Uit den afgrond den berg op «I më S i Japan waarschuwt Weer het oorlogsschuldenprobleem Het nieuws van heden ENGELAND ECONOMISCH Trotski naar de Ver. Staten ENGELAND EN DE WET VAN JOHNSON PARIJS' ANTWOORD AAN LONDEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 18 APRIL 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Oostenrijk politiek De Britsche begrooting Zelfs Snowden heeft weinig critiek Rusland stelt 1200 ge vangenen in vrijheid Het Weer DUITSCHE RUITERS TE NICE Allerlei geruchten Het spoorwegpersoneel staakt in Griekenland Gedurende 24 uur Kabinetscrisis in Chili wmm <4 Het zal niet dulden, dat andere landen zich met China bemoeien China moet voor zich zelf zorgen ,Het Britsche volk blijft volmaakt kalm onder de huidige verbol genheid van Amerika" Nominale betalingen Barthou verontsschuldigt zich over Frankrijks weigering De Deensche scheep vaartstaking Toestand te Esbjerg gespannen Titoelescoe te Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Kruitdepót in de lucht gevlogen 68 dooden Zelfstandige Katn. mis sie in Mandsjoekwo Luchtschipverbinding Amerika-Europa Chineesch-Japansche besprekingen Heeft U ze reeds gezien? v v vvvv v v vuiihij 11 i11 j f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18701 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. Maar wanneer ons land zich aan Engeland spiegelt, gaat dit spreekwoord niet op. Terwijl hier bezuini gingen en belastingverhoogingen troef zijn en vele prijzen met groote kosten kunstmatig wor den hoog gehouden, zoodat de koopkracht van den hoogen gulden in het binnenland niet kan toenemen en de toekomst er zwart van zorgen blijft uitzien, heeft in Engeland de ministei van financiën Neville Chamberlain een zeer voorzichtig berekende begrooting ingediend, welke de gunstigste is sinds tien jaren. In En geland worden de inkomstenbelasting en de autobelasting verlaagd en de korting op de werkloozenuitkeering ingetrokken. Desniette genstaande wordt er een aanzienlijk batig saldo verwacht. Klinkt dit alles niet als een sprookje uit lang vervlogen dagen, uit de bijna onheug lijk geworden prae-crisistijden? En toch is dit sprookje vandaag aan den dag een nauw keurig becijferde werkelijkheid geworden.... in Engeland. De verwachtingen, dat het afgeloo- pen begrootingsjaar met een beduidend over schot zou sluiten, zijn niet beschaamd gewor den. De algemeene toestand van Engeland is verbeterd en, naar Chamberlain verklaarde, is dit nagenoeg geheel te danken aan de uitbrei ding van de binnenlandsche markt. De binnen- landsche markt in Engeland biedt uiteraard grootere mogelijkheden dan de onze. Engeland heeft zijn binnenlandsche markt zwaar be schermd. Veel zwaarder dan wij de onze. Enge land kon dat ook gemakkelijker doen omdat zijn economische positie als wereldrijk minder van anderen afhankelijk is dan die van ons land. Het lijdt niet den minsten twijfel, dat En geland uit den afgrond der crisis omhoog be gint te krabbelen den berg op. Het is nog wel niet zóó ver gevorderd, dat het de zon van een nieuwe welvaart kan zien het aantal werk- loozen bedraagt nog altijd meer dan twee mil- lioen maar boven den zwarten bergkam speelt toch reeds een rose glans, die moed en vertrou wen geeft aan de klauteraars. Niet alleen de uitbreiding van de binnenlandsche markt, maar vooral de daling van het pond heeft dit resul taat bewerkstelligd. Neville Chamberlain heeft dit verzwegen en hij heeft daarvoor waarschijn lijk zijn goede redenen gehad. Op zijn opge wekte begrooting hebben zelfs de oppositioneele labours weinig critiek kunnen uitoefenen. Al leen Amerika, dat slechts „symbolische" beta lingen van Engeland ontvangt op zijn oorlogs schuldvorderingen, zal een scheef gezicht trek ken bij Chamberlain's vroolijke becijferingen. Engeland heeft economisch lucht gekregen, maar bij ons is de economische atmosfeer nog benauwend. Maar tegenover het afgemagerde, niet meer volle Engelsche pond kunnen wij ons zonnen in den onverbieekten glans van den vollen ronden Hollandsche gulden, ook al wordt het ons, daarbij koud om het hart, omdat die glans even kil is als die van een volle maan in een vries- nacht. Terwijl Engeland economisch bergopwaarts streeft, is Oostenrijk bezig, na den lood- zwaren rooden last van de schouders te hebben geworpen, zich politiek omhoog te wer ken tot een eensgezinden en stabielen staat. Een groote stap naar dit doel is gedaan door 'de overeenstemming tusschen Dollfuss en Star hemberg betreffende de verteniging en samen smelting van alle zuiver Oostenrijksch gezinde groepen in den smeltkroes van het Vaderland- sche Front. De „Heimwehren" zullen in de toe komst niet meer naast het Vaderlandsche Front van Dollfuss staan als een wel tot op zekere hoogte gelijk willende, maar ook nogal eigen gereide organisatie, doch daarin worden opge nomen, terwijl hun leider vorst Starhemberg deel zal gaan uitmaken van de regeering. Het bondgenootschap tusschen den bondskanselier en den bondsleider der „Heimwehren" zal of ficieel worden bezegeld en tot uitdrukking wor den gebracht in een organische samenwerking van de achter deze beiden staande machtsorga nisaties. Daardoor worden de bestaande tegen- - stellingen voor de toekomst geliquideerd, zoodat nu alle vaderlandlievende en vaderlandschgezin- de krachten zich zullen kunnen concentreeren op de handhaving van Oostenrijks onafhanke lijkheid en op den corporatieven opbouw van den nieuwen staat. De overeenstemming tus schen Dollfuss en Starhemberg heeft natuur lijk aan weerskanten concessies gekost. Wie van deze beiden de grootste concessie heeft moeten doen, zal nog moeten blijken. Hoofd zaak echter is, dat er thans in Oostenrijk een heid is bereikt, waar vroeger maar al te vaak verdeeldheid bleek te heerschen. Het enthou siasme, waarmee de „Reichspost" deze ontwik keling begroet en commentarieert, bewijst, hoe zeer dit blad in stilte beducht moet zijn ge weest voor een anderen gang van zaken. LONDEN, 18 April (Reuter) Ofschoon de gisteren door Neville Chamberlain ingediende begrooting de gunstigste is sinds tien jaar, wordt er van enkele zijde toch nog kritiek ge oefend. Lord Snowden verklaarde o. a. te gelooven, dat de kanse- um| lier van de Schatkist de vooruitzichten wat betreft de inkomsten in 't aanstaande fi- nancieele jaar, zeer voorzichtig geschat heeft. Snowden zeide verder, het op merkelijk te vinden, dat Chamberlain het weder-invoeren van de werk- loozenondersteu- ning tot 1 Juli a.s. heeft uitge steld, inplaats van reeds op 1 Mei hiermee te beginnen. Dit zou mogelijk geweest zijn, indien de automo bielbelasting niet verlaagd was. Overigens, aldus Lord Snowden, kan men niet beweren, dat de begrooting ongezond is. De kanselier heeft slechts zeer weinig risico genomen en ik geloof, dat hij zelfs voorne mens is het volgende jaar de inkomsten belasting te verlagen. Snowden MOSKOU, 18 April. (Reuter). Tusschen 10 en 12 April zijn in geheel Rusland 1200 politieke gevangenen in vrijheid gesteld. De vrijlating van deze gevangenen houdt geen verband met een opheffing van de Gpoe, doch is een gevolg van het goede gedrag van deze gevangenen. In Rusland wordt in het algemeen geen am nestie verleend aan politieke gevangenen, doch het is wel voorgekomen, dat gevangenen, die door hun gedrag en werk hebben blijk gegeven, dat zij bereid waren met de Sovjet-autoriteiten samen te werken in vrijheid werden gesteld. Bij 't voltooien van het kanaal naar de Witte Zee zijn indertijd 12.000 veroordeelden, die aan den aanleg gewerkt hadden, in vrijheid gesteld. Verwachting: Matige, aan de kust wel- licht tijdelijk krachtige, later afnemende, =5 Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk S nog regenbuien, mogelijk iets koeler. Hoogste barometerstand: 764.2 te Isa- =j fjord. Laagste barometerstand: 745.3 te Black- j| H sod en Valencia. Zon op 4.59 - onder 7.01 - Licht op 7.31 j= EE 21 April E. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilii PARIJS, 18 April. Sommige bladen blijven doorgaan met het verspreiden van allerlei ge ruchten omtrent Trotski. Zoo komt het „Journal" thans met de bewe ring, dat Trotski tijdens de straatonlusten van Februari een revolutie had willen ontketenen, die met een dictatuur van Trotski over Frankrijk had moeten eindigen. Trotski's weekblad „La Vérité" zou in de critieke Februari-dagen dage lijks zijn verschenen. „La Vérité" is het orgaan der Communistische Liga en van de Fransche sectie der Internatio nale Communistische Liga van Bolsjewistisch- Leninistische richting, waaromheen zien voorai ook veel in Frankrijk gevestigde Italiaansche arbeiders hebben geschaard. Te Washington schijnen geruchten de ronde te doen omtrent een eventueel verzoek van Trotski, nu hij Frankrijk zal moeten verlaten, om zich te mogen vestigen in de Vereenigde Staten. Naar aanleiding hiervan verklaarde staats secretaris Cordell Huil, dat hij nog geen enkel verzoek in deze richting had ontvangen en ook niet van te voren kon zeggen in welken geest men er op zou antwoorden. Men had de zaak nog nooit overwogen en pas wanneer men een officieel verzoek zou ontvangen zou men nagaan of men Trotski al of niet verblijfsvergunning voor de Vereenigde Staten zou kunnen verlee- nen. ATHENE, 18 April (Reuter) Het spoor wegpersoneel van alle Grieksche spoorweg-maat schappijen, heeft hedennacht een algemeene sta king, welk 24 uur zal duren, afgekondigd. In verband hiermede kon de Orient-Express niet uit Saloniki vertrekken. De regeering heeft maatregelen getroffen om sabotage aan de spoorlijnen te voorkomen. LONDEN, 17 April (V. D.) Het Chileen- sche kabinet heeft volgens berichten uit San tiago, zijn ontslag genomen. De kabinetscrisis is veroorzaakt door het aftreden van drie mi nisters. Het aftredende kabinet een coalitiekabinet was sedert December 1932 in functie. I De Duitsche ruiterploeg, die deelneemt aan het veertiende intern, militaire ruiter- tournooi te Nice TOKIO, 18 April. (Reuter). In verband met geruchten over internationale hulp aan China heeft de Japansche minister van Buitenland- sche Zaken de houding van Japan ten opzichte hiervan uiteen gezet. De pers ziet in deze verklaring een waar schuwing aan de wereld om zich niet met China te bemoeien. Volgens deze verklaring acht Japan het zijn taak de vrede in het Verre Oosten te handha ven. Voor het herstel van de orde in China moet China zelf zorg dragen, terwijl indien China den vrede in het Verre Oosten m ge vaar brengt, Japan zich hiertegen zal verzetten. Japan zal zich ook verzetten tegen alle De Bulgaarsche premier Moesjanow is naar Berlijn vertrokken om aldaar met de ver tegenwoordigers der Rijksregeering poli tieke en economische kwesties te bespreken Rijkskanselier Hitler, die aan boord van de „Deutschland" een tocht naar de westkust van Noorwegen maakte, bij zijn terugkeer te Wilhelmshaf en. Naast hem Rijksweer- minister von Blomberg (Van onzen Londenschen correspondent) De manier, waarop liet vraagstuk van de Britsche oorlogsschuld aan de Vereenig de Staten opnieuw op den voorgrond geschoven is, kan weinig bevorderlijk zijn aan een voorspoedige eindoplossing van het pro bleem. Men neemt de zaak hier evenwel verre van tragisch op. Voor de nationale eigenliefde van den in Engeland vertoevenden Amerikaan moet het alles behalve vleiend zijn dat zoo buitenge woon weinig aandacht geschonken wordt aan de thans in een wet vastgelegde verbolgenheid van het congres. Niets is opmerkelijker dan het vlijmscherpe contrast tusschen de hoogdravende redevoerin gen, de vorige week in den Senaat en het Huis van Afgevaardigden te Washington gehouden, en de onverschillige kalmte, waarmede men er in Engeland kennis van nam. Het wetsont werp vond aldus de correspondent der „Daily Telegraph" algemeenen steun omdat het een berisping inhield aan die naties in het bij zonder Frankrijk die weigerden haar schul den aan de Vereenigde Staten te betalen. Wat Engeland aangaat moet opgemerkt wor den dat dit land absoluut niet getroffen wordt door een „berisping" van het Amerikaansche Congres. De sluiting der Amerikaansche kapitaal markten heeft op het oogenblik voor Engeland praktisch niet meer beteekenis dan het voor Lord Rotschild zou hebben wanneer ik hem weten liet dat hij geen leeningen bij mij slui ten kan. Theoretisch is zij alleen van eenig belang voor zoover zij het oorlogsschuldenproij bleem in een nieuw stadium gebracht heeft. Aanvankelijk wist men hier niet zeker en zelfs te Washington scheen men eraan te twijfelen of het Johnson-ontwerp ook be trekking had op landen die, gelijk Engeland, z.g. „token payments" of nominale betalingen verricht hadden. Men achtte het onwaarschijn lijk aangezien president Roosevelt destijds ver klaard had deze landen niet als „wanbetalers" te beschouwen, en bovendien door de beta lingen te aanvaarden deze opvatting metter daad bekrachtigde. Thans evenwel weet men dat het wetsont werp moet uitgelegd worden in dien zin dat geen onderscheid gemaakt moet worden tus schen „token payments" en formeele wanbeta ling. Ofschoon ik erken dat mijn sympathieën, wat de oorlogsschuldenkwestie betreft, niet aan de zijde van het Amerikaansche Congres zijn, geloof ik toch dat deze interpretatie de juiste is. Het verrichten van „token payments" was van Engelsche zijde een stukje financieele hy pocrisie, dat beter achterwege gebleven was. Mr. Lloyd George, dien men werkelijk niet van veel liefde voor Frankrijk kan verdenken, ver klaarde in December 1932 dat dat land, door niet te betalen, geen „wanbetaler" was, maar een beginsel ophield dat als een logisch uit vloeisel van de conferentie van Lausanne zeer verdedigbaar was. Engeland had en dit is de overtuiging der groote meerderheid hier beter gedaan dezelfde taktiek te voeren als Frankrijk, in plaats van, terwille van voor zijn „fatsoen", een paar millioen te betalen als be wijs van goeden wil. Van deze geste heeft Engeland weinig plei- zier beleefd, want alles bijeen genomen waren de discussies in het Amerikaansche Congres nog meer tegen Engeland dan tegen Frankrijk gericht. En dit is psychologisch verklaarbaar. Een „token payment" zou gewaardeerd kunnen worden, wanneer zij gedaan werd door een arm land, of door een land dat, zonder bepaald arm te zijn, toch te kampen heeft met een geweldig begrootingsdeficit, maar Engeland had op 31 Maart een surplus van bijna 32 millioen. Het kon dus zijn volle jaarlijksche afbetaling van 37 millioen op zijn Amerikaansche schuld ver richten aldus redeneerde men te Washing ton. En terecht stelde men het dus, ondanks zijn „token payments" op één lijn met de for meele wanbetalers. Uit de debatten is voortdurend gebleken dat een „slecht humeur" tegen Engeland een groote rol bij de zaak gespeeld heeft. Ofschoon* het buitenland zich misschien een wat overdreven voorstelling vormt van den omvang van het „herstel" er zijn nog altijd 2.200.000 werkloo- zen! heeft dit land zeer zeker zijn grootste moeilijkheden schitterend overwonnen in het zelfde tijdperk, waarin Amerika's crisis schrik wekkende afmetingen aannam. Hoe onaange naam dit contrast tusschen Engeland en de Vereenigde Staten den Amerikanen is, blijkt uit een telegram uit Washington, waarin ge zegd wordt dat de economische regeerings-des- kundigen ernstig bezwaar gemaakt hebben te gen een radio-toespraak, waarin mr. George N. Peek, president Roosevelt's adviseur voor bui- tenlandschen handel, gezegd had dat voor het eerst sinds den oorlog Groot Brittannië de Ver eenigde Staten van de eerste plaats in den we reld-export verdrongen had. Dit is waarschijnlijk slechts een tijdelijk verschijnsel, evenals het in 1930 een tijdelijk verschijnsel bleek te zijn, dat Duitschlands ex port dien van Amerika een weinig overtrof. Maar klaarblijkelijk kan men in de Vereenigde Staten harde waarheden, gelijk die welke mr. Peek verkondigd heeft, niet goed aanhooren ofschoon men ze kent, en men verkeert er dus in een „zure" stemming, waarvan een wets ontwerp, gelijk dat van Senator Johnson een uitvloeisel is. Engeland verkeert in de gunstige positie on verschillig te kunnen blijven voor het booze humeur van het Amerikaansche congres. Het is tot nu toe te beleefd geweest om openlijk te zeggen wat het van Amerika's houding inzake de oorlogsschulden denkt, maar ditmaal maakt zelfs de steeds zoo omzichtige en ingetogen „Daily Telegraph" hiervan geen geheim.. Zeker is het dat er iets anders zal noodig zijn dan de Johnson-wet om het Engelsche publiek ervan te overtuigen dat de Amerikaansche re geeringen, van Coolidge tot Roosevelt, iets beter voornemens geweest zijn dan door middel van beloften de voormalige geallieerden te pressen tot kwijtschelding der Duitsche reparatie schuld. maatregelen van de overige mogendheden, die den vrede in het Verre Oosten in gevaar kun nen brengen, zooals het leveren van oorlogs vliegtuigen aan China, het zenden van mili taire instructeurs en het verstrekken van po litieke leeningen. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken verklaarde aan Reuter, dat het principe, dat hier uiteen is gezet, zal worden toegepast, zonder in conflict te xomen met de bestaande verdragen. LONDEN, 18 April. (Reuter). Volgens een bericht uit Parijs zou de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Barthou den Brit- schen zaakgelastigde te Parijs zijn leedwezen hebben uitgedrukt over het feit, dat Frankrijk niet in staat was geweest op minder krachtige en duidelijke wijze op de Britsche verzoenings pogingen, welken beteekenis en vriendschappelijk karakter hij wist te apprecieeren, te antwoor den. Barthou had hieraan toegevoegd, dat hij inmiddels hoopte, dat men in Groot-Brittannië de beweegredenen der Fransche beslissing zou begrijpen en dat Groot Brittannië de gevaren der Duitsche herbewapening en vooral het ge vaar, dat Londen door Duitsche vliegtuigen zou kunnen loopen, goed zou inzien. Verder meldt Reuter nog, dat de gisteren verzonden Fransche nota drie vellen machine schrift beslaat. In een rede te Hammersmith, waar dezer dagen een tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis moet worden gehouden, verklaarde de Lord Privy Seal Eden, dat geen delegatie energieker en vasthoudender heeft gewerkt voor het slagen der ontwapeningsconferentie aan de Britsche. Niemand zou een mislukking meer betreuren. KOPENHAGEN, 18 April (Reuter) De toe stand in de Deensche scheepvaartstaking is verbeterd. Nadat de havenarbeiders in Aalborg en Esbjerg gisteren het werk'hadden hervat, konden talrijke stoomschepen met landbouw producten naar Engeland vertrekken. Hierdoor Was de staking der stokers en matrozen fei telijk mislukt. Tegen de organisaties der stokers en matro zen, die verklaarden niet in staat te zijn de schadeloosstelling van 20.000 kronen aan de werkgevers te betalen, is in opdracht der werk gevers faillissement aangevraagd. Terwijl de rust dus overal vrijwel is hersteld, is de toestand in Esbjerg, waar het scherpe optreden der politie, vooral van de versterkin gen uit Kopenhagen, tegen de betoogers op Maandag j.l. groote ontevredenheid heeft doen ontstaan, zeer gespannen. De vakvereenigingen besloten des middags het werk neer te leggen, waaraan alle bedrij ven der stad gehoor gaven. Aan een protest vergadering namen naar schatting 10.000 ar beiders deel. De burgemeester hield een toe spraak, waarin hij de menschen aanspoorde hun verstand te gebruiken en de aanneming aanbeval van een resolutie, waarin het optre den van de politie scherp werd veroordeeld en werd geëischt, dat de politiemannen van bui ten de stad zich alleen zouden ophouden in het havenkwartier. Communistische sprekers dienden een motie in, waarin de onmiddellijke verwijdering ge- eischt werd van de politiemannen van buiten de stad. Wanneer hieraan niet wordt voldaan, wordt gedreigd met een algemeene staking vai; 24 uur. De communistische motie Werd met bijna algemeene stemmen aangenomen, de eerstge noemde resolutie kreeg twee stemmen. Gisteravond zijn uit Kopenhagen nieuwe po- litieversterkingen naar Esbjerg gezonden. PARIJS, 17 April (V.D.) In het Elysée is Dinsdagmiddag een noenmaal aangeboden, dat president Lebrun ter eere van den Roemeen-, schen minister Titoelescoe aanrichtte. Later vond een bespreking plaats tusschen Doumer- gue, Barthou en Titoelescoe. Spoorwegpersoneel staakt 24 nnr in Grieken land. Chineesch kruitdepót in de lucht gevlogen: 68 personen gedood. Gaat Trotzky naar de Ver. Staten? Allerlei geruchten. Japan zal niet dulden, dat andere mogendheden zich met China bemoeien. Laatste verhooren der officieren van „De Zeven Provinciën" voor den Zeekrijgsraad. Ernstig auto-ongeval nabij Leur. Drie zwaar gewonden. Adres van het R. K. Werkliedenverbond over de verlaging van loonen in werkverschaffing en van steunbedragen. PEKING, 18 April. (Reuter). Uit Dolonnor wordt gemeld, dat op een militaire post bij de stad Tsjinfoe een Chineesch kruitmagazijn in de lucht is gevlogen. Een groot aantal personen is om het leven gekomen. De oorzaak der ontploffing is nog niet be kend. HSINGKING, 17 April (V. D.) Het aVticaan heeft medegedeeld, te hebben besloten de ka tholieke missie in Mandsjoekwo onafhankelijk te maken van de Apostolische vertegenwoordi ging in China. Dit bericht is in Katholieke kringen in Mandsjoekwo met groote vreugde ontvangen. WASHINGTON, 17 April. (Reuter) De demo cratische afgevaardigde Condon heeft een wets ontwerp ingediend, strekkende tot instelling van een transatlantischen dienst van luchtschepen tusschen Amerika en Europa. Het voorstel wil 12 millioen dollar uittrekken voor den bouw bij een Amerikaansche firma van twee luchtschepen met een capaciteit van 700 millioen kubieke voet. SHANGHAI, 17 April. De Japansche gezant Akira Ariyoshi heeft vanochtend een onder houd gehad met Hoeang Fu, den president van den politieken raad van Peking, die te Sjanghai was aangekomen, uit Nanshang, waar nij een belangrijke conferentie had gehad met Tsjan Kai Sjek en Wang Chingwei. Na het onderhoud vertelde Ariyoshi jour nalisten, dat Hoeang Fu hem verzekerd had, dat zoowel Tsang Kai Sjek als Wang Chingwei de politiek van Hoeang goedkeuren. Onze staalboeken bevatten ruim 10 0 0 dessins modern behang. Vraagt ze eens op zicht en overtuigt U van de uiterst lage prijzen. Randjes worden gratis af gesneden. Vertrouwd en 'vakkundig per soneel beschikbaar. lste SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Stand op Woensdag 1 uur mm.: 748 Vorige stand: 750.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1