1 Zoekt gij betrouwbaar J Personeel? i STADSNIEUWS j Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000 gezinnen ni'al de tonq st Bezuiniging op tewerkstelling TOESET LOONEN F 22. EN F13.- FUNKE'S ROGGEBROOD VOOR BETER FRUIT GEBR. SERNÉ ^Bolangaevoorraad strekt PI EL ACE Co. LEVENSMIDDELENHUIS le kl. HARRY VAN BEEK VRIJDAG 20 APRIL 1934 |nimHinmniiiniininimiiiiiiiiiniiiHwiimiinnwHiii[iiiHiininiiiiiiiiHHin«nHiniiiininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiTS ZONDER is Uw ontbijt- of koffietafel incompleet OOK UW BAKKER LEVERT HET Mr. Cornelisstr. 38-40, Tel. 15014 j lECLAME.PAKKET kostelijke Haagsche Leverworstjes ZIJLSTR. 18 TEL. 11078 ZIJLSTR. 18 KLEVERPARKWEG 11, Tel. 10987 Speciale reclame met gratis eieren GEMEENTEZAKEN Kleingoed Uitbreidingsplan Zuid-West Kleingoed Verkoop grond Vergoeding van huur Personalia Verkoop van grond De Bad- en Zweminrichtingen Lagere tarieven Avond verlichting VAN ONZE RECHTBANK Oude juffrouw aangereden Auto-passagiers gewond CREDIETVERLEENING MIDDENSTAND Adres Kamer van Koophandel EEN BIJPOSTKANTOOR TE HAARLEM-NOORD Instemming Kamer van Koophandel English Association INSTELLING VERKEERS- FONDS De Kamer van Koophandel heeft bezwaren 10-JARIG BESTAAN MOTOR CLUB „HAARLEM" De schoolgeldtarieven worden minder voor groote gezinnen, voor die met één kind met 10 pCt. verhoogd Geen vermogens opcenten W erkloozenregeling Kunstmatig gekleurde bloemen Commissie van toezicht L.O. Om het wereldkam pioenschap schaken Zesde partij remise Kleine zaken Verkoop grond Aankoop grond Onbewoon baarverklaring Vergoeding schoolbestuur Vervolgonderwijs Tarieven schoolgeld Verordening opcenten Om een servituut Rondvraag Wil Trotski weer naar Turkije? De Conversieleening DE CRISIS-POSTZEGELS Op 28 April verkrijgbaar NIEUW BACON-CONTRACT Zoo goed als gereed? GEMEEN TER A AD VAN BLOEMENDAAL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ülllllllllllllilliimiilllllllllllllil!llllllllll!lllllllllllllllllllllll|[|||lilllllllll!l![|lillll!lllllllillllll|lllllllll!l||!||[ll!llll p. Carbonade; 1 p. Gehakt (half om), 1 pond mager Spek; 1 pond Rookworst; 4 pond voor 1. |leINE HOUTSTRAAT 115 (b. d. brug) ZATERDAG 21 APRIL geven wij af tegen betaling van 10 cent per stuk: met de bedoeling kennis te laten maken met dit nieuwe artikel- Wij verstrekken ech ter niet meer dan 2 worstjes aan één kooper 1 ONS PRIMA HAM VOOR 28 ct., HIERBIJ GRATIS 4 GROOTE ROOMVERSCHE EIEREN Alléén op Vrijdag, Zaterdag en Maandag Wij bezorgen door geheel Haarlem, Bloemen daal, Aerdenhout, Heemstede en Santpoort B. en W. stellen voor de balans per 31 De cember 1932 en de verlies- en winstrekening over 1932, betreffende de 139 arbeiderswoningen en het kantoor, voor den bouw waarvan bij zijn genoemd besluit aan de alhier gevestigde Wo- ningbouwvereenigingen „Rosehaghe" en „Onze Woning" financieele steun werd verleend, goed te keuren. B. en W. deelen mede dat de bij het uitbrei dingsplan, detail 9 van „Zuid-West", geprojec teerde bebouwing voor de gronden, gelegen on middellijk ten noorden van de Munterslaan en ten westen van de Houtvaart, een belemmering bleek te zijn om die gronden in exploitatie te brengen. De wijziging omvat het meest zuidelijk ge deelte van het detailblad no. 9 van het uitbrei dingsplan „Zuid-West" en wordt in het zuiden begrensd door de gemeentegrens van Bloemen daal, onmiddellijk ten noorden van de bestaan de Munsterlaan; in het westen eveneens door de gemeentegrens van Bloemendaal, onmiddel lijk ten oosten van den bestaanden Oosterduin weg; in het noorden door de noordzijde van den geprojecteerden weg verbindende de Ampère laan met den Oosterduinweg, en in het Oosten door de Houtvaart. Hoofdverkeerswegen komen in dit gedeelte van het uitbreidingsplan niet voor. De gepro jecteerde straten moeten dan ook als zuivere woonstraten worden beschouwd. Tengevolge van de afsluiting in het oosten door de Houtvaart, is de wijk meer op Bloemendaal dan op Haar lem georiënteerd; de voornaamste toegangswe gen zijn dan ook aan de westzijde ontworpen. De bebouwing is half open; gedacht is aan huizen voor den beteren middenstand. Van de Commissie voor schoolkleeding alhier is ingekomen de rekening met bijlagen over 1933, van de door haar aan schoolkinderen uit gereikte kousen, klompen en schoenen, alsmede een verslag harer verrichtingen. B. en W. stellen voor deze rekening goed te keuren tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 22.547.70 en over 1932 een nader sub sidie toe te kennen van 13.545.70. B. en W. stellen voor aan J. G. Lips, alhier, tegen den prijs van 13.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Spaamrijkstraat, groot ongeveer 308 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen twee woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. Evenals vorige jaren heeft het bestuur der bijzondere lagere school aan de Dreef 20, alhier, B. en W. verzocht om overeenkomstig artikel 205 bis, der Lager-Onderwijswet 1920 te vergoe den een bedrag ad 250.wegens huur over 1933 van de gymnastiekzaal in het gebouw aan den Kleine Houtweg 47. B. en W. stellen voor, gerekend van 16 April 1934 af als onderwijzeres over te plaatsen van de school voor voorbereidend lager onderwijs No. 1 aan de Jansstraat naar de school voor voorbereidend lager onderwijs No. 4 aan de Comelis van Noordestraat, Mej. C. A. Rutgers. B. en W. stellen voor aan de N.V. Handels vennootschap v/h P. J. Voomeveld, alhier, te gen den prijs van 17 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan den Kloppersingel hoek Spaamdamscheweg, groot plm. 545 M„ zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen en twee garages, de woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Nu de exploiatie van de gemeentelijke zwem en badinrichting in eigen beheer blijft geschie den, geven B. en W. den Raad in overweging, het tarief voor baden en zwemmen te herzien. Tevens bieden zij ter nieuwe vaststelling aan de verordening op het gebruik der inrichtingen, waarvan de bepalingen gewijzigd zijn in ver band met de opheffing van den dienst der li chamelijke opvoeding. Het ligt in hun voornemen over te gaan tot uitbreiding op eenvoudige wijze van de ver lichting in de inrichting aan de Delft, waar door openstelling des avonds in enkele zomer maanden tot 11 uur tegen betaling mogelijk zal zijn, en voorts eenig meer gerief ten be hoeve van de gebruikers der bassins in elk der inrichtingen te doen aanbrengen. Echter, zal daartoe een bedrag van ten hoogste 1.950 te hunner beschikking behooren te worden ge steld. Voor het baden en zwemmen in de inrich tingen, waarvoor en op tijden waarop betaling verschuldigd zal zijn, worden de prijzen be paald als volgt: lo. voor seizoen-abonnementen: a. voor per sonen van 18 jaar of ouder 5 per abonne ment; b. voor personen beneden den leeftijd van 18 jaar 3 per abonnement; c. voor maand abonnementen: lo. in het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Augustus ƒ2 per abonnement; voor personen beneden den leeftijd van 18 jaar 1.25; 2o. voor de maand September 1 per abonnement; d. voor vacantie-abonnementen geldig gedurende 15 achtereenvolgende dagen in de maanden Juli en Augustus 1 per abon nement; 2o. voor enkele baden: a. voor één bad ƒ0.25; b. voor één bad op bepaaldelijk aangewezen uren ƒ0.10; c. voor een kinderkaart (tot den leeftijd van 7 jaar) ƒ0.15 per bad; d. voor een knipkaart voor 10 baden (niet persoonlijk) ƒ2; e. voor een knipkaart voor 10 baden (niet per soonlijk) op bepaaldelijk aangewezen uren en inrichtingen ƒ0.75; f. voor een toeschouwers- kaart per keer ƒ0.10; g voor leden van ver- eenigingen, door Burgemeester en Wethouders toegelaten tot afzonderlijke oefenuren in een der inrichtingen, tenzij in het bezit van abon nement of toegangskaart, per persoon en per bad ƒ0.15, tot een door Burgemeester en Wet houders te bepalen aantal; h. voor schoolklas sen, welke in de schooluren en in schoolver band van de inrichtingen gebruik maken en welke behooren tot de onderwijsinrichtingen, bedoeld in de wetten, regelende het lager-, middelbaar- en hooger onderwijs, en voorts de nader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen onderwijsinrichtingen per leerling en per bad 0.05. 3o. voor het baden en zwemmen op door Burgemeester en Wethouders nader te bepalen tijden na het in artikel 2 van de verordening op het gebruik van de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen bepaalde sluitingsuur is ver schuldigd: a. voor één bad ƒ0.25; b. voor een knipkaart voor 10 baden (niet persoonlijk) ƒ2; c. voor een toeschouwerskaart per keer ƒ0.10. De zwem- en badinrichtingen zijn geopend: a. op werkdagen van den aanvang van het seizoen af tot 15 Augustus van 6.30 uur v.m. tot 9 uur n.m. en van 15 Augustus af tot het einde van het seizoen van 6.30 uur v.m. tot 8 uur n.m.; b. op Zondagen en daarmede ge lijk te stellen dagen van 7 uur vm. tot 10 uur n.m. Op den avond van 19 November 1933 heeft een 22-jarig Haarlemsch chauffeur, N. J. K., een 66-jarige juffrouw, die de Prins Hendrik- brug overstak, aangereden. Ze viel, geraakte be wusteloos en werd naar het St. Elisabeth- Gasthuis gebracht. Dr. W. M. Westerman be handelde haar de drie-en-een-halve week, die ze daar heeft moeten doorbrengen. Deze verklaarde als deskundige voor de Haar- lemsche rechtbank, waarvoor de chauffeur Don derdagmiddag terecht stond, dat de oude juf frouw een rechterbovenarmfractuur had opge- loopen en bovendien haar enkel gewond had. De aangeredene en twee andere getuigen ver klaarden, dat de auto nogal groote snelheid had. Verdachte beweerde tenslotte, dat hij sig nalen gegeven had en dat hij toen 't slachtoffer gekeken had en omdat ze bleef staan, gedacht had, dat ze niet door zou loopen. De officier eischte 50 subs. 25 dagen. Mr. H. O. Drilsma miste in het vooronderzoek het causaal verband tusschen oorzaak en ge volgen, pleiter was niet overtuigd van de groote snelheid en van een groote schuld bij ver dachte. Hij bepleitte vrijspraak. Uitspraak 3 Mei a.s. Op 2 December reed de 35-jarige W. P. te Wormerveer op den Rijksstraatweg nabij Sant poort met zijn auto. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank, waaraan het te wijten is, dat hij een anderen auto, waarin twee passagiers gezeten waren, aanreed. De bestuurder van dezen auto kreeg een been fractuur, terwijl een inzittende juffrouw een schedelwond en een hersenschudding opliep. Ook in deze zaak was dr. Westerman de des kundige getuige, toen de verdachte Donder dagmiddag voor de Haarlemsche rechtbank te recht stond. Over de situatie-teekening en den stand van de auto's voor en na het ongeluk ontspon zich een langdurig dispuut tusschen den verdediger mr. T. A. M. A. Loben Seis en den aangeredene. Volgens den politie-agent die het eerst bij het ongeluk aanwezig was, was de aanrijder in kennelijken staat van dronkenschap, hij liep niet, maar waggelde en kon niet stilstaan, an ders viel hij om. Volgens den commissaris van het IJmuiden- sche politiebureau had verdachte „een aardig vrachtje op." Nog een andere getuige had eveneens de dronkenschap van verdachte opgemerkt. De verdachte zelf verklaarde dat hij niet dronken geweest was, maar onder den indruk van het gebeurde moet zijn geweest. Hij had hoogstens 5 borrels gebruikt. De officier vond wel den staat van dronken schap de oorzaak en vroeg daarom een hechte- nisstraf van 2 maanden en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te be sturen. Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis bepleitte cle mentie subs, een voorw. of gecombineerde straf. Uitspraak 3 Mei a.s. De afd. kleinbedrijf heeft een conceptschrij- ven opgesteld te richten aan de Tweede Ka mer, waarin zij er op aandringt dat de Ned. Middenstandsbank, die het recht krijgt, (vol gens het wetsontwerp-credietverleening aan den Middenstand) credieten te verleenen, dit mag doen alléén als de desbetreffende Kamer van Koophandel en Fabrieken een gunstig advies heeft uitgebracht, daarbij alleen voor die ge vallen, dat de betrokkenen in het desbetreffen de Handelsregister zijn ingeschreven. Zij verzoekt deze aanvulling in de instructie voor de Ned. Middenstandsbank te doen opne men. Tenslotte merkt de Kamer op dat het door de Regeering te verstrekken crediet haar zeer laag voorkomt. Indien het echter in de bedoe ling der regeering ligt om telken jare zulk een crediet beschikbaar te stellen, wanneer dit noodzakelijk blijkt, (de Kamer heeft echter niet uit het ontwerp van wet, noch uit de Me morie van Toelichting iets definitiefs hierom trent kunnen lezen) dan zou aan het be zwaar der Kamer eenigszins tegemoet gekomen zijn. De Kamer van Koophandel heeft een schrij ven gezonden aan den Inspecteur van de P. T. T. te Haarlem, waarin zij zegt genoegen te nemen met de verplaatsing van het, thans in het perceel Frans Halsstraat gevestigde, bij kantoor eenigszins in Noordelijke richting en met dien verstande, dat het niet te dicht in de nabijheid komt van het Postagentschap Rijksstraatweg 121. Donderdagavond organiseerde dc English As sociation afd. Haarlem een lezing, te houden door den heer Walter Beacon in de voorzaal van Brinkmann, over het niet-alledaagsche on- dewerp „The Romance of Perfumes". De voorzitter, de heer Proper, leidde den spre ker in met een vriendelijk speechje, waarin hij even memoreerde de dubbele primeur van dezen avond, n.l. gekleurde lichtbeelden en een heer, die in parfums gespecialiseerd is! In een aangenaam betoog wist de spreker heel den avond zijn gehoor te boeien, door al teriet interessante wetenswaardigheden over de historie, de uitwerking en de bereiding van het parfum. De begeleidende lichtbeelden waren zóó spre kend, dat men dóór de kleurenweelde van La- vender, Mimosa, Roos en Jasmijn de zoetste geu ren dacht te ruiken. Wat zeer weinigen zullen geweten hebben, is, dat er ook dieren zijn, die iets aangenaams voor ons reukzintuig kunnen produceeren; zoo ver spreidt een bepaald stukje been van een klein soort ree, wanneer het met alcohol wordt over goten, de heerlijkste geur. Ook vertelde de heer Beacon dat een bijzon dere eigenschap van het parfum is, het opwek ken van geestelijke werkingen. Een aardige attentie vonden we het besluit van zijn lichtbeeldenserie met enkele prachtige snapshots van onze Hollandsche bollenvelden. Resumeerendeeen leerzame en genoeglijke avond. Aan de Tweede Kamer heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrijven gezon den waarin zij ernstige bezwaren oppert tegen het Wetsontwerp Instelling Verkeersfonds. De Kamer meent, dat het ontoelaatbaar is, welken tak van verkeer ook, extra te belasten, teneinde met de langs dien weg verkregen geldmiddelen het tekort te dekken van e?n concurreerenden tak van verkeer. Zulks neemt niet weg, dat door de Kamer bij voorbaat sympathie betuigd kan worden met een streven van overheidswege om die tak van verkeer, die in een buitengewoon bevoorrechte positie verkeert door onvoldoende reglementeering waardoor nadeel of gevaar kan ontstaan voor anderen, aan banden te leggen. Zij meent, dat bij invoering van de wet, de zekerheid, dat de bijdragen der weggebruikers ten goede zullen komen aan de verbetering van ons wegennet, hoe langer hoe meer twijfelach tig wordt. Het tekort der Nederlandsche Spoor wegen zal er wel bij varen! Tenslotte is de Kamer van meening dat de in het wetsontwerp voorgestelde Centrale Commissie van Advies geen waarborgen biedt dat de belangen van de te coördineeren ver keersmiddelen behoorlijk zullen worden be hartigd. Zij adviseert dan ook om het wetsontwerp niet te aanvaarden. Zondag 22 April a.s. hoopt de Motorclub „Haarlem" haar 10-jarig bestaan te herdenken. In April 1924 begonnen met een zeer klein aantal leden, zag men dit aantal in den loop der jaren voortdurend groeien en de M. C. H. was dan ook voor zeer velen een prima leer school. Bekende ryders, zooals: de Ridder, van Kooten, van Rumpt en'vele anderen hebben in de Motorclub „Haarlem" hun eerste schreden gezet op een motorloopbaan die leidde tot bui tengewone, zelfs internationale prestaties. Thans, na 10 jaren, speelt deze vereeniging een zeer groote rol in het Haarlemsche motor rijdersleven. Het bestuur, bestanade uit de heeren D. Th. de Jongh, S. W. Naber, F. A. A. Wolking, H. M. Boesmans Jr., Fr. P. v. Rumpt, G. A. de Ridder en D. v. Bemmelen, telt a.s. Zondag 2 jubilaris sen n.l. den heer de Jongh, welke reeds vanaf De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in het raadhuis te Overveen in openbare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester Jhr. Den Tex. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, wijdde de VOORZITTER eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. Spr. herinnerde aan het be zoek van de Regentes aan Bloemendaal in 1898 en aan Haar verblijf in deze gemeente tijdens een bezoek aan de Lighallen van Brederode- duin. De raad aanhoorde deze korte herdenking staande. In verband met het verzoek om te bezuinigen op den post werkverschaffing en de geopperde bezwaren tegen de onafgebroken tewerkstelling van werkloozen en tegen te hooge loonen, stel len B. en W. voor een nieuwe werkloozenrege- ling te aanvaarden. Deze regeling houdt in het kort in: 46 weken per jaar tewerkstelling, leeftijd der tewerkge- stelden niet boven de 65 en niet beneden de 16 jaar. Loon ƒ21 voor gehuwden, ƒ12 voor onge- huwden. De heer QUARLES VAN UFFORD noemde deze regeling een stap in de goede richting, om dat er versobering mee verkregen wordt. Spre ker vroeg of de 25 man, die een tijdelijke aan stelling zullen krijgen, wel noodig zijn. De heer SCHULTZ zette het soc.-dem. standpunt in deze kwestie uiteen. Bloemendaal heeft natuurlijk te lijden van de algemeene economische crisis, maar het staat er niette min nog schitterend voor. Moet men nu het loon gaan verminderen van de menschen, die nauwelijks voldoende verdienen om het dage- lijksche voedsel te koopen? Deze regeling is geen technische herziening, maar een verlaging van de uitgaven voor werkloozenzorg. Men moet ook voor het groote gezin zorgen en dat doet men door deze regeling niet, De heer WITTEMAN noemde het onderwerp niet nieuw, men kent de verschillende stand punten. Het goede in het ontwerp is, dat de band losser gemaakt wordt tusschen de te- werkgestelden en de gemeenten, Maar spr, yer- de oprichting als voorzitter de leidende kracht in de vereeniging is en den heer Van Rumpt, die 10 jaar lid is, waarvan 6 jaar bestuurslid. Vanzelfsprekend zal dit lustrum niet onop gemerkt voorbij gaan. Des morgens wordt een gezamenlijke rondrit door de bloembollenvelden gehouden, waaraan eenige aardige attracties verbonden zijn. In den namiddag en s avonds zullen in de bovenzaal van Café Restaurant „Brinkmann" de feestelijkheden worden voort gezet, waarbij o.a. de bekende conferencier humorist „Bartoes" en het Haarlem's Salon Or kest hun medewerking zullen verleenen. Een beperkt aantal introducties zijn nog ver krijgbaar bij den secretaris: F. A. A. Wolking, Haarlemmerstraat 82 Zandvoort of bij den pen ningmeester H. M. Boesmans Jr., Ged. Oude Gracht 44, Haarlem. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur schrijft ons: Dr. te Hennepe en anderen hebben in de pers afkeuring uitgesproken over het kunstmatig kleuren van narcissen en den verkoop van der gelijke bloemen langs den weg in de bollen streek. Vooral een waarschuwing tegen het be derven van kleeren en voorwerpen is zeker op haar plaats. Maar overigens is het een vrij on schuldig grapje, dat verre van nieuw is en zeker niet als „bedrog" bedoeld is; immers blijkens een der verontwaardigde schrijvers over dti ge val, verzwijgen de verkoopers het kunstmatig kleuren hunner bloemen geenszins. Deze verkoop, waarmede werkloozen en an deren iets trachten te verdienen, heeft echter niets te maken met het bloembollenbedrijf, dat daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid heeft. Van een schade aan den goeden naam van onze bloembollen of van de handelaren in het artikel in het buitenland kan dan ook geen sprake zijn, want geen enkele bollenhandelaar zal het in zijn hoofd krijgen zijn klanten diets ie maken dat zijn bollen bloemen van deze niet bestaande kleuren zullen voortbrengen. Over den goeden naam van dit artikel in het bui tenland behoeft men zich waarlijk niet bezorgd te maken. Woensdagavond heeft ten stadhuize vergaderd de commissie van toezicht op het lager on derwijs. Na eenige discussie werd het jaarverslag vastgesteld. Alle bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. Men bericht ons uit Freiburg: Donderdagavond werd de zesde partij tus schen dr. Aljechin en Bogoljubow om het we reldkampioenschap, die Woensdag afgebroken was, voortgezet en beëindigd. Na de 61e zet van Aljechin werd de partij remise. Met spanning wordt nu de zevende partij, die hedenavond om zeven uur zal aanvangen en waarbij Bogoljubow wit zal spelen, tegemoet- gezien. klaarde zich tegen de verlaging van de loonen van deze menschen, daar is geen enkele reden voor. Men is zoo langzamerhand aan de grens gekomen en als men die overschrijdt, is men niet redelijk meer. Spreker zette uiteen, dat de kindertoeslag door de Katholieken geen ideaal, maar een noodzakelijk kwaad genoemd wordt. Het rechtvaardige loon is het eenig juiste en wanneer dat toegepast wordt, is geen toeslag noodig. Wethouder BORNEWATER zeide, dat het losmaken der werkverschaffing van publieke werken het voornaamste doel van dit ontwerp was, de loonsverlaging bijzaak. Een amendement-Noorman en Bolleman om de loonen resp. op 22 en 13 te brengen, werd aangenomen. De verordening werd daama vastgesteld. Het onteigeningsplan voor verlenging van de Prins Hendriklaan werd voorloopig vastgesteld. Het verslag over 1933 van het agentschap der Arbeidsbemiddeling werd voor kennisgeving aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan den heer B. F. Warmink, onderwijzer aan school C. Een aantal ontheffingen van de bepalingen der bebouwingsvoorschriften werden toege staan en de betreffende verordening werd op een detail gewijzigd. Van de fa. v. Empelen v. Dijk, den heer v. Delft en de dames Beuneman werd gratis een strook grond langs den Zandvoorterweg, ter wegverbreeding, overgenomen. De raad verkocht eenige kleine stukjes gtond langs de Leidschevaart aan J. C. Kramer, J. J. de Wilde. A. Plessius, F. de Wit, G. de Vries en H. J. Mudde, als tegemoetkoming in de kosten van een te plaatsen hekwerk in verband met de reorganisatie van den weg. Ter verbreeding van den Conollyweg kocht de raad van mej. Zwagerman 40 M2. grond voor den prijs van 10 per M2. B. en W. stellen voor het woonhuis Vogelen- zangscheweg 3 A in eigendom toebehoorende aan M. Koning onbewoonbaar te verxlaren; binnen een maand moet het huis ontruimd zijn. Aldus besloten. Vastgesteld werden de vergoedingen ex- artikel 101 eerste lid L. O.-wet 1920 aan diverse schoolbesturen over 1931. Deze vergoeding be draagt voor de R. K. Meisjesschool te Overveen ƒ3946.32; voor de R. K. Jongensschool te Over veen i 4626.72; voor de R. K. school te Voge« lenzang ƒ3500; voor het St. Josephgesticht te Bloemendaal ƒ4767.20. Daar sinds 1928 in de gemeente geen open baar vervolgonderwijs meer wórdt gegeven, stellen B. en W. voor de betreffende verorde ning in te trekken. Aldus besloten. In verband met den wensch van den heer Bolleman stellen B. en W. voor over te gaan tot herziening der tarieven van het schoolgeld L.O. en U.L.O. in dien zin, dat bij de bereke ning van het schoolgeld de grootte van net ge zin van den schoolgeldplichtige in aanmerking wordt genomen. Daar dit nieuwe tarief de opbrengst van het schoolgeld niet mag verminderen, wordt voor gesteld het tarief voor gezinnen met een kind met 10 pet. te verhoogen en het aantal klassen van heffing uit te breiden, waardoor het ma ximum schoolgeld tot 110 per kind kan wor den opgevoerd. De heer WITTEMAN noemde het voorstel niet ver genoeg gaande, het heeft meer van een gebaar dan van realiteit. De tegemoetko ming voor de groote gezinnen moet ingrijpen der zijn. In Amsterdam b.v. zijn de „sprongen" veel grooter. Het te lijden verlies wentelt men af op de menschen met één kind, maar volgens spr. kan men dit beter op de gemeenschap laten drukken (door verhoogde belastingheffing b.v.). Spr. stelde voor in een volgende vergadering te komen met een staat van de regeling op dit gebied in andere gemeenten. Ook de heer SCHULTZ zou meer gegevens wil len hebben; ook hij achtte een generale be taling van het berekende verlies het beste. De heer QUARLES VAN UFFORD kon vol ledig met het voorstel meegaan, aanhouding was niet noodig. Wethouder BORNEWATER achtte uitstel niet van belang, de heffing is in Bloemendaal aan den lagen kant. De VOORZITTER sloot zich daarbij aan, er is toch geen sprake van, dat er schade voor de gemeente mag ontstaan. Bovendien moeten de schoolgelden vóór September gereed zijn. De heer WITTEMAN trok zijn voorstel m, omdat hij bemerkte, dat de meerderheid van den raad hem niet zou volgen. Hij handhaafde echter zijn bezwaren. De regeling werd daarna aangenomen. B. en W. stellen voor met ingang van het belastingjaar 1 Mei 193430 April 1935 15 op centen te heffen op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. Het voorstel-Cassee, heffing van 25 opcenten vermogensbelasting, wenscht het college tot de begrooting 1935 aan te houden. Aldus besloten. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland om opheffing van het cp zijn grond aan den Rustenburgherweg rustend ser vituut (waarbij het verboden is aldaar inrich tingen te vestigen, waarvoor krachtens be staande of later te maken wetten of verorde ningen van overheidswege vergunning moet worden gevraagd) ten behoeve van het op stellen van een draaibank en revolverboor. Naar aanleiding van dit verzoek merken bur gemeester en wethouders op, dat het terrein, waarop thans de garage staat, indertijd door de gemeente aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf verkocht is en dat daarbij door de ge meente op dat terrein ten behoeve van ce om wonenden bovenvermeld servituut is gevestigd. Onder verwijzing naar hun afwijzend advies naar aanleiding van een soortgelijk verzoek (welk advies evenwel door den raad in zijne vergadering van 19 October 1933 niet gevolgd is) stellen zij ook ditmaal voor op bovenstaand verzoek een afwijzende beschikking te nemen. De raad gaf een afwijzende beschikking, maar stond toe voor den tijd van 5 jaar mo toren van 3 P.K. te gebruiken. De heer QUARLES VAN UFFORD vroeg wanneer de tram van den Julianaweg /ou ver dwijnen, opdat de weg met spoed en nog voor den zomer geasphalteerd zou kunnen w arden. De VOORZITTER antwoordde, officieus de mededeeling ontvangen te hebben, dat 1 Mei de tram verdwenen is. De heer HOGENBIRK: In de kranten is dit echter weer tegengesproken. De VOORZITTER; Ik zal er nogmaals op aandringen. De heer SCHULTZ wees er op, dat zich in ,de gemeente eenige gevallen yan diphtheria hebben voorgedaan. Reeds vroeger drong bh op kostelooze inenting tegen deze ziekte aan, er is echter nog niets van gekomen. Wethouder BORNEWATER antwoordde, da» er geen dreigend gevaar was. Nu zich eenige gevallen hebben voorgedaan, zal hij de zaak opnieuw aanhangig maken bij den inspecteur, die er gunstig tegenover staat. Besloten werd den grond, eertijds door Mr Enschedé geschonken, te noemen Mr. Enschedé- park. De raad ging daarna in geheime zitting. MADRID, 19 April (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den correspondent van Reuter medegedeeld dat tot nog toe geen verzoek van Trotski om naar Spanje te mogeii' komen, is ontvangen De minister gelooft niet, dat een dergelijk verzoek zou worden ingewilligd, aangezien een verblijf van Trotski in Spanje een bron van onrust zou zijn. Istanboel, 19 April (Reuter). Volgens een on bevestigd bericht heeft Trotski aan de Turksche regeering verlof gevraagd naar Turkije te mo gen terugkeeren. De Minister van financiën maakt bekend, dat bij de op 12 April 1934 gehouden inschrij ving op 900 millioen vier pCt. schuldbewijzen aan toonder ten laste van het rijk tezamen vormende de vier pCt. Nederlandsche Staats- leening 1934 de volgende inschrijvingen zijn ontvangen, t. w.: A. Inschrijvingen met recht van voorkeur, ten bedrage van f 748.776.600. B. Vrije in schrijvingen ten bedrage van f 156.228.600, te zamen f 905.005.200. Op de deelneming der rijksfondsen en -in stellingen is eenige reductie toegepast, zoodat de overige inschrijvingen volledig worden toe gewezen. Ten einde de nieuwe crisispostzegels te kun nen gebruiken voor correspondentie, welke op 30 April a.s. (den verjaardag van de Prinses) besteld wordt, zullen de crisispostzegels, waar van er een, zooals bekend, de beeltenis van de Prinses draagt, reeds op 28 April a.s. aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Voorts kan ter aanvulling van het eerste bericht om trent de uitgifte van deze zegels, worden mede gedeeld, dat naast H. Seegers, ook de graveurs J. J. Warnaar en R. Steinhausen aan ie ver vaardiging van de gravures hebben medegewerkt. Naar wij vernemen, is het nieuwe „Bacon- contract" dat de Nederlandsche varkenscentrale met de verschillende baconfabrieken zal afslui ten, thans zoo goed als gereed. Aanvankelijk zou het reeds op 1 April in wer king zijn getreden, maar tengevolge van ver schillende omstandigheden moest het eenigeh tijd uitgesteld worden. De inwerkingtreding werd toen bepaald op 15 April. Op dien datum was men echter nog niet gereed met de for muleering van deze nieuwe overeenkomst, om verdere vertraging te voorkomen, heeft net be stuur van de Nederlandsche varkenscentraie toen de verschillende baconfabrieken bijeengeroepen' en medegedeeld wat de inhoud van het nieuwe contract zou zijn. De betrokkenen hebben zich daarop bereid ver klaard, op deze basis het nieuwe contract te sluiten. Hoewel dus de formuleering nog vast gesteld moet worden, werken de baconfabrieken vanaf 16 April op basis van de nieuwe overeen komst. In hoofdzaak heeft deze overeenkomst betrekking op de door de Nederlandsche var kenscentrale aan de fabrieken uit te oetale vergoeding voor het slachten van varkens, ri het oude contract kregen deze fabrieken ee vergoeding van alle onkosten aan het slacht verbonden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4