De Beverwijksche veilingkwestie De „Almitento" LEDENVERGADERINGEN St. Liduïna De laatste zes HOE LOOPT UW POES? Wood-MHne VRIJDAG 13 APRIL 1934 Flace-auto verongelukt UIT DEN OMTREK WOOD MILNE Geen steun van de regeering, wan neer faillissement wordt geforceerd De laatste poging Een lijn trekken Motie De leden niet aansprakelijk De heer Nijssen spreekt Lasterpraatjes Regeling of faillissement? 'as LOUIS HAKJES De groenteveiling W Niet forceeren TSJECHOSLOWAKIJE POLEN GAAT NIET DOOR Hoe een Heilige in de beeldende kunst optreedt St. Liduina vereert het O. L. Vrouwebeeld, van Jan Dunselman. Tijdens proefrit op den Niirburg- ring. Bestuurder licht gewond De redding der Tsjeljoeskin- bemanning WIJZIGING PENSIOENWET Verhooging van het verhaal blijft gehandhaafd Groote Middenstandstentoonstel ling van 30 Aug. tot 9 Sept. in het R.A.I.-gebouw Bij „de Hanze" rijpte het initiatief ,fiominica Palmarum", een St. Liduina-voorstelling van Willem Adolfs. Donderdagavond werd in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een spoedeischende buitengewone ledenvergadering gehouden van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, deelde in 2Un openingswoord mede, dat deze vergadering belegd is naar aanleiding van het verzoek van de leden om nadere inlichtingen over de moei lijkheden waarin „Kennemerland" en „Vrije Veiling", verkeeren. Dat het bestuur niet eerder met inlichtingen tot de leden is gekomen vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de instanties, Regeering en Banken, waarmede om een regeling onderhan deld wordt, zich daartegen hebben verzet. Han gende deze onderhandelingen achtte men het hiet wenschelijk om mededeelingen te doen. Nu de leden op volkomen wettige wijze deze Vergadering hebben aangevraagd, kan het niet anders, of aan dit verzoek moet gevolg gegeven Worden. Alvorens zelf een uiteenzetting van de zaak te geven wilde spr. het woord geven aan den heer W. v. Dok, die hierom gevraagd heeft. Achteraf is gebleken, dat over de zaak tusschen het be stuur en den heer v. Dok niet veel verschil van meening bestaat. De heer van Dok wees er allereerst op, dat in deze kwestie door beide vereenigingen één lijn moet worden getrokken. De actie, om uit de moeilijkheden te komen dient gecombineerd te Worden gevoerd en dit is mogelijk omdat het be stuur en de groepen nader tot elkaar zijn geko men. Ook de autoriteiten zijn ons gunstig ge zind. Men is er thans overal van doordrongen, dat het hier gaat om de bescherming van het coöperatiewezen. Het is een onoverkomelijk iets dat we zouden moeten meebetalen aan iets, Waarvoor we totaal niet aansprakelijk zijn. Spr. kan niet gelooven da men in Haarlem doof zal blijven voor deze actie. Wat we in Beverwijk zijn, zijn de funeste ge- Volgen van lichtvaardig omspringen met statu- aire bepalingen van coöperat. organisaties. We behoeven dat dezen avond niet op de spits te drijven, want er is geen opzet in het spel ge weest. Maar het vertrouwen in eigen organisatie gaat verloren. Dit vertrouwen moe weergegeven worden. Spr. ging dan nog eens de oorzaken na van het ontstaan der schulden van de bollenveiling. Het ware wenschelijk geweest, dat het bestuur Wat meer voorzichtigheid had betracht. Het heeft de limiet verre overschreden. De Spaarne- bank had eerst de statuten moeten opvragen, alvorens de credieten te geven. Dat doet toch iedere goede bank. Dat is de oorzaak van de ramp geweest, al was men ook te goeder trouw. Met te meer kracht kunnen wij daarom deze schuldvordering van ons afslingeren. Wanner spr. voor de groepenvergadering te Ver gegaan is, wil hij dat gaarne terugnemen. Zijn woorden hebben een verkeerden indruk gevestigd. Allereerst is het accountantsrapport niet aangevraagd, omdat we iets te maken heb ben met de bollenveiling. Vervolgens is het ook niet gevraagd, omdat we op zoek waren naar onregelmatigheden. Het gebeurde alleen om een onpartijdig accountant te laten vaststellen hoe ver onze relaties met de bollenveiling gaan, zulks ter versteviging van onze actie. De grondslag moet zijn, dat we in beide ver eenigingen één lijn trekken en geen schuld aan vaarden die we niet hebben. De groepen staan een regeling niet in den Weg. Het bestuur heeft te veel optimisme gehad en het heeft den leden te lang de gelegenheid onthouden om zich tegen de aansprakelijkheid Uit te spreken. We moeten thans de aansprakelijkheid per tinent afwijzen. Dan kan a.s. Dinsdag het fail lissement uitgesproken worden. Een regeling :s nog steeds niet tot stand gekomen; het lijkt ondoenlijk het geld bijeen te krijgen. De vor dering dient dan betwist te worden. Maar tot op het laatst moet geprobeerd worden het fail lissement te keeren. Het ambtelijk onderzoek, dat de Minister heeft doen instellen, wijst er op, dat de zaak in Den Haag nauwkeurig wordt onderzocht. Dit in oogenschouw nemende en gezien de sympathie, waarmede onze actie ge volgd wordt en het eensluidend standpunt der beide vergaderingen heeft de poging, om het faillissement te doen afwijzen, kans van sla gen. Ten slotte is het voor den rechter thans hog een prestige-kwestie. Geheel zonder kleerscheuren zullen we er hiet afkomen. Een regeling zal er moeten ko men, maar dan niet op grond van de schuld- Vordering, want die is onrechtmatig. Er moet snel iets gebeuren. Gelukt het een regeling te krijgen, dan is dat zooveel pleizieriger. Als we daarmede de organisatie behouden is dat van veel grooter belang dan 10.000 minder. In overleg met een aantal bekwame rechts geleerden heeft spr. een motie opgesteld, waar van hij de aanneming dringend aanbeval. Deze motie luidt als volgt: „De vergadering overwegende, dat een fail lissement der coöperatie wegens aansprakelijk heid der leden niet minder dan een financieele en sociale ramp voor de tuinderij in deze streek zou beteekenen; a. besluit, indien de faillissementsaanvrage onverhoopt niet mocht worden ingetrokken, dat het bestuur bij mogelijke faillissements uitspraak onmiddellijk in hooger beroep gaat en alle maatregelen neemt tot tegenweer; b. spreekt uit, dat zij de aansprakelijkheid der coöperatie en van hare leden voor de schuld Van de bollenveiling Beverwijk aan de Spaar- hebank afwijst; c. dat niettemin en onder dit voorbehoud het bestuur, ten deze bijgestaan door een tweetal iaden uit de vergadering, wordt gemachtigd tol het in beginsel aangaan van een dading, onder Voorwaarde, dat de beslissing voor den inhoud en de bijzonderheden van een dergelijke dading aan de algemeene vergadering wordt overgela ten en verder onder voorwaarde, dat de ver eniging en de leden, niet verder dan de da ding strekt, met schulden worden belast." Deze motie zal worden gezonden aan de re geering en aan de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. Op een vraag van een der leden of de leden naar de meening van het bestuur aansprakelijk zijn, antwoordde de voorzitter ontkennend. Spr. wees er op, dat hij steeds in alle vergaderingen die aansprakelijkheid ontkend heeft. Dat heeft hij ook gedaan tegenover de Spaarnebank en de Rechtbank. De rechter intusschen heeft de aansprakelijkheid aanvaard, maar dat wil nog niet zeggen, dat de Rechtbank dat ook zal doen. Spr. zal zich er steeds tegen blijven ver zetten. De voorzitter gaf hierna op zijn beurt een uiteenzetting van de zaak. De oprichting van de bollenveiling geschiedde destijds in verband met de omzetting van de teelt, welke men door de vereeniging wilde laten opvangen. De ver diensten van de bollenveiling zouden strekken om het oude deficit van de vereeniging te del gen. Toen op 5 December 1928 een overeenkomst was gemaakt betreffende het gebruik van de gebouwen door de bollenveiling, moest een nieuwe acte worden gemaakt. De fout is hu, dat deze acte niet voldoende is gedekt, door dat in de notulen en de betreffende vergade ring slechts gesproken wordt over de huur van de gebouwen. Om de leden niet te belasten was juist in de acte een bepaling opgenomen, volgens welke de leden niet aansprakelijk kon den zijn. Spr. vroeg de vergadering te willen bevesti gen, dat hij altijd de aansprakelijkheid ont kend heeft en dat hij de leden, die er naar vroe gen, steeds naar de directie der bollenveiling heeft verwezen om inlichtingen. (De vergadering bevestigt dit). Spr. wilde verder met nadruk vaststellen.dat die overeenkomst niet gemaakt is met het oog op groote schulden. Kwade tongen beweren dit. Bij die overeenkomst heeft geen enkele bedoeling voorgezeten. Er was toen geen noe menswaardige schuld; over het geven van voor schotten zijn lasterpraatjes rondgestrooid. Spr. als voorzitter heeft gelukkig steeds op tijd kunnen betalen. Hij heeft geen halven cent voorschot of salaris genoten. Ditzelfde kan hij verklaren van het geheele bestuur van Ken nemerland, al zijn er enkele kleine posten van ongelukkigen, die door de crisis niet betalen kunnen. Tegenover zichzelf is spr. strenger ge weest dan tegenover de leden. Na 1931 zijn verschillende vorderingen bevro ren. De bank eischte toen reeds, dat de schuld door de leden zou worden erkend. Het bestuur heeft dit echter geweigerd. Twee jaar heeft spr. reeds tegen de aansprakelijkheid gevochten. Tenslotte is de faillissementsaanvrage geko men, doordat de poging om een proefproces te voeren, was gefaald. De rechtskundige adviseur Mr. Hellema heeft voor den rechter gepleit en hetzelfde liedje gezongen, dat hier vanavond reeds gehoord is. De rechter heeft echter de aansprakelijkheid aanvaard en den partijen ge legenheid gegeven tot regelen. Herhaalde malen heeft het bestuur de regeling bijna in handen gehad, doch steeds is er iets tusschen gekomen. Was het bestuur geslaagd, dan had het de re geling reeds aan de vergadering voorgelegd. De ramp dient in elk geval voorkomen te worden. Het bestuur had gehoopt de schuld met behulp van een boerenleenbank en de re geering af te koopen, maar het is niet van zins de leden te belasten. Spr. heeft reeds ge zegd: stel mij aansprakelijk; maar al kleed je me totaal uit, ik zal de aansprakelijkheid der leden niet toegeven. Tenslotte is de actie der leden gekomen. Waarom hebben de leden niet eerder een ver gadering gevraagd en waarom moest het een hetze worden tegen het bestuur? Spr. had zelf gaarne eerder gesproken. Hij kon zich het on geduld der leden voorstellen. Maar de betrokken instanties raadden het af. Het is ook niet mo gelijk om tijdens de onderhandelingen de kaar ten open op tafel te leggen. Nu dreigt het faillissement. De rechter handelt zelfstandig, onafhankelijk van den Minister. De vergadering dient zich nu uit te spreken voor de richting, welke gevolgd moet worden. Zal men den strijd voeren met de geheele ver eeniging als inzet of een regeling verkiezen met de bank? De motie heeft dezelfde strekking als de voorstellen van het bestuur. Laat men de motie aannemen. Alles zal nog in het werk gesteld worden om een regeling te krijgen. Ge- Soepel, veerkrachtig en geruisch- loos. Volgt haar voorbeeld en vraagt voortaan WOOD-MILNE Louis hakjes aan Uw schoenmaker. Een zeer dun en elegant hakje, anti-slipping en ongelooflijk sterk. Loopt heerlijk en bespaart U veel gela. Maar let op de naam. lukt het, dan komt zij nog a.s. Maandag in de ledenvergadering. Het geheele bestuur staat achter de motie en het is in hun eigen belang dat de leden er een drachtig achter staan. De heer G. de Ruijter constateerde hierna, dat de groepen en het bestuur elkaar hebben ge vonden. De leden kunnen thans het vertrouwen schenken en de motie aannemen, overtuigd dat hun belangen in handen van vertrouwensman nen rusten. De motie werd na eenige discussie met alge meene stemmen aangenomen. De voorzitter wees er hierna op, dat rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat Dinsdag a.s. het faillissement wordt uitge sproken. Teneinde nu te voorkomen, dat de le den de opbrengst van hun productie, welke zij heden, Vrijdag en Maandag veilen, niet in han den krijgen, omdat, ingeval faillissement de cu rator de gelden zal inhouden stelt het bestuur voor dat de vergadering goedkeurt, dat, han gende deze zaak de vereeniging zelf geen groen- tenveiling houdt, doch deze veilingen opdraagt aan een ander persoon, die voor eigen rekening en op eigen naam die veilingen houdt, de vor deringen int en de inbrengers betaalt, op nader door het bestuur vast te stellen voorwaarden en condities. Op deze wijze zijn de leden tenminste ver zekerd, dat zij het geld, dat zij zoo dringend noodig hebben, in handen krijgen. Het is een maatregel voor enkele dagen. De heer Lucas Aardenburg heeft zich bereid verklaard om dit voor „Kennemerland" op zich te nemen. Spr brengt hem daarvoor dank. Het voorstel werd bij acclamatie aangeno men. De vergadering wordt hierna gesloten. In de vergadering van de „Vrije veiling" wer den dezelfde besluiten genomen. Daar werd ver der besloten om a.s. Maandagavond opnieuw te vergaderen. Voorts werd in deze vergadering nog een brief voorgelezen van den Minister, waarin me degedeeld werd, dat, wanneer door de vereeni gingen een faillissement werd geforceerd, op den steun van de regeering niet meer zal kunnen worden gerekend. Naar uit Warschau gemeld wordt heeft Polen dien return-wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije voor de voorronde der wereldkampioenschap pen. welke Zondag as. te Praag zou plaats vin den, afgeselnd. Volgens een mededeeling in het regeerings- gezinde blad „Express Poranny" ligt de oorzaak in het niet doorgaan van dezen belangrijken wedstrijd in het feit, dat het hier een volkomen begrijpelijk protest beteekent van de Poolsche sp.ortwereld tegen de anti-Poolsche politiek van Tsjecho-Slowakije. In verband hiermede zullen waarschijnlijk ook andere sportieve gebeurte nissen welke zijn vastgesteld, nu voorloopig geen doorgang vinden, en door de Polen worden afgezegd. Nu, een jaar nadat Schiedam katholiek Nederland in de gelegenheid heeft ge steld om 't 5e eeuwfeest mee te vieren van zijn groote stadsheilige, in de kerken der oude stede aan de Schie wederom een novene wordt gehouden om St. Liduina's jaarfeest op vrucht bare wijze voor te bereiden, rees bij velen de vraag: welke plaats wordt door deze heilige ingenomen in de beeldende kunst van haar land? Laten wij de eerste illustraties van het leven der heilige buiten beschouwing, dan moeten wij opmerken, dat ook in later jaren de figuur van de H. Liduina tal van beeldende kunste naars heeft kunnen inspireeren. In de meeste gevallen bepaalde hun werk zich echter tot een gelegenheidsopdracht, waarbij het voor den be trokken kunstenaar niet noodzakelijk was, zich een meer diepgaande kennis van dit wondere leven eigen te maken. De meeste Liduina- voorstellingen dragen dan ook maar al te sterk het „gelegenheids"-stempel, in de meest on gunstige beteekenis. Toch vallen ook op dit terrein enkele verblijdende uitzonderingen te constateeren en zoo herinneren we ons om slechts enkele te noemen b.v. het beeldje van Smout in de aan de heilige toegewijde kerk te Schiedam, de wandschildering van A. Sio iii de kapel van het Bergen op Zoomsche Juve naat, het beeldje van Adam Winter en e*«i paneeltje van Lode Sengers in de Haagsche St. Marthakerk. Daarnaast zijn er anderen en ditmaal is de keuze uiterst beperkt! die tot een bree der uitbeelding kwamen van het Liduinabegrip in het groote wereldgebeuren. En het is een hoopvol teeken, dat er in de laatste tientallen jaren dat Liduina's naam in de belangstelling van het Nederlandsche volk herleefde, steeds een schilder geweest is, die zich geroepen voelde om in het wezen van deze grootsche heilige dieper door te dringen. Als een goed kind van den tijd waarin hij leefde, heeft een Jan Dun selman ons vooral met den nadruk op het uiterlijk gebeuren de geschiedenis in haar meest populairen vorm voorgesteld. In zijn be- Amsterd. Middenstand, G. Rhee, dir. Midden- standsbank, Johs. Balder, bestuurslid N. A. M., J. Ingwersen Jr., bestuurslid Chr. Middenstands ver., J. van Warmerdam, bestuurslid R. K. Mid denstandsver. en M. W. Wiewei, administrateur Alg. Winkeliersvereeniging Amsterdam. Het se cretariaat is gevestigd in het bureau Alg. Win keliersver., Heerengracht 508. Met deze tweede Middenstandsten toonstelling wordt beoogd in beknop- ten en tevens overzichtelijken vorm aan het publiek te laten zien, waar toe de Middenstand in staat is, welke voorname positie het middenstands- bedrijf in onze samenleving inneemt Er komen ideële en commercieels stands, terwijl alles uitsluitend een middenstandskarakter zal dragen, zoodat warenhuizen, winkel-maat schappijen, en groote bedrijven, die langs den middenstand heen direct den consument willen bereiken, wor den geweerd. In de dagen van 30 Augustus tot 9 Septem ber zal Amsterdam in het teeken van den Middenstand staan, waartoe vrijwel alle win kelzaken zullen medewerken. Voorts zal de V. V. V. ,,'t Koggeschip" feesten organiseeren, terwijl excursies, reductiebons voor beziens waardigheden en goedkoope spoorwegtarieven duizenden uit den lande naar de hoofdstad zullen lokken. Bovendien congresseert de Kon. Ned. Middenstandsbond in het Kolon. Inst., terwijl ook een Internationaal Congres van Kruideniers in die dagen bijeenkomst. Op de tentoonstelling zelf komen wij nog terug. kende reeks tafereelen, gepenseeld met een toch altijd nog treffende preciesheid, is hij de schilder geweest die onmiddellijk na de hei ligverklaring in een natuurlijke taal haar be voorrechte lieftalligheid heeft beklemtoond, die na een leven vol lijden haar bekroning vond in den hemel. Kon Dunselman in zijn dagen volstaan met het geven van populaire volksche voorstellingen van tafereelen uit Liduina's leven waarbij het uiterlijk-historische element het sterkst op den voorgrond trad gaandeweg kwam de behoef te op naar de kennis van Liduina's diepere zie- leleven in de ruimere beteekenis welke haar lijden met den Gekruisigde had voor de mensch- heid. Was Liduina voor Dunselman een „bloem in den hemelschen lusthof", voor de moderne schilders was zij meer dan dat. In onzen tijd vroeg en vond ook erkenning haar taak: ver dienstelijk te zijn in haar lijden, mét Christus in Zijn verlossingswerk. Al heeft Dunselman bij de laatste eeuwfeestviering den eenvoudigen bedevaartganger nog wel het zijne kunnen zeg gen, een duidelijker, meer gewilde en voor ons ook nuttiger taal spreken de schilders van nu. Wat Dunselman nauwkeurig vertellend begon, heeft de Schiedammer Thomas Groenendaal (thans Fr. Bruno O.S.B.) meditatief voortgezet. Gaandeweg breekt zich in de beeldende kunst het begrip baan, dat alleen met historisch schil deren de Liduina niet tenvolle geteekend is. Het in natuurlijke vormen voorstellen van sma kelijk geënsceneerde tafereeltjes gaat over in zinvolle verbeelding van het bovennatuurlijke. De Liduina van vijf eeuwen her wordt nu de heilige van alle tijden; de Liduina, die naar Dunselman geleefd had, wordt nu een Li duina die onder ons leeft. Nu het zieleleven het voornaamste element vormt, kunnen de voorstellingen niet meer al leen volksch zijn, doch moeten zij ruimer kun nen spreken tot hen die de figuur van de heilige door betere bestudeering leerden kennen. Met ■Groenendaal zijn wij dan ook beland op een t*rrein, waarop de kunstenaar vruchtbaar kan voortarbeiden. Breed blijken de mogelijkheden om de Liduina-figuur steeds grooter tot haar recht te doen komen. De simpele Schiedamsche maagd wordt nu ook in de beeldende kunst de groote heilige, die in het wereldverband haar taak met den gekruisigden Christus ó-k en vooral tot ons heil gedragen heeft. De laatste kunstuiting op beeldend gebied een schilderij van Willem Adolfs, welke wij hier bij afbeelden heeft dit onderwerp tot gege ven. De geschiedenis is bekend: als twaalfjarig meisje haar devoties doende in de oude Sint Janskerk, wordt Liduina door het miraculeuze beeld van de Moeder Gods toegelachen de lach der Moeder van Samrten! Aan Liduina, geboren onder het zingen van 's Heeren Passie, kon de beteekenis van dien lach der Moeder van Smarten -niet ontgaan. Nog te jong om het groote gewicht van haar belangrijke taak ten volle te begrijpen, stelt zij zich op dit oogenblik, wanneer haar leven zijn feitelijken inhoud krijgt vol vertrouwen BERLIJN, 12 April (V. D.) De nieuwe Mer- cedes-racewagen is tijdens een heden op den Nürburg-Ring gehouden proefrit verongelukt en ernstig beschadigd. De wagen, welke bestuurd werd door den bekenden internationalen cou reur Henne, vloog in een der bochten plotseling uit de baan en werd in een grooten boog over een omheining geslingerd. Henne viel uit den wagen en kwam, tot zijn geluk, in een beek te recht, waardoor hij slechts licht werd gewond. De auto reed nog een boom omver en bleef daarna liggen. Henne was, toen de eerste hulp kwam opdagen, aanvankelijk opgewekt en vroo- lijk blijkbaar tengevolge van shockwerking, doch plotseling verloor hij het bewustzijn. Hij is in het Adenauer ziekenhuis opgenomen; zijn toestand geeft echter geen aanleiding tot be zorgdheid. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog gaande. BERLIJN, 12 April (V. D.) Omtrent het ongeluk met den Mercedes vernemen wij na der, dat de bestuurder Henne een lichte her senschudding heeft opgeloopen, benevens eeni ge schaafwonden en een kleine verwonding aan den voet. Reeds na een uur was hij tot het volle bewustzijn teruggekeerd. Hij hoopt binnen kort weer te gaan trainen. De wagen is niet ernstig beschadigd en zal voor de a.s. wedstrij den kunnen worden gerepareerd. onder de bescherming van de Moeder aller menschen. Het voorbeeld van de Moeder onder het Kruis zal steeds Liduina's verdere leven blijven be- heerschen; het eenvoudige Hollandsche kind zal zich voortaan losmaken van haar omge ving en zich overgeven in dienstbaarheid om met Christus deel te hebben in het verlossings werk. Hiermee is de strekking van het schilderij getypeerd. Maria de sterke vrouw onder het kruis wijst Liduïna op wat haar Goddelijke Zoon voor de menschheid deed! Voortaan zal dit het le vensideaal zijn voor het jonge meisje. Had Liduina door middel van Maria kennis gekregen van haar uitverkiezing door Christus, voortaan zou de Moeder Gods wederkeerig haar bijna bovenmenschelijk lijden opdragen aan den Zaligmaker. En de Christus met de ver heerlijkte kenteekenen van Zijn nameloos lijden triomfeert in zijn heiligen. Compositie, gebarenspel en kleuren drukken deze triomfale stemming al heel sterk uit. De machtige, bronskleurige Christusfiguur steekt grootsch af tegen den weidschen, in pasteltin ten gehouden achtergrond.!) En daarvoor, in ongerepte blankheid met een gebaar van overgave om met een toekomstig lijden, geleid door Maria, deel te kunnen hebben aan het verlossingswerk plaatst zich het simpele Hol landsche kind. Met het schilderij van Adolfs als laatste uiting van dienende kunst, blijkt dus de Liduïna-figuur bij de schilders van haar eigen volk ken ners als er onder zijn van haar mysterievolle leven wel een plaats van beteekenis in te nemen. Wat aan een gezonde vereert.ig van deze heilige zeker ten goede zal komen. WILL. K. t) Aesthetische beoordeeling zij hiermee niei gegeven. Red. REVAL, 12 April. Volgens een bericht uit Moskou zijn thans ook de laatste zes leden van de bemanning van den ijsbreker „Tsjel- joeskin" in veiligheid gebracht. De geredde be manning zal zoo spoedig mogelijk naar Mos kou worden gebracht, waar zij op zijn vroegst begin Juni zal aankomen. Er zal den mannen een plechtige ontvangst worden bereid. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922 wordt het volgende ontleend: Tegenover de leden, die van oordeel waren, dat de verhooging van het pensioenverhaal een nieuwen last op de ambtenaren legt, moge de Minister er de aandacht op vestigen, dat deze verhooging, wat de Rijksambtenaren betreft, een onderdeel vormt van de jongste salaris korting en in de plaats zal treden van de tijdelijke crisiskorting van anderhalf pet. De toestand van 's Lands financiën laat niet toe, dat deze maatregel achterwege blijft. De vraag of het heffen van de hoogere bij drage voor de overige publiekrechtelijke licha men gerechtvaardigd is, vindt in het volgende haar beantwoording. Noch de bezwaren van principieelen, noch die van practischen aard, welke verscheidene leden ten opzichte van het imperatief stellen ook voor de lagere publiekrechtelijke lichamen van het volle in de wet genoemde pensioenver haal voelden, kan de Minister deelen. Als antwoord op de vraag, hoe het zal gaan met uitgesteld pensioen, waarop reeds recht is verkregen, moge het volgende dienen. Het uit gestelde pensioen wordt, evenals de overige pen sioenen, berekend naar de middelsom der pen sioengrondslagen, welke golden vóór het ont slag. Of dus pensioen naar de verlaagde pen sioengrondslagen zal worden berekend, hangt af van het tijdstip van het ontslag en in verband met het bepaalde onder artikel 3 van den leeftijd van den ambtenaar. Na de ervaring, welke is opgedaan bij voorstellen tot invoering van het zoogenaamde zusterpensioen, kan bezwaarlijk van den Mi nister een nieuw daartoe strekkend voorstel worden verwacht. Verhooging van het weduwenpensioen, dat door andere leden werd bepleit, zou gepaard gaan met verhooging van pensioenbijdragen. De daaruit voortvloeiende lasten kunnen in de zen tijd niet op de publiekrechtelijke lichamen worden gelegd. De vraag of ook met betrekking tot de mi litaire pensioenregeling een ontwerp, strekken de tot verhooging van het pensioenverhaal. zal worden ingediend, beantwoordt de Minister be vestigend. De Minister is van oordeel, dat bij inwerking treding der wet met ingang van 1 Juli 1934 voldoende gelegenheid aanwezig zal zijn, de salarisregelingen van vóór dien datum te her zien. Zijns inziens is derhalve verschuiving va:: dien datum tot 1 Januari 1935 overbodig. Van 30 Augustus tot 9 September a.s. zal Amsterdam in het R. A. I.- gebouw wederom een groote, zorg vuldig voorbereide expositie beleven: de „Almitento". De Amsterdamsche Middenstand wil in die dagen met een algemeene tentoonstelling voor het publiek treden en laten zien wat hij waard is. Men moet 25 jaar teruggaan voor een eerste pogen in deze richting. In 1909 werd hier ter stede een .middenstandstentoonstelling gehou den, dank zij het vruchtbaar initiatief en het krachtig doorzettingsvermogen van den mid denstandspionier J. S. Meuwsen, Wijlen H. M. de Koningin-Moeder opende toen deze ex positie. Thans, een kwart eeuw later is wederom het initiatief gerijpt en wel in den boezem van onze plaatselijke afdeeling van „de Hanze", de R. K. Middenstandsvereeniging, en wel bij de voor bereiding van haar vijfde lustrum-viering. Hierbij werd de vraag gesteld of het niet juist ware het feest op te luisteren door het hou den van een uitgesproken middenstandsten toonstelling. Deze gedachte vond instemming, maar on middellijk begreep men, dat wilde dit plan een kans van slagen hebben, de geheele georgani seerde middenstand van de hoofdstad er de schouders onder moest zetten. En zooals zoo vele malen vonden de drie hoofdstedelijke or ganisaties elkaar in ideale samenwerking, er werd een uitvoerend comité gevormd en thans zijn de voorbereidingen in vollen gang voor de „Almitento", de Algemeene Middenstandsten toonstelling te Amsterdam. Er is een hechte basis gevormd. Een waar borgfonds van 20.000 kon worden onderge bracht, grootendeels bij de leden der aangeslo ten organisaties zelf. Reeds heeft Z. K. H. Prins Hendrik het beschermheerschap aanvaard, ter wijl Minister Verschuur, jhr. mr. dr. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland en dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amster dam, het eere-voorzitterschap bekleeden. In het eere-comité nemen zitting Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstands- raad te Utrecht; Gottfr. H. Crone, voorzitter K. v. K., Ed. G. Schürmann, voorz. Kon. Ned. Middenstandsbond, Rotterdam, Jos. E. A. M. Meijring, voorzitter Ned. R. K. Middenstands bond, 's Hertogenbosch, W. G. Scheeres, voorz. Chr. Middenstandsbond, 's Gravenhage en J. van Eek, hoofddirecteur Ned. Middenstands- bank, Amsterdam. Het uitvoerend comité wordt gevormd door de heeren C. F. J. Verbeek, oud-voorz. R. K. Middenstandsvereeniging Hilversum, J. Dooye- waard voorz. Chr. Middenstandsver., J. J. Korff, voorz, Centr. Bestuurdersraad Neutr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13