Polens zelfstandigheidspolitiek iP Joseph Goebbels' Drogredenen Het nieuws van heden DE TESCHENER KWESTIE OVER KERK EN STAAT DE STRIJD IN ARABIE DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 14 APRIL 1934 Avondblad Barthou'smoeilüke taak Pilsoedski De republiek Spanje drie jaar Een weinig eendrachtig geboortefeest! Het Weer De proteststakingen te Parijs Belhamels zullen worden gestraft KOREN-VERNIELERS De zeeliedenstaking in Denemarken Onwettig verklaard Spaansch dorp dakloos „De zegevierende kracht van het nationaal-socialisme stoort zich niet aan de paar dozijn onte vredenen, doch gaat over tot de orde van den dag Politieke totaliteit Ex-keizerin Zita blijft in België PLOTSELING MILLIONNAIR P Dr. Göbbels De vijandelijkheden voorloopig gestaakt De inwijding van Sabaudia De tweede nieuwe stad in de drooggelegde Pontijnsche moerassen Arbeidsgeschillen in Amerika Staking bij de petroleum? Hallo, hier de Zuidpool Byrd hedenavond te hooren? Duitschers ontslagen in Memel GRAND HOTEL DE MALTE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De hooge bewapeningen Rusland als sta-in-den-weg voor een ontwapeningsconventie Insull uitgeleverd Rusland en Genève Foto Tempo Breestraat 6 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18695 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De hemel tusschen Warschau en Praag is bewolkt. De politieke barometer, die het eenige jaren lang op „mooi en bestendig" '"-M »>!~tcoiinqr, thans naar „storm". Een nieuwe periode in de verhouding tusschen de Poolsche en de Tsjechische republiek, tus schen Polen en de Kleine Entente als men wil, is begonnen. Zij is ingeluid met een reeks zèèj onaangename incidenten, die op zich zelf wel diet heel belangrijk zijn, maar die niettemin de troebelheid der nuiLubc iu.uul licht stellen. Die incidenten men kent ze. Tegen half Maart gingen de Tsjechische autoriteiten over tot de arrestatie van drie Poolsche staatsbur gers, die zich voor korten tijd in Tsjechisch Si- lezië ophielden: een professor, een letterkundige en een student. Alle drie werden beschuldigd Van handelingen, die de veiligheid van den staat in gevaar brachten. Deze arrestaties maakten in Warschau een Zeer slechten indruk, óók in regeeringskringen. De Polen gingen dadelijk tot krachtige repre saillemaatregelen over. Op 24 Maart toch wer den 21 Tsjechen, industrieelen en kooplieden, die reeds lang in Polen woonden, zonder meer Van het Poolsche grondgebied verwijderd. Die Uitwijzingen, welke door de regeeringspers krachtig werden toegejuicht, hadden plaats vö< de zaak der Polen in Tsjecho-Slowakije be recht was. Groepen jonge lieden manifesteerden Voor het Tsjechische gezantschapsgebouw te Warschau en verbrijzelden er een aantal ruiten. En de „Gazeta Polska", die een officieus blad is, viel niet zonder heftigheid de Tsjechen en hun regeering aan. Praag bleef koelbloedig. De „Prager Presse" en andere Tsjechische persorganen verdedig den natuurlijk wel, en met veel kracht en over tuiging, het optreden der Tsjechische autoritei ten, maar de Poolsche represailles werden niet niet nóg krachtiger tegenmaatregelen beant woord. Integendeel, de Prager regeering gaf last de zaak der gearresteerde Polen zoo snel moge lijk te onderzoeken en te berechten. Reeds in het eind van Maart werden de drie Polen vrij gesproken van de tegen hen ingebrachte be schuldigingen, die klaarblijkelijk niet op een basis van bewijsbare feiten rusten. Men had kunnen verwachten, dat de Polen op hun beurt een streep door de represailles zouden halen, als niet de Tsjechische openbare vervolger op het ongelukkige denkbeeld was gekomen tegen het in eerste instantie gewezen vonnis appèl aan te teekenen. De zaak is dus nog hangende en Warschau blijft een afwachtende houding aan nemen. Dit zijn de feiten zooals ze ter kennis van het Publiek gekomen zijn. Als gezegd, héél ernstig zijn ze niet, maar als symptoom van de be staande verhouding zijn ze niet zonder belang. De relaties tusschen de beide republieken zijn na den oorlog afwisselend zeer koel en zeer hartelijk geweest. Onmiddellijk na 1919 was het de landstreek van Teschen, die de Verhouding tusschen Praag en Warschau ern stig vertroebelde. De regeling, welke ten slotte Betroffen werd een verdeeling der streek tus schen beide landen, die 100.000 Polen in Tsje chische staatsburgers herschiep, het stadje Te schen middendoor sneed en het Karwiner ko lenbekken in Tsjechische handen bracht Voldeed de Polen niet volkomen, evenmin als de Tsjechen. Toch kon men, na de verdeeling, het Teschener vraagstuk als definitief opgelost beschouwen. Sindsdien stabiliseerde de Poolsch-Tsjechi- Sche verhouding zich meer en meer, zoodat in 1925 Graaf Skrzynski, de toenmalige Poolsche Uiinister van Buitenlandsche Zaken, zich naar Praag begeven kon om met de Tsjechische re- Publiek een vriendschapsverdrag te sluiten, dat hog steeds van kracht is. De Polen hadden toen Zelfs niet tegen de sluiting van een bondgenoot schap opgezien, maar Benesj meende zoover niet te moeten gaan. De positie van Polen, ingeklemd tusschen Rusland en Duitschland, twee groote fuachten waarmede ernstige moeilijkheden niet Uitgesloten waren, hield de Tsjechische repu bliek er van terug den weg der alliantie op te Baan. Praag wilde in gèèn geval de kans loopen direct of zijdelings betrokken te worden in con flicten, waarby het niet onmiddeliyk geïnteres seerd was. Naarmate evenwel de Poolsche relaties met Eusland verbeterden en alleen Duitschland als üiogelijke tegenstander overbleef, gingen de Tsjechen het tot de tanden gewapende Polen ftieer en meer als een gewenschten bondgenoot beschouwen en toen Hitier de macht in het Pierde Rijk verwierf, was er om zoo te zeggen hiemand meer in Praag, die geen stevigen po rtieken band tusschen beide republieken zeer ^enscheiyk achtte. Maar nu was het Polens beurt een afwach tende houding aan te nemen. Warschau voelde Ach niet meer bedreigd en het wenschte zich hiet de handen te binden vóór het nauwkeurig ^ist wat het van het nieuwe Duitschland te Vreezen of te hopen had. Het Pakt van Vier, dat wel is waar doode ietter gebleven is, maar waarvan de sluiting in Polen niettemin groote ontevredenheid heeft Bewekt, heeft het zijne aan de afkoeling van "te vriendschap tusschen Warschau en Praag bijgedragen. Nadat Frankrük er in geslaagd *as de revisionistische tendenzen uit den oor- spronkeiyken tekst te verwijderen, nam wel de Kleine Entente met den nieuw geschapen Vier bond tenslotte genoegen, maar Polen, dat zich meer en meer groote mogendheid is gaan voelen, bleef onwrikbaar tegen het buiten zyn mede werking gesloten Verdrag gekant. aarna werd Polen door Duitschland de gelegenheid geboden een tien-jarig ver drag met dit land te sluiten, waardoor voor lange jaren ieder gevaar op een oorlog om den Corridor uitgeschakeld is. De gevolgen van dezen band tusschen Polen en Duitschland laten zich krachtig voelen. Polen toont zich sinds het verdrag met Duitschland tot stand kwam, volkomen onverschillig ten aanzien van de houding, die de Hitlerregeering tegenover Oostenrijk aanneemt en het voelt zijn toekomstig lot minder en minder aan dat van de Tsjechische republiek en de Kleine Entente gebonden. Natuuriyk begaat Warschau niet de onvoorzichtigheid den band met Frank rük te verbreken, noch dien met Roemenië het is een goed ding op twee paarden te kun nen blijven wedden maar de Praagsche vriendschap is weinig kostbaar meer. Zoo spoedig men dat te Warschau heeft in gezien zyn de grieven, die Polen tegen de Tsjechische republiek steeds is blüven koes teren, opnieuw naar voren gekomen. Sinds weken kan men in de Poolsche bladen klach ten lezen over de wijze, waarop de Tsjechen de Poolsche minderheid in Teschen behandelen. De Poolsche scholen, die in 1916 nog 21.000 leerlingen telden, hebben er nu nog slechts 12.000. Dat is volgens de Polen het gevolg van de omstandigheid, dat de Tsjechen voor hun kinderen luxueuse scholen hebben gebouwd en zoo de Poolsche kinderen uit de veel armere verwaarloosde inrichtingen van onderwys heb ben weggelokt. Dit is slechts één grief; er zijn er veel meer. De vijftiende verjaardag van de verdeeling van Teschen, is overal in Polen her dacht en een Poolsch officieus blad is zoover gegaan te schrijven „dat een deel van Teschen, het aan de Tsjechen toegewezen deel, zich voorloopig onder vreemde heerschappij be vindt." Dat voorloopig spreekt boekdeelen. Het wü'st er op, dat Polen de Teschener kwestie niet voorgoed begraven acht: het zal die weer op het tapijt brengen zoo spoedig de omstandigheden er zich toe leenen. Dat Polen zich als de eerste en belangrijkste der Slavische Staten beschouwt, is buiten kyf en als zoodanig eischt het égards, waarop het vroeger, in wankeler positie, nog geen aan spraak kon maken. De veiligheid, die de repu bliek van Pilsoedski verworven heeft, veroor looft Polen een eigen weg te gaan. En dit is niet de weg van de Kleine Entente en zelfs niet die van Frankrijk. Binnenkort brengt de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, een bezoek aan Praag en aan Warschau. Ook in de laatste stad zal hy, men kan er zeker van zyn, uiterst hartelijk worden ontvangen. Maar dat het Barthou zal gelukken Polen opnieuw in den Franschen schaapstal en in dien der Kleine Entente terug te brengen, is uiterst onwaar- schynlyk. MADRID, 14 April (Reuter) Heden begin nen in Spanje de herinneringsfeesten ter ge legenheid van het driejarig bestaan van de Republiek. Dit feest zal drie dagen duren en omvat een uitgebreid programma, waaronder een benoeming van den eersten eereburger van de republiek welke waardigheid zal worden ver leend aan den ouden republikeinschen professor Cossio, wien een gouden medaille zal worden overhandigd. De bekroning van het feest zou bestaan in de afkondiging van de amnestiewet, doch ten gevolge van den tegenstand van de soc. demo craten kon deze wet niet tydig gereed komen. De stakingen van de linksche vakvereenigin- gen gaan intusschen onafgebroken voort. De toestand te Saragossa is aanzienlijk verscherpt, herhaaldelyk hebben schietpartyen plaats tus schen stakers en politie. 3 Verwachting: Meest Zuid-Oostelijke tot EE Zuidelijken, of Zuid-Westelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, dezelfde temperatuur. H Hoogste barometerstand: 773,1 te Jan EE Mayen en Riga. EF EE Laagste barometerstand: 743,1 te Black" EE EE sod. EE EE Zon op 5.08, onder 6.54. Licht op 7.24. EE EE Maan op v.m. 4.49, onder nam. 8.06. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiini PARIJS, 13 April. (Reuter.) Hedenmorgen verzamelden zich 1800 beambten van tiet cen trale telegraaf-bureau in de Rue de Grenelle op de binnenplaats van het gebouw. Een uur lang deden zij de trappen weergalmen van de Internationale en verschillende liederen en slaakten zij tegen de regeering gerichte kreten. In een mededeeling van het ministerie van Posterijen. Telefoon en Telegrafie deelt de mi nister mede, dat hij een nauwkeurig rapport- zal verlangen over de demonstraties en opgave zal vragen van de namen van de ambtenaren, die het meest op den voorgrond zijn getreden. Hij zal hedenavond de sancties bekend ma ken, welke in de waarschuwing aan het per soneel waren aangekondigd. Vrijdagmiddag heeft een kabinetsraad plaats gevonden. Minister-president Doumergue bracht rapport uit over zyn besprekingen met een deputatie der oud-strijdersvereenigingen. De leden der regeering hebben besloten de bezuinigings- en dergelyke maatregelen welke betrekking hebben op de oud-strijders, by ver ordening direct van kracht te verklaren. De verordeningen zullen den president der Republiek, Lebrun, tijdens den Zaterdagochtend te houden ministerraad ter onderteekening worden voorgelegd. PARIJS, 14 April. (Reuter.) Als eerste straf maatregel heeft de minister van P.T.T. een chef en 28 ambtenaren, o. w. twee vrouwelyke, van het Parysche telegraafkantoor wegens tij delijke staking van het werk voorloopig uit hun functie ontheven. De definitieve straffen zullen worden vast gesteld na onderzoek van den staat van gedrag der betrokken ambtenaren. Wetenschappelijk onderzoek van een voor het koren schadelijke kever. Door het licht van een gloeilamp naderbij gelokt, wordt het beestje door een zuigtoestel onder de microscoop gebracht. KOPENHAGEN, 13 April. Het permanen te scheidsgerecht heeft Vrijdag de klacht be handeld der werkgevers tegen de organisaties van matrozen en stokers. De zeeliedenstaking werd onwettig verklaard en de organisaties der stokers en matrozen ieder veroordeeld tot uit- keering van een schadeloosstelling van 20.000 kronen aan de werkgevers. Van eenige te Kopenhagen binnengeloopen schepen gingen de bemanningen direct aan land. Zij legden den arbeid neer. In de provincie is het hier en daar tot klei ne botsingen gekomen. KOPENHAGEN, 14 April. (Reuter.) De sta kingsbeweging in Denemarken heeft zich uit gebreid tot het keukenpersoneel van café's, restaurants en hotels. Het aantal stakende koks en kokkinnen bedraagt ongeveer vierhonderd. Door de staking der zeelieden is de binnen- landsche scheepvaart nagenoeg geheel stop gezet. Gisteren hebben slechts vier schepen Kopenhagen verlaten. Te Esbjerg hebben de havenarbeiders besloten vandaag niet te wer ken. Gisteravond hebben te Kopenhagen wederom vechtpartijen plaats gehad tusschen politie en stakers; 32 personen werden gearresteerd. MADRID, 14 April (Reuter) In het dorp Palacios in de provincie Zamora is door groote overstroomingen een stuwdam gebroken. Het dorp is overstroomd. De bevolking, welke uit 300 gezinnen bestaat, is dakloos. Na Alfred Rosenberg en Baldur van Schi- rach heeft thans ook Dr. Joseph Goebbels, de rijksminister voor propaganda, die evenals rijkskanselier Hitler van huis uit ka tholiek is, zich op het glibberig pad gewaagd en in een radio-rede de kwestie der godsdienstige verdeeldheid in Duitschland en het verzet in Christelijke en Katholieke kringen tegen bepaal de stellingen en practijkenvan den nieuwen staat aangeroerd. Hij is wel niet als de beide eerstgenoemden daarbij plat op zijn neus ge vallen, maar heeft enkele halsbrekende zwaaien moeten maken om zich zwevende te houden. Zoo zeide hij o.m.: „Wanneer b.v. bladen, die vóór de nationaal-socialistische revolutie niets of maar weinig hebben gedaan, om aan den klas senstrijd een einde te maken, gelooven, de een heid van het Duitsche volk te kunnen verstoren door het opwerpen van godsdienstige tegenstel lingen, dan bewyzen zij slechts, dat zij van den geest van den nieuwen tijd niets hebben be merkt." Het causale verband in dezen zin is scheef gelegd en de suggestie er van is, voor zoover deze de katholieke bladen in Duitschland bedoelt te treffen, misleidend en onjuist. De katholieke bladen in Duitschland hebben vóór de nationaal-socialistische revolutie altijd met kracht en overtuiging gestreden tegen de Marxis tische theorie van den klassenstryd en in chris- telijken geest de noodzakelijke verzoening tus schen de verschillende sociale groepen in de maatschappy bepleit. De godsdienstige tegen stellingen zijn niet uit weerwraak voor de gele den politieke nederlaag opgeworpen, maar heb ben sinds eeuwen bestaan en zullen ook blij ven bestaan. Zij zyn op het oogenblik alleen verscherpt door zekere veroordeelenswaardige leerstellingen, welke door enkele nazi-leiders worden gepropageerd, en door de gevolgen daar van in de practyk. De katholieke pers, die de rechten van de kerk en de zuiverheid van de leer heeft te verdedigen, moet prctesteeren te gen de aanvallen van nazi's. Niet de verdediger, maar de aanvaller draagt de schuld van de ge rezen moeilykheden. Waar de confessioneele pers niet enkel het politieke, maar ook het re ligieuze en cultureele terrein moet bestryken, is haar bestaan en in standhouding noodzakelijk, allen phrasen over 'n uitsluitend „Duitsche pers" ten spijt. „De bescherming der godsdiensten berust by de regeering, die hiervoor waarschijnlijk deug delijker zal zorgen dan kranten en partijen", aldus oreerde Goebbels. „Degenen, die achter de bladen en partijen staan hebben niet het recht de regeering en het nationalisme, die de kerken van het stormloopende bolsjewisme hebben gered, te betichten van een nieuw soort heidendom, alleen omdat de regeering op poli tiek terrein aanspraak doet gelden op totali teit, doch overigens ieder op zijn eigen wyze zalig laat worden. De zegevierende kracht van het nationaal-socialisme stoort zich niet aan de paar dozyn ontevredenen, doch gaat over tot de orde van den dag." Ook deze passus is van een gemakkelijk te betrappen onwaarachtig heid. Zeker, het is de taak der regeering de godsdiensten te beschermen, maar niet als zou den de godsdiensten onder curateele van de regeering moeten worden gesteld. Trouwens de beschermingstaak komt op de allereerste plaats aan de kerken en haar hoogwaardigheidsbe- kleeders toe en een regeering, welke toestaat dat leerstellingen worden verkondigd en in practyk gebracht, welke lynrecht in stryd zyn met de rechten en plichten van kerk en ge- loovigen, kan zich moeilyk op de deugdelijk heid van haar bescherming beroepen. De be tichting van een nieuw soort heidendom is niet van bladen of partijen uitgegaan, maar van de tegenover God verantwoording dragende ker kelijke overheden, met den plaatsbekleeder van Christus op aarde, den Paus van Rome, aan het hoofd. Zy werd niet geuit, omdat de regeering op politiek terrein aanspraak doet gelden op totaliteit, maar omdat de politieke grenzen bij herhaling werden overschreden en ontoelaat bare invallen werden gepleegd op het gees telijk gebied, waar de Kerk autonoom is en blyft. Hoe groot de verdienste van de vernieti ging van het bolsjewisme in Duitschland ook is, zij geeft geen recht op het plegen van onrecht. Mogen de machthebbers in het nieuwe Duitschland zoo spoedig mogelijk terugkeeren van enkele dwalingen hunsweegs, want anders zullen zij ervaren, dat de zegevierende kracht van de Katholieke Kerk niet gebroken kan worden door daden van vervolging en verdruk king en over meer dan een paar dozyn marte laren en geloofshelden beschikt. Onze Belgische correspondent seint ons: De laatste dagen hebben voortdurend ge ruchten de ronde gedaan als zou ex-keizerin Zita het kasteel te Steenockerzeel binnenkort verlaten. Naar wij vernemen, zijn deze ge ruchten in alle opzichten in strijd met de waarheid. LUZERN, 14 April (V.D.) Naar vernomen wordt heeft hier ter stede een omstreeks 40- jarige arbeider uit Tessino bericht gekregen uit Amerika, dat een aldaar- overleden tante hem een vermogen van 3 millioen dollar heeft nagelaten. De man leefde in behoeftige om standigheden, w'as gehuwd en heeft twee kin deren. KAIRO, 14 April. (Reuter.) De Iman van Jemen heeft Ibn Saud telegrafisch voorgesteld vrede te sluiten. De Imam zal zyn troepen uit het Nedsjan-gebied terugtrekken. Ibn Saud heeft onder bepaalde voorwaarden hierin toegestemd, zoodat de vijandelijkheden zyn gestaakt. De scheidsrechterlijke commissie, onder lei ding van den voorzitter van het Islamitisch Congres, is Vrijdag van Suez naar Djedda ver trokken. De onderhandelingen zullen te Mekka worden gevoerd. ROME, 13 April. (Reuter.) Zondag as. zal Sabaudia, de tweede nieuwe stad in de droog gelegde Pontijnsche moerassen, die in 180 da gen gebouwd is en evenals Littoria, het nieuwe type is van een fascistische stad, welke zoowel het comfort van een groote stad als van het landelijke leven biedt, plechtig worden inge- wyd. De koning en de koningin zullen by de plechtigheid tegenwoordig zijn. De stad Sa baudia is genoemd naar het koninklijk huis Savoya, NEW-YORK, 14 April (Reuter) Er dreigt een onmiddellijke staking van 100.000 arbeiders in de petroleumindustrie. Deze staking zal bin nen 48 uur uitbreken, indien de loonschaal aan genomen wordt. De autoriteiten, die zijn belast met het toepassen der code voor de petroleum- nyverheid, hebben n.l. verschillende loonen voorgeschreven. Tegen deze verschillen richt zich het verzet der arbeiders. In Detroit zijn thans 3000 arbeiders bij de ge- reedschappenfabrieken zonder werk. De Britsche radio zal hedenavond half twaalf voor het eerst trachten een radio-uitzending uit het kamp van admiraal Byrd in het Zuidpool gebied te relayeeren. Indien de proef lukt, dan zal men dus de leden van de Pool-expeditie in het kamp op Klein-Amerika aan de Walvischbaai op 200.000 kilometer afstand hooren spreken. Vanaf Klein-Amerika wordt per korte golf geseind naar Buenos Aires en vandaar verder naar Londen. KAUNAS (Kovno)14 April (Reuter) De autoriteiten in het Memelgebied zijn een krach tige actie begonnen tegen de onwettig verklaar de Duitsche politieke partijen en hebben dezer dagen meer dan vijftien leden van de Nat.- soc. party gearresteerd. Talrijke Duitsche ambtenaren zyn reeds van hun post ontheven wegens hun lidmaatschap van verboden party en of'vereenigingen. Ook is last gegeven de Duitsche leiders van sportver- eenigingen of andere organisaties af te zetten, als zij niet bereid zijn de verbinding met de .vereenigingen in Duitschland te verbreken. NABIJ N.D. DES VICTOIRES PAR S LE louvre L'OPERA xixi-iwi bibliotheque NATIONALE 63 RUE DE RICHELIEU Hollandsche receptie - Hollandsche couranten. Kamers vanaf Frs. 20. RESTAURANT De vijandelijkheden in Arabië voorloopig ge staakt. De hooge bewapeningen. Rusland en een even- tueele ont« apeningsconventie. Radio uitzending uit het kamp van admiraal Byrd? Hedenavond proef te Londen. De benoeming van mr. dr. L. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Den Haag, tot Commissaris der Koningin in Utrecht te wach ten. Hoofdconducteur te Boxtel door een trein ge grepen en kort daarop overleden. Fabrieksbrand te Groningen. t LONDEN, 14 April (Reuter). De „Daily Telegraph" schrijft heden, dat een eventueele ontwapenings-overeenkomst wordt bedreigd door een Russisch bewapeningsplan. De Russische regeering en de Russische pers verlangen voor Rusland een bewapening, welke niet in verhouding is met de bewapening van de overige Europeesche staten. Deze eischen worden gemotiveerd met de verklaring, dat Rusland twee ver van elkaar verwijderde fron ten moet beschermen, n.l. in Europeesch Rus land en in het Verre Oosten. Naar het blad verder bericht is Polen voor nemens zich hiertegen te verzetten. PARIJS, 14 April (Reuter) Naar de bladen berichten zal de Fransche nota inzake de ga ranties tusschen 18 en 20 April, dus kort voor het vertrek van Barthou naar Warschau, te Londen worden overhandigd. Men kan thans reeds vaststellen, dat in de nota wordt verlangd, dat Engeland zich in ge val, van oorlog onherroepelijk aan Frankrijk bindt. Slechts onder deze voorwaarde v*il Frankrijk zich inlaten met een ontwapenings overeenkomst, welke evenwel slechts mag be staan in een bev'apeningsbeperking. SMYRNA, 13 April. Samuel Insull is he den aan boord gebracht van het s.s. „Exilona", dat hem naar Amerika zal overbrengen. On middellijk nadat hy aan boord van net schip was gekomen, las de Amerikaansche vice- consul in Smyrna, Berry, het door president Roosevelt onderteekende bevel tot arrestatie voor. Insull wordt tydens den overtocht dag en nacht streng bewaakt. LONDEN, 13 April. (Reuter.) In verband met Ruslands toetreding tot den Volkenbond meent Reuter te weten, dat de Sovjet gaarne over kleinere moeilijkheden als zyn niet-erkenning door Zwitserland en andere staten, heen zou stappen, wanneer Frankrijk en Engeland dui delijk te kennen geven, dat het welkom was te Genève. De Sovjet wil zich in geen geval opdringen en kan onder geen voorwaarde een inferieure positie innemen ten opzichte van andere leden. FILMS 'S MORGENS VOOR 9.30 GEBRACHT ZIJN DENZELFDEN DAG 7 UUR GEREED PRIMA AFWERKING. SW" GÉÉN „CENTRALEWERK" H5 A.S. ZONDAG GEOPEND VAN 9—1 UUR Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 753 yorige stand: 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1