DE CONFERENTIE VAN GENÈVE Hernieuwde actie te Weenen Duitschlands buitenlandsche handel Het nieuws van heden HET OORDEEL VAN DE EX-NEUTRALEN FRANKRIJK BEZUINIGT DE GESTOLEN VANEYCK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 15 APRIL 1934 Ochtendblad Een pleidooi voor beperkte ver mindering der bewapening en eenige herbewapening Ook Nederland sluit zich aan Vanwaar een oplossing? Beter één ei dan.... De samenzwering in Roemenië Vier en twintig beklaagden Salarissen en huren in Italië verlaagd Vrijgezellenbelasting verhoogd Een electrische centrale in de wildernis Leeuwen en nijlpaarden wandelen zoo maar het gebouw binnen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiii De N.R.A. en de boek handel Talrijke socialisten gearresteerd; groote hoeveelheid propaganda materiaal gevonden Ook Nazi's gearresteerd Automatisch stemmen In den Zweedschen Rijksdag DE DEUTSCHE HIM ALAYA-EXPEDITIE Het tweede gedeelte der expeditie voor het vertrek op het station te München Groote nervositeit in het Parijsche hoof d-telegraaf kantoor nieuwe incidenten Belastingbetalers drei gen met staking Conferentie te N an ts j ang beëindigd GEEN STREVEN NAAR AUTARKIE Berlijn gelooft niet, dat Duitsch- land economisch afgesloten kan worden van het buitenland Rede van Von Neurath Von Neurath Een spoor naar Henegouwen De Duitsche transfer conferentie Op 27 April a.s. Korte berichten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Afgeworpen DE CARICATUREN TE PRAAG Mondeling protest van den Duitschen gezant DE „TSJELJOESKIN" WORDT GELICHT INDISCHE POSTVLUCHTEN VERBETERDE AANGIFTEN ACCOUNTANTSKANTOOR P. A. M. KAT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJFTIGSTE JAARGANG No. 15696 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De delegaties van Denemarken, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwit serland hebben gemeend, de volgen de opmerkingen te moeten maken nopens het tegenwoordige stadium van de werkzaamheden der ontwa peningsconferentie. Aan deze verklaring is, naar men weet, een begeleidend schrijven toegevoegd met de mede- deeling, dat de Nederlandsche regeering te ken nen heeft gegeven, zich met de strekking der Verklaring te kunnen vereenigen, zonder dat zij Woord voor woord de argumentatie tot de hare niaakt. Zij zijn van oordeel, dat slechts de algemeene commissie in staat is, de noodige principieele beslissingen te nemen. Het schijnt inderdaad duidelijk, dat het niet mogelijk is tot een alge meene regeling te komen, wanneer men vast houdt aan het Britsche ontwerp van 10 Maart 1933 als eenigen grondslag voor het toekomstig Verdrag. Indien men wil komen tot een positief resultaat, komt het er derhalve op aan, ten aan zien van zekere belangrijke punten den opzet Van dit ontwerp te wijzigen. Men moet zich niet ontveinzen, dat de confe rentie zich thans geplaatst ziet voor de nood zakelijkheid, verdragsrechtelijk den toestand té regelen, die voortvloeit uit de herbewapeningen, Welke in zekere landen hebben plaats gehad. In geval de conferentie in deze taak niet zou sla gen, zou de wereld blootgesteld zijn aan het dreigend gevaar van een omvangrijke herbe wapening, welke in staat zou zijn tot een alge- meenen wedloop in de bewapeningen te leiden. De rechtstreeksche besprekingen, die in den loop van de laatste maanden tusschen zekere mogendheden hebben plaats gehad, hebben er toe bijgedragen, den toestand te verhelderen. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de grondslag voor een regeling nog niet is ge- Vonden. Het Britsche memorandum van 29 Januari 1934 beteekent in dit opzicht een prij zenswaardige poging tot toenadering, Het is een taak van de algemeene commissie, te beraadslagen over de concrete voorstellen, maar de delegaties van Denemarken, Noorwe gen, Spanje, Zweden en Zwitserland hebben het wenschelijk geoordeeld, reeds thans de aan dacht van de conferentie te vestigen op de Voornaamste elementen van de oplossing, welke Zij verwezenlijkbaar achten. Deze elementen zouden als volgt in het kort kunnen worden samengevat: 1. Men zou zich moeten bepalen tot een ver drag, dat zich tot zekere gebieden der bewape ning zou beperken. Een oplossing van het ge heel zou tot later worden uitgesteld. Het vraag stuk der bewapening ter zee zou worden aange houden tot 1935. Iedere beslissing nopens het handhaven of het afschaffen van de militaire luchtvaart zou worden uitgesteld, hoewel maat regelen zouden moeten worden genomen om een verergering van den bestaanden toestand te Versterken door het verbod-zonder-voorbehoud Van het luchtbombardement. 2. In een aldus beperkt kader zou het van het hoogste belang zijn om althans eenige sub- stantieele ontwapeningsmaatregelen voor te schrijven. Het zou, naar het oordeel van de bo vengemelde delegaties, niet voldoende zijn, ge- hoegen te nemen met een beperking der bewa peningen op de basis van den status quo. 3. Het verdrag zou, in een beperkte mate, «en practische verwezenlijking van de rechts gelijkheid medebrengen. Het zou zoodoende het beginsel vastleggen en er de conclusies uit trek ken, welke geboden zijn. 4. Een verdrag zelfs van beperkte strekking, als hier aangegeven, schijnt niet te verwezen lijken zonder een versterking van de veiligheid, die uitgaat boven het Britsche memorandum, met name voor zoover betreft concrete en wel omschreven waarborgen voor de nakoming van het verdrag. Gezien den ernst van den tegen- Woordigen toestand en ten einde een werkelijke ontwapening te verwezenlijken, is het plicht om ieder redelijk voorstel in ernstige overweging te hemen, dat tot strekking heeft de bedoelde Waarborgen te vermeerderen binnen de grens van de erkende verplichtingen van het Volken bondsverdrag, rekening houdende met den bij- Zonderen toestand, dien een st&at in den kring Van den Volkenbond kan innemen. Te dien opzichte zou de terugkeer van Duitsch- land in den Volkenbond ongetwijfeld een be langrijke bijdrage beteekenen tot de oplossing Van het ernstige vraagstuk van de collectieve Veiligheid. De conferentie ziet zich geplaatst voor het Volgende alternatief: óf een beperkte, maar Veëele vermindering der bewapeningen, gepaard met een matige herbewapening, óf wel een be perking tot den status quo, samengaande met een meer omvangrijke herbewapening. De dele gaties van Denemarken, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland zq'n voor de eerste van deze beide mogelijkheden. Indien men de gelegenheid voorbij laat gaan om te komen tot werkelijke ontwapeningsmaat regelen, is men er dan werkelijk zeker van, dat een verdrag, gegrond op den status quo. prac- tisch verwezenlijkbaar zal blijken? Van ver schillende zijden is men geneigd te denken, dat volgens de wet van den geringsten weerstand de gebeurtenissen zullen uitloopen op den status quo. Maar wat is de status quo? Deze vraag zou noodzakelijk op een of anderen dag in zijn ge> heelen omvang ter sprake moeten komen, wan neer het er om zou gaan de bewapeningen te beperken tot den tegenwoordigen toestand. Hoe veel regeeringen zouden dan bereid zijn, zich te binden zonder voorbehoud te maken van al lerlei aard, wellicht zelfs van essentieele betee- kenis? Het is niet onmogelijk, dat de oplossing, die wordt voorgesteld als de eenvoudigste, per slot van rekening zoodanige complicaties zou medebrengen, dat zij weldra zou blijken niet te verwezenlijken te zijn. Aangezien de rechten, de verplichtingen en de gevaren in beginsel voor alle landen dezelfde zijn, hebben de delegaties van Denemarken, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland het hun plicht geacht, een beroep te doen op alle regeeringen opdat deze een uiterste poging zou den doen om te komen tot het sluiten van een eerste ontwapeningsverdrag. BOEKAREST, 14 April (Reuter) Elf leger-officieren en 13 hooge ambtenaren, die allen gearresteerd zijn in verband met een complot tegen den troon, zullen tegen het einde van de volgende week voor den krijgs raad terecht staan. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de leider, luitenant-kolonel Victor Precoep, die van meening was, dat hij onrechtvaardig door koning Carol was behandeld, dien hij in 1930 naar Roemenië terugbracht, aan eenige zijner vrienden verzocht had zich bij hem aan te slui ten om een poging te doen den koning te arresteeren en de dictatuur in Roemenië in te stellen. Kolonel Precoep heeft niet alleen koning Carol's terugkeer naar Roemenië in 1930 voor bereid, doch hij heeft hem ook sindsdien op al zijn reizen vergezeld. ROME, 14 April. De Italiaansche minister raad heeft besloten, met het oog op de ver hoogde koopkracht van de lire de ambtenaren salarissen boven 500 lire maandelijks te ver lagen. Bovendien worden met ingang van 16 April de huren van woningen met 12 pet. en die van winkels, kantoren en magazijnen met 15 pet. verlaagd, terwijl de levensmiddelen- prijzen bij de staatsverbruikscorporaties met 10 pet. worden verlaagd. De vrijgezellenbe lasting wordt met ingang van 1 Juni met ge middeld 15 pet. verhoogd. Ten aanzien van de koopkracht van de lire wordt er op gewezen, dat het indexcijfer voor het levensonderhoud tot 73,8 in Maart 1934 is gedaald, als men het cijfer voor Juni 1927 op 100 stelt. De salarissen tot 1000 lire worden ver- laaagd met 6 pet., die van 1000 tot 1500 met 8 pet. en die van 1500 tot 2000 lire met 12 pet. NAIROBI, 14 April. (Reuter). Op ongeveer 100 K.M. var, Nairobi, volkomen afgesloten van de beschaafde wereld, is een station opgericht van de Oost-Afrikaansche electriciteits-maat- schappij, waar de employé's een zeer gevaarlijk en avontuurlijk bestaan leiden. Onlangs zagen eenige monteurs plotseling twee leeuwinnen met haar jongen in de centrale loo- pen. Bij hun nadering sloegen de beesten op de vlucht. Vanuit een dichtbij gelegen rivier komen vaak nijlpaarden den tuin in wandelen en ba vianen zwerven overal rond het gebouw. Honderden ooievaars zijn onlangs gedood, door dat zij verward raakten in de draden, waardoor kortsluiting ontstond. Eenigen tijd geleden veroorzaakte een kroko dil groote stagnatie, doordat het beest in een der toevoerkanalen van de turbines was ge kropen. Toen het kanaal werd leeggepompt, werd een der employé's door het ondier aan gevallen en gewond. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid- H wesetljjke tot Zuidelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, wei- EE nig verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: weinig verande S ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB WEENEN, 14 April (D. N. B.) De Ween- sche politie heeft hedenmorgen in verschillende wijken van de stad huiszoekingen verricht bij sociaal-democraten. Zq duren nog steeds voort. Reeds zijn verscheidene arrestaties verricht. Tot deze actie is besloten in verband met mededeelingen, die de politie waren geworden in verband met omvangrijke sociaal-democra tische voorbereidingen voor den eersten Mei. Een groote hoeveelheid onwettig propaganda materiaal is in beslag genomen, waaronder vooral tienduizenden exemplaren van de so ciaal-democratische „Arbeiterzeitung", die in Tsjecho-Slowakije wordt gedrukt en uit Brünn wordt binnengesmokkeld. Onder de gearresteerden bevinden zich tot dusver geen bekende leiders. Vernomen wordt echter, dat weldra toonaangevende persoonlijk heden uit de ontbonden sociaal-democratische partij zouden worden gearresteerd. In een logement in de wijk Melding zijn van middag 14 nat.-socialisten en de logement houder gearresteerd. Onder hen bevindt zich de zoon van den componist Kriegelstein. Men verwacht, dat nog meer nat.-socialisten gearresteerd zullen worden. STOCKHOLM, 14 April. (Reuter). Een com missaris uit den Zweedschen Rijksdag beveelt een voorstel aan om in beide Kamers van het Parlement een electrische installatie te plaat sen om automatisch te stemmen, waardoor de leden hun stem kunnen uitbrengen zonder hun zetels te verlaten en door eenvoudig op een knopje te drukken. Willen zij vóór stemmen, dan wordt op een knop gedrukt met „ja", stemmen zij tegen, dan op een knop met „neen", willen zij blanco stem men, dan drukken zij op beide knoppen. De installatie is zoodanig, de de stemmen voor, tegen en blanco worden opgeteld, terwijl het aantal afwezigen kan worden vastgesteld uit het aantal knoppen waarop niet gedrukt is. PARIJS, 14 April. De Fransche ministerraad heeft vanmorgen onder voorzitterschap van president Lebrun het tweede deel van het be zuinigingsprogramma aangenomen. Te zamen met het eerste deel moet dit deel een bezuini ging van 4 milliard francs bewerken. Met te rugwerkende kracht treden deze verordenin gen vanaf 1 April in werking. In het Parijsche hoofdtelegraafkantoor heerschte hedenmiddag een groote nervositeit. Het was den employé's die door den minister voor het Postwezen voorloopig van hun ambt waren ontzet, gelukt, de opmerkzaamheid van den portier te verschalken en zich toegang te verschaffen tot het gebouw, waar zij tracht ten de employé's tot een staking over te ha len. Deze poging mislukte echter. In den middag verlangde een delegatie, door den minister voor het Postwezen te worden LONDEN, 14 April (Reuter) De „Times" verneemt, uit Sjanghai, dat de conferentie te Nantsjang, waarop Chineesche leiders de toe komstige betrekkingen met Japan hebben be sproken, vandaag is afgeloopen. De ministers zijn naar Nanking teruggekeerd. De resultaten worden nog geheim gehouden, maar aangeno men wordt, dat het besluit, waartoe men ge komen is, de situatie in het Noorden zal kun nen ontspannen. WASHINGTON, 14 April (Reuter) De N. R. A. heeft een code goedgekeurd voor den boekhandel. Het zal voortaan verboden zijn bij den detailverkoop een hoogeren prijs voor een boek te vragen dan is vastgesteld door de uit gevers. Hierdoor worden voor een duur van drie maanden de prijzen van de boeken ge stabiliseerd. HAMBURG, 14 April. Op de jaarvergade ring van de afdeeling Hamburg van het Ibero- Amerikaansche Instituut heeft de minister van buitenlandsche zaken Von Neurath over den buitenlandschen handel gesproken. Hij zeide o.a.: „Wat het einde zal zijn van de tegenwoordige verwarring in de economische en handelspolitiek der verschillende landen en van de volledige desorganisatie der internatio nale financieele betrekkingen, kan niemand met zekerheid zeggen. In twee opzichten ech ter is de ontwikkeling voor Duitschland thans reeds duidelijk. In de eerste plaats is het slag woord „autarkie", dat in het buitenland tot veel misverstand heeft aanleiding gegeven, thans overwonnen. Ik verklaar met nadruk: niemand der regeeringspersonen gelooft, dat Duitschland economisch van het buitenland zal en kan worden geïsoleerd. Wel wordt er naar gestreefd, dat het volk minder afhankelijk van het buitenland is dan vroeger. In dit opzicht hebben wij reeds zeer positieve vorderingen ge maakt. Anderzijds echter eischt onze centrale ligging in Europa wederkeerige tegemoetkomin gen, op wederzijdsch begrijpen gebouwde han delsbetrekkingen met de nabuurstaten en met de overzeesche landen. Voor deze politiek der regeering kan ik geen beter voorbeeld aan voeren dan de onlangs gesloten handelsverdra- gen met Nederland en Denemarken. In deze beide verdragen is bijzonder tot uiting geko men de wederzijdsche bereidwilligheid om re kening te houden met de levensnoodzakelqk- heden van den anderen staat. Ik hoop dat dit voorbeeld van internationale economische samenwerking bij de onderhandelingen met andere staten school zal maken. In de tweede plaats moeten wij in het ver volg den invoer van goederen systematischer organiseeren dan tot nu toe is geschied. De valuta-politiek en de economische afsluiting van vele landen heeft ons eenvoudig in een dwang-positie gebracht, zoodat wij slechts kunnen invoeren uit de landen, die bereid zijn evenveel van Duitschland af te nemen. Deze richting zal de regeering blijven volgen met inachtneming van de oude handelsbetrekkin gen. Het succes dezer politiek is natuurlijk als altijd afhankelijk van de saneering en de con solidatie der internationale politieke situatie. Onder de bestaande problemen is er geen enkel, dat niet bij verstandige behandeling op vreedzame wijze geregeld kan worden." ontvangen. Deze wees dit verzoek echter af, daar de delegatie weigerde, de namen der leden bekend te maken. Toen echter bleek, dat zich daarbij twee van hun ambt ontzette employé's bevonden, gaf de minister bevel, deze te ar resteeren. Een hunner wist te ontvluchten: de ander werd in hechtenis genomen. De minister heeft bovendien aangekondigd, dat hij tegen een reeks beambten strafmaatregelen zal tref fen. De Nationale Bond van Fransche Belasting betalers heeft een oproep uitgevaardigd, waar in hij energiek front maakt tegen de stakings plannen en de stakingen der „door de belasting betalers betaalde" ambtenaren. De bond is be reid, werkloozen ter beschikking te stellen ter vervanging van stakende beambten. Indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen tot instandhouding van de staatsapparatuur, zal de bond van belastingbetalers zich gedwongen zien, zijn leden te vermanen, geen geld meer aan de staatskas te doen toekomen. BRUSSEL, 14 April. Het parket van de Seine heeft aan het parket te Brussel doen toekomen een anoniem schrijven, te Parijs ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de gestolen schilderij zich bevindt op een plaats tusschen Antre en Arbres in de nabijheid van de stad Ath in Henegouwen. Een onderzoek wordt; daar ingesteld door het parket van Bergen. Er wordt gesproken over het uitloven van een premie voor degenen, die inlichtingen kun nen verstrekken, doch over de grootte van die premie is nog niets bekend. De justitie volgt nog steeds twee belangrijke sporen, waarvan het eene leidt naar Brussel, het andere naar Wallonië. De „Indépendance Beige" bericht, dat de persoon, die in een boekhandel te Geul uitla tingen deed over „het uit Berlijn gestolen schilderij", is opgespoord en ondervraagd. Hij is niet, zooals men vermoedde, een Duitscher, doch een Nederlander. Hij ontkent ten sterk ste de geïncrimineerde woorden gebezigd te hebben. BERLIJN, 14 April (D. N. B.) De Duitsche Rijksbank deelt mede, dat de in uitzicht gestel de conferentie der vertegenwoordigers van de voornaamste crediteuren van Duitschland met de leiders der Rijksbank in het gebouw dezer bank op 27 April des namiddags om 3 uur zal aanvangen. O. P. van Sweringen, een spoorwegmagnaat en twee leiders van de Union Trust Bank te Cleveland (Ohio), zijn beschuldigd van fraude. De Union Trust Bank is eenigen tijd geleden failliet gegaan. Door overstrooming van de Kensh-vallei (Egypte) zijn meer dan 100 huizen van het drop El Mana verwoest. Het geheele dorp is als het ware wegge vaagd. In het district Deshna is door overstrooming groote schade aangericht aan den oogst. De landbouwers in de Nijl-vallei hebben hierdoor zware schade geleden. Dr. Helmuth Kloeke uit Leipzig, die was be schuldigd van het plegen van verschillende aanslagen tegen de Tsjechische republiek en van spionnage is Zaterdag door de districts rechtbank Maehrisch-Ostrau vrijgesproken. Tijdens graafwerkzaamheden te Belgrado hebben werklieden de geraamten gevonden van 25 Servische soldaten die in den wereldoorlog gesneuveld zijn tijdens de verdediging van Bel grado tegen de Oostenrijkers. De geraamten zijn plechtig begraven op het militaire kerkhof. Hernieuwde actie der Weensche politie; socia listen en nazi's gearresteerd. De gestolen Van Eyck; een spoor gevonden? Von Neurath over Duitschlands buitenland schen handeL De laatste Fransche bezuinigingsverordeningen aangenomen; incidenten in 't Parijsche hoofd telegraafkantoor. Em.-pastoor J. Timmer van Lage Mierde te Boekei (N.-Br.) overleden. De handelspolitiek der Regeering en de tarie ven. De Nederlandsche dames-estafette-zwemploeg vestigt een nieuw record op de 4 x 100 M. vrije slag Het Nederlandsche dames-hockey-elftal wint van het Belgische. De vijfde partij tusschen Aljichin en Bogolju- bow remise. De muiterij van „De Zeven Provinciën" voor den Zeekrijgsraad te Soera ba ja. Opmerkingen der delegaties van de eertijds neutrale landen over het stadium der ontwa peningsconferentie. Conflict in het loodgietersbedrijf vermeden. Pastoor H. J. Staal te Azewijn (Geld.) over leden. De Paaschtijd is voorbijDe Heer is voorbijgegaanWe heb ben onze zonden van ons afgeworpen ->m een nieuwe mensch te worden in den geest der herrijzenis. Toen de volgelingen van Jezus naar het graf gingen, bekommerden zij zich wie den steen zou afwerpen. Bij het graf gekomen vonden zij den steen afgewenteld. Zoo heeft God van ons graf den steen gewenteld. Onze ziel is geeste lijk herrezen. Wij voelen ons een nieuw mensch. Afgeworpen is al wat ons geweten be zwaarde weggeworpen is het oude zuurdeesem afgewenteld is van ons de grootste der bekommernissen: de vijandschap van God. Maar nu komt weer de sleur van allen dag, nu komen weer de oude gewoonten en omstandigheden. Dat behoeft ons echter niet te verschrik ken. Laat ons innerlijk sterk zijn. We hebben naar het bijbelwoord den nieuwen mensch aangedaan. Laten we blijven leven in het licht van den PaaschmorgenDe Heer is voorbij gegaan! PRAAG, 14 April. De Duitsche gezant te Praag heeft heden nog eens mondeling ge protesteerd tegen de tentoonstelling van cari- caturen van Duitsche regeeringspersonen op de expositie van de vereeniging „Manes" Van Tsjechische zijde werd de toezegging gedaan, dat een onderzoek zou worden ingesteld. REVAL, 14 April. Naar uit Moskou wordt ge meld, zal de in de Beringzee gezonken „Tsjel- joeskin" in den loop van den zomer worden gelicht. De „Kwartel" op de thuisreis, is te Jodphur aangekomen en de „Pelikaan" op de uitreis in Cairo. AMSTELKADE 127 - A'DAM Z. TEL. 90696 I I iummimiiriiif in////; p 7 Stand op Zondag 1 uur v.m.: 754 yorige stand: 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1