STADSNIEUWS Amsterdams opgaand getij Haarlem, 18 April Communist of spion? SPAARNE Een verboden revue MARKTEN Prof. Brugmans'„Ge schiedenis van Amsterdam WOENSDAG 18 APRIL 1934 Geheime zender wordt vernietigd Duistere zaak THIJSSE'S HOF TE BLOEMEND AAL Dr. Jac. Thijsse zet de beteekenis uiteen DE REMMENWEEK Weer 23 processen-verb aal R.K. Grafische Bond TOONEEL HAARL. GEMENGD TOONEEL „THALIA" „Het kind van de rekening" ENKEL GEBROKEN De ex-keizer te Zandvoort De heer Geers Tramhuisje op Verwulft verdwenen Orgelbespeling In „besloten kring" opgevoerd PASSEEREN GROOTE GASTHUIS Verdachte vrijgesproken De dronkemans-vechtpartij Onder den invloed Fusie Makelaarsvereenigingen Liturgische Volkszang Nieuwe Kleuterschool te Aerdenhout Haarl. Woningbouwvereenigingen AGENDA 19 April INSTELLINGEN BURGERLIJKE STAND ERGERLIJK OPTREDEN VAN OUDERS Kinderlijkje in beslag genomen RIJKSVISCHAFSLAG WISSELKOERSEN ZAANDAM Woensdagmorgen stond voor den kantonrech ter te Haarlem de 27-jarige smid V. uit Neu renberg terecht, die bij Van K. op den Ver- gierdeweg te Haarlem een kamer gehuurd had en daar geëxperimenteerd had met een door hem gebouwd zendtoestel, zonder dat hij hier voor vergunning had van den Minister van Waterstaat. Tevens was hem ten laste gelegd, dat hij hiervan gebruik zou hebben gemaakt, om politieke en zakelijke mededeelingen uit te zenden. Als tolk trad op Dr. G. Ras. Verd. bekende, dat hij het toestel geplaatst had. Op eenige vragen van den ambtenaar, of verd. ook berichten van vreemde mogendheden heeft doorgegeven en of hij niet herhaaldelijk door zijn kostbaas brieven naar het station heeft laten brengen, aan onbekende personen ge richt, weigerde verd. inlichtingen te geven. Op een vraag, waarom hij zijn experimenten niet in Duitschland gehouden had, antwoordde verd., dat hij daartoe daar zeker geen vergun ning had gekregen. De Inspecteur van politie, Z„ die het onder zoek ingesteld had, beweerde, dat verd. zeer spaarzaam was met inlichtingen (het waren persoonlijke zaken, waarover hij geen inlichtin gen kon geven). De toestellen werden in beslag genomen. Een getuige-deskundige gaf nadere verklarin gen over het toestel. Hij had in den schoor steen een z. g. Zeppeline-antenne aangetroffen. Hierna werd Van K., de kosbaas van verd., ge hoord, die eveneens zeer spaarzaam inlichtin gen verschafte. Hij beweerde, niet veel te we ten. De ambtenaar waarschuwde hem ernstig en zeide, de overtuiging te hebben, dat zoowel verd. als Van K. niet de waarheid spraken. Nog vroeg hij getuige, waarom hij aan een huursta- king had meegedaan, terwijl hij nu in een huis woonde, dat meer huur deed. Hij kon zich niet aan den indruk onttrekken, dat get. ook over een andere bron van inkomsten beschikte. In zijn requisitoir noemde de ambtenaar het een duistere zaak, waarin een buitenlander mis bruik had gemaakt van de gastvrijheid van ons land. Hij vroeg een hechtenisstraf van vijf maanden met bevel tot vernietiging van het in beslag genomen toestel. De verdachte beweerde nog, met politiek niets, absoluut niets uitstaande te hebben. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot drie maanden hechtenis met vernietiging van het toestel. Dinsdagavond hield Dr. Jac. P. Thijsse voor de leden van „Tuinbouw en Plantkunde" te Bloe- mendaal een causerie over de interessante stich ting „Thijsse's Hof". D doctor zette allereerst de bedoeling van deze stichting uiteen, n.l. om op een kiene ruimte een zoo volledig mogelijk beeid te geven van wat de duinen tuschen de zee en de streek, waar de villa's zijn gebouwd, aan flora te presenteeren hebben. Dit is een heele onderneming. En om verschillende redenen. Want de hof is maar ge ring van oppervlakte, slechts 2 hectare. En het veldje, dat er voor uitgekozen werd (zonder medeweten van Dr. Thijsse) was buitengewoon uitgemergeld door voorafgegane bebouwing. Bovendien weten we niet, wat de duinen zouden geworden zijn, als de menschen de duinen niet bedorven hadden. Want van de vroegste tijden af zijn de menschen er in aan 't knoeien ge weest. De Romeinen brachten hier de konijnen. Houtroof had op groote schaal plaats. Aardap pelakkers, afgravingen, waterleidingen enz. heb ben geheel veranderde toestanden gebracht. En veel schoons is er door verloren ggaan. Thijsse's Hof zal beproeven een beeld te geven van wat de duinen aan flora te zien hadden kunnen ge ven, zonder deze storende invloeden. „Dit zullen we over een 100 jaar weten. We spreken mekaar dan wel nader," voegde spr. er lachend aan toe. Als meest ideale duinlandschap noemt spr. de Voomsche duinen. Maar die zijn nog maar jong, nog maar 14 a 1500 jaar. 't Was de heer Leonard A. Springer te Haar lem, die op "t geniale idee kwam, in Thijsse's Hof een vijver aan te leggen met een vlakken, moerassigen oever en een met een hoogen, duin- hellingachtigen kant. Door verschil van zonne stand werden hierdoor als *t ware 2 klimaten ge schapen. wat de verscheidenheid aan vegetatie ten goede kwam. Spreker schetst dan verder, hoe de hof door hoog geboomte omgeven is, waarin verschillende boomen demonstreeren, dat de duinen ook nog iets anders kunnen voortbrengen dan het kleine goedje, dat onze duinen tot de evenknie maakt van de buitengewoon rijke flora der Alpenwei den. Onder dat hooge geboomte komen reeds 400 soorten van kruidachtige gewassen voor. En voortdurend komen er nog nieuwe planten bij, hetzij door overplanting uit andere duingebieden, hetzij dat de vogels voor nieuwe exemplaren zorgen, doordat ze zaden met hun uitwerpselen in den hof deponeeren. Maar t doel is niet alleen, om een zoo groot mogelijke verscheidenheid van planten te krij gen. maar ook, om er zooveel mogelijk exempla ren van te bekomen, zoodat men niet op een plantje of een bloempje behoeft te zien, als de natuurliefhebber er een voor zijn studie noodig mocht hebben. Na de pauze werd een groot aantal lantaarn plaatjes vertoond van planten en bloemen voor komende in Thijsse's Hof. Half Mei zal een excursie naar het Bloemen- daalsche paradijsje ondernomen worden. Op den tweeden dag van de „Remmenweek" zijn 291 auto's en motorrijwielen aangehouden. Hiervan werden 23 naar een garage verwezen en tegen de bestuurders proces-verbaal opge maakt. Een luxe auto, waarvan de voet- en handrem vrijwel niets uitrichtten, is in beslag genomen. Tegen den bestuurder, *n garagehouder uit Al phen aan den Rijn, werd proces-verbaal opge maakt. Naar wij vernemen, organiseert een commis sie. bestaande uit leden van den R. K. Grafi- schen Bond, een Bonten avond op Zondag 6 Mei in gebouw St. Bavo. Smedestraat. De commis sie stelt zich ten doel, een batig saldo voor de werklooze leden bijeen te brengen. Dezen avond zal ook een verloting plaats hebben. Verschil lende firma's stelden hiervoor zeer fraaie prij zen beschikbaar. Winkeliers of firma's die voor dit doel een prijs beschikbaar willen stellen, gelieven dit op te geven of deze te doen bezorgen bij den secretaris den heer H. Bergman, Graaf van Wiedstraat 17, Haarlem-Oost. Toen wij ons Dinsdagavond in de stortbuien naar den Jansweg-Schouwburg begaven, vrees den we, dat de vereeniging, wat de opkomst der leden betreft, „het kind van de rekening" zou zijn. Gelukkig bleek het tegendeel het geval te zijn, zoodat een volle schouwburg als ge woonlijk van de opvoering van „Het Kind van de rekening" genoten heeft. Deze tragi-comedie in drie bedrijven van Jan Grosveld, zich noch wat den inhoud, noch wat den bouw aangaat, sterk in elkaar. Dit werd nog geaccentueerd door het feit, dat de spelsnelheid heel wat grooter had kun nen zijn. Het opkomen en de pauzes waren veel te gerekt in dit spel, dat toch al vele scènes bevat (vooral in het tweede bedrijf!), die op zich zelf wel heel aardig zijn, maar eigenlijk weinig met de intrige te maken hebben. Dat het stuk toch een groot succes en een intens medeleven bij de aanwezigen vond, komt voornamelijk door het vlotte spel van de groote kracht van „Thalia": Ans Assendelft. Hier en daar bleef van de tragi-comedie weinig over en werd het stuk een formeele klucht of een ouderwetsche draak!. Waren de dialogen niet zoo lang, dan zou de schrijver ongetwijfeld als een uitstekend vakman bepluimd zijn. Dat hij overigens wei nig met journalisten op heeft, blijkt wel uit de benoeming van den hoofdpersoon een redacteur totonderdirecteur van een opvoedingsgesticht (heel vleiend voor ons!) en in het laatste bedrijf, waarin voor alle „jon gere" optredenden een „happy end" is ge- tooverd, behalve voor den journalist, die wel het genoemde veel-begeerde baantje krijgt, maar zijn geliefde in andere handen ziet overgaan.... Mart. Langeveld, die met Ans Assendelft en Piet v. d. Nouwland, als regisseur, zijn vijf en twintigste rol voor „Thalia" speelde, zorgde er voor, dat het joumalistengilde op het too- neel behoorlijk voor den dag kwam. Waarom hij nu juist zoo'n kaal hoofd moet hebben, is ons, beroepshalve, een raadsel, of was het misschien „echt"? Van de overige acteurs en actrices vermel den wij speciaal Louis Hopstaken, met wiens opvatting over de avonturiersrol wij van mee ning verschillen, Piet Loerakker, - die zijn „pointes" op uitstekende wijze plaatste, Mary van Leeuwen, die een heele moeilijke en on dankbare rol had, welke naar wij vreezen wel eenigszins boven haar krachten ging. Coby Dingerdis als de kwebbelachtige mevrouw Van Zwaai (een zeer goede uitbeelding!) en de beide „nieuwelingen", Rie Koning en Agatha van Deursen, die resp. als de moeder van den journalist en de „tooneeldochter" van mevr. v. Zwaai heel goed voldeden. Op eenige uitzonderingen na, lijkt ons op het spel van de Thalia-leden nog te veel het dilettantische te liggen. Men proeft nog te veel het opzeggen van de teksten, met pas klaar gemaakte stembuigingen. Het is dan ook jammer, dat de 25ste voorstelling het „kind van de rekening" moest worden Om geen verkeerden indruk te wekken, voe gen wij hierbij, dat het voor de aanwezigen toch een prettige en geslaagde tooneelavond is geworden, maar ja de muze wil ook haar deel hebben! In het programma wordt een speciaal huldigingswoord gebracht aan Dirk Joolen, die de onzichtbare, maar zeer belangrijke rol van souffleur voor de 25ste maal heeft ge speeld, een hulde, waarbij wij ons gaarne aan sluiten. „Thalia" zal het seizoen sluiten met de op voering van „Een Reuze Idee", van Willy Corsari, als medewerking aan den feestavond van de muziekvereeniging „Caecilia", te Haar lem-Noord, op 28 April in het gebouw „St. Bavo". Voorts organiseert zij in de zomer maanden een grooten autotocht naar Alkmaar, Bergen en Schoorl. P. K. Dinsdagmiddag om 1 uur is de 17-jarige scho lier R. bij het voetballen op het gemeentelijk sportterrein aan de v. Oosten de Bruynstraat gevallen, waardoor hij zijn linkerenkel brak. Na door een lid van den O. D. verbonden te zijn Is hij hij per taxi naar het St. Jolesziekenhuis overgebracht. Gisterenmiddag bracht de ex-keizer van Duitschland met zijn gevolg een kort bezoek aan baron v. d. Heijdt te Zandvoort. Nadat des morgens de bollenvelden waren bezichtigd, was men naar Zandvoort doorgereden. Zooals bekend is de heer L. L. M. Geers, hal techef van de N.Z.H.T.M. te Zandvoort overge plaatst naar de halte Tempeliersstraat te Haar lem. In verband daarmede heeft hij met ingang van 1 Mei ontslag aangevraagd als lid van den Zandvoortschen raad. De raadsvergadering van 26 April a.s. zal hij nog voor de R.K. fractie bijwonen. Vrijdagavond om 8 uur zullen de organisaties van den heer Geers officieel afscheid nemen. Dinsdagmorgen reeds vroeg waren arbeiders van de N. Z. H. T. M. bezig met de fundee ringen van het tramhuisje op het Verwulft los te maken. Des middags kwam een groote vrachtauto voor en het huisje werd onder groote publieke belangstelling in zijn geheel op den wagen ge- heschen en weggevoerd. Hedenmorgen was men bezig het straatdek wederom in orde te maken. Bij de orgelspeling in de Groote of St. Bavo- kerk, op Donderdag 19 April, des namiddags van 3—4 uur te geven, door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: Werken van J. S. Bach 1. Praeludium et Fuga c kl. L N.V 2. Kleines harmonisches Labyrinth. 3. Choralvorspiele. a. Jesu, meine Freude. b. Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ. c. Herr Jesu Christ, Dich zu ons wend' 4. Pastorale. 5. Toccata F. gr. t. De Sociaal-Democratische Nederlandsche Ar beiderssportbond wenschte op 10 Maart van dit jaar in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem op te voeren de revue „hou stand". De openbare vertooning werd door den bur gemeester, den heer C. Maarschalk, verboden. Het bestuur besloot toen de revue in besloten kring op te voeren, weshalve men iederen koo- per van een toegangskaart pro forma als lid van den bond inschreef. Het bestuur gaf den kooper wel niet te verstaan, dat later zijn con tributie geïnd zou worden, maar men beoogde toch het kennelijke doel de wet te ontduiken. Na afloop van de revue maakte de politie proces-verbaal op, daar men het verbod van den burgemeester had overtreden. Daarom stonden Woensdagmorgen voor den Haarlem- schen kantorechter vier bestuursleden van den Sportbond terecht. De ambtenaar van het O. M. vroeg of alle 800 menschen die dien avond in de zaal aan wezig waren, lid van den sportbond waren ge bleven. Het antwoord daarop luidde ontken nend. De ambtenaar verklaarde toen, dat verdach ten te zamen en in vereeniging, zonder ver gunning, een revue hebben opgevoerd en ge probeerd hebben, door dit in besloten bijeen komst te doen, een desbetreffende verordening te omzeilen. De verordening is daardoor ge weld aangedaan. Hij eischte daarom 10 boete of tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, betoogde, dat, volgens zijn meening, besloten kring een vergadering van menschen is, wier aanwezig heid bekend is. Volgens hem had men de aan wezigen geen lid van den bond behoeven te maken. Juist om de vrijheid van vergadering, in de Grondwet vastgelegd, achtte pleiter dit zoo belangrijk. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De kantonrechter dacht er anders over en vonniste conform den eisch. Wij vernemen nader, dat de N. A. S. B. in hooger beroep zal gaan. Woensdagmorgen is de pfincipieelê beslissing gevallen in de zaak tegen den 46-jarigen"Am- sterdamschen chauffeur, die 14 dagen geleden voor den Haarlemschen kantonrechter terecht stond, omdat hij op 3 Maart j.l. om kwart voor elf des avonds met zijn auto van de Gasthuis- vest voorbij het St. Elisabeths Gasthuis was gereden, terwijl dit bij een besluit van B. en W. is verboden en door borden aangegeven. Als getuigen werden gehoord de politie-in- specteur Berentzen, die op een vraag van den kantonrechter mededeelde, dat het doel van dit besluit waarschijnlijk was, het ziekenhuis voor het geluid van signalen te sparen. Door geen signalen te geven zou waarschijnlijk de veiligheid van het verkeer in gevaar kunnen worden gebracht. De ambtenaar van het O. M. noemde het motief zeer moi, maar meende tch, dat het niet opging, omdat ter plaatse reeds een maxi mumsnelheid is vorgeschreven en deze maat regel niets met de veiligheid van het verkeer heeft uit te staan. Hij vroeg daarom vrijspraak, waarmede de kantnrechter zich vereenigde. De vraag blijft nu, of het bord ter plaatse als verzoek zal dienen of zal worden wegge nomen. De toestand van den agent, die gisteravond een dronken glazenwasscher naar het politie bureau wilde brengen en bij de daarbij ontstane vechtpartij ernstig werd gewond, is naar om standigheden goed- Hij wordt thuis verpleegd. Dinsdagavond om 8 uur is op de Amsterdam- sche Vaart process-verbaal opgemaakt tegen den autobestuurder S. uit Haarlem, die onder invloed van sterken drank verkeerde. De auto is in beslag genomen. De Haarlemsche afdeeling van den Nederl. Bond van Makelaars en de Haarlemsche Make- laarsvereeniging hebben zich thans vereenigd tot een nieuwe plaatselijke organisatie, afdee ling van den Ned. Bond. De repetitie voor de zangoefeningen wordt ge houden op Donderdagavond om half 9 in het gebouw der St. Josephsgezellen aan de Jans straat. Iedereen is welkom. Onder leiding van den burgemeester van Bloe- mendaal werd hedenmorgen in het raadhuis al- school te Aerdenhout. Ingekomen 35 biljetten. Laagste inschrijver G. Broertjes voor f 6872. daar aanbesteed het bouwen van een kleuter- Donderdag 3 Mei des avonds om half acht zal de heer J. van Dale in gebouw ,,St. Bavo", Smedestraat, voor de Federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen een causerie met lichtbeelden houde nover: ,,De volkshuisvesting te Haarlem". Het dubbel mannenkwartet „Au rora", directeur de heer K. Zeilmaker, verleent medewerking. Gebouw St. Bavo Feestavond Spaarkas St. Nicolaas, 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur Bestuur Onderling Belang, 8 uur Bestuur Transportarbeiders, 8 uur Trampersoneel, 8 uur. Café-restaurant Gebrs. Brinkmann Al liance Fransaise, half 9 Jaarvergadering R.K. Middenstandsvereeniging, kwart over 8. Stadsschouwburg Voordrachtavond der leerlingen van de Muziekschool van de Mij. tot Bev. der Toonkunst, afd. Haarlem, kwart over 7. Schouwburg-Jansweg Tooneelavond R. K. Haarlemsch Gemengd Tooneel „Thalia", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers", met medewerking van Haarlems Vrouwenkoor en John Röntgen, kwart over 8. Stadhuis Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, half 9. Rembrandt Theater „De Prins harer Droomen" Op het tooneel Georg Wang Comp., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Hartsgeheimen" Op het too neel prof. Frydberg, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „My Weakness", 2.30 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Commissie Arbeidsont- wikkeling, 8 uur R.K. Gymnastiekvereeniging „Winfried", 8 uur Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur R.K. Smedenpatroons, 8 uur Proza, 8 uur Rechtskundig Bureau, 7-8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Janswegschouwburg Zuid-Afrikaansehen avond ten bate van „Weldadigheid naar Vermo gen", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K.J.M.V. „St. Augustinus", half 9 English Association in Holland, afd. Haarlem, 8 uur. Rembrandt Theater „De Prins harer Droomen" Op het tooneel Georg Wang Comp., 7 en 9.15 uur. Palace „Hartsgeheimen" Op het too neel prof. Frydberg, 7 en 9.15 uur. Luxor „My Weakness", 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur 11 K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis, Heemstede: zich te vervoe gen bij mevrouw Pronk, Kerklaan 50. Getrouwd: 17 April: W. T. J. Habraken en F. G. M. v. d. Haak. Geboren: 14 April: H. W. G. v. Amstel— Freund, dochter; A. J. A. M. W. Voorwalt— Cassa, zoon; J. v. KesterenJansen, zoon; 17 April: W. J. Franse—v. Veenendaal, /lochter; 15 April: A. E. v. DetRooij, zoon; 16 April: M. W. A. M. KriegerV. d. Schoot, zoon; C v. Mil -v d. Poel, zoon; 14 April: A. M. C. Voetelink -Terstal, dochter; 16 April: J. R. Nederhoed— Kamminga, zoon. Overleden: 14 April: F. Ossewaarde, 45 jaar, Gasthuisvest; 16 April: J. G. v. d. Putten, 16 jaar, M. v. Heemskerkstraat; 'M. M. C. Duter- looBak, 68 jaar, Begijnhof, De Politie te Lonneker heeft Dinsdag het lijkje van een kindje van vijf maanden in be slag genomen. Bij de lijkschouwing had de dokter gecon stateerd, dat zich op verschillende plaatsen van het lichaampje blauwe plekken vertoon den, terwijl ook een armpje gebroken was. Het onderzoek van de politie heeft uitgewe zen, dat het kindje met een broertje van ruim een jaar te slapen was gelegd, terwijl er niemand thuis was. De moeder was naar Nijmegen ge gaan. Toen de vader omstreeks middernacht thuiskwam, vond hij het kindje dood in bed. Vermoedelijk heeft men hier met een geval van ergerlijke mishandeling te doen. Op last van de justitie zal dr. Hulst uit Leiden de sectie verrichten. Een nader onderzoek wordt nog ingesteld Loggers K.W. 78 f 970.—, K.W. 178 f 570.—, K. W. 60 f 560.—, Sch. 261 f 480.—, Sch. 260 f 530.—. IJMUIDEN, 18 April. Rijksvischafslag Tarbo per K. G. 1.30—1.20, Griet per 50 K. G. 32.00—15.—, Tong per K. G. 1.10—0.62, Middel Schol per 50 K. G. 27.—, Zet Schol per 50 K. G. 28.—, Kleine Schol per 50 K. G. 23.00— 2.80, Schar per 50 K. G. 6.00—1.05, Tongschar per 50 K. G. 28.0025.Rog per 20 stuks 11.007.50, Vleet per stuk 0.55, Pieterman en Poon per 50 K. Cl 10.00—2.50, Groote Schel- visch per 50 K. G. 26.50—20.—, Middel Schel- visch per 50 K. G. 22.50—15.50, Kl. mid. Schelvisch p. 50 K. G. 21.00—12.50, Kleine Schelvisch per 50 K. G. 14.007.50, Kabeljauw per 125 K. G. 37.50—17.50, Gullen per 50 K.G. 16.507.50, Leng per stuk 3.70—0.38, Heilbot per K. G. 1.10—0.62, Wijting per 50 K. G. 5.602.70, Koolvisch per stuk 0.480.06, Ma kreel per 50 K. G. 8.50—5.50, Versche Haring per kist 2.10—1.20. HAARLEM, 18 April. Groentemarkt. Lof 610 cent. knakpeen 610 ct. per K.G.; Spinazie 20 80 ct.. Andijvie 4590 ct„ Postelein 60125 ct. per kist; sla 3.508.per 100 krop; raapsteelen 11.30 per 100 stuks; rabarber 37 ct., radijs 25 ct., prei 210 ct.. selderij 310 ct., pieter selie 415 ct. alles per bos. 18 April 17 April 18 April 17 April Londen 7.58% 7.62 Kopenh 33.85 34.05 Berlijn 58.13 58.17 Stockh. .39.10 39.30 Parijs 9.741/s 9.741/4OSI0 ....38.10 38.30 Brussel .34.50H 34.51V2N.-York* 1.476/8 1.47% ZwitserL 47.80 47.80 (cable} Met een zevende deel voltooide de nestor der Amsterdamsche geschiedbeoefenaars het belangrijke historische monument, waarmede hij als jongste zich rijt in de gelede ren der uitvoerige beschrijvers van onze hoofd stad, met als eerste den Harderwijkschen pro fessor Pontanus. Op hem volgden uit het bloei tijdperk der 17de eeuw namelijk de Duitsche geleerde Philips von Zesen, de boekdrukker Isaac Commelin en zijn staf van helpers als Commelin en Dapper, diens zoon Caspar Com melin en Melchior Fokkens. Hen allen overtrof de 18de eeuwer Jan Wagenaar, wiens geschiede nis van Amsterdam zelfs na Brugmans even weinig overbodig is geworden, als zijn vader- landsche geschiedenis door het werk van Prof. Blok. Maar onze huidige geschiedschrijvers huldi gen andere idealen en schreven voor een veel uitgebreider publiek. Prof. Brugmans schiep een verzamelwerk, waarin niet als bij Wagenaar nieuwe gegevens naar voren kwamen, maar een waarin op aantrekkelijke en vooral veel onpar tijdiger wijze gebruik is gemaakt van alle bronnen en litteratuur over de geschiedenis van onze Amstelstad. Voorwaar geen geringe arbeid en meer dan bij vorige Historieschrijvers vinden we hier opgeteekend alle uitingen van materieele en geestelijke ontwikkeling van alle cultureele en maatschappelijke stroomingen. Boeiend zijn de statige, royaal uitgegeven en fraai gebonden deelen niet het minst door de bijzonder fraaie reproducties der afbeeldingen. Het geheel een typeerend stuk werk van onze 20ste eeuw en als zoodanig een eereschuld af lossend aan de eene zijde tegenover vroeger eeuwen en aan de andere niet het minst belangrijke zijde voor onzen eigen tijd. Voor het laatste deel, dat hier in het bijzonder zal worden besproken, voelde de schrijver wel sterk de moeilijke waarheid, reeds den Ouden be kend: „Om de wereld te kunnen beoordeelen moet men buiten haar zijn standpunt kunnen kiezen" en een tweede bezwaar was, dat reeds „de eenvoudigste kieschheid verhinderde een juiste beschrijving te geven van nog levende personen en hun werk". Daarentegen kon dit laatste deel door zijn inhoud de schoone bekroning worden van het geheel; want moest het zesde deel door de ge ringe expansie der stad in den Franscnen tijd en het eerste deel der 19de eeuw uit zichzelf wat mat uitvallen, hier beleven we mede den jongsten vooruitgang der hoofdstad, om zoo te zeggen de machinaal vergroote en versnelde tegenhanger van den bloeitijd der 17de eeuw, waarbij verbeterde levensomstandigheden ook van de armste klassen (die trouwens nog door geen historieschrijver in zijn werk waren be trokken) een lichtenden ondergrond kon vor men. Terecht typeert de schrijver dit tijdperk als dat van „de moderne gemeente". Schaduwen vormen hiertegenover de lang niet altijd verantwoord gebleken afbraak van veel schoons uit het stadsbeeld, vóórdat de Vereeniging Hendrik de Keyserkon ingrijpen en van veel jammerlijk leelijks dat werd opgebouwd ten koste van het landelijk schoon om de stad. Als voorbeelden van goeden en slechten straten- bouw werden Vondelstraat en P. O. Hooftstraat tegenover elkaar gesteld. Jammer genoeg laten de afbeeldingen den lezer hierbij in den steek, zoo ook later, waar deze bij de schets over de ontwikkeling van den scheepsbouw het in- en uitwendige van een grooten oceaanstoomer zou verwachten, staan oude huizen aan den Zeedijk afgebeeld en waar bij den bloei der nijverheid een groot fabriekscomplex de aangewezen il lustratie zou geweest zijn, staan oude huisjes aan de Beulingstraat. Nu is de plaatsing der illustraties meesta} iets waarin de schrijver niet de eindbeslissing heeft; maar voor latere ge slachten lijkt dit alles mij toch een groot ge brek. Dat burgemeester Teilegen, die den zwaarsten tijden voor Amsterdam het hoora heeft geboden, staat ingenaaid na burgemeester Röell, lijkt mij zelfs een besliste fout. Meer caricaturen als van het aardappeloproer In 1917 zouden voor het geheel ook een boeiende winst zijn geweest. Zoo zou in den tekst ook stellig een plaats moeten zijn ingeruimd aan de concentratie van de Armenzorg en de jeugdbewegingen van allerlei richting, die zoo karakteristiek zijn voor onzen tijd en het stadsleven. Maar dit al les zijn slechts vlekjes, die wegvallen bij de gelijkmatige lichtverdeeling over het geheel. Als bronnen had de schrijver de beschikking over veel nieuw materiaal, zooals de gedenk boeken van allerlei officieele lichamen en ju- bileerende inrichtingen en firma's, evenals over de statistische gegevens o.a. door Prof. Saltet verzameld. Van dit alles wist hij een ruim, maar ook juist gebruik te maken, zonder zich door den overvloed te laten verbijsteren. Bo vendien hield hij zich aan den raad, reeds ge geven in een der oudste boekjes over de Am stelstad, namelijk Marius' „Amstelredams Eer ende opcommen", dat goede historieschrijvers „niet beschrijven uit lichtvaerdige Mensche- praetMaer dat sy ghetuighen by bren- ghen, die in haere tyden konnen en mosten kennis hebben van het Werck". Die wijze raad heeft de schrijver ook be tracht, daar waar hij allerlei Amsterdamsche questies vastlegde, die in den huidigen snellen loop der feiten voor allen dreigden te vervagen. Men vindt hier bijvoorbeeld het verloop van den strijd tusschen de Kamer van Koophandel en Minister Thorbecke over den aanleg van het nieuwe Centraal Station, toen zelfs ,.Cuy- pers' magistrale schepping" niet kon vergoeden de schoonheid van de stadsprofiel aan den IJ-kant, die hier voor goed verloren ging en waarbij „millioenen letterlijk in het water zijn gegooid". Als uiting van „den sterk anarchistischen in slag" van het Amsterdamsche volkskarakter wordt het palingoproer van 1878 beschreven, en bij de doorzettingskracht der neo-calvinisten, waaraan de Vrije Universiteit haar ontstaan dankt, wordt de sensationeele daad der paneel- zagerij van de Kerkeraadskamer der Nieuwe Kerk in het voor Amsterdam zoo roerige jaar 1886 niet vergeten. Uit den oorlogstijd worden allerlei toestanden geschreven en o.a. met een uitstekende photo van de run op de Nederland sche Bank in de eerste oorlogsdagen geïllu streerd; toestanden die we alweer haast ver geten waren. Met de beschrijving van de N.O.T. (Ned. Overzee Trust) en N.U.M. (Nederl. Uitvoer Mij.) gaat de schrijver vanzelf spre kend ook ver buiten de geschiedenis van Am sterdam alleen. Hetzelfde moest het geval zijn bij de vermelding van de ontwikkeling der po litieke partijen, der arbeidersbeweging, der spoorwegstaking en Troelstra's „vergissing" in Nov. 1918, met als ongedachte reflex de eerste uitbundige betuigingen van aanhankelijkheid aan onze Koninklijke familie. Maar jui3t in die hierboven genoemde onderdeden neemt de schrijver de gelegenheid te baat tot persoonlijke ruime en bezadigde opmerkingen. Als in een vertraagde film gaat veel voorbij; bijvoorbeeld de al bijzonder leerrijke opname van enkele typeerende begrootingen als die van 1811. die 2 3 millioen beliep en die in onze dagen tot 300 millioen opgeloopen is. Aan ons lezend oog gaan al de verschijnselen voor het opgaand getij voorbij: De groeiende handel met Paul van Vlissin- gen als pionier voor de Amsterdamsche stoom vaart naar het buitenland en de stichting der belangrijkste maatschappijen op dit gebied met onzen oudsten Prins Hendrik als onvermoeider, bevorderaar, die daarbij soms lijnrecht inging tegen bezwaarmakende persorganen en regee- ringsleiders. De snelle opbloei van geld- en fondsenhandel met wethouder Treub als Berlage's heraut, vol gen de beschrijvingen van den vooruitgang van den goederenhandel, de ontdekking der Zui«. Afrikaansche diamanten in 1870 als aanleiding tot den opbloei der diamantindustrie, de op komst der arbeidersbeweging en het vakveree- nigingsleven zoo nauw met den groei van groothandel en grootindustrie verbonden. Kort beschreven wordt de wijze, waarop Am sterdam haar achterstand speciaal op het ge bied der natuurwetenschappen inhaaide met het Driemanschap Van 't Hoff, Van der Waals en Hugo de Vries als voorgangers; voorts hoe in de stichting van Rijks- en Stedelijk museum ook in figuurlijken zin de eerste steenen werden gelegd voor grooter liefde, waardeering en of fervaardigheid op het gebied der beeldende kunsten en van het opkomende vereenigings- leven der Amsterdamsche kunstvrienden en kunstenaars, waarvan Breitner als de meest specifiek Amsterdamsche wordt aangeduid. Bij de litteratuur in de hoofdstad wordt o,a. een uitvoerige, waardeerende beschouwing ge wijd aan J. A. Alberdingk Thym, als „de telg der oude Burgerij" en hoe „voor de maat schappelijke en vooral voor de geestelijke emancipatie der Katholieken niemand meer gedaan heeft dan hij". Ook voor Tooneel en Muziek vervolgt de schrijver de lijnen van ontwikkeling tot op onzen tijd. Onder het hoofdstuk „Stad en Bevolking in de 20ste eeuw" wordt de ujtbreiding van 1920 oeschreven, die de stad verdrievoudigde in grondgebied en waarbij vele nieuwere wijken Amsterdam maakte tot „het Mekka der (mo derne) Bouwkunst met pelgrims uit aile lan den". Bij den geweldigen volksaanwas sinds 1875 met bijna 500.000 inwoners, blijkt vooral het „Man nendom" vooruit te zijn gegaan. Op godsdien stig gebied valt daarbij relatief en absoluut een sterke toename der Katholieken tot !4 der bevolking te constateeren. Al zou een Katholler historieschrijver hier in verband met de toe name der gemengde huwelijken toch stellig een minder opgewekten toon hebben aangesla gen, waarbij velen van geboorte Katholiek de helaas eveneens sterk toegenomen gelederen der „godsdienstloozen" kwamen versterken. Bij de godsdienstige verhoudingen worden ook de vele kerkgebouwen vermeld, die in de binnen stad verlaten werden, waarbij Fransche kerk, Zaaier, Rusland en Catharinakerk de Katho lieke pendanten vormen van de Ronde Luther- sche en de Zuiderkerk, met daarnaast de ver blijdend levendige kerkenbouw in de nieuwe wijken met hun steeds grooter invloed ten goede. Zoo telt Amsterdam thans 117 kerkge bouwen. Klinkt over het algemeen in dit laatste deel een opgewekte toon, het steeds verder en die per doorwerken van de slechte gevolgen van de crisis doen de laatste hoofdstukken in mi neur afstemmen; maar als een soort „point d'Orgue" van de geheel historische symphonie sluit de schrijver zijn werk voorloopig met de glorieuze Herdenking van het 650-jarig bestaan der stad in Sept. 1925, en eindigt met de poë tische woorden door Adama van Scheltema in zijn „Levende Steden" aan onze Amstelstad gewijd. Deze bespreking zou ik nog meer historisch willen eindigen met den wensch voor den schrijver, waarmede indertijd Wagenaar zijn geschiedenis van Amsterdam afbrak: „eenen hertelijken wensch, dat onze Medeburgers en Landsluiden zo veel nuts trekken mogen uit deze onze Beschrijvinge, dat wij ons o.en ar beid van eenige jaren daaraan naarstigiijk ten koste gelegd, nimmer beklaa.gen mogen" Dr. J. F. M. STERCK. rcdl AGENDA Donderdag 19 April ZAANDAM Ledenvergadering R. K. Vrouwenbond, ge bouw Oostzijde 28, 's avonds 8 uur. KOOG ZAANDIJK Afd. K. J. C., Parochiehuis, 's avonds 8 uur. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, Vinkenstraat: eenige sleutels, ceintuurs en handschoenen, portemonnaie met inhoud, wit porceleinen ro zenkrans, pakjes nieuwe zakdoeken, jongensrij wiel, rijwielplaatje, terra-ceintuur met nikke len gesp, heerenrijwiel merk Huslage, gulden, paar heeren-handschoenen (bruin glacé), paar handschoenen (grijs), beurs inh. f 0.10, paar gymnastiekschoenen, gekleurd wollen sjaal, zil veren broche met bewerkt haar, kano. Toediening van het H. Vormsel Dinsdagmid dag heeft Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent in de parochiekerk van den H. Bonifacius het H. Vormsel toegediend, na te voren dezelfde plech tige handeling te hebben verricht in de kerk van de H. Maria Magdalena aan 't Kalf en in die van de H.H. Martelaren van Gorcum te Koog-Zaandijk. Langs den weg, dien de Kerkvorst volgde, hadden vele katholieke ingezetenen ter begroe ting de vaderlandsche driekleur met den Pause lijken wimpel uitgestoken. Burgerlijke Stand Geboren: Gerarda Wil- helmina Maria, d. van A. A. Werkhoven en G. Hooijschuur; Elisabeth Francisca, d. van G. N. van Alphen en F. C. E Offenberg; Machteld, d. van D. J. Voogd en A. O. Dekker;. Jantje, d. v. P. de Vries en A. Wielinga; Thea, d. van H. de Vries en A. Vis; Wilhelmina, d. van S. de Vries en C. M. J. van der Bent; Johannes Jacobus, z. van J. N. Jonker en A. Graaf; Pieter, z. van M. Nieuwkamp en A. M. van Ederen; Anna Suzan- na, d. van R. A. Huizinga en A. Loggen; Pieter, z. van P. Vleeschhaker en C. W. Stelling. Ondertrouwd: D Vink en M. R. de Munck; M. Rooij en J. M. van der Schaaf; M. Ketema en A. van de Stadt; W. Schoen en S. Vet. Getrouwd: B. F. Heerland met W. A. Baij- ards. Overleden: Jan Stuurman, oud 76 jr., geh. met C. Graftdijk; Comelis Gruis, oud 84 jr., we duwnaar van J. Bleeker; Hendrik Brand, oud 55 jr., geh. met E. A. de Wijn; Trijntje Nel, oud 78 jr., weduwe van J. Jongewaard; Harmpje de Vries, oud 38 jr., geh. met A. Taal. Bij den inspecteur der directe belastingen alhier is aan gewetensgeld binnengekomen 58.45 en ƒ28.22. „De Eikeboom" Dit tooneelspel zal op Zon dag 29 April ten tooneele worden gebracht door de R. K. tooneelvereeniging „St. Genesius" on- derafdeeling van de St. Josephsgezellenvereeni- ging, regisseur de heer Alleman. Gezien de belangstelling, welke „St. Genesius" altijd mag ondervinden van R. K. Zaandam, meenen wij dat 't ondanks het reeds gevorderde seizoen ook thans nog op een flink bezette zaal mag rekenen. RUstaanvoer. De „Yorkmoor" welke met 65000 balen Basseinrijst is geladen, zal nog worden overtroffen door een in den loop dezer week te verwachten schip. Intusschen is een hoeveelheid van 65000 balen van plm. 100 K.G. elk wel de moeite waard. „Inter Nos" voor de Radio Deze R. K. Man nen en Gemengde Zangvereeniging, directeur de heer Leo Pielage, zal a.s. Zondagmiddag voor de K. R. O.-microfoon eenige nummers ten gehoore brengen. Wij zijn er van overtuigd dat velen in den lande, doch speciaal in Zaandam Zondag op Huizen zullen afstemmen, aangezien „Inter Nos" over prima materiaal beschikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2