FINANCIEN Conversieleening geslaagd T ooneelverbond RADIO-PROGRAMMA HET OMSLAAN VAN DE „KRAKATAU" MARKTEN Dagfilm VRIJDAG 13 APRIL 1934 Met ruim drie millioen over- teekend Monopolieheffing op rijst Volledige ontheffing voor een ruime hoeveelheid DE KORTENHOEFSCHE MOLENS Stichting tot behoud VERDUISTERING VAN PATRONEN Ordonnans der Burgerwacht maakt misbruik van vertrouwen INBRAAK TE TETERINGEN De indringers verdwenen met een flinken buit RIJKSINSPECTIE LICHAMELIJKE OPVOEDING Huldiging voorbereid Hoe de Heer W. te Rotterdam met zijn rheumatiek tobde Zaterdag 14 April 1934 Drie zeeofficieren staan terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof Aljechin-Bogoljubow De vierde partij Het hoofdbestuur is in finantieele moeilijkheden geraakt Inspecteur krankzinnigenwezen De spoorlijn Lage Zwaluwe Moerdijk MASSA-ONTSLAG BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3 banden, le klasse De op 12 dezer plaats gehad hebbende alge- meene conversie van Nederlandsche Staatslee- ningen ten bedrage van f 900.000.000 is geslaagd. Ter conversie werden aangeboden: f 748 tot 749 millioen, terwijl het totaal der vrije inschrij vingen f 155156.000 000 bedraagt. In totaal is derhalve, naar de voorloopige uitkomsten, inge schreven tot een bedrag van ruim f 903.000.000. Bij ministerieele beschikking is met ingang van 1 April JJ. van de bestaande monopolie heffing op rijst, afkomstig van Java, Madoera en Lombok, voor een ruime hoeveelheid volle dige ontheffing verleend. De rijst, die met deze vrijstelling hier te lande zal worden ingevoerd, zal voorzien moeten zijn van een door het departement van Economi sche Zaken te Batavia af te geven certificaat van ooisprcng, ten einde de Nederlandsche Meelcentrale in staat te stellen, bedoelde ont heffing te verleenen. Verwacht mag worden, dat deze maatregel een stimuleerende werking zal uitoefenen op de aanvoeren van Indische rijst hier te lahde, zoo wel voor binnenlandsche consumptie als voor herexport in volledig bewerkten vorm. Op uitnoodiging van den schilder Bem. A. van Beek te Kortenhoef is men bijeengekomen om een stichting in het leven te roepen tot het in stand houden van het natuurschoon te Korten hoef. Aanwezig waren om. de te Kortenhoef en directe omgeving wonende kunstschilders E. R. D. Schaap, Ant. Smeerdijk en K. J. Willerding, verder wethouder H. Gorter, de gemeente-secre taris D. Wildenboer, de doktoren Ter Braake en Boeré en de heer P. J. Stroo, secr.-penningmees- ter van den polder. □e heer Stroo deelde mede, dat er een gega digde is die de molens en aangrenzende terrei nen wil pachten met de bedoeling hier een café, resp. zwembad te exploiteeren. Dit denkbeeld werd algemeen verworpen, men zou het zeer be treuren indien de ingelanden ter wille van een klein financieel voordeel de molens zouden opof feren. De heer Schaap deelde mede, dat de Ver- eeniging St. Lucas te Amsterdam bereid is de molens te huren en voor het onderhoud te zor gen. De heer H. Gorter opperde de idee om een stichting tct behoud van natuurschoon in het leven te roepen, welke als eerste maatregel de eigendomsrechten over de molens zou moeten krijgen. Tot de oprichting van een dergelijke stichting werd met algemeene instemming besloten. Het voorloopig bestuur, voorzitter de heer Bem. A. v. Beek, penningmeester de heer Ant. Smeer dijk. alg. adjudant dr. Boeré, en tijdelijk fungee- rend secretaris, zal zoo spoedig mogelijk de stich- tingsacte van de „Stichting Curtevenne", geves tigd te Kortenhoef, doen passeeren. Voor de Bredasche Rechtbank stond Donder dag terecht de 42-jarige ordannans der Bur gerwacht, R. S. uit Breda, die zich te ver antwoorden had dat hij op verschillende tijd stippen van de jaren 1932 en 1933 telkens op zettelijk een hoeveelheid scherpe patronen welke patronen hij als ordannans der Burger wacht onder zich had en welke patronen toe behoorden aan den Staat der Nederlanden, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Verdachte vertelde over de handelwijze waar door hij gelegenheid kreeg om na afloop van schietoefeningen patronen machtig te worden In den loop der jaren 1932 en 1933 had hij voor resp. 2.— en 2.50 telkens pakken patronen verkocht, waarom men hem, zcoals hij vertelde, gevraagd had. In het voor de patronen bestemde register schreef hij gefingeerde namen van schutters in, waardoor hij een overschot van patronen kreeg. Toen er vóór zijn knoeien op een keer eens meer patronen verschoten waren dan het overschot aanwees, zou volgens verdachte, een der com mandanten hem den raad gegeven hebben, maar eenige namen in te schrijven van schutters die dien dag niet geweest waren om te schieten. Aan zekeren B. te Breda leverde hij vier pak ken per jaar en aan den penningmeester van een schietvereeniging eveneens eenige pakken. Als getuige werd gehoord P. A. J. v. O., pen ningmeester van de schietvereeniging Gode- vaert Montens te Breda, die vertelde hoe zijn vereeniging, meer patronen noodig hebbend dan haar geleverd werden, ze van verdachte kocht, omdat deze ze „over'' had. De kapitein der infanterie, J. G. v. d. S. uit Breda, verklaarde over de wijze waarop S. de patronen ter beschikking kreeg. Doordat de Burgerwacht per Jaar maar weinig patronen per man kreeg toegewezen, was men er toe gekomen schutters op naam van hun collega's, die niet gekomen waren, te laten schieten, wier namen dan ten onrechte op de presentielijst werden ingevuld. Hierdoor handelde men in het belang van de schietoefeningen der Bur gerwacht, waarvan verdachte grovelijk misbruik gemaakt heeft. Getuige vertelde dat S. bij zijn superieuren goed aangeschreven stond. De Officier van Justitie wenschte bij het op leggen van de straf niet te kijken naar den persoon, maar naar het voorbeeld, dat in zoo'n geval gesteld moet worden. Wat verdachte ge daan had vond de Officier zeer erg. Hij had in zijn verantwoordelijke functie moeten naden ken dat de patronen in handen hadden kunnen komen van ongewenschte elementen. Dank zij echter de moeitevolle nasporingen had men kunnen nagaan, waar ze gebleven waren. De eisch luidde 10 maanden gevangenisstraf. Mr. P. M. C. Pels Rycken bepleitte de uiterste clementie. Vervolgens stond terecht de 43-jarige bakker A. J. K. uit Terheyden (bij Breda), die ge dagvaard was dat hij in het jaar 1932 te Ter heyden een hoeveelheid scherpe patronen, welke hij als plaatselijk leider tevens instructeur van de afdeeling Terheyden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ten behoeve van die af deeling onder zich had en welke toebehoorden aan den Staat der Nederlanden, zich weder rechtelijk heeft toegeëigend. Het lid van de Burgerwacht, C. W. uit Breda, als getuige gehoord, vertelde gehoord te hebben dat er bij verdachte patronen te koop waren. Voor 25.had hij van K. 980 stuks patro nen gekocht. Hij had er niet bij nagedacht op welke wijze verdachte de patronen in zijn be zit had gekregen. Verdachte bekende. Toen hij nog commandant van de Burgerwacht was had hij scherpe patronen onder zich welke hij niet afdroeg, omdat men hem er niet naar gevraagd had. Hij had ruim 3000 scherpe patronen in huis. De Officier van Justitie zei in zijn requisi- tor, dat ook deze verdachte schandelijk mis bruik van het in hem gestelde vertrouwen had gemaakt, waarom spr. een veroordeeling eischte van 10 maanden gevangenisstraf. 26 April zal de rechtbank vonnis wijzen. Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. een bru tale inbraak gepleegd in de boerderij van de weduwe Laurijssen te Teteringen nabij Breda. De inbrekers hebben het geheele huis door zocht. Toen hun aanwezigheid werd ontdekt door een der beide inwonende dienstboden, riep zij luidkeels om hulp, waarop de indringers de vlucht namen. Bij onderzoek bleek, dat de indringers een flinke buit in handen was gevallen. Verdwenen waren o.m. een aantal effecten voor een waarde van f 11.00012.000 en een groot aantal siera den. Een geldkistje is hedenmorgen leeg terugge vonden op het erf der boerderij, waar het on der stroo was verborgen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nader vernemen wij, dat o.m. zijn verdwenen: dertien briefjes van tien, twee van twintig, een van vijf en twintig, een portemonnaie met ze ventien gulden, een gouden broche in den vorm van een strikje, vier gouden oorbellen, een gou den halsketting ter lengte van zestig centimeter, twee gouden ringen, alsmede een ijzeren geld kistje inhoudende een pandbrief van de Boeren Hypotheekbank te Eindhoven, groot 1000, een onderhandsche schuldbekentenis ten name van de R. K. Kerk van den H. Willibrordus te Te- tering, groot 500, een idem ten name van de R. K. Kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad te Teteringen, groot 1500, een idem ten nam^ van dezelfde, groot 1000, een idem ten name van het St. Elisabethgesticht te Breda, groot 1500, een idem ten name van de Stichting „Moederheil" te Breda, groot 1500 en een idem ten name van J. L., landbouwer te Klein Donge, groot 3500, benevens een aantal kleinere voorwerpen. In verband met het feit, dat sinds 1 Januari 1934 de Rijksinspectie voor de Lichamelijke Op voeding is opgeheven, heeft zich een uitgebreid comité gevormd met het doel dankbaar te her denken, wat door de afgetreden inspecteurs in het belang van de lichamelijke opvoeding in Nederland werd verricht. Voorts is er een comité van uitvoering sa mengesteld, bestaande uit Prof. Dr. M. W. Woerdeman, voorzitter; A. J. G. Strengholt, Hee rengracht 390 Amsterdam, penningmeester; N. M. Graafland, Ampèrestraat 94, Den Haag, secre taris en A. J. Tervoor, lid. Helaas valt bij deze huldiging het overlijden te betreuren van een dier inspecteurs, te weten van den heer W. H. Nesten, wiens arbeidzaam leven in Augustus 1933 door den dood werd af gebroken. Aangezien de heer H. J. Balfcort eeni ge jaren voor de opheffing zijner inspectie met pensioen is gegaan, was het slechts den heer M. F. Graafland gegeven tot het tijdstip der op heffing in functie te blijven. De heer M. F. Graafland is sedert 1934 gepensionneerd. De nagedachtenis van den heer W. H. Njjsten zal worden herdacht door het leggen van een krans op zijn graf, den heer H. J. Balfoort zal worden dank gebracht vcor zijn aandeel in den arbeid der inspectie, terwijl de heer M. F. Graaf land zal worden gehuldigd op een vermoedelijk 26 Mei te 's Gravenhage te houden receptie, waarbij hem naast woorden van waardeering en dank voor den omvangrijken arbeid door hem ten bate van de lichamelijke opvoeding van ons volk verricht een huldeblijk aangeboden zal worden. (Ingezonden Mededeeling) Tot zijn vrouw ingreep En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen „Ongeveer 4 4 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende werking, die Kruschen Salts op mij had. Nu heeft mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van rheumatiek; hü voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kruschen geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen resul taat; toen gemagnetiseerd, niets geen resul taat; toen behandeld met ultra-violette stralen. Zou na een paar behandelingen beter zijn; het heeft drie weken geduurd; een heele verbrande arm was het eenige resultaat. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proef de gelukkig niets, en na veertien dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden eiken morgen, zooals ik nog altijd doe, een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultaat: na twee maanden heelemaal zonder pijn. De pijn is langzaam maar zeker minder geworden en nu heelemaal weg. U begrijpt zijn dwepen met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd, dat wij altijd en overal Kruschen Salts als een wonder verheer lijkten." Mevr. C. C. W. te R. Het lijkt onbegrijpelijk. Doch de overtuigen de brief van deze dame ligt voor elke belang stellende ter inzage. En de verklaring? Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-organen aansporen nieren en maag en deze ge regeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheumatische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw ge heele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den welda- digen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 4 f 0.90 en f 1.60 per flacon (Omzetbelasting inbegrepen). Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. HUIZEN, 1875 M. KRO 8 00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 Kro- orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud 2.00 Half uurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhoutv. d. Meulen 2.30 Kin deruurtje 4.00 Rustpoos 4.15 De Kur-Kapel, Falcobergia, te Valkenburg 4.45 Voordracht door Gerard Meusen 5.00 Verv. Kur-Kapel 5.30 Gramofoon muzlek 5.45 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart 6.45 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio-Volks universiteit. Physica II. Prof. dr. A. Steger: „De beteekenis der verschillende steenkool- soorten voor de industrie" 7.35 Gramo foonmuzlek 7.45 RKF-kwartlertje 8.00 Gramofoonmuzlek 8.15 Vaz Dias 8.20 Gramofoonmuz. 8.30 „Tannhauser" van Richard Wagner (2de bedrijf) uit den Stadsschouwburg te Amsterdam (onder auspiciën van de Wagner-Vereeniging) m. m. v. solisten, het concert van het Con certgebouw, het koor van de Wagner Ver. o. 1. v. Erich Kleiber 9.45 Gedichten van Vondel door Paul Huf 10.15 „Tann hauser" (derde bedrijf) 11.15 Vaz Dias 11.20 Gramofoonmuzlek 12.00 Slui ting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8 00 Gramofoonmuzlek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Vara- orkest o. 1. v. Ernest Ewald Gebert. De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins i2.00 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 2.00 Rustpoos 2.15 Gramofoonmu zlek 2.45 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 3.30 Rott. Philharmonisch or kest o. 1. v. Ed. Flipse. Jo Vincent, sopraan 5.30 Russische gramofoonmuzlek 5.55 Overgang naar den versterkten zender 6.20 Muzikaal allerlei 8.00 Herh. SOS- berichten, Vaz Dias, Varia 8.15 Vara- orkest o. 1. v. Ernst Ewald Gebert. Ge mengd koor. Marie Vos, sopraan. Kees Smulders, tenor 9.30 Vaz Dias, daarna gramofoonmuzlek 9.45 Cor Steyn. orgel 10.00 Bont programmal Uit te zenden vanuit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam 11.30 Vroolijke gramofoonplaten 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Fransche avond. Gevarieerd gramofoonplatenconcert 7.20 Vervolg gramofoonplatenconcert 8.00 Concert door het omroeporkest o 1. v. Henri Pensis m m. v. Bertin-Angenot, te nor 8.35 Concert m. m. v. Bertin-Ange not 9.05 Symphonieconcert door het om roeporkest o. 1. v. Henri Pensis m. m v. de celliste Geneviève Martinet 9.40 Ge varieerd programma m. m. v. solisten en het omroeporkest 10.45 Dansmuziek (gramofoonplaten) BRUSSEL, 484 M. 12.30 André Felle- mans orkest 4.20 Piet Bemer's orkest 5.35 Gramofoonmuzlek 6.30 Uit Amster dam: „Tannhauser", opera van Wagner 8.05 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 332 M. 12.30 Gramofoon muzlek 4.20 Symphonieconcert o. 1. v. Jan Kumps 6.05 Jazzmuziek 7.20 Het omroepsymyhonieconcert o. 1. v. Jan Kumps 8.20 Omroepcabaret 9.30 Paul Moreaux' orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 7.20 Concert 8.30 Gramofoonmuzlek 9.40 Piano concert 10.15 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 3.20 Concert door Harmonie-orkest 4.50 Concert 5.40 Gramofoonmuzlek 7.35 Gevarieerd pro gramma. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muzlek 3.20 Omroeporkest o. 1. v. José Eibenschtitz 5.40 Gramofoonmuziek 7.30 Militair concert o. 1. v. Hermann Grosse 10.20 Omroepdansorkest 11.35 Dans muziek. LANGENBERG, 456 M. 11.20 Militair concert 4.40 Hündelconcert 6.20 Vroo lijke avond. DAVENTRY, 1500 M. 12.05 Dansmu ziek 12.15 Het Commodore Grand-orkest 0. 1. v. Joseph Muscant 8.55 Het B B C.- orkest (afd. E) o. 1. v. Joseph Lewis' 9.55 Het B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.20 Lu- cien Goldy-orkest 8.05 „La fauvette du temple", operette van Massager. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 8.05 Gramofoonmuziek 8.20 Uitzending uit het „Palazzo Vecchio" te Florence. Het St. Romboutkoor van Mechelen. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 8.20 Opera-uitzending. WEENEN, 507 M. 7.00 Liederenrecital door Ines Jouglet 9.40 Orkestconcert o. 1. v. Philipp de la Cerda. WARSCHAU, 1415 M. 7.22 Omroepor kest8.40 Omroeporkest speelt Chopin- muziek 9.20 Literair muzikaal program ma 10.25 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Concert - 5.40 Tsjechische gramofoonmuziek - 7.20 Symphonieconcert 9.30 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gra venhage diende heden de zaak tegen den ka pitein-luitenant ter zee C. C. F. J., den luitenant ter zee der 2e klasse B. P. en den kapitein ter zee J. van R., in verband met het gebeurde met de „Krakatau". Volgens de dagvaarding is het aan hun schuld, althans aan die.-.van een. of meer hun ner, te wijten dat Hr. Ms. mijnenlegger „Kra katau" op 11 October 1932 in het Oostervaar water van Soerabaja is gezonkenof gestrand, waardoor levensgevaar is ontstaan voor een of meer opvarenden van dien oorlogsbodem, an deren dan beklaagden. Op 11 October 1932 bevond zich Hr. Ms. „Krakatau" onder commando van den beklaag de kapitein-luitenant ter zee J. voornoemd in het Oostervaarwater van Soerabaja, tot het on dergaan van een inspectie, te houden door den Commandant der Marine te Soerabaja, den be klaagde kapitein ter zee J. van R. Deze bevond zich aan boord met den inspec teur van den Marinestoomvaartdienst der 2e klasse C. A. W. Wagenaar, en den adjudant van den Commandant der Marine, den luitenant ter zee der le klasse A. de Booij. Op een gegeven oogenblik stroomde een groote hoeveelheid water over den drempel op het mijnendek. Dit werd veroorzaakt door het onder deze omstandigheden (alles open en ondiep water) ontoelaatbare groot aantal omwentelingen, dat de schroeven maakten, en groote vaart van het schip, hetgeen tengevolge had dat het achter schip zoo diep in het water zonk, dat het water óver het mijnbordes door de openstaande wa terdichte deuren het schip kon binnenstroomen en binnenstroomde. Het schip kreeg door de dientengevolge ontstane abnormale waterbelas ting zooveel helling naar stuurboord, dat het water ook de aan die zijde openstaande patrijs poorten kon binnenstroomen en binnenstroom de. Tengevolge van een en ander is het schip binnen zeer korten tijd gekenterd en gezonken, zoodanig, dat het op stuurboordzijde op den bodem kwam te rusten en de bakboordshuid met een gedeelte van het schip boven water bleef. De schuld van beklaagde, althans van een of meer hunner, aan bovenomschreven ongeval bestaat hierin, dat zij, met grove veronacht zaming van zooveel nadenken als zij als nor male zeeofficieren in de concrete omstandig heden, waarin zij verkeerden, behoorden aan te wenden, het gevaar niet hebben voorzien, waarin het schip bij sterke opvoering der vaar- snelheid en der schroefomwentelingen in on diep vaarwater, met openstaande patrijspoorten en openstaande waterdichte deuren op het mij nendek, moest, althans kon, komen te ver- keeren en is komen te verkeeren, en met grof verzuim van vooromschreven mate van naden kendheid hebben nagelaten, voorzorgsmaat regelen te treffen om dat gevaar af te wenden. Er waren twee getuigen décharge gedag vaard, n.l. de officieren van den Marine-stoom vaartdienst le klasse Roosa en de luitenant ter zee 2e klasse v. d. Blink. Beklaagde van R. werd verdedigd door mr. Koeleman uit Den Haag; beklaagde J. door den vice-admiraal buiten dienst mr. J. C. Jager, oud-chef van den marinestaf, en beklaagde P. door mr. Bonnerman uit Den Haag. Het lid van het Hoog Militair Gerechtshof vice-admiraal v. d. Bosch werd vervangen door Schout bij nacht-titulair b. d. de Wijs. De president, mr. Schepel, meende, dat over de feiten in het rasport omtrent het onderzoek vermeld, geen verschil van meening was. De beklaagden gaven dit toe. De vierde partij van den strijd om het we reldkampioenschap bracht tot op zekere hoogte een verrassing. Aljechin kwam namelijk, hoewel met wit spelend, al spoedig in moeilijkheden. Het was een geweigerd damegambiet, dat leek te zul len uitloopen op de Meraner variant, doch door een merkwaardigen tusschenzet van Aljechin op den 6den zet in ander vaarwater kwam, dat niettemin wel eenige gelijkenis met de Mera ner vertoonde, echter ten gunste van zwart, die een sterk veld d5 verkreeg, terwijl de geïsoleerde witte d-pion dreigde zwak te worden. Er volgde toen een eigenaardig gemanoeuvreer, dat zich niet beschrijven laat. Het was een opeenvolging van kleine dreiginkjes, waarbij zwart het initia tief had, dank zij aanval op de zwakke pionnen a5 en d4, benevens druk op g2 en later een sterk paard op d5. In de afbreekstelling op den 40sten zet is zwart nog steeds in het bezit van ge noemde kleine voordeeljes. Wellicht zal hij ge bruik maken van de zich thans voordoende mo gelijkheid, de dames af te ruilen, teneinde te pogen, de witte zwaktes in een eindspel uit te buiten. Of dit lukken zal, valt nauwelijks te voorspellen, doch in ieder geval toont deze partij onomstootelijk, dat Aljechin zich geducht zal moeten inspannen om zijn wereldtitel te hand haven. Bogoljubow schijnt er althans goed in te zijn. De partij verliep tot den 40sten zet als volg: Wit: Aljechin, zwart Bogoljubow. 1. d2—d4 d7d5, 2. c2—c4 c7—c6, 3. Pbl—c3, Pg8—f6, 4. e2e3 e7—e6, 5. Lfl—d3 Pb8—d7. Schijnbaar stevenen de spelers af op de Mera ner variant, welke ook in de tweede partij werd toegepast. Zwart geeft daarbij niet de gelegen heid tot de gevaarlijke Blumenfeldvoortzetting, welke ontstaat na 5dc4, 6. Lc4 b5, 7 Ld8— a6, 8. Pf3 Pbd7, 9. e4 c5 enz., doch wacht met slaan op c4 tot een later tijdstip. Aljechin blijkt echter niet op de gewone Me- ranervariant te willen ingaan, wat psycholo gisch zeer merkwaardig is, daar de tweede par tij hem met die variant een prachtige overwin ning opleverde. Vreesde hij, dat Boggie een nieuwe variant in petto had? In ieder geval wekte zijn volgende zet groot opzien. 6. f2f4.Een kansrijke, doch „zweischneidige" zet, daar wit op den duur een zwakke d-pion en een sterk veld op d5 voor zwart op den koop toe moet nemen. 6 d5xc4. Natuurlijk! 7. Ld3xL4, b7—b5, 8. Lc4—d3, Lc8b7, 9. Pgl—f3, a7a6, 10. a2—a4, b5—b4, 11. Pc3e2, c6c5, 12 0—0, Lf8—e7, 13. a4— a5 Wij vragen ons af, of deze zet, die in de twee de partij zoo'n succes had, hier wel op zijn plaats is. Het groote verschil is, dat wit ditmaal (zie llden zet) z'n paard nit via bl en d2 naar c4 bracht, doch naar e2, waarschijnlijk, omdat hij dekking van de eenigszins verzwakte centrale velden door het paard noodzakelijk achtte. Hier mede echter verliest de witte a-pion zijn karak ter van gevaarlijken voorpost (het punt b6 kan niet meer door het paard via bl—d2c4 bezet worden) en wordt in plaats van een voorpost een lastpost, daar hij steeds dekking behoeft, wat in de tweede partij door het paard op c4 al geschiedde. 130—0, 14. Fe2—g3 g7—g6! Belet het inleiden van een aanval door f4f5, Ddle2 c5 x d4, 16 e3 x d4 De onaangename consequenties van wit's 6den zet. Een geïsoleerde pion, 16Pd7b8! Zwart speelt dit gedeelte zeer fijn. Het paard dreigt nu via c6 reeds den lastpost a5 (z. opmer king 13de zet) te veroveren, zoodat wit haast wel gedwongen wordt tot 17. Pf3—e5 Pb8—c6, 18. Pe5xc6 Lb7xc6, waarmede zwart echter 'n goeden ruil heeft gedaan, daar het witte paard als dekking van den pion d4 en ter verstopping van de diagonaal a8hl uitstekende diensten be wees. Opgemerkt zij nog dat zwart 17 Dd4 t, 18. Le3 met geweldige ontplooiing van het witte spel, blijkbaar niet aandurfde. 19. Ld3 c4 Dreigt Le6 fe:, 21. De6:t en Dc6:. Het nemen op a6 levert niet veel op, daar de witte a-pion dan spoedig verloren gaat, 19 Lc6b7, 20. Lel—c3 Dd8—d6, 21. Tal—dl Tf8— e8, 22. b2b3 Lc7—d8, 23. Tdl—d3 Dd6—c7, 24. De2a2 Alweer de lastpost, een fraaie plaats heeft de witte dame thans niet! 24 Lf8d6, 25. Le3d2 Dc7—c6, 26. Ld2—el Ta8— d8, 27. Td3d2 Ld6e7. Het komt ons voor, dat beide spelers thans reeds in tijdnood zullen zijn geweest. Een omlijnd aanvalsplan krijgen we tenminste niet te zien. 28. Da2b2 Td8—d7, 29. Td2—c2, Dc6—d6, 30. Pg3e2, Pf6d5, 31. Db2—cl Le7—d8, 32. Lel— g3 Dd6e7. Zwart waagt 't niet, zich in te laten op de verwikkelingen van 32La5:, 33. f5 Df8 met aanvalskansen voor wit. 33. Tc2a2 De lastpost moet ten derde male gedekt worden! 33De7—f6, 34. Del— d2 Df6f5. Indirecte aanval op a5, 35. Lc4d3 Df5—f6, 36. Ld3c4 Ld8—e7. De zwarte b-pion moet gedekt worden, daar Ld5: en Db4: dreigt. 37. Dd2—d3, Te8—a8, 38. Dd3d2, Df6—f5, 39. Lg3—el Hier ware Dd3 stelling beter, 39 Df5e4! Nu komt zwart verder. 40. Lc4d3 De4e3t en wit gaf zijn 41sten zet af. Met de beste kansen voor zwart werd de partij afgebroken. Het slot van de partij bracht echter een ver rassing en verliep als volgt: 41. Lel—f2 De3xd2, 42. Ta2xd2 Ta8—c8, 43. Ld3c4 Kg8g7, 44. g2—g3 Tc8—d8 45. Tfl— cl h7—h6, 46. Lc4d3 f7—f5, 47. Td2—c2 g2— g5, 48. g3—g4! Pd5xf4, 49. Pe2xf4 g5xf4, 50. g4x f5 e6e5, 51. Telel e5xd4, 52. Telxe7! Td7xe7, 53. Lf2—h4 Kg7—f7, 54. Lh4xe7 Kf7xe7, 55. Tc2 c7t Td8d7, 56. f5—f6t Ke7—e8, 57. Ld3— g6t Ke8d8, 58. f6—f7 Kd8xc7, 59. f7—f8D f4r- f3, 60. Df8xb4 Td7—d6, 61. Lg6—d3. Zwart geeft op. Het Nederlandsche Tooneelverbond zit vrij plotseling in financieele moeilijkheden. Het hoofdbestuur kan namelijk, door een be- treurenswaardigen samenloop van omstandig heden niet meer beschikken over fondsen die tot kort geleden het verbond ten dienste ston den. Het betreft bedragen van omstreeks zes duizend gulden, twee duizend gulden en meer. Men poogt thans in de kringen van het ver bond zelf de sommen weer bijeen te krijgen, doch het verbond dat ook voor zijn tooneelschool te zorgen heeft, staat er moeilijk voor, vooral wijl ook de overheid de subsidies zoo krap houdt. Een en ander moet in verband staan met het uitspreken van het faillissement eener nalaten schap waardoor de beschikking over de fondsen gehandicapt is. Dr. J. Wessels, de nieuwbenoemde inspecteur van het Staatstoezicht op het Krankzinnigen wezen, heeft als standplaats toegewezen gekre gen Utrecht en zal aldaar 1 Mei zijn ambt aan vaarden. Volgens de „N. Rott. Crt." ligt het in 'de be doeling van de Nederlandsche Spoorwegen, de exploitatie van de spoorlijn Lage Zwaluwe Moerdijk met 1 Augustus te staken. SEMARANG, 13 April (Aneta). Het geheele personeel van de bekende sigarettenfabriek Mac Gillavry, welke fabriek thans samenwerkt met de British American Tobacco Cy., is ontslagen. Naar aanleiding hiervan meldt „De Locomo tief", dat slechts enkele jaren geleden het gou den jubileum van deze fabrieken is gevierd. Het blad meldt, dat de firma Geo Whery be slag legde op alle bezittingen van Mac Gillavry op grond van een rechterlijke beslissing. Voor de finale om bovengenoemd kampioen schap, welk toumooi op 21 en 23 April a.s. in de Soc. „Vereeniging" te Haarlem verspeeld zal worden, hebben zich de volgende spelers ge klasseerd: A. Sengers, Rotterdam gem. 0.703 C. B. Koopmans, Zaandam 0.653 L. Visser, Amsterdam 0.579 J. Drukker, Amsterdam 0.553 W. L. H. Penning, Rotterdam 0.546 C. Visser, Haarlem 0.539 Reserves: G. J. A. Petersen, Rotterdam 0.536 D. A. de Foeljaeger, Haarlem 0.513 De matches worden gespeeld op Groot Bil jart en zullen 50 car. groot zijn. ALKMAAR, 13 April. Kaasmarkt. Aanvoer 48 stapels, 96000 K.G. 42 fabr. kl. 19.00, 3 fabr. comm. 17.00, 3 boeren kl. 18.00. Handel matig. AMSTERDAM, 12 April. Eierveiling. Hoogste prijs 2.30, middelprijs 2.102.35, laagste prijs 1.90, Eendeieren 2.252.50. Dagaanvoer 240.000 stuks. Weekaanvoer 400.000 stuks. Handel gewoon BROEK OP LANGENDIJK, 13 April. 2200'J K.G. Roode kool 1.005.40, 47000 K.G. Gele kool 4.90—8.7»., 10000 K.G. Deensche Witte kool 6.30—6.80. 7500 K.G. Uien: Gele Uien 0.80 1.20, Grove 1.602.20, Gele Drielingen 0.80. 600 K.G. Bieten 0.60—1.40. LEEUWARDEN, 13 April. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Goudsche kaas 20 plus 7.50—8.00, idem 40 plus 11.5012.00, idem vol vet 15.5016.00, Edammer kaas 20 plus 7.50 8.00, idem 40 plus 12.00—12.50, Broodkaas 40 plus 11.5012.00 per 50 K.G. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 13 April. Veemarkt. 86 En terstieren 65.00—125.00, 98 Twenterstieren 125.00 —240.00 per stuk. 536 vette koeien 120.00185.00 per stuk, 3254 cent per K.G. 1844 melk- en kalfkoeien 110.00—240.00, 415 pinken 45.00— 85.00, 65 vette kalveren 20.00—55.00, 891 nuch tere kalveren 2.004.50, 291 vette schapen 9.00 —24.00, 30 weideschapen 8.00—17.00, 48 lamme ren, 279 vette varkens 30.0080.00 per stuk, 29 33 cent per K.G. 38 magere varkens 15.00 40.00, 163 kleine biggen 5.0010.00 per stuk. 29 bokken en geiten, 26 paarden. Totaal-aan voer 4839 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 18—19, Nagelkaas 10—11, Goudakaas 517, Edammerkaas 1636. Aan voer 12998 K.G. Mijnboter 1.391.38—1.37, Veilingboter 1.38— 1.26. Aanvoer 1/3, 26/6, 1/12 vaten. Oommissie 43. Eierhandel. 35000 K.G. kipeieren 2—3 cent per stuk, handelsprijs 40—45 cent per K.G. 1200 K.G. eendeieren 2.53 cent per stuk, handels- prijs 30—35 cent per K.G. Pluimvee. 15 slachthanen 5090 cent, 50 slachtkippen 50—100 cent, 25 jonge hanen 40— 75 cent per stuk. NOORD-SCHARWOUDE, 13 April. 3200 K.G. Uien: Drielingen 0.90—1.00, Uien 0.90—1.40, Grove Uien 2.20—2.60. 900 K.G. Peen 3.50, id. kleine 1.80. 59600 K.G. Roode kool 1.50—5.60, idem doorschot l.OO—2.10. 33000 K.G. D. Witte kool 5.807.20, idem doorschot 4.004.80. 34000 K.G. Gele kool 5.908.30, idem doorschot 4.50 —4.60. ZWOLLE, 13 April. Boter. Aanvoer 369 K.G., waarvan 14 1/8 vaten, 4 1/16 vaten en 48 stuk ken van een pond. Prijs 1.50—1.60 per K.G., per 1/8 vat van 20 K.G. prima 29.50, afwijkende 28.00, per 1/16 vat van 10 K.G. 14.00—15.00. Handel gewoon. 225000 kipeieren 2.00—2.75 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 11 cent, pinkenvellen 10 cent, stierenvellen 8 cent. Handel minder. Veemarkt. 1529 runderen, 424 graskalveren, 436 nuchtere kalveren, 58 schapen, 58 lamme ren, 239 varkens, 576 biggen, 8 geiten. Men besteedde voor neurende en versch ge kalfde koeien 125.00235.00, dito vaarzen en schotten 120.00205.00, gustekoeien voor de vetweide of stal 85.00—165.00, dito vaarzen 85.00 —140.00, voorjaarskalvende koeien 100.00 175.00, 1%-jarige springstieren 60.00120.00. 1 -jarige pinken 45.00—100.00, jonge fokkalve- ren 35.00—65.00, nuchtere kalveren 3.008.00, vette koeien en ossen aan bouten 44—54 cent, dito stieren 4050 cent, dito kalveren 70—95 cent, dito schapen 20.00—80.00, 6-weeksche big gen 5.007.50, 14-weeksche dito 8.0Q11.00, drachtige varkens 40.00—58.00, magere dito 25.0040.00, vette dito 3034 cent per K.G. Handel in varkens slecht. Op de voormarkt was heden geen aanvoer. Door de Crisiszuivelcentrale zijn 43 runderen aangekocht. Marktoverzicht. Neurende en versch gekalfde vaarzen iets vlugger, gustekoeien duur, vette kalveren minder, vette stieren redelijk, scha- pen. beter. Op de vrije inschrijving van de 5 pCt. Na tionale Borg Mij. kan slechts een zeer ge ringe toewijzing plaats vinden, aangezien de houders van de aflosbaar gestelde 6 pCt. obligaties van hun recht van voorkeur een ruim gebruik hebben gemaakt. Zaterdag a.s. worden de onderhandelin gen te Berlijn hervat over de verbetering van den afzet van Ned. Indische producten naar Duitschland. De exploitatie-kosten van de Mijnb. Mij. Simau zijn in 1933 met f 51.500 vermin derd. De opbrengst in geld uit edele meta len bedroeg 2.83 mill, tegen f 2.82 mill, in 1932; ook de bedrijfskosten bleven vrijwel onveranderd. Het bedrijfsoverschot bedroeg 915.000. De Vereen. Blikfabrieken zullen over 1933 een dividend uitkeeren van 10 pCt. te gen 7Y2 pCt. het vorig jaar. Reeds 7 pCt. is aan interim dividend betaald. Na aftrek van het nadeelig saldo der ren terekening en onkosten boekte de Rubber Cultuur Mij. Amsterdam" een voordeelig saldo van f 611.530 tegen 447.803 het vorig jaar. In verband met het toenemend rubber- verbruik gelooft men te Londen, dat een beperking tot 70 pCt. van de standaard productie voldoende zal zijn, om vraag en aanbod in evenwicht te brengen. Een der gelijk plan zou aannemelijk zijn voor de bevolkings-rubberplantages in Nederl. ln- dië. De handelswaamemer in Zuid-Afrika deelde mede, dat de invoerrechten voor koffie en thee verlaagd zijn. De goudvoorraad van de Fransche Bank is de afgeloopen week andermaal gestegen, n.l. met frs. 193.666 millioen, waarvan waar schijnlijk het grootste deel uit Zwitserland afkomstig is. De Fransche oud-strijders aanvaarden een pensioenkorting van 3 pCt. voor den tijd van een jaar, als de regeering tegen 1 Juli a.s. positieve resultaten ten aanzien van de financieele saneering bereikt heeft. In aansluiting aan het bericht inzake het Cubaansche moratorium wordt bericht, dat dit moratorium de aflossingen betreft en de rentebetalingen op de leeningen zullen gehandhaafd blijven. Inzake de Duitsche transfer schrijft het „Berl. Tagebl." dat eert gelijke behandeling van alle schuldeischers te verkiezen zou zijn, maar anderzijds, dat principieéle kop peling van de transfer aan een handels verdrag ook wel gewenscht is. De ruw-zerproductie in Duitschland bedroeg in Maart 650.389 ton tegen 549.862 in Februari. Zij u>as 50 pCt. hoog er dan in Maart 1933. De netto-winst van de I. G. Farbenin- dustrie bedroeg in 1933 R.M. 50.36 millioen tegen R.M. 49.50 millioen in 1932. Belgische mijneigenaren hebben besloten met ingang van 22 April de loonen met 5 pCt. te verlagen. De onderhandelingen met de arbeiders en de bemiddeling van den mi nister hebben niet tot bijlegging van het conflict kunnen leiden. De goud-productie van de Kilo Moto steeg in Maart tegenover Februari j.l. van 495 tot 564 K.G. In het eerste kwartaal bedroeg de productie 1592 K.G. tegen 1412 K.G. het vo rig jaar. De Societé Generale Viscose behaalde in 1933 een netto-winst van fr._ 3.58 millioen tegen fr. 181.800 het vorig jaar. De bruto-winst van de Canadian Pacific was in 1933 9.66 millioen kleiner don in 1932. De bedrijf suit gaven daalden 10.93 millioen. De netto-ontvangsten stegen met 772.121. De Continental Can. Corp. keert een kwartaal-dividend uit van 0.75, waarmede het .jaar-dividend van 2 tot 3 wordt verhoogd. De omzetten waren in het eerste kwartaal 20 pCt. hooger dan in hetzelfde tijdvak van 1933. De Associated Gas boekte in 1933 aan netto-inkomsten een bedrag van 29.5 mil lioen tegen 33.8 millioen het vorig jaar. De buitenlandsche uitvoer der Ver. Sta ten steeg in 1933 naar dollar-waarde met 4 pCthetgeen alleen het gevolg was van de hoogere prijzen, aangezien het volume van den goederenuitvoer onveranderd bleef. De dollar-waarde van den invoer steeg met 10 pCt. wegens het gestegen vo lume. Naar de goudwaarde daalde de uitvoer met 19 pCt., voor het eerst sinds 19 jaar onder den omvang van den Engelschen uit voer. Op 31 Maart bevonden zich 106.170 shares der U. S. Steel Corpor. in Engelsche han den; een stijging van 29.160 shares sedert 1 Januari j.l. en van 46.841 shares sinds het vorig jaar. De leider van het Amerikaansche herstel program, Johnson, is op vacantie gegaani Roosevelt zal zijn functie waarnemen. In Wallstreet gelooft men, dat Morgen* thau binnenkort de nog uitstaande 4A pCt. Liberty Bonds zal aflossen. Volgens de jongste berichten zal Roose velt na zijn terugkeer krachtig verzet ont moeten van het Congres tegen verschillen de wetsvoorstellen, welke geleidelijk meer aanhang krijgen en een nieuwe daling van den dollar tot gevolg kunnen hebben. De commissie van het Huis van Afgevaar digden streeft er naar, het wetsontwerp op de beurscontróle zooveel mogelijk in zijn oorspronkelijken vorm te laten, terwijl aA Senaatscommissie voor een wet is, die meer in overeenstemming is met hetgeen door de woordvoerders der beurzen is bepleit. In Detroit heerscht nog onzekerheid over het al dan niet staken der arbeiders, p ondernemers weigeren aan loonsverhoogind en andere eischen te voldoen. Op de nieuwe Amerikaansche schatkist' uitgifte van 1 milliard is 785 million ingeschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6