MOSKOU EN GENÈVE Een Duitsch Lutheraan en de Moederkerk Het nieuws van heden DRUK VAN FRANKRIJK Oppositie tegen Roosevelt OTKSiSliR PERU EN COLUMBIA IN OORLOG? EEN SCHRIJVEN AAN DEN PAUS DE BAROMETER VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 13 APRIL 1934 Avondblad Sovjet-Rusland erkend door Kleine Entente MERKWAARDIG VER. SCHIJNSEL Een vrouw, die helle licht stralen uitschiet Drie wetsvoorstellen in het con gres, welke verdere inflatie zouden beteekenen Aanneming niet waar schijnlijk Het Ween Malaria in Zuid-West- Afrika Reeds meer dan 100 dooden. Muskieten vieren hoogtij DE JVDASSTEEG IN TIJDEN VAN ONTWAPENING IlllIlËw Beide staten druk aan het bewapenen De moordzaak-Prince Weduwe en zoon van den raads heer beschuldigen Pressard „Wij zijn slechts gering in aantal, maar wenden ons vol vertrou wen tot U, H. Vader." Verschillende eerbie dige wenschen Amerika onder zwaren schuldenlast Stemmen voor aansluiting bij den V olkenbond De zeeliedenstaking in Denemarken Het gestolen van Eyck- paneel Een politieke diefstal? Insull naar Smyrna DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN J ongerenbe weging Engeland in Donati over zijn record Fransche garnizoenen versterkt Jonggehuwden in Rome Nieuwe munten in Spanje RADICALE VERDELGING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18693 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De berichten over pogingen om Sovjet- Rusland den Volkenbond binnen te lood sen nemen een steeds meer beslisten vorm aan. Sinds de Volkenbond door het uittreden van Japan en Duitschland zóódanig werd ver zwakt, dat Italië op de noodzakelijkheid van een grondige reorganisatie meende te moeten aan dringen om nog eenige actieve belangstelling te kunnen blijven koesteren voor dit internatio nale instituut, heeft Frankrijk op middelen ge zonnen om het deerlijk gehavende Volkenbonds- prestige weer wat op te kalefateren zonder dat een reorganisatie, waarvan het een vermindering van zijn invloed vreest, zou worden doorgevoerd. Op aandrang van Engeland, dat Frankrijk gun stig wilde stemmen voor zijn ontwapeningsdenk beelden, bleek Italië bereid de kwestie van een herziening van het Volkenbondsconvenant voor- loopig te laten rusten. Inmiddels begon Frank rijk, dat met Sovjet-Rusland een non-agressie pact en een handelsverdrag had gesloten, Mos kou te polsen over een eventueele toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. Mos kou bleek daar wel ooren naar te hebben. Het lidmaatschap van den Volkenbond past volko men in het kader van de huidige Russische buitenlandsche politiek, welke er op gericht is Rusland te beveiligen tegen mogelijke aanval len en zooveel mogelijk regeeringen over te ha len tot een officieele erkenning van haar bolsje wistische regeering. Juist het feit, dat Japan en Duitschland den Volkenbond den rug hebben, toegekeerd, maakte voor Sovjet-Rusland een toe treding tot het instituut van Genève, aan welks arbeid het tot nu toe incidenteel bij herhaling als gast heeft medegewerkt, aantrekkelijker. Sovjet-Rusland voelt zich in het Westen door Duitschland en in het Oosten door Japan be dreigd. Alles wat zijn internationale positie te genover deze twee mogendheden kan versterken, moet Moskou welkom zijn. Daarom sloot het non-agressiepacten met de randstaten en met Polen, Frankrijk, Italië en Roemenië, daarom gaf het zich zooveel met succes bekroonde moeite om van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika een officieele erkenning los te krijgen. En daarom ook gaat het op de gedachte van een toetreding tot den Volkenbond op het oogenblik zoo grif in. Sovjet-Rusland is echter voldoende Van zijn macht en beteekenis in de huidige po litieke wereldconstellatie en van het belang van zijn toetreden voor den Volkenbond bewust, om niet zijn voorwaarden voor een eventueel lid maatschap te stellen. De voornaamste dezer voorwaarden zijn: een permanente zetel in den Raad en officieele erkenning van alle Volken bondsleden. D;ze laatste voorwaarde levert de grootste moeilijkheden op. Behalve enkele Zuid- Amerikaansche staten en Siam, dat zeer Japansch gezind is, hebben België, Luxemburg, Nederland, Bulgarije, Portugal, Tsjecho-Slo- wakije, Joego-Slavië en Zwitserland de Sovjet-regeering nog niet erkend. Vooral de niet-erkenning door Zwitserland, dat aan den Volkenbond te Genève gastvrijheid verleent, is een doorn in het oog van Sovjet-Rusland, welke verwijderd dient te worden. Op het oogenblik zijn te Genève besprekingen gaande tusschen Benesj en Titoelescoe eenerzijds en den sovjet gedelegeerde Borin Stein anderzijds over de er kenning van Sovjet-Rusland door de Kleine Entente, waarvan alleen nog maar Roemenië ge regelde diplomatieke betrekkingen met Moskou heeft aangeknoopt. Benesj, de minister van bui tenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije heeft verklaard, dat deze besprekingen reeds tot over eenstemming hebben geleid, zoodat met zeker heid een dergelijke erkenning tegemoet kan worden gezien. Bovendien deelde hij mede, dat MILAAN, 13 April. (Reuter.) Sinds eenigen tijd is de belangstelling der wetenschappelijke wereld opgewekt voor het geval van een aan asthma lijdende vrouw, genaamd Monaro, in het Ziekenhuis van Tirano nabij Triëst. Op grond van getuigenissen van verscheidene personen, onder wie bekende artsen, staat het onomstootelijk vast, dat het lichaam van de slapende vrouw des nachts herhaaldelijk helle lichtstralen uitschiet, die als een bliksem over haar borst flonkeren en te gelijker tijd ver dwijnen. Dit is door prof. Vitali, die op last van den voorzitter van de Italiaansche Koninklijke Academie, den beroemden uitvinder Marconi, het verschijnsel ter plaatse heeft onderzocht, eveneens bevestigd. De geleerde heeft geconstateerd dat de vrouw ■een volkomen normaal persoon is, bij wie elke hysterische neiging is uitgesloten en die er niets van wil weten, beschouwd te worden als een mensch aan wie zich een wonder voltrekt. Professor Vitali heeft ontdekt dat de vrouw na het optreden der uitstraling, zeer onrustig is en dat haar lichaam hevig transpireert Haar temperatuur en polsslag zijn dan hooger dan normaal. De verdere resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. vermoedelijk in de bijeenkomst van den Volken bondsraad, welke in Mei zal worden gehouden, de voorbereidingen voor een toetreden van Sov jet-Rusland tot den Volkenbond zullen worden besproken. Afgezien van het eventueel slagen of mislukken van het door Frankrijk sterk ge pousseerde en thans door de Kleine Entente geruggesteunde streven om Sovjet-Rusland op te nemen in den Volkenbond, moet de officieele erkenning van Sovjet-Rusland door alle leden van de Kleine Entente beschouwd worden als een nieuw diplomatiek succes van Moskou, waardoor zijn internationale positie opnieuw wordt versterkt. Of het voor den Volkenbond wezenlijk zulk een groot voordeel zou zijn, indien Sovjet-Rusland er actief en officieel lid van zou worden, wordt door velen, ook in Frankrijk zelf, in twijfel getrokken. Immers door het toetreden van Sovjet-Rusland zullen Japan en Duitsch land nog minder lust gaan gevoelen om naar Genève terug te keeren. En het verlies van Ja pan en Duitschland kan door een toetreden van Sovjet-Rusland toch zeker niet ten volle wor den gecompenseerd. Intusschen is het zoover nog niet, dat alle hinderpalen voor een toetreden Sovjet-Rusland uit den weg zijn geruimd. De naaste toekomst zal nu wel leeren, of dit al dan niet mogelijk zal blijken. WASHINGTON, 13 April. (Reuter) Bij zijn terugkeer te Washington zal Roosevelt zich ge plaatst zien tegenover het krachtig verzet, dat in het Congres is gerezen omtrent drie wets voorstellen, die voortdurend meer instemming winnen en bij aanneming een nieuwe waarde vermindering van den dollar zouden kunnen veroorzaken. Een der belangrijkste acht men het voorstel omtrent de zilver-revalorisatie. Het wetsontwerp, ingediend door MacLeod, voorziet in betaling door de regeering van de posito's tot 2500 dollar aan deposito-houders van de banken, die sedert 1 Januari 1930'wer den gesloten en nog niet werden heropend. Dit ontwerp beteekent uitgaven van honderden millioenen dollars. Met het oog op de in den herfst te houden verkiezing voor het Congres, wordt groote druk uitgeoefend ten gunste van het aannemen van dit wetsvoorstel door dui zenden houders van kleine deposito's. Het gevaarlijkste zou evenwel de aanneming zijn van het wetsontwerp Frazier-Lemke tot herfinanciering van hypotheken op boerde rijen, waarmede een milliard dollar zou zijn gemoeid. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze voorstellen tot wet zullen worden verheven, aangezien men meent, dat zij geen 2/3 meer derheid in het Congres op zich zouden veree nigen, noodig tot het krachteloos maken van het veto, dat Roosevelt na aanneming in eerste instantie zeker zal uitspreken. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens ge- ringe onweerskans, iets warmer overdag. =j Hoogste stand: 771.0 te Karlstadt. Laagste stand: 750.4 te Valencia. H Zo nop 5.12. onder 6.51. Licht op 7.21. H Maan op v.m. 4.20, onder n.m. 5.23 |j iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 13 April (Reuter) De „Moming Post" meldt uit Johannesburg: Ten gevolge van de groote overstroomingen der laatste maanden zijn in Zuid-West-Afrika besmette lijke ziekten uitgebroken. Uitgestrekte gebieden zijn moerasland geworden en vormen een broedplaats voor de muskieten. Op sommige plaatsen is het drinkwater bedorven en in het Gobabis-district zijn reeds 31 Europeanen en 70 inlanders aan malaria gestorven. Des avonds is de lucht aldaar verduisterd door de groote zwermen muskieten. De spoordijken worden sedert maanden steeds weer ondermijnd door het water, zoodat er groote stagnatie is in het verkeer. Dientengevolge heerscht er gebrek aan levensmiddelen en vooral aan geneesmiddelen. In Windhoek treden typhus en d'iphterie op. De electrische centrale der stad kan nog slechts tien dag^n werken. Ook in Keetmans- hoop is een typhus-epidemie uitgebroken. In Oberammergau hadden tot dusver de straten nummers. Zij krijgen thans namen. Ter .eere van de familie Zwink, waaruit sedert meer dan vijftig jaren de spelers van de Judas-rol zijn voortgekomen, wordt de straat, waarin de familie woont, „Judas- gasse" genaamd. De nieuwe „Judas" Zwink aan het venster -"T Parade der Tsjecho-Slowaaksche artillerie ter gelegenheid van 'n feest der Tsjechische Automobielclub te Praag. NEW-YORK, 13 April (Reuter) Volgens be richten uit Lima en uit Columbia wordt zoowel in Peru als in Columbia, welke landen met el kaar in conflict zijn over de grensstad Leticia, druk bewapend. Columbia heeft troepen geconcentreerd te Pasto aan den bovenloop van de Amazone. In Lima heeft het kabinet gisteren verscheidene malen vergaderd. WASHINGHTON, 13 April (Reuter) In verband met het in dienst treden van Ameri- kaansche vliegeniers bij de Columbiaansche luchtmacht, heeft de regeering van de Vereenig de Staten haar diplomatieke vertegenwoordigers te Bogota, Lima en Rio de Janeiro opdracht ge geven haar nauwkeurig op de hoogte te houden van de ontwikkeling van den toestand rond Le ticia. PARIJS, 13 April (Reuter) Het „Journal des Débats" publiceert den tekst van het memo randum, gisterenmorgen aan den minister van justitie ter hand gesteld, door de vrouw en den zoon van den vermoorden raadsheer Prince, die zich civiele partij gesteld hebben. In de memorie wordt verklaard, dat de mis daad werd gepleegd door ten minste drie per sonen aan den vooravond van den dag, waarop Prince aan Lescouvé een belangrijk getuigenis betreffende de zaak-Stavisky zou overbrengen. In de memorie wordt Pressard beschuldigd en wordt er de nadruk op gelegd, dat Prince geen blad voor den mond nam, als hij over Pressard sprak. Toen Pressard gisteren door de enquête-com missie opnieuw werd verhoord, zeide hij in ver band met het voortdurende uitstel van de be- In October van het vorige jaar heeft de po- sitief-Christelijke professor te Leipzig, Dr. Karl Theime, in het tijdschrift Religiose Gesinnung" een opstel geschreven, dat de benarde positie der Evangelische Kerk in Duitschland behan delde en uitklonk in sterk verlangen naar her- eeniging met de Moederkerk. De „Züricher Zei- tung" meldde, dat deze actie van Dr. Theime ondersteund werd door 600 Duitsche dominees. Voorzichtig werd gezegd: „Es sollen 600 Deut sche Pastoren ihre Zustimmung gegeben haben" en in de „Reichspost" werd gezegd, dat „ange- blich" zoovele dominees met Theime sympathi seerden. Dat is heel wat anders dan wat een Katholiek ochtendblad er van maakt: „Naar wordt medegedeeld hebben 600 protestantsche geestelijken hun toestemming gegeven". Voor zichtigheid is des te meer geboden, gez'fn het démenti onze Romeinsche correspondent in het oeht 'ad van Donderdag over deze „massa-bi ing" gaf. Als uiting n deze tijden is het schrijven, dat prof. Theime tegelijk met het bovengenoemde artikel volgens de „Wiener Zeitung" aan den H. Vader heeft gezonden een belangrijk docu ment. Wij plaatsen dezen brief op gezag van de Katholieke „Reichspost" die hem ontleende aan de „Wiener Zeitung". Het schrijven van prof. Theime luidt: „De wil om het gebod van onzen Heer Jesus Christus te gehoorzamen zet ons aan tot U, Heilige Vader, onze toevlucht te nemen, daar wij niet langer kunnen gelooven, dat de geboden van onzen Heer in de gemeenten, die onder den nieuwen bisschop der Duitsche Evangelische Kerk staan en in hun geheel en uitsluitend worden nageleefd en gezien de inrichting de zer Kerk kunnen nageleefd worden. Het onvoorwaardelijk gebonden zijn dezer Kerk aan den tegenwoordigen staat in Duitsch land, waaraan, zooals vanzelf spreekt, ook wij trouw zijn, gelijk het Christenen betaamt, en de formeel tot wet verheven uitsluiting onzer mede-Christenen van Joodsche herkomst van alle kerkelijke ambten, zijn ons tot 'n teeken ge worden, dat deze nieuwe Kerk op beslissende punten in onverzoenbare tegenspraak gekomen is met den geest van onzen Heer Jesus Chris tus, zooals die uit het Nieuwe Testament zich aan ons openbaart en zooals de traditie van het onvervalschte Lutherdom hem tot nu toe bewaarde. Immers, onze Heer zeide niet alleen: „Geeft den keizer wat des keizers is", maar ook „Geeft God wat Godes is". Hij, die Zijn Jood sche volk met vurig hart ook in onbekeerden staat beminde evenals wij het onze. Wij hebben nu als menschen, die Hem willen gehoorzamen, heel duidelijk moeten erkennen, dat, ondanks den tegenstand van enkelingen en van geheele corporaties, in de Duitsche Evan gelische Kerk geen instantie aanwezig is, die door den bijstand des Heiligen Geestes dien af val heeft vermogen af te weren. Alleen het apostolische herders- cn leeraars ambt zou daartoe in staat zijn geweest; en zoo blijkt het een dwaalweg te zijn, dat in het Duitsche Luthersche Protestantisme enkele op vattingen van Luther in tegenstelling tot de kerkelijke confessie van Augsburg (art. 7, 8 en 28) als alleen richting gevend aangehaald wor den tot aan de volledige losmaking van het apostolische herders- en leeraarsambt. Daarbij hebben wij geenszins vergeten, dat Luther oorspronkelijk een hervorming binnen de Katholieke Kerk wilde Maar wij moeten thans inzien, dat de ontwikkeling van het Lutherdom niet zonder cwang van builen een verkeerden, steeds verder uit de Kerk voe renden weg gegaan is en zich daarmee ook van die positieve hervorming van Luther zelf verwijderd heeft en slechts den nadruk heeft gelegd op de negatieve zijden. Daarom willen wij ons afwenden van dezen weg, die tot scheiding van de èéne Heilige Ka tholieke Apostolische Kerk gevoerd heeft en willen deemoedig vragen weer in Haar opge nomen te worden. Daar wij nu weten, dat voor velen onzer Evangelische mede-Christenen een soortgelijke erkentenis, zooals ze ons zelf op steeds meer onuitwijkbare wijze in den weg reeat. begint te dagen, willen wij vragen, of het niet moge lijk is, dat onzen broeders de terugkeer ver gemakkelijkt wordt, door overal, waar een heele gemeente met haar herder wil .erugkeeren, aan deze gemeente deze herders, wanneer zij in de toekomst als priester der Katholieke Kerk aan genomen en gewijd zouden kunnen worden, als geestelijken of anders als godsdienstleeraar ge laten worden. Wij vragen tevens begrip ervoor te toonen, wanneer wij verder een zoo ver mogelijk gaand gebruik van de moedertaal in den godsdienst maken, alsmede, dat wij het uit de laatste eeuwen overgeleverde vaderlijk erfoeel aan gebruiken, gezangen en gedachten, voor zoo ver het met de Katholieke gebruiken en leer niet in strijd is, nu geenszins verloochenen, maar binnen de ééne Kerk zóó willen bewa ren en onderhouden, dat zijn vruchten onze naaste en verdere medeburgers in het Riik van Koning Christus op alle wijzen dieren; opdat wij ook in den zin van Zijn woord: „In Mijns Vaders Huis zijn vele woningen" voor degenen, die onder den invloed van de vier honderd jaar bestaande Kerkscheuring staan, een woning helpen bereiden in het ééne Huis des Heeren. Wij zelf zijn slechts weinige in getal, maar wij wenden ons vol vertrouwen en hoop tot U, Heilige Vader, wijl wij hopen, dat het ant woord, dat wij van U vragen, ook anderen vol gens hun geweten tot terugkeer-naar-buis zal nopen en wijl wij weten, dat de Goede Herder om wille van het ééne schaap, dat verdwaald was, geen moeite schuwt, wanneer hij de moge lijkheid ziet het weer thuis e brengen. Op 31 October van het Heilige Jaar 1933. vierhonderd plus viermaal vier jaren na het aanslaan van Luther's stellingen." handeling van het Stavisky-proces, dat het ge bruik wilde, dat hieromtrent werd besloten tus schen advocaat en president, zonder dat 't O.M. tusschenbeide kon komen. Het parket heeft besloten een autopsie te doen verrichten op het Hjk van den plotseling overleden controleur van het Ministerie van Ar beid, David. PHILADELPHIA, 13 April. (Reuter). In een rede over den internationalen economischen toestand verklaarde de bekende economist George Paish in de Universiteit van Pennsyl vania, dat de financieele positie van de Ver eenigde Staten de meest gevaarlijke van de ge heele wereld is. Amerika steekt tot over dc- ooren in de schuld en slechts door den wereld handel aan te moedigen kan het hieruit ko men. Verder verklaarde Paish, dat Duitschland zonder twijfel tot oorlog toerust en dat de le vensomstandigheden in Frankrijk het slechtst zijn sedert jaren. Ten slotte verklaarde hij nog, dat Amerika zich aan moet sluiten bij den Volkenbond, om dat, indien de Staten meer overtuigd worden, dat de een van den ander afhangt en Amerika en Rusland dan toetreden tot den Volkenbond, een grooter en veiliger economische toekomst zal zijn. Ook oud-staatssecretaris Stimson heeft zich uitgesproken voor Amerika's aansluiting bij den Volkenbond. KOPENHAGEN, 13 April. (Reuter) De eerste dag der staking van de scheepsstokers en ma trozen is kalm verloopen. De permanente dienst KopenhagenAarhus en KopenhagenAalborg is in beide richtingen uitgevallen. Men tracht nieuwe werkkrachten in dienst te nemen. De kleine reederijen, die niet zijn aangesloten bij de werkgeversbonden hebben him personeel gedeeltelijk een loonsverhooging toegestaan, zoodat hier niet gestaakt zal worden. In verband met de staking ontstonden gis teren in de havenbuurt van Kopenhagen her haaldelijk straat-incidenten. Onruststokers hebben geprobeerd het tram verkeer stil te leggen, maar de politie wist de orde te herstellen. In totaal zijn twintig personen gearresteerd. BRUSSEL, 13 Maart (Reuter) De „Inde- pendance Beige" heeft een oud-hoofd-inspecteur van politie van Brussel verzocht een onderzoek in te stellen naar den diefstal van het paneel van de „Aanbidding van het lam". Deze politieman gelooft, dat men te doen heeft met een politieke misdaad bedreven door Duitschers om te protesteeren tegen het verdrag van Versailles. Het genoemde blad maakt melding van een bezoek van een Duitscher aan een boekhandel nabij de kathedraal, waar hij voor 22 franc foto's van ot schilderstuk kocht en vroeg hoe hij naar de kek kon komen, waar het schil derij, dat uit Berlijn was gestolen hing. PANDERMA, 13 April. (Reuter). Onmiddel lijk na aankomst alhier is Samuel Insull per trein naar Smyrna vertrokken. Onderweg was de bankier in zeer opgewekte stemming. Hij presideerde het diner op joviale wijze. Hij zeide volkomen onschuldig te zijn en geen acht bewakers noodig te hebben. De Amerikaansche officieele personen di neerden afzonderlijk Oppositie tegen het bewind van Roosevelt in het Amerikaansche Congres. Malaria in Zuid-Afrika. Meer dan 100 dooden. Dreigende oorlog tusschen Peru en Columbia Uitvaart van Pastoor J. Thompson te Nibbix- woud. Ontheffing van de monopolieheffing op rijst. Het gebeurde met de Krakatau. Brutale inbraak te Teteringen. De conversie-leening geslaagd. LONDEN, 13 April. (Reuter) De „Moming Post" meldt, dat binnenkort een nieuwe poli tieke organisatie een oproep zal richten tot het volk, inhoudende, dat de Engelschen zich moe ten vereenigen voor een nationale wederge boorte tegen elk politiek extremisme. De leiding berust bij een comité van „jongeren" die tot dusver geen publieke rol hebben gespeeld. Op richter is Duncan Sandys, die kort geleden den diplomatieken dienst verlaten heeft. Hij steunt op de beginselen der Conservatieve partij. De beweging zou over voldoende geldmiddelen beschikken, zoodat van de aanhangers geen contributie zal worden geheven. ROME, 12 April (Reuter) In een interview verklaarde de vlieger Donati, die Woensdag het wereld hoogte-record voor vliegtuigen verbeter de, dat hij zestien vluchten tusschen de 10.000 en 12.000 M. gemaakt had, alvorens een defini tieve poging te wagen. Het toestel, dat hij ge bruikte was speciaal voor dezen tocht vervaar digd. De motor niet. Donati had voldoende zuurstof meegenomen voor 3 uur, terwijl zijn recordvlucht slechts 15 uur duurde. Met een speciale luchtdichte cockpit, welke op het oogenblik in studie is hoopt hij op het zelfde toestel een nog grootere hoogte te be reiken. Het moeilijkste moment van zijn recordvlucht vond hij zijn terugkeer op de aarde, toen de atmospherische druk plotseling weer normaal werd. PARIJS, 13 April. (V. D.) De „Matin" meldt uit Straatsburg, dat nieuwe versterkingen aan de Fransche oostgrens door troepen zijn bezet, en wel de Kasematten van Neunhofeu, Lem- bach, Drachenbronn. Roedern en Groot Hatten. In de buurt van Neunhofen, drie kilometer van de Duitsche grens, is het garnizoen door reser ve-garnizoenen versterkt. Volgens een opgave van de directie der Ita liaansche spoorwegen hebben vanaf 29 Juli 1932 tot op heden 43.096 huwelijksparen gebruik ge maakt van de gelegenheid die hun geboden werd om tegen sterk gereduceerden prijs een reis te maken naar Rome. Van deze 43.096 kwamen er 2122 uit het buitenland. Binnenkort zullen nieuwe peseta-stukken ge munt worden, de eerste, die door de 2e Spaan- sche republiek worden uitgegeven. Het metaal hiervoor wordt verkregen van de oude munten, die uit de circulatie zijn genomen. Zij zullen het opschrift krijgen: Republics Espanola 1934. De achterzijde zal het Spaansche wapen vertoonen met weglating van de koningskroon. van WANDGEDIERTEN volgens speciale methode. Schriftel. garantie en geheim houding verzekerd. ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 iwwwvwwiiiiiiiiui uuzrr? Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 15T Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1