveneens als solo-klarinettist. De overledene stond bij 't corps hoog aange schreven door de goede wijze, waarop hij zijn instument bespeelde. Vele successen heeft hij geboekt. Ook heeft hij nog eenigen tijd onder leiding van Nico Gerharz gewerkt. Voorts is de heer Nel de eerste dirigent ge weest van het muziekcorps Laurens Coster' dat thans Johez geroemd wordt. Dit corps heeft hij de eerste 10 jaar geleid en opgewerkt tot een, dat een goeden naam kreeg. Aan verscheidene concoursen van den Pro- vincialen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen heeft „Laurens Coster" onder zijn lei ding deelgenomen en vele prijzen zijn ge wonnen. De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag aa. om 12 uur op de Alg. Begraafplaats. Woensdag verbaliseerde de politie den groen- tenhandeiaar S., uit Anna-Paulowna en den chauffeur K., uit Haarlem, die zich beiden schuldig maakten aan het euvel van rijden in een vrachtauto met defecte remmen. Wordt men nu nooit wijzer? Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gedele geerde van de Nederlandsche Regeering voor het in September 1934 te München te houden 7de Internationale Wegencongres o.a. tr. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. In den ouderdom van 69 jaar is overleden de heer W. Kraak, oud-leeraar van de Rijk3- en Nutskweekschool alhier. Van 19061929 zorgde de overledene voor de opleiding van de jonge onderwijzers en onder wijzeressen te Haarlem. Woensdagmiddag om kwart voor 5 reden twee meisjes van de Camplaan in de richting Wil- helminaplein te Heemstede. Juist toen zij tus- schen den daar ter plaatse liggenden vluchtheu vel doorreden, kwam hun 'n auto achterop ge reden. De chauffeur wilde haar nog binnen de vluchtheuvels voorbijrijden, met het gevolg dat de auto met het achterdeel het rijwiel van een der meisjes greep. Een der meisjes, mej. C. K., die mede kwam te vallen, verwondde alleen haar pols, en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. Een der rijwielen werd geheel vernield. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Met de moderniseering van de Hoofdstraat te Santpoort heeft men tegelijk de rioleerings- putten vernieuwd. Dat men hiermee nog niet uit de misère is, weet reeds ieder die van het conflict met Rijn land gehoord heeft. Dit houdt echter slechts een gevaar in voor de toekomst, en de men- schen voorspellen reeds: „O, vóór het October is, heeft men er wel iets op gevonden." Dit is inderdaad te hopen, maar of die hoop bewaarheid zal worden, meenen we te moeten betwijfelen. Maar thans doen zich weer andere moeilijk heden voor, die voor het oogenblik zeer urgent zijn. Op sommige dagen n.l. heeft ook Santpoort evenals Boxtel, zijn penetrante gaslucht; hier is het echter rioolgas. Af en toe is de lucht haast ondraaglijk en men vraagt zich met angst af, waar dat a.s. zomer naar toe moet. De menschen klagen steen en been, maar het schijnt dat nog niemand eraan gedacht heeft de gemeente van dit euvel op de hoogte te brengen. Misschien is het met weinig moeite te verhelpen. Of zou bet bedoeld zijn als een voorberei dende oefening om de Santpoorters alvast aan de „hygiënische overbeschaving" van onzen modernen tijd te ontwennen, omdat het voort bestaan van de rioleering toch zeer twijfel achtig is? 1 Mei a.s. zal het twaalf en een half jaar geleden zijn, dat bij de politie hier ter stede een afzonderlijk corps werd opgericht, n.l. de Haarlemsche Verkeersbrigade. Dit geschiedde juist toen de heer E. H. Tenckinck tot commis saris van politie werd benoemd, als opvolger van commissaris Schuitemaker. Op 1 November d.a.v. werd de brigade in werking gesteld. Met 12 man werd ze opgerichtuit 12 man be staat ze nog steeds. Maar niet dezelfde 12 man! Slechts één agent is al die jaren de brigade trouw gebleven, n.l. de welbekende en populaiie verkeersagent P. F. Heeremans, die in 1931 on der zoo groote belangstelling zijn zilveren jubi leum in politiedienst herdacht. Tot het overige elftal behooren agenten, die, wel geen twaalf en een half jaar, maar dan toch niet veel min der bij de brigade in dienst zijn. Behalve een tamelijke verandering aan per soneel heeft de verkeersbrigade ook veel ver wisseling van chefs gehad. Achtereenvolgens hebben inspecteur G. van Woerkom, inspecteur P. van Tongeren en inspecteur G. A. Draijer (thans hoofdinspecteur) de brigade geleid, ter wijl thans inspecteur A. Berentsen de brigade chef is. Het zal ongetwijfeld wel overbodig zijn, de redenen uiteen te zetten, waarom de verkeers brigade destijds is opgericht. M enmoet al mi in ii min in iMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiimimiiiitiiiiiiiii DOELMATIGE EN GOEDE VERLICHTINGSORNAMENTEN KOOPT U HET VOORDEELIGST BIJ .mm..I..mi................Hm...mi....mm.nu..li...,,.., of niet voor de „aardigheid" maar eens een kwartiertje toeschouwer zijn op drukke punten als de hoek StationspleinKruisweg (het druk ste), BarteljorisstraatGroote Markt, Zijlstraat bij Postkantoor en bij de Zijlbrug en dan vooral op de spitsuren des morgens, des middags en des avonds. Twaalf en een half jaar geleden waren die punten ook reeds druk, alhoewel in den loop der jaren met de toeneming van het intensieve verkeer, deze drukte eenige malen vermenigvul digd is. Om deze toeneming op te vangen, heeft men allerlei middelen toegepast. Zoo werden de witte strepen bij de posten van de verkeers agenten aangebracht; de agent op den hoek VerwulftGroote Houtstraat kreeg een verhoo ging van zijn voetstuk in den vorm van een gestreept tonnetje en nu en dan bleek het zelfs noodig te zijn hulpagenten bij de verkeersagen ten te plaatsen. En dan de beroemde witte jassen! Officieel zal dit jubileum, dat toch als tee- ken des tjjds niet onmiskenbaar is, niet gevierd worden. Naar wij vernemen heeft de Haarlemsche politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Ebbinge Wubben, wiens lijk op mysterieuze wijze in de Reeu- wijksche plassen is gevonden, op de M.T.S. en te Haarlem in het algemeen. De politie heeft verschillende verhooren afgenomen. Omtrent het gevonden ijzer en platen deelde de directeur van de M. T. S. ons mede, dat dit in geen geval van de Haarlemsche M.T.S. ontvreemd kan zijn, want ten eerste is het toe zicht veel te streng, ten tweede werkte Ebbinge Wubben niet op de werkplaats (hij was vierde jaars student) en ten derde is het ondenkbaar, dat iemand stilletjes, zonder dat een vriend, met wien hij reist, het merkt, op een treinreis zooveel ijzer meeneemt! De directeur meende dat het ijzer dat op het lijk is aangetroffen, het gewone afval is, dat bij verschillende fabrieken of bergplaatsen enz. te vinden is. Het zou dan lang niet lastig voor den jongeman geweest zijn om als hij dit wilde, hier of daar dit ijzer weg te nemen. Naar wij vernemen, is mej. Peeters, opricht ster van de naar haar genoemde school te Am sterdam en oud-presidente van den R. K. Vrou wenbond te Haarlem, uit voorzorg door Pas toor Willenborg te Bloemendaal van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Mej. Peeters is thans 86 jaar en lijdt aan verval van krachten. Sf I Donderdagmorgen stonden voor de Haarlem sche Rechtbank de 21-jarige A. T. zonder vaste woonplaats en de 24-jarige M. Th. W. te Zaan dam terecht. Beiden waren thans gedetineerd T. had volgens afspraak met W., die op den uitkijk zou staan en een gedeelte van den buit zou krijgen, driemaal diefstal met braak ge- oleegd in verschillende stations in de Zaan- - treek. In den nacht van 26-27 Februari j.l. had T. en loket-raampje van de cantine op het sta tion te Zaandam opengebroken en was daar door binnengeklommen. Een paar doosjes cigaretten, sigaren, eenige reepen chocolade en een fleschje bier werden buitgemaakt. Door het loket was T. weer bui ten gekomen en had den buit met W. gedeeld- In den nacht van 28 Febr. op 1 Maart had den ze samen eveneens pogingen in het werk gesteld om de deur van het kantoorgebouw te Wormerveer open te breken. Hier waren ze ver rast door het licht van een zaklantaarn in de handen van een politie-agent en liepen ze in de val. In den nacht van 23 op 24 Februari hadden ze met dezelfde bedoelingen een loket van het plaatskaartenbureau van het Koog aan de Zaansche station opengebroken en daar een bedrag van f 1.95 ontvreemd. De jongste verdachte T. was reeds driemaal eerder veroordeeld, terwijl de oudste ook reeds :n een Rijksopvoedingsgesticht was opgevoed. De jongste bekende, de oudste wilde eerst niets toegeven, doch na een waarschuwing van den president, dat hij het hiermee niet beter maakte, gaf hij alles toe. De officier eischte tegen ieder twee jaar ge vangenisstraf m. a. p. De verdediger mr. J. Hoog bepleitte clementie op gronden van werkloosheid en omdat de ouders de jongens, voordat zij meerderjarig waren, het huis uit hadden gedaan om van die „uitvreters" af te zijn. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 26 April a.s. In de jaren 1931, 1932 en 1933 werden bij 'n Zaandamschen verfhandel duizenden zakken gestolen, die dan ver beneden den prijs ver kocht' werden. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden Donderdagmorgen voor dezen diefstal een vier tal personen uit Zaandam terecht. Eerst namen een drietal arbeiders van de fabriek in de beklaagdenbank plaats. Zij had den de zakken gestolen na een afspraak met een expediteur. Als deze 10.000 zakken moest laden gaf men hem er 11.000. Een expeditieknecht, ook wegens diefstal ge detineerd, verklaarde, dat hij het drietal geld uitbetaald had, als deel van het geld, dat de gestolen zakken opleverden. Deze getuige was met de distributie der zak ken belast. In totaal waren 44.000 zakken ge stolen. Het drietal bekende, maar beriepen zich er op, meegesleurd te zijn. De officier van justitie merkte op, dat ver dachten wisten, dat het geen zuivere koffie was, de arbeiders maakten misbrui, van het ver trouwen van hun patroon. Hun loon noemde de officier behoorlijk. De expeditiechef achtte hy den hoofdschuldige. Deze is al veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden. Met het oog op de algemeene preventie eischte hij tegen twee van hen J. de J. en J. S., ieder een gevangenisstraf van vier maanden. Tegen J. H., den minst schul dige, eischte hij één maand gevangenisstraf. Mr. H. O. Dulsma drong voor de beide eerst- genoemden tot een voorwaardelijke veroordee ling aan, omdat zij al zwaar gestraft zijn door het ontslag uit hun betrekking. Mr. Stomps drong ook voor de derde ver dachte aan op een voorwaardelijke gevan genisstraf. Vervolgens stond de expediteur terecht wegens heling van de zakken. Vervolgens stond de reparateur der zakken J. C. terecht, wegens heling der gestolen zak ken. Deze had den stoot tot de diefstallen ge geven. Verd. had gezegd, volgens de getuigenis van den expeditieknecht, dat hij de beste zakken moest hebben. Hij had niet meer dan zes cent per zak betaald, terwijl de waarde het dubbele was. Verdachte verklaarde, dat hü zooals ieder meende, naar de fabriek was gekomen, om te vragen, of er werk voor hem was. Hij had zakken gekocht, maar niet geweten dat ze ge stolen waren, omdat hij „geen koopman was". Een der vorige verdachten, als getuige ge hoord, verklaarde, wel eens geld van verdachte gekregen te hebben. Verdachte ontkende dit en hing een verhaal op van meesterknechts, die biet bij de pinken waren- De officier van justitie achtte dezen verdachte den hoofdschuldige, omdat hij den eersten keer nog gevraagd had of het niet spaak kon loopen. Volgens een ingewonnen reclasseeringsrapport is deze verdachte niet betrouwbaar. De officier Het strand en de zeer hebben altijd groote aantrekkingskracht uitgeoefend. In vele oude liedjes is de romantiek ervan bezongen, tegenwoordig denkt men onwille keurig méér aan een blakende zandvlakte met menschengewoel, badstoelen en kiosken. Toch biedt het strand ook nu nog wel wat méér, vooral in dezen tijd van het jaar. Wie zich daarvan wil overtuigen, make maar eens een uitstapje naar IJmuiden. Langzamer hand begint ook daar het strand te ontwaken. Aan de consumptietentjes wordt druk getim merd en geschilderd, om de schade te herstel len die de winterstormen hebben aangericht. Eén exploitant heeft zich zelfs met heel zijn gezin reeds op het strand gevestigd, waartoe ongetwijfeid een groote dosis optimisme noodig is. Eenige jaren geleden n.l. had de familie op 8 April de woning op het strand betrokken, en op 9 April joeg een Noordwester de golven de voordeur in en achter uit! Het mooie voorjaar dat we dit jaar hebben, geeft echter wel aan leiding tot optimisme. Intusschen ligt het strand in afwachting van den nieuwen zomer, die weer duizenden en duizenden zal uitnoodigen om in den zeewind eens uit te kunnen blazen van de stadsbe- nauwdheid. Hiervoor laten in de laatste jaren zeer velen het oog vallen op IJmuiden, dat door zijn mooie ligging en vooral door de boot verbinding vanuit Amsterdam, een bij uitstek geschikte hadplaats is voor hen, die zich de weelde van Scheveningen en Zandvoort niet kunnen veroorloven. Bovendien is alleen het bootreisje van Amsterdam naar IJmuiden reeds een attractie op zich, en wie eenmaal in IJmui den is, gaat vanzelf ook weer naar het strand en de pier. Al deze drukte van stadsmenschen op va- cantie is evenwel een lichtpunt voor vele IJmui- denaars, die hierdoor weer eenige maanden in hun bestaan kunnen voorzien, dat hun ont nomen was door de groote malaise die in alle IJmuider bedrijven heerscht. Wat heel het strandbeeld van IJmuiden be- heerscht, zijn de pieren. Er zullen maar weinig badplaatsen gevonden worden, die zich kunnen beroemen op een wandelhoofd van anderhalven kilometer, zooals IJmuiden er twee bezit. Daar echter de Noorderpier, sedert oen bouw der nieuwe sluizen, lastig te bereiken is, speelt het strandleven zich hoofdzakelijk af om de Zuiderpier. Als een straatweg strekt zich de pier in zee uit. Wanneer er iets aan te repareeren is, krijgt men het wereldwonder te aanschouwen van stratenmakers op zee! Op het oogenblik is men bezig met het plaat sen van eer groot aantal nieuwe steenblok ken, die aan het einde der pier liggen opge stapeld om de kracht der golven te breken. Deze worder aangevoerd over een speciaal spoorlijntje, dat tot het eind van de pier loopt, hetgeen het vreemde schouwspel oplevert van een trein in volle zee. Een andere bezienswaardigheid van de pier is het visschen. Zoo saai als dit voor den toeschouwer is in een binnenwater, zoo interessant is het op de pier. Onverschillig of het stormt of regent, altijd vindt men er een groot aantal liefhebbers de zer aloude sport, sommigen gekleed in oliepax met zuidwester. Hieraan kent men de vaklui; de anderen zijn meest werkloozen, die het aan gename van deze tydpasseering vereenigen met het nuttige van een lekker maaltje visch voor moeder thuis. Het visschen geschiedt op allerlei manieren; de meesten doen het met een lange lijn, die met het ,eene eind aan de rails op de pier wordt bevestigd. Aan het andere einde zitten een stuk of vijf haken, waaraan het aas, be staande uit kleine stukjes visch, bevestigd wordt. Om de lijn een goed eind in zee te kun nen werpen en diep genoeg te doen zinken, is ze verzwaard met een stuk ijzer of lood. Zoo dra in de lijn eenige beweging komt, geeft de visscher er een ruk aan, om daardoor de haak in den visschenbek vast te slaan. Op deze wijze vangt men vooral de z.g. scharretjes, een kleine soort bot. Deze visch wordt ook wel gevangen met scharrenetten, bestaande uit een hoepel, waaraan een zakvormig net is bevestigd. Boven den hoepel hangt men een doode visch als lokaas. Het net is bevestigd aan een lang touw en wordt zoo een eind in zee geworpen. Even wordt er gewacht en dan wordt de lijn met groote snelheid ingehaald, waardoor de visch in het net raakt verward. Weliswaar be staat de vangst dikwijls uit een aantal krab ben, maar het gebeurt ook wel dat men ver schillende visschen tegelijk vangt. De geschikt ste tijd hiervoor is het ruwe en vochtige weer van November en December, want juist dan zwermen de scharren in scholen om de kust. Aan het uiterste eind der pier vischt men vooral op geulen, een klein soort makreel. Dit geschiedt ook met een lijn met verschil lende haken, doch omdat deze den grond niet mogen raken, gebruikt men hierbij een hengel. Vroeger vischte men op de pier ook veel naar den z.g. pieterman, doch deze komt sinds een jaar of vijf niet meer in deze kuststreek voor. Dat ook visschers zeer aan hun sport ver knocht zijn, blijkt wel daaruit, dat ze van heinde en ver komen. Men ontmoet er niet alleen iJmuidenaars, maar ook Zandvoorters, Spaarndammers en Haarlemmers, en zelfs groot Mokum is er rijkelijk vertegenwoordigd. Men zal hieruit wel kunnen opmaken, dat ook in de twintigste eeuw de zee en het strana nog dezelfde poëzie bezitten als in den tijd van de Ruyter. eischte tegen dezen heler, die op hem een zeer onprettigen, onbetrouwbaren indruk maakte, zes maanden gevangenisstraf. Mr .B. E. van Tijn vond het wettig bewijs niet geleverd, dat verd. geweten had, dat de zakken van diefstal afkomstig waren en vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak in deze zaken 29 April a.s. Ondertrouwd: J. J. Marchand en H. van Ha- zebroek; M. van Voolen en M. R. Weisbach ge naamd Rosenfeld; A. Jalink en I. M. Gempf; G. Kuilboer en C. A. M. Spoor; H. J. C. Phi- lippo en H. H. J. Soutberg; F. W. van Werven en W. van Melsen; N. Schavemaker en A. L. G. Bergkamp; M. Zijta en M. J. van de Graaf; H. van Vloten en A. M. van Velzen; M. Smit en C. E. J. ter Metz; A. J. van der Veldt en G. M. Milatz; B. Nieuwland en Tj. Gorter; C. A. Broekman en J. H. Roede; D. Tuninga en G. H. Groeneveld; J. Luiten en C. G. Doing: M. W. A. Meuwissen en E. M. J. E. Moerkerk; C. H. Lagendijk en J. T. Koers. Getrouwd: A. Remer en E. W. Martin; M. B. Geurts en E. A. M. van der Veen! J. Klooster en C. E. Kruup; J. van Stijn en A. J. Negrijn; F. Schuurman en M. Früh; J. J. A. Hin en J. W. M. J. Mengelberg; L. A. P. van Ruyven en G. J. Bouman; W. B. Rouwhorst en C. A. J. van Gennip; R. Vonk en G. C. te Boekhorst; S. P. A. Nielen en A. M. Nells; L. Spier en H. M. Kan; M. de Jong en H. M. Weetzel; H. M. Schotman en G. Etten; J. Postma en A. A. Noels. Geboren: A. van BeaumontBouma z.; B. G. SpekVeldwijk d.; M. L. WajerSwets z. Overleden: P. HeijstekWaalboer, 77 j., Kolkstraat; L., 4 j., zoon van L. Wijnands, An jelierstraat; C. Romein, 25 j., Spaarnhoven- straat; W. M. P. VoorbeijtelTreffers, 55 j„ Duvenvoordestraat; J. Bijster, 57 j., Kinder huissingel; A. PreijdeBonefang, 67 j., Klever parkweg; M. A., 14 m., d. van C. H. M. Raps, A. L. Dyserinckstraat; W. A. van der Putten, 72 j., Schotersingel. MET PENSIOEN 1 Mei a.s, zal de heer J. Veen, hoofdagent van politie en rechercheur met pensioen den politie dienst verlaten. Op 8 Maart 1906 in Haarlem als agent van politie aangesteld, kwam hij daar al spoedig in den recherchedienst. Op 25 Maart 1914 volgde zijn benoeming als agent van politie 2e kl. te Heemstede. In 1916 werd de heer Veen aan het distributie bedrijf verbonden, en belast met de uitgifte van levensmiddelenkaarten, de bewuste bonnen, waaraan velen nog die onprettige herinneringen hebben. Maar al was dit een voor het publiek onprettige tijd, de humane wijze van met het publiek omgaan, heeft er zeker toe bijgedragen dat de heer Veen daar ook vele vrienden heeft gekregen. Op 16 December 1919 volg'de zijn benoeming als agent le klas, en op 31 Maart 1921 de benoe ming tot hoofdagent »n politie-rechercheur. Veen is en was altijd een zeer humane chef. Eerlijk, maar streng. Vóór alles den dienst, zon der aanzien des persoons. Daarom staat hij ook zeer hoog aangeschreven, niet enkel bij zijn su perieuren maar ook bij zijn collega's en onder geschikten. In de verschillende wetten is hij bijzonder goed thuis. Daarom was hij steeds de vraagbaak van het geheele personeel. Zoowel voor den dienst als voor het personeel zal zijn heengaan dan ook zeker een verlies be- teekenen. Hedenmorgen heeft men te Kloetinge een vreeselijk drama ontdekt, dat groote ontsteltenis in het dorp teweeg heeft gebracht. In een put achter het erf van de landbouwerswoning, be woond door den arbeider de B. heeft men het lijk gevonden van de vrouw. Men vermoedt, dat zij .zich door verdrinking van het leven heeft beroofd, hetgeen reeds Woensdag in den morgen moet hebben plaats gevonden. In de vroege morgenuren van heden heeft ook de B. zich van het leven beroofd door ophanging. Men neemt aan, dat de oorzaak van dit drama gezocht moet worden in het feit, dat er finan- cieele moeilijkheden in het gezin waren, terwijl ook het huwelijksleven minder gelukkig was. Er blijven zeven kinderen onverzorgd achter, waar van het oudste kind 20 jaar is. Gebouw „St. Bavo" Examen gemeente-admi nistratie, 10 uur Gecomb. vergadering „Onder ling Belang", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, uur Proza, 8 uur loodgieters, 7 uur R.K. Volksbond, 8 uur. Cafc-Restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. S. Augustinus, half 9. Stadsschouwburg „Groot Nederlandsch Too- neel" Première van „Nova Zembla", 8 uur. Rembrandt-theater „De Koning der Wilder nis" Op het tooneel Prof. Frijdberg 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „Mijn Leopold" Op het tooneel „Terry O'Shea and Joan", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „S.O.S.-IJberg", 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bond van Groote Ge zinnen, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Cursus Spoorwegpersoneel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging Opvoering van „De eerste de beste", 8 uur. Hedenmiddag om half twaalf heeft een hevige explosie in den kelder en het restau-,, rant van Hotel „Cosmopoliet", Reguliers- breestraat hoek Regulierssteeg, groote ver woesting aangericht. In het achtergedeelte van den kelder staat een warwater-installatie, waartoe een kleine kachel de warmte levert. Deze kachel wordt ge stookt met cokes en was 's morgens om half tien door een jeugdigen bediende aangemaakt. De jongen bevond kich nog in den kelder toen plotseling om drie minuten over half twaalf de kachel met een daverenden slag uit elkaar vloog. Ontzettend bleek de kracht van de ontplof fing, waarvan de uitwerking naax boven het bewijs was. De vloer tusschen kelder en restau rant werd uit elkaar geslagen, het meubilair vernield, terwijl de luchtdruk naar alle kanten de groote spiegelruiten en de bovenlichten van glas in lood aan de Reguliersbreestraat en opzij in de Regulierssteeg verbrijzelde. Zelfs op de eerste verdieping werden ruiten vernield. :?V Als door een wonder werd niemand ern stig gewond. Zelfs de jongen in den kelder had slechts onbeduidende kwetsuren aan arm en gelaat opgeloopen. Van de voorbij gangers, op dat oogenblik gelukkig slechts enkelen, werd een dame door glasscherven aan het oog gewond, terwijl een man door de luchtdruk opzij werd geworpen, wat hem waarschijnlijk voor erger heeft be waard- Ook in het café kwam men met den hevigen schrik vrij. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en rukte met 2 motorspuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen uit. Commandant Gor dijn begaf zich in gezelschap van hoofd ingenieur van Thiel persoonlijk naar de plek des onheils. Onmiddeilijk begon men met de. restanten van ruiten en glas-in-lood neer te halen, terwijl in de ontzettende ravage, welke in en boven den kelder heerschte, werd gezocht naar de oorzaak van het gebeurde. Het uit elkaar springen zonder meer kon nim mer een zoo groote kracht hebben ontwikkeld. Het is dus waarschijnlijk, dat zich door slecht branden van de kachel een ontplofbaar gas, koolmonoenyd, heeft gevormd, waarmee niet alleen de kelder, maar ook het bovengelegen café werd gevuld. De ontploffing' beneden heeft zich toen voortgeplant, waaruit te verklaren is, dat ook al de spiegelruiten zijn vernield. De eigenaar van het café kon van het gebeurde geen verklaring geven. Het eenige wat men vóór de ontploffing had bespeurd, was een lucht, zooals zich wel meer voordoet, als een kachel is aangemaakt. De verwoesting in het achtergedeelte van het café is groot. Van de trap naar boven is de leuning afgerukt, een piano is omver gewor pen, op het buffet sneuvelden koffieketel, fles- schen, glazen, enz. De geheele vloer is opge licht en vernield. De eigenaar is verzekerd. De politie-afzetting werd geieid door com missaris Dijkstra en inspecteur v. d. Heul. (Ongecorrigeerd) Omtrent den gezondheidstoestand van den Minister van Economische Zaken, Mr. T. J. Ver schuur, die, in verband met een niersteenaan doening in het Maria-paviljoen te Amsterdam wordt verpleegd, vernemen wij, dat het nier steentje grootendeels vergruisd is, zoodat ver dere verpleging in het ziekenhuis niet meer noodzakelijk geacht wordt. Hoogstwaarschijnlijk zal Z. Exc. dan ook Za terdag' a.s. het Maria-paviljoen mogen verlaten. De behandelende chirurg heeft den Minister echter aangeraden, eenigen tij d vacan- tie te nemen alvorens zijn ambtsbe zigheden te hervatten. 12 April 11 April 12 April 11 April Londen 7.63 7.62 Vf Kopenh 34.10 34.10 Berlijn 58.37 58.31 Stockh. 39.37Vs 39.35 Parijs 9.751/s 9.75VÊOslo ....38.35 38.35 rassn.iH34.59 34.59 N.-York 1.47% 1.473A Zwitserl. 47.86 47.85 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2