De militaire begrooting vaii Duitschland HET VATICAAN EN VON PAPEN dl Het nieuws van heden HET ANTWOORD DAT VERWACHT WERD Niet bevredigend Actie te Berlijn Trotski weer naar Corsica? GEEN BESPREKINGEN MET HEM DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 17 APRIL 1934 Avondblad Onlusten op het eiland Rhodos Toespraken van den Paus in de kerken voorgelezen De int. graanconf erentie te Rome Beperking van den uitzaai in 1935-1936 Het Weer Barbizon nog niet definitief verlaten Bekeerde nazi's Incidenten in concentratie-kamp Kaiser-Steinbruch rADOLF HITLER-BRUG Hl Heden belangrijke rede van Chamberlain Over de Engelsche begrooting Moesjanof naar Berlijn „Er werd van de zijde van den Kardinaal-Staatssecretaris een wenk gegeven, geen audiëntie bij den Paus aan te vragen" „Papen Papam fefellit" Von Papen Kardinaal Pacelli Frankrijks voorwaarden Voor de erkenning van een defen sieve bewapening van Duitschland Relletjes te Nantes Linksche groepen slaags met de „Jeunesse Patriote" De Finsche spionnage- affaire Het lot van „Marie Louise" blijft onbekend Churchill beschuldigt Om een doode musch, antwoordt minister Hoare Uit den Duitschen adel geschrapt Reeds 200 edellieden het slacht offer, omdat ook Joodsch bloed in hun aderen stroomt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Minister Colijn niet naar Indië Gevangenen pogen uit te breken Twee bandieten neergeschoten De moord op Popowitsj 16-jarig gymnasiast blijkt de moordenaar Donati over stratosfeer- vluchten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18699 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het schriftelijk antwoord, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath aan Londen heeft gegeven be treffende de opzienbarende verhooging van de begrootingscijfers voor leger, vloot en lucht vaart, is blijkens de gedeeltelijke publicatie in het Lagerhuis uitgevallen zooals men aan de hand van mededeelingen in de Duitsche pers kon verwachten. Wij hebben indertijd er reeds op gewezen, hoe deze verhooging der militaire begrootingsposten juist op het moment, waarop Frankrijk het standpunt van den Engelschen bemiddelaar scheen te naderen, weer een ty pisch staaltje leverde van het traditioneele ge brek aan psychologisch inzicht, waardoor de Duitsche diplomatie zich steeds heeft geken merkt. Ook al zouden deze verhoogingen af doende gemotiveerd kunnen worden met argu menten, welke niet de goede vredestrouw van Duitschland verdacht maken, dan nog zou Duitschland tactischer gehandeld hebben voor- loopig nog wat geduld te oefenen en er van af te zien. Duitschland wordt nu eenmaal „a prio ri" gewantrouwd en al acht het dit wantrouwen ook volkomen ongerechtvaardigd, het kan dit wantrouwen alleen maar bestrijden door er re kening mee te houden en zelfs den schijn van onbetrouwbaarheid angstvallig te vermijden Duitschland wenscht dit echter blijkbaar nier te doen en gaat voort het wantrouwen, waar over het zich bitter beklaagt, eigenhandig van voedsel te voorzien. Het gevolg daarvan is, dat het den indruk wekt of het de tot stand- koming van een conventie tot bewapeningsbe perking wil trachten te voorkomen om daar door de mogelijkheid van een vrije en onge controleerde herbewapening te openen. Het heeft Engeland gedwongen officieel navraag te doen naar de bedoelingen van de verhooging der militaire begrootingen, een navraag, welke Engeland wel-is-waar de gelegenheid gaf Frankrijk te bewijzen, hoe serieus het de con trole over Duitschland eventueel zal opvatten, maar welke toch ook zijn pogingen om Frank rijk over te halen tot het accepteeren van een defensieve Duitsche herbewapening ernstig be moeilijkte. Het antwoord, dat Duitschland aan Lon den heeft gegeven, is niet in alle op zichten overtuigend te noemen. De vermeerdering van de Duitsche legerbegrooting met 172 millioen mark wordt gemotiveerd als 'n noodzakelijke maatregel in verband met de voorbereiding van de omzetting van de Rijks- weer in een militie-leger met korten diensttijd. Men herinnert zich, dat het denkbeeld van de unificatie der legertypen indertijd van Frank rijk is uitgegaan. De Duitsche Rijksregeering heeft tegen dit denkbeeld een felle oppositie gevoerd. De Rijksweer met langen diensttijd vormde blijkbaar een te mooi middel om een prachtig gedrild en kundig militair kader te vormen dan dat Duitschland daar voetstoots afstand van wilde doen. Officieel heeft Duitsch land deze oppositie nimmer opgegeven, zoodat het wel een hoogst wonderlijken indruk moet maken, dat het de van Duitsche zijde bestreden unificatie der legertypen, welk plan wel gelan ceerd, maar nimmer aangenomen is, thans plotseling wenscht uit te spelen ter rechtvaar diging van zijn enorm verhoogde legerbegroo ting. Duitschland beroept zich dus op een voorstel, waarvan niet vast staat of het in de toekomst ooit verwezenlijkt zal en kan worden, om een reëele daad in het heden te billijken. Het mag daarom betwijfeld worden of Frankrijk en En geland deze motiveering voor zoete koek zullen opeten. De Duitsche argumenten voor de ver hooging der marine- en luchtvaartbegrootingen maken een beteren indruk. De systematische vernieuwing van het reeds lang gevaarlijk ver ouderde scheepsmateriaal der Duitsche vloot zou de verhooging der uitgaven wettigen. De luchtvaart-begrooting valt volgens Duitschland formeel en essentieel buiten het militaire bud get, omdat Duitschland geen militaire lucht vloot bezit en ook niet mag bezitten. De ver hoogde post der luchtvaartuitgaven betreft dan ATHENE, 16 April. De Atheensche och tendbladen melden, dat het op het eiland Rho dos in het dorp Salachin tot botsingen tusschen Grieksche bewoners en Italiaansche politie is gekomen, waarbij vijf dooden zouden zijn ge vallen en 25 personen zouden zijn gewond. Ook watervliegtuigen zouden aan de actie om de orde te herstellen hebben deelgenomen en eenige bommen op Salachin hebben geworpen. Oorzaak van de onlusten zou de beïnvloeding van de verkiezing van het gemeentebestuur door de Italianen zijn geweest. Ook op de an dere Dodecanesos-eilanden heerscht groote op winding en de Italiaansche autoriteiten hebben een strenge censuur afgekondigd. De Atheensche pers protesteert tegen het optreden tegen de bewoners van -Salachin, doch van Italiaansche zijde is nog geen bevestiging verkregen. ook alleen de burgerlijke luchtvaart, welke uit gebreid en verbeterd zal worden, en de nood zakelijke bescherming van Duitschland tegen aanvallen uit de lucht. Bedenkt men echter, hoe gemakkelijk een civiele luchtvloot in een militaire is om te zetten en wat de luchtvaart minister Goering indertijd heeft geëischt met betrekking tot het vormen van een defensieve militaire luchtvloot van Duitschland, dan moet men toegeven, dat ook deze verklaring niet in staat zal zijn de verontruste gemoederen van Frankrijk en Engeland geheel gerust te stellen. Tenslotte blijft ook na het Duitsche antwoord het feit bestaan, dat Duitschland wel geld besteden wil aan, laten wij zeggen, militair ver dachte uitgaven, maar niet aan het behoorlijk en regelmatig voldoen van zijn vrijwillig aan vaarde buitenlandsche schuldverplichtingen. Zondag 1.1. zijn in verschillende katholieke kerken te Berlijn stukken voorgelezen uit toe spraken van den Paus, wier tekst in de Katho lieke bladen, vanwege de censuur niet had mo gen worden gepubliceerd, en van den Ber- Hjnschen Bisschop Bares, welke betrekking hadden op de verhouding tusschen de katho lieke jeugd en den staat, alsmede fragmenten uit het boek van Rosenberg, „Mythos des 20. Jahrhunderts". Medegedeeld werd, dat deze bloemlezing in druk in de kerk te koop was. Na afloop van den dienst bleek de belangstelling voor dit drukwerk zoo groot, meldt de „N. R. Crt.", dat men den prijs van 50 pfennig op een mark heeft verhoogd. De helft van de opbrengst komt de kerk, de andere helft liefdadige doeleinden ten goede. ROME, 17 April. De Internationale Graanconferentie te Rome heeft gisteren het voorstel van den Amerikaanschen gedelegeer de Frederick Murphy tot beperking van den uitzaai van tarwe in het jaar 19351936 met algemeene stemmen goedgekeurd. De confe rentie besloot de regeling van nadere bijzon derheden over te laten aan twee bijeenkomsten, die in Juni en Augustus te Londen zullen wor den gehouden. Men hoopt door dezen maat regel een oplossing te vinden voor het pro bleem van het tarwe-overschot. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar- bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- schijnlijk onweer of regen, iets koeler. Hoogste stand: 766.3 te Marseille. Laagste stand: 746.9 te Blacksod. 11 Zon op 5.01 onder 7.00 - Licht op 7.30 11 21 April E. K. PARIJS, 17 April De „Matin" meent te weten, dat Trotski gisteren Barbizon niet de finitief heeft verlaten, doch slechts voor een uitstapje is vertrokken. Het blad gelooft dat Trotski zal afwachten, welke beslissing de Mi nisterraad vandaag zal nemen. Verwacht wordt, dat de Fransche regeering Corsica als verblijf plaats voor Trotski zal aanwijzen. Trotski zou nl. niet beschouwd kunnen worden als particu lier, die zich uit de politiek heeft teruggetrok ken, doch als een agitator, die een nieuwe Internationale en een nieuwe Bolsjewistische wereldrevolutie voorbereidt. Ten bewijze hier van wijst het blad op het door Trotski uitge geven tijdschrift der Bolsjewistische oppositie, „Unser Wort". Door dit tijdschrift is het Trotski reeds weer gelukt nieuwe communisti sche organisaties en een centrum van actie in Frankrijk te stichten. Het blad verklaart over adressen-materiaal te beschikken, dat het later eventueel zal publiceeren. WEENEN, 17 April Officieel wordt mede gedeeld, dat de bondsregeering de laatste da gen uit het kamp Kaiser-Steinbruch ruim 100, uit het kamp Wöllersdorf ruim 60 nazi's heeft ontslagen, allen personen, die vrijwillig de ver klaring hebben afgelegd zich in de toekomst te zullen onthouden van iedere illegale actie, wier optreden onberispelijk is geweest en wier ont slag ook met het oog op de toestanden in hun woonplaatsen zonder gevaar schijnt. Wanneer genoemde omstandigheden voortduren, is de bondsregeering voornemens nog meer ontslagen te verleenen. Volgens te Weenen de ronde doende berich ten zouden in het concentratiekamp Kaiser- Steinbruch de laatste dagen ernstige gebeurte nissen hebben plaats gehad. Door de houding van een ambtenaar zouden de gevangenen den indruk hebben gekregen, dat er een verande ring Was ontstaan in den politieken toestand zoodat zij spoedige invrijheidstelling verwacht ten. Toen echter de bewakingsdienst in het kamp verscherpt werd, zou algemeen verzet zijn Bij Coblenz is een nieuwe groote brug over de Moezel gebouwd uit beton en ijzer, die den naam Adolf Hitler zal dragen. Op den voorgrond de „Duitsche hoek" met het standbeeld van Keizer Wilhelm 1, in het midden de nieuwe brug ontstaan, waarbij de bewakers, die vreesden voor uitbreiding der ongeregeldheden, zich ge noodzaakt zouden hebben gezien gebruik te maken van vuurwapens en gummistok, zoodat een aantal opstandigen zou zijn gewond. Verder verluidt, dat in verband met dit alles sedert Zondag j.l. de gevangenen zijn overgegaan tot voedselweigering. LONDEN, 17 April Hedenmiddag om 3.45 zal de Kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, zijn groote rede over de Engel sche begrooting beginnen. Het eerste deel zal gewijd zijn aan het afgeloopen boekjaar, het tweede deel bevat de plannen voor het nieuwe boekjaar 1934 tot 1935. In een gisteravond gehouden kabinetszitting heeft de minister in groote trekken de voor stellen toegelicht, die hij vanmiddag aan het Lagerhuis zal voorleggen. LONDEN, 16 April. (V.D.) De Bulgaarsche premier Moesjanof zal Dinsdag van Londen naar Berlijn vertrekken, om daar met de Duit sche regeering politieke en economische kwes ties te bespreken. Zijn medewerkers Stepanoff en Stoyanoff blijven te Londen, om de onder handelingen inzake de Bulgaarsche waarde papieren voort te zetten. Na een kort oponthoud te Berlijn zal Moes janof Rome en Boedapest bezoeken en vandaar naar Sofia terugkeeren. De Fransche pers meldde dezer dagen, dat de nieuwe onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Ministerialrat Buttmann waren afgebroken. Onze Romeinsche corres pondent seinde echter, dat dit niet het geval was, dat de besprekingen met Z. E. Kard Pacelli nog voortduren, maar dat de positieve resultaten tot dusver nog gering zijn. J, H\\ In verband met deze mededeeling is het van belang, dat vice-kanselier Von Papen, die in dertijd het concordaat met het Vaticaan sloot, door den H. Vader niet is ontvangen. De heer Von Papen is bij het sluiten van het concordaat blijkbaar veel te optimistisch geweest in zijn zienswijze over de toekomstige houding zijner nationaal-socialistische vrienden. Italiaansche bladen spreken niet van „optimisme", maar van iets veel ergers, wat zij uitdrukken in een aar dige woordspeling: „Papen Papam fefellit" (Papen heeft den Paus om den tuin geleid). De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. seint over de verhouding tusschen Vaticaan en Von Papen het volgende: Vice-kanselier Von Papen is, gelijk gemeld, uit Italië te Berlijn teruggekeerd. Het doel van zijn verbluf in Italië is niet uitsluitend geweest om er in de nabijheid van Napels zijn vacantie door te brengen. Hij heeft een langdurig on derhoud met Mussolini gevoerd, in den loop waarvan, zoo hoort men, alle actueele politieke problemen zijn behandeld, ook het Donau-probleem. Naar het heet, was de ont vangst bij Mussolini vriendelijk en bleek in den loop van het gesprek, dat de beide staatslieden het voor een groot deel met elkander eens wa ren. Daarentegen heeft de heer Von Papen er van afgezien een particuliere audiëntie bij den Paus aan te vragen, ofschoon hij dit oorspron kelijk van plan was. Hij had zich voorgesteld, zoo hoort men hier uit katholieke kringen om in gezelschap van den Duitschen gezant bij het Vaticaan, met den Heiligen Vader alle kwes ties uitvoerig te bespreken, welke betrekking hebben op de behandeling van de katholieke jeugd in Duitschland. Daar is echter niets van gekomen, omdat kardinaal Pacelli een w*enk heeft gegeven, welke Von Papen van zijn voor nemen om audiëntie aan te vragen, heeft doen afzien. Formeel is dus de mededeeling, dat de Paus geweigerd heeft den heer Von Papen te ont vangen in zooverre niet juist als Von Papen geen audiëntie heeft aangevraagd. In zooverre de Paus evenwel door middel van kardinaal Pacelli heeft te kennen gegeven, dat een onder houd niet opportuun zou zijn, is deze mededee ling toch wel juist. Het afzien van het aanvragen van een audiëntie op een wenk van de zijde van hei Vaticaan is voor de beoordeeling van de tegen woordige houding van den Heiligen Stoel in de Duitsche kwesties, in het bijzonder de kwes tie van het concordaat en de uitvoering daar van, natuurlijk van belang. Het is na de vele vorige aanduidingen in deze richting opnieuw een aanduiding, dat het Vaticaan thans min der dan vroeger geneigd is consideratie te hou den met diegenen onder de katholieken in Duitschland, die zich geheel en al met het na- tionaal-socialisme hebben geïdentificeerd en veelal „staatskatholieken" worden genoemd. PARUS 17 April (Reuter). Volgens de „Oeuvre" is de Fransche nota van antwoord aan Engeland inzake de ontwapening zoo goed als gereed. De commissie van onderzoek, bestaande uit de ministers van Oorlog, van Marine, van Luchtvaart, de ministers van Staat Herriot en Thadieu, de generaals Weygand en Gamelin, admiraal Durand-Viel en andere hooge ambte naren van de Qual d'Orsay heeft Zaterdag de militaire bijzonderheden bestudeerd. De „Excelsior" zegt, dat dit antwoord niet het laatste woord in de onderhandelingen is De nota is slechts een étappe en zet geensinds een streep onder de besprekingen betreffenre waarborgen en sancties. De Fransche regeering zal de volgende voor waarden stellen voor de werkelijke erkenning van een devensieve bewapening van Duitsch land: 1. Handhaving der huidige Fransche strijd krachten. 2. Frankrijk mag van 1934 tot 1939, de jaren waarin het aanttal recruten minder zal zijn tengevolge van het geringer aantal geboorten in de oorlogsjaren, den diensttijd verlengen om de leemten aan te vullen. 3. Frankrijk mag het oude matriaal vernieu wen overeenkomstig het niveau van het neuwe materiaal, waarmee het Duitsche leger zal worden uitgerust. NANTES 17 Apdil (Reuter). Gisteravond ontstond hier een handgemeen tusschen de leden van linksche groepen en de „Jeunesse Patriote", welke laatste een vergadering wilde houden, maar door haar tegenstanders gehin derd werd. Politie te paard voerde charges uit, waarbij twee personen gewond werden. Later ontstond opnieuw een botsing tusschen beide groepen, vijf leden van de .Jeunesse Pa triote" liepen hierbij verwondingen op. De vergadering kon ten slotte rustig door gaan. HELSINGFORS 17 April. (Reuter). De groot ste spionnage-affaire van Finland is geëindigd, doch het lot van mevr. „Marie Louise" Martin, die beschuldigd wordt van het stelen van gehei me militaire documenten van Finland ten be hoeve van een buitenlandsche mogendheid, blijft onbekend. Het proces tegen Marie Louise en 27 andere beschuldigden is in het geheim gevoerd in de gevangenis te Abo. De bevindingen van het gerechtshof worden niet gepubliceerd doch ter inzage gezonden aan den minister van Justitie. De beklaagden worden ervan beschuldigd lid te zijn geweest van een organisatie, welke be trekkingen onderhield met een internationale spionnage-bende, die onlangs in Frankrijk is ontmaskerd. Op een mededeeling van de Finsche politie zijn de Fransche autoriteiten onlangs overge gaan tot de arrestatie van Lydia Stahl en haar medeplichtigen. LONDEN, 16 April. (V.D.) In het Lagerhuis heeft Churchill hedenmiddag de speciale ge mengde commissie, ingesteld ter uitwerking van de Indische grondwetsherziening, er van be schuldigd, inbreuk te hebben gemaakt op de privileges van het parlement. De staatssecreta ris voor Indië, Hoare, heeft volgens Churchill, pressie uitgeoefend op de belanghebbenden bij de Engelsche katoenindustrie. Hij zou n.l. de industrieelen gehinderd hebben in het afieggen van een verklaring, zooals zij die noodig acht ten. Lord Derby is, volgens Churchill, daarbij ook betrokken. De beide mannen hebben wel iswaar niet te kwader trouw gehandeld en het betreft hier ook geen corruptieverschijnselen, maar het geval is toch zoo ernstig, dat men het als een grove inbreuk op de grondwet moet beschouwen. Churchill stelde voor, dat het geval zou wor den onderzocht. Hiermede gingen MacDonald en Hoare accoord. Dit onderzoek aldus Hoare zal aan het licht brengen, dat Churchill zich weer eens heeft blij gemaakt met een doode musch. BERLIJN, 17 April. (Reuter.) Ongeveer twee honderd Duitsche aristocraten zijn reeds uit de registers der edellieden geschrapt, daar hun voorouders in de laatste 184 jaar zich met Joodsch bloed vermengd hebben. Alle leden van den Duitschen adel hebben hun stamboom moeten opmaken teruggaande tot het jaar 1750, waardoor talrijke edellieden in gevaar komen hun titel te verliezen. Frankrijks voorwaarden voor de erkenning van een defensieve bewapening van Duitschland. Weer vier terechtstellingen te Berlijn. Het Vaticaan en Von Papen. De reis van den minister-president, dr. H. Colijn, gaat niet door. De Beverwijksche veilingkwestie. Loonconflict bij de „Kwatta"-fabrieken te Bre da? Rector Th. A. Derkinderen, aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Den Bosch bij een auto-ongeluk gedood. Meisje te Hout-Blerick door een kogel getrof fen. De aanslag te Lopik. Uitspraak van de Utrechtsche Rechtbank. Naar wij vernemen, zal in verband met het aftreden van Minister Verschuur de voorge nomen reis naar Indië van den Minister- Predient dr. H. Colijn niet doorgaan. NEW-YORK, 17 April. Uit Canon City wordt gemeld, dat vijf gevangenen uit de staatsge vangenis van Colorado, gisteren een poging hebben gedaan om uit te breken. Twee gevan genen werden door de bewakers neergeschoten en twee slaagden er in te ontsnappen, terwijl de vijfde vrijwillig terugkeerde. Tijdens een wor steling met een der uitbrekers werd een be waker met een mes gestoken. Volgens een ander bericht uit Colorado-City zouden de 5 uitgebroken misdadigers te Canon City in de stad verschillende personen hebben aangevallen en ernstig verwond, zoodat een pa niek onder de bevolking ontstond, en zou de politie er na eenige uren in geslaagd zijn alle vijf ontsnapte gevangenen te overweldigen en naar de gevangenis terug te brengen. Reeds in 1929 was in de gevangenis te Ca non City een bloedige gevangenisopstand uit gebroken, die slechts met groote moeite onder drukt kon worden. BOEKAREST, 17 April (Reuter) Men heeft thans den moordenaar ontdekt van den afge vaardigde Eusebius Popowitsj. Het blijkt te zijn de 16-jarige gymnasiast Peter Dimecoe, de zoon van een rechterlijk ambtenaar. Hij had met twee mede-scholieren, den zoon van een officier en den zoon van een professor den roofoverval gepleegd. Eerst meende men met een politieken moord te doen te hebben en later werd de zaak in ver band gebracht met de affaire-Stavisky. Popowitsj was na een worsteling door de da ders neergeschoten en op slag gedood. De misdaad is reeds twee maanden geleden gepleegd en thans heeft een der drie knapen zijn vader een bekentenis afgelegd, waarna deze aangifte deed bij de politie. Bij den roofoverval weri slechts een vulpen houder, dien de moordenaar bij zijn arrestatie nog bij zich had, buitgemaakt. ROME, 17 April. (Reuter.) De Italiaansche vlieger Donati, die de vorige week het wereld record hoogvliegen op zijn naam bracht door met zijn toestel een hoogte te bereiken van 14.433 Mhield voor de radio een rede, waarin hij een en ander vertelde over zijn koene vlucht. Donati zeide, er van overtuigd te zijn, dat het vliegen in de stratosfeer binnenkort wer kelijkheid zou worden. De toestellen achtte hij reeds thans in staat om tot de hoogte der stra tosfeer te stijgen en ook de motoren waren hiervoor wel geschikt. Donati verklaarde dat hjj zijn proefnemingen zal voortzetten. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 750 yorige stand: 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1