Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. J te Beek. De begrafenis van rector Der Kinderen. - Mgr. Lemmens Heerenveen-Een ZATERDAG 21 APRIL 1934 Bezwaren tegen de voorgestelde samenvoeging van AEngwirden en Schoterland Wetsontwerp ingetrokken VERGADERINGEN VAN OBLIGATIEHOUDERS Bindende besluiten „PEERKE DONDERS" Een bijzondere vereeniging VLIEGTUIG OVER DEN KOP Luit. v. d. Giessen ongedeerd EEN FRANCISCAANSCHE BEDEVAART MAAK DIT IN ORDE! OUD-GEPENSIONNEERDEN IN NOOD Spoedig onderzoek gewenscht De belastingaangiften HET KAZERNE-VRAAGSTUK TE DEN HAAG Overeenstemming bereikt CONTINGENTEERING VAN BLADZINK Roode Kruis-onderscheidingen AFKOOP VAN TIENDRENTE Landgoed opengesteld Academische examens De Natuurhistorische tentoonstelling op Geografischen Grondslag, die in Artis te Amsterdam ge opend is. De laatste hand wordt aan den opbouw van Mexico gelegd Des den hebb» zoo 1 neer Blaar Om afdee moet de g VC en 4—3 nuteï ■we r beter: welk nen iets SDö sing dit g naar nen. In word laats schie week kunr In bezel ste c prac! daar van hier van hier het dat de st lijke: prog kom' met pres! afbri weds gesp* slissi vera zijn. geen voor r^el op, tieve als geva H te 1 niet lans voel weg Wij O ste en Ooi met ster leg« ziet 0 dee con rijk zan woi de stri Sar I.V vee 1 in na: in gas ste ma juii Tw Uit; str er wij In Or ooi de C wr WO Hl we Va be lar tit pe G( mi Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten AEngwirden en Schoterland en wijziging van de grens tusschen de gemeenten AEngwirdenSchoterland en Haskerland ver klaarden verscheidene leden, tegen dit wets ontwerp ernstige bezwaren te hebben. Zij achtten de motiveering, welke in de me morie van toelichting wordt gegeven zeer zwak, en geheel onvoldoende om aannemelijk te ma ken, dat het noodig zou zijn uitsluitend om te komen tot administratieve samenvoeging van de drie gedeelten van Heerenveen, welke gele gen zijn op het grondgebied der drie aan elkan der grenzende gemeenten Schoterland, Hasker land en AEngwirden twee dier gemeenten in haar geheel samen te voegen, en den geheelen westhoek van Schoterland, ter compensatie voor het te door Haskerland te lijden verlies, naar deze laatste gemeente te doen overgaan. Deze leden waren van oordeel, dat voor de samenvoeging van de drie deelen van Heeren veen in één gemeentelijk verband geenerlei noodzaak bestaat. Bovenal voerden deze leden tegen de samen voeging aan, dat het historisch gewordene zoo veel mogelijk behoort te worden geëerbiedigd. Het was den leden, die tot dusverre aan het woord waren, een raadsel, hoe in de Memorie van Toelichting kan worden gezegd, dat het overgroote deel der betrokken partijen zich met het wetsontwerp kan vereenigen. Uit de ter plaatse gehouden stemmingen is gebleken, dat nóg niet de helft van het totaal aantal inwoners der drie gemeenten voor sa menvoeging is. Verscheidenen andere leden verklaarden zich in hoofdzaak met het wetsontwerp te kunnen vereenigen. De voordeelen, welke aan de thans voorge stelde oplossing verbonden zijn, achtten de hier aan het woord zijnde leden grooter dan de daaraan eveneens verbonden nadeelen. Het argument, dat de belangen van Heeren veen niet door het ontwerp zouden worden ge diend, omdat het platteland in de nieuw te vormen gemeente de hoofdplaats zou overheer- schen, achtten deze leden niet steekhoudend. Verschillende van de leden, die zich in het algemeen met de strekking van het ontwerp konden vereenigen, stelden de vraag waarom de nieuw te vormen gemeente niet den naam Hee renveen zal dragen. De namen Schoterland en AEngwirden zijn voor vele Nederlanders nu een maal klanken zonder inhoud, terwijl de naam Heerenveen meer algemeene bekendenheid ge niet. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens Koninklijke machtiging van 12 April 1934 door hem wordt ingetrokken het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van den 30sten Juli 1926, tot uitvoering van art. 4, eerste lid, der Ouderdomswet 1919 en nadere vaststelling van de middelen voor de dekking van de uit te kee- j®n renten, bedoeld bij de artikelen 28 en 37 Ouderdomswet 1919. Bedoeld wetsontwerp werd aan de Kamer aangeboden bij Koninklijke Boodschap van 26 September 1928. Deze machtiging is bevorderd op grond van de omstandigheid, dat ingevolge de bij art. 2 van de wet van 29 December 1932 de uitvoering van art. 4, eerste lid, der Ouderdomswet 1919 en nadere vaststelling van de middelen voor de dekking van de uit te keeren renten, reeds is beschikt over het bedrag, dat blijkens de Me morie van Toelichting van het thans ingetrok ken wetsontwerp te veel in rekening werd ge bracht. Aan het Voorloopig Verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer injjake het wetsontwerp hou dende voorschriften voor de vergadering van houders van reeds uitgegeven, niet onder trust- verband staande, schuldbrieven aan toonder, is het volgende ontleend: Met de regeering is de commissie van oor deel, dat het wenschelijk is, de mogelijkheid te scheppen om door een vergadering van obli gatiehouders besluiten te doen nemen, welke alle houders van obligaties binden. Ofschoon de commissie zich met de grond gedachte van het ontwerp zeer wel kan ver eenigen, komt het haar voor, dat het aanbe veling zou verdienen, indien de waarborgen, waarmede het ontwerp een besluit de vergade ring van cbligatiehouders wil omringen, nog eenigermate werden versterkt, zoowel om te voorkomen dat debiteuren min of meer licht vaardig met de belangen hunner schuldeischers zullen omgaan, als om misbruiken bij de be handeling tegen te gaan. Eerder dan in het stellen van hoogere eischen met betrekking tot de benoodigde meerderheid in de vergadering, zou zij daarom de noodige waarborgen willen vinden in de wijze, waarop de bekrachtiging der besluiten door den rechter zal plaats vinden. Het schijnt haar niet juist deze bekrachtiging te doen geschieden door den president der rechtbank en dan nog wel zonder mogelijkheid van hooger beroep of cassatie. Ook hier blijkt, by een vergelijking, dat de regeling van de ho mologatie van een faillissementsaccoord meer waarborgen biedt dan die van het ontwerp. De commissie meent, dat ook de in het ontwerp voorgestelde bekrachtiging behoort te geschie den door de rechtbank, met mogelijkheid van hooger beroep en cassatie op overeenkomstige wijze als dit bij het faillissementsaccoord ge regeld is. Tegen het opdragen aan den president van het geven eener machtiging tot het houden eener vergadering heeft de meerderheid der commissie geen bezwaar; sommige leden zou den echter, bij weigering van den president, ook daarvan hooger beroep mogelijk gemaakt willen zien Ten slotte rijst de vraag, of, nu het ontwerp zich beperkt tot obligaties, welke vóór de in werkingtreding der nieuwe wet zijn uitgegeven, met de motiveering, dat bij nieuwe uitgiften een gebondenheid, als het ontwerp wil invoeren, kan worden bereikt door den vorm van het trustverband, niet eerlang een wettelijke rege ling van het trustee-instituut noodig zal zijn. Daaromtrent zal de commissie gaarne de mee- ning der Regeering vernemen. Onlangs heeft Z. H. Exc. Mgr. Diepen goed gekeurd de statuten eener nieuwe vereeniging: de „Pater-Dondersvereeniging". Deze vereeniging is opgericht in het Redemp toristenklooster van Den Bosch, en de tijdelijke Rector van dat klooster is rechtens directeur dier vereeniging. Hij kan zelf leden opnemen, doch voor de opname ook zelateurs en zelatricen aanstellen. Het doel der vereeniging is volgens de wetten en den geest der Kerk de vereering bevorderen van den Eerbiedwaardigen Petrus Donders, den toekomstige .Heilige" van het Bossche Bisdom. Dit doel trachten de leden te bereiken door gebed en door een jaarljjksch offertje voor de uitbreiding der devotie tot Pater Donders. Voor deze vereerders en vereersters van den Eerbied waardige worden dan anderzijds H.H. Missen opgedragen. De aanleiding tot de oprichting dezer ver eeniging ligt in de vele zalig- en heiligverkla ringen van den laatsten tijd, waaronder verschei dene personen, die in denzelfden tijd als onze Eerbiedwaardige geleefd hebben, zooals een Don Bosco, die in het jaar 1841 op denzelfden (5 Juni) als onze Eerbiedwaardige Petrus Donders de H. Priesterwijding ontving. Het verlangen naar Pater Donders' hoogere verheerlijking is daardoor bij velen opgewekt of versterkt. Men zou ook hem zoo gaarne op de altaren vereeren. Zij, die gemeenschappelijk daarte willen medewerken en het vroegere „Peerke Don ders" of „Sanctus Peerke" geniet een zekere populariteit zoodat niet weinigen dat zouden willen vinden nu daartoe gelegenheid in de „Pater-Dondersvereeniging", ('s-Hertogenbosch, St. Josephstraat 13). Vrijdagmiddag omstreeks half vijf startte van het vliegveld Waalhaven, luitenant v. d. Giessen met een Fokker Jachttoestel, type D. 16 No. 284. Bij de start raakte hij een paal. Hij trachtte nog het toestel omhoog te krij gen, hetgeen mislukte. Luitenant v.d. Giessen poogde daarop een noodlanding te maken op een stuk opgespoten land ten Westen van het vliegveld. Bij deze noodlanding sloeg het toe stel over den kop en werd vrijwel geheel ver nield. Luitenant v.d. Giessen bekwam geen letsel. Is het den Minister evenwel ook bekend, dat het hier juist gaat om het door Z. Exc. in zijn antwoord genoemde onderzoek n.l. om de ge lijkstelling van de militaire met de burgerlij ke oud-gepensionneerden waarop door tal van Eerste Kamerleden onlangs met klem is aangedrongen, omdat deze militairen het land onder zeer moeilijke omstandigheden hebben gediend? Erkent de Minister niet, dat het bedoelde langdurige onderzoek de mogelijkheid schept, dat elke verbetering noodeloos wordt met het oog op den hoogen leeftijd van de meeste be trokkenen? Acht de Minister dit niet een reden om zeer spoedig tot een resultaat te komen? Een groep Derde Ordelingen en andere be langstellenden, onder leiding van pater dr. Vitus O. M. Cap., zal op Pinksterzondag in de St. Pieterskerk te Rome de plechtige Heiligverklaring gaan bijwonen van den Geluk zaligen Broeder Koenraad van Parzham, een eenvoudigen Leekebroeder-Capucijn, die in het jaar 1894 gestorven is in Altötting bij Mün- chen, waar hij 43 jaren lang portier van het klooster was geweest. Deze eenvoudige Capucijnenheilige van onzen tijd, geniet een buitengewone vereering in de Duitsche landen, maar heeft ook reeds in ons land een breede schaar vereerders, ten gevolge van de vele merkwaardige gebedsver- hooringen op zijn voorspraak verkregen. Na de plechige Heiligverklaring en de audiëntie bij den Paus, zullen de pelgrims Assisië en Padua bezoeken, de twee grootste Franciscaansche heiligdommen, om daarna te gaan knielen op het graf van den nieuwen Heilige te Altötting, tevens een beroemd ge nade-oord van Onze Lieve Vrouw. En daar Altötting zeer nabij Oberammergau gelegen is, is er tevens gelegenheid de beroemde Passiespelen bij te wonen. De reis duurt van Woensdag voor Pinkste ren tot Donderdag na Drievuldigheidszondag (16—31 Mei). Deelnemers worden verzocht zich spoedig te melden bij P. dr. Vitus O. M. Cap., Comm. D. O., Dorpsweg 60, Rotterdam-Zuid, of bij het Reis bureau Centropa, Vreeburg, Utrecht. Zie de advertentie in dit nummer. Het Eerste Kamerlid mevrouw Pothuis- Smit heeft aan den Minister van Financiën het volgende gevraagd: Weet de Minister, dat hetgeen Z. Exc. op 14 April mededeelde omtrent de oud-gepension neerden, als antwoord op de vragen door mij op 3 April gesteld, aan alle leden van de Eer ste Kamer bekend is? Bij informatie ter inspectie der directe be lastingen werd ons medegedeeld, dat in den laatsten tijd nog zeer veel vrijwillige verbete ringen der belasting-aangiften werden ont vangen. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de gelegenheid om de aangiften te ver beteren, zonder dat verhooging der belasting of boete zal worden opgelegd, na 1 Mei 1934 niet meer mogelijk is, zoodat zij, die nog van de gunstige bepaling gebruik willen maken, zich ten spoedigste bij de inspecties der directe be lastingen moeten aanmelden. Thans is definitief de overeenkomst van het departement van Defensie met de gemeente 's-Gravenhage tot stand gekomen inzake het kazerne-vraagstuk. Deze overeenkomst houdt, naar indertijd uitvoerig is gemeld, in, dat het rijk het Alexanderveld met de gebouwen en bijbehoorende terreinen van de Alexanderka- zerne, de Frederikskazeme en het artilleriepark aan den Raamweg aan de gemeente afstaat te gen een vergoeding van 3 millioen. Het gevolg van deze overeenkomst is, aldus „Het Handelsblad", dat de gemeente de be schikking krijgt over het Alexanderveld, waar op, naar een besluit van den gemeenteraad, 't nieuwe stadhuis zal worden gebouwd. Het departement van Defensie zal als ge volg van de overeenkomst nieuwe kazernes voor de cavallerie en de artillerie bouwen aan de van Alkemadelaan en den Waalsdorperweg, naar plannen van den kapitein der genie J. Kok. Verwacht wordt, dat met de eerste werk zaamheden binnen eenige maanden een aan vang kan worden gemaakt. De uitvoering van het geheele plan wordt voorloopig op een tijds duur van vier jaar geraamd. Bij het afdeelingsonderzoek over het wets ontwerp tot regeling van den invoer van blad zink verklaarden verscheidene leden der Twee de Kamer, met belangstelling te hebben kennis genomen van de mededeeling in de Memorie van Toelichting, dat bemoeiingen der Regeering een prijsverlaging van het bladzink ten gevolge gehad hebben. Zij noemde ddt een bewijs dat het aan contingenteering inhaerente gevaar van prijsopdrijving, vooral daar waar de fabricatie of de handel in enkele landen geconcentreerd zijn, voortdurend toezicht en desnoods ingrij pen der Regeering noodzakelijk maakt. Daar om spoorde zij tot blijvende waakzaamheid op dit gebied aan. Eenige leden zouden gaarne vernemen, waar om de marge tusschen de Londensche noteering voor bladzink en den consumentenprijs juist met 14 pCt. zal worden verlaagd. Welke zijn de factoren, die de hoogte daarvan hebben be paald? En blijft het na deze verlaging voor de industrie mogelijk, een loonenden prijs te be halen? Voorts werd opgemerkt, dat in de Memorie van Toelichting als contingenteeringspercen- tage wordt genoemd 60 pCt., terwijl artikel 2 lid 2 van het ontwerp den invoer beperkt tot 70 pCt. Gevraagd wordt of hier een vergissing in het spel is. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn de volgen de onderscheidingen toegekend: a. het kruis van verdienste aan: H. W. C. Tietje, Amsterdam; G. J. A. A. baron van Heem stra, Zeist; mej. H. J. Repelius, Lochem; mej. C. Bijdendijk, Deventer; dr. H. B. F. Weste- rouen van Meeteren, Hoorn; G. H. A. Habets, Kerkrade; W. Sluiter, 's-Gravenhage; Aug. Falise, Wageningen; C. Borstlap, Delft; H. M. Chumaceiro, Willemstad; jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, Eindhoven; S. Jaring, Den Helder; Ph. Tak, arts, Amsterdam; ir. C. E. P. M. Raedts, Heerlen; S. A. van der Chijs, arts, Groningen; dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruijn, Soerabaja; J. F. A. Rijken, arts, Rotter dam; mr. M. B. Vos, Leiden; jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens, Wassenaar; mr. S. K. D. M. van Lier, 's-Gravenhage; H. F. J. van Ingen, Bussum; b. de medaille van verdienste in zilver aan: J. Bok, 's-Gravenhage; M. van Moppes, A. Lopes Quiros en H. Otter, allen te Amsterdam; G. J. Balk en W. E. Noordijk te Deventer; mevr. Röell geb. Visser, Scherpenzeel; J. W. Polder man (bij bevordering), Temeuzen; N. van Hou ten, Overschie; R. Post, Overschie; M. Kramer, Assen; mej. J. M. de Bode en P. H. Coemans, Wassenaar; W. Hagestein (bij bevordering), P. C. van de Munnik (bij bevordering) en C- J. Seele, Rotterdam; C. van Rhijn, J. H. A. Bur gers, Haarlem; A. Klaassen, Kerkrade; c. de medaille van verdienste in brons aan: G. Hennink en J. Verver, Hengelo; L. Drukker, Amsterdam; C. Sol, Temeuzen; G. W. van der Woerd, Bameveld; mej. J. van der Kaaij, geb. Vink, Rotterdam; A. G. Spaargaren, mevrouw A. van RhijnBuurman en mevrouw A. Zwa nenburgter Gast, allen te Haarlem. De minister van Financiën vestigt de aan dacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 18 der Tiendwet 1907 (Stbl. No. 222), krachtens welke bepaling jaarlijks vóór 1 Juli de tiendrente over de nog niet ingetreden jaren voor haar contante waarde op dien datum, kan worden afgekocht. Formulieren voor den afkoop van tiendrente zijn kosteloos verkrijgbaar ten kantore van de controleurs der grondbelasting en van de ontvangers der directe belastingen. Bij beschikking van de Ministers van Eco nomische Zaken en van Financiën is onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt het onmid dellijk ten Zuiden van Roermond gelegen kas teel Hattem met omgeving, groot ongeveer 18 H.A. Met uitzondering van de door het water om sloten kasteelplaats alsmede van eenige cultuur gronden, is het landgoed voor het publiek open gesteld. Het is verboden rijwielen en honden mee te nemen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Contribution a l'étude de la connaissance de l'antiquité au moyen age, mejuffrouw A. M- M. Smit, geboren te Heumen. Geslaagd: Taalkundig doctoraal examen in dologie, de heer L. Les. Economisch doctoraal examen indologie de heeren H. Bouman, en A. J. Tekelenburg. Doctoraal examen rechten, de heeren A- c Hendrikse en A. Menalda. Candidaatsexamen rechten, de heer F* Ornstein en D. A. Slis. De leden van de Tweede Kamer hebben Vrijdag een rit met een der nieuwe Diesel- treinen gemaakt. Onder de aanwezige leden bevond zich ook, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Te Oirschot had Vrijdag de begrafenis plaats van Rector Der Kinderen, die deze week bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De Katholieke Jonge Werkman draagt het stoffelijk overschot naar de kerk D- n*-wwe Rijks H. B. S. te Tilburg is Vrijdag officieel aan het Rijk overgedragen. - Minister Ft R. Merchant bekijkt den gedenksteen, die in de hal van het gebouw .s «"Slacht, naast mm.ster Marchant de burgemeester van Tilburg, mr. dr. F. Yonk de öotn gjiiniininiiininimiiimimninmiininiminuiiinninninnnnmimnniiiiiininniiiniinmininiTniinnnninnniiiniiiniiniiniiiiiiiiiiiiiiiinnniniTinimiiiiiiT^ De inzegening van het nieuwe klooster der Zusters Franciscanessen te Beek (L). op Vrijdag j.l. Z. H. Exc. Mgr temmens zegent de aanwezigen FOTOREPORTAGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12