New-Yorksche Bears VRIJDAG 20 APRIL 1934 Canada en de Volken bond Titoelescoe te Parijs De betooging te Parijs verboden Werkloosheids statistiek Onze bloembollen naar Engeland De uitvoer aanzienlijk gestegen Landbouw Crisisfonds Overzicht van inkomsten en uitgaven SMOKKELAUTO BESCHOTEN Bestuurder en eigenaar aangehouden PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Het Westfriesche kanalenplan DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE ROTTERDAM Medeplichtige wordt door België uitgeleverd Fantasie VALSCHE BANKBILJETTEN Drie jaar gevangenisstraf INTERN. EIDOPHON N.V. In reorganisatie SMIRNOFF PER „KWARTEL" NAAR AMSTERDAM Geen recordvlucht Athene Schiphol MEUBELMAGAZIJN UIT GEBRAND SCHADE DOOR DEN STORM INDISCHE POSTV LUCHT EN Tweede Kamerleden per Dieseltrein SCHAKEN Om het wereldkam pioenschap Zeer interessante zesde partij BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 1934 Georganiseerd door Oostenrijk Minder handel, stemming prijshoudend 1V8 38% 19 20% 32% 41% 28 15 217/g 3o% 6.70-80 91 12% lVa WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 1.46*4 1.4/1/8 1.433/s AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 19 April WAARSCHUWING MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN OTTAWA, 19 April. De conservatieve senator McRae heeft gisteren in den Canadeeschen Se naat een voorstel ingediend dat Canada zal uit treden uit den Volkenbond. Hij verklaarde dat Canada in geen geval zijn bloed en bezit zal op offeren in een nieuwen Europeeschen oorlog, die naar zijn overtuiging onvermijdelijk was. PARIJS, 19 April. Het officieele bezoek van den Roemeenschen Minister van Buitenland- sche Zaken, Titoelescoe, is Woensdag beëindigd. Tltoelescoe zal evenwel nog eenige dagen te Parijs blijven om contact te zoeken met ooli- tieke kringen. Vanmiddag werd door de Roe- meensche legatie te zijner eer een schitterende theepartij aangeboden. PARIJS, 19 April. (Per. tel.) De tegen Vrijdag aangekondigde betooging van socialisten en communisten tegen het fascisme en voor ont binding van den gemeenteraad is door den politieprefect verboden. Waarschijnlijk zou de betooging als proef moeten dienen voor een mobilisatie van alle linksche groepeeringen tegen 1 Mei. Uit het rapport over de internationale werk loosheid die door het Internationaal Bureau van den Arbeid te Genève over het eerste kwar taal van 1934 is gepubliceerd, blijkt dat de toestand op de arbeidsmarkt sinds Januari weer eenigszins is verbeterd. Wanneer men deze periode vergelijkt met hetzelfde tijdvak van het vorig jaar dan is de werkloosheid in de vol gende landen weer gedaald: Australië, Chrii, Duitschland, Danzig, Denemarken, Estland, Finland, Groot Brittanië, Oostenrijk Canada, Hongarije, Holland, Roemenië, het Saargebied, Japan, Italië, Letland, Noorwegen, Nieuw Zee land, de Vereenigde Staten en Yoego Slavië In België, Frankrijk, Bulgarije, Ierland en Por tugal daarentegen is het aantal werkloozen weer gestegen, terwijl er in de statistieken van Polen, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-SIowa- kije een zekere tegenspraak ligt. In de Ver eenigde Staten, Canada, Engeland en Duitscn- land is het aantal werkloozen zeer sterk ge daald. Voor de verschillende landen heeft meD de volgende resultaten en cijfers genoteerd: Duitschland heeft thans 2.800.000 werkloozen tegenover 5.589.855 in April 1933 en 3.714.107 in December 1933. Groot-Brittannlë 2.343.000 in Maart 1934 te genover 2515.000 in Maart 1933 en 2.309.000 in December 1933. Oostenrijk 352.000 In Maart 1934 tegenover 401.000 In Maart 1933 en 300.000 in December 1933. De Vereenigde Staten 11.347.000 in Maart 1934 tegenover 13.294.000 in Maart 1933 en 10.076.000 ir October 1933. Frankrijk 383.901 in Maart 1934 tegenover 370.000 in Maart 1933 en 297.000 in December 1933. Reuter seint ons uit Londen d.d. 19 April: Op een betreffende vraag in het Lagerhuis werd van regeeringszijde bevestigd, dat de in voer van bloembollen uit Nederland was toe genomen van 16 millioen in de eerste twee maanden van 1932 tot 41 millioen in de over eenkomstige periode van 1934. Met de betreffende feiten zal rekening wor den gehouden by de onderhandelingen met Nederland over een handelsverdrag. De Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de begroo ting voor 1934 van het Landbouw Crisis Fonds gaat vergezeld van een gewyzigd vergelijkend overzicht der geraamde inkomsten en uitgaven alsmede van een gewyzigden uitgewerkten en toelichtenden staat. Hieruit biykt het volgende: De oorspronkeiyke begrooting sloot voor den geheelen dienst als volgt: Gewone dienst f 162.160.433.75. Kapitaal dienst f 26.409500. Ge- heele dienst f 188570.233.75. De gewijzigde begrooting geeft thans aan: Ge wone dienst f 181.327.167.41. Kapitaal dienst f 4.571.000. Geheele dienst f 185.898.167.41. I» den toelichtenden staat wordt nog 't vol gende medegedeeld: De afdeeling granen Is thans geraamd op f 26.500.000. In 1934 is een opbrengst aan mono- pollewinst op tarwe, rogge, gerst, haver en maïs te verwachten van 23 millioen gulden en aan mo- copoliewinst op derivaten twee millioen gulden. Het geraamde bedrag voor de melkveehouderij X 7400.000 wordt als volgt gespecificeerd: a. Heffing op in het binnenland geconsumeer de boter f 48.000.000; b. idem op kaas f 7.700.000; c. idem melkproducten f 500.000; d. idem marga rine f 13.000.000; e. idem andere spijsvetten 1 4.600.000; f. consumptiemelk f 300.000. Wat de heffing op in het binnenland gecon sumeerde boter betreft, is de consumptieboter begroot op 47 millioen K.G. en de menging in margarine op 13 millioen K.G. Het bedrag der heffingen is aangenomen op gemiddeld 80 ets. per K.G. By de afdeeling kippen- en eendenhoudery wordt medegedeeld, dat het ln de bedoeling ligt om door een heffing op de broedeieren de kosten verbonden aan de teeltregeling, alsmede aan den steun aan het fokkerijwezen ter verbetering van kippen- en eendenstapel, volledig te bestrijden. De heffing op den uitvoer van bloembollen wordt geraamd op f 450.000. Voor de steunverleening aan de chichorei is geraamd f 68.100; waarvan X 65.000 als uitkee- ringen ten behoeve van de verbouwers van chi chorei, oogst 1934. Voor de steunverleening aan de griendcul- tuur, oogst 193334 is uitgetrokken f 160.000, voor het wieden in 1934 f 50.000 en voor uit- keeringen aan de rietcultuur, oogst 193334, f 55.000, voorts voor uitkeeringen, w.o. voor schotten op uitkeeringen aan de griendcultuur, oogst 1934, f 75.000, idem aan de rietcultuur, oogst 1934, f 125,000. Voor consumptieaardappelen is geraamd: f 2200.000 voor steun op niet voor de consump tie verkochten aardappelen oogst 1933 en f 2500.000 voor idem oogst 1934, benevens f 1.130.500 voor terugbetaling op de inhoudin gen der verkochte aardappeloogst 1933. Voor de uitkeeringen aan kippen- en eenden houders is f 4680.000 geschikbaar gesteld, bene vens f 375.000 voor uitbetalingen voor gedroog de garnalen aan gamaalvisschers en drogers, alsmede f 360.000 voor steun aan het fokkerij- wezen van kippen en eenden. Voor uitkeeringen ten behoeve van de ver bouwers van fruit- en warmoezerygewassen, oogst 1934 is zes millioen gulden uitgetrokken. De uitkeeringen ten behoeve van de teelt en de bewerking van vlas, oogst 1932, zyn be groot op f57.033.75, idem oogst 1933 op f452.140, idem oogst 1934, 387.250. Voor steun aan de verbouwers van fabrieks aardappelen, oogst 1933, is uitgetrokken f 3.600.000. Voor uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van suikerbieten, oogst 1934, is uitgetrok ken dertien millioen gulden. Donderdagmorgen naderde met groote snel heid uit de richting België een auto. Aan het bevel om te stoppen werd niet voldaan, waar op de wagen door de commiezen van Chaam onder vuur werd genomen. De bestuurder en twee andere inzittenden sprongen uit den auto, waarna de auto tegen een boom reed. Bij on derzoek bleek de personenauto 400 K.G. Belgi sche margarine te bevatten, welke men over de grens wilde smokkelen. De bestuurder en de eigenaar konden worden aangehouden. Tegen deze beide personen, die uit Utrecht afkomstig zyn, werd procesverbaal opgemaakt. De auto en de hoeveelheid margarine werden in beslag genomen. Aan het rapport der betrokken Statencom missie ontleenen wy het volgende: De voordracht om thans over te gaan tot den aanleg der kanalen Hoornhuis-Zwaagdyk en Zwaagdijk-Medemblik gaf tot verschillende opmerkingen aanleiding. Voor de wyze van uitvoering worden by de voordracht 3 mogeiykheden gesteld, en wel: a. publieke aanbesteding op de gewone wijze met aan te geven percentages arbeiders en tuinders uit de Westfriesche gemeenten tegen loonen volgens Collectieve Arbeidsovereenkomst; b. onderhandsche aanbesteding met uitvoe ring in handkracht, op de wyze als onder a vermeld, met verplichting voor den aannemer tot tewerkstelling tegen loonen als ter plaatse in land- en tuinbouw geldend zyn; en c. uitvoering in handkracht en in werkver schaffing door arbeiders en tuinders uit de Westfriesche gemeenten, ln opdracht aan de Ontginningsmaateehappy Noordholland. Wat de wyze van uitvoering betreft, kon het in de commissie aanwezige lid van Gedepu teerde Staten mededeelen, dat alle kunstwerken in elk geval op de normale wyze in publieke aanbesteding zullen worden uitgevoerd, zoodat de voorkeur, wat de uitvoering betreft, hetzy in onderhandsche aanbesteding, hetzy in werkverschaffing, alleen het in handkracht uit te voeren grondwerk betreft. Omtrent de hoogere kosten, als gevolg van de uitvoering in handkracht, is met het Ryk geen overleg gepleegd behoeven te worden. De hierin eventueel door het Ryk te verleenen te gemoetkoming toch, zal niet aan de Provincie, doch alleen aan de gemeenten te verleenen zyn, terwyi in elk der systemen b en c deze hoogere kosten door de Provincie aan de ge meenten in rekening zullen worden gebracht, zoodat voor de Provincie aan de keuze van een der genoemde systemen geen financieele con sequenties verbonden zyn. De Commissie kon zich in haar geheel met de beantwoording der gestelde vragen veree nigen en meent, ln weerwil van het belangrijk bedrag, waarmede de schuldenlast der Provincie hierdoor zal worden vermeerderd, de vergade ring te kunnen adviseeren de betrokken voor dracht aan te nemen Mevrouw J.J., die begin Maart te Turn hout werd gearresteerd, zal, naar „De Tele graaf" bericht, Dinsdag a.s. op last van de rechtbank te Turnhout worden uitgeleverd aan de Nederlandsche justitie. We herinneren er aan, dat mevrouw J.J. een paar echtelieden heeft bewogen om in een strafzaak tegen een gewezen inspecteur by de R.E.T., te Rotterdam, die dit echtpaar voor 16.000 had opgelicht, verklaringen -af te leg gen in strijd met de waarheid. Tydens de be rechting van deze zaak werd mevrouw J.J. vervolgd wegens meineed. Bij het stellen van zyn eisch nad de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, de onmiddeliyke gevangen neming van mevrouw J.J. gevorderd uit vrees voor ontvluchting. De Rotterdamsche Recht bank wees toen dat verzoek af. By de uitspraak beval de rechtbank evenwel de gevangenneming van verdachte. Deze had zich intusschen den tyd, welke tusschen eisch en vonnis lag, ten nutte gemaakt om haar verblyf in Den Haag op te breken en naar België uit te wijken. Op den 6en Februari wees de Roterdamsche rechtbank vonnis, zoodat mevrouw J.J. zich slechts gedurende vier weken aan den arm der justitie heeft weten te onttrekken. Op den dag, dat het vonnis tegen haar werd gewezen, is mevrouw J.—J. 's morgens vroeg uit Den Haag naar Antwerpen vertrokken, nadat zy eerst nog een bezoek had gebracht aan een familielid in de omgeving van Breda. Inspecteur Melles van de Centrale Rcherche heeft in samenwerking met de gendarmerie in België een onderzoek ingesteld. Hy wist ten slotte de voortvluchtige in een hotel in het dorp Hoogstraeten aan te houden. Nu mevrouw J.J. zal worden uitgeleverd, zal zy eerst te Rotterdam in het Huis van Bewaring worden ingesloten, zy zal ook wor den vervolgd wegens andere delicten, waarvoor zij zich te verantwoorden zal hebben, in ver band met de zaak van den inspecteur van de R.E.T., o.a. wegens heling. Tevens zal nog wor den nagegaan in hoeverre zij medeplichtig Is geweest aan de oplichteryen, welke de Inspec teur heeft gepleegd De „Maasbode" van Donderdagavond bevat het volgende bericht: „De herziening van de Winkelsluitingswet is van de agenda van de Tweede Kamer afge voerd. Dit houdt, naar wy vermoeden, verband met het feit, dat minister Colyn ad interim Economische Zaken beheerscht. Van den leider der A.-R. partij kan men uiteraard moeilyk verwachten, dat hy een wetsontwerp zal verdedigen, tegen den inhoud waarvan juist de A.-R. fractie zeer ernstig be zwaar heeft in verband met de uitbreiding van den Zondagsverkoop." Naar wy vernemen, berust dit bericht geheel op fantasie De wyziging der Winkelsluitingswet stond op de agenda van de Kamerzitting, die vóór het overlyden van H. M. de Koningin-Moeder werd gehouden. In de zitting na Haar overlyden zyn de beide wetsontwerpen betreffende de winkel sluiting van de agenda afgevoerd, omdat er vóór Paschen geen gelegenheid meer was om ze te behandelen. De voorzitter heeft na Pa schen geen voorstel gedaan om de behandeling aan de orde te stellen in de zittingen, die thans aan den gang zijn. omdat Minister Verschuur zich in het ziekenhuis bevond en niet te voor zien was, dat hij spoedig tot verdediging der wetswyzigingen ln staat zou zyn. Van afvoeren van de Kameragenda kan dus onmogelyk gesproken worden. Wat nu echter de vraag aangaat of deze wetsontwerpen alsnog op de agenda zullen worden geplaatst, kunnen wy niet inzien, dat het een bezwaar zou zyn voor Minister Coiyn om als Minister van Economische Zaken ad in terim deze wetswyzigingen te verdedigen. Dat zyn partygenooten in' de Kamer tegen de uitbreiding der Zondagsverkoop zyn, ver andert niets aan het feit, dat de voorgestelde wyzigingen gegrond zyn op overleg in het Ka binet, waar hy dus ook zijn goedkeuring aan gehecht heeft. De rechtbank te Den Bosch deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den fotograaf J. W. te Eindhoven, wien ten laste was gelegd, dat hy drie koperen platen voor de vervaardiging van de voorzijde van valsche bankbiljetten van honderd gulden einde October 1933 te Eindho ven in voorraad had. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar gevangenisstraf. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, hebben by de Internationale Eidophon N.V. de laatste week besprekingen plaats gevonden, die op een reorganisatie duiden. Alhoewel men ons dienaangaande nog geen nadere bijzonderheden kon mededeelen, hebben wij wel den indruk gekregen, dat het resultaat dezer verhandelingen zeer waarschynlyk nog in den loop van deze maand zal bekend worden gegeven. Voor de eerste maal na zyn historische vlucht met de „Pelikaan" is Smirnoff wederom op de thuisreis van Insulinde, thans aan boord van de „Kwartel" en in gezelschap van Viruly, Grosfeld en Beukering. Op Soer na dus de ge heele „Pelikaan"-bemanning. In de kringen der ingewyden werd Donderdag ernstig rekening gehouden met de mogelyk- heid, dat de „Kwartel" in recordtijd van Athene naar Amsterdam zou vliegen. Het ver trek van het vliegtuig uit Athene, Donderdag morgen te vijf uur, de aankomst te Rome en de spoedige start uit de Eeuwige Stad gaven voed sel aan de hoop en verwachting, dat de uiterst snelle vlucht van Geysendorffer met de .Pelikaan" van Athene naar het eigen nest, onlangs tot stand gebracht, door Smirnoff en de zynen zou worden overtroffen. Het heeft niet zoo mogen zyn, want na de aankomst te Marseille, te kwart over drie, is de „Kwartel" daar blyven staan tot heden, vermoedeiyk om dat de weerberichten te slecht luidden en het „safety first" nog niets van zyn waarde ver loren heeft by de piloten onzer K.L.M. Misschien dat de vlieger-publicist Viruly over deze jongste vlucht wel het een en ander in zyn frisschen styl aan het papier zal toever trouwen. Zat niet chef Plesman op den heen weg in het toestel? Wat overigens laatstgenoemde betreft, zeer waarschijnlijk zal het Soer beschoren zijn hem met de „Snip" volgende week veilig thuis te brengen. Donderdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het meubelmagazijn van den heer Offenberg te Beverwyk aan de Schans. De vlammen grepen snel om zich heen, zoo dat het geheele perceel spoedig in lichter laaie stond, terwyl er aanvankeiyk groot gevaar voor uitbreiding bestond. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met vier stralen op de motor spuit. Zij kon echter niet verhinderen, dat het magazijn en de bovenverdieping totaal uit brandden. Het belendende perceel, waarin een afdeeling van dezelfde zaak Is gevestigd, kreeg water schade. Verzekering dekt de schade. Woensdag zyn door een windhoos in het Zwinderscheveld twee in aanbouw zijnde boer- deryen van de N. V. Landschap Drenthe in el kaar gewaaid. Tydens de korte doch hevige storm welke Woensdagmiddag boven Lonneker woedde, is van een directie-keet, staande aan den Oost- dorperweg het dak afgewaaid. Een passeerende wielryder kreeg een gedeelte van het dak op zich en werd met een vry ernstige beenbreuk per ziekenauto naar „Ziekenzorg" overgebracht. De „Kwartel" (thuisreis) Is Donderdag te Marseille aangekomen. De „Oehoe" (heenreis) arriveerde eveneens te Marseille, De rit, door de leden en het bureau van de Tweede Kamer te maken met een der nieuwe treinstellen met diesel-electrische tractie, zal niet, gelijk eerder is gemeld, plaats hebben op 25 April a.s., doch op heden 20 April. De 6de party uit den stryd Aljechin—Bogol- jubow is wel de interessantste geworden van de heele ontmoeting tot dusver. Wat iedere scha ker, ook de modernst georiënteerde, toch in z'n hart nog wel 't liefste ziet, gebeurde; er werd geofferd! Het begon erg rustig. Aljechin ontwikkelde zich met wit tegen de Tsjechische verdediging terughoudend, zyn damepaard ging naar d2, zijn looper naar b2. Op den 12den zet volgde de bekende doorbraak e3—e4 en werd een aan val op den zwarten koning Ingeleid. Tien zetten later offerde wit plotseling een paard, vervolgens een looper. Om zich staande te houden moest zwart echter toen zyn dame geven tegen een witten toren. Er ontspon zich nu een prachtige strijd tusschen de witte dame, geholpen door toren en looper, en de zwarte fi guren. Bogoljubow moest zich geheel op de ver dediging toeleggen. Tenslotte werd hem dit blykbaar te machtig, want onder opoffering van zyn b-pion bracht hy zijn stukken in een aan valspositie. Om den aanval verder op te bouwen, bood hy op den 40sten zet ook zijn a-pion aan en wij zien voor Aljechin die zyn 41sten zet in couvert afgaf voorloopig geen bezwaar ook dit aanbod aan te nemen. Aljechin zou hiermee vyf vry-pionnen verkrijgen, drie verbonden op den dame-vleugel, twee verbonden aan de ko- ningszyde. Dit is ons inziens een meer dan voldoende compensatie tegen den aanval, welken zwart met zyn toren, paard en beide loopers poogt in te leiden. Gezien Aljechin's buitengewone tac tische gaven zou het ons niet verbazen, als een plots naar den overkant snellend wit pionnetje de overwinning bracht. Hieronder volgt de partij tot den 40sten zet. zy Is het naspelen waard! WIT: Aljechin; ZWART: Bogoljubow. Tsjechische verdediging I. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3. Pgl— f3, Pg8—f6; 4. e2e3, e7—e6; 5. Lfl—d3, wit kiest ditmaal een safe, positioneele voort zetting. Het damepaard wordt niet naar c3 ge bracht, daar dit, als ln de 2de en 4de partij, een zwarte actie (ln casu de Meraner-variant) op den damevleugel uitlokt. Het opkomen van den zwarten b-pion heeft echter geen waarde als er geen paard op c3 staat om verdreven te wor den. De tekstzet is beter dan onmiddellijk Pbl— d2, daar dit beantwoord kan worden met c6— c5en Pb8c6. (Als het paard niet meer naar c3 kan, behoeft pion c6 het punt d5 niet meer te dekken immers). 5Pb8d7; 6. Pbl—d2 Het juiste moment. Nu heeft c6c5 geen waarde meer, daar het zwarte paard niet meer naar c6 kan. 6Lf8e7; 7. O—0, O—O; 8. b2—b3, b7b6; 9. Lel—b2, Lc8—b7; 10. Ddl—e2, a7—a5 Deze voortzetting beoogt het uiteenslaan van den witten damevleugel, wat Aljechin belet, zij het ten koste van een verzwakking van b4. II. a2a4, Le7—b4; 12. e3—e4, d5Xe4; Pd2Xe4, Pf6Xe4; 14. Ld3xe4, Dd8—e7; Tal—dl, Tf8d816. Le4—c2, Ta8—c8; Tdl—d3, Pd7—f8. Gewooniyk de beste defensieve plaats het paard in dergeiyke stellingen. 18. Pf3e5, c6c5; zwart voelt er weinig voor, zich heelemaal te laten opsluiten. Daartegenover staat, dat nu Lb2 in actie 19. d4Xc5, Lb4Xc5; 20. Td3—g3, f7—f6; wel haast gewongen. Na een zet als Lc5—d4 hangen offercombinaties in de lucht. 21. Pe4r—g4, dreigt Pf6:f. Na 21. Ld4 volgt nu 22. Ph6t Kh8; 23 Pf5! en v/int. 2 1Kg8h8; 22. Pg4Xf6! De inleiding van een prachtige offercombi natie, welke eigenlyk pas op den 37sten zet vol komen gerechtvaardigd blykt te 2 2g7xf6; 23. De2—g4, Pf8—d7. Ge dwongen tegen de matdreiging. 24. Lc2Xh7 De verrassende pointe. Zwart moet wel ne men, daar zyn koningstelling na Lh7c2 ho peloos zou zyn. 24De7Xh7, (Kh7:?; 25. Th3 mat) 25 Tg3—h3, Td8g8. Nu komt straks (zie 28sten zet) de witte f-toren met tempo-winst in het spel. Beter ware wellicht e6e5. 26. Th3Xh7t, Kh8Xh7; 27. Dg4—h4f, Kh7— g6; 28. Tfl—dl, Tc8—d8; 29. Tdl—d3 Nieuwe witte troepen rukken aan. 29Tg8—h8; 30. Dh4—g3t, Kg6—f7; 31. Dg3c7 Hier staat de dame zeer sterk. 31Lb7—c8; 32. Lb2—d4 Om den witten f-pion in actie te brengen. 32Lc5e733. f2—f4, Th8—e8; 34. Ld4e3, f6—f5; met de bedoeling het paard naar e4 te brengen. 35. h2h3, Pd7c5; 36. Td3Xd8, Te8xd8; 37. Dc7Xb6 Eerst thans, nu wit ook op den damevleugel 'n vrij pion heeft verkregen, vinden de witte offers hun belooning. 37Pc5e4; 38. g2—g4. tv™—d3: 39. Kgl—g2, Lc8d7; 40. g4—g5 Wit heeft nu twee verbonden vry-pionnen op den ko ningsvleugel, die onder omstandigheden zeer gevaariyk kunnen worden. 40Td3d6? veel beter ware toch wel 40Lb4 waar mee a5 gedekt is en b3 wordt aangevallen. Na 41. c5? volgt den Te3: vermoedelyk heeft tydnood hier een woordje meegesproken. Hoe het zy, de schaakwereld heeft niet te klagen over den inhoud der gespeelde partyen. De één is nog belangwekkender dan de ander. De 6de party wordt Donderdagavond be ëindigd. 13 15 17. voor De „Union Internationale des Federations d'Amateurs de Billard" heeft den Oostenryk- schen amateur-billardbond opgedragen de we reldkampioenschappen 1934 te organiseeren. Voor de zevende maal worden deze kampi oenschappen gehouden. De eerste maal in 1928 te Bazel, vervolgens in Kaïro, daaria In Barce lona, Vichy, Espino en Ryssel, De kampioenschappen van Weenen beginnen op 24 Mei en voor zoover thans vaststaat zal de deelneming belangrijk sterker zijn dan vorige malen. Vertegenwoordigd zullen zyn Nederland, Bel gië, Frankryk, Spanje, Duitschland, Hongarije en Oostenryk. Talrijke eerepryzen zyn reeds aangeboden, waaronder vele van officieele personen. De belangrykste trofee heeft de Egyptische prins Abbas Ibrahim Halim beschikbaar gesteld voor den wereldkampioen. NEW-YORK, 19 April (Part.). De beursstem- ming was heden over het algemeen genomen goed prijshoudend, doch de omvang van den handel was minder groot dan gisteren. Spoor wegwaarden trokken echter vry ruime belang stelling en konden zich algemeen verbeteren onder leiding van Atchison Topeka's, die byna twee punten avanceerden voor weer eenige reactie intrad. De wagonverladingen wyzen een nieuwe toeneming, aan, terwijl de gepubliceer de jaarverslagen van verschillende spoorweg maatschappijen een goeden indruk maken. De overige waarden trokken hier en daar een frac tie aan op geruchten, dat een modificatie in het beurs-wetsontwerp zou zyn aangebracht. Daarentegen werkte de zeer zwakke houding van de goederenmarkten (tarwe daalde in het eerste uur wederom twee punten) eenigszins de- primeerend, vooral op de koersstelling van aan- deelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, die na vaste opening scherp inzakten. Ook wa- renhuis-aandeelen waren in verband hiermede zwakker. Duitsche obligatiën lagen zwakker. Automobielwaarden wezen fractioneele koers winsten aan, even als chemische waarden en public-utilities. Goudaandeelen waren zwak ge stemd in verband met een nieuwe belasting op goud, dat in Canada wordt gewonnen. in de tweede beurshelft was de stemming voor meerdere soorten aan den zwakken kant, doch enkele specialiteiten hadden sterk van aanbod te lyden. Na de dividenddeclaratie van 0.25 plus een extra van 0.25 door de Mc- Intyre, zakte de noteering van dit fonds een drietal procenten ln, daar aan de verwachtingen op een veel hogoer uitkeering de bodem werd Ingeslagen. Auburn Auto ondervond opnieuw den nadeeligen terugslag van de tegenval lende bedrijfuitkomsten en verkeerde pl.m. 4 pCt. in reactie. Ook de flauwe houding van de productenmarkten (tarwe noteerde zelfs tot 5 punten beneden het vorig slot. Mei werd heden tusschen 77 en 72 7/8 verhandeld) lokten verkoopen uit. Spoorweg- en mynwaarden kon den zich langen tyd op het verhoogde peil handhaven, doch laatstgenoemden vertoonden kort voor het slot een neergaande tendenz toen de overige soorten een kleinigheid in herstel verkeerden. Uiteindelijk waren de koersen wei nig veranderd vergeleken met het vorig slot, doch Alaska Juneau, Dome Mines, Comm. Sol vent, Mclntyre, Industrial Alcohol, Auburn Auto en Air Reduction moesten zich een verlies van 1 a 3 pCt. getroosten. Een winst van pi.m. VA pCt. werd geboekt door U.S. Smelting, Atchison Topeka, Delew. Hudson en Norfolk 6 Western. Van de Duitsche obligatiën zagen 7 pCt. Dawes 3 pCt. van hun koers ontgaan. De omzetten bedroegen 1.330.000 shares. Slotkoersen April 19 Allied Chemical 151% American Can C1033/« Amer. Car Foundry 27% Am. For Power 10% Am. Smelting Ref43% Am. Tel. Tel122% Am. Tobacco B73% Am. Waterworks 207/g Anaconda Copper 16% Ass. Gas Electr. Co. 1 Atchison Topeka 70% Auburn Auto 45% Baltimore Ohio 30 Bethl Steel Co 43 Canadian Pacific 16% Case Treshing 69% Chase National B. 30% Chesapeake Ohio 47% Chic. Milwaukee pref. 11% Chicago Rock Isl. 4% Chrysler Motor 53% Cities Service 2% Consol Gas of N.Y. 38% Continental Oil 22 7 Dawesleenlng 66% 5% Youngieening 41% Deleware Hudson 66 Dupont de Nemours 97% Eastman Kodak 93% El. Bond Sh. Co. 17% General Electric 23 Gen. Gas Electr. 24 Gen. Gas El. cl. A. lVs General Motors 39Vs Great Northern 19% Hudson Motor 20% Illinois Central 33 Intern. Harvester 41% Intern. Nickel 27% Intern. Tel. Tel. 14% Kennecott Copper 21% Koninki. Olie 35% Low priced shares 6.70-80 Mc.Keesport Tin PI. A §q% Miss Kansas Texas 12% Missouri Pacific 43^ Idem pref g Montgomery Ward 31% Nat. Cash Reg Co. )9% National City Bank 31% Nat. Dairy Prod G. A. 10% Nat. Steel 49 New York Central 36% Nord American Co. 19% Norfolk Western 181% £ovade| 66% Pennsylvania 35»/ Proctor Gamble35^ Publ Serv N. L33% Radio Corp ol Am3% Sears Roebuck 50 Shell Union Oil 9% Socony Vacuum 16% Southern Pacific 28% Southern Railway 33% Standard Brands 21% Stand Oil of N -Jersey 45% Tidewater Ass. Oil 13% Union Pacific 132 United Aircraft 23% United Corp. A6% Unit States Leather m Unit. States Rubber 23% Unit States Steel Corp. 51% Wabash gew A 4% Westinghouse EL 40% Woolworth Build54% 18 152% 104 28 10% 43% 123% 74% 20% 16% 1 69 49Vb 291/4 43 16% 69V4 30 47% 11 4% 53% 2% 38 217/8 69% 42% 65 96% 93 17% 22% 20 4?4 8 31% 19% 30% 16% 48% 35% 19% 180 66% 353/8 35% 38% 8% 50 9% 16% 28% 32% 217/8 45% 13% 132 23% 6% 10% 223/g al 4 393/4 54V3 17 152 IO31/0 27% 97/0 435/g 1207/g 72 20% 163/g 1 68% 483/4 29% 427/8 167/g 68% 29% 465/8 107/8 4% 53% 2% 37% 213/8 65% 41 64 965/g 917/g 16% 22% 20 381/g 183/4 20% 32 41% 281/g 14% 21% 361/g 6.50-62 893/4 11% 4% 7% 303/4 19 30% 16 461/2 351/8 18% 179% 66 34% 35% 3(1/2 8% 491/2 9% 161/2 28 323/g 21% 4X/8 1278 132 223/4 61/8 10 21% 51% 37s 3874 0372 exdiv ex claim. I rc gedan- "n laten. t ex coupon. bieden. NEW-YORK, 19 April. 19 April 18 April 19 April 18 April Brussel Rome Madrid Bern Weenen 23.4a 23.39 8.51% 8.52 13.71 13.68 32.49 32.37 19.03 19.00 Oslo A'dam Londen Parijs Berlyn 25.85 25.84 67.90 67.73 5.141/2 5.135/g 6.62% 6.60 39.50 39.41 NEW-YORK, 19 April. 19 April 18 April 19 April 18 Aprü Robber Mei 11.97 12.09 Dec. 12.83 12.90 Juli 12.25 12.38 Jan. 12.91 13.00 Sept. 12.52 12.60 Mrt. 13.15 13.20 Oct. 12.63 12.70 1.39 1.45 1 50-51 1.53 Sniker Mel 1.36-37 Juli 1.43 Sept 1.48-49 Oct. 1.51 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 55.25 Dec. 1.54-55 1.56 Jan. 1.55-56 1.57-58 Mrt. 1.61 1.62-63 Ct.Cuba 3.42 3.42 89% 90% 873/g 55.37% April 55.20 55.37% Katoen Loco 11.75 11.80 April 11.57 11.63 Mei 11.59-60 H.ö2-h3Nov Juni 11.64 11.70 Dec Juli 11.70-71 ll.7o.76 Jan Aug. 11.74 11.80 Mrt Koffie Sept. 11.78 11.88 Oct. 11.83-84 11.90 11.91 11.95 I.94 12.01 II.99 12.(7 12.07 12.14 (Rio) (Santos) Mei 8.16 8.17 Mei 10.62 10.61 JUl) 8.34 8.36 Juli 10.78 10.78 Sept. 8.40 8.45 Sept 11.13 11.10 Dec 8.49 8.52 Dec 11.23 11.20 Mrt. 8.55 8.o8 Mrt. 11.30 11.27 19 April 18 April Tarwe CHICAGO, 19 April. 19 April 18 April Haver Mei 75-743/4 773/4-7/0 Mei 26% 263/, Juli 751/6-75 7774-78 Juli 271/2 27% Sept. 761/4"% 791/6-% Sept. 28% 283/g Mais Rogge Mei 43% 423/4 Mei oi%-% 525/g Juli 4o7/g 45»/2 Juli 52%-53 537/g Sept. 477/g 47% Sept. 55 55% Reuzel Loco 5.85 Mei 5.30 Mei 5.87% Juli 5.95 Sept. 6.15 Oud contract Nieuw contract Duluth Lijnzaad 5.85 5.30 Mei 1.77 1.75 5.871/2 Juli 1.77% 1.7o% 5.95 6.15 19 April 18 April WINNIPEG, 19 Aprü. 19 April 18 Aprü Tarwe Gerst Mei 64% Juli 65% Oct. 67 65% 66 67% Mei 341/2 Juli 35% Oct. 37% 357/g 367/g 38% Rogge Lijnzaad Mei 411/b Juli 421/8 Oct. 44% 42% 433/4 457/8 Mei 1.46 Juli 1.46% Oct. 1.42 Haver Mei 31 JuU 32 Oct. 33 313/4 32% 337/g GRAANNOTEERING. LIVERPOOL, 19 April. Tarwe. Mei 4.2 y, JuU 4.4 yQ. Oct. 4.6 4.6 y2, Dec. 4.7 5/8. (Medegedeeld door Simoons Co-), Van 3.304.30 uur Kon. Olie U. S. Steels Shell Tidewater 159% 31%—31% 6% 711/16 Van 4.305 uur Amer. Glanzstoff 15 De commissaris van politie te Schiedam geeft in het algemeen politieblad belangheb benden ernstig in overweging, geen relaties aan te knoopen met de spaar- en credietverzeke- ring „Eigen Hulp" en de onderlinge spaarin- stelling gevestigd te Schiedam, directeur M. van Weerden. t AMSTERDAM, 19 April. Eieren. Kipeieren. Hoogste prijs 2.90, middelprijs 2.102.40, laagste prijs 2.eendeieren 2.402.50. Dagaanvoer 000.000 stuks. Weekaanvoer 5.000.000 stuks. Han del gewoon. HOUTEN, 19 April. Eieren. Kipeieren 2.002.60, f.endeieren 1.702.20 per 100 stuks. Kievitseieren 810 c. per stuk, versche kaas 1417 c„ belegen kaas 2225 c. per pond Aanvoer 62690 stuks eieren. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 19 April: Maaskerk, s., W.-Afrika; Gustaf, m.s., Hangö; Schieland, s-» Newcalssie; Gateshead, s., idem; Ouse, s., Goole. Vretrokken 19 April: Malachtie, s„ England; iserlohn, m.s., Hamburg; lïene. s., Gdynia; Bere nice, s., Middl. Zee vla R'dam; Mars, s., idem. AMSTERDAM. Aangekomen 19 April: Maaskerk, W.-Afrika, stukgoed. Handelskade, Holl. Afrika Lijn: Gustaf, Hangö, hout, Houthaven, J. SydzeS Co.; Schieland, Newcastle, steenkolen en cakes. Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij.; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coen- haven, Verg. Cargadoorskantoor; Ouse, Goole, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Scheuer. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 18 April van Narlvfc n. KON. NED. STOOMB MIJ. Tiberius, 19 April van Jaffa te BurTiana. FAUNA, Middl. Zee naar Amst., pass. 19 April v.m. 10 uur 45 Ouessant. AMAZONE, 19 April van Alicante te Barcelona. VULCANUS, R'dam naar Middl. Zee, pass. 19 April Sagres. ORPHEUS, 19 April van Danzig te Stettin. CERES, 19 April van Calamata naar Palermo. VESTA, 19 April van Alicante n. Torrevleja. ORESTES, 19 April van Izmir n. Istanboul. IRENE, 1 9April van Amst. naar Gdynia BERENICE, 19 April van Amst. via R'dam n- Middl. Zee. MARS, 19 April van Amst. via R'dam naaf Middl. Zee. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 19 April van W.-Afrika te Amst. ROTT. LLOYD BALOERAN, thuisreis, 19 April te Suez. SITOEBONDO, thuisreis, 19 April van Colombo. DEMPO, uitreis, 19 April van Colombo. BUITENZORG, 19 April van Londen naar Rot terdam. KERTOSONO, thuisreis, 19 April n.m. 2 uur van Havre naar Londen. KOT AUINANG, thuisreis, 19 April n.m. 2 uur te Genua. KOTA TJANDI, 19 April n.m. 1 uur van Ham burg te Bremen. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLA ND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, thuisreis, 19 April van Albany. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIEUWKERK, thuisreis, 19 April te Dar eS Salaam; vertrekt 20 April naar Zanzibar. DIVERSE SCHEPEN THEANO, 19 April van Preston naar Fowey. VEERHAVEN, 18 April van Mobile te New Of WESTPLEIN, B.-Aires naar Amst., pass. 18 AP»1 St. Vincent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2