De samenzwering in Roemenië Trotski woont in Frankrijk Slechts een front in Oostenrijk Het nieuws van heden EXCENTRIEKE LEIDERS STARHEMBERG ACHTER DOLLFUSS VERBLIJFSVERGUNNING VAN CHAUTEMPS DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 16 APRIL 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Toestand niet stabiel Na de ramp met de .Tomozuru" Het heele 21e torpedobooteskader zal verbouwd worden Het Weer De Duce over Versailles De Fransche bladen boos De moordzaak-Prince Ook de „Heimwehren" zullen dus deel uitmaken van het Vader- landsche Front Dozijnen bommen te Graz ontploft Dollfuss Door een motordefect van zijn koerier kwam de politie zijn verblijfplaats te weten Fransche pers eischt zijn uitwijzing Trotski Starhemberg Dollfuss spreekt te Graz Onlusten in Spanje Hevige vechtpartijen te Bilbao en Barcelona Tragisch einde van een filmster DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Weer een spoorweg ongeluk in Oostenrijk Sneltrein naar München gederailleerd De strijd in den Gran Chaco Bolivianen wijken terug Communisten betoogen in Hydepark Churchill's neefje haantje de voorste NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18697 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het proces tegen de moordenaars van den Roemeenschen minister-president Doeca heeft veertien dagen geduurd. Het is, zooals men weet, geëindigd met de veroordee ling der moordenaars, wier schuld vaststond, tot levenslangen dwangarbeid het woord „levenslang" heeft in Roemenië overigens een Uiterst betrekkelijken zin! en, wat belang- a rijker is, met de vrijspraak van alle andere beschuldigden. De leiders van de „IJzeren Garde", die als de eigenlijke aanstichters van het komplot tegen Doeca en tegen de liberale regeering, die den moed had deze organisatie te ontbinden, moeten beschouwd worden, gaan geheel vrij uit. Zoowel generaal Zizi Cantacoe- zene, bijgenaamd „de grenswachter", als Cor- nelioe Zelea Codreanoe, advocaat, journalist en afgevaardigde, verheugen zich in een straffe loosheid, die hun veroorlooft hun arbeid op nog grooter schaal dan te voren met ijver voort te zetten. De populariteit van de „IJzeren Garde" en die van haar leiders is door het proces slechts vergroot. Generaal Zizi was in Boekarest trou wens reeds lang een bekende persoonlijkheid, die ook vóór hij leider van de „IJzeren Garde" werd, door zijn excentriciteiten de aandacht op zich had weten te vestigen. Van hem word' verteld dat hij op zekeren dag een restaurant in de hoofdstad binnenkwam zittende op den rug van een zijner vrienden. Oók dat hij, zich in een schouwburg bevindend, resoluut langs een der pilaren naar het balcon klom om de loge van een kennis te bereiken, die hem uit- genoodigd had in dien loge plaats te nemen. Generaal Zizi is thans 65 jaar, maar hij heeft nog geen enkele van zijn wilde haren noch van zijn streken verloren. Tijdens het proces hield de president van den krijgsraad hem voor, dat hij aan Doeca ver schillende dreigbrieven geschreven had. „Dat waren geen dreigbrieven" antwoordde de be schuldigde in een lange rede „ik vroeg Doeca alleen mij tot administrateur der ziekenhuizen te benoemen en ik gaf hem tegelijkertijd de verzekering, dat ik hem verdedigen zou tegen ieder, die hem zou durven aanvallen. Zijn vei ligheid is altijd een mijner zorgen geweest! Ik hield niet op hem te schrijven: „Oude vriend, blijf toch kalm, anders krijg je zeker moeilijk heden. Je loopt gevaar er je leven bij in te schieten." Toen generaal Cantacoezene daarop gevraagd werd, waarom hij de leiding van de „IJzeren Garde" op zich genomen had, terwijl hij wist, dat de regeering deze organisatie ontbonden had, antwoordde de beschuldigde: „In de eerste plaats ben ik van die ontbinding niet officieel in kennis gesteld. Maar in de tweede plaats is het mijn overtuiging, dat ik als goed patriot niet weigeren mocht een positie te aanvaarden bij een bond, die nobele doeleinden najaagt, o.m. het knotten van de macht der Joden, die Roemenië tot een slavenstaat maken." De andere leider van de „IJzeren Garde", Codreanoe, is een jonge man van 34 jaar. Hij is reeds vele malen met de justitie in aanraking geweest, maar altijd vrij gesproken, zelfs te Jassy, waar hij den com missaris van politie van die stad „ter dood had doen brengen", omdat deze politieman zich te zeer een vriend der Joden toonde. Hij heeft zich te Boekarest verdedigd met een kalmte, die alleen kon voortspruiten uit de overtuiging, dat zijn vrijheid geen gevaar liep „De dagvaarding" zeide hij o.m. „spreekt van een geheimen bond. Maar aan onzen bond was niets geheims. De leden liepen in uniform. Getuigschriften van goed en vader landlievend gedrag waren ons door hooge autoriteiten verstrekt. Toen in 1929 een com munistische beweging in Bessarabië dreigde, heb ik aan de Roemeensche en Christelijke be volking van het land een manifest gericht om een energieke tegenactie te ontketenen. Na een onderhoud met den toenmaligen minister president Vajda-Vojvode besloot ik met mijn troepen naar het bedreigde gebied op te mar- cheeren, maar het plan werd door een paar dagbladen ontdekt en daarop gaf de minister president mij den raad het te laten varen. Dit was geen complot. Wij behoeven niet te com- plotteeren, want wij zijn waarachtige patriot ten!" De krijgsraad heeft het niet aangedurfd deze „waarachtige patriotten" te veroordeelen. De rechters wilden klaarblijkelijk in patriottisme bij de beschuldigden niet achter blijven. Mis schien ook waren zij eenvoudig bang voor de gevolgen van een veroordeeling. Hoe dit zij, de afloop van het proces heeft begrijpelijkerwijze in liberale regeeringskringen groote opschudding te weeg gebracht, ofschoon er reeds na het getuigenverhoor, waarbij vele hooggeplaatste getuigen vierkant tegen de libe rale bewindhebbers en hun daden stelling na men, op een veroordeeling van de „IJzeren Garde" als zoodanig geen schijn van kans meer bestond. Na de uitspraak, die de positie der anti- semietjsche, fascistische broederschap zeer veel sterker maakt, heeft Tatares- coe, de premier, 'nlang onderhoud met den Ko ning gehad. Ofschoon de officieele communiqué's er het zwijgen toe gedaan hebben, is het zeer waar schijnlijk, dat Tatarescoe den Koning het ont slag van het kabinet aangeboden heeft, een ontslag, dat de vorst geweigerd heeft te aan vaarden. Al zetten Tatarescoe en zijn liberale ministers hun arbeid dus voorloopig voort, de geschapen toestand blijft niet minder ernstig. Hoe ernstig de situatie is, blijkt wel uit het feit, dat een nieuw komplot, ditmaal niet slechts tegen de rêgeering, maar ook en vóóral tegen de Kroon gericht, alléén door een bijzonder toeval nog te rechter tijd is kunnen ontdekt worden. De samenzweerders, waartoe een aantal officieren o.w. luitenant-kolonel Precoep, de man, die den Koning vergezelde, toen deze zich per vliegtuig naar zijn land begaf om er opnieuw de macht in handen te nemen en eenige burgers behooren, waren voornemens den Ko ning en mevrouw Loepescoe, die zich in de gunst van Carol II verheugt, te ontvoeren en de huidige regeering door een autoritair bewind te vervangen. Men kan er vrijwel zeker van zijn, dat deze organisatie met de leiders van de „IJzeren Garde" nauw samenwerkte. Het verraad van een onderofficier heeft de uitvoe ring der plannen belet. Elf officieren en der tien burgers zijn in het begin van de vorige week in hechtenis genomen. In den loop der volgende week reeds zullen zij voor den krijgs raad terechtstaan, tenzij zich nieuwe feiten voordoen, die tot langduriger nasporingen aan leiding zouden kunnen geven. Het zal interes sant zijn de te voeren debatten nauwlettend te volgen. Het door den krijgsraad te vellen von nis zal opnieuw een helder licht kunnen wer pen op den binnenlandschen toestand, waarvan het gebrek aan stabiliteit niemand meer ont gaat. De positie van den monarch is zwak door het feit, dat Magda Loepescoe, de „ongekroonde koningin", voor wie de gekroonde koningin heeft moeten wijken, een Jodin is, en die van de regeering is het, omdat het de liberalen zijn, die de „IJzeren Garde" ontbonden hebben, zonder te kunnen' beletten, dat deze bond. waarvan de leiders op vrije voeten zijn en blij ven, zijn werk onvervaard voortzet. Het zal niemand behoeven te verwonderen als Roemenië binnen korter of langer tijd het tooneel wordt van belangrijke en zelfs sensa- tioneele politieke gebeurtenissen. De regeering en ook de dynastie kunnen daarbij nauw be trokken zijn. Maar van te voren staat vast, dat de Joden de „gebroken ruiten" zullen hebben te betalen. 99 TOKIO, 16 April. Naar aanleiding vaii de ramp met den torpedojager „Tomozuru", die door een fout in de stabiliteitsberekening kapseisde, waar bij het overgroote deel der bemanning om het leven is gekomen, zal het geheele 21ste torpedo booteskader worden overgebracht op de lijst bij de Japansche vlootreserve, en zullen alle sche pen van dit eskader verbouwd worden overeen komstig d« resultaten van het onderzoek der commissie, die naar aanleiding van de ramp met de „Tomozuru" is ingesteld. De minister van Marine Ozumi heeft een be zoek gebracht aan de plaats van de ramp nabij het vlootbasis Zazebo en is heden te Tokio terug gekeerd. De Japansche torpedobooten „Minekaze" en „Sawakaze" zijn Zondagmorgen vroeg tegen el kaar gebotst tijdens de nachtelijke manoeuvres. De „Minekaze" kreeg zware averij en werd de haven binnengesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verwachting: Zwakke tot matigen, |E Zuid oostelijke tot Zuid-westelijken wind, H meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op regen. Warm j= overdag. Hoogste barometerstand 769.0 te Mar- seille. Laagste barometerstand 735.3 te Thors- g havn. Zon op 5.03 - onder 6.58 - Licht op 7.28 21 April E.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiii Mussolini PARIJS, 16 April (Reuter). Mussolini heeft in een onderhoud met een vertegenwoordi ger van de „New York Times" over de ontwapenings kwestie o.a. het volgende ver klaard: Ieder is zich er van bewust, dat de landkaart van Versailles eens door een oorlog of op andere wijze gecorrigeerd moet worden. Waarom zoo vroeg de Duce, zal de herziening van het verdrag niet liever „op 'n andere wijze" geschieden? Deze uitlating van Mussolini wordt door de Fransche bladen druk besproken en de „Petit Parisien" zegt, dat een herziening van het ver drag van Versailles niet uitvoerbaar is, omdat daardoor het wantrouwen niet zou worden weggenomen. Waarom komt Mussolini, zoo vraagt het blad, steeds weer op dingen terug, die den vrede in Europa, waarvoor hij zegt te werken, moeilijker maken? Waarom werpt hij vraagstukken op, waarvan hij weet, dat hun onmiddellijke op lossing onmogelijk is en dat een conflict kan ontstaan, als deze vraagstukken officieel ter sprake worden gebracht? De „Figaro" noemt Mussolini's denkbeelden over verdragsherziening buitengewoon gevaar lijk. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië kunnen slechts dan beter worden, zegt het blad, wanneer men van Frankrijks bondge- nooten en vrienden geen offers eischt, die on- Vereenigbaar zijn met hun essentieele belangen en hun waardigheid als souvereine staat. PARIJS, 16 April. Op aanwijzing van den Amerikaanschen bankier Watson, die te Ver sailles woont, heeft de politie een Parijsch in dustrieel, Bruneau, gearresteerd, die aan Wat son zou hebben medegedeeld, na een diner, waarbij veel gedronken was, dat hij op 4 April aan de Cöte d'Azur op aansporen van inspec teur Bonny een zekeren Foumier zou hebben gedood, die schuldig zou zijn aan den moord op raadsheer Prince. Bij zijn arrestatie gaf Bruneau toe, Fournier te hebben doodgeschoten, doch dit had niets te maken met de moordzaak-Prince. Hij had geschoten, omdat baron de Lustats met Fournier en andere bandieten plannen be raamde om Watson in een hinderlaag te lok ken en te ontvoeren, om hem dan tegen een losgeld van een half millioen weer vrij te laten. Dit plan had hij doorzien en daarom was Fournier woedend op hem geweest. Bij gelegen heid van een bezoek aan Zuid-Frankrijk heeft Foumier toen ruzie met hem gezocht en hij, Bruneau, heeft, om zich te verdedigen, van zijn revolver gebruik gemaakt en Foumier neerge schoten. WEENEN, 16 April. (Reuter.) Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: Een uitvoerige bespreking tusschen Bonds kanselier Dr. Dollfuss en den Bondslelder van de „Heimwehren", Starhemberg, heeft den grondslag gelegd voor de vereeniging en sa mensmelting van alle Vaderlandsche groepen in het kader van het Vaderlandsche Front. Dit zal ook in de eerstvolgende organisatiemaat regelen, die reeds in détails zijn vastgelegd, tot uiting komen. Dit communiqué bevestigt, aldus Reuter, het reeds lang uitgesproken vermoeden, ^at de „Heimwehren" deel gaan uitmaken van het Vaderlandsche Front, en beteekent het einde van de „Heimwehren" als een zelfstandigen factor. In regeeringskringen hecht men aan dit ac- coord de grootste beteekenis, hetgeen blijkt uit de volgende uitlatingen van den Bondsleider van het Vaderlandsche Front, Dr. Stephan. aan een vertegenwoordiger van de „Politische Kor- respondenz". Het accoord, zoo zegt hij, is niet slechts van principieele beteekenis voor de toekomstige ont wikkeling van het Vaderlandsche Front en de gedachte der hernieuwing van Oostenrijk, het is ook de grondslag voor de tot standkommg van den autoritair geleiden staat, waarnaar ge streefd wordt. Achter Bondskanselier Dollfuss en Prins Sta rhemberg zal voortaan het groote gesloten front staan van al degenen, die onvoorwaardelijk trouw zweren aan Dollfuss en den door hem opgebouwden Christelijken corporatieven staat. PAROUS, 15 April (Reuter) Door toevallige omstandigheden is ruchtbaar geworden, dat de gewezen Russische volkscommissaris Trotski die sinds eenige jaren uit de Sovjet-unie is ver bannen op het oogenblik in een villa te Barbi zon bij Fontainebleau woont, met zijn vrouw en drie medestanders, die hem tot lijfwacht dienen. De bevolking van Barbizon, die den bewoner niet kende, had reeds sedert weken het komen en gaan op de villa met wantrouwen gadege slagen. De bewoner liet zijn post naar Parijs komen, vanwaar ze dan door een motorrijder werd gehaald en naar Barbizon gebracht. Don derdag kreeg de motorrijder een defect aan zijn rijwiel. Toen een agent van politie hem naar zijn papieren vroeg, weigerde hij inlichtingen te verstrekken. Op het politiebureau gekomen, deelde hij mede, Rus te zijn. De dienstdoende politiebeambte, die blyk- baar niet wist, dat Trotski zijn intrek in de villa had genomen, zond daarop een paar van zijn ondergeschikten naar de villa. In de werkkamer troffen zij een oudachtig man aan, die aanvan kelijk een valschen naam opgaf. Pas toen zij hem zeiden, dat zij hem hadden herkend, gaf hij toe, inderdaad Trotski te zijn. De verrassing der politiemannen steeg ech ter ten top, toen bij het nagaan van Trotski's papieren bleek, dat hij een deugdelijken pas en een verblijfsvergunning voor het departement Seine-et-Oise (waarin Barbizon is gelegen) bezat. De verblijfsvergunning was hem door het Fransche ministerie van Binnenlandsche Zaken verstrekt. De beambten moesten dan ook de villa onverrichter zake weer verlaten. Bij het publiek is de verwondering te grooter, omdat men meende, dat Trotski slechts een verblijfsvergunning voor het eiland Corsica bezat. De Fransche pers vraagt zich af, welke Fran sche Minister van Binnenlandsche Zaken Trotski deze verblijfsvergunning heeft toege staan. In December 1933 was Chautemps Mi» nister van Binnenlandsche Zaken. Chautemps geeft toe, de vergunning te hebben uitgereikt en verklaart in de „Matin", dat Trotski om ge zondheidsredenen verblijfsvergunning in mid den-Frankrijk heeft gevraagd, aangezien het klimaat op Corsica niet geschikt voor hem was. Deze vergunning is hem op zijn eigen risico ge geven, wat geenszins buitengewoon is. Trotski's gedrag heeft tot nu toe geen aanleiding tot be zwaren gegeven. Ook valt vermoedelijk niet te vreezen, dat Trotski na zijn moeilijkheden met Sovjet-Rusland de orde in Frankrijk zou willen verstoren. Twee groote rechtsche bladen, de „Echo de Paris" en de „Matin", eischen Trotski's uitzet ting uit Frankrijk. Eerstgenoemd blad wil zelfs niet dat Trotski verblijfsvergunning voor Cor sica krijgt, terwijl de „Matin" erop wijst, dat zeifs Franschen, die iets op him kerfstok heb ben, dikwijls het verblijf in het nabij Parijs ge legen departement wordt ontzegd. Na de ontdekking van Trotski's verblijf dui ken onmiddellijk allerlei beruchten op, over ge heimzinnige dingen, die zich in de villa Bar bizon zouden afspelen. Volgens de „Figaro" zou de villa tal van mysteries hebben en zou den arbeiders, die er eenige reparatiewerkzaam heden hadden verricht, er zijn opgesloten. Ook heeft het blad ontdekt, dat het stroomverbruik in de villa abnormaal hoog zou zijn en dat er 's avonds na tien uur slechts een enkele< elec- trische lamp brandt, zoodat het blad tot de conclusie komt, dat er waarschijnlijk een elec- trische motor loopt, waarmee misschien wel een drukpers wordt bediend. Tenslotte wordt gezegd, dat het Vaderland sche Front, na inlijving van het „Wehrfront", uit drie groepen zal bestaan: het „Wehrfront", de corporatieve organisatie voor beroepsstan den en de organisatie voor gebieden. De Christelijk-sociale „Reichspost" verneemt, dat Bondskanselier Dollfuss met het oog op de overeenkomsten tusschen Heimwehr en Vader - landsch Front het voornemen heeft zijn plaats vervanger in de leiding van het Vaderlandsche Front, Starhemberg, een functie in de regeering aan te bieden. Bondskanselier Dollfuss heeft Zondag in Graz tijdens een vergadering van de Christe lijke Sociale boeren een redevoering uitgespro ken. Hij verklaarde daarin o.a. dat de econo mische toestand belangrijk was vooruitgegaan en dat het program zonder inflatie en zonder valuta-experimenten voortgezet zou worden. De uitzending per radio van de redevoering van den bondskanselier werd gestoord. Het bleek, dat alle telefoonverbindingen tusschen Weenen en Graz waren doorgesneden. De rede kon eerst na een half uur, na omleggen der verbinding worden uitgezonden. Bij een feestelijken optocht van de christe lijk-sociale boeren en voor en tijdens de rede voering van bondskanselier Dollfuss zijn tegen- betuigingen gehouden. Reeds voor het begin van den optocht ontploften dozijnen papieren bommen in de geheele stad. In de binnenstad waren weer papieren hakenkruisen gestrooid. De sociaal-democraten hunnerzijds demon streerden by het station en hadden op het sta tionsplein tal van socialistische propagandaleu- zen aangebracht. Bij het begin van de rede voering van Dollfuss ontplofte in de nabijheid een bom en beschadigde het voornaamste gevei- front van het plein. Talrijke aanhangers der nat.-soc. en soc.- dem. party werden gearresteerd. MADRID, 15 April (Reuter) a Te Barcelona is 't heden tot een hevige schietpartij gekomen tusschen de politie en een aantal stakers, die getracht hadden een inspecteur van politie te molesteeren. Een rechercheur en een staker werden gedood; tien politiemannen en stakers en vijf voetgangers liepen verwondingen op. Te Bilbao ontstond een vechtpartij tusschen Baskische nationalisten en republikeinen. Een groot aantal personen werd gewond. Er zijn tal van arrestaties verricht. Te Santander heeft de politie veertien com munisten in hechtenis genomen, die verdacht worden deel uit te maken van een bende, welke onlangs met steenen heeft gegooid naar de consulaatsgebouwen van Italië en Duitschland. Te Sevilla heeft de politie maatregelen moe ten nemen tegen fascisten, ter gelegenheid van de herdenking van de uitroeping der republiek in Spanje. Toen een regiment infanterie door de straten der stad defileerde, brachten eenige jongelieden van een balcon af den Romein- schen groet en riepen „Leve het fascisme". De politie kwam tusschenbeide; zij arresteerde de bestuursleden der fascistische party en sloot het hoofdkwartier. Ook een groot aan tal leden der partij werd in hechtenis geno men. In totaal bedroeg het aantal arrestaties 110, van wie er later echter 40 weer op vrije voeten zijn gesteld. Onder de gearresteerden bevinden zich talrijke studenten. Voor het huis van graaf de Bustillo, den voorzitter van de plaatselijke groep der Accion Populair" is een bom ontploft. 7en deel van den gevel van het huis is vernield. Slachtoffers zijn echter niet te betreuren. HOLLYWOOD, 16 April (V.D.) De bekende Deensche filmster Karl Dane, heeft gisteren te Hollywood een einde aan zijn leven gemaakt. Karl Dane vervulde in de periode van de zwygendè film in verschillende Amerikaansche films hoofdrollen. De geluidsfilm kon hem niet meer gebruiken. Door werkloosheid werd hy tot wanhoop gebracht. Trotski's verbiyfplaats nab Fontainebleau ontdekt. Slechts een front in Oostenrijk. Ook de Heim wehren in het Vaderlandsche Front opgeno men. Mussolini over het Verdrag van Versailles. Hevige vechtpartijen te Bilbao en Barcelona. Weer een treinaanslag in Oostenrijk? Sneltrein naar München gedérailleerd. Herdenking van Mgr. dr. W. H. Nolens te Den Haag. Onthulling van een gedenksteen. Toch een „Bollen-Zondag". Pastoor J. Loven te Hom (L.) overleden. De vijfde partij tusschen Aljichin en Bogolju- bow remise. I. V. C. B.-competitie: S. D. O. U. C. klopt Vosta met 43; R. K. T. V. V. kampioen in Zuid II. K. N. V. B.-competitie: Ajax wint van Velo- citas met 10; Heracles met 41 door K. F. C. geklopt. Willem II kampioen in het Zuiden. Zwemmen: Twee nieuwe wereldrecords bij in ternationale wedstrijden te Rotterdam. Om het damkampioenschap: Keiler en Du- kel eindigen gelijk. Nederlandsch hoekey-elftal gekozen. Liefdesdrama te Bergen op Zoom. O WEENEN, 15 April In het station March- trenk, op enkele kilometers van de plaats, waar Dinsdag j.l. de nachtsneltrein van München tot ontsporen was gebracht, is heden de ochtend-D- trein naar München gedérailleerd. Officieel wordt omtrent het ongeluk het vol gende medegedeeld: De Zondag 15 April om 9 uur 45 van het Wes- teiyk station te Weenen vertrokken D-trein no. 55, die dageiyks naar Passau rijdt, is enkele minuten voor 13 uur op het station Marchtrenk met de locomotief, den dienstwagen en de daar opvolgende twee personenwagens op rails 5 ont spoord. Noch passagiers, noch personeel werden gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontsporing. Het staat echter vast, dat er in dit geval geen sprake is van een spoorwegaanslag. ASUNCION, 16 ApriL Paraguaansche troe pen worden momenteel geconcentreerd om een aanval te doen op Fort Bolivia in den Gran Chaco, het voornaamste steunpunt der Boli- viaansche troepen in het gebied van den strijd. Volgens een Paraguaansch communiqué oefe nen de Paraguaansche troepen een zoodanigen druk op de Boliviaansche strijdmacht uit, dat deze zich moest terugtrekken uit Maraville. een voorpost ten westen van Fort Las Conchas. LONDEN, 16 April. (Reuter) De communis ten hebben gisteren in Hydeperk een demon stratie gehouden. Onder de demonstranten bevonden zich vele studenten, o. a. het 15-jarige neefje van den voormaligèn minister van Financiën Winston Churchill; de jongen droeg een roode vaan met een opschrift tegen de „nationale hongerregee- ring". De verschillende sprekers eischten verhooging tot het oude peil van de werkloozen-onder steuning en vermeerdering van den kindertoe slag. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand: 754

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1