UIT DEN OMTREK ill!ÈWïlSSI SPORT EN WEDSTRIJDEN MMREA-STBCHTING Aön banden die waren versleten. werd menig ongeluk geweten I WOENSDAG 18 APRIL 1934 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Beheer waterwingebieden van het P.W.N. Verlaging watertarieven Verlaging watertarieven Verlaging 16 pet. WETHOUDER LAAN-BANK TE BLOEMENDAAL 23 April onthulling Bouwen langs provinciale wegen in het Polderland Koe doodgereden BENNEBROEK DRIEHUIS HAARLEMMERMEER Gouden huwelijksfeest mSËim^m9ÊIÊi ér*, kmm VELSEN SPAARNWOUDE VOETBAL EEN Z.F.C.-TOURNOOI Stormvogels en R.C.H. nemen deel Edo-nieuws ZWEMMEN Volkszwemfeest BILJARTEN Om den Nobelsbeker DAMMEN NAT. HOOFDKLASSE CLUB KAMPIOENSCHAP Haarlemsche Damclub „Constant" Zondag a.s. te Haarlem IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De K.J.C. en de sport- vereenigingen IJMUIDEN ZANDVOORT VRAGENBUS Een uiteenzetting van den dioce- sanen directeur AUTO-ONDERDEELEN PER SCHIP In de Ford-haven aangekomen Algemeen was men in de Commissie ingeno men met de voorstellen van Gedeputeerae Sta ten inzake „Beheer waterwingebieden van bet P. W. N." Verschillende leden herinnerden er aan, dat zij gaarne hunne medewerking hadoen gege ven aan het in handen van de Provincie bren gen van de uitgestrekte duinterreinen, waar door, ook voor eene verre toekomst, de be schikking over goed drinkwater werd verze kerd, maar waardoor de gemeenschap tevens de beschikking verkreeg over een schoon land schap, dat zich uitsluitend leent voor recrea tieve doeleinden, waardoor de rijkdom onzer duinen in stand kan worden gehouden en dat als een natuurreservaat zou worden behouden en zou kunnen worden verzorgd. Ofschoon deze leden erkenden, dat de ter reinen primair bestemd zouden zijn voor wa terwinning, meenden zij toch nadrukkelijk uiting te mogen geven aan hunne zienswijze, dat de moreele en cultureels beteekeuis van opening van dit natuurmonument als ontspan- nings- en verpcozingsgebied voor hen van zoo groot gewicht is, dat zij er voor wilden waar schuwen deze ideëele belangen niet in verdruk king te laten komen. Ook bij toenemende wa teronttrekking in de toekomst diende ook alle aandacht gewijd te worden aan de land- en tuinbouwgebieden op de landgoederen aanwezig en ook op die van de belendende perceelen. Een lid stelde de vraag, of men zeker kon zijn, dat ook in de toekomst de behartiging der groote belangen, naast die der waterwinning, voldoende gewaarborgd zouden zijn. Hii bad alle vertrouwen in de personen, die thans met de leiding belast zouden worden en wae overtuigd van de goede samenwerking: maar wanneer ooit aan het hoofd van het P. W. N. een ingenieur zou komen te staan, die alleen denkt „in bronnen en buizen", zou dan niet te veel voor het water worden opgeëischt en te weinig aan de creatieve doeleinden worden ge dacht? Het zou wenschelijk zijn, dat van meet af aan aangestuurd werd op eene blijvende evenwichtige behartiging der verschillende be langen. In aansluiting hiermede werd ge -raagd en verschillende leden sloten zich bij deze vraag aan: „Op welke wijze denken Gedeputeerde Staten te voorzien in de behoefte aan bijzon dere voorlichting, welke zal ontstaan met be trekking tot de bij' het P. W. N. te brengen ter reinen, wanneer daarin zaken betreffende ex ploitatie, recreatie, boschbouw enz. aan de orde komen?" Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten gaf een uitvoerige beantwoording van de ge maakte opmerkingen. Hij verheugde zich over de groote instemming, die de voorste'len in den boezem der Commissie vonden en meende in staat te zijn de lichte bezorgdheid voor de recreatieve belangen en die van land- en tuin bouw, volledig weg te nemen. Wat de exploitatie betreft, deze blijft zooals die tot dusverre bestond: alieen in het beheer komt wijziging, indien de Staten zich met de voordracht vereenigen. Ook wat het „afstooten" der randstrcoken betreft, die juist in 'len koop genomen zijn om gevaarlijke bouwexoloitatis en het séliértcJen van het natuurreservaat te kunnen voorkomen, staan Gedeputeerde Staten op het standpunt, reeds vroeger door hen ont wikkeld; gestreefd zal eenerzijds worden naar eene commercieele exploitatie, die dor het voorgestelde beheer gewaarborgd is; anderzijds zullen daarbij nauwlettend de eischen, die het bezit als waterwingebied en natuurreservaat stelt, in oogenschouw genomen worden. Geen vrees behoeft te bestaan, dat de zorg voor de waterwinning, hoezeer deze een belang van de allereerste orde is, de behartiging van andere, eveneens groote belangen als die van landschapsschoon, recreatie en land- en tuin bouw, op den achtergrond zou dringen of in verdrukking brengen. Deze zaak is door Gede puteerde Staten ernstig onder de oogen gezien. Onverminderd het vertrouwen, dat zij stellen In het inzicht van de ten deze aangewezen, resp. aan te wijzen, hoofdambtenaren en nunne reeds eenige jaren in de door de Staren be geerde richting gaande, uitnemende samen werking, heeft het College overwogen, voor noemd principe ook organisatorisch tot uit drukking te brengen. Het lid van Gedeputeerde Staten was ge machtigd, namens Gedeputeerde Staten mede te deelen. dat deze voornemens zijn, na aanne ming dezer voordracht, den Staten 1n de zo- merzitting voor te stellen de verordening op de Bedrijven, voor wat den Raad van Toezicht aangaat, zoodanig te wijzigen, dat hetzij door toevoeging eener nieuwe afdeeling of onder- afdeeling. hetzij door aanstelling van eenive vaste deskundigen, die by alle desbetreffende aangelegenheden gehoord moeten worden, ge waarborgd wordt, dat bijzonderlijk ook aan de belangen van het duingebied als natuur monument en recreatieoord volle aandacht ge schonken wordt. De Raad van Toezicht is over dit gebied ge hoord en heeft hem als Voorzitter gemachtigd, aan de Staten mededeeling van 'sRaads prin- cipieele instemming met dit voornemen te doen. Wat tenslotte de vraag betreft, of de ook door Gedeputeerde Staten gewenschte tariefs verlaging niet vertraagd zou worden door het ten volle ten laste van het P.W.N. brengen van de kapitaalslasten der duinterreinen, kon het lid van Gedeputeerde Staten eene gerust stellende mededeeling doen. Aan de Provinciale Staten was bereids in uit zicht gesteld, dat, mochten de bedrijfsuit- komsten over 1933 en 1934 dezelfde gunstige ontwikkeling te zien geven als in de vooraf gaande jaren, aan het einde van 1934 de nood zakelijke bedrijfsreserve van 10 pet. van het geïnvesteerde kapitaal zou zijn verkregen en tariefsverlaging zou kunnen plaatsvinden. Die verwachte gunstige ontwikkeling heeft zich voortgezet en Gedeputeerde Staten hebben dan ook reeds kunnen besluiten om met ingang van 1 Januari 1935 de tarieven voor het leiding water te verlagen. De omvangrijke voorbereidende werkzaam heden b\j het P.WJï. zijn bereids Degonnen. maar reeds nu kan worden medegedeeld, dat de verlaging volgens de oppervlaktegrondslag, gemiddeld over alle perceelen, ongeveer 16 pCt. zal bedragen. Ook het tarief voor de tweede closets en voor douchbaden wordt verlaagd, en de prijs van het water bij levering over den meter zal van 25 ct. per M3. worden terugge bracht tot 20 ct per M3. Ook de bijslagen voor neringen zullen gemiddeld met 20 pCt. ver minderd worden, ten deele door een meter abonnement vervangen. De totale irikomstenvermindering, die het het P.W.N. zich, als per 31 December 1934 de vereischte bedrijfsreserve bereikt is, ook naar het inzicht van den Raad van Toezicht bij den huldigen stand van het bedrijf kan veroorlo ven, wordt voor 1935 op rond 400.000,be groot. Naar we vernemen zal de onthulling en over dracht der J. C. Laan-Bank aan het gemeen tebestuur van Bloemendaal door het „Comité Huldeblijk J. C. Laan" plaats vinden op Maan dag 23 April des namiddags om 2 uur bij den vijver van Duin en Daal. In hoofdzaak bestaat de bank uit metselwerk, en is opgebouwd uit z.g. handvormsteen. Aan re beide uiteinden zijn gelegenheden aange bracht, waarin onze plantsoendienst een aardige planten of bloomenversiering kan aanbrengen. De eigenlijke bank is vervaardigd van een brui ne, glimmende houtsoort. Zoowel aan de noord als aan de zuidzijde bevindt zich zoo'n zitge legenheid. Op een hardstetnen plaats is aan gebracht: 1920 Wethouder J. C. Laan 1932 tOntwerp is van de architecten Smit en Van der Linden te Aerdenhout, terwijl de firma S. P. Rijnierse te Overveen voor de uitvoering zorgde. Dat deze firma daarin gelukkig ge slaagd is, zal wel bij de onthulling blijken. Het komt herhaaldelijk voor, dat personen, die een strookje grond hebben, grenzende aan een rijksweg of een provincialen weg, plannen maken om op dit terrein een huis te laten bou wen en dan bouwvergunning vragen bij het gemeentebestuur. Wordt er van gemeentewege een bouwvergun ning verleend, dan beteekent dit wel, dat er van de zijde van het gemeentebestuur geen be zwaren meer bestaan, maar dit houdt nog niet in, dat nu alles in orde is en ook toestemming is verleend om een uitweg te hebben van het eigen terrein naar den rijksweg of den provin cialen weg. Het is wel voorgekomen, dat iemand met toe stemming van 't gemeentebestuur op 'n perceel grond een huis heeft laten bouwen, terwijl la ter de directie van den rijkswaterstaat of den provincialen waterstaat geweigerd heeft om uit weg te verleenen op den grooten verkeersweg. Teneinde nu in het vervolg moeilijkheden en teleurstelling te voorkomen, hebben Ged. Staten van de provincie Noordholland bij circulaire aan de gemeentebesturen verzocht, aan belangheb bende bouwers onder de aandacht te brengen, dat het hebben van een uitweg langs rijkswegen en provinciale wegen een zaak op zichzelf is en permissie daartoe afzonderlijk dient te worden aangevraagd, zoodat het in ieder geval verstan dig is, met bouwen niet te beginnen, alvorens men van zoo'n recht van uitweg verzekerd is. Gistermiddag is op de spoorlijn Beverwijk Uitgeest, ter hoogte van den Pruimendijk. een koe, toebehoorende aan den veehouder Duin, door een electrischen terin gegrepen en ver morzeld. Het cadaver is naar het openbaar slacht huis te Beverwijk overgebracht. De trein on dervond geringe vertraging. Emmabloem-collecte Zaterdag 21 April zal in Bennebroek en Vogelenzang de algemeen be kende Emmabloemcollecte worden gehouden, waaraan door het dames-comité een verloting verbonden is, waarvoor een groot aantal zeer fraaie en practische prijzen beschikbaar is ge steld. De keurige handwerken zijn door vriendelijke handen in beide gemeenten gemaakt. Een da mes- of heerenrijwiel is als hoofdprijs gesteld; dit mooie Fongersrijwiel is ongetwijfeld reeds 'n aanbeveling voor deze loterij. Het is tentoonge steld bij den heer Plessius aan den Rijksstraat weg. De andere prijzen zijn geëtaleerd bij den heer De Wit, Bennebroekerlaan (Halte tram). We ra den een ieder aan deze keurige etalage te gaan zien en zich aldaar vooral tijdig (dit om teleur stellingen te voorkomen) van de noodige loten te voorzien. Laat aan de vele vrijwillige medewerkers(sters) Uw sympathie met dit goede werk blijken door U allen zooveel mogelijk met het Emmabloempje te tooien en lootjes te koopen. Buurtschapvereeniging. Dinsdagavond hield de Buurtschapvereeniging Driehuis haar vierde jaarvergadering in het „Huis te Velsen". Na een kort welkom van den voorztiter, den heer A. Mooi, was het woord aan den secreta ris, den heer W. Bruggeman voor notulen en jaarverslag, waaruit de groote activiteit der vereeniging aan het licht trad. Een succes was de inwilliging van het ver zoek van de Posterijen om afschaffing van het bodeloon voor expresse stukken en invoering van een extra bestelling op Vrijdag en Zater dag. Een nieuwe regeling der winkelsluiting, waar door Driehuis is gelijkgesteld met de andere dorpen der gemeente Velsen, werd van het ge meentebestuur verkregen. Verder werd met de betrokken autoriteiten gecorrespondeerd over verbetering der straat verlichting, invoering van 10-rittenboekjes voor DriehuisIJmuiden en DriehuisAmsterdam, rioleering van den Hagelingerweg en verbete ring der Driehuizerkerkweg tusschen den Zee weg en de Ver Loren van Themaataan, het geen echter allemaal op bezwaren stuitte. Voor samenstelling van een pensiongids bleek geen voldoende belangstelling te bestaan. Op het verzoek aan de Spoorwegen tot in voering van een derden doorgaanden avond- trein uit Amsterdam was nog geen beslissing binnengekomen. Het financieel verslag wees op een klein ba tig saldo. Het agenadpunt bestuursverkiezing werd na eenige moeilijkheden afgewerkt met volgend resultaat: Tot voorzitter werd, voor den tijd van één jaar gekozen de heer W. Bruggeman, in de va cature van den heer Mooi, die bedankt had. Secretaris en penningmeester werden respectie velijk de heeren v. d. Hoef en Hulstman, terwijl mevrouw Vreugdehil, die voor de functie van penningmeesteres bedankte, werd gekozen tot algemeen bestuurslid in welke functie ook de heer Hentinck herkozen werd. Alle verkiezingen geschiedden bij acclamatie. Een bestuursvoorstel tot ontbinding der ont spanningscommissie, werd na lange discussie in stemming gebracht en met kleine meerderheid aangenomen. De contributie werd herzien en vastgesteld op minimum f 1.50. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat in het vervolg het officieel nieuws zal verschijnen in het maandblad der Winkeliers en Handels vereniging Driehuis-Westerveld, welk blad, onder redactie en administratie resp. van den voorzitter dier vereeniging den heer Starre- veld en den heer J. A. Bode, onlangs zijn eer ste uitgave beleefde. In dit orgaan zal tevens verschijnen het of ficieel nieuws van de Oranje vereeniging Drie huis en van uitgeefster zelf. Hierna volgde zeer laat, de sluiting. De onteigening langs den Kruisweg Het is met de onteigening van de verschil lende strooken gronds, welke noodig waren om het gedeelte van den Kruisweg in Hoofddorp te verbreeden en te verbeteren, niet erg voor spoedig gegaan. Om in het hart van Hoofddorp tusschen het polderhuis en den Kagertocht een nieuwen weg te kunnen maken, zooals deze door de directie van den provincialen waterstaat te Haarlem was geprojecteerd, moest langs de noordoost zijde een gedeelte van den tuin of het voorerf van de perceelen van 35 eigenaren kunnen worden gebruikt voor verbreeding van den Kruisweg, omdat anders onmogelijk zou kunnen worden gemaakt een breedte van 9 Meter voor het groote doorgaande algemeene verkeer en een breedte van 4 Meter voor het kleine plaat selijke verkeer en aan beide zijden een trottoir. In de maand Maart 1928 werden voor belang hebbenden ter visie gelegd de stukken betref fende de verbetering van den verkeersweg HeemstedeHoofddorpAalsmeer langs den Kruisweg in den Haarlemmermeerpolder en bij koninklijke boodschap van 28 November 1928 werd een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van en kele perceelen grond. Op 8 December 1928 is door den burgemees ter Mr. Slob in het hotel De Beurs een bespre king gehouden om de betrokken eigenaren te bewegen deze kleine strook kosteloos te willen afstaan. Hij vroeg deze medewerking en deed daarbij een dringend beroep op samenwerking, burger zin en een warm gevoel voor saamhoorigheid en als een eisch van algemeen belang, omdat op deze wijze de voornaamste verkeersweg door Hoofddorp mooi en breed en stofvrij zou worden. Ook werd kostelooze afstand gevraagd in hun particulier belang, omdat eenerzijds weliswaar een kleine oppervlakte grond gratis zou moeten worden afgestaan, doch anderzijds hun perceel (grond met huis) in openbare verkoopwaarde belangrijk zou stijgen, omdat de stad belang rijk zou verbeteren en hun eigendom zou komen te liggen langs een grooten verkeersweg. Enkele toen aanwezige ingezetenen verklaar den zich tot medewerking onmiddellijk bereid, maar anderen wilden deze zaak nog eens rus tig overwegen of verklaarden reeds terstond geld te willen zien. Op 30 Mei 1929 was een gunstige toezegging van de groote meerderheid verkregen. Met de weigerachtige eigenaren is toen een conferentie gehouden op het raadhuis in tegen woordigheid van wethouder Knaap en Jhr. Reigersman, als directeur van den provincialen waterstaat in het bijzijn van ingenieur Krijn en den heer de Regt, doch deze bespreking heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Desondanks kon toch reeds worden begon nen met de uitvoering van de noodige grond werken om tot een beteren toestand te Komen. Een groote verbetering werd verkregen; zóó groot, dat zij de stoutste verwachtingen van de burgerij heeft overtroffen en ieder ingezetene van Hoofddorp, trotsch en tevreden heeft ge maakt met een voortreffelijk vakkundig aange- legden grooten verkeersweg door het midden van het dorp. Opvier plaatsen kon toen niet worden door gewerkt; de daarvoor bestemde fundeerings- steenen werden op een hoop gereden en lig gen nu nog tot ergernis van velen als een ge vaar voor wielrijders bij avond en nacht. Om tot afwerking van dezen weg te komen was noodig een procedure tegen de onwillige eigenaren, die zich alleen na rechterlijk von nis wilden overgeven. De rechtbank heeft dato 20 Maart 1934 von nis gewezen. De uitspraak van de rechtbank is van dien aard, dat voor zoover wij het kunnen na gaan het gemeentebestuur wel tevreden kan zijn, hetgeen moge blijken uit het volgende overzicht. De rechtbank heeft beslist, dat overeenkom stig het rapport van de deskundigen als scha deloosstelling zal moeten worden betaald aan J. C. Tanis 104.aan J. H. Rensink 246.75 en aan de weduwe Kwantes 252.en aan I. D. Smits 376.—. De gemeente had harerzijds als schadever- v Op 24 April hopen Hubertus v. d. Westen en echtgenoote te Hillegom, den dag te herden- den, dat zij 50 jaar geleden in den echt ver bonden werden. Zij zijn nog zeer kras. De man loopt nog alle jaren mee in den „Stillen Omgang", vanaf de Amsterdamsche Poort te Haarlem, de laatste 2 jaren vanaf Halfweg. goeding aangeboden aan Tanis 78.aan Rensink 153.—, aan Aagje Engel 186.— en aan Smits 282.zoodat zij over den afloop wel tevreden kan zijn, omdat zij aan deze vier personen gezamenlijk niet meer dan ongeveer 250.meer zal zal moeten betalen, dan zij heeft aangeboden. Doch in haar nadeel heeft zfj te boeken, dat de proceskosten en het honorarium van h'aar advocaat door de gemeente moet worden be taald. Zoo is dan nu dit treurspel na vijf jaar te hebben geduurd, eindelijk afgespeeld en het gordijn kan vallen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: R. Gies- berts en C. Jacobs; A. Duiveman en A. Kraaijer. P. F. Janzen en C. J. Heere; P. W. Verloop en M. E. de Groot; D. Ros en M. J. A. Stoop; J Rozeboom en T. Kamerman. Getrouwd: J. Lieuwes en M. A. Wesselingh; R. van Alfen en M. E. Appel; J. de Graaf en G. Schipper; R. v. d. Velde en A. Verschoor; R. Visser en P. Houtsma; H. van Kampen en M. P. Smit, J. A. Tiets en J. A. Krijnen; D. de Groot en W. F. Brachter; D. A. Haak en A. E. de Vlugt; G. Brandhoff en M. E. de Waal. Overleden: Theodorus J. Klauwers', 59 j. echt- gen. van M. L. Smits; Harm ten Kate, 67 j„ echtgen. van M. Rijks; Geertruida Bruins 61 j., echtgen. v. J. J. Kram; Jansje Kwak, 84 j., wed. van W. 't Hart. Baldadigheid Ter waarschuwing wordt het volgende medegedeeld: Vrijdagavond constateerde een agent van po litie, dat twee electrische lampen van lichtpalen aan de Verloren van Themaatlaan waren stuk geworpen. Den volgenden morgen bleek bij on derzoek, dat deze lampen door schooljongens waren stuk geworpen. Deze jongens zullen door de politie ernstig worden onderhouden, terwijl ook hun ouders en het hoofd der school ermede in kennis zijn gesteld. Zaterdagmiddag zag een agent van politie, dat rook opsteeg uit het struikgewas ten zuiden van de Dr. Kuiperlaan alhier. Het vuur, dat door de droogte snel om zich heen greep, kon nog tijdig door den agent door uittrappen worden ge- bluscht. Het bleek, dat een 13-jarige jongen uit IJmuiden (O.) aldaar een vuurtje had gestookt. De jongen werd door den agent staande gehou den en erkende uit louter baldadigheid ren vuur tje ter plaatse te hebben aangelegd. De jongen is ernstig onderhouden terwijl zijn ouders als mede het hoofd der school ervan in kennis zijn gesteld. De jaarvergadering van „St. Jacobus" Dezer dagen vergaderden de leden van onze R. K. Tooneel- en Mondaccordeonclub „St. Jacobus" in het vereenigingsgebouw alhier. Na een kort openingswoord door den voor zitter den heer Buys volgde het verslag van den penningmeester, dat afsloot met het nadee- lig saldo van f 138.Ontvangen was in het af- geloopen jaar f 1330.en uitgegeven f 1468. Vervolgens werden tot nieuwe commissarissen gekozen de heeren P. Schuit en N. Doesburg. Besloten werd een groote verloting te houden om het te kort, dat dit seizoen te boeken viel, te dekken. Men stelde voor om in de eerste plaats Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan heeft Z.F.C. op 22 April a.s. een toumooi uit geschreven, waaraan behalve Z.F.C. ook Storm vogels, R.C.H. en D.H.C. deelnemen. Eerst wordt gespeeld StormvogelsR.C.H. en Z.F.C.— D.H.C. en daarna komen de winnaars tegen el kaar. Op het E. D. O.-terrein aan den Middenweg worden a.s. Zondag eenige interessante voet balwedstrijden gespeeld. E. D. O. 2 speelt tegen D. I. O. de kampioe nen van afd. IB. van den H. V. B. Deze wed strijd begint om 12 uur. Hiema, dus om 2 uur, speelt E. D. O. I tegen Haarlem I. Wat voor beide partijen een aardige krachtmeting is. De commissie „Volkszwemfeest" heeft, aange moedigd door het succes van het vorige jaar, voor dit jaar grootsche plannen. Ook dit jaar zal een groot volkszwemfeest door haar georga niseerd worden. Doch dezen keer zal het pro gramma nog uitgebreider en interessanter zijn terwijl het op een Zondag in plaats van op een Zaterdag gehouden zal worden. Ook dit jaar wordt er weder op aller mede werking gerekend bij de propaganda voor de mooie en nuttige zwemsport. Het watersportseizoen nadert en daarmede tevens de vruchtbaarste tijd voor de zwem- sportpropaganda. Donateurs kunnen zich bij onderstaande adressen opgeven H. L. F. van Luijken, voorz., Siwartstraat 5. B. J. van Aken Jr., secr., Kweektuinstr. 14. M. J. v. d. Hoek, penningm., Westergracht 107 Mevr. en de heer Dijkstrav. Baren, Schalk- vijkerweg 71 zwart. Mevr. G. de LaatTuin, Endraehtstraat 48. J. Boogaard, Barendsestraat 58a J. P. Teril, Voorzorgstraat 11. H. C. Korelrits, Harmenjansweg 67. Mevr. Schippers, Kruisweg 17. Mej. H. de Lugt, Maraistraat 5, allen te Haar lem. Dinsdagavond werd in „Hof van Holland" a. d. Groote Markt de openingsmatch gespeeld van het nederlaag-tournooi om den fraaien wissel beker. De uitslagen zijn: Haarl. NoordD.E.S. TimmermansC J. Nobels 131150 P. Grootv. Ferwisga 125110 DekkerBottelier 81100 v. d. MeerWesseling 96100 Huyboomde Korte 2950 Voorloopige uitslag462510 Wegens verhindering van een van de spelers werd 1 partij uitgesteld tot Donderdag a.s., ter wijl Vrijdag a.s. de 2e zestallen elkaar zullen ontmoeten. De op 11 Maart 1.1. uitgestelde wedstrijd tusschen de Haarlemsche Damclub I en de jamvereeniging „Constant" I uit Rotterdam ,oor het nationaal hoofdklasse clubkampioen- chap van den Nederl. Dambond, is door het >estuuur van den Nederl. Dambond thans op- ïieuw vastgesteld op Zondag a.s. te Haarlem. Zooals bekend, kwam „Constant" op 11 Maart 1.1. niet op, waarvoor zij door het bestuur van denNederl. Dambond werd gestraft met twee verliespunten. Deze wedstrijd wordt nu Zondag a.s. in „t Hof van Holland" te Haarlem gespeeld. Aan vang 11 uur v.m. Als wedstrijdleider is aangewezen de heer H. A. van Abs, voorzitter van de Damclub „Haarlem", te trachten zooveel mogelijk bij zakenmenschen, indien die met de vereeniging sympathisee- ren, gratis prijzen voor dezen opzet te verkrijgen. De prijs der loten zal heel gering zijn zoodat men verwacht dat ieder wel een of meer loten zal koopen. De officieele verloting zelf zal gehouden wor den op Zondag 127 Mei a.s. Ook werd besloten, om op dien Zondag, 27 Mei, een uitvoering te geven. Een film zal dien avond vertoonen twee groote gebeurtenissen van den laatsten tijd, te weten: de uitvaart van Z. M. Koning Albert, van België, en de uitvaart van H. M. Koningin Emma. Het bestuur sprak den wensch uit dat velen, zoo niet allen, een kleinigheid zullen bijdragen voor het slagen van de verloting en de te geven uitvoering. Na een korte rondvraag werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Mondaccordeonclub op concours Naar ons wordt medegedeeld zal deze jonge vereeniging welke zeer vooruitstrevend is, reeds dezen zo mer deelnemen aan een concours dat te Am sterdam gehouden wordt. Deze vereeniging gaat onder leiding van den directeur den heer Krayenhaide en zal uitko men in de vierde afdeeling. Het droogdok Het tweede dok, dat eenigen tijd buiten gebruik is geweest wegens repara tie-werkzaamheden, zal Woensdag weer in ge bruik genomen worden. Het is aan den buiten kant geheel geschilderd en van enkele nieuwe platen voorzien. Waarschuwing De commissaris van politie brengt in verband met de desbetreffende be palingen der Algemeene Politieverordening de zer gemeente, ter algemeene kennis, dat op het verontreinigen van straten, wegen, pleinen en strand door het wegwerpen van kranten, doo- zen, papieren en dergelijke voorwerpen, door de politie streng zal worden toegezien en tegen overtreders proces-verbaal zal worden opge maakt. Dierenbescherming Dinsdagavond hield de afdeeling Zandvoort van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren, een algemeene leden vergadering in café „Suisse", Haltestraat. Na opening door den voorzitter werd jaarverslag secretaris en penningmeesteresse voorgelezen. Aanwezig was de secretaresse van het hoofd bestuur te Den Haag in verband met het af treden van het geheele bestuur. Uit de leden kon geen nieuw bestuur worden gevormd door gebrek aan animo. Na lang praten werd be sloten, dat twee leden, te weten de heeren Harpman en Drayer door de vergadering ge machtigd werden stappen te doen de afd. Zandvoort onder te brengen in de afd. Haar lem met behoud van het dierenasyl hier ter plaatste. Het is dus gebleken, dat een afd. Zandvoort geen levensvatbaarheid meer bezit om zelfstandig te blijven bestaan. Afscheid Geers Vrijdagavond 8 uur zal in het Patronaatsgebouw een afscheidsavond ge geven worden ter gelegenheid van het vertrek van den heer L. L. M. Geers, als voorzitter van den R. K. Volksbond afd. Zandvoort. Ook zul len dan de besturen van andere vereenigingen in de gelegenheid gesteld worden eenige woor den tot den heer Geers te richten. De verdere avond zal worden aangevuld door vertooning van plaatjes van oud-Zandvoort, toegelicht door mej. Bakels. Veel liefhebbers Naar men ons mede deelt zijn er voor de openbaar verpachte par keerplaatsen der gemeente niet minder dan een dertigtal liefhebbers, die hun biljetten hebben ingeleverd. De gemeente beschikt op 't oogenblik over een zestal parkeerterrein yi. zoodat er dus heel wat gegadigden teleurge steld zullen worden. Vr.: Ik heb een kanarievogel. Vroeger zong hij geregeld. Het laatste half jaar echter niet meer. Zijn nek is geheel kaal en hij zit maar te plukken. Zijn kooi wordt éénmaal in de week schoon gemaakt. Wat zou hier tegen te doen zijn? Antw.: Geef uw vogel alleen als hoofdvoedsel prima raapzaad, als bijvoegsel hoenderei, hard gekookt, vermengd met beschuit en dagelijks gelegenheid tot baden, in lauw warm water. Vr.: Heeft de verloting voor het R. K. Woon wagenliefdewerk reeds plaats gehad? Zoo ja, is er op no. 00968, 00984, 00994 of op no. 00999 iets gevallen? Antw.: Wij weten niet of deze trekking al heeft plaats gehad. Van particuliere loterijen houden wij geen aanteekening. Vr.: 1. Mijn kater is twee jaar oud, heeft last van vetpuistjes, jeukt erg en krapt de puisjes stuk. Hij eet kattenbrood, kaas, een stukje ei en melk. Wat is hier tegen te doen? 2. Is kattenbrood schadelijk voor een kater? Antw.: 1. Onderwerp uw dier aan het oordeel van een dierenarts. Huidziekten kunnen soms gevaarlijk zijn, ook voor de omgeving. 2. Neen. Vr.: Hoe moet ik Lancastergordijnen schoon maken? Antw.: Maak een papje van magnesia en benzine en strijk dit op de gordijnen. Laat ze drogen en schuier ze met een schoonen schuier na. Kom er vooral niet te dicht bij met vuur en licht, aangezien dit met benzine gevaar ople vert. Vr.: Wie is hooger een sultan, een keizer of een koning? Antw.: Het zijn alle drie alleenheerschers met gelijke macht en waardigheid. Als titel staat keizer hooger dan sultan of koning. Vr.: In mijn nabijheid woont een huisgezin waarvan de moeder pas geleden overleden is. Er zijn zes kinderen, allen minderjarig. De va der bewoont met de kinderen een huis dat zijn eigendom is, maar dat met hypotheek belast is. De vader wil liefst boedelscheiding houden om later geen moeilijkheden te krijgen. Hij vreest echter voor hooge notarieele kosten. Is het nu mogelijk om buiten een notaris een boedelschei ding te houden, waaruit later geen moeilijkhe den kunnen voorkomen. Antw.: De vorm der scheiding is vrij, wan neer ook de personen vrij zijn, die bij de schei ding betrokken zijn, d.w.z. wanneer alle deelge- nooten het vrije beheer over hun goederen heb ben. De scheiding kan dus ook in onderhand- schen vorm worden opgemaakt, althans wat de wet betreft. Er kunnen zich echter tallooze ge vallen voordoen, die, al is men vrij, in de keuze van den vorm, niettemin de tusschenkomst van een notaris noodig maken. B.v. wanneer onroe rend goed tot den inboedel behoort. Maar nog veel meer zal een notaris noodig zijn als men elkander, terecht of ten onrechte, minder goed vertrouwt. Vr.; Hoe kan ik een inktvlek uit een donker- grijzen jaszak verwijderen? Antw.: Waarschijnlijk met een lnktstift, ver krijgbaar bij een drogist. Vr.: Hoe moet ik een strooien hoedje dat geel geworden is weer wit krijgen? Antw.: Bij een drogist zijn hiervoor prepara ten met gebruiksaanwijzing te koop. In „De Katholieke Turner", het officieel or gaan der R.K. Nationale Gymnastiekfederatie en van de R.K. diocesane Gymnastiekbonden, geeft rector J. Mol, de dice, directeur van de K. J. C. aan de hand van de bepalingen oen uiteenzetting van de verhouding tusschen de sportverenigingen en de Kath. Jongenscentrale in het bisdom Haarlem. „De in Juli 1933 door Z. H. Exc. den Bis schop gepubliceerde voorschriften, aldus rector Mcl, reg -len de verhouding tusschen de Kath. Jongenscentrale en de Junioren-afdeelingen der R.K. Sportvereenigingen. Jongens, die de sport willen beoefenen, moe ten dat doen in de door het Bisschoppelijk ge zag erkende Sportvereenigingen. Deze Sportvereenigingen kunnen onderdeel zijn van de bestaande Alg. JeugdVereenigingen. In dit geval zjjn dus de junioren vanzelf lid van de Alg. Jeugdvereeniging. Wanneer de jongens lid zijn van een zelf standig bestaande Sportvereniging, behooren zjj ook lid te zijn van de Parochie:le en Inter- parochieele Kath. Jongenscentrale. Dit lidmaat schap brengt met zich mee minstens de ver plichting, lid te zijn van de Gcdsd. Vereni ging (Maria Congregatie, H. Familie, 3de Or de) en de bijeenkomsten dier Godsd.' Vereeni ging bij te wonen: deel te nemen met de andere jongens van de K. J. C. aan parochièele feesten en Godsd. oefeningen (Aanbidding 40-uren ge bed, Alg. H. Communie enz.) en demonstraties, die vcor de geheele parochieele jeugd worden opgezet en de Maandelijksche algemeene bijeen komsten van de K. J. C. bij te wonen. Wel is het gewenscht, doch niet verplicht, dat de ju nioren toetreden tot de kernen der K. J. C. (Jonge Wacht en Verkenners). Zij kunnen als lid van de K. J. C. lid worden van de vrije clubs, die onder leiding van het Juvenaat wer ken (Handenarbeidclub, muziek, tconeel, zang club e.d.) De leiding der Juniorenaf deelingen is toe vertrouwd aan een Jeugdleider, door het Be stuur der K. J. C. aangesteld, of minstens er kend. Deze Jeugdleider maakt dus deel uit van den parochieelen bestuursraad, en moet, om te kun nen worden aangesteld, den algemeener. cursus in jeugdwerk, onder leiding van de Dice. K. J. C. door de Districts K. J. C gegeven, hebben gevolgd en het diploma hebben verkregen. Als de sportvereeniging zelfstandig is (geen onderdeel van een bestaande Alg. Jeugdveree- ging) is haar taak beperkt tot de Sportbeoefe ning alleen. De veel voorkomende misstand, dat de Sportvereenigingen zich gaan speciall- seeren, behalve in sport, ook in anderen ontwik- kelings- en cntspanningsarbiid, is, wat de juio- ren betreft, door de bepalingen verboden. Geregelde bijeenkomsten van entspanning, clubavonden, excursies, die met sport niets te maken hebben, enz. zijn verboden. Alleen onder leiding van het bestuur van de K. J. C. mogen deze worden gehouden. Als de Sportvereeniging Godsdienstige oefeningen uitschrijft (Alg. H. Communie, Tridua) moet voor de deelname der junioren toestemming van het bestuur der K. J. C. verkregen zijn. De Sportvereeniging mag de contributie der junioren gebruiken voor de exploitatie van sportterrein, huur der lokaliteiten en de aan schaffing der technische hulpmiddelen. Echter is het bestuur der K. J. C. gerech tigd, van de juniorenleden der K. J. C. die niet toegetreden zijn tot de kernen der Alg, Jeugdbeweging, een kleine contributie te vragen, waarin ook verrekend wordt de contributie, door haar af te dragen aan de Dioc. K. J. C. (2 ct. per week per lid). De samenwerking tusschen K. J. C. en zelf standige Sportvereeniging wordt, volgens de be palingen, hierin gevonden, dat de 2 besturen geregeld voeling houden met elkander. Dit voe ling houden wordt bereikt door een vertegen woordiger van de Sportvereeniging, die als toe gevoegd lid in het bestuur der K. J. C. zitting neemt. In kleinere plaatsen zal de Sportveree niging een harer bestuursleden afvaardigen naar het bestuur der parochiale K. J. C., in grootere plaatsen, waar interparoohieele sport clubs werken, zal het contact gelegd moeten wor den door middel van het bestuur der Districts K. J. C. waarin de Sportcentrale een vertegen woordiger (echter in dit geval met volle be stuursmacht) benoemt. Bovendien zal de Sportcentrale niet alleen bestaan uit afgevaardigden van sportvereeni gingen in het district, maar ook uit vertegen woordigers van het Jeugdwerk. Dit zal bereikt kunnen werden, doordat de voorzitter van de Sportcentrale is de voorzitter van het Districts- bestuur der K. J. C. ofwel door een vertegen woordiger der Jeugdvereenigingen van het dis trict. Ziihier enkele voorname punten, waarin de samenwerking wordt gezocht. Gestreefd is naar een vorm, waarin aan den eenen kant de zelf standigheid der sportvereenigingen niet in het gedrang zou komen, maar ook van den ande ren kant voor een meer algemeene vorming van de jeugdige sporters door de Alg. Jeugd vereeniging zou kunnen worden gezorgd. Wjj hopen, dat deze korte uiteenzetting, aldus be sluit rector Mol, heel wat misverstand uit den weg moge ruimen en moge leiden tot de zoo zeer gewenschte en noodzakelijke samenwer king. Zaterdagavond is te Amsterdam in de Ford haven uit Amerika aangekomen het 8159 bruto register-tonnen metende s.s. „East India". Dit is het eerste schip, dat rechtstreeks uit Amerika auto-onderdeelen voor de Nederlandsche Ford- Fabrieken aan de Hembrug aanvoert. f&OHOSl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10