NA HET FRANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND Japansche voogdij over China Het nieuws van heden EEN OFFICIEUS DUITSCH COMMUNIQUE Hitier is jarig DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 20 APRIL 1934 Ochtendblad De Fransche eisch: terug naar Genève! beteekent tegelijk: terug naar Versailles! De nota maakte overal grooten indruk BERLIJN, 19 April (D.N.B.) De oudste zoon van Mussolini traint zich met zijn lievelingspaard om binnenkort voor de eerste maal aan een concours hippique deel te nemen Fransche ministerraad 155 postbeambten worden bestraft Moesjanoff's bezoek aan Berlijn Suvich op bezoek bij Doumergue? Het Weer 111111111111111111111111111111111111111111111111111 ;g H tuur. Hongarije's politiek Samenwerking met de Kleine Entente, alleen op grond van rechtsgelijkheid Prins Starhemberg bij den Paus Benoeming tot vice-kanselier verwacht Het Stavisky-onderzoek Lescouvé weigert te verschijnen tegelijk met Pressard DE HAVEN VAN CHERBOURG VERBETERD Amerika meent dat Japans onver draaglijke arrogantie remmend werkt op vele internationale vraagstukken Officieuze stem uit Nankin Korte berichten Leon Daudet wenscht sensatie Met Maurras had hij op 7 Februari gefusilleerd moeten worden Stierengevecht op de eerste etage Politieman triomphator Chineesch Turkestan Rusland wint den strijd De Deensche staking Practisch mislukt April Electrische bel in de Cortes Om de gemoederen te kalmeeren Japan en Australië FABRIEKEN TE ROUBAIX GESLOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18704 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In politieke kringen noemt men de Fransche nota een groote teleur stelling voor al degenen die eerlijk naar een overeenkomst verlangen. Op het oogenblik, nu de besprekin gen, welke sinds 14 October 1933 gevoerd werden, bijna leidden tot volledige overeenstemming tus- schen Duitschland, Italië en Enge land, eischt Frankrijk plots dat Duitschland weer terug zal keeren naar Genève en het voert daarbij argumenten aan welke in wezen slechts voorwendsels zijn. Voor de noodzakelijkheid gesteld om de consequenties te aanvaarden van haar vroegere toestemming in de rechtsgelijkheid van Duitsch land, nam de Fransche regeering plots de vlucht uit de besprekingen tusschen de Groote Mogendheden, om zich te verschuilen in de coulissen van den Volkenbond waar zij een gunstiger situatie hoopt te vinden voor haar negatieve politiek. Terwijl er in Genève eindeloos en nutteloos over de ontwapening onderhandeld wordt, zou den Duitschland en de andere ontwapende staten moeten toezien hoe Frankrijk voortgaat zich te bewapenen. Het was deze geest van eenzijdige discrimi natie welke Duitschland in October j.l. dwong Genève te verlaten. De Fransche eisch: terug naar Genève! teteekent tegelijk: terug naar Versailles! Want de Fransche nota desavoueert zelfs de officieele verklaringen door Frankrijk gedaan sedert het plan-Herriot van 14 November 1932, dat de herziening van het vijfde deel van het Verdrag van Versailles voorzag, en eveneens de erkenning der rechtsgelijkheid van Duitschland, neerge legd in de verklaring der vijf mogendheden van 11 December 1932. De Fransche onderhandelingsmethoden heb ben eiken vooruitgang onmogelijk gemaakt. Eerst heeft Frankrijk er zich voor gespannen om elke overeenkomst tot vermindering der bewapening onmogelijk te maken. Thans wil het zelfs elke beperking der bewapening ver hinderen en het bekommert zich daarbij noch om de Engelsche, noch om de Italiaansche op vatting, en het stoort zich evenmin aan de offers welke Duitschland brengen wil, als aan de tegemoetkomende houding van Engeland in het vraagstuk der waarborgen. Gesteld voor het feit dat Frankrijk den eenigen weg welke na het mislukken der Ontwapenings-Conferentie nog ingeslagen kon worden, barricadeert, kunnen al de genen die een constructieve oplossing en een werkelijke bevrediging nastreefden, slechts vast stellen dat de Fransche politiek voert tot de ontwrichting van Europa. Naar Reuter uit Genève verneemt, erkent men aldaar dat Frankrijk de eenige houding aangenomen heeft welke het aannemen kon in verband met de herbewapening van Duitsch land en het verzet van Berlijn tegen de Engel sche voorstellen. Het woord is thans zoo zegt men aan de Ontwapenings-Conferentie zelve. Uit Washington wordt aan Reuter bericht: De Vereenigde Staten, aldus verklaart men aan het Departement van Staat, zijn bereid om weer naar Genève te gaan om de besprekingen over de ontwapening te hervatten; dit is het eenige commentaar hetwelk men wenscht te geven op de Fransche nota aan Engeland, waarvan de Fransche Gezant te Washington op het Departement van Staat een afschrift overhandigde. Uit Parijs: De eerste reacties in Engeland op de Fran sche nota aan de Britsche regeering schijnen zeer gunstig te zijn. Te Londen vergaderde, volgens Reuter, het sub-comité voor ontwapening van het Engel sche kabinet om de situatie, ontstaan door de laatste Fransche nota, te onderzoeken. De woordvoerder van het Japansche Minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van de publicatie der Fransche nota aan Engeland er den nadruk op gelegd, dat Japan op geen enkele wijze is gebonden en alle maatregelen zal nemen ter bescherming van de natie. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Fransche nota in politieke kringen daar opzien gebaard. Men is van meening, dat de ontwa peningsonderhandelingen veel van haar waarde hebben verloren. Brigade-generaal Spears heeft Donderdag op nieuw in het Lagerhuis geïnterpelleerd. Hij vroeg den Minister van Buitenlandsche Zaken of de verhoogde Duitsche weerbaarheidsbegrooting in overeenstemming is met het Verdrag van Versailles en of hij zich voorstelt in deze aan gelegenheid iets te doen. Eden antwoordde. Hij zeide niet in staat te zijn op het oogenblik verdere opmerkingen over deze aangelegenheid te maken. Op de vraag van Spears wanneer een ant woord mogelijk zal zijn, antwoordde Eden dat hij aan zijn eerste antwoord niets kan toe voegen. De Labour-afgevaardigde Thome, vroeg ver volgens of het ontzaglijke geldbedrag, dat Duitschland uitgeeft voor bewapening niet al gemeen opzien heeft gebaard. Ook op deze vraag gaf Eden geen antwoord. PARIJS. 19 April. (V. D.) Onder voorzitter schap van president Lebrun heeft Donderdag ochtend een ministerraad plaats gehad. Minister Barthou bracht rapport uit over den buiten- landschen politieken toestand en de minister voor Openbare Werken, Flandin, over de reor ganisatie van de Fransche Spoorwegen, het geen algemeene instemming vond. Hij legde den president twee wetsvoorstellen ter onder- teekening voor, waarvan het eerste de samen werking regelt tusschen spoorwegen en automo bilisten, terwiji de tweede de salaris- en pen sioenkwestie van de spoorwegarbeiders betreft. De minister van de Pensioenen en de minis ter van Financiën legden den president een wetsvoorstel voor, op grond waarvan alle in stellingen ten behoeve van oud-strijders en oorlogsslachtoffers worden geconcentreerd on der leiding van het ministerie voor de pen sioenen. PARIJS, 19 April (V.D.). De minister van P.T.T. heeft in den ministerraad medegedeeld, dat 155 postbeambten wegens deelneming aan de laatste demonstratiestaking gestraft zullen worden. Men is voornemens, bij wijze van straf, ontslagen, ovesrplaatsingen en geldboeten toe te passen. BERLIJN, 19 April. (V.D.) De Bulgaarsche ministerpresident Moesjanoffdie zooals reeds gemeld, vanmorgen hier voor een officieel be zoek is gearriveevd, is nog in den loop van den ochtend door rijkskanselier Hitier ontvangen, waarbij ook de minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, aanwezig was. Nadat hij aan het gevallenen-monument Unter den Linden een krans had neergelegd, heeft Moesjanoff een bespreking gehad met den minister van Economische Zaken, Schmitt. Daarna volgden bezoeken bij dr. Goebbels en Goering. In den namiddag is Moesjanoff door Von Neurath ontvangen, terwijl hij 's avonds de opvoering in de Staatsopera bijwoonde. PARIJS, 19 April. (V.D.) De Italiaansche onderstaatssecretaris Suvich zal Zondag op zijn reis naar Londen door Parijs komen. Naar in welingelichte kringen verluidt, is het niet uit gesloten, dat hij van zijn kort oponthoud te Parijs gebruik zal maken om een onderhoud te hebben met een vertegenwoordiger der Fran sche regeering. Daar de minister van buitenland sche zaken, Barthou, dan reeds naar Warschau zal zijn vertrokken, is het waarschijnlijk, dat in dat geval Doumergue den Italiaanschen staatsman zal ontvangen H VERWACHTING: Matige later afne- 1 mende Zuidwestelijke tot Westelijken s wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opkla- ring, waarschijnlijk nog enkele regen- E= H buien, weinig verandering in tempera- =j 3 Verdere vooruitzichten: opklarend, later iets zachter. Waarschijnlijk lichte nachtvorst. illllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllUIUIIB BOEDAPEST, 19 April (V.D.) In de com missie van Financiën van het Huis van Afge vaardigden heeft minister-president Goemboes Donderdag het woord gevoerd. Hij constateerde, dat de kwestie van vertrouwen niet aan de orde is gesteld, zoodat de regeering het vertrou wen geniet. De huidige periode wordt geken merkt door een chaos van wereldbeschouwin gen. Voor Hongarije is 't meest juiste zich niet met experimenten in te laten. Op politiek en economisch gebied moet men voorzichtigheid betrachten. De regeering handhaaft de princi pes van zuinigheid en van de stabiliseering van de pengö. Op het gebied van de buitenlandsche politiek wil de regeering een zelfbewuste politiek volgen, welke zich richt naar de Europeesche vredes politiek, doch geen gerechtvaardigde Hongaar- sche eischen prijs geven. Het verdrag van Rome heeft ten doel een behoorlijken uitweg te zoeken uit den chaos van Midden-Europa. Het heeft de strekking door te wijzen op de rechtgelijkheid de midden- en Oost-Europeesche kwesties op te lossen. De ijzeren ring, welke de Kleine Entente rond Hon garije heeft willen spannen, is verbroken. Hon garije is bereid bij erkenning zijner rechten me de te werken aan den heropbouw van Midden- Europa. Het wil samenwerken met de Kleine Entente, wanneer deze het erkent als rechts - gelijke natie. De 15-jarige Vivian Machin Goodall, uit het Engelsche graafschap Sudbury Suffolk, won reeds 285 prijzen bij paardenrennen ROME, 19 April (Reuter) Z. H. de Paus heeft vandaag prins Starhemberg, den leider van de Oostenrijksche Heimwehren, ontvangen. Tijdens zijn politieke besprekingen in Rome zou de prins een uiteenzetting hebben gegeven van den binnenlandschen toestand in Oosten rijk en van de wijzigingen in de grondwet. Het Oostenrijksche parlement zou begin Mei met een minder aantal leden worden bijeen geroepen en gedurende zekeren tijd zitting blijven houden; in die periode blijft de tijde lijke grondwet van kracht. De regeering zou geheel herzien worden en prins Starhemberg zou tot vice-kanselier worden benoemd. PARIJS, 19 April (Reuter,) De president van het Hof van Cassatie Lescouvé weigerde heden schriftelijk, om ten tweede male voor de en quête-commissie inzake de Stavisky-affaire te verschijnen. Hij wenschte niet geconfronteerd te worden met den op non-actief gestelden pro cureur van de Seine, Pressard, daar omtrent diens gedragingen op last van den onder-mi nister van Justitie een onderzoek was ingesteld. Sommige commissieleden willen bij minister Chéron tegen deze weigering protesteeren. Nader wordt gemeld, dat Chéron heeft mede gedeeld, dat Lescouvé morgen voor de commis sie zal verschenen. PARIJS, 19 April, (per tel.) De voorzitter van de balie deelt mede, dat hij vier rappor teurs heeft benoemd om de gedragingen te on derzoeken van vier gewezen ministers, die te vens lid van de balie waren, o.w. oud-minister Renoult. P* 4 De groote Oceaanstoomer de „Bremen" kade van de haven was het eerste schip, dat aan de nieuwe van Cherbourg meerde NANKIN, 19 April. (Reuter) Het Chineesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken publi ceert een officieus antwoord op de uitlatingen van Tokio, waarin Japan een politiek aankon digde, welke doet denken aan een soon Mon roe-leer voor het Verre Oosten. Het Chineesche antwoord begint met te zeg gen, dat geen enkel land het recht heeft zich de verantwoordelijkheid aan te matigen voor het behoud van den vrede in een bepaald deel der wereld. Als lid van den Volkenbond acht China zich verplicht om langs den weg der internationale samenwerking tot algemeenen vrede en veilig heid te komen, maar het wil om dit doel te be reiken geen belangen in gevaar brengen. Het Chineesche Ministerie van Buitenland sche Zaken legt er vooral den nadruk op, dat de samenwerking van China met andere staten in den vorm van leeningen en technischen bij stand geen politiek karakter had. Bij het aankoopen van militair materiaal en het aanstellen van buitenlandsche militaire instructeurs zat geen andere bedoeling voor, dan het verzekeren van de nationale verdedi ging voor het behoud van den vrede en de bin- nenlandsche orde. WASHINGTON, 19 April. Het Witte Huis en het Staatsdepartement wenschen zich niet uit ie laten over hun meening nopens het weg laten van den post voor de betaling der oor logsschulden aan de Vereenigde Stateu op de Britsche begroeting, en evenmin nopens de Britsche publicatie inzake den stand der ent- wapeningskwestie. Daarentegen hebben de berichten uit Tokio over een te verwachten proclamatie van de Japansche hegemonie in geheel China hier sterke verontrusting teweeg gebracht, aange zien een verbetering van de verhouding tus schen Japan en de Vereenigde Staten, welke onlangs werd ingeleid door Huil en Hirota, daardoor ernstig moet worden gestoord. Een dergelijke stap van Japan, aldus wordt verklaard, zou zoowel in strijd zijn met het Pacific-verdrag als met de principes van de „Open Deur". Ook de Japansche verklaring, dat Japan het recht wenscht te hebben, te oordeelen ever de toelaatbaarheid van de verstrekking van bui tenlandsche leeningen aan China of over den verkoop van Amerikaansche vlieguigen wordt in de Vereenigde Staten als een onverdraag lijke arrogantie beschouwd. Noc hde kwestie der erkenning van Mand- sjoekwo, noch de kwestie van een toekomstige regeling der maritieme bewapeningen van Ja pan, Engeland en de Vereenigde Staten zouden daardoor worden bevorderd. Op een vraag, of hij een verklaring wilde af leggen in verband met de Japansche mede- deeling omtrent de verhouding van China tot andere landen, heeft Sir John Simon geant woord: „Alles wat ik op het oogenblik kan zeg gen is, dat deze verklaring schijnt te zijn uit gesproken door den persambtenaar van het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken. De berichten over hetgeen er gezegd Is, zijn ietwat tegenstrijdig en er is niets, waaruit IK kan opmaken, of de mededeeling officieel was. Ik moet dus Inlichtingen afwachten, vóór ik mij verder kan uitspreken." Het Ruhrgebied is Woensdagmiddag met he vige onweersstormen geteisterd, welke twee menschenlevens hebben geëischt. Japansche scheepsbouwers hebben besloten in te schrijven op den bouw voor vijf schepen van 1000 ton yoor de kustvaart in Mexico. De stad Antofagasta (Chili) wordt geteisterd door een invasie van heel groote vergiftige spin nen, die de bewoners aanvallen en bijten waar bij groote wonden ontstaan als van een houw met een mes. Twintig personen, o.w. 9 kinde ren, worden reeds aan deze wonden in het ziekenhuis verpleegd. Men heeft dit soort spin nen tot dusver nog niet gezien. De regeering heeft deskundigen medische hulp toegezegd. De jeugdige sultan van Brunei, Sir Ahmad Tajudin, treedt binnenkort in het huwelijk met een dochter van den sultan van Selangor. Aan het abattoir te Malmö is een middel uitgevonden om varkens ongevoelig te maken voor pijn alvorens zij geslacht worden, zonder dat de kwaliteit van het vleesch hierondeT lijdt Gedurende 4 seconden gaat een 55 Volt stroom door de hersenen van het dier, waarna het geen pijn meer voelt. Vroeger waren proe ven genomen met een 100 Volt stroom, maar de kwaliteit van het vleesch werd hierdoor aangetast. PARIJS, 19 April. (Per tel.) De leider van de „Action Frangaise", Leon Daudet, heeft gister tijdens zijn verhoor door de parlementaire com missie inzake de Parijsche onlusten van 6 Fe bruari, een sensationeele verklaring afgelegd. Op 7 Februari vervoegde iemand zich te zijnen huize, die tot Daudet zeide: Weet je, dat je hedenmiddag met Maurras gefusilleerd moer worden? 's Middags om twaalf uur van denzelfden dag werd er aan de deur gestommeld. Iemand zegt. In naam der wet Daudet opent de deur. Twee politiecommis sarissen, vergezeld van een achttal ongure ty pen, verklaren hem dat hij gearresteerd wordt Daudet vroeg naar een schriftelijk arrestatie bevel. Hierover bleken zij echter niet te be schikken. Na eenig gepraat trokken zij weer af Later vernam Daudet dat verder op in de straat nog 12 politieagenten stonden te wach ten. Twintig tegen een is toch wel wat veei, merkte Daucet lakoniek op. Volgens Daudet's informaties hadden Frot en Daladiei besloten hem te laten fusilleeren doch waren zij later van dit besluit terugge komen. MADRID, 19 April. (Reuter.) In een van de hoofdstraten van Madrid is hedenmiddag een vechtstier losgebroken. Het dier forceerde een deur en snelde de trap op naar de eerste étage waar het meubilair geheel werd vernield. Een politieman bond tenslotte den strijd aan met den stier en slaagde erin volgens alle rege len van den toreador-kunst het dier te dooden. waarop de politieman-toreador door het pu bliek in triomf werd rondgedragen. SJANGHAI, 19 April (V.D.) De strijd om de suprematie tusschen Britsche en Sovjet- Russische invloeden in Chineesch Turkestan is geëindigd met een overwinning voor Sovjet- Rusland, welks invloed thans is uitgebreid tot Kasjogar, dat tot nu toe de zetel is geweest van de onafhankelijke Mohammedaansche regeering. welke door Engeland werd bevoordeeld. Gemeld wordt dat de Britsche invloed langzamerhand uit Zuid-Chineesch Turkestan verdrongen wordt, terwijl Sovjet-Rusland te Konjogar vliegtuigfabrieken en munitiefabrieken vestigt KOPENHAGEN, 19 April In een zitting van vertegenwoordigers der zeelieden en sto kers ter groote vaart is besloten, dat de voor zitters der organisaties onderhandelingen zullen aanvangen met de werkgevers. Van de zijde der zeelieden en stokers wordt voor de hervatting der werkzaamheiden slechts den eisch gesteld, dat allen, die in verband met de staking werk loos zijn geworden, weer in dienst moeten wor den genomen. Scherp officieus Duitsch oordeel over de Fran sche nota aan Engeland. Een officieuze verklaring uit Nankin betref fende de Japansche uitlatingen over China» Verontrusting te Washington. Fransche ministerraad; 155 postbeambten wor den gestraft. Goemboes over de buitenlandsche politiek van Hongarije. De brandstichting te Wormerveer; voortgezette behandeling door het Amsterdamsche Hof. Eerste Kamer op 24 April weer bijeen. De Tweede Kamer keurde goed de wijziging der Spoorwegwet, de naasting van eenige locaal- spoorwegen en het wetsontwerp inzake samen werking van tramwegen in N.-Brabant. Beleediging van oud-minister Donner; onder zoek naar verdachte's geestvermogens gelast. Beurs van New-York: Stemming in t algemeen prijshoudend, iets zwakker slot. April doet óók nog wat ie wil," zegt de volksmond. En in deze dagen van storm en donderbuien wordt het bevestigd. Zóó is het bijna midzomer- weer met zon en warmtezóó is de winterjas weer een welkome beschut ting. April. Is er misschien één maand die zóó het leven representeert als April? Maand van zon en beloften, maand van hoop en verwachting, maand van wind en buien, van teleur stelling en te vroege afknapping der jonge groeisels. We moeten op alles bedacht zijn. We kunnen deze nukkige maand die zich zoo lief kan voordoen, toch niet vertrouwen. Te groot vertrouwen haalt ons een longontsteking op de hals. Aprilmaand, levensspiegeling, waarschuwing! BERLIJN, 19 April. (D.N.B.) Morgen zal Adolf Hitler zijn 45sten verjaardag vieren. De Nat.-Soc. Vereeniging voor oorlogsverminkten zal hem een tehuis voor oorlogsblinden ten ge schenke aanbieden. MADRID, 19 April. (Reuter). In de Cortes zal een krachtige electrische bel worden geplaatst, welke in werking zal worden gesteld, als bij stormachtige zittingen de stem van den voor zitter niet meer te vernemen is. De voorzitter zal deze bel vanaf zijn zetel kunnen bedienen en de installatie is zóó ge maakt, dat de bel blijft luiden totdat de ge moederen der afgevaardigden gekalmeerd zijn. TOKIO, 19 April (V.D.). Officieel wordt mede gedeeld dat John Greig Latham, de Australi sche minister voor Buitenlandsche aangelegen heden op 9 Mei te Kobe zal aankomen voor een „goodwill"-missie. Tijdens zijn bezoek aan Tokio, dat een week zal duren, zal hij de gast zijn van de Japansche regeering. RIJSSEL, 19 April (per tel.) De economische toestand in Noord-Frankrijk wordt steeds slechter. De situatie in de industrie is nog nooit zoo slecht geweest als thans. Zoo zijn te Rou- baix verschillende spinnerijen tijdelijk geslo ten; het personeel is ontslagen. i v v w vrii i f) Stand op Vrijdag 1 v.m.: 747 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1