Frankrijk geeft er den brui aan SI Ontwapeningsconferentie is dood Huidige stand der Jodenkwestie Het nieuws van heden TERUG NAAR GENEVE OF NIETS De strijd tegen de Kath. pers OOSTENRIJKS GRONDWET GEREED DE PERS OVER DE FRANSCHE NOTA DE VOLKSVERHUIZING NEEMT TOE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 19 APRIL 1934 Avondblad Einde van de directe onderhandelingen Redactie van een katholiek dagblad te Mannheim gearresteerd De Bondspresident zal voortaan door burgemeesters gekozen worden De kwestie der Habs- burgers Het studentenduel Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniim Bloedige vechtpartij bij Weenen Tusschen Zigeuners Moesjanof te Berlijn DE STVVRCABINE VAN DE ZEPPELIN „De tegenwoordige wereld is niet rijp om van de wapens te kunnen afzien" Bemiddelingspoging van Mussolini Elke week een trein, welk feit door de Duitsche regeering streng geheim wordt gehouden Ontroerend afscheid nemen 350 Schutzbündler naar Rusland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Onlusten te Kopenhagen Communsten richten barricaden op en verwonden de politie Japans uitlatingen omtrent China Groot opzien verwekt in Moskou en in Nanking NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18703 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Indien Duitschland erop uit is geweest om door het verhoogen van zijn militaire be grootingen het tot standkomen van een be- wapeningsbeperkende conventie te voorkomen, is het in zijn opzet maar al te zeer geslaagd Immers het antwoord, dat Rijksminister Von Neurath aan Engeland deed toekomen ter rechtvaardiging van de beraamde verhooging der uitgaven voor het Duitsche leger en de Duitsche w'ater- en luchtvloot, kon moeilijk be vredigend en vertrouwenwekkend worden ge noemd. Frankrijk, dat tegenover Duitschland steeds een houding heeft aangenomen, welke deed denken aan dien van den hardnekkiger. Cato tegenover het Rome bedreigende Cartha go, dat verwoest moest worden, heeft in dit antwoord geen rechtvaardiging, maar een be kentenis van Duitschland gelezen. Duitsch- lands herbewapening wordt volgens Frankrijk niet eens meer onder stoelen en banken gesto ken, maar openlijk door de nationaal-socialis- tische machthebbers geforceerd. Onder deze omstandigheden oordeelde het veiligheid zoe kende Frankrijk het totaal overbodig in zijn nota aan Engeland nog verder in te gaan op de vraag, welke garantie het verlangde om te kunnen toestemmen in een ontwapeningscon ventie. Het beschuldigt Duitschland van een niet meer te loochenen schending van de mi litaire clausules van het Verdrag van Versailles en ziet geen heil meer in rechtstreeksche on derhandelingen buiten Genève om, waartoe het zich op aandrang van Duitschland en de an dere mogendheden heeft laten verleiden. Het denkt er niet meer aan om ook maar iets van zijn bewapening te laten vallen en ziet als eenig overblijvende mogelijkheid om nog tot een be hoorlijk gegarandeerde ontwapeningsconventie te komen, dat Duitschland naar den Volken bond en de ontwapeningsconferentie terugkeert en te Genève overeenstemming wordt bereikt. Maar Duitschland wil niet naar den Volken bond en de ontwapeningsconferentie terug, zoolang zijn principieel erkende gelijkgerech tigdheid niet tot practische resultaten leidt. Het wendde Genève den rug toe, omdat Frankrijk dit internationale milieu misbruikte voor de handhaving van zijn hegemonistische positie in de Europeesche politiek. Juist omdat Genève Duitschland geen voldoening schonk, wilde het rechtstreeksche onderhandelingen openen. Frankrijk is op deze onderhandelingen alleen ingegaan, omdat het deze als een voorberei ding voor Duitschlands terugkeer tot de verga dering der volken beschouwde. Het antwoord van Frankrijk aan Engeland maakt nu een einde aan deze onderhandelingen, terwijl Duitschland niet den minsten lust toont weer tot den Volkenbond toe te treden. Het kan niet Janger meer verbloemd worden, dat alle tot nu toe beproefde middelen om tot een conventie op bewapeningsgebied te komen, zijn mislukt, en dat er niet veel anders meer zal overblijven dan dat de mogendheden weer in een dolzin- nigen bewapeningswedloop zich het laatste bleeke bloed uit de aderen gaan rennen. Tenzij er op dit moment een „deus ex machina" zou verschijnen, die de hopeloos uit elkaar geraakte partijen weer weet te verzoenen. Engelands be middeling heeft gefaald, zou Mussolini nog een poging wagen? Een ontwapeningsconventie zonder Duitsch land heeft geen zin, indien tenminste de onderteekenaars van een dergelijke con ventie zich niet bereid verklaren met geweld Duitschland te dwingen de bepalingen daarvan te aanvaarden. Tot zulk een dwang is niemand bereid. Wij zullen nu wel het verkwikkelijke schouwspel krijgen, dat men over en weer el kander gaat beschuldigen de oorzaak te zijn geweest van de jammerlijke mislukking van een streven, dat met zooveel schoone woorden en idealistische illusies werd ingezet. Duitschland was in zijn goed recht, toen het wijziging van «ie discvimineerende bepalingen van het Verdrag VSn Versailles eischte, maar het heeft het goed schiks verkrijgen van dit goede recht onmoge lijk gemaakt door Frankrijks ingekankerd w'an- trouwen tegen den overwonnen tegenstander voortdurend op stang te jagen. Frankrijk heeft door zijn Versailles-politiek Duitschland tot steeds grootere „rüchsichtslosigkeit" geprikkeld, en men mag zich in gemoede afvragen of Frankrijk en Duitschland het wel ooit eerlijk gemeend hebben met hun pogingen om tot een ontwapeningsacyr>ord te komen. Gaat men de tragische geschitd&nis van de ontwapeningscon ferentie en de daaruit voortgevloeide diploma tieke onderhandelingen en nota-wisselingen na, dan kan men niet anders concludeeren dan dat er een lugubere „farce" is opgevoerd geworden door idealistisch vermomde comedianten, die in tegenspraak met hun uiterlijk van binnenuit ge dreven werden door een ziekelijk wantrouwen en een onmiskenbaar gebrek aan goeden wil. De misschien eenige werkelijk goedwillenden zijn de vroegere neutralen geweest, die met een wel haast pijnlijke naïveteit aan het spel hebben deelgenomen alsof het werkelijk ernstig ge meend was. De Zweedsche nota, welke eenige dagen geleden werd gepubliceerd, en waarin nog op bewapeningsvermindering werd aangedron gen, maakt nu den indruk van een brevet van kortzichtige eerlijkheid en bijna hallucinaire goedgeloovigheid. Of is 't slechts een uiting ge weest van radeloos hopen tegen beter weten in? Wij kunnen ons op het oogenblik niet onttrek ken aan het onaangename gevoel, dat zoowel Duitschland als Frankrijk misschien in hun hart dolblij zijn met het spaak loopen van de inder tijd grootsch opgezette ontwapeningscomedie, omdat zij nu de gelegenheid hopen te krijgen hun tegengestelde standpunten zonder eenige restrictie te handhaven en de verlangde conse quenties vrijelijk daaruit te trekken. De schuld vraag is eigenlijk van weinig belang, want schuld draagt men aan beide zijden. Het eenige wat wel van belang is, is, dat de wereld, die be drogen wil zijn, thans ook werkelijk weer eens leelijk bedrogen is. Woensdagochtend heeft zich te Mannheim een groote menigte verzameld voor het bureau van het Mannheimer Neue Volksblatt, hetwelk vroeger een centrumsblad is geweest, en thans nog door katholieken wordt geredigeerd, aldus seint de Berlijnsche corr. van de N. R. Ct. aan zijn blad. Nadat de ruiten waren stukgeslagen en de daarachter hangende kranten waren ver scheurd, heeft de politie de menigte verstrooid en tevens vier leden van de redactie gearresteerd (Sehutzhaft). Het Volksblatt heeft daarop opge houden te verschijnen. Deze gebeurtenis is voorafgegaan door een campagne van het tegen het Volksblatt concur- reerende Hakenkreuzbanner. Het ligt voor de hand bovengemeld incident in verband te brengen met de uitlatingen van gezaghebbende zijde omtrent de overbodigheid van een katholieke pers. WEENEN, 19 April (Reuter) De nieuwe Oostenrijksche grondwet is gisteravond voltooid. De keuze van den bondspresident zal geschieden door Oostenrijks burgemeesters en wel op grond van een door den bondsdraad opgestelde voor dracht, die de namen bevat van drie in aan merking komende persoonlijkheden. In de bondslanden zullen de naar beroepsstanden opgebouwde landdagén voor de benoeming van den gouverneur eveneens een candidatenlijst met drie namen opstellen. De bondspresident zal op voorstel van den bondskanselier steeds een der drie genoemde personen tot lands- gouvemeur benoemen. Hij kan hem afzetten, en móét hem zelfs afzetten, indien de landdag dit verlangt. De gemeentevertegenwoordiging heet, naar analogie van den bondsdag en den landdag, „gemeentedag". Ook deze gemeentedagen zijn bij de beroepswijze ordening aangepast. Zij kie zen burgemeesters, die door den districts bestuurder moeten worden bevestigd en door hem ook kunnen worden afgezet. Het probleem van de overgangswet en het definitief van kracht worden der grondwet, zal door een lateren ministerraad worden behandeld. De officieele „Wiener Zeitung" van heden ochtend brengt een artikel „van speciale zijde", dat zich op opvallende wijze bezighoudt met het probleem der Habsburgers. Volgens dit ar tikel zullen de wetten inzake de Habsburgers en den adel uit de grondwet worden gelicht en voortaan nog slechts als wetten zonder meer blijven voortbestaan. De regeering zal echter een behandeling van de wet op de Habsburgers slechts dan toelaten, als het geschil in zake het vermogen der Habsburgers tusschen de dynastie en de Oostenrijksche regeering is bijgelegd. Deze gang van zaken heeft stellig ten doel kalmeerend te werken op het buitenland. In leidende kringen der legitimisten te Weenen heerscht echter groote ontsteltenis, daar de be sprekingen over het vermogen van de Habs burgers van zeer langen duur kunnen zijn. De legitimisten gevoelen, dat daarmede de kwestie van het herstel der Habsburgers op de lange baan is geschoven. BERLIJN, 18 April. De „Germania" publi ceert een bericht, overgenomen uit het offi cieele blad van het Bisschoppelijke Ordinariaat van Berlijn, betreffende het studentenduel, waarin o.m. gezegd wordt: De Kerk weet zeer goed, dat de mensuur der studenten in zekeren zin een zekere voorberei ding vormt van het duel en in haar geheele wezen tot doel heeft valsche voorstellingen van eer en revanche, de een hoon zijn voor alle christelijke opvattingen, te voeden en in stand te houden. Bij het eerste duel of bij de eerste mensuur, waaraan de katholiek zij het ook als toeschouwer deelneemt, gewordt hem de zware Kerkelijke straf der yan zelf intredende excom municatie. i Verwachting: Matige tot krachtigen, tij- S delijk afnemende, Zuidelijke tot Weste- üjken wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke S =E opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Hoogste barometerstand: 761.8 te Mar- S seille. Ëj Laagste barometerstand: 738.3 te Saraa. H Zon op 4.57 - onder 7.03 - Licht op 7.33 21 April E. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WEENEN, 19 April. (Reuter). Nabij Weenen heeft zich gisteren een bloedige vechtpartij af gespeeld tusschen Zigeuners, waarbij twee per sonen werden gedood en verscheidene gewond. Leden van de Zigeuner-familie FröhlichFels overvielen bij het kasteel Kreuzenstein de leden eener andere Zigeuner-familie, waarmede zij reeds vele jaren in vijandschap leefden. Er ont stond een schietpartij, waarbij ongeveer dertig schoten werden gewisseld. Twee leden van de aangevallen familie kregen een schot in het hart, terwijl een lid der familie FröhlichFels een gevaarlijk schot in de longen kreeg. Verder werd nog een aantal Zigeuners meer of minder ernstig gewond. De daders zijn voor het grootste gedeelte gevlucht; de gendarmerie heeft echter een klopjacht op touw gezet. BERLIJN, 19 April. Hedenmorgen vroeg is de Bulgaarsche Minister-President en Minister van Buitenlandsche Zaken Moesjanof uit Lon den te Berlijn aangekomen. Zondag heeft Mussolini de tweede stad in de drooggelegde Pontijnsche moerassen, Sa- baudia, plechtig ingewijd. Hierboven een foto van het nieuwe stadhuis Op een tentoonstelling te Berlijn heeft men een stand ingericht, waar de cabine van den stuurman van de Zeppelin" in origineele grootte te zien is LONDEN, 19 April In een hoofdartikel, getiteld „De ineenstorting", schrijft de „Times", na een overzicht van den inhoud van de Duit sche nota en een samenvatting van de voor naamste argumenten der Fransche nota te hebben gegeven, dat het werkelijk onmogelijk is het Duitsche standpunt onverstandig te noe men. Mussolini heeft tegenover Eden opgemerkt, dat Hitler's voorstellen een bruikbare basis voor een overeenkomst konden zijn. Gedurende de jarenlange onderhandelingen der voorberei dende commissie der Ontwapeningsconferentie en vervolgens gedurende de conferentie zelf, heeft de eene Duitsche regeering na de andere er op gewacht, dat een algemeen ontwape ningsplan tot stand zou komen. Tenslotte heeft Duitschland uit volkomen begrijpelijk onge duld besloten zich althans van datgene te voorzien, wat het als geschikte verdedigings middelen beschouwde. Het valt ongetwijfeld te betreuren, dat Duitschland, zooals de Fransche nota verklaart, talrijke vliegvelden in de gedemilitariseerde zone heeft ingericht. Belangrijker is het echter, den blik voorwaarts te richten. De kwestie waar het om gaat, is of de Duitsche militaire voorbereidingen verder gaan dan de gerecht vaardigde eischen der nationale verdediging of niet. De „Morning Post" schrijft boven het Men schrijft ons uit Berlijn: Het zijn de slechtste vruchten niet, waar aan de wespen knagen. Wanneer het in den nationaal-socialistischen staat gebruikelijk ge worden is, het uitverkoren volk van Israël als minderwaardig te beschouwen en te behande len, dan kan ons zulks bevreemden en zelfs afstooten anderzijds moeten wij met de mo gelijkheid rekening houden, dat er tot zulk een merkwaardige wijziging van het publieke oordeel bepaalde redenen bestaan. Uit het feit, dat zich zoowel te Jeruzalem als te Ber lijn comité's gevormd hebben, welke de in vollen gang zijnde volksverhuizing organiseeren en zelfs deels financieel ondersteunen, valt af te leiden, dat de Joden, die in Duitschland zijn blijven wonen ook al valt er van een directe achtervolging niets meer te merken van de naaste toekomst geen heil verwachten. Persoonlijk ken ik beschaafde joodsche fa milies, welke na een tijdelijk oponthoud in het buitenland, naar Berlijn zijn terugge keerd; zij hebben zich in een ander gedeelte van de stad gevestigd en voelen zich hier vol komen op hun gemak. Anderen voelen zich door den boycot zoozeer in hun eer aangetast, dat zij Duitschland voorgoed verlaten hebben. Onder hen waren geleerden van internationale reputatie, geneesheeren met een uitgebreide praktijk; onder hen waren mannen, die den laatsten oorlog van den eersten tot den laat- sten dag hebben meegemaakt, hun borst was getooid met het IJzeren Kruis Eerste Klas en zij voelden het als een onverdiende vernedering, van overheidswege tot burgers van den twee den rang gedegradeerd te worden. Mij was ter oore gekomen, dat haast elke week een trein met joodsche landverhuizers de rijkshoofdstad verlaat en dus begaf ik mij op den aangegeven tijd naar den Anhalter Bahn- hof, om van zulk een volksverhuizing in minia tuur getuige te zijn. Van overheidswege wordt dit alles streng geheim gehouden, want men be schouwt het als een interne aangelegenheid, waarmede het buitenland niets te maken heeft. De dienstdoende spoorwegpolitie, stramme ke rels in donkerblauwe uniform, namen mij van het hoofd tot de voeten op en schenen het aller minst te waardeeren, dat ik een praatje met de door hen omsingelde „Auswanderer" ging maken. Deze overwegend jonge menschen, maakten op mij den indruk van een kudde schapen zonder herder, weerloos tegenover de hen achtervolgende wolven. Het zingen van af scheidsliederen is ten strengste verboden en de vrienden en verwanten, die hun uitgeleide aoen naar het beloofde land der vaderen, moe ten zich vlak voor de gereserveerde wagons op houden. „Met den trein gaan we tot Triest. Onder weg, in Leipzig en in Mtinchen, komen er nog een paar wagons met vluchtelingen, bij. Voor ons is het een uitkomst, dat we Duitschland kunnen verlaten. Hier vinden we toch geen werk, maar in Palestina zal. het ons allicht wat beter gaan. We zijn nog jong en vol hoop op een betere toekomst." Op een bank zie ik een ouden Jood met een langen grijzen baard zitten. Ik ga naar hem toe en vraag of hij ook meegaat? „Neen, helaas niet, ik ben te oud en oude menschen zijn daarginds al evenmin gewenscht als hier. Maar mijn kinderen gaan met dezen trein mee en ze hebben mijn zegen voor een betere toekomst." De vreugde van hen, die Berlijn verlaten, schijnt hun, die achterblijven, het afscheid te vergemakkelijken. Met schudt elkaar de hand, geeft pakjes met kleine verrassingen mee, be looft plechtig te zullen schrijven en bij het sluiten der wagondeuren komen de zakdoeken voor den dag, begint men te wuiven en roepen allen eendrachtig „Scholom! scholom! Vrede, vrede!" De stationspolitie vindt het welletjes, ver zoekt de achtergeblevenen het perron te ver laten en nu pas kan men velen van het gelaat lezen, hoezeer ze door het heengaan hunner naaste verwanten zijn aangegrepen. hoofdartikel over de jongste Fransche nota „Finis". Het blad onderschrijft het Fransche oordeel over de verhooging der Duitsche de fensie-begrooting en geeft toe, dat "net Degin- sel der gelijkheid Duitschland nu eenmaal is toegestaan, doordat practische uitvoering van dit beginsel of herbewapening van Duitschland of ontwapening der andere mogendheden be- teekent. Zoolang geen overeenstemming is be reikt, blijft Duitschland echter door het Ver drag van Versailles gebonden. De ontwapening en de ontwapeningsconferentie zijn dood. De tegenwoordige wereld is niet rijp om van de wapens te kunnen afzien. Het Duitschland van Hitler is voldoende bewijs voor deze opvatting. Wij zijn weer in dezelfde positie als van 1912 tot 1914 en moeten een herhaling van dezelfde fouten vermijden, wanneer wij dezelfde ramp vermijden willen. De socialistische „Daily Herald" schrijft, dat de Fransche nota aan alle directe besprekin gen over ontwapening een plotseling en on herroepelijk einde maakt. Thans is de moeilijk ste periode sedert het begin der ontwape ningsconferentie ontstaan. De „Daily Telegraph" schrijft o. a. in een hoofdartikel, dat de Fransche nota een groote teleurstelling is. Achter de hoffelijke zinswen dingen vindt men de verwerping van alle plan nen voor begrenzing der bewapening, waar voor de Britsche en de Italiaansche regeering gewerkt hebben. Wanneer Frankrijk definitief besloten is zijn koers te blijven volgen, heeft Engeland de vrij heid alle maatregelen te treffen, die het voor zijn eigen rust noodzakelijk acht. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat het Brit sche kabinet in zijn zitting van gisteren nog niet in staat was zich met de jongste Fransche nota bezig te houden, aangezien er geen tijd was geweest de Ministers van tevoren den tekst te doen kennen. Later hebben Sir John Simon, Eden en eenige deskundigen van het Foreign Office de nota bestudeerd. Alvorens het geheele kabinet bijeen zal worden geroepen, zal de ontwapeningscommissie uit het kabinet de nota nogmaals uitvoerig bestudeeren. De komende besluiten zijn van het grootste be lang. Het standpunt van de Italiaansche en ook van de Belgische regeering wordt met. groote spanning tegemoet gezien. Klaarblijke lijk is Rome bereid een nieuwe bemiddelings poging tusschen Frankrijk en Duitschland te doen. De Italiaansche onderstaatssecretaris Suvich, die morgen te Londen verwacht wordt, zal waarschijnlijk de Britsche regeering mede deelingen in die richting kunnen doen. In Britsche kringen ziet men natuurlijk ook de volgende zitting van het Bureau der Ontwape ningsconferentie op 30 April en in het bij zonder het weer bijeenkomen van de algemeene commissie op 23 Mei a.s. met groote spanning tegemoet. PARIJS, 19 April. De Fransche ochtendbladen geven voor een deel een gelijkluidend commen taar op de Fransche nota, dat zeer waarschijn lijk de meening van de officieele Fransche in stanties weergeeft. Volgens dit commentaar be staan er vier mogelijkheden: 1. Een algemeene ontwapening, zooals dat het oorspronkelijke doel der Ontwapeningscon ferentie was. Dit doel is door de door Duitsch land met schending der verdragen begonnen be wapening onbereikbaar geworden. 2. Vermindering van leger-effectieven en materiaal der door de verdragen niet ontwa pende mogendheden, verbonden met een zekere, Duitschland toegestane verhooging van effec tieven en materiaal. Dit voorstel, dat was opge nomen in het Engelsche plan van 29 Januari, heeft Frankrijk op 17 Maart afgewezen. 3. Frankrijk zou een gedeeltelijke bewape ning van Duitschland kunnen aanvaarden. Men zou echter van Frankrijk geen vermindering der bewapening kunnen verlangen. -Dit was de in houd van het Italiaansche memorandum. 4. Frankrijk wijst de legaliseering der ge heime bewapening van Duitschland af. Dit was de inhoud van de Fransche nota van eergiste ren. PRAAG, 19 April (Reuter) Het „Prager Ta- geblatt" bericht, dat binnenkort 350 Oostenrijk sche Schutzbund-leden die na de onderdrukking van den. opstand in Oostenrijk naar Tsjecho- Slowakije zijn gevlucht, naar Sovjet-Rusland zullen vertrekken. De Sovjet-vertegenwoordiger te Praag zou de principieele toestemming der Sovjet-regeering tot immigratie dezer lieden in Rusland hebben bewerkstelligd. Ernstige ongeregeldheden te Kopenhagen; po litie verwond bij botsing met communisten Streng vei bod voor katholieken om aan de „Mensur" deel te nemen. Oostenrijks nieuwe grondwet gereed; Bonds president zal door burgemeesters gekozen wor den. De actie tegen de katholieke pers in Duitsch land; redactie van een kath. dagblad te Mann heim gearresteerd. De windhoos boven ons land. Kap van een in aanbouw zijnde kerk te Mook opgelicht. De schrijfwijze der Nederlandsche taal. Verslag van de spelling-commissie. Instelling van een Landbouw-Crisisfoi, Smokkel drama nabij Bergen-op-Zoom De „Oehoe" naar Indië vertrokken. Pater Rizzerius Remmen O. F. M. t O KOPENHAGEN, 19 April (Reuter) Gister avond is net te Kopenhagen tot ernstige on- geregeldheaen gekomen. In een park in het oosten der stad hield, on danks het verbod van de politie, de revolution- naire vakvereenigings-oppositie een meeting, waaraan cngeveer 4000 personen deelnamen. Even na den aavang der bijeenkomst arriveer den zes politie-afdeelingen, alsmede bereden politie, welke de menigte verspreidde. De com mandant der bereden politie werd, evenals een der bereden agenten, daarbij door een steen ernstig aan het hoofd gewond. Een vaifc beiden stortte bewusteloos van zijn paard. Ook de paarden werden met stokken en steeuen mis handeld. Er werden den dieren fietsen voor ae oeenen geworpen. In de navenwjjken verzamelden zich in den loop van den avond onophoudelijk groote men- schenmassa's, hetgeen voortdurend aanleiding gaf tot scherp optreden der politie. Hier en daar werden door de betoogers barricades op geworpen, die door de politie uit den weg wer den geruimd. Tegen negen uur 's avonds scheen de politie den toestand overal weer meestei te zijn. Tegen de communistische revolutionnane vakvereenigingsoppositie, die bij stakiugsonlus- ten steeds de leiding heeft, is op last van den hoofdcommissaris van politie te Kopenhagen een onderzoek ingesteld. Naar uit Esbjerg wordt gemeld, nebben ae vakvereenigingen in deze plaats gisteravonc besloten na afloop van de 24-urige aigemeene staking heden den arbeid weer te nervatten. Twaalf visschersbooten, die Woensdagmor gen zijn fcinnengeloopen. hebben tengevolge van de staking hun lading niet kunnen lossen. In een vergadering van matrozen werd met 529 tegen 405 stemmen besloten, de staking der zeelieden voort te zetten. Intusschen is de bont- van stokers failliet verklaard. REVAL, 18 April. (Reuter) Naar uit Moskou gemeld wordt, is aldaar groot opzien verwekt door de verklaringen van het Japansch Minis terie van Buitenlandsche Zaken. Japan heeft, zoo zegt men, eindelijk zijn kaarten epen op tafel geworpen. De Japansche politiek neemt een uiterst agressief karakter aan. Onder der gelijke omstandigheden zal het voor Rusland meer dan moeilijk zijn om met Japan tot over eenstemming te komen. In Chineesche kringen gelooft men, naar uit Nanking wordt bericht, dat de Japansche uit latingen als een oorlogsdreiging opgevat mogen worden en dat zij in elk geval voor het behoud van den vrede weinig dienstig zijn. In Chinee sche diplomatieke kringen legt men er den na druk op, dat onder geen voorwaarde van een verandering der omstandigheden in China sprake kan zijn. China is er veel meer toe ge neigd van Japan te eischen, dat het de Chi neesche souvereiniteit erkent en zijn troepen eindelijk terugtrekt. Stand op Donderdag 1 n.m.: 752 Vorig stand: 748.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1