Ik geef U GARANTIE Prikkeldraad zegt het BLUE BAND-meisje HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 13 APRIL 1934 De bloembollen Drama te Reeuwijk Een hittegolf trok voorbij de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om. Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen cents VERSCH GEKARND per Yl2 pondspakje Brand te Ravenstein Lessen uit het verleden Na kort durende af koeling spoedig weer warmer met grootere regenkans De „Bollen-Zondag" op 22 April HET ZWEMSEIZOEN NADERT Wering van ratten uit de badgelegenheden PASTOOR J. W. J. THOMPSON Uitvaart en begrafenis Het lijk niet gebonden FABRIEK UITGEBRAND Drie nabijgelegen woningen kregen schade Brandstichting KAN EEN WETHOUDER VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN WORDEN? De Minister wil de mogelijkheid daartoe niet openen WÈÈÈËË 33 VBB142A KIPPENDIEVEN AAN GEHOUDEN Ruim 90 slachtkippen hadden zij buitgemaakt GEEN SPEELBANK IN DE BADPLAATSEN? TWEE BOERENHOFSTEDEN AFGEBRAND VREESELIJKE ONTDEKKING Klompenmakersbedrijf en woon huis in de asch gelegd GEKNOEI BIJ LEVERING VAN AARDAPPELEN Voor militaire instellingen te Breda Nog meer geknoei NATUURBADPLANNEN ONDER EEMNES Een beroep op den minister DORADO VOOR BELASTING BETALERS EEN CHRISTELIJKE FILM CENTRALE Audiëntie De film „Zonnestraal" Het Olympisch Stadion in wording Niet aarzelen Koeien onder den trein Man doodgevallen De afgeloopen week is op meteorologisch ge wed weer rijk aan verrassingen geweest. Dit kouwens in dezen tijd van het jaar te ver wachten. De grootste verrassing was wel de even plotseling opgekomen als snel voorbijge- rokken warmtegolf, die Woensdag warm zomer weer bracht. Deze lente is wel rijk aan ongewone meteoro logische gebeurtenissen. In een tijd, waarin het algemeen verloop der weersgesteldheid min of Weer ongewoon is voor het seizoen is het maken van verwachtingen wel heel moeilijk, vooral wanneer op het oogenblik van het opmaken eener verwachting de eerste symptomen van een Romende verrassing nog niet waarneembaar zijn. Het is dus noodzakelijk bij elke weersverwach ting rekening te houden met de mogelijkheid van een abnormaal verloop en dus met een geheel andere uitkomst. Na elke groote weerkundige verrassing treedt meestal een periode in die geen nieuwe verras sing brengt, hoewel het verdere verloop der Weersgesteldheid dan toch ongewoon kan zijn. De algemeene toestand ten tijde van het op- Waken van deze verwachting was de volgende. De warme luchtstroom, die ons het warme weer had gebracht, had plaats gemaakt voor een koelen luchtstroom. De met dezen warmen lucht stroom samenhangende depressie was Noord waarts aan het aftrekken en aan haar West- Rijde viel de koelere luchtstroom in, die uit het hoorden van Europa afkomstig was. In verband met deze veranderingen in de luchtdrukverdeeling over West-Europa kunnen Wij eerst een weerstoestand verwachten, die ta- welijk koel doch niet veel te koel voor den tijd Van het jaar is. Waarschijnlijk zal de tempera tuur eerst dicht bij de normale blijven. In het Zuidwesten over den Oceaan nadert een nieuwe depressie Europa. In verband hiermede is het Waarschijnlijk, dat spoedig weer een verandering komt met een stijging van de temperatuur, Waarbij een herhaling van de meteorologische gebeurtenissen van de afgeloopen week zeer goed mogelijk is, daar in verband met de versterking van het hoogedrukgebied over de Noordelijke helft van ons werelddeel de nieuwe depressie waarschijnlijk een Zuidelijke koers zal inslaan. Dan zouden weliswaar de regenkansen tegen Zondag (Bollendag) toenemen, maar zou 't weer tevens met Zuidelijken wind een zomersch ka rakter kunnen krijgen. Ditmaal moet men reke ning houden met onweerskansen en verrassin gen. (Nadruk verboden) De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland weidt: De bollenvelden hebben zich in den loop van de week verder ontwikkeld. In de streek ten zuiden van het Noordzee kanaal zijn de narcissen in vollen bloei. De hyacinthenvelden vertoonen reeds goed hun kleuren. In de bollenstreek ten noorden van het Noordzeekanaal zijn de narcissen eveneens ge heel in bloei. De hyacinthen vertoonen zeer goed kleur en hier en daar zijn al geheele vel den in bloei. Er wordt op gerekend, dat Zondag 22 April a.s. „Bollen-Zondag" zal zijn. Voor wandelaars, wielrijders en automobilis ten heeft de Bond het bekende „Bloembollen boekje" samengesteld, waarin tal van tochten zijn beschreven. Voor hen, die als watertoerist een tocht door de bollenstreek willen maken is een programma samengesteld, voorzien van een kaart, waarvan exemplaren aan het bureau voor Watertoeris me, Keizersgracht 588590, Amsterdam-C., ver krijgbaar zijn. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken, nu het zwemseizoen nadert, de aandacht van de burgemeesters gevestigd op zijn circulaire van 28 Maart 1933 en in het bijzonder op de daarin aanbevolen voorbehoe dende maatregelen tegen de ziekte van Weill. De Minister heeft goede gronden om aan te hemen, dat de voorgeschreven maatregelen en zij zijn inderdaad op ruime schaal toege past van groot nut zijn geweest. Voortzetting acht de Minister wenschelijk. Hij roept daarom de medewerking in, opdat tijdig en wel voor dat het zwemseizoen begint, het noodige worde gedaan, ten einde de in elke gemeente bestaan de open zweminrichtingen en ook de zwem- gelegenheden in de nabijheid, zooveel mogelijk Vrij van ratten te houden. Vereenigd om de doodsbaar van haar betreur den herder heeft de parochie van St. Cunera te Nibbixwoud hedenmorgen, na de treffende ker kelijke plechtigheden zijn stoffelijk omhulsel be geleid naar zijn laatste rustplaats. Nadat het stoffelijk overschot van pastoor Thompson in gesloten kist in het Priesterkoor Was opgebaard, begonnen Donderdagavond om Zeven uur in de overvolle parochiekerk de Met ten. Hierbij was agens Deken C. M. Jonckbloedt Wet assistentie van Pastoor J. Schoenmaker als diaken en Kapelaan D. Schoenmaker als sub diaken, beiden zonen der parochie. Ceremonia- rius was Pater Aurelius Lubach. die gedurende vier jaren de assistent was van den overledene. Cantores waren Kapelaan Nic. Buurman van Spierdijk en Pater S. Doodeman uit Weert, zoon der parochie. In het priesterkoor hadden vele Eerw. Heeren geestelijken uit het dekenaat Wervershoof plaats genomen. Na een algemeene H. Communie van geheel de parochie vingen hedenmorgen te 9.30 de Lau den aan, waarbij agens was Pater Aurelius Lu bach met assistentie van Pastoor J. J. M. Jans sen Schmidt uit de Weere en Pastoor J. H. Bitter uit Hoogwoud, resp. als diaken en sub diaken. Als cantores fungeerden ook nu kape laan Buurman en Pater Doodeman.. Te 10 uur werd de plechtige Requiem-Mis op gedragen door den Hoogeerw. Deken C. M. Jonckbloedt met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Een groote schare priesters, alsook burge- Weester J. Wiering weren hierbij tegenwoordig. Wegens zwakken gezondheidstoestand was Rector M. A. Thompson, broeder van den over ledene verhinderd aanwezig te zijn. Tijdens de gezongen Requiem lazen Pastoor J. Schoenmaker en kapelaan D. Schoenmaker aan de zij-altaren een H. Mis. Deken Jonckbloedt hield een treffende lijk rede. Hierna volgde de absoute en de begrafenis. Voorafgegaan door de schoolkinderen werd de dierbare overledene grafwaarts gedragen door de leden van Kerk- en Armbestuur. Met de geestelijkheid en de familie volgde een lange stoet van parochianen, die een deugdzaam priester en een waren zieleherder ten grave brachten. Deken Jonckbloedt verlichtte de beaarding, waarna een gemeenschappelijk gebed de droeve plechtigheid besloot. Het drama te Reeuwijk, dat nu reeds eenige dagen de gemoederen van zeer velen in den lande in beweging houdt, vordert nog steeds de volle aandacht van de justitioneele autoriteiten. In tegenstelling met andere geruchten, ver namen we, dat zoowel de handen als de voeten van het slachtoffer geheel vrij waren. Er is n.l. beweerd, dat de mouwen van de jas aan het lichaam waren vastgenaaid, hetgeen ook met de touwen het geval zou zijn geweest. Dit is evenwel onjuist. Niet onwaarschijnlijk is, dat de jongeman aan het zwerven is gegaan, en in de omgeving van de Reeuwijksche plassen, waar hij in vroeger jaren al eens was geweest, terecht is gekomen. Het wordt mogelijk geacht, dat het lijk al die maanden daar in de omgeving heeft gerust op den bodem van de plassen, daar er weinig strooming in het water is. De onverwachte en zoo plotseling opgekomen warmte van Woensdag is het gevolg geweest van het uit het Zuiden naar ons land door dringen van een warmen luchtstroom. Daar mede werd het koele weer der voorafgaande dagen op een geheel onverwachte wijze onder broken, evenwel voor slechts korten tijd, want reeds een etmaal nadat de temperatuur onder den invloed van dezen warmen luchtstroom zoo snel gestegen was tot een hoopte, die zij in deze lente nog niet had bereikt, kwam er een even sterke daling. Dat deze eigenaardige warmtegolf over ons land zou komen was Dinsdag nog niet te voor zien. Dien dag woei in ons land en de om geving nog een koele Noordoostelijke lucht stroom. In den loop van dien dag brak echter een warme luchtstroom zich van over de Pyre neeën over Frankrijk baan naar het Noorden en deze luchtstroom bereikte ons land pas in den voormiddag van Woensdag om daarna in den loop van dien dag met grooter kracht door te komen, zoodat de thermometer vanaf den voormiddag sterk begon te stijgen, niet ten gevolge van de inwerking der zonnestralen, maar hoofdzakelijk door den aanvoer van zeer warme lucht. Deze warme luchtstroom was betrekkelijk smal en heeft alleen over een vrij beperkt ge bied over Frankrijk en West-Duitschland een sterke temperatuurstijging gebracht. Aan .de Oostzijde werd dit gebied begrensd door e'en koele Noordelijke luchtstrooming, terwijl een even koele Oostelijke strooming over de Noord zee het warme gebied aan de Noordzijde be grensde. Gisterenmorgen heeft deze warme lucht stroom het veld moeten ruimen voor den kou den luchtstroom, die over de Noordzee naar het Westen liep en met een wijden boog over de Britsche eilanden zijn weg naar het Zuiden voortzette. Waarschijnlijk heeft deze koele luchtstroom door verder ombuigen naar het Oosten zich kunnen vereenigen met de toe- stroomende warme lucht, waarvan het eerste gevolg een zeer onregelmatige temperatuur daling, het volgende een sterkere afkoeling is geweest. Zoo was deze merkwaardige zomer warmte slechts van korten duur. (Nadruk verboden) Hedennacht is brand ontstaan in een wollen- garenfabriekje aan het Bindeerseind te Hel mond. In oen brandbaren voorraad wol en pa pier breidde het vuur zich snel uit. Van het fabriekje was na korten tijd niets meer te redden. Drie in de nabijheid gelegen woningen moes ten in allerijl ontruimd worden. Het dak van de woning van den heer van Dijk werd door het vuur vernield. Het dak van het huis, be woond door den heer Latour, en het balcon van het huis van den heer Daniels, hadden reeds vlam gevat, toen de brandweer arri veerde. Men slaagde er echter in het vuur <e beperken. Verzekering dekt de schade. Omtrent den brand, die in den afgeloopen nacht te Helmond heeft gewoed, vernemen wij nader, dat de directeur van het fabriekje, de heer M., in den afgeloopen nacht, op vermoeden van brandstichting, door de politie is gear resteerd. Hedenmorgen bevond de heer M. zich nog in arrest. Het Tweede Kamerlid de heer Schaper heeft gevraagd, of het gebeurde in den gemeenteraad van Zandvoort ten aanzien van de bekende kwestie aangaande een wethouder aldaar, mede in verband met hetgeen eenige jaren geleden ter gelegenheid eener soortgelijke kwestie te Rijswijk (Z. H.) geschiedde, den Minister geen aanleiding geeft, terug te komen op hetgeen werd aanbevolen bij de behandeling van de jongste wijziging der Gemeentewet en te over wegen, deze wet aldus te doen wijzigen, dat in bijzondere gevallen de Raad, desnoods met een gekwalificeerde meerderheid en DIJ herhaalde stemming, kan besluiten, een wethouder om bij zondere, te bepalen redenen van zijn functie te ontheffen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, heeft hierop het volgende ge antwoord: De gestelde vraag wordt ontkennend beant woord. Toegegeven kan worden, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin de mogelijkheid tot ontheffing van een wethouder van zijn functie op haar plaats zou zijn. Een ernstige practische bedenking daartegen ook bij het bestaan yan deugdelijke waarbor- v.™ BLUE BA gen, als in de vraag bedoeld is echter al aanstonds, dat de gelegenheid tot het aanspan nen van een beweging tegen een wethouder ook al heeft die uiteindelijk geen succes som migen zou kunnen verlokken om met afkeurens waardige bijbedoelingen in die richting com pensatie voor onvervulde wenschen te zoeken. Boven deze practische bedenking geldt voor den minister nog de overweging dat het opne men in de wet van de gevraagde bevoegdheid zou indruischen tegen de gedachte van collecti viteit van het college van Burgemeester en Wet houders, en eindelijk, dat gevallen, als in de vraag bedoeld, zich hier te lande gelukkig zel den voordoen, zoodat een beroep op de publieke moraliteit waarmede ook indertijd het denk beeld van Regeeringszijde is bestreden ge rechtvaardigd is. Vannacht om 1 uur is door de rijks- en ge meentepolitie te Heerhugowaard een tweetal personen aangehouden op den Middelweg al daar, die op een driewielde transportfiets een groote partij kippen in kratten vervoerde in de richting Alkmaar. Daar de politie vermoedde, dat deze kippen van diefstal afkomstig waren, werden deze personen aangehouden en naar het gemeentehuis overgebracht. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de kip pen gestolen waren bij den kippenhouder A. Glas aan den Middelweg. In de kratten zaten ruim 90 slachtkippen. De daders, J. K. en J. M. uit Zaandam, werden in het arrestanten lokaal van Heerhugowaard ingesloten en he denmorgen ter beschikking van den officier van justitie te Alkmaar gesteld. Het verzoek van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen om een vergunning gedurende de zomermaanden tot het exploiteeren van een speelbank onder strenge controle van over heidswege heeft, volgens „De Telegraaf", in den ministerraad geen gunstig onthaal gevon den. De kans op inwilliging van het verzoek is dan ook vrijwel uitgesloten te achten. Men weet, dat de Exploitatie-Maatschappij Scheveningen in een request toestemming had gevraagd tot het exploiteeren van een speelbank gedurende het seizoen op grond van de over weging, dat het vreemdelingenbezoek en dat van badgasten uit het eigen land ernstig be dreigd werd door het feit, dat in bijna alle ons omringende landen in de badplaatsen wel gele genheid tot spelen gegeven werd en dat voorts zonder deze exploitatie sluiting van de Kurzaal waarschijnlijk noodzakelijk zou blijken. Donderdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den land bouwer Timmermans te Posterholt. Het- vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Van hier uit sloeg het vuur over naar de hof stede van den landbouwer Bergs, welke even eens in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De hoeve van T. brandde totaal uit. Vier koeien, een varken en eenig pluimvee kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel is verloren. Ook het huis van den heer B. brandde ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Donderdagmorgen deden de kinderen der fa milie S. te Leidschendam de vreeselijke ontdek king, dat hun moeder in de sloot naast de woning was geraakt. Het bleek dat de levensgeesten reeds waren geweken. Door onbekende oorzaak is Donderdagavond omstreeks negen uur brand ontstaan bü den heer F. van L. te Huiseling, gemeente Raven stein. De brand brak uit in het achterhuis, waarin een klompenmakersbedrijf is gevestigd. Door den grooten voorraad hout, spaanders en klompen vond het vuur gretig voedsel. De hoog-oplaaiende vlammen sloegen over op 't nabij gelegen met stroo bedekte woonhuis dat binnen korten tijd geheel verwoest werd. De bewoners, die feeds naar bed waren, kon den zich ternauwernood redden. Toen de brandweer uit Ravenstein omstreeks tien uur arriveerde, stonden nog slechts de muren overeind. Ook eenige varkens kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Voor de Bredasche Rechtbank heeft terecht gestaan de 40-jarige koopman P. B. uit Breda die zich te verantwoorden had dat hij op een of meer tijdstippen in het jaar 1928 uit winstbejag telkens een hoeveelheid aardappelen heeft ver kocht, welke door verduistering verkregen waren. De vroegere sergeant-kok L. A. v. d. V. uit Breda, voor zijn medegeknoei indertijd voorwaar delijk veroordeeld met onvoorwaardelijk ontslag uit den militairen dienst, als getuige gehoord, verklaarde uitvoerig over de aardappelover schotten welke ontstonden. Wanneer de aard appelen afgewogen waren, werd een zak terug gezet, welke verdachte dan weer opnieuw ver kocht, en waarvan zij de opbrengst samen deel den. Getuige vertelde dat het slechts in één maand eenige keeren gebeurd was en dat het plan om als voormeld te handelen van hem, ge tuige, was uitgegaan. Verdachte gaf wel toe dat de aardappelen op verzoek van getuige v. d. V. opnieuw verkocht werden, maar dat hij er geen genoegen mee had genomen. Uitvoerig vertelde hij over de ma nier van afrekening van het door hem aan het garnizoen te Breda geleverde, waarbij hij het deed voorkomen alsof hij niet wist hoeveel Kilo hij leverde! Tenslotte werd nog als getuige gehoord de Majoor-Intendant F. F. uit Breda die verkla ringen aflegde over de leverancier aan het 6e Reg. Inf. te Breda. De Officier van Justitie eischte, nagaande hoe aan de anderen zware straffen waren opgelegd, tegen B. 4 maanden gevangenisstraf. Verder werd een zaak behandeld tegen den 31-jarigen koopman J. P. C. uit Ginneken, die in de maand Juni 1933 op verschillende tijdstip pen veilingbriefjes had vervalscht van de Zuid- Nederlandsche Eierveiling, welke briefjes waren bestemd om tot bewijs te dienen van den prijs, tegen welken hij de eieren op die veiling had gekocht, en welken hij krachtens de leverings voorwaarden in rekening mocht brengen aan het 2e halfregiment van het lie Regiment Huzaren te Breda. De le luitenant der Militaire Administratie A. J. M. v. G. uit Breda als getuige gehoord, ver klaarde over de plaats gehad hebbende aanbe steding. Verdachte, die de levering kreeg toe gewezen, mocht, zooals door hem was inge schreven, 5 pCt. boven den veilingprijs in reke ning brengen, waarvoor hij dan de veilingbrief jes moest overleggen. Zoowel datums als prijzen waren door verdachte vervalscht. Al zou C. zijn eieren goedkooper hebben ingekocht, dan mocht hij alle op een bepaalden dag afgeleverde eieren toch berekenen tegen den prijs, dien dag op een veiling door hem besteed en waarvan hij dus 'n veilingbriefje kreeg. Verdachte vertelde, niet altijd in het bezit van een veilingbriefje geweest te zijn. Met den door hem genoemden prijs werd dan genoegen genomen. Ook kocht hij wel eens vóór of na, een veiling eieren waarvoor hij toch een veiling briefje kreeg. De door hem op die briefjes aan gebrachte veranderingen bekende hij, waartoe hij gekomen was om verliespostjes goed te ma ken. Zijn geknoei bracht hem nog wel wat op als men nagaat dat hij eieren leverde aan de Kol. Mil. Academie, het 2e Regiment Huzaren, het 6e Reg. Inf. enz. en hij prijzen veranderde van 2.10 in 2.75 en van 1.87 in 2.37. Als getuige werd vervolgens gehoord de eige naar-directeur der Eierveiling W. v. d. W. uit Breda die verklaringen aflegde over de admini stratie der veiling en de wijze waarop met ver dachte werd afgerekend. De Officier van Justitie verzocht de rechtbank, de zaak voor een nader onderzoek te verwijzen naar den rechter-commissaris opdat nagegaan zou kunnen worden hoe de veilingbriefjes ver valscht waren. Verdachte's verdediger mr. A. Struycken, ad vocaat te Breda, kwam hiertegen op omdat er tegen zijn cliënt geen schijn van bewijs gele verd was. Na in Raadkamer te zijn geweest, oordeelde de rechtbank het niet noodig de zaak naar de instructie te verwijzen, waarop de Officier van Justitie wegens gebrek aan bewijs vrijspraak requireerde. Uitspraak 26 Apri. De raad der gemeente Eemnes heeft vorige week Vrijdag in spoedeischende vergadering een beslissing genomen om ten behoeve van de stichting van een natuurbad met gemengde zonne-, strand- en zwembaden, de onlangs vastgestelde verordening op de bad- en zwem inrichtingen buiten werking te stellen. Deze eigenaardige gang van zaken treft te meer, omdat enkele maanden geleden de ge meenteraad van het aangrenzende Laren scherpe bepalingen vaststelde, waardoor het aan den zelfden exploitant, die thans door Eemnes in een bevoorrechte positie wordt geplaatst, niet gewenscht voorkwam zijn voorgenomen plannen op grondgebied van Laren ten uitvoer te bren gen. Thans wordt op enkele meters afstand van de grens der gemeente Laren, in onmiddellijke nabijheid van den grooten rijksstraatweg Am sterdamAmersfoort, door de toegeeflijkheid van den raad van Eemnes, een gemengd na tuurbad en zonnebad mogelijk gemaakt. De Gooische actiegroep tegen volksverwilde ring heeft hierin aanleiding gevonden een adres te richten tot den minister van binnen landsche zaken en tot gedeputeerde staten van Utrecht, waarin zij een uiteenzetting van het verloop van zaken geeft en den minister ver zoekt in het algemeen belang tusschen beide te treden. Het wil de Actiegroep voorkomen, dat het besluit van den gemeenteraad van Eemnes, waardoor eenige kilometers buiten de kom dier gemeente een natuurbad kan worden gestichct, niet is genomen in het hygiënisch belang der bevolking, maar voornamelijk is in gegeven door finantieele overwegnigen. Een bij uitstek gelukkige gemeente voor be lastingbetalers is het plaatsje Leidersdorp in de Rijnstreek. Terwijl vrijwel overal in den lande de belas- tingschroef tot het uiterste is aangedraaid of nog wordt aangedraaid, heeft het gemeente bestuur van Leidersdorp kans gezien in een jaar tijd de directe en indirecte belasting tot zes maal toe te verlagen. Eerst werd het schoolgeld met 25 pCt. vermin derd en daarna gingen de trouwrechten om laag. Hierna volgde een verlaging van de wa ter- en lichttarieven, waarbij het electriciteits- tarief met 4 cent per K.W., het gas met 1 cent en het water met 20 pCt. per kub. M. kon wor den verminderd. Als zesde verlichting van den belastingdruk overweegt men thans de opcenten op de ge meentefondsbelasting van 80 op 60 terug te brengen, In „Het Schoolbestuur", 't frissche tijdschrift van het R.K. bureau voor Onderwijs en Op voeding, komt geregeld een rubriek voor met bovenstaand opschrift: Het is een lieve lust, die lessen te lezen; ze zijn boeiend, sensationeel en.... leerzaam. De jongste les behandelt een schoolkwestie te Oisterwijk, waar in het jaar 1876 half Neder land voor op stelten stond. In dat jaar was n.l. het andersdenkend hoofd van de openbare school ('n andere school was er niet) overleden en de inwoners van het voor 95 pCt. Katholiek Oisterwijk zagen gaarne een Katholiek in zijn plaats benoemd. De raad gaf hieraan gehoor en benoemde den heer Croonen, die hoofdakte en akte Fransch had. Alles was volgens de wet gebeurd, d.i. na oproeping van sollicitanten en vergelijkend examen. Toch kwam er hevig verzet. Een Uberaal lid van Ged. Staten, dat in Oisterwijk woonde, de heer Suys, schreef een sombere brochure, waar in de ondergang van het onderwijs te Oisterwijk werd voorspeld; de N. Rott. Crt. klaagde ach en wee over het clericalisme en 'n paar Oister- wijksche partijgenooten van den heer Suys, de kantonrechter Vesters en kolonel Planken, stuurden een request aan den Minister van On derwijs met bittertafel-argumenten, waarvan het voornaamste was, dat de benoeming een doorgestoken kaart zou zijn en dat o spook beeld! de pastoor er achter had gezeten..., Inplaats van het onbenullige achterklap-re- quest in de prullemand te stoppen, legde de mi nister aan het Brabantsch college van Ged. Sta ten de taak van een onderzoek op. Er kwam 'n commissie.... met den heer Suys aan het hoofd. Hoewel inspecteur en school-opziener al betoog den, dat er niets onregelmatigs in de benoeming stak, dwong de commissie-Suys den burgemees ter en de raadsleden op het zondaarsbankje plaats te nemen en werd hun, alsof het misda digers waren, 'n verhoor afgenomen; moes ten deze mannen antwoorden op miezerige en idiote vragen als „Is de pastoor ook bij U ge weest?", werden ze afgesnauwd met hoog moedswaanzinnigheden als „Jij zit niet hier, maar daar", indien ze den moed hadden een rake wedervraag te lanceeren. De commissie droop tenslotte met de kous op den kop af. De deftige heer Suys zat te zieden op zijn stoel; riep zelfs onbeschoft bij het ver laten van het gemeentehuis, waar het „verhoor" was afgenomen: „Wanneer hier hl nieuwe bur gemeester moet worden benoemd (de toenmali ge was ziekelijk) dan zullen we er een sturen, waar jullie pleizier van zult hebben!" We weten niet, of onze heer Suys zijn belofte is nagekomen en hoelang de aangekondigde boe man als burgerschrik heeft gefungeerd; wel we ten wij, dat de voorspelling omtrent den on dergang van het onderwijs in Oisterwijk niet is uitgekomen. Momenteel zijn er een zestal bloeiende inrichtingen voor de leergrage jeugd. Maar wat een mentaliteit was dat vroeger! en hoe gauw zouden wij weer onder de pantof- fel zitten, indien wij niet op ons qui vive waren!.... Door samenwerking tusschen een groot aan tal christelijke organisaties en bonden is Woens dag te Utrecht definitief opgericht de Christe lijke Filmcentrale. De bedoeling dezer stichting is „de film dienst baar te maken aan den socialen en cultureelen arbeid der aangesloten corporaties". Haar grond slag is: de erkenning van den Bijbel als Woord van God. De noodige maatregelen werden besproken en getroffen, teneinde in Sptember de campag ne ten volle en met behulp van het beste ma teriaal te kunnen bginnen. De Ned. Chr. Filmcentrale zal ten dienste van en ter bevordering van haar doeleinden de uitgave van een tjjdschrijft (maandschrift) be ginnen, „Het Filmblad", orgaan van de NederL Christ. Filmcentrale, verschijnend bij de firma G. F. Callenbach te Nijkerk. Een keuringsraad voor de namens de Ned. Christelijke Filmcentrale te vertoonen films werd benoemd, uit vijf leden bestaande. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag geen audiëntie verleenen. De filmgroep „Visie" heeft thans de film „Zonnestraal" voor het Sanatorium voor de Ar- beidstherapie. Deze film wordt met ingang van de volgende week in Nederland vertoond. Dezer dagen hebben persvertegenwoordigers een bezoek gebracht aan het stadion, dat in aanbouw is voor de Olympische spelen 1936 te Berlijn. Het oude Stadion zal geheel worden afgebroken om plaats te maken voor een reus achtig nieuw stadion. In de nabijheid van het stadion komt voorts het nieuwe zwembad. Voorts komen er twee nieuwe tumhallen. Eenige honderden werkloozen werken dagelijks om de vastgestelde stacfiomplannen ten uitvoer te brengen. Onder dezen titel plaatsten wij een bericht over een ongeval op zee aan boord van de U. K. 97. De schipper v. d. B. raakte met een zijner beenen tusschen den draaienden motor. Bij het ter hulp snellen van de mede-schippers moesten dezen het sleepnet, dat buiten boord hing, afhakken. Niet het been, zooals abusieve lijk gemeld werd. Te Herveld (Betuwe) zijn Woensdagavond twee zware runderen van den landbouwer Bus door den sneltrein gegrepen en op slag gedood. De landbouwer L. Boelens te Loon (gemeente Assen) is Donderdag bij het verrichten van werkzaamheden van een zolder gevallen. De man was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5