T oegejuichte begrooting Prikkeldraad De schrijfwijze van onze taal Volslagen verval HET COMPROMIS God Odin DONDERDAG 19 APRIL 1934 Ook in Hyde Park geniet men van de bloeiende narcissen Economie der tevreden heid Moet Barbertje hangen? Het Amerikaansche protestantisme Dezelfde gedragslijn in Vlaanderen? Waardeer Uw gezondheid tijdig. De windhoos boven ons land Kap van een in aanbouw zijnde kerk opgelicht DE IJKWET VEROUDERD PATER R. REMMEN O.F.M. t Getroffen door een beroerte De macht der Kerk MINISTER COLIJN BELEEDIGD INVOERRECHT OP THEE WERKLOOZEN ONTEVREDEN De onweders der laatste dagen Padang en het luchtverkeer Smokkelaar gedood HET DRAMA TE REEUWIJK De schietpartij te Blerick Academische examens Uit het buitenland is ook over ónze grenzen de economische misère ge komen, elk teeken van herstel en opleving daar brengt ook weer wat opti misme in onze verwachtingen hier. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren de begroo ting herhaaldelijk langdurig toegejuicht Want de Minister van Financiën N. Cham berlain teekende verheugende aspecten af. Tegen het komend jaar wordt een feno menaal batig saldo verwacht, en het En gelsche volk kan zich overgeven aan het gevoel, „dat het ergste voorbij is". Al legde de Labour-vertegenwoordiger de verlaging der inkomsten-belasting met 10 pCt. een beetje kribbig uit, de onafhan kelijke socialist Maxton dankte den kan selier van de schatkist oprecht en zonder eenig voorbehoud voor het volledig herstel der werkloosheidsuitkeeringen op den ouden grondslag. Want de Engelsche re geering was van oordeel geweest, dat thans, bij het even beter worden van den toestand, allereerst de druk moest worden Verlicht op de bevolkingsklassen, die door het crisisjaar 1931 het zwaarst waren ge troffen. De tijdelijke maatregelen der loon- en sa lariskortingen op de ambtenaren en den werkloozensteun werden daarom ingetrok ken. Geen betere economie dan de economie der tevredenheid. Zij is de beschermster van orde, rust, welvaart en geeft de geluk kigste kansen aan de ontwikkeling der volkskrachten. Wij verkeeren niet in dezelfde economi sche en financieele positie als Engeland. Maar midden in de crisis mogen toch zekere grenzen van bescherming der zwaksten niet overdreven worden. In Twente wordt de steunnorm van 13 tot 11 teruggebracht. De kindertoeslag is verminderd van 1.50 per kind tot 1.20 per kind, terwijl de grens van den huur- toeslag, die op 3.50 was bepaald, tot 3 is verlaagd. De nieuwe regeling beteekent een gemiddelde verlaging van ruim 10 pCt. Ondanks een geringe steun-verbetering voor sommigen wordt het leven voor de minst-draagkrachtigen er alles behalve beter op. Indien de regeering kon beslui ten, de verlaging van den kindertoeslag reeds nu voor een belangrijk gedeelte on gedaan te maken, zou zij een redelijk even wicht in de ondersteuning brengen. Het is waar, dat de agiteerende S. D. A. P. en N. V. V. de beslissingen in deze politiek hebben vergiftigd. Maar zonder zich aan de Hetze en den uitleg van een nieuwe cor rectie te storen, zou de regeering met een herziening in den aangegeven zin onge twijfeld de economie der tevredenheid be oefenen in afwachting van de betere tij den, dat ze ook in ons land het Engelsche voorbeeld kan volgen. Het heeft jaren geduurd, voor het zoover was, maar eindelijk is er nu een advies tot afschaffing van den vrijwilligen landstorm, dus het voor-oefe ningsinstituut. Voor- en tegenstanders heb ben jaren gestreden, omdat het beroeps kader het liefst de geheele opleiding in de kazerne had en thans is betrekkelijk nog onverwachts de commissie-Idenburg gekomen met een aanbeveling tot ophef fing van het instituut, op grond van be zuiniging, al worden er dan ook nog enkele andere bezwaren aangevoerd, om het bezuinigingsmotief nog wat meer kracht te geven. Het is te begrijpen, dat een deel van het beroepskader zijn vreugde daarover nau welijks kan temperen, want er is nu een kans, dat Barbertje hangen zal. De tegenstanders weten van het insti tuut geen goed woord te zeggen. In de ver- eeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap waar de vorige week het rap- port-Idenburg besproken is, noemde de spreker het zelfs den kanker, die aan ons leger knaagt. Men moet wel een barbaar zijn om als de gelegenheid zich voordoet om het leger van zoo'n vreeselijke ziekte, als den kanker te genezen, zich daartegen te verzetten. Toch zal verzet niet uitblij ven, want het geldt hier geen kanker. De geneesheeren zijn het er lang niet over eens, wat de een kanker noemt, acht de ander een zegen, een heilzaam middel tot behoud van een weermacht, wortelend in het volk. De diagnose is waardeloos; immers waar de deskundigen zoo tegenover elkander staan, daar zal niemand zich onderwerpen aan een operatie, waarbij niet vast staat, dat het kanker is en men dus kans loopt er het leven bij te verliezen. Voor de hand liggend is het nu eenmaal, dat nu de commissie-Idenburg, die op zooveel andere punten fel bestreden wordt, dit advies heeft gegeven, de strijd opnieuw ontbrand is en dat er gezocht wordt naar nieuwe argumenten om de opheffing er door te krijgen. In dit opzicht heeft „Het Vaderland" iets gevonden, dat tot heden nog niet veel ver nomen is. In het avondblad van 13 dezer lezen we dat de vooroefeningen oorzaak zijn, dat de opleiding in de kazerne gedu rende de eerste vier maanden vertraagd moet worden, opdat deze niet te veel vóór komt bij die der vooroefeningen. Als dat waar is (maar we gelooven er niets van) dan heeft het leger in de achter ons lig gende jaren schromelijk zijn plicht ver zaakt. Uit geen enkel oefeningsprogram blijkt, dat de opleiding vertraagd wordt. Het tegendeel is het geval, want men poogt de dienstplichtigen zoo ver mogelijk te brengen, en de grootste tegenstanders van het instituut moeten toegeven, dat de voorgeoefenden theoretisch in alle geval veel verder zijn. Als men de opleiding moest vertragen, dan had daar toch zeker gebruik van moeten worden gemaakt om te zorgen, dat de in de kazerne opgeleide dienstplichtigen in theoretische kennis niet achter stonden. De zaak moet wel heel zwak staan, als dergelijke argumen ten worden gebruikt; het schijnt dat Bar bertje moet hangen, maar dit verontrust ons niet; het zal niet gaan. Barbertje is niet schuldig aan de grootere uitgaven voor de defensie. Het aantal van hen, dat onder het beroepskader, dat over tuigd is van het nut der vooroefeningen en van het feit, dat dit instituut uitste kende soldaten levert, zooals de minister in de Eerste Kamer verklaarde, neemt voortdurend toe. Vandaar dat Barbertje zal kunnen rekenen op krachtige verdedigers, die van zijn onschuld en zijn werk in het belang van de defensie overtuigd zijn en die deze verdediging met vuur zullen voe ren, wetende dat er nog rechters in Den Haag zijn. In Amerika, het land, waar het protes- tantsche sectewezen weliger dan elders ter wereld groeit; waar ieder avontu rier met een langen baard kans op succes heeft met het stichten van een nieuwen „godsdienst" of met het aannemen van pro fetische allures; in het werelddeel dat het zelfs den katholieken moeilijk maakt te le ven volgens de geboden der natuurlijke mo raai getuige de klachten over de geboor tebeperking onder onze geloofsgenooten in de grootsteden in Amerika dan heeft een zekere professor Betts een onderzoek inge steld naar de overblijfselen van 't authen tieke christendom onder de protestantsche predikanten te Chicago. Uit de antwoorden, die hij van ruim 1000 hunner binnenkreeg, bleek: dat 56 pet. niet meer geloofde aan een duivel, en dat in een land, door welks ge schiedenis als een bloedroode draad de manipulaties der milliardairs héén loopt, en in de stad van een Al Capone; dat vervolgens 26 pet. de godheid van Christus loochende; vermoedelijk om des te geruster te kunnen knielen voor den dollar; dat 39 pet. geen laatste oordeel vreest; hoe kan dat haast anders in het land, dat intenser dan eenig ander de uiterste geluk zaligheid van den mensch op aa r d e ver wacht? dat, geheel in dienzelfden geest van aard- sche heilsverwachting, 41 pet. het bestaan van een hemel en 80 pet. het bestaan van een hel afwijst. Naast het katholicisme, dat één blijft in zijn leer, en dat nu in den tijd van nood langzaam tot sterke sociale activiteit ontwaakt, toont het protestantisme steeds duidelijker de trekken van het meest vol slagen verval. Het einde, dat reeds in de kiem van zijn ontstaan lag. In de zonde van zijn oorsprong. De spelling-commissie bepleit invoering der nieuwe rege ling op de scholen in September 1934 Zooeven is het tweede nummer van de „Me- dedeelingen" verschenen. Het tweede nummer van de „Mededeelingen" bevat o.m. het verslag van de Spelling-com missie, waaruit we het volgende overnemen. (Dat verslag is in de voorgestelde nieuwe spelling geschreven). Op voorstel van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nam de Minister raad in September 1933 het besluit te zullen trachten, door het stellen van regelen van overheidswege een einde te maken aan de wanorde, welke in de schrijfwijze van de Ne derlandse taal heerst. Om daartoe te geraken achtte de Minister het wenselijk een kleine commissie bijeen te roepen ten einde te kmen tot een compromis. Het aanvaarden van het lidmaatschap dezer commissie zou in zich sluiten de bereidheid om tot een compromis mede te werken. De Minis ter zou de commissie persoonlijk presideeren. De commissie is bij haar beraadslagingen uit gegaan van de regels der Vereniging tot ver eenvoudiging van onze spelling en heeft er naar gestreefd te komen tot een aannemelijk compromis tusschen deze regels en die van de spelling en buiging naar De Vries en Te Winkel. Het verkregen resultaat volgt hieronder. De regels, die verandering brengen in het stelsel van De Vries en Te Winkel, alsmede de uit zonderingen op die regels, zijn vet gedrukt. 1 De e wordt aan het eind van open letter- (Ingezonden Mededeeling) Neem de kleine zorgen, die noodig zijn om gezond te zijn en geaond te blijven, tijdig in acht! Zorg, bijvoorbeeld, ook voor een geregelden stoelgang! Gebruik ISTTZIN-TABLETTEN, die prompt werken, zonder den darm of de nieren te schaden. Woensdag woedde boven Nijmegen en om geving een windhoos. Boven de stad werd weinig schade aangericht. In de omgeving wer den eenige boomen door windschokken geknakt. Erger woedde de storm te Mook bij Nijmegen, waar de kap van de in aanbouw zijnde kerk der Passionisten door den wind werd wegge slagen. Van de arbeiders werd één zeer ern stig en zijn vier anderen licht gewond. De materieele schade voor den aannemer is groot. In de Laan van Poot te Den Haag is Woens dagmiddag tijdens een windhoos de 33-jarige granietwerker L. Z. uit de Delagoastraat met dak en al van een huis gewaaid. Gelukkig kwam de man er betrekkelijk goed af. Hij bekwam een gekneusden enkel en rug en werd opge nomen in het Roode Kruis-ziekenhuis. Nieuwe regeling betreffende de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen Ingediend is een wetsontwerp van bovenge noemde strekking. De toelichting wijst erop, dat de „IJkwet" niet meer voldoet aan de eischen, welke in het licht van de huidige op vattingen en behoeften mogen worden gesteld. Zij is verouderd. Allerlei oude benamingen ko men er nog in voor, die verwarring stichten. Er zijn in den handel gebracht tal van meet- en weegwerktuigen, die welhaast onontbeerlijk zijn, doch die buiten de IJkwet vallen. Ook kan het voorkomen, dat iemand, die op den openbaren weg ter afweging van aardappelen en groen ten voor den verkoop gebruik maakte van een busje spersieboonen, door ons hoogste rechts college van rechtsvervolging moest worden ont slagen. Ook in vergelijking met het buitenland is de Nederlandsche IJkwetgeving in den loop der jaren belangrijk ten achter gekomen. Zoo is Nederland één der weinige landen, waar overheidstoezicht op benzinepompen en weeg werktuigen geheel ontbreekt. Een geheel nieu we IJkwet, die verdere overheidscontrole brengt, lijkt de regeering de beste oplossing. Het on derhavige wetsontwerp heeft die strekking. Het ontwerp geeft in de eerste plaats een re geling betreffende de grondslagen van maat en gewicht en de in Nederland als geldig er kende aanduidingen. Verder zijn er bepalingen met betrekking tot de stoffelijke voorwerpen, welke een maat- of gewichtsaanduiding dra gen, de keuring, den dienst van het ijkwezen en strafbepalingen. Dinsdagavond, toen de gardiaan van het St. Antoniusklooster der Paters Franciscanen te Blijerheide, Pater Rizzerius Remmen zich te midden van confraters bevond, kreeg hij een beroerte. Nog denzelfden avond werd hij van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en Woensdagavond is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De thans ontslapene werd geboren te Megen (N.-B.) en bereikte den leeftijd van zestig jaren. Zaterdag zal de overledene worden begraven. grepen niet verdubbeld. Men spelt dus, benen, delen, lenen, leraar, teken, enz. De ee blijft echter, ter onderscheiding van de klank in de, me, ze, e.c. aan het einde van een woord, b.v. gedwee, mee, twee, vee, zee, enz., alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op -ee als: meeleven, meewarig, twee de, in tweeën, veevoeder, zeetje, zeeën, zee schip. Voorts bluft ee in de achtervoegsels -eelen en eeren, b.v. kanteelen, krakeelen, toneelen, houw- eelen, abeelen, boudeeren, halveeren, hantee- ren, regeeren, alsook in de afleidingen van de hiermede gevormde woorden als: hanteering, regeering. 2 De o wordt aan het einde van open letter grepen niet verdubbeld. Men spelt dus: bomen, boze, broden, dromen, kopen, ogen, oren, sto ten, stro, vlo, zo, stropop, zodanig; maar strootje, Catootje, enz. De oo blfjft echter vóór ch in goochelen, goo chem, loochenen. 3 Voor de spelling ie-i (beziën, neuriën naast drieën, knieën) blijft de regel van De Vries en Te Winkel onveranderd gelden. Daar deze regel grotendeels betrekking heeft op bastaardwoor den (fabrieken fabrikant, genieën ma liën), zü verder verwezen naar 7. Over het achtervoegsel -isch zie onder 5. 4 De door de Vereniging tot vereenvoudi ging van onze spelling verlangde schrijfwijze -lik(s) is niet aanvaard. Men blijft schrijven: -lijk(s) in behaaglijk, sierlijk; jaarlijks(e); mo gelijke, vergemakkelijking, enz. 5 Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt, dus in schaven, schip, schoen, schrikken, verschonen, opschuiven, enz. Daarentegen schrijft men: mens mensen, vis, vissen, kikvors, wensen, tussen, preuts, trots (bijv. naamw.), neteldoeks, lakens (bijv. naamw.). Het grotendeels kunstmatige onderscheid tussen adjectief met en adverbium zonder ch vervalt dus: dagelijks, wekelijks, ras. Men zal schrijven, Venlose, Venloos, Bredase, Bredaas, weergase jongen. Uitzondering: het achtervoegsel -isch in lo gisch, practisch, tragisch, enz. behoudt de thans gangbare spelling. Men schrijft dus: Duits, En gels, maar Pruisisch, Russisch, eventueel Ar- menisch naast Armeens; in verbogen vorm: komische, tragische, Russische, enz. T ussenletters 6 Ten aanzien van het gebruik der z.g. „tus senletters" n en s in samenstellingen als besse- boom bessensap, hondekar hondenbrood, kippenhok, schapebout schapenmelk, tijdsbe paling tijdaanwijzing tijdsein, handel(s) maatschappij, mansnaam manslag man nenwoord, zün geen algemeen geldende regels te geven. De naaste toekomst voor de Duitsche Kerk is donker, schrijft de Chr. Historische „Ne derlander". „Dat de R. K. Kerk, met haar machtige in ternationale organisatie, sterk staat in zulk een tijd, is men zich in Duitschland ook bewust", laat het blad hierop volgen. Inderdaad. Maar het is niet alleen, noch in de eerste plaats haar machtige internationale organisatie welke de Katholieke Kerk sterk doet staan. Het is haar leer, haar eenheid, de steenrots, waarop zij is gebouwd, waardoor zij, niet slechts in dezen tijd, maar in alle tijden sterk staat en onwrikbaar blijft. De gansche geschiedenis van het Christen dom is daar, om het te bewijzen. P. S. Nieuwe aanklacht tegen „De Tribune" De felroode „Tribune" krijgt het niet gemak kelijk. Thans is weer een vervolging tegen het blad ingesteld wegens beleediging van den minis ter-president, dr. H. Colijn. De communist de Leeuw zal zich op 27 April te verantwoorden hebben, omdat hij een voor den minister beleedigenden brief van een arbeider met commentaaar voorzien, in het blad had doen opnemen. Verlaging te verwachten? Naar „De Telegraaf" verneemt, is spoedig de indiening bij de Tweede Kamer te verwach ten van het wetsontwerp tot technische her ziening van het tarief der invoerrechten. Het ontwerp is gereed en thans 'j den Raad van State in onderzoek. Het zal, zijn wy wel inge licht, o.m. bevatten een verlaging der invoer rechten op thee, met welke verlaging een ver betering der positie van de Indische theecul tures wordt beoogd. Rustige demonstratie te Alphen aan den Rijn De demonstratie van steuntrekkenden tegen het systeem van contra-prestatie te Alphen a. d. Rijn heeft een zeer rustig verloop gehad. Er waren uitgebreide politie-maatregelen ge nomen. Het plaatselijk politiecorps was ver sterkt door vele rijksveldwachters en gemeente- Daarom zal een zo nauw mogelijk bü de be staande regeling aansluitende Woordenlijst door een van Regeeringswege te benoemen commissie moeten worden opgesteld. Het is te voorzien, dat deze Woordenlijst niet zelden tweeërlei schrijf wijze zal toelaten, al of niet met voorkeur voor één van beide. Zolang de nieuwe Woordenlijst niet tot stand gekomen is, houde men zich in dit opzicht aan de Woordenlijst voor de spelling naar De Vries en Te Winkel. 7 Ook voor de schrijfwijze van bastaard woorden zal de Woordenlijst de norm moeten aangeven. In de opeenvolgende drukken van deze Woordenlijst zal de spelling moeten weer spiegelen, maar niet vooruit lopen op, de ge leidelijke vernederlandsing van het vreemde woord, gelijk ook de Woordenlijst voor de spel ling naar De Vries en Te Winkel heeft gedaan. Men zal daarbij dus conservatief te werk moe ten gaan en niet door te radicale vernederland sing het traditioneele beeld van deze vaak in ternationale woorden te zeer aantasten. In afwachting van de nieuwe Woordenlijst blijft de schrijfwijze van de bestaande Woor denlijst gehandhaafd. De naamvalsuitgang n De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voor naamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt niet meer geschreven. Men schrijft dus: met prijzenswaardige moed; in de zevende hemel; op die mooie zomermor gen hebben wij onze eerste tocht gemaakt; op de stoel van de voorzitter, in de blauwe auto van de dokter. 1) 1) Prof. Van Ginneken wenst uitdrukkelijk te zien vastgelegd, dat hij voor het algeheel ver vallen van de naamvals -n de verantwoorde lijkheid niet wenst te aanvaarden). Dit geldt niet voor oude, versteende, naam valsvormen in staande uitdrukkingen als: met dien verstande, uit dien hoofde, te mijnen huize, uit den boze, e.a. Deze zijn te vergelij ken met in der minne, in dier voege, te goeder trouw, te gelegener tijd, waarin ook oude, over- rigens niet meer gebruikelijke, naamvalsvormen voortleven. In enkele gevallen zal twijfel kunnen bestaan, of de n al of niet tot werkelijke taal behoort. Zo zullen sommigen in uitdrukkingen als voor den dag, den boer op, op den duur de n niet willen missen, en er is niet het minste be zwaar tegen, dat zij de uitgang blijven schrijven. Tot deze twijfelachtige gevallen kan ook de adresformule Den Heer worden gere kend. Literaire kunstenaars, die de n in de voor dracht van hun werk wensen te horen, zullen deze natuurlijk ook in de spelling handhaven. Geografische namen De spelling van Nederlandse geografische na- politie uit Gouda, die de wachthuisjes bij de bruggen bezet hielden, die tot de gemeente toe gang geven; eveneens werd een wakend oog gehouden bij de werken, waaraan steuntrek kenden arbeidden. Een deputatie van steuntrekkenden werd door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, ten gemeentehuize ontvangen. De deputatie ver zocht het contra-prestatie-systeem te vervan gen door de werkverschaffingsregeling, zooals het N. V. V. voorstaat, of althans de regeling toe t« passen, als de Minister van Sociale Zaken heeft ontworpen. De burgemeester heeft toegezegd dit in het college van B. en W. te bespreken. Het politie-toezicht is ingetrokken. In de laatste dagen heeft zich een weerstoe- stand ontwikkeld waarbij zich tal van onweers buien over een uitgebreid gebied hebben ontlast. Over Noordwest-Europa lag een groote depres sie en de kleine z. g. randstoringen hebben daarbij aanleiding gegeven tot een grillig ver loop der weersgesteldheid en een zomerachtig slot aan een periode van abnormaal warm weer. Reeds Maandagavond begonnen zich hier en daar zwakke buien te ontwikkelen. Dinsdag wer den zfj krachtiger en viel er veel regen en ont lastten zich zwaardere onweersbuien. Woensdag culmineerde de admosferische activiteit in twee zware frontbuien, die in den namiddag over een groot gebied trokken, door een stormachtigen windstoot, die minuten lang aanhield, werden ingeleid en die vooral wat betreft de tweede bui door talrijke electrische ontladingen werden ver gezeld. Merkwaardig was hierbij vooral de zwa re inleidende windstoot. Wanneer men daar bij gedacht heeft aan een windhoos, dan heeft men een verkeerde benaming aan het ver schijnsel gegeven omdat een windhoos volgens de opvatting der meteorologen een stormach tige wervelwind rondom de vertikale as is en bü deze buien een horizontale wind over een breed front gewaaid heeft. Als algemeene en diepere oorzaak van den omslag van het weer en de vorming der buien moeten de scherpe temperatuurstegenstellin- gen genoemd worden tusschen het Westelijk gedeelte van Europa met lage temperatuur en het vasteland met warm weer. Evenals n de tijden van de échte midzomersche zoogenaamde frontbuien leidt de aanwezigheid van een zeer warme luchtmassa naast een koude tot een algemeene verstoring van het evenwicht en een groote atmosferische activiteit over een groot gebied en met deze buien zijn wij als het ware midden in den zo mer verplaatst geworden. (Nadruk verboden). PADANG, 18 April. (ANETA). De Directeur van de K. L. M. de heer Plesman, heeft een conferentie gehad met particulieren te Pa dang over de mogelijkheid van een luchtver- binding met Padang. De heer Plesman gaf den particulieren in overweging den aanleg van een vliegveld te entameeren. men, voor zover daarvoor een vaste schrijfwijze bestaat, ondergaat voorlopig geen wijziging. Het is de commissie gebleken, dat de Vereni ging tot de vereenvoudiging haar propaganda zal staken, indien haar regels betreffende de e en o, de sch en de verbuigings -n door de Regeering worden overgenomen. Men mag aan nemen, dat de in het compromis neergelegde uitzonderingen op de regels aangaande e, o en sch in deze beslissing geen verandering zul len brengen. De commissie heeft het nodig geacht, zich er van te vergewissen, in hoever dit samenstel van regelen aannemelijk zal zijn in de kringen van wetenschap en onderwijs in België. Uit het dienaangaande ingestelde onderzoek is gebleken, dat de leden van het bestuur der Zuidnederlandse vereniging voor spellingvereen voudiging, op 9 Januari 1934 in vergadering bij een, allen hoogleraar of oud-hoogleraar aan Belgische universiteiten, de verklaring hebben afgelegd, dat zij zich met de bovenstaande conclusies kunnen verenigen en dat zü bereid zün, de invoering van deze spelling in ambte- lük gebruik en bij het onderwüs te bevorderen. Verder is uit een bespreking op 10 Januari met een commissie uit de Verbeteringsraad (d.i. wat hier te lande de Onderwijsraad is) geble ken, dat ook deze commissie met het compro mis meegaat, al gaf zij er de voorkeur aan, dat t.a.v. een enkel punt verder zou worden gegaan. Maar zü is van mening, dat in elk geval op eenheid met de Nederlandse regeling aange stuurd zou moeten worden. Zü besloot om, zo dra in Nederland de beslissing genomen is, er bü de Belgische minister van Onderwijs op aan te dringen, dezelfde gedragshjn te volgen. De commissie stelt zich voor, dat de nieuwe schrijfwüze zo spoedig mogelijk zal worden voorgeschreven voor alle stukken, die van de Regeering uitgaan, en dat zü bü het begin van de cursus, die met September 1934 begint, wordt ingevoerd op alle scholen, waarvoor de Regee ring bevoegdheid heeft dit voor te schrijven. Men mag aannemen, dat, wanneer de Regee ring met haar ambtelijke stukken voorgaat, de andere overheidsorganen zich daarbij zullen aansluiten. Hetzelfde mag worden verwacht van de pers. Ook kan er op worden gerekend, dat de over grote meerderheid ook van die scholen, waar voor de nieuwe regels niet kunnen worden voor geschreven, zich spoedig daarnaar zal richten. Aangenomen mag worden, dat de Regeering in staat zal zün te voorkomen, dat het invoe ren van de nieuwe spelling voor het onderwüs te grote kosten met zich zal brengen. Een weinig bescheiden correspondent van het Parijsche weekblad „Can- dide", de heer Iwan Bjarne, heeft een persbezoek gebracht bij de familie Pfann- kuchen te Doorn, waar ds. Pfannkuchen fungeert als hofprediker van den voorma- ligen Duitschen keizer Wilhelm II. Ofschoon de interviewer veel te particuliere mede deelingen doet over het leven van eerbied waardige menschen, die vermoedelijk geheel argeloos den journalistieken bezoeker ont vingen, willen wij toch een typeerend staaltje uit zijn verslag aanhalen, omdat het zoo duidelijk de ontaarding van een moderne geestesgesteldheid tot positieve afgoderij teekent. De gastheer, geloovig protestant, noodigt zijn bezoeker uit, hem te volgen naar een vertrek van de woning „waar hij zien zal, hoever Hitier de jeugd weet te brengen." De verslaggever verhaalt: Met eenige moeite verheft zich dominee Pfannkuchen van de diner-tafel en brengt mij naar de kamer van zijn drie oudste zonen. Op den drempel blijft hij staan en noodigt nuj uit een plaat te bekijken, die aan den muur is opgehangen. Bij het beküken dezer gravure, herinner ik mij de geschiedenis der Noorman nen en nu begin ik te begrijpen: de Godheid, die ik daar zie neergezeten op een hoogen zetel is de strenge Odin met het ééne oog. Nu....? vroeg ik aan den vader. Maar hij was heengegaan en op de plaats, waar hij stond, zag ik nu zijn vrouw, die mü antwoordde: Het is Odin, volgens de meening van onzen oudsten zoon, de eenige God, die waardig is, de God der Germanen te zijn. Mün zoon staat hierin lang niet alleen ze zün met tientallen, duizendtallen, die evenals hü hun gebeden richten tot Odin. Maar dat zijn kinderspelen! Waarachtig niet! Ga naar het Duitsche platteland en de bergen van Thüringen; ge zult heele dorpen in aanbidding vinden neerge knield voor de oude Germaansche goden. Deze godsdienst openbaart er zich met luister! In de kerken komt geen mensch. Daarentegen vormen honderden inwoners een grooten kring om de heidensche feestvuren. Het „Walhala" heeft den hemel vervangen, waar de Ariërs immers het risico zouden loopen, joden, negers en Katholieken te ontmoeten Tot zoover het verslag uit „Candide". Laten we een flink percentage overdrijving veronderstellen, hetwelk wij op rekening schuiven van Fransch chauvinisme en journalistieke sensatiezucht; dan blijft er toch nog het simpele feit over, dat heden ten dage jonge lieden bewust den rug toe- keeren aan het Christendom en veertien eeuwen beschaving, teneinde weer Wodan- dienaar te worden. Tot wellicht een of andere Tacitus dezen volksstam ontdekt en de Latijnsche cultuur verrijkt met een mooi boek over hun afwijkende zeden! Zijn lijk veel later pas gevonden Woensdagavond laat is de dertig-jarige ge huwde arbeider M. Withagen uit Bergen-op- Zoom per rüwiel naar de grens gereden. Nadat hij aldaar twee K.G. suiker in ontvangst had genomen, ontmoette hü op den terugtocht eenige surveilleerende kommiezen. W. sloeg op de vlucht, doch werd door een kogel ge troffen. Daarna is hü nog eenige honderden meters doorgeloopen, zoodat de kommiezen hem uit het oog verloren. De man was inmiddels in elkaar gezakt en na korten rijd overleden. Zün lijk werd heden morgen om zeven uur in de bosschen gevon den. Hü was gehuwd en vader van twee kin deren. Het parket van Breda is met het gebeurde in kennis gesteld. Verklaringen van een visscher Een visscher, wonende aan den Laerdük te Reeuwijk, heeft verklaard in het vorig najaar driemaal een jongeman, gekleed in een regen jas, op de plaats waar nu het hjk werd ge vonden, in de morgenuren te hebben zien stil staan. Het bezoek van den jongen had plaats op drie achtereenvolgende dagen. De visscher had hem slechts van achteren gezien- Op de vraag van den burgemeester van Reeu wijk, waarom hü deze verklaring niet eerder had afgelegd, antwoordde de visscher, geen kranten te lezen en geen radio te bezitten. Men had hem pas nu verteld, dat hü goed deed zün mededeelingen te doen. Toen hem een portret van den overledene werd getoond, kon hü in hem, zooals büna van zelf spreekt, niet den door hem op den Laerdük aangetroffen wandelaar herkennen. Evenmin wist hü precies te zeggen, wanneer hü den jongeman gezien had. Dit kon November, maar ook wel December zün. Burgemeester Lucasse deelde ons nog mede, dat deze visscher ook dingen had verklaard, die bleken onjuist te zijn, zoodat aan zün mededee lingen niet veel waarde gehecht kan worden. Eveneens vertelde ons de burgemeester, dat het dreggen in den 's Gravenkoopschen plas is gestaakt. Het dreggen, dat in den geheele plas is geschied, heeft geen resultaten opgeleverd. De hoop de fiets van den overledene op te halen bleek üdel. In den toestand van het achttienjarige meisje B. T. te Blerick, dat bü de schietpartij Maandag avond ernstig werd gewond, is thans eenige ver betering ingetreden. De kogel is uit het lichaam verwijderd. LEIDEN. Cand. ex. Indisch recht, de beer W. L. J. van Hartingsveld en de heer C. D. Cleyndert. Vlascentrale De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van het bestuur der Neder landsche Vlascentrale de heer A. Wisse, te Anna Jacobapolder (gem. St. Philipsland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9