Verdedigers tegen president FINANCIEN POKOM RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 12 APRIL 1934 Drama te Reeuwijk Nog geen licht in deze geheim zinnige zaak VERKEERSVERBETERING Brug te Alphen a/d Rijn bijna voltooid S.S. „Johan de Witt" Stuurloos voor de Engelsche kust? BEZUINIGING IN DEN HAAG Nieuwe loonkorting? B. en W. van Den Haag stellen den raad voor met 1 Mei a.s. voor het gemeentepersoneel een tijdelijke loonkorting van \y3 pCt. in te Voeren, welke verlaging zal vervallen, zoodra de .voorgestelde verhooging der pensioenkorting zal -ingaan. Door het thans ingediende voorstel tot her ziening der loonen en salarissen zal een bezui niging van zeven ton per Jaar worden bereikt. UIT DE MARGARINE- INDUSTRIE RICHARD STRAUSS F eestvoorstellingen in Nederland GERECHTSHOF DEN BOSCH Invalide? ENQUETE GEBLOKKEERDE VORDERINGEN HOOGE TULPENPRIJZEN CRISISPOSTZEGELS De verbinding van Arnhem met Ede Landgoed „Oosterhout" opengesteld R 33 Analystenexamen Machinisten-examen Stuurlieden-exaihens DEN HAAG. Geslaagd voor 3e stuurman groote stoomvaart: H. Castelein, W. F. A. Winckel; voor stuurman kl. stoomvaart; A. Boerma, H. Fortuin. Vrijdag 13 April 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS WIJ CONFLICT NOG NIET GEËINDIGD Bevel tot onderzoek naar meineed der Utrechtsche rechercheurs in het Onnes van Nijenrode- proces ingetrokken De officier blijft vrij De Utrechtsche rechercheurs Verrassende mededeeling Pro en contra Onnes Koning is onschendbaar SPORT EN POLITIEK Oostersche Olympische Spelen EEN SPRONG VAN 2.07 METER Sensationeele prestatie van Walter Marty VOETBAL LUXEMBURG—FRANKRIJK Het Fransche elftal voor den wedstrijd tegen Luxemburg, tweede ontmoeting van het tour-- nooi om het wereldkampioenschap, a.s. Zondag te Luxemburg te spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: Thépot; achter: Rose, Matter; midden: Delf our, Delmer, Lietaer; voor: Liberati, Alca zar, Nicolas, Rio, Aston. KUNSTMEST m.P Bendien. PokonfdLr.N aa.1 ENGELAND—SCHOTLAND Samenstelling der elftallen Roode Duivels-OIimpique Rijssel 4—3 Voetbal in Engeland WIELRENNEN Internationale wedstrijden te Parijs Tilburgsche Wielerbaan Aanvoer 3500 eendeieren 1.90—2.50 per 100 it. Het winstsaldo van den houthandel Var- seveld Co. over 19321933 bedraagt f 39.834 tegen 26.849 het vorig jaar. Het saldo zal naar de reserve worden overge bracht. Volgens het jaarverslag van het Econo misch Weekblad te Batavia, vertoont de balans over 1933 onmiskenbare factoren van vooruitgang. Nieuwe culturen worden be proefd en de diverse restrictiemaatregelen der regeering wierpen gunstige resultaten af. Tusschen Chili en Nederland is een over eenkomst tot stand gekomen betreffende den verkoop van 100.000 ton salpeter aan Nederland. Vit de opbrengst zal 20 pCt. worden aangewend voor het ontdooien van Nederlandsche credieten in Chili. Dr. Schacht's positie schijnt moeilijk te worden door de houding van exporteurs die een devaluatie van de Mark het beste middel achten om Duitschlands financiee- len .toestand te verbeteren. In Duitsche bankkringen schijnt men er aan te wanho pen dat inzake het schuldenvraagstuk een voor beide partijen bevredigende oplossing kan worden verkregen. In Londensche kringen is men ten aan zien van de Duitsche Transfer pessimistisch gestemd en beschouwt men het zoo goed als zeker, dat de geheele rentedienst van de Duitsche leeningen op langen termijn, met uitzondering van de Kali-leening, de Da wes- en de Youngleeningonder het trans fer-moratorium zal vallen. Houders van Dawes- en Youngleening en maken zich ook bezorgd over de mogelijkheid van een ver mindering der rente van deze leeningen. „Agence Ec. et Fin." meldt dat Zwitser land besloten heeft, deel te nemen in de Argentijnsche leening van fr. 100 millioen riot deblokkeering van bevroren Argentijn sche saldi. De transactie is gesloten tenge- valge van directe onderhandelingen tus schen den Argentijnschen minister van fi nanciën en de Schweizerische Kreditanstalt, welke zich verzekerd heeft van de mede werking van Fransche, Nederlandsche en Belgische banken, wier cliënten ook ge- interesseerd zijn bij de bevroren saldi in Argentinië. De Fransche minister van openbare wer ken heeft aan het syndicaat van de spoor wegarbeiders te kennen gegeven, dat een korting van loonen, gelijk aan die van Staatsambtenaren, noodzakelijk zal zijn Frankrijk en Zwitserland zijn overeenge komen, met ingang van 17 April de weder- zijdsche extra-invoerrechten van 4 en 6 pCt. voor den invoer uit Zwitserland en van 4 pCt. voor den invoer uit Frankrijk op te heffen.- In antwoord op een vraag in het Lager huis, of de regeering over den stand van zaken betreffende de rubber-restrictie onderhandelingen mededeelingen kon doen, ten einde de speculatie te bestrijden, gaf de minister te kennen, dat met de onderhan delingen wel vorderingen worden gemaakt, maar dat hij op het oogenblik geen verkla ring kan afleggen. Symmington en Wilson schrijven de op- loopende rubberprijzen van de laatste da gen toe aan het vermoeden, dat men thans niet ver meer van een oplosing inzake de restrictie verwijderd is. De netto-winst van de Unilever N.V. over 1933 bedroeg 14.00 millioen tegen 18.82 millioen in 1932. De resultaten werden on gunstig beïnvloed door de lage boter- en reuzelprijzen, alsmede door de verdere uit breiding van wettelijke voorschriften en beperkingen op verschillend gebied. De ver mindering van de winst werd ten deele ge compenseerd door de lagere grondstoffen- prijzen. Door aflossing van obligaties ten bedrage van 22 millioen tegen f 2 mill, het vorig jaar, is de liquiditeit verminderd. De Unilever Lt. verdiende in 1933 1.63 mill, tegen 2.11 mill, in 1932; de Lever Bros 6.20 mlli. tegen 6.47 mill, in 1932. De winsten van de Anton Jurgens fabrie ken bedroegen in 1933 f 11.84 mill, tegen f 13.65 mill, in 1932. Op de gewone aandee len wordt 7 pCt. uitgekeerd tegen 10 pCt. het vorig jaar. Het dividend op de preferen te aandeelen blijft op 6 pCt. onveranderd. Van denBe rgh's fabrieken boekten in 1933 een winst van f 5.18 mill, tegen f 5.87 mill, in 1932. Het dividend op de gewone aandee len B bedraagt 7 pCt. tegen 10 pCt. het vo rig jaar. Het dividend op de cum. pref. aan deelen A en B blijft op 6 pCt. en dat op de gewone winstaandeelen A op 15 pCt. onver anderd. De Hall. Vereen, tot exploitatie van Mar garinefabrieken behaalde in 1933 een winst van f 2.38 millioen tegen 3.03 mill, in 1932. Het dividend op de gewone aandeelen bedraagt 7 pCt. tegen 10 pCt. het vorig jaar en op de pref. aandeelen 514 pCt. (onv.). De Cubaansche regeering besloot een 2- jarig moratorium af te kondigen voor alle loeningen van Engelsche en Amerikaansche bankfirma's van 1904 tot 1928, ten bedrage van 53 millioen dollar. Zij zou voornemens zijn, den schuldendienst te hervatten, wan neer de bruto-ontvangsten een bedrag van 60 millioen dollar per jaar bereiken. De vertegenwoordigers van de groote pe- troleum-raffinaderijen in Amerika hebben te Washington nieuwe voorstellen gedaan, inzake de controle op de productie. De voorstellen bevatten de invoering van een quota-stelsel, waarvan de naleving door de industrie zelf zal moeten worden gecon troleerd, Te Moskou circuleeren geruchten omtrent een nieuwe internationale petroleum-con- ferentie. Aangezien Teagle, de president van de Standard Oil op zijn reis naar Euro pa Moskou niet bezocht, vermoedt men, dat vertegenwoordiger van het Russisch petro- leum-syndicaat zich te Parijs met Teagle in verbinding zullen stellen, om de betrekkin gen tusschen het Syndicaat en de staw dard-Oil te herstellen. „Iron Age" raamt de Amerikaansche staalproductie op 49 V2 pCt. der capaciteit tegen 48 34 pCt. de vorige week. Voor het tweede kwartaal moeten de contracten 50 pCt. grooter zijn dan voor het eerste kwar taal van het loopende paar. De orders van de Westinghouse Electric Co. bedroegen in het eerste kwartaal van 1933 20.1 millioen tegen 12.85 mill. i71 hetzelfde tijdvak van 1932. Aangaande de vreeselijke ontdeking van het lijk van den 25-jarigen leerling van de M. T. S. te Haarlem, Ebbing Wubben, in de Reeuwijksche plassen by 's-Gravekoop hadden wij hedenmor gen nog een kort onderhoud met burgemeester Lucasse. De burgemeester zei niet de meening te zijn toegedaan, dat hier van zelfmoord sprake is. t Zou toch buitengewoon vreemd zijn indien iemand, die den Den Haag woonachtig is en te Haarlem school gaat, naar het meest afgelegen gedeelte van de Reeuwijksche plassen trekt, om aan een dergelijk voornemen uitvoering te geven. Volgens den burgemeeser zijn er punten in deze zaak, die in een andere richting dan zelf moord wijzen. Het onderzoek te Reeuwijk is nog in vollen gang, evenals te Haarlem en Den Haag, aldus de heer Lucasse. Door de berichten, die over het drama in de pers zijn verschenen, hebben zich personen aan gemeld, die meenen, dat zij aanwijzingen kunnen geven. Elke mededeeling, hoe onwaarschijnlijk ook, wordt nauwkeurig onderzocht Zoo is het mogelijk ,dat Wubben per fiets naar dit gebied is gekomen, en in dit verband wordt op de plas sen gedregd, in de hoop, dat het rijwiel wordt ge vonden. Met dat al blijft het een zeer geheim zinnige zaak. (Ongecorrigeerd) hof te Den Haag vernietigde het vonnis en ver oordeelde verdachte tot f 200 boete of 1 maand hechenis. Verdachte bekende cassatie van zijn vonnis en bleef er bij geen schuld te hebben. Er werden door het gerechtshof vele getuigen gehoord en met behulp van de verkeersmaquette werd de situatie bestudeerd. De getroffene B. L. Suurland had een hersen schudding en andere belangrijke kwetsuren be komen. Hij werd gedurende 7 maanden in een ziekenhuis verpleegd en zal zijn leven lang aan de gevolgen van de aanrijding hebben te lijden. Hij werd voor goed uit zijn werk ontslagen zon der ook maar eenige schadevergoeding. De eisch luidde f 200 boete subs. 1 maand hechtenis. De verdediger Mr. Steins, Rotterdam pleitte vrijspraak. Uitspraak 25 April as. De werkzaamheden aan de hefbrug te Alphen a/'cf Rijn beginnen thans het eiade te naderen. Daarmede zal weer een belangrijke verbetering zijn aangebracht in den drukken verkeersweg LeidenUtrecht, welke het Oosten met het Westen van ons land verbindt. Ook de weg zelf wrodt hier en daar belangrijk verbreed. Lloyds meldt, dat het Nederlandsche s.s. „Johan de Witt" van de Stoomvaartmaatschap pij .Nederland", op weg van Amsterdam naar Batavia, zich bevindende tusschen de licht schepen Nab en Warner, naar de Engelsche kust geseind heeft, dat het ,o,p drift" en „stuur loos" Is. Van een oorzaak is niets bekend. Bij informatie aan het hoofdkantoor der S.M. „Nederland" vernamen wij, dat volgens daar binnengekomen berichten, het ss. „Johan de Witt" hedenochtend te elf uur te Southamp ton was aangekomen. Het bericht, waarin deze aankomst werd ver meld, bevatte geen 'bijzonderheden, zoodat vermoed wordt, dat het Lloyds-telegram op een misverstand berust. Blijkens het verslag der Unilever N.V. over 1933 hebben de winsten op het margarine- en oliebedrjjf, geleden onder de abnormaal lage verkoopprijzen van boter en reuzel. De netto-winst der Unilever N.V. bedroeg 14.077.616 tegen 18.352.940 over 1932. De netto-winst der Unilever Limited bedroeg 1.635.786 tegen 2.117.228. De winst ter verdeeling bedraagt bi) de Unilever N.V. 8.892.385 tegen 11.334.767 over 1932 en bij de Unilever Ltd. 724.576 tegen 1.001.093. Uitgekeerd zal worden 4 pet. dividend (v.j. 6). In het jaarverslag der N.V. Van den Bergh's Fabrieken over 1933 wordt opgemerkt, dat de ernstige moeilijkheden in de zuivelindustrie in het afgeloopen jaar in nog sterkere mate de resultaten der vennootschap hebben bein vloed. De resultaten zijn zoodoende bij het vorige jaar achtergebleven, maar zijn toch naar omstan digheden niet onbevredigend. De netto-winst bedroeg 5.057.654 tegen 5.778.204 over 1932. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (v.j. 10 pet.) uit te keeren op de gewone aandeelen .3". Blijkens het jaarverslag van Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken bedroeg de winst 11.846.262 (v. j. 13.652.487). Op de gewone aandeelen wordt een dividend van IV2 pet. (v.j. 10 pet.) uitgekeerd. Door de Hollandsche Vereeniging tot Exploi tatie van Margarinefabrieken wordt eveneens op de gewone aandeelen 7(4 pet. (v. j. 10 pet.) uitgekeerd. De winst bedraagt 2.721.525 (v. J. 3.025.417). Naar aanleiding van den 70sten verjaardag van den grooten componist Richard Strauss zullen onder auspiciën van impresario Emst Krauss door het geheele ensemble der Frank- forter Opera, met volledig orkest (c.a. 90 musici), grooté koren en ballet in de hoofd steden van ons land feestelijke opvoe ringen worden gegeven van Richard Strauss' „Der Rosenkavalier". De muzikale leiding is in handen van den vermaarden Strauss-dirigent Bertil Wetzelsberger, een leerling van den meester. De Hooge Raad verwees, ter behandeling in laatste instantie, naar het gerechtshof te 's-Her- togenbosch de strafzaak tegen A. J. W., fa brikant te Oostvoome. Verdachte werd door de rechtbank te Rotter dam vrijgesproken van de aanklacht ter zake: dat hij te Rotterdam op 22 Nov. 1932, toen het donker was en hard regende, als bestuurder vaii een vierwielig motorrijtuig roekeloos en onoor deelkundig langs de Maashaven reed en het aan zijn schuld te wijten was dat B. J. Suurland, 44 jaar, electricien te Rotterdam werd aangereden en zwaar lichamelijk letsel bekwam. Het O. M. bij de rechtbank ging van het vrij sprekend voiïnis in hooger beroep. Het gerechts- De regeerings-president verzoekt opname van het volgende: Men wordt eraan herinnerd, dat de termijn voor inzending der ingevulde vragenlijsten voor de enquête naar geblokkeerde vorderingen op den 17en April a.s. afloopt. Wie nog een opgave wenscht te verstrekken, houde dus hiermede re kening. Gelijk bekend, zijn nog formulieren verkrijgbaar ten departemente van Economi sche Zaken, Bezuidenhout 30, te Den Haag. De resultaten van de tulpencultuur zijn tot nog toe dit seizoen in het Westiand belangrijk gunstiger dan het vorig jaar. Er heerscht thans een vlotte handel in de tienduizenden bossen tulpen, die iedersn dag aan de Westlandsche veilingen komen. De af geloopen week telde de Centr. Westl. Bloemen veiling te Honselersdijk b.v. een aanvoer van ruim 52.000 dozijn tulpen, die ƒ8903 opbrach ten. Blijkens den maand-omzet van Maart j.l. brachten de tulpen dit jaar driemaal zooveel op, dan het vorig jaar het geval was. Er is een vlotte handel in het binnenland, maar ook worden flinke partijen verzonden naar het bui tenland. Ten spijt van de hooge invoerrechten gaan belangrijke hoeveelheden tulpen naar Engeland. Voorts Is er dit jaar een vrij goede export van deze bloemen naar Ierland. In aansluiting op een aankondiging van de uitgifte van crisis-postzegels maakt het Nat. Crists Comité bekend, dat maatregelen zijn getroffen, dat ook door de plaatselijke crisis- comité's aan den verkoop kan worden deel genomen, waarbij de opbrengst van door eigen activiteit verkochte postzegels geheel het be trokken comité ten goede komt. Een circulaire ter zake wordt dezer dagen verzonden. Het N. C. C. doet een beroep op aller medewerking, deze verkoop te doen slagen. Gaven we dezer dagen een overzicht van het aantal treinen, dat Utrecht met den zomer dienst van 15 Mei rijker zal worden, ook Arn hem zal er in dit opzicht aanmerkelijk op vooruit gaan. Zoo zal men van Arnhem 25 maal per (werk)dag naar Ede kunnen reizen, Legen 16 maal in den vorigen zomerdienst, terwijl men van Ede eveneens 25 keer naar Arnhem kan gaan, tegen 17 maal in 1933, terwijl thans de rijtijd (der D-E treinen) slechts 13 minuten zal bedragen. De eerste trein naar Ede zal vertrekken te 6 22 (vroeger 6.25), de laatste 22.58 (vroeger 22.37). Van Ede zal de eerste trein naar Arnhem gaan te 7.44 (vroeger 7.57), de laatste 23.13, Zondags 0.10, tegen vroeger 22.53, Zondags 0.05. Bij beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is het bosch- rijke gedeelte van het landgoed „Oosterhout" gelegen nabij den Waaldijk ten Noordwesten van Nijmegen, in de gemeente Valburg, onder de Natuurschoonwet 1923 gerangschikt. Men heeft er vrije wandeling op vertoon van wandel- kaarten, die gratis bij den tuinbaas verkrijg baar zijn. De onmiddellijke omgeving van het huis is niet opengesteld. Het medenemen van honden en fietsen is verboden. De tentoonstelling van den R 33 Kring van Beeldende Kunstenaars „Lente in de kunst" In de zalen van den Haagschen Kunstkring is ver lengd tot 14 April. De expositie sluit met een Kunstmatinée op Zaterdag 14 April 3 uur n.m. Medewerkenden: Jr. J. B. v. Loghem, kunstbe- toog; Iris ZeilingaDoodeheefver, declamatie. Geslaagd voor het Analystenexamen eerste gedeelte, de dames J. J. Boucher, J. Hoogendonk, E. Hopman, T. de Jongh, C. M. Koerselman, J. L. Leeflang, J. M. Leenders, J. C. E. Lubbert, C. C. Polder, L. E. Scheurer en de heer Th. W. A. Dietz. Voor het theoretisch gedeelte slaagden de dames J. J. H. van Meeverden en A. J. M. Nollen. DEN HAAG. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diploma B: G. C. van Blitterswyk, K. Faase, Vlissingen; C. Visman, IJmuiden; P. H. Kom, G. J. L. Oerlemans, C. L. Wong-Sioe, Rotterdam; IJ. A. Bootsma, Zoetermeer. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuzlek 10.30 Morgendienst door ds. K. Fernhout 11.00 Ensemble van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ensemble van der Horst 1.30 Liederenrecital door Wil lem Snoeks, tenor. A. d. vleugel Ria Jan sen 2.30 Lezen van Christelijke lectuur 3.00 Concert door het Haagsche trio 3.45 Verzorging zender 4.00 Het Haag sche trio 5.00 Bespeling van het Studio orgel door Daan Lincy 6.00 Gramofoon- muztek 6.30 „Eenige minder bekende, maar zeer mooie éénjarige zaaiplanten" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten en persberichten Pl.m. 7.15 Gramofoon- muziek 7.30 Literair halfuurtje door dr. J. van Ham 8.00 Het Oratorium „Jephta" van G. F. Handel uit de Nieuwe Concert zaal van Musis Sacrum" te Arnhem. So listen: To van der Sluys. sopraan, Meta Reldel, alt, Louis van Tulder, tenor, Her mann Schetj, bas. Koor: Oosterbeeksche zangvereeniging „Kunst veredelt". Orkest: „Arnhemsche Orkestvereenlging". Vleugel: Gerard Lekker. Het geheel o. 1. v. Co van Beinum Pl.m. 9.20 Vaz Dias, daarna gramofoonmuziek 10.10 Gramofoonmu- ziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelspel door Cor Steyir 11.00 Voordracht door Ro llen Numan 11.20 Netty Klos, sopraan, zingt liederen van Joh. Jong 11.30 Gra mofoonmuziek 11.36 Netty Klos. sopraan 11.50 Gramofoonmuziek AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door „De Minstreels" met intermezzi van gramofoonmuziek 2.15 Gramofoonmu ziek 2.30 Causerie door J. K. Kudde: „Vaste, overblijvende planten voor ieder een". Ill 3.00 Pianorecital door Theja Schwartz 3.30 Gramofoonmuziek VA RA 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 De No tenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 5.30 Spaan- sche zangeressen (gramofoonmuziek) 6.45 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Ba- kels 6.30 Spaansche zangers (gramo- foonplaten) 6.45 Sportuitzending 7.00 Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst m. m. v. Albert de Booy, zang 10.05 Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland sche avond. Radio-cabaret. Tuschinski 7.35 Gevarieerd concert door het omroep orkest o. 1. v. Henri Pensis 8.35 Vervolg gevarieerd concert 9.15 Moderne kamer muziek door Alexander Feinland, viool 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Dansmu ziek. BRUSSEL, 484 M. 12 30 Het kleine omroeporkest 4.20 Het omroeporkest o. 1. v. Franz André 7.20 Uitzending voor den oud-strijder. Militair concert o. 1. v. luitenant Speol 8.35 Vervolg concert 9.45 9.30 Gevraagde gramofoonplaten Populair concert. BRUSSEL, 323 M. 2.30 Gramofoonmu ziek 4.20 Dansmuziek uit St. Sauveur 5.50 Het kleine omroeporkest 7.20 Dans muziek door Mickey's Clu-attraction 8.20 Vervolg dansmuziek 9.20 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 A. Ben- dlx' ensemble 2.20 Carl Rydahl's ensem ble 7.20 Gevarieerd programma 10.20 Dansmuziek door Otto Lington's ensemble. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 5.50 Kamermuziek 8.30 Het Berlijnsche om roeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 9.20 Populaire en dansmuziek. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.35 Het Lehner-kwartet speelt 5.40 Gertrud Kuschel, sopraan, zingt 9.45 Muzikaal intermezzo 10.30 Concert van Breslau. LANGENBERG, 456 M. 12.05 Concert 0. 1. v. prof. dr. Felix Oberborbeck 3.20 Solistenconcert m. m. v. het omroepkoor o. 1. v. Josef Breuer 8.30 „Bastien en Bas- tienne", een zangspel van Mozart door so listen en orkest o. 1. v. Otto Julius Kühn. DAVENTRY, 1500 M. 12.35 Het B.B. C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 3.50 Het Metropole Horek Orkest o. 1. v. Emilto Colombo 7.20 Het B.B.C.-Theaterorkest o. 1. v. Stanford Robinson 10.15 Harry Roy en zijn Band in het Mayfair Hotel. PARIJS (Eifel), 1389 M. 7.50 Het om- roep-symphonleconcert o. 1. v. Eduard Fla- ment 8.50 Vervolg concert. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.50 Het Krettly-orkest 6.40 Gramofoonmuziek. MILAAN, 369 M. 3.20 Populair con cert o. 1, v. Bernardino Molinari 515 Gramofoonmuziek 8.05 Gramofoonmu ziek 8.20 „La bella dormente nel bosoo". Sprookjes in drie bedrijven van Gien Bistolfi, Muziek van Ottorino Respighi. ROME, 421 M. 3.20 Populair concert o. 1. v. Bernardino Molinari 5.20 Gra mofoonmuziek 8.05 Concert m. m. v. solisten 9.40 Concert. WEENEN, 507 M. 4.35 Pianospel door Hedwig Klimscha 6.20 Concert o. 1. v. Josef Holzer 9.45 Gramofoonmuziek. Paul Whlteman speelt. WARSCHAU, 1415 M. 7.35 Het Phil- harmonle-orkest van Warschau o. 1. v. G. Fitelberg 10.00 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H. Neppach 6.30 Gra mofoonmuziek 8.40 Cyclus; „De viool sonate". Voor de ochtendzitting van het Onnes van Nijenrode-proces zijn de advocaten in de ver wante strafzaken bijeengekomen. Zij achten het resultaat van het onderhoud, dat de deken van de orde van advocaten, mr. Worst met den president mr. de Vries had, niet bevredi gend, zoodat zij hebben besloten de zitting niet te zullen bijwonen aleer een bevredigende op lossing is gevonden voor de ordekwestie. Zij zullen zich opnieuw in verbinding stellen met den deken. Als te even voor half elf de zitting is ge opend, heeft ook mr. J. de Vrieze in de voorste verdedigingsbank plaatsgenomen. Hij treedt op als raadsman voor de twee Utrechtsche recher cheurs. De president drukt er zijn verwondering over uit, dat mr. de Vrieze als verdediger aan wezig is, daar de rechercheurs nog geen ver dachten zijn. „De officier", aldus de president, „kan nog doen wat hij wil." Mr. de Vrieze beroept zich op art. 27 Wet boek van Strafvordering. „Als verdachte wordt vóór dat de vervolging is aangevangen, aan gemerkt degene te wiens aanzien uit feiten of omstandigheden een redelijk vermoeden van schuld aan eenig strafbaar feit voortvloeit." De president leest de verklaring van Van Cooten voor, die voor het getuigenhekje is ge roepen. Bleyenburg moet naar de wachtkamer gaan. Als de president zijn verklaring over het ge beurde in het Huis van Bewaring (het instruc tiegebouw) voorleest, zegt Van Cooten: Meneer de president, om tactische redenen en veilig heidshalve wensch ik dat deel van m'n verkla ring terug te nemen. Pres.; „Welke „tactische" redenen?" Get. van Cooten: „Een mensch kan zich ver gissen, ik kan me vergissen en Johanknegt en Manda N. kunnen zich vergissen. Pres.: „U hebt uw verklaringen van dat z.g. contact tusschen Johanknegt en zijn secreta resse steeds op dezelfde wijze afgelegd en u bent steeds met meer bijzonderheden gekomen." Mr, de Vrieze vraagt de rechtbank dan een beslissing te geven op het door hem aange voerde art. 27 Wetb. v. Strafr., op grond waar van pl. meent reeds thans als raadsman te kunnen optreden. De rechtbank gaat dan in raadkamer. Na een kwartier komt de rechtbank weer binnen. Een beslissing inzake het verzoek van Mr. de Vrieze wordt nog niet gegeven, maar eerst wordt Bleyenburg binnengeroepen. De president deelt dan mee, dat het overeen komstig artikel 293 W. v. Strafrecht door de rechtbank gegeven bevel tot onderzoek naar meineed van de rechercheurs, door de rechtbank wordt ingetrokken op grond van bezwaren van juridischen aard. „Het staat den Officier vrij, alsnog een vervolging tegen de beide recher cheurs in te stellen", zegt de president dan nog. „U kunt nu wel naar huis gaan." De beide rechercheurs maken hiervan gebruik, zonder echter in de gelegenheid te zijn geweest een deel van hun verklaringen terug te nemen, zoodat de Officier hierdoor gelegenheid heeft een vervolging in te stellen naar aanleiding van hun geheele verklaring. De rechtbank heeft hun den terugweg hiermede afgesneden. De Officier mr. van Dullemen leest dan een brief voor van den Utrechtschen hoofdcommis saris van politie, waarin deze mededeelt, dat de politiefotograaf Gamier van 417 April in Ber lijn is geweest. Op 20 April deed hij echter weer dienst. Hierdoor is het dus mogelijk geworden, dat Johanknegt hem in dien tijd inderdaad op bet bureau heeft gezien, Voorts is er een verzoek binnengekomen van Goudstikker om de schilderijen vrij te geven. Van Mr. Beets heeft de Officier een brief ont vangen, waarin deze protesteert tegen de inder tijd door Goudstikker afgelegde verklaringen. Voorgelezen wordt de verklaring door mevr. Onnes in het vooronderzoek afgelegd. Ook leest de griffier een brief voor van Mees Gerritsen, waarin hij nog eens enkele punten nader toelicht. Veel nieuws schrijft hij niet. Het blijkt dan, dat op 6 April j.l. inspecteur Posthuma een verhoor heeft afgenomen aap den koffiemakelaar Viruly, wonende in de Groote Club. Deze beschuldigt Onnes in zijn verklaring, die door den griffier wordt voorge lezen, van een minder behoorlijke wijze van zakendoen tegenover hem te hebben toegepast. Verdachte Onnes geeft van het bedoelde ge val, dat zich reeds in 1912 afspeelde, de ver klaring. De verdediging verzoekt dan voorlezing van een brief van het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel, van welke vereeniging Onnes jaren lang vice-voorzitter was. In dezen brief worden zeer gunstige verklaringen over verdachte gememoreerd. De Officier doet op zijn beurt weer voorle zing van enkele verklaringen, die minder gun stig voor Onnes zijn. Deze biedt aan, door ge- tuigenbewijs verschillende onnauwkeurigheden in de verklaringen aan te toonen. Een groot aantal brieven met sympathiebe tuigingen voor Onnes is by de verdediging bin nengekomen, zij zijn overgelegd aan de recht bank en de griffier leest er een deel van voor. Er zijn ook brieven bij, waarin uiting wordt gegeven aan bevreemding over de wijze, waar op in het proces tegen Koning wordt opgetre den. De verdachte merkt daarbij op: „Ja, de grondwet zou eigenlijk veranderd moeten wor den, 't is niet langer: „de Koning is onschend baar, maar: Koning is onschendbaar!" In een vergadering van het comité ter voor bereiding van de Oostersche Olympische Spelen hebben de Chineesche gedelegeerden izch heftig gekant tegen het Japansche voorstel, om athle- ten van Mandsjoekwo te laten deelnemen. De Japanners stelden tenslotte voor de Spe len, die op 12 Mei te Manilla zouden begin nen, uit te stellen. De vergadering ging uiteen zonder dat een beslissing was bereikt. Men acht het niet onmogelijk, dat de Spelen in het ge heel niet doorgaan. Uit Califomië komt weer eens een sensatio neele prestatie van een Amerikaanschen ath- leet. De Amerikaansche springer Walter Marty zou namelijk bfj athletiek-wedstryden te Fres no 2.07 meter hoog gesprongen hebben, ja hy zou zelfs een sprong van 2.076 meter gehaald hebben. Marty heeft onlangs het wereldrecord op zijn naam gebracht met een sprong van 2 05 meter. de jplosbare voor Cactussen. Blad en Bloeiende planten Verkrijgbaar in fiesschen 40 ct. met gratis kleurenfoto's van planten met aanwijzingen der verzorging bij de Bloem- en Zaadwinkels. Zaterdag a.s. wordt in het Wembley-Stadion te Londen de landenwedstryd Engeland—Schot land gespeeld. De volgende elftallen komen in het veld Engeland: Moss (Arsenal); Cooper (Derby County), Hapgood (Arsenal); Stoker (Birming ham); Hart (Leeds United); Crooks (Derby county 1, Carter (Sunderland), Bowers (Derby County), Bastin (Arsenal), Brook (Manchester City). Schotland: Jackson (Chelsea); Anderson (Hearts), Mae Gonigel (Celtic); Massie (Hearts). Smith (Kilmarnock); Miller (St. Mirren); Cook (BcHton), Marshall (Rangers); Gallagher (Chel sea); Stevenson (Motherwell); Connor (Sunder). In het Heysel-stadion te Brussel speelden gisteravond de Roode Duivels tegen de sterke Fransche beroepsclub Olympique Ryssel. Deze wedstrijd, die bedoeld was als oefening voor het Belgische alftal in verband met den wedstrijd tegen Nederland Op 29 April a.s., werd door de Roode Duivels met 43 gewonnen. Voor de eerste klasse van de Engelsche league speelde Sunderland gisteren tegen Manchester City. De stryd eindigde in een 0—0 gelijk spel. Op de baan in het Pare des Princes te Parijs worden Zondag a.s. voor het eerst van het seizoen weer wedstrijden gehouden, waaraan o. m. zullen deelnemen Paillard, Laquehaye en A. Wambst en verder de Engelsche wereldre cordhouder Harry Grant en de Duitschers Möller en Metze. De sprint gaat tusschen den wereldkampioen Scherens en Gérardin. In tegenstelling met de aankoondiging op de affiches, zal a.s. Zaterdag inplaats van Bras- penninx, de Waalwijker Frans Slaats deelnemen aan den koppelwedstrijd voor profs op de Til burgsche Wielerbaan. Hoewel we beide renners van ongeveer gelijke kracht achten, zal onge twijfeld de deelname van Slaats, zooals ge woonlijk, een massa belangstelling uit de Lang straat trekken. Op den keper beschouwd, ge- looven we niet dat de directie er eerder in ge slaagd is een dergelijk programma te brengen. Naast de reeds genoemde Hollandsche favorie ten komen immers het bekende vechtkoppel van Nekvan Hoek, de mannen die op 25 Maart j.l. PijnenburgWals het vuur zoo na aan de schenen legden. Verder de Belgen Ha- merlijnckDebruieker, zonder twijfel het beste Belgische koppel, dat momenteel gebracht kan worden. De eerste debuteert a.s. Zaterdag te Tilburg, de laatste is reeds een bekende en niet minder populaire figuur in onze stad. Daar naast HuibreehtsMaes, die beiden reeds eerder te Tilburg reden en een prachtindruk nalieten. Met de beide Duitsche koppels Kilian—Vopel en Funda—Putzfeld, de overwinnaars in den Zesdaagsche van Kopenhagen, is het program ma der profs compleet. Nogmaals, we gelooven niet dat voor dezen op de Tilburgsche Wieler baan een programma zóó vol wereldberoemd heden werd gedraaid. Voegen we daarbij nog het keurige stelletje amateurs, dat voor dezen wedstrijd werd gecontracteerd, o. a. Bakker— Pellenaars, Gebrs. Slaats, die voor hun ouderen broer niet zullen willen onderdoen, Gommers, Duppen, Westiand, van der Ven en anderen, dan kan ieder ervan verzekerd zijn, dat Zater dag aan de Enschotschestraat een sportfestijn staat te gebeuren, Tilburg waardig. Van de di rectie ontvingen we de verzekering, dat met den kaartenverkoop streng op de beschikbare ruimte zal worden gelet, zoodat elk bezoeker den wed strijd gemakkelijk zal kunnen volgen. Evenals bij de openingswedstrijden durven we ieder aan te raden: neemt voorverkoop, want voor de tweede maal raakt de Tilburgsche Wielerbaan a.s. Zaterdag uitverkocht. BARNEVELD', 12 April. Eierenveillng. Aanvoer 2.160.000 kineieren 2.203.00. Handel vlug BROEK OP LANGENDIJK, 12 April. 52000 K.G Roode kool 1.20—5.60, 50000 K.G. Gele kool 4.50— 7.70, 11000 K.G. Deensche Witte kool 5.607.00. 5000 KG. Uien: Gele Uien 1.502.10, Grove 2 00 Ö~704°ï loele Drlelingen °-80- 3100 K G. Bieten HOORN, 12 April. Kaasmarkt. Aanvoer 13 stapels, 14863 K.G. Fabr. kl. 18.00, boeren kl. 18.50. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 12 April. 8400 K.G. Uien: Drielingen 0.90, Uien 0.901.40, Grove Uien 2.20—2.60. 2000 K.G. Kroten 1.40—2.50, 160800 K.G. Roode kool 1.406.10, Idem II 1.00 6.30. 64800 K.G. D. Witte kool 6.00—7.10. idem 11 4-606.00, 64000 K.G. Gele kool 4.807.70, id II 3.905.30. SCHAGEN, 12 April. Eierenveillng. 120000 kip eieren: 52-54 2.10, 55-57 2.10—2.20, 58-60 2.10— 2.30, 61-63 2.202.40, 64-67 2.502.60. 6000 eendeleren 2.50—2.60. 80 kievitseieren 17—18 ct. per stuk. SCHAGEN, 12 April. Veemarkt. 3 paarden 150.00 250.00, 187 magere Geldekoeien 100.00145.00, 45 'lette Geldekoeien 150.00230.00, 30 kalikoeten 160.00255.00, 16 pinken 40.0095.00, 340 nuch tere kalveren 6.0014.00, 194 overhouders 12.00 18.00, 6 bokken en gelten 3.00—10.00, 41 ma gere varkens 15.00, per stuk. 26 vette varkens 34 —36 cent per K.G. 55 biggen 8.00—13.00, konij nen 1.002.00, kippen 0.501.25 per stuk. GOUDA, 12 April. Aangevoerd in totaal 1884 stuks vee, waarvan 39 slachtvarkens, vette 17 18 cent per pond, levend met 2 pCt, korting. Londensche 13—14 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Geldersche biggen 10.0012.00 443 magere varkens 16.0022.00, 985 biggen 6.009.00, 8 runderen 150.00225.00, 298 nucht. kalveren 3.004.50, 11 bokken en gelten 2.00 6.00 per stuk. Handel matig. Algemeene markt. 228 partijen kaas: le kw. met R.M. 18.00—21.00, 2e kwal. met R.M. 15.00 —17.00. Handel matig. 910 ponden boter: Goeboter 7075 cent, Wei- boter 6065 cent per pond. Handel matig. 140850 eierenkipeieren 1.902.40, eendeie ren 2.00—2 25 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 12 April. Coöp. Zuid-Holl. Eiervei- ling. Aanvoer 152.700 kipeieren: 56-58 K.G. 2.10 —2.20, 58-60 K.G. 2.20—2.30, 60-62 K.G. 2.30— 2.40, 62-68 K.G. 2.40—2.60, bruine 58-70 K.G. 2.103.00, kleine eieren 2.002.10 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6