De nooden van den Middenstand Naar Neerlands kleurenfestijn I ALS DE BOLLEN BLOEIEN I URGENTIEPROGRAM DÉR DRIE BONDEN BELANGRIJKE VERKEERS- VERBETERING DEBLOEMBOLLENVELDEN HET WEER OP ZONDAG BOLLENTOCHTENI VRIJDAG 20 APRIL 1934 Gemeenschappelijk optreden Quaker gQ||£ blijven GELDIG Dit is Saladine s eerste voorjaar Techn. bijzonderheden TANDPASTA Ga op 'n rustigen dag! rfó'''., y BRUGMAN'S AUTO-REISBUREAU BOLLENVELDEN De weg aangegeven om de eigen plaats in de samenleving te behouden en te versterken Op zich zelf staande maatregelen Algemeene crisispolitiek V estigingseischen HAVERMOUT Ontoelaatbare concurrentie LANGVINGERIGE DAMES K.N.I.L.M.-nieuws Stuurlieden-examen DE LOONSVERLAGING IN DE ZAANSTREEK De modernen beraden zich WIJZIGING DER KIESWET? Vakbondbestuurders niet meer in openbare lichamen? Audiëntie De nieuwe Vriezebrug te Almelo officieel in gebruik genomen De officieele ingebruikname DOOSJES 15-20-25 ct TUBES 25-35 ct. NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 STEUN AAN 'T VEENBEDRIJF „FLORA" 1935 LAGER PRESENTIEGELD? WINKELSLUITINGSWET De postvluchten Als het weer meewerkt, belooft het Zondag „de" bollen- zondag te worden Tusschen Haarlem en Wassenaar De noordelijke route Te Heemskerk Ernaar ;IW A'dani 19 km Te Santpoort Waarschijnlijk vóór Zondag warmer LEIDEN De bollen bloeien - Naar de velden? I ...en dan natuurlijk naar Café-Restaurant „VELSEREND" 1 te Santpoort - Groote Terrassen i Hotel-Café-Restaurant „Sistermans" Enkhuizen-bloemenstad RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK' F0T0„FERRARI" DU f 5.90 Dagblad-Reclame onmisbaar De hoofdbesturen der drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben het noodzakelijk geoordeeld zich gezamenlijk te beraden over den toestand van den Nederlandschen middenstand en zijn nooden in de huidige omstandigheden. Met inachtname hunner onderscheiden uit gangspunten van levens- en maatschappijbe schouwing, achten zij verwezenlijking van het onderstaande Urgentieprogram voor den mid denstand thans noodzakelijk. Omtrent de toevoeging aan dit Urgentiepro gram van eenige andere belangrijke punten zal nog een nadere beslissing worden genomen. Beschikbaarstelling met staatsgarantie van crediet voor gezonde middenstandsondernemin gen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. Beperking van vestiging door buitenlandsche Zakenlieden. Verbod van toepassing van het Cadeaustelsel. Wettelijke regeling van het uitverkoopwezen. Opening der mogelijkheid om kleine vorderin gen, gerechtelijk, snel en goedkoop te innen. Verbod van het uitoefenen van bijbetrekkin gen en het verrichten van nevenwerkzaamheden door overheidspersoneel; wettelijke voorziening ten aanzien van het verrichten van arbeid dooi personen in loondienst na volbrachte dagtaak. Wettelijke regeling van het afbetalingsstel sel ter veiligstelling der belangen van kooper en verkooper. Opheffing van de bevoorrechting van het in N.V. of coöperatieven vorm gevoerde bedrijf boven het bedrijf van den natuurlijken per soon, welke door de stelsels van dividend- en tantièmebelasting en Inkomstenbelasting wordt mogelijk gemaakt. Opening van de mogelijkheid ook buiten fail lissement een accoord verbindend te verklaren. Bfj crisismaatregelen ten gunste van land bouw en industrie worde ook met de belangen van den middenstand volledig rekening gehou den. Opzet en uitvoering van crisismaatregelen ten gunste van bepaalde bedryfstakken geschiede zóó, dat het particuliere bedryf niet onevenre dig wordt geschaad, het coöperatieve bedrijf niet in een bevoorrechte positie wordt geplaatst en binnenlandsche ondernemingen niet bij bui tenlandsche ondernemingen worden achterge steld. De werkverschaffing worde zóó geregeld, dat aan het particuliere bedryfsleven geen werk wordt onttrokken, doch dat integendeel daar aan meer werk wordt toegevoerd. Zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot Invoering voor de diverse takken van midden- standsbedryf van vestigingseischen op wettely- ken grondslag. De wet geve daartoe aan den minister van Economische Zaken de bevoegdheid om vesti ging in een bedrijfstak te binden aan door de georganiseerde vakgenooten ontworpen en door hem gehoord den Middenstandsraad of een andere aan te wijzen instantie goedgekeurde eischen, waaraan nieuwe ondernemers en on dernemingen in de onderscheidene branches moeten voldoen, alvorens zü zich kunnen vesti gen. Onder deze vestigingseischen worde in elk geval opgenomen; verplichte inschryving in het Handelsregister. Te stellen bekwaamheidseischen dienen even zeer als voor de klein-ondernemingen te gelden voor de afdeelingschefs en filiaalleiders in de grootonderneming en voor de bedrijfsleiders der coöperaties. Met kracht worde opgetreden tegen de on- eeriyke, doch ook tegen iedere in ruimen zin sociaal-economisch ontoelaatbare concurrentie, ook door uitbreiding der wetteiyke verbodsbe palingen. Naast het verbod van het cadeaustelsel worde het rabatstelsel geregeld en hetgeven van kor tingen aan leden van vereenigingen verboden. De wetteiyke bepalingen op de oneeriyke concurrentie worden uitgebreid tot een alge meene wet tot bestrijding der oneerlijke en der ontoelaatbare concurrentie in den ruimsten zin des woords. Tenslotte achten de bonden zich verplicht den middenstand zelf met de meeste klem onder oogen te brengen de eischen, die zeer byzonder in het huidig tüdsgewricht aan hem worden gesteld. Ieder middenstander streve by voortduring in sociaal en economisch opzicht naar de meest volkomen vervulling zyner maatschappeiyke taak. Waar het voor de richtige vervulling van die taak dienstig kan zyn, ga hy over tot econonfl- sche samenwerking met zyn branchegenooten. Als één man trede de middenstand toe in stands- en vakverband tot de organisatie, die naar richting en levensbeschouwing voor hem is aangewezen en volge hy in stipte discipline de leiding die door de organisaties wordt gegeven. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden zyn ervan overtuigd, dat alleen langs dezen weg de middenstand er in zal slagen de hem eigen plaats in de samenleving te behouden en te versterken. De Rotterdamsche politie heeft twee winkel dievegges weten te arresteeren. Haar tasschen waren gevuld met gestolen goederen, waar onder japonnen, jumpers en andere kleeding- stukken. Bij een huiszoeking werden twee kisten met gestolen facturen en andere goederen ontdekt. Het tweetal is in bewaring gesteld. Hoewel door het mindere aantal dagen dat Februari had, de passagiers in aantal minder waren dan in Januari, was de gemiddelde be zetting nog iets beter. Het is een verheugend feit te kunnen consta- teeren, dat het vervoer gedurende de eerste twee maanden van 1934, welke maanden in an dere jaren de laagste cijfers te zien gaven, hooger was, dan de gunstigste maanden van 1933. In totaal werden in Februari vervoerd 924 passagiers. Het vrachtvervoer bedroeg 5796 kg. Aan post werd vervoerd 2116 kg., geiykstaan- de aan ruim 148.000 brieven benevens 78 kg. pakketpost. DEN HAAG. Geslaagd voor het examen der den stuurman groote stoomvaart de heeren T. R. Tydens en O. A. Blom. - en reeds zijn Saladine en jonge, malsche sla vast aan elkaar verbonden. Duizenden vrouwen namen een proef en ondervonden dat malsche sla Saladine vraagt Tevens maakt U met deze voortreffelijke slaolie een veel smakelijker mayonnaise en het gaat veel vlugger. Een proef met Saladine is een aanwinst voor Uw keuken. Nu de pogingen van den Ryksbemiddelaar, den heer S. de Vries Czn., in de Zaanstreek, niet tot de gewenschte overeenstemming heb ben geleid, zullen de arbeiders, althans de modernen de christelijke en katholieke organisaties hebben de patroonsvoorstellen aanvaard zich opnieuw beraden. De firma Polak en Schwartz heeft een be kendmaking aan de fabriek aangeplakt, dat de verlaging in twee etappen zal worden in gevoerd, n.l. 2procent bij den eersten be taaldag in Mei en nog weer 2J4 procent in Juni. De „Nieuwe Rott. Crt." bericht, dat op het oogenblik by den ministerraad een wetsont werp van mr. De Wilde, minister van Binnen landsche Zaken, in overweging is tot wyziging van de Kieswet, de Gemeentewet en de Pro vinciale wet en waarvan de strekking is, dat aan vrijgestelden van organisaties van ge meente- en provinciaal personeel de verkies baarheid voor den gemeenteraad resp. de Pro vinciale Staten wordt ontnomen. De bedoeling is aan art. 25 sub f van de Gemeentewet en aan art. 21 van de Provinciale wet de bepaling toe te voegen, dat de onvereenigbaarheid in den aSnhef van deze artikelen bedoeld, ook geldt voor de bezoldigde bestuurders van of personen in dienst van vereenigingen, die be oogen de belangen van het personeel in dienst der gemeente (resp. de provincie) bü het ge meentebestuur (resp. het provinciaal bestuur) te behartigen. Bu de laatste wyziging van de Gemeentewet had minister Ruys de Beerenbrouck een derge- lyke bepaling voorgesteld, waarin echter sprake was van de geldeiyke belangen van het perso neel enz. De Kamer heeft toen met 48 tegen 30 stem men een amendement-Van den Bergh aange nomen, waarby de voorgestelde uitsluitings- grond uit het regeeringsontwerp werd ge schrapt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Woensdag géén audiëntie verleenen. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der bevolking heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel Donderdag middag de nieuwe Vriezebrug over het kanaal AlmeloPruisische grens officieel geopend. Daarmede behoort het oude verkeersobstakel, dat reeds lang niet meer beantwoordde aan de behoefte van het moderne snelverkeer, tot het verleden en is Almelo in het bezit gekomen van een brug, die geheel aan de eischen des tyds voldoet. De nieuwe brug, die een totale breedte heeft van 12 M is een z.g. bascule-brug, d. w. z. dat de brug werkt als een balans, waarvan de eene arm gevormd wordt door het brugdek zelve, ds andere door een voor het publiek onzichtbare ballast van 39.000 K.G. Ten behoeve van dit contra-gewicht is onder het straatoppervlak een kelder gemaakt van 9 M. lengte en 4^ M breedte. Het openen en sluiten van de brug ge schiedt door een electrische installatie, die in den kelder is opgesteld. De kosten van de brug hebben circa ƒ50.000 bedragen, waarin de provincie voor een be langrijk deel heeft geparticipeerd. Omstreeks 3 uur verzamelden zich aan de stadszyde van de nieuwe brug zeer vele pro vinciale en stedelijke autoriteiten, onder wie we opmerkten den Commissaris der Koningin mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, het lid van Ged. Staten den heer Bloemen, den bur gemeester mr. M. Sichterman, met het dage- ïyksch bestuur der gemeente Almelo, rechter lijke autoriteiten, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, Vreemdelingenverkeer e. a. De burgemeester mr. M. Sichterman voerde als eerste spreker het woord. Na den lijdens weg van de oude verbinding en de voorgeschie denis van den bouw dezer nieuwe brug te heb ben gememoreerd, wees spr. op de beteekenis van de tot standkoming dezer brug, zoowel voor het locale, als het interlocale en internationale verkeer. Hij richtte woorden van dank tot het provinciaal bestuur voor de financieele mede werking, tot den directeur van gemeentewer ken, die de plannen ontwierp, en verder tot de uitvoerders, die de hun opgedragen taak tot volle tevredenheid van het gemeentebestuu: hebben volbracht. De wethouder van Openbare Werken, de heer G. J. A. ter Steege, releveerde, dat reeds 10 I jaren geleden de wenschelijkheid om een oever verbinding over het kanaal, zich aanpassend aan het moderne verkeer, tot stand te bren- gen. naar voren was gekomen, doch men stond voor de moeilijkheid, dat het project Twente— j Rynkanaal nog geen vasten vorm had aange- nomen. Toen dan ook in 1930 deze vraag was opgelost, is men direct aan het werk getogen om in de behoefte van een moderne verkeers- brug te voorzien. Nadat een kort woord was gesproken door den heer Krolman, voorzitter der buurtvereeni- ging O. M. O., richtte de Commissaris der Ko ningin mr. A. E. baron v. Voorst tot Voorst zich tot den burgemeester om hem namens het dageiyksch bestuur der provincie hartelijk geluk te wenschen met deze belangrijke ver- keersverbetering, welke getuigt van een voor- uitzienden blik van het Almelosche gemeente bestuur. Deze brug is van des te meer beteekenis, om dat het provinciaal bestuur plannen koestert om een betumen verkeersweg tot stand te bren gen van Almelo over Vriezenveen naar Coevor- den en Groningen. In dit wegenplan vormt de thans te openen brug een onmisbaren schakel. Met den wensch dat deze nieuwe brug zou mogen bydragen tot den bloei van Almelo en tot toeneming van het verkeer door deze stad. verklaarde spr. de brug voor geopend. De aanwezige autoriteiten kwamen vervol gens in .etterlijken zin over de brug. en ge bruikten in het gebouw van den Burg. Stand de thee. Hiermede was een voor Almelo gewichtige gebeurtenis ten einde, doch tot in lengte van dagen zal men het huidige gemeentebestuur dankbaar blijven voor het indertijd genomen besluit tot vervanging van een lastig verkeers obstakel door een moderne oeververbinding. In aansluiting op de reeds vroeger bekend gemaakte steunmaatregelen, die de Minister van Economische Zaken ten behoeve van het veenbedrijf zal nemen, kan nog worden mede gedeeld, dat verveners, die in 1934 fabrieksturf in Drente, Overijsel of Groningen willen pro- duceeren, of reeds met de productie zyn be gonnen, zich vóór 1 Mei a.s. by het bureau van de Nederlandsche turfcentrale (kantoor van den rijksinspecteur voor de steunverlee- ning in Drente) te Gieten moeten aanmelder De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Economische Zaken en de Commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland, hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-presidium der in 1935 te Heemstede te houden Bloemententoonstelling „Flora", uit gaande van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Eenige leden van den Haagschen raad heb ben een voorstel ingediend, de presentiegelden der raadsleden, totaa Ibegroot op f 11.000 te verminderen met 12% pet., met dien verstan de, dat uit dezen post een presentiegeld van f 2.50 wordt verleend voor het bijwonen der vergaderingen van de verschillende commissiën van bijstand, terwijl het overbiyvende bedrag tusschen de leden wordt verdeeld, naar getal van het aantal raadsvergaderingen door ieder bijgewoond. Het Tweede Kamerlid Drop heeft een amen dement ingediend op het wetsontwerp tot wy ziging der Winkelsluitingswet 1930. Voorgesteld wordt in artikel 1 sub III in het tweede lid van het nieuwe artikel 3 na het gestelde onder f een nieuw onderdeel g in te voegen, luidende; ,,g winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak consumptie-ijs in voorraad pleegt te zijn, voorzoover betreft den verkoop en de aflevering van consumptie-ys." De „Snip" (thuisreis) is te Bangkok aange komen en de „Pelikaan" (uitreis) te Rangoon. Weef zyn de geestgronden achter de blonde duinen bedekt met een overweldigende kleu renpracht, weer maken tienduizenden uit eigen land en van ver buiten de grenzen zich op om het jaariyksche bloemfestijn mede te maken. Weer.... zal het .op de wegen benoorden en ten zuiden van Haarlem overweldigend druk zyn, zoodat men op bepaalde vuren meer afge werkte autogassen ruikt dan bloemengeuren. Daarom beginnen wy deze tochtbeschrijving met een ernstige waarschuwing om, wanneer zulks eenigszins mogelijk is, niet den drukken „Bollenzondag" uit te kiezen voor een bezoek aan het lomein van narcis, hyacint en tulp. Ga liever op een rustigen dag den tocht ma ken, ook al staat u dan misschien minder tyd ter beschikking! strekt zich het vanouds bekende gebied uit. Langs den grooten weg, dus rijdende van Haar lem over Hillegom, Lisse en Sassenheim treft men een rijke bloemenpracht aan, maar de mooiste doorzichten vindt men toch langs de minder bekende route, den prima weg, welke dicht achter de duinenry slingert over Voge lenzang, via den Ruigenhoek naar Noordwijker- hout. Deze weg is echter zeer bochtig, zoodat men er op de drukke dagen tydens den öollen- bloei terdege moet oppassen! Byzonder mooi is de omgeving van de binnenwegen, welke van den bovengenoemden Ryksstraatweg naar het westen gaan. Van Lisse uit voert een prachtige weg o.m. langs het bekende kasteel Keukenhof, terwyl ook de verbinding SassenheimHille gom langs de smalle landwegjes byzonder aan bevelenswaardig is voor hen, die de bloem- bollenvelden op hun mooist willen zien. Aan de hand van het bygaande schetskaartje, ons toe gezonden door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zal het niet moeilyk vallen een schitterenden tocht te ontwerpen. Op zyn tocht door de bloembollenstreek mag men den Koepelweg aan den duinrand te Noord- wyk aan Zee niet overslaan De hooge duinweg biedt een zeldzaam mooi panorama. Van Noordwijk-Binnen langs de Beeklaan tus schen de velden doorgaande, bereikt men spoe dig de aanwysborden en banken, door de zorg van de Vereen. V. V. daar neergezet en kan men rustig van het vergezicht genieten. Werkelyk is de afwisselingv an groen en bloe men van bovenaf gezien iets aparts, dat de moeite van een bezoek overwaard is. Het is in ons land veel minder bekend, dat men ook ten noorden van de bloemenstad Haarlem veel mooie bloembollenvelden vindt. Sommigen prefereeren zelfs deze streek boven het traditioneele bollengebied ten zuiden van Haarlem, omdat in dit laatste bloemendomein de meer wetenschappelyke kweekmethoden er toe hebben geleid de velden af te scheiden met etemieten of zeildoeken heiningen, wat na tuurlijk veel minder pittoresque is dan de le vende hagen, welke men vroeger uitsluitend zag. In het noordelyke bollengebied nu vindt men over het algemeen kleinere velden, ter wyl de streek boschrijker is. Van Haarlem uit begint men den tocht door over Aerdenhout door een zeer mooie streek naar Zandvoort te rijden. Een alleraardigste weg dwars door de duinen leidt dan naar Overveen, via Bloemen- daal gaat het noordwaarts naar Velsen, waar een (kostelooze!) pont over het Noordzeekanaal gaat. Langs Beverwyk en Castricum voert een zeer goede en afwisselende weg hetzy recht streeks dan wel via Egmond, Bergen en Schoorl naar Alkmaar. Deze streek is ryk gezegend met natuurschoon, de ontluikende natuur en de bollenvelden geven aan een tocht in dezen tyd van het jaar byzondere bekoring. Bovendien is men in de gelegenheid om verschillende be kende plekken (Ruïne van Brederode by Drie huis; Kopje by Bloemendaal) )alsmede talryke rustige badplaatsen te bezoeken. Wanneer men het zoo aanlegt, dat men in Alkmaar een kaas markt kan zien (welke lederen Vrijdag gehou den wordt) zal men dubbel tevreden zyn, deze aloude stad te hebben bezocht. Tenslotte moet gewezen worden op de uitgestrekte bollenvel den geheel in het Noorden (by Breezand in den Anna Paulownapolder). Deze contreien be reikt men door van Alkmaar uit de A.N.W3.- wegwijzers naar Den Helder te volgen en by De Stolpen rechtsaf te slaan naar den genoem den polder (zie ook het kaartje). Door het fraaie en milde voorjaarsweer zyn de tulpenvelden in enkele dagen tyds sterk ont wikkeld en beginnen de velden zich allerwegen met een uitgezochte kleurenpracht te ont plooien. Waar deze omgeving niet zoo vroeg als b.v. de bloembollenstreek opvalt, terwyl de hyacinten cultuur hier sporadisch voorkomt, evenals de cultuur van by goed als scilla's, crocussen etc., is de tyd der bloemen hier iets korter; doch het schynt wel of in deze kortere periode dan ook al het schoons, wat in de natuur te vin den is, openbloeit. De volgende prachtige tochtjes kunnen ieder ervan overtuigen. >iloo Eqmond Vz. Purmerend t6kir A'dam 44km 'Noord- wijk Waséenaar rn.o 5.0 ScheveninqetQj-Graventiage Sm ^l'. Maar Rotterdam 24km Vanaf richting Beverwijk den Hoflanderweg opgaande, vervolgens den in zelfde richting loopenden Hoogdorperweg; met daarna links de Gerrit van Assendelftstraat tot de kom der gemeente, kan men vervolgens links de Maar ten van Heemskerkstraat inslaan en rechts de Deutzstraat, Marquettelaan, Noorderlaan, bei de richtingen voerende naar den Rijksstraat weg, welke genoemde wegen aan beide zyden omringd zyn door bloeiende bollenvelden. Ook een bezoek aan den duinkant langs de binnenwegen is aan te bevelen. Afslaande by de G. v. Assendelftstraat valt op korten afstand iets beoosten op te merken het kasteel Assumburg, dat 22 Mei a.s. offi cieel als Jeugdherberg zal worden opengesteld; terwijl langs Marquettelaan het slot en park „Marquette" gepasseerd worden. Het park wordt op denzelfden datum opengesteld. Komende langs Noorderlaan aan den Rijks straatweg en de richting Castricum opgaande ziet men links van den weg op eenige honder den meters voorby Noorderlaan het bekende Huldtooneel te Noorddorp, alles ten volle be zienswaardig en herinnerende aan lang ver vlogen eeuwen. Hier is het laatste jaar zeer veel veranderd. Langs de groote wegen is veel gebouwd waar door op verschillende bekende plekjes het uit zicht over de velden verdwenen is. Hierdoor is men voor het bezichtigen van fraaie bollenvelden vooral op de binnenwegen aangewezen. Alleen de Rijksweg naar Velsen en de Wüstelaan te Santpoort-Station maken hierop een uitzondering. Bij de samenkomst van Hoofdstraat en Ryks- weg aan den kant van Velsen liggen uitgestrek te velden, die thans in vollen bloei staan, ter wyl men van de Wüstelaan een mooi uitzicht heeft over de lager gelegen landen. Van de binnenwegen noemen we den Kruid- bergerweg, een zyweg van den Hagelingerweg en den Biezenweg, die van den Hagelinger weg naar den Ryksweg loopt. Misschien is het ook hier het laatste jaar, dat men de kleuren weelde bewonderen kan, want op vele plaatsen staan al borden met opschrift „Bouwterrein". Voor velen is Enkhuizen alleen bekend als „ville morte" aan de Zuiderzee, waar de visch- vangst beoefend wordt. Helaas, door de inpolde ring van de Zuiderzee heeft E. veel van z'n be drijvigheid aan de harven moeten verliezen. Maar verheugend daarentegen is de toene mende bloemencultuur hier ter plaatse en in den omtrek. Wanneer men in 't voorjaar van den hoogen vestingwal af een blik werpt over het polderland, ontwaart men een krans van bloeiende tulpenvelden rondom de stad. De bonte kleurenmengeling is een lust voor 't oog. Later in den zomer ziet men uitgestrekte vel den, getooid met een groote verscheidenheid van bloemen, zooals men zelden ontmoet. Vele kweekerijen getuigen van den grooten omvang van de bloemzaden-cultuur in deze streek. In deze streek wordt aan de bloembollenvei ling voor millioenen guldens aan tulpen omge zet. Het is aan geen twyfel onderhevig, dat sedert langen tijd de weerstoestand gunstiger, warmer en droger is dan de normaal-gemiddelde toe stand. Men mag bovendien aannemen, dat deze gunstige toestand in nauw verband staat met de weersgesteldheid over een zeer uitgestrekt gebied buiten Europa en het is daarom niet te verwachten, dat er plotseling een einde zal komen aan deze neiging van het weer om zich telkens, na elke storing, wederom in gunstigen zin te ontwikkelen. Bij de vooruitzichten voor de eerstvolgende dagen dient hiermede reke ning te worden gehouden. In dezen tijd van het jaar wordt de weersge steldheid bovendien geheel beheerscht door de wisselwerking tusschen den warmen equatoria- len en den kouden polairen luchtstroom, die on der normale omstandigheden meestal elkaar in West-Europa ontmoeten. Een algemeen gun stige weerstoestand in West-Europa berust daarom meestal op een abnormale verschuiving van het ontmoetingsgebied dezer twee stroo mingen. Dit ligt thans veraf in het Noordwesten en de algemeene meteorologische omstandig heden zyn er thans niet naar om te verwach ten, dat de koude polaire luchtstroom by voor keur, zooals in koude voorjaren, in onze na- byheid komt. Na de warme dagen van het begin der afge- loopen week is er een beduidende afkoeling ge weest. doordat een invallende koude luchtstroom van weinig omvang de warme lucht naar het Oosten verdreef. De in Noordwest-Europa in vallende polaire luchtstroom werd echter reeds dadelijk daarop over Zuid-Skandinavië naar het Oosten afgeleid, terwijl slechts een klein gedeelte van den kouden stroom langs een om weg in onze omgeving terecht kwam. De ver- schyning van een nieuwe depressie ten Zuid westen van IJsland op Donderdag deed ver wachten, dat de strooming van koude lucht spoedig gestopt zal worden en dat opnieuw toe- strooming van warme lucht binnen kort daar voor in de plaats zal komen. Waarschijnlyk zal de temperatuur reeds vóór Zondag haar mini mum gepasseerd zyn en kunnen wy dus tegen het einde der week zachter, wellicht warm weer met grootere regenkansen verwachten. Of het weer daarbij opnieuw zoo ongewoon warm zal worden als het geweest is, valt nu nog niet te beoordeelen. De wind zal, na korten tfjd Westelijk tot Noordwestelijk te zyn geweest, waarschijnlijk spoedig terugdraaien naar West en Zuidwest. (Nadruk verboden). van ouds „Het Wapen van Friesland" I Uitgangspunt v. schitterende wandelingen i I Inger. v. h. ontvangen v. groote gezelsch. Koffietafel Lunch, Diner en a la carte: den geheelen dag. Garage en parkeerruimte aan het Hotel. Vaste tramhalte - HILLEGOM. Tel. 5852= Zondagmiddag f 2.- p. p. Dag. en Zondagmorgen f 1.50 p.p. STADHOUDERSKADE 76 - TELEF. 92951 SPUISTRAAT 54 - TELEFOON 49857 A UAM 11 Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiim^ |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillillllliil^ EE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIt'lllll Op Uw rondreis door de is Café de NACHTEGAAL met gr. speeltuin te Noordwijk een schitterend rustpunt. Groot. Parkeerterrein. Prima Consumptie Gooweg 48 - B. Engwirda v/h G. T. Struik Haarlemm.straat 109 A AMSTERDAM VOUWBARE CAMERA 6-9 Rolfilm 8 opn. 45 c.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5