Een mager feest in Spanje De staat en de maatschappij Het nieuws van heden DE HELD VAN IFNI OOSTENRIJKS NIEUWE GRONDWET China en Japan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 21 APRIL 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Oppositie der Rooden onder de guillotine Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De affaire Prince De Lussats c.s. onschuldig? De a.s. stemming in het Saargebied Vliegtuigen voor China Instelling tribunaal ter behande ling van inbreuken? Z.M. Koning Albert als Katholiek Een schrijven van den vorst, toen zijn gouverneur in het klooster trad Nieuwe spoorwegen in Mandsjoekwo Het volk verzette zich er tegen om in een massa zonder onderscheid te worden samengestampt Een autoritaire, geen absolute staat Minister Dr. EncLer en de chef van grondwetzaken Dr. Jackl leggen de laatste hand aan den tekst der door Dollfuss in groote lijnen ontworpen, nieuwe Oostenrijksche grondwet Gil Robles Chineesche diplomatieke vertegen woordiger te Tokio zal om opheldering vragen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Het Vaticaan en Duitschland Buttmann uit Rome vertrokken; besprekingen zullen voort duren De proteststakingen in Frankrijk Nieuwe rangschikking van P. T. T.-personeel Uit Beauraing Bouw der devotiekerk uitgesteld Hakenkruisvuurtjes in Oostenrijk Ter viering van Hitler's verjaardag Schapen voor Korea Goering geïnterviewd Nieuwe draconische maatregelen tegen de communisten Frankrijks duikboot- vloot HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18707 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De feestelijkheden, waarmee de derde ver jaardag van de Spaar/sche republtek werd gevierd, hebben drie dagen ge duurd. Zij vingen aan met een toespraak van den president, Alcala Zamora, waarin deze, in zeer gematigde termen overigens, de beteekenis van het regiem, waaronder het Spaansche volk thans leeft, uiteenzette en den nadruk legde op de plichten, die ieder staatsburger in het belang van de gemeenschap te vervullen heeft. De regeering heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt voor verdienstelijke Spanjaar den een nieuwen titel in te voeren, die van „eereburger van de republiek". De eerste eere burger wordt vermoedelijk de beroemde paeda- goog Manuel Cossio. Met het groot-cordon van de orde van de republiek zijn de republikein- sche doktoren Ramon y Cajal en Gregorio Ma- ranon begiftigd; de befaamde Catalaansche violoncellist Pablo Casals en professor Ribera hebben dezelfde hooge onderscheiding gekre gen. De feesten droegen voor het meerendeel een artistiek karakter. Behalve de onmisbare gala stierengevechten hadden optochten plaats en muziekuitvoeringen. De opvoering in de arena van Madrid van een stuk van Calderon de la Baroa, waarin de grootste tooneelkunstenaars van Spanje rollen vervulden, wekte bijzondere belangstelling. De geestdrift, waarmee het derde jaarfeest van de nieuwe republiek gevierd is, was overi gens slechts matig. De wisseling van regiem heeft het Spaansche volk, behalve eenige vol doening, zóóveel teleurstelling bezorgd, dat ve len het gepaster oordeelden een gereserveerde dan een luidruchtig-juichende houding aan te nemen. De eerste helft van April werd voor de Spaansche republiek door belangrijker voorval len dan dit jaarfeest gekenmerkt. Tot deze ge beurtenissen mag in de eerste plaats de vreed zame bezetting van de enclave van Ifni gere kend worden. Geheele pagina's hebben de Spaansche dagbladen aan dit feit gewijd. Be halve, zooals vanzelf spreekt, de organen der uiterste linkerzijde juichten de kranten van iedere richting het initiatief der regeering toe. „De regeering" schreef „El Debate" „heeft helder ingezien, dat het oogenblik van handelen gekomen was op een oogenblik, wiaarop de eventueele tegenstanders gedemoraliseerd wa ren door de Fransche successen in Marokko Maar", voegde het blad er waarschuwend aan toe „het is niet voldoende Ifni te be zetten, het moet ook behouden worden en de geschiedenis van den strijd om Marokko leert, dat zekere voorzorgen volstrekt noodza kelijk zijn." De held van Ifni is de jonge kolonel Fer nando Capaz, die zijn geheele carrière in Marokko heeft gemaakt en door den minister-president Lerroux speciaal gekozen was om de bezetting te verwezenlijken. De 39-jarige kolonèl Oapaz heeft zich voor Zijn taak volkomen berekend getoond. De rechten van Spanje op Ifni zijn heel oud. Reeds in de vijftiende eeuw, ten tijde der re geering van de Katholieke Koningen, zette een Spaansche expeditie onder leiding van Diego de Herrera voor de eerste maal den voet op dit gedeelte van de Afrikaansche Westkust. Het toen gebouwde fortje Santa Cruz de Mar menor werd in 1524 onder druk van de troepen van den sultan te Fez verlaten, maar het Spaansch-Marokkaansche Verdrag van 1860 heeft Spanje niettemin het recht toegekend over Ifni souvereiniteitsrechten uit te oefenen. Spanje heeft de enclave lang verwaarloosd. Dank zij de laatste overwinningen der Fransche troepen in Marokko heeft de republiek thans eindelijk tot een daadwerkelijke bezetting, die geen druppel bloed gekost heeft, kunnen over gaan. Ifni is niet, zooals men allicht denken zou, een stukje woestijn. Het is integendeel ruim voorzien van water, het bezit weidegronden en vermoedelijk ook groote hoeveelheden potasch en fosfaten. Langs de overigens vrij moeilijk toegankelijke kust wordt veel visch aangetrof fen. Van belang is ook vooral, dat de luchtlijn op Zuid-Amerika in Ifni een goed landingster rein kan vinden en de toekomstige Trans-Sa- hara-spoorlijn zal hier vermoedelijk een eind station bouwen. Met de bezetting en de pacificatie van Ifni Is Spanje's werk in Afrika echter allerminst geëindigd. Nog steeds is Rio de Oro ononder- worpen gebied. Als de tijd gekomen is om in dit groote gebied de Spaansche vlag te doen eerbiedigen zal kolonel Capaz een taak vinden, die veel tijd, veel bloed en veel geld kosten zal. De binnenlandsche politiek vertoont in- tusschen een weinig opwekkend beeld. De links-republikeinsche partijtjes, die ieder voor zich in de Cortes volkomen mach teloos waren de Republikeinsche Actie, de Galicische republikeinen en de onafhankelijke radicaal-socialisten hebben zich tot één partij aaneengesloten, die zich onder leiding van den ex-premer Azana gesteld heeft. Dat de Invloed dezer fractietjes thans veel grooter zal worden gelooft niemand. Zij tellen met haar drieën in de Cortesveertien afgevaardig den en zij zullen ook in de toekomst slechts leven kunnen in de schaduw van de socialisten. die op hun beurt vrijwel tot machteloosheid gedoemd zijn. De socialistische Cortes-groep tracht het parlementaire werk zoo goed mogelijk te sabo- teeren. Zij heeft dat reeds gedaan bij de be handeling van het wetsvoorstel in zake toeken ning van lijfrenten aan geestelijken, die ten gevolge van de revolutie hun inkomsten ver loren hadden; zij ging met haar obstructie voort, toen de amnestiewet in behandeling kwam. In het eerste geval heeft zij geen enkel suc ces te boeken gehad. Na eenige dagen stemmen en opnieuw stemmen over amendementen, die tcch geen enkele kans van aanneming hadden, kregen de meerderheidspartijen er genoeg van en brachten de „guillotine" in werking, die de marxistische obstructie radicaal den hals af sneed. Bij de behandeling van de amnestie-wet heb ben de socialisten althans het genoegen ge smaakt den minister van justitie een onvoor zichtige uitlating over de gebeurtenissen te Ja- ca te ontlokken, welke dezen bewindsman zijn portefeuille gekost heeft. De hoop der marxis tische fractie, dat het aftreden van senor Al varez Valdes den val van het geheele kabinet ten gevolge hebben zou, is evenwel niet in ver vulling gegaan. Cortes-ontbinding en nieuwe verkiezingen zullen nog eenigen tijd op zich la ten wachten. Tenslotte is ook de aanneming van de am nestie-wet ondanks de heftige debatten, waar bij de socialisten hun tegenstanders van de rechterzijde met waterglazen bekogelden, een tweede zware nederlaag voor de linkerzijde ge worden. Met 269 stemmen vóór en 1 stem tegen, terwijl alle linksche groepeeringen zich van stemming onthielden, kwam het wetsontwerp, dat beantwoordt aan een der belangrijkste pro grampunten van de rechtsche partijen, er door. Daar ook aan verschillende linksche poli tici kwijtschelding van straf zal worden ver leend, kon de linkerzijde in de Cortes moeilijk tegenstemmen en daarom nam zij niet aan de stemming deel. Behalve enkele aanhangers der linksche groepen komen thans ook de bij den opstand van 1932 betrokken officieren vrij en onder dezen bevindt zich de populaire generaal Sanjurjo, die indertijd te Sevilla op het laat ste moment in den steek werd gelaten door zijn medesamenzweerders. De vroegere minis ters van Primo de Rivera zullen nu uit hun verbanning naar Spanje mogen terugkeeren. 't is voor de rooden om helsch te worden en zij werden het dan ook, maar hun woede is voor- loopig tot machteloosheid gedoemd. Zij krijgen thans loon naar werken. H VERWACHTING: Matige tot krach- e| tigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig S verandering in temperatuur. Hoogste stand: 776.4 te La Coruna. Laagste stand: 739.5 te Thorshaven. Zon op 4.52 - onder 7.07 - Licht op 7.37 9.40 nam. E. K. illlllillllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllili DIJON, 21 April Gisteren is men be gonnen met de confrontatie van de verdachten in de affaire-Prince met de verschillende ge tuigen. Van vijf hunner, die werden geconfron teerd met De Lussats, Carbone Spirito, ver klaarden er drie, hen niet te herkennen, terwijl de beide anderen allerminst stellig waren in hun verklaringen. TOKIO, 20 April. (V. D.) Volgens een offi- cieele informatie uit Sjanghai heeft de United Air Craft Corporation of America onlangs 25 verkenners en lichte bombardementsvliegtuigen verkocht aan de Nankin-regeering, welke te voren 30 dergelijke machines van dezelfde maatschappij heeft betrokken. GENÈVE, 21 April. (Reuter.) Het Volken bondssecretariaat heeft gisteren een mededee- ling gepubliceerd over de zitting der commissie van drie uit den Volkenbondsraad, die de kwes tie van de stem ming in het Saar gebied moet be handelen. Zij wordt naar men weet gepresideerd door den Italiaan Aloisi. Blijkens deze mededeeling heeft de commissie haar arbeid te Rome beëindigd. Terwijl de commissie zich voorbehoudt het onderzoek van andere kwesties nog voort te zet ten, heeft zij be sloten den Raad voor te stelllen: Aleisi a. de instelling van een stemmings-commissie, welke tot taak zal hebben de volksstemming te organiseeren en te controleeren; b. de instelling van een stemmings-tribunaal ter behandeling van inbreuken op de bepalin gen in zake de stemming. De commissie heeft verder nog een aantal voorstellen opgesteld over procedure-kwesties, doch zij heeft besloten het uitwerken van ont werpen over de stemmings-modaliteiten en den verkiezingsstrijd toe te vertrouwen aan een commissie van deskundigen. De commissie heeft het financieele comité van den Bondsraad verzocht een plan op re stellen ter dekking van de kosten, die door de stemming worden veroorzaakt. Kort voor de zitting van den Bondsraad op 14 Mei zal de commissie opnieuw bijeenkomen. Van onzen Belgischen correspondent. Graaf Fran?ois de Hemricourt de Grunne was gedurende negen jaren adjudant van Koning Leopold II geweest, toen hij aan den persoon van den toenmaligen kroonprins Albert werd toegevoegd in hoedanigheid van gouverneur. Graaf de Hemricourt was steeds een voorbeeldig christen geweest. Toen in 1922 zijn gemalin overleed, trad de graaf, die toen 73 jaren oud was, als monnik in de abdij van Maredsous. Bij gelegenheid der aflegging der beloften ontving graaf de Hemricourt van zijn gewezen leerling, die inmiddels Koning Albert I was geworden, een brief van den volgenden in houd: Mijn waarde graaf. Ik vernam dat ge op 21 Maart de eeuwige beloften gaat uitspreken in de abdij van Maredsous. Mijn christene ge dachten zullen bij u zijn op dien grooten dag; wees verzekerd van de diepe oprechtheid der wenschen die u bij die gelegenheid worden toe gezonden door Uwen erkentelijken oud-leer ling. Ik begrijp dat ge in deze illustre orde der Benedictijnen zijt getreden, waarin de hoogste aspiraties van den geest gepaard gaan met ge trouwheid aan de schoonste tradities en abso lute gehoorzaamheid aan den regel van een in stelling, welke het prestige en de autoriteit der eeuwen bezit. Moge U te Maredsous vt,e jaren doorbrengen in dit hoogste comfort der ziel, hetwelk het geloof in Gods almacht en het vertrouwen in Zijn weldaden aan degenen schenken die getroffen worden door de gratie. De Koningin is met mjj om ons, evenals onze kinderen, in uwe gebeden aan te bevelen en ik verblijf steeds, mijn waarde Graaf, Uw zeer toegenegen Albert. Hierbij kunnen we nog het volgende mede- deelen. Toen de tegenwoordige Koning in het hu welijk trad met Prinses Astrid, behoorde deze, zooals men weet, tot den protestantschen gods dienst. Zulks was, weliswaar, voor Koning Al- bert geen reden geweest om zich tegen het hu welijk te verzetten, doch de innige wensch van den Vorst, zooals van de gansche Koninklijke familie, was, dat de prinses eenmaal denzelfden godsdienst als haar gemaal zou belijden. Een paar jaren na het huwelijk werd, zooals men weet, die wensch vervuld. Toen Koning Albert rond dien tijd den Pau selijken Nuntius, Mgr. Micara, ontmoette, ver klaarde hij oprecht verheugd te zijn te lyunnen mededeelen, dat de gansche Koninklijke familie tot den katholieken godsdienst behoorde. TOKIO, 20 April. (V. D.) De Zuid-Mandsjoe- rijsche Spoorwegmaatschappij heeft formeel bekend gemaakt, dat de maatschappij van de regeering van Mandsjoekwo een contract heeft ontvangen voor den bouw van zeven nieuwe spoorwegen in Mandsjoekwo tot een bedrag van 141.420.000 Yen. De nieuwe spoorwegen zullen de verbinding vormen tusschen Muttiniang en Chamushi in de Kiang-provincie, Lingyuan en Jeholcity in Jehol, Erchan en Seio, Hsingking en Talas in Heilungkiang, Talas en Taon in Fengtien, Hua Yang en Solun in Holonbair. Sedert de economische crisis de heele wereld heeft aangepakt, wcrdt eiken dag het bewust zijn sterker, dat allen in hetzelfde lot verbon den zijn. Elke internationale conferentie geeft hiervan getuigenis en het is daarom begrijpe lijk, dat overal de overtuiging zich doorzet, dat het leven binnen den staat nog veel sterker gebonden is aan de natuurlijke maatschappe lijke samenhangen. De mensch heeft niet al leen een individueele, maar ook een sociale, maatschappelijke bestemming; hij is niet voor zich alleen op de wereld gekomen, maar hij staat in organisch verband met zijn volksge- r.ooten, zijn medemenschen. Er is een tijd ge weest, dat men geloofde, den staat op de enkelin gen te kunnen oprichten, honderdduizenden en millioenen menschen enkel door een verdrag aan elkaar te kunnen verbinden. Deze opvat ting, die vooral in de Fransche revolutie tot uiting kwam, en daardoor ook de ontwikkeling in andere staten van het Europeesche vaste land beïnvloedde, noemde zich natuurrecht. Doch in werkelijkheid was van natuur daarin niets te ontdekken, want over het hoofd ge zien werden juist de natuurlijke maatschappe lijke samenhangen door gemeenschappelijke afstamming en gemeenschappelijke bescha ving, door de verbinding van den mensch met zijn grond en bodem, evenals door gelijken be roepsarbeid. Een werkelijk organisch gemeenschapsleven is zonder deze door de natuur gegeven beper kingen niet te denken. En uit de ondervinding blijkt, dat overal, waar dit fundament van het openbare leven vervalt en daardoor de bevol king geatomiseerd wordt, ook het organische verband van een groot geheel los gaat worden en de staat tot een zuiver mechanisme, tot een dwanginrichting wordt. Dan moet ook alle persoonlijke vrij heid kwijnen, want een geato miseerde massa kan slechts door een uiterlijken, werktuig lijken dwang worden bijeen gehouden. Absolutisme, in wel ken vorm ook, wij hebben gezien, dat het volstrekt niet aan den monarchistischen staatsvorm gebonden is, maar integendeel in republikeinsche vormen veel drukkender kan optreden is altijd het eind van een zoodanige ontwikke ling. Ook in Oostenrijk ging het al in die richting, maai de aard van ons volk verzette zich er tegen, om in een massa zonder onderscheid te worden ineengestampt. Even diep is ons volk echter doordrongen van de overtuiging, dat een sterk opperst gezag van den staat noodig is om de ge meenschappelijke belangen te behartigen, waarin ook het belang van elk af zonderlijk staatsburger is ingesloten. Een schijnbare tegenspraak, maar toch is het er geen, want autoritaire staat en absolute staat zijn niet hetzelfde. Men heeft ons van absolutistische tendenzen beschuldigd ten onrechte. De absolute staat duldt geen eigen beheer. Zulk een staat, die alles tracht te reglementeeren, zelfs in de persoonlijkste aan gelegenheden ingrijpt, alles schematiseert en uniformeert, wat binnen zijn machtsgrenzen ligt, zulk een staat druischt in tegen het wezen van het Duitsche volk en vooral tegen dat van den Donau-Duitscher, den Oosten rijker. Om redenen, die èn uit onze aardrijks kundige ligging èn uit onze geschiedkundige ontwikkeling voortvloeien, en die ons zelf behoud evenals algemeen nationale belangen betreffen, kunnen en mogen we niet aan een staatspolitieke constructie denken, welke de cultureele en economische prestaties van ons volk zou verminderen of vernietigen. We hebben vrijheid noodig voor de ontwikkeling van persoonlijke capaciteiten in het kader van het algemeen belang en deze twee dingen kunnen verbonden worden door het herstel en de be vestiging van het organische maatschappe lijke verband, tusschen de afzonderlijke beroeps groepen in den staat. Door deze gedachte wordt het ontwerp der nieuwe grondwet gedragen; aan den eenen kant wordt gezorgd voor een sterke autoritaire lei ding in den geest eener coördinatie der be langen van afzonderlijke beroepsstanden; aan den anderen kant wordt door de organisatie der standen dezen een onmiddellijke en daarom effectvolle behartiging hunner belangen ver zekerd. Men kan tusschen organische rechten en formeele grondwettige rechten van het volk onderscheiden en men zal met recht den eer sten een veel grootere beteekenis toekennen; de nieuwe grondwet zal de bevolking veel meer zulke organische rechten verleenen, dan de tegenwoordige constitutie, die bijna alleen aan het Parlement rechten heeft verzekerd. Want, zooals een leeraar in het staatsrecht zich heeft uitgedrukt, werd er bij den haastigen arbeid in 1919 vergeten, ook uitgebreide organische rechten te verleenen. Van heel bijzondere beteekenis is echter, dat de nieuwe grondwet op een zeer belangrijk, misschien wel het belangrijkste punt de mecha- nisch-absolutistische opvatting van de hand wijst, en wel door de veronderstellingen te scheppen voor een werkelijk eigen beheer bin nen de organisch gegroepeerde beroepsstanden. Dit kan natuurlijk niet zonder meer worden uitgevaardigd, maar er moet ruimte voor dit zelfbeheer worden gemaakt. Worden kan het slechts in de levende ontwikkeling en de voor waarden hiertoe schept het ontwerp voor de nieuwe grondwet. DR. ENGELBERT DOLLFUSS, Bondskanselier van Oostenrijk. Binnenkort zal de leider van de Accion Popu lar, Gil Robles, in het huwelijk treden met Carmen Gil Delgado. Een comité is gevormd, om den politieken leider van katholiek Spanje een huwelijksgeschenk aan te bieden. LONDEN, 20 April (Reuter) De Chineesche legatie te Londen publiceert een verklaring waarin gezegd wordt dat het politiek exposé van Tokio betreffende China niet anders is dan een vernieuwde bevestiging der traditio- neele Japansche politiek van agressie en ex pansie op het Aziatisch continent. De Japansche politiek is rechtstreeks in strijd met den vrede en de orde in het Verre Oosten en het Chineesche volk zal nooit ac- coord gaan met de nieuw-uitgevonden leer eener Japansche hegemonie in Azië. De Chineesche regeering heeft haar diplo- matieken vertegenwoordiger te Tokio reeds op dracht gegeven om de Japansche regeering op heldering te vragen. De zekerste waarborg voor het behoud van den vrede in het Verre Oosten ligt niet in het afbreken der vruchtbare, vriendschappelijke samenwerking tusschen China en de Wester- sche mogendheden, maar in het afzien door Japan van zijn ongebreidelde imperialistische politiek in Azië en in het zorgvuldig nakomen der verplichtingen welke Japan door middel der verdragen aanvaard heeft. Den H. Stoel en DuitschlandButtmann uit Rome vertrokken, onderhandelingen zullen voortduren, Dr. Goebbels opent de Arbeidsientoonstelling te Berlijn. Nieuwe stap van den burgemeester van Velsen ten aanzien van het Visscherijbedrijf. Loonsverlaging voor de landarbeiders in den Wieringermeerpolder. Pastoor Th. Meyer te Haelen overleden. ROME, 21 April (Reuter) Buttmann, de Duitsche gedelegeerde voor de besprekingen met het Vaticaan, heeft gisteren Rome verlaten, waar hij heeft onderhandeld over kwesties in verband met de uitvoering van het concordaat. De be sprekingen hebben niet tot een accoord geleid, maar zijn niet gesloten. PARIJS, 20 April De Fransche minister van Posterijen heeft verklaard, dat de com plete lijst van sancties, in verband met de daden van insubordinatie tijdens de jongste proteststakingen, het ontslag omvat van 35 personen, alsmede 159 andere strafmaatrege len, welke alle rekening houden met de familie omstandigheden der betrokkenen. De sancties van emstigen aard treffen vooral personen, die zich bij herhaling aan insubordinatie schul dig hebben gemaakt. De minister heeft thans een decreet uitgewerkt, dat voorziet in een nieuwe beambtenverdeeling, waardoor op de belang rijkste centrales van telegraaf en telefoon uitsluitend absoluut betrouwbare beambten komen. PARIJS, 20 April. (V. D.) De demonstratie van socialisten en communisten voor het Parij- sche raadhuis kon tegen 11 uur als geëindigd worden beschouwd. De politie heeft ongeveer 1000 arrestaties verricht. Volgens officieele me dedeeling van de politie is slechts een enkel agent van politie ernstig gewond. Naar het dagblad „De Grondwet" te Roo sendaal van bevoegde zijde verneemt, heeft Ti. H. Exc. Mgr. Heylen besloten, het bouwen van een definitieve groote devotiekerk te Beau raing nog uit te stellen, omdat daarvoor het station en de spoorweg aldaar zullen moeten worden verlegd. Wel zal voorloopig een groote noodkerk met verblijf voor de pelgrims worden gebouwd. WEENEN, 21 April. Ter gelegenheid van dei, verjaardag van den Duitschen Rijkskanselier, hebben de Oostenrijksche nationaal-socialisten gisteravond, na het invallen van het donker, op tal van plaatsen in den lande hakenkruis- vuurtjes gestookt. In Graz kwam een aantal hunner op straat, alwaar zij nat.-soc. liederen zongen, tot de politie verscheen en hen uiteenjofeg, terwijl zij eenige arrestaties verrichtte. In Weenen werden op de hellingen van het Wiener Wald eenige hakenkruisvuurtjes ge stookt. In Innsbruck werden voetzoekers afgestoken LONDEN, 20 April (Reuter). De heengaande Reutercorrespondent te Berlijn, Bodker. had een interview met den Pruisischen premier. Goering verklaarde o.a., dat zoolang het com munisme vanuit het buitenland werd gevoed, het gevaar steeds acuut bleef. De actieve com munistische groepen hadden hun werkzaam heid weer versterkt, zoodat Goering tot nieuwe draconische maatregelen besloten had. Verder verklaarde Goering dat Torgler reeds lang het communisme eraan gegeven had; Thaelmann was daar te dom voor. Een invrijheidstelling van genoemde personen kwam momenteel wegens het hangende hoogverraadsproces niet in aanmerking. In het „Stettiner geval" had Goering terstond zelf ingegrepen. Wijders zeide de Pruisische premier dat. wan neer kerkelijke geschillen onrust zouden bren gen in den staat, hij rustverstoorders, ook wan neer het geestelijken waren, op de vingers zou tikken. Tenslotte verklaarde Goering, steeds opnieuw een militaire luchtvaart te zullen eischen. Er wordt altijd gezegd, dat wij bewapenen. Maar kunnen wij ongemerkt 3000 vliegtuigen bou wen, zooals Frankrijk volgens eigen opgaaf bezit? De regeering van Korea heeft 3.000 Australi sche schapen aangekocht, welke den grondslag moeten vormen voor schapenteelt op het schier eiland. De schapen worden deze maand verscheept. Het succes van de teelt zal afhangen van de omstandigheid of de schapen, na het zachte klimaat van Zuid-Australië den kouden Ko- reaanschen winter kunnen doorstaan. LONDEN, 21 April De marinemedewerker van de „Daily Telegraph", die als eerste buiten lander de Fransche duikbootbasis te Toulon heeft mogen bezichtigen, noemt deze vloot de machtigste duikbootvloot ter wereld. Een der grootste van de 109 Fransche duikbooten is de „Vengeur", die Dieselmotoren van 6000 pk. be zit, waardoor het schip een snelheid van 18 knoopen kan krijgen. Uit elf lanceerbuizen kun nen torpedo's gelanceerd worden. (r~J ivvwwwumuiiii ui/; 7 r IL. Stand op Zaterdag 1 uur nm.: 751 .Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1