i UIT DE „WILHELMSTRASSE Aanslag op Trotzki Japans politiek t.o. China Het nieuws van heden BUITENLANDSCHE PERS EN RIJKSREGEE RING Suvich te Londen DE ROODE BANKIERS Doumergue voor de radio Ernstige mijnramp bij Serajewo 400 man bedolven DE BAROMETER LAMERIS VEREEN I GDI: KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 22 APRIL 1934 Ochtendblad Röhm doet een aanval op de Hohenzollern in aanwezig heid van prins August W ilhelm" De wereldbeschouwing der S.A. Op het Ammermeer te Utting (Beieren) worden proeven genomen met hoven- afgebeelde boot, welke veel van een auto weg heeft Werklooze Russische chauffeur werd Vrijdagmiddag in den tuin zijner villa verrast Ook niet naar Amerika Oostenrijk autoritair Rompparlement zal de nieuwe grondwet aannemen DIPLOMATEN ZONDER GELD Onverwachte gevolgen van de Johnson-bill Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim RECLAME-AANBIEDINGEN Ontwapeningsbesprekingen met de Engelsche ministers Maandag voor 370 jaar (23 April 1564) werd William Shakespeare te Stratford-on-Avon geboren Thans weer een Fransche bank in moeilijkheden De „Tsjeljoeskin" Reddingsschip in het ijs GELUKWENSCHEN VOOR HITLER Hitier heeft ter gelegenheid van rijn 45sten verjaardag wagonladingen met gelukwenschen ontvangen. Op onze foto ziet men S.A.-mannen bezig op de Rijkskanselarij de stapels brieven te sorteeren Tsjang-kai-Sjek officieel van de Oost-Aziatische Monroeleer" op de hoogte gesteld Een uitleg van Saito België's financieele zorgen De toestand is zorgwekkend Ook in de stratosfeer stormt het! Een etmaal „wraak" in het Saargebied Geruchten worden ontkend TOEGANG VERBODEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Weest onderdanig ORDE DER ORCHIDEE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18708 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cenf; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men schrijft ons uit Berlijn: Sedert de nationale revolutie bestond er wei nig contact meer tusschen de rijksregeering en ons. De buitenlandsche journalisten Die ven aan hun lot overgelaten en wie niet over persoonlijke relaties beschikte, die was er slecht aan toe. De Duitsche pers ging het niet veel beter. Zij werd op initiatief van dr. Goebbeis eiken middag om twaalf uur naar het propa- danda-mirusterie ontboden en mocht dan een dictaat in ontvangst nemen, waarvan de tekst ongewijzigd gepubliceerd moest worden. Het is waarlijk geen wonder, dat er in die eerste maanden veel over het Derde Rijk geschreven werd, wat niet de instemming der rijksregee ring vond. De schuld van dezen onhoudbaren toestand lag echter voor een belangrijk deel by hen, die de practische beteekenis van direct en voortdurend contact tusschen regeering en pers niet tijdig erkenden. Alfred Rosenberg, de hoofdredacteur van de „Völkische Beobachter", behoorde tot de eers sten, die aar dezen wantoestand een eind wil den maken. Wij bespraken indertijd net moei lijk vraagstuk, bekeken de zaak van allen kant, overlegden, langs welken weg het contact met de regeerirg hersteld zou kunnen worden en weldra diende Alfred Rosenberg zich officieel aan als „Chef des Aussenpolitischen Amtes der N.S.D.A.P.'' Hij noodigde een beperkt aantai buitenlandsche journalisten uit in Hotel Adlon, zorgde voor een jovialen geest, noodigde voor aanstaande mannen uit het nieuwe oewind uit tot het houden van een korte voordracht en bevorderde hierdoor de verhouding tusschen rijksregeering en buitenlandsche pers. Pas maanden later, toen eenmaal het ijs ge broken was, arrangeerde ook het propaganda- ministerie zijn eerste officieele ontvangst van het corps diplomatique en de buitenlandsche pers. Terwijl de gezellige bieravonden in Hotel Adlon hun origineel karakter als entre-nous behouden hebben, ademen de samenkomsten in de Wilhelmstrasse een meer officieelen geest. Hooge officieren van rijksweer en marine, of ficieren der S. S. en S. A„ velen van hen met hunne dames, vullen de voorname ineenloopen- de zalen en men voelt direct, dat men hier met de hoogere instanties te doen heeft. Verschil lende ambtenaren van „Regierungsrat" tot „Ministerial-dirigent" treden decent op als trait d'ünion tusschen rijksregeering en buitenland sche pers. De thee is opvallend veel beter dan tien jaar geleden, men vergast ons op petit fours, bittere chocolade, zoute amandelen en na de officieele voordracht wordt likeur en limo nade geserveerd. Sommige lakeien uit den tijd van Ebert en Noske kijken mij eenigszins be duusd aan, als wilden zij zeggen: ae tijden veranderen en wij met ben! Merkwaardig genoeg volgen de uitnoodigin- gen van de Wilhelmstrasse opvallend snel op die van Hotel Adlon en nauwelijks hebben wu Unter den Linden naar „Stabschef Röhm", den hoogsten leider der S.A. geluisterd of dezelfde spreker verrast ons in de Wilhelmstrasse met een tweede voordracht over hetzelfde thema. Hij is het type van den frontsoldaat, kent blijk baar niet de diplomatieke formuleering, waar aan men in de Wilhelmstrasse gewena is en veroorzaakt juist hierdoor spanning. Vice-kanselier von Papen is uit Italië terug gekeerd, maar laat zich over zjjn relatie tot het Vaticaan niet uit. Pacelli's opvolger, Orsenigo, de doyen van het corps diplomatique ce Berlijn is ditmaal weggebleven. Daarentegen zien we ditmaal onder de minstens driehonderd gasten prins August Wilhelm in de uniform van storm- aanvoerder der S.-A. Vlak achter mij zit de rijksarbeidsminister Seldte, de aanvoerder van den Staalhelm, die als onderafdeeling bij de S.-A. is ingelijfd. Voor ons is het een aangename verrassing, dat Röhm hetzelfde thema in een geheel anderen vorm behandelt. Hij gaat met de hartstochtelijkheid van een rasechten sol daat hen telijf, die met hun hart aan bet ver leden zijn blijven hangen. Reactionnair noemt hij de Duitschers, die nog altijd op herstel zijn blijven rekenen en juist daarom Hitier als kan selier hebben toegejuicht. Deze „spiesburgers" hebben volgens Röhm het socialistische ele ment in den nieuwen staat niet begrepen. De kroon der Hohenzollern is op het slagveld blij ven liggen en er zal wel niemand gevonden worden, die zich geroepen voelt, hem terug te halen. Hij acht het gif der reactie volkomen onschadelijk, waarschuwt echter allen, cie nog aan het keizerschap hangen, dit thema onaan geraakt te laten. Prins August Wilhelm scheen van deze atta que op de hoogte te zijn, want hij slikte deze bittere pil met gelatenheid. Later verzekerde hij mij, dat hij met belangstelling en instem ming naar de voordracht van Röhm heeft ge luisterd. Een der meest markante gasten op deze receptie was dr. Hanfstangl, een vriend en vertrouwensman van den kanselier. Hij stamt uit een beroemde Beiersche uitgeversfamilie, is zelf muzikaal begaafd, heeft een vlotte pen kan geestig spreken en valt op door zijn groote gestalte.' Onder zijn leiding staat alweer een instantie, welke speciaal voor de buitenland sche pers in het leven is geroepen: de „Ver- bindungsstab der N.S.D.A.P." In deze instantie, welke haar bureau in de Wilhelmstrasse heeft, fungeert dr. Hanfstangl als „Auslandspressereferent". Op een maaltijd, welke hem door de buitenlandsche pers pas dezer dagen werd aangeboden, zeide hij woor delijk: „Hitier, dat is de vrede!" Hetzelfde hoorden wij Röhm omtrent zijn S. A. organisaties zeggen, welke geenszins als een verkapte ar ïee beschouwd mogen worden. Wij nemen deze en soortgelijke verzekeringen steeds met de vereischte hoffelijkheid in ont vangst, maar als we thuis aan onze schrijftafel zitten, dan denken we er toch het onze van! Berlijn, 20 April 1934. PARIJS, 21 April (Per tel.). Naar uit Bar bizon wordt bericht is Trotzki nog steeds niet vertrokken en men weet ook niet wanneer hij vertrekken zal. Vrijdagmiddag deed een werklooze Russische chauffeur een poging tot een aanslag op den gewezen dictator. De man was over een heg geklommen en bevond zich reeds in den tuin van Villa Monique, toen hij plots overvallen werd door een van Trotzki's secretarissen die twee doghonden bij zich had. De secretaris waarschuwde, terwijl de honden den chauffeur in bedwang hielden, de gendar merie die echter geen termen aanwezig achtte om den man te arresteeren en hem liet gaan. Voor de villa wordt thans door gendarmen de wacht gehouden. Vrijdag werd er een aantal leege kisten in Trotzki's huis binnen gebracht. Men leidt daar uit af dat hij aan het pakken is. Het eenige leven dat er Zaterdag uit Villa Monique naar buiten doordrong, was het geluid van hamer slagen. WASHINGTON, 21 April (V.D.) Het staats- departement, dat verwacht, dat Trotzki een verblijfsvergunning voor Amerika zal vragen, heeft laten doorschemeren, dat een dergelijk verzoek niet zal worden ingewilligd. WEENEN, 21 April Naar uit regeerings- kringen verluidt, is thans een principieele over eenstemming bereikt omtrent de kwestie der af kondiging van de nieuwe bondsconstitutie. De Nationale Raad, waarin de Chr.-socialen wegens de ontbinding der oppositiepartijen de 2/3 meerderheid hebben, zal worden bijeenge roepen tot het nemen van een formeel besluit over de grondwet. Als datum van bijeenkomst wordt thans de 27ste April genoemd, indien de voorbereiding dan volkomen voltooid is. Daar de regeering op het standpunt stond, dat het parlement zichzelf niet meer kan bij eenroepen, wil men door een noodverordening deze kwestie regelen. In de betreffende zitting zal, naar verluidt, ook de ratificatie van het Concordaat met het Vaticaan plaats hebben De vergadering zal dan definitief door een de creet van den bondspresident worden gesloten. De uit Rome terugggekeerde bondsleider der Heimwehren, Starhemberg, heeft heden Doll- fuss rapport uitgebracht over zijn besprekingen met Mussolini en Suvich. WASHINGTON, 21 April. Tengevolge van de Johnson-wet zijn eenige diplomaten in pijn lijke geldverlegenheid gekomen. Eenige banken hebben namelijk geweigerd, de haar door deze diplomaten aangeboden chèques te honoreeren, daar zij getrokken zijn op landen, die door de Vereenigde Staten als in gebreke zijnde worden beschouwd. Zooals bekend verbiedt de Johnson- Bill het verleenen van crediet aan landen, die hun oorlogsschulden niet betalen. De betref fende bankiers nemen het zoo nauw met de in terpretatie van deze wet, dat zij beweren, dat 't honoreeren der chèques reeds een vorm van credietverleening is. Het zou in de bedoeling liggen, van de be treffende autoriteiten een verklaring in deze aangelegenheid te verzoeken. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui- SE [lelijke tot Zuid-Westelijken wind. Zwaar bewolkt met kans op regen. Mogelijk tü- ES dèijjke opklaring. Weinig verandering in temperatuur. S Verdere vooruitzichten: Weinig veran- H Sering. jË ËI Nachtvorstverwachting: Geen nacht- EE vorst. UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 10 LONDEN, 21 April. De Italiaansche onder staatssecretaris Suvich, die Zaterdagmiddag uit Rome is vertrokken en morgen te Londen za! aankomen, zal Maandag besprekingen voeren met MacDonald en Simon. Op denzelfden dag zal het Engelsche kabinet bijeen komen, om de laatste gebeurtenissen in de ontwapeningson derhandelingen te bespreken. De Italiaansche onderstaatssecretaris zal den Duitschen en den Pranschen gezant te Lon den slechts ontmoeten op recepties e.d. Hoewel geen plannen bestaan voor formeele besprekin gen, is het mogelijk, dat deze gedachtenwisse- ling, die misschien zelfs officieel zal zijn. vruchtdragend zal worden. In elk geval zal Su vich met de Britsche ministers tot in bijzon derheden de ontwapening en de Donau-proble- men bespreken. Hieraan wordt zeer groote be teekenis gehecht, aangezien het noodzakelijk is een zekere overeenstemming te verkrijgen, voordat de algemeene commissie der ontwape ningsconferentie bijeenkomt. In Fransche kringen te Londen acht men 't waarschijnlijk, dat de laatste poging tot bemid deling tusschen Frankrijk en Duitschland in zake de ontwapening door Mussolini gedaan zal worden en wel via den Franschen gezant te Rome. In Volkenbondskringen overweegt men een eventueel uitstel van de zitting van het presi dium der ontwapeningsconferentie welke men oorspronkelijk begin Mei wilde houden. De wensch bestaat, de zitting te doen samenvallen met de Raadsvergadering van 14 Mei. Het verluidt echter, dat de Engelsche dele gatie zich tegen uitstel verzet en van meening is, dat een zekere opheldering van de situatie noodig is vóór het bijeenkomen der hoofdcom missie. PARIJS, 21 April (per telefon). De „bank van coöperatieve ondernemingen" bevindt zich in groote moeilijkheden. In verband niermee hield de raad van beheer een buitengewone vergadering. Een der voornaamste oorzaken van de lastige positie waarin de bank zich thans bevindt, is dat zij haar kapitaal goeddeels belegd heeft in ondernemingen, welke op het oogenblik niet solvabel zijn. Deze „bevroren" credieten, die een bedrag van 90 millioen franken bedragen, werden verleend door Gaston Lévi, lid van het hoofdbestuur der Fransche socialistische partij, die ze geheel op eigen initiatief weg schonk zonder zijn mede leden in den raad van beheer te kennen. Hij is uit zijn functie ontslagen. MOSKOU, 21 April. De „Prawda" meldt, dat de Russische schepen „Stalingrad" en „Smo lensk", op weg naar de Voorzienigheidsbaai om de drenkelingen van de „Tsjeljoeskin" naar Rusland over te brengen, in de Beringzee door het ijs zijn ingesloten. Eerstgenoemd schip slaagde er later in door dynamiet het ijs uit den weg te ruimen en verder Noordwaarts te varen, doch de „Smolensk" zit nog vast. De Sovjetregeering is van plan een vliegtuig te zenden. .(United Press) TOKIO, 21 April. Het Japan- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering haar gezant te Nanking opdracht heeft gegeven, den Chineeschen ministerpresident een uiteenzetting te geven van de bedoelingen der Japansche China- politiek, zooals zij op 18 April te Tokio is aangegeven. In een interview met United Press verklaarde de Japansche ambassadeur te Washington, Sai to, dat de Japansche verklaring van 18 April doelde op zekere aanwijzingen, dat de opbrengst van Amerikaansche katoen- en graancredieten aan China gebruikt is voor politieke doeleinden, waardoor de Aziatische vrede nog meer bedreigd werd. Saito verklaarde, dat de meeste handelscre- dieten aan China tenslotte den weg vinden naar een gebruik voor militaire doeleinden. Japan was hierover als buurstaat bijzonder ver stoord en vandaar zijn verklaring. De mogend heden dienden zorg te betrachten ten aanzien van de verscheidenheid van steun aan China. Japan wenscht de „open deur" niet te sluiten. Het wenscht alleen, dat China niet zal steunen op verre buurstaten, die minder belang in China hadden dan Japan. Tenslotte wees Saito op de uitbreiding van China's luchtvaart in den laatsten tijd, Japan vreesde dat een dergelijke ontwikkeling tegen hem gericht kon zijn. Uit Tokio wordt gemeld: Volgens verschillende Japansche bladen zou Tsjang kai Sjek momenteel geheime onderhan delingen voeren met de V.S., om een leening van 25 millioen dollar voor de bewapening van het Chineesche leger te verkrijgen. In ruil hier voor zou Amerika zekere nieuwe concessies in Zuid-China krijgen. REVAL, 21 April (V.D.). Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinoff, den Engei- schen ambassadeur ontvangen. De heeren had den een bespreking over de politieke situatie, waarbij in het bijzonder aandacht werd gewijd aan de kwestie van het Verre Oosten. Onze Belgische correspondent seint ons: Vrijdagavond kwamen de Belgische Ministers bijeen voor een vergadering welke tot na mid dernacht heeft voortgeduurd. Ter sprake kwam vooral de toestand van 's lands financiën, welke door Minister Jaspar zorgwekkend genoemd werd, daar de inkomsten terugloopen en steeds minder beantwoorden aan de uitgaven. De Minister van Financiën zeide dat er spoedig groote bezuinigingen moeten worden doorgevoerd. Hij sprak ook van een opheffing der bepaling dat sterke dranken niet bij hoe veelheden van minder dan twee liter verkocht mogen worden. Van het weer toestaan van den kleinhandel in sterke dranken verwacht hij een groote stijging van de opbrengst der accijnzen. Ook het plan der regeering om de volksver tegenwoordiging om nieuwe volmachten te vragen, kwam ter sprake. Een beslissing werd evenwel niet genomen. BOEDAPEST, 21 April (Reuter) Een inte ressante proefneming heeft men hier deze week gedaan, welke het bewijs heeft geleverd dat de weersgesteldheid in de stratosfeer geenszins altijd ideaal is. Men heeft een met waterstof gevulde ballon opgelaten, driemaal zoo groot als de bekende kinderballons, waarmee de windrichting en windsterkte in de verschillende luchtlagen kon worden vastgesteld. De ballon bereikte een hoogte van 16000 meter, dus in de stratosfeer, en kon worden waargenomen door den z.g. Teo- dolitkijker, die 40 tot 50 maal vergroot en het mogelijk maakt de hoogte nauwkeurig vast te stellen. De wind bleek op deze hoogte een snelheid te hebben van 20 meter per seconde, hetgeen aantoont dat ook in de stratosfeer zware stor men kunnen woeden. De ballon kwam weldra tot ontploffing. Slechts op dagen van zeer hel der weer kunnen deze proefnemingen worden verricht. PARIJS, 21 April. De Fransche minister- preisdent Doumergue heeft zich vanavond voor de tweede maal door de radio tot het Fransche volk gewend. Hij verdedigde de maatregelen tot economische en financieele saneering van het land en sprak zich vooral energiek uit te gen iedere devaluatie van de franc. Het is ontoelaatbaar aldus Doumergue dat zich kleine gemeenschappen, die slechts aan zichzelf denken, in den grooten Franschen staat vormen, om dezen eerst te beheerschen en daarna te vernietigen. Er mag niet aan ge dacht worden, dat men zich zou keeren tegen de maatregelen, die door ons met het oog op het nationaal belang zijn getroffen. Deze maatregelen hebben reeds eenige be moedigende resultaten gehad. Het vertrouwen is teruggekeerd en dit vertrouwen komt tot uiting in een geweldige hausse der Fransche renten, vooral de kleine spaarders koopen staatsrenten. Ook de goudtoevloed is weer grooter geworden; hij bedroeg in vijf dagen tijds 119 millioen francs. De minister-president ging daarna over op de buitenlandsche politiek. Als men Frankrijk voorstelt, zijn bewapening, die reeds sterk ver minderd is, nog verder te beperken, juist op het oogenblik dat degenen, die zijn gebied ver woest hebben en tegen wie het zich met wan hopige energie heeft moeten verdedigen, hun bewapening aanmerkelijk verhoogen en wel in strijd met de vredesverdragen en zonder eenige machtiging dan zal de geheele wereld begrijpen, dat Frankrijk behoefte aan grootere veiligheid gevoelt, dat het opheldering eischt en steeds nauwkeuriger omschreven en be langrijker garanties tracht te verkrijgen. Frankrijk wil noch overheerschen. noch zich offeren; het wil ook niemand vernederen. Frankrijk stelt er prijs op, de achting, het res pect en de vriendschap, die het van dichtbij en van verre heeft ondervonden, te behouden. SAARBRÜCKEN, 21 April (D.N.B.). Verschil lende buitenlandsche bladen schrijven aan be stuurslid van het Duitsch Front in het Saar gebied, den nationaal-socialist Scherer uit Dil- lingen de volgende woorden toe: „Na de volksstemming van 1935 zal de partij in heel het Saargebied op voorbeeldige wijze wraak plegen. Wij hebben den „Führer" om 48 uren gevraagd, doch slechts 24 uren gekregen. En moet dus vlug gewerkt worden. Men moet het mes uit de scheede nemen om de verra ders te straffen. In 24 uur moet een wraak ge nomen worden, waarvoor minstens 48 uren noo dig zouden wezen." In Dillingen nu zijn maar twee Scherer's be kend. Een daarvan is geen nationaal-socialist en ook geen lid van het Duitsche Front. De ander is een gemeenteraadslid van Dillingen. Beiden hebben op eerewoord verklaard zich nooit op de gewraakte wijze uitgelaten te heb ben. GENEVE, 21 April (De soc.-dem. partij van het kanton Wallis had den president dei Ge- neefsche regeering, Nicole, uitgenoodigd het woord te voeren op de jaarvergadering, die morgen wordt gehouden. De geheele katholieke pers van het in hoofdzaak katholieke kanton had echter ernstig geprotesteerd tegen het ver schijnen van Nicole. De regeering van het kan ton heeft nu besloten, dat Nicole het kanton niet mag betreden. Trotzki mag ook Amerika niet binnen komen; een aanslag op den gewezen dictator. Miraster Jaspar noemt den Belgischen finan- cieelen toestand zorgwekkend. Geruchten als zou er in het Saargebied na de volksstemming een etmaal „wraak" gepleegd worden, ontkend. Japans China-politiek. Nanking officieel er van in kennis gesteld. Mijnramp bij Serajewo. Vierhonderd man in gesloten? De Italiaansche onderstaatssecretaris Suvich heden te Londen. Verdere verdediging der officieren van „De Zeven Provinciën". De zaak VARAZwertbroek voor den rechter? Weer fraude bij de Varkenscentrale? Verduistering van 30.000 ten nadeele van Waterschappen in Friesland. Uitvaart van pater R. Remmen O.F.M. te Bleyerheide. Brand in de Rekkensche inrichting te Eibergen Blok woningen te Zaandam door vuur en water vernield. Het drama te Putbroek; bekentenis van den zoon van den boschwachter. New-ïorksche Beurs: stemming gemakkelijk. O 4» Wij mogen en ook wij willen niet de taak overnemen van hen, die aoor God over ons gesteld zijn dm ons de woorden van de Heilige Schrifturen uit te leggen en te verklaren. Maar het geviel zoo, dat het epistel van vandaag ons een ingeving gaf, een gedachte. Het epistel is niet van Paulus. den scherpen denker, maar van Petrus, den armen v sschersman. En daarom vooral trof het ons cn trok het ons aan. Niét allen Ts het gegeven veel schoons te zeggen in mooie woorden, maar de raad van een eenvoudig man kan velen goed doen. En anderen goed te doen moet toch het doel zijn van ieder's streven. Luisteren we dus voor vandaag maar niet voor vandaag alleen, naar de vermaning van PetrusWeest onder danig aan uw meesters, niet alleen aan de goede, maar ook aan de lastige. Want dit is een welgevallige daad voor Christus Jezus onzen Heer. Voor Hem leven wij, van Hem zijn wij afhankelijk, naar Hem moeten we heen. De goede St. Petrus heeft het wél geweten. Laten we even wijs zijn als hij, maar ook even onderdanig. BELGRADO, 21 April. (V. D.) In öt steen kolenmijn Senitze bij Serapewo heeft een ont ploffing plaats gehad, waardoor een deel der mijn is tngestort. Volgens particuliere mede deelingen zijn tot nu toe achttien dooden ge borgen. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers aanzienlijk grooter is. Ook net getal der ingesloten mijnwerkers staat nog niet nauwkeurig vast. Getallen van 80 tot 150 wor den genoemd. Volgens te Weenen binnengekomen berichten zijn 400 mijnwerkers bedolven. Zaterdagavond te vijf uur zouden reeds 80 dooden geborgen zjjn. Na goedkeuring door den Raad van State zal de regeering van Mandsjoekwo negen deco raties instellen, o.a. de Groote Orde van het Halssnoer met de Orchidee en de Groote Orde van de Orchidee. Poe Yi heeft n.l. bij zijn kro ning tot keizer de orchidee aangenomen als zijn keizerlijk wapen. li~o i, v t f t r t AvP Stand op Zondag 1 uur v.m.: 749 Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1