STA DSNIEUWS Laatste Nieuws Het Feest van den Arbeid De Graal in Noord Londen i ZONDAG 22 APRIL 1934 KATH. GRAFISCHE BOND Een goedgeslaagde jaar vergadering DE ALGEMEENE VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCUL TUUR EN DE SANEERING Een gevaar voor de bollenteelt? RECHERCHEUR SPOOR Zilveren jubileum WEGENBOUW De provinciale weg te Heemstede DE HEER GEERS NEEMT AFSCHEID Veel waardeering Dankwoord VRIJE KEUZE VAN ZIEKENHUIS Bij ongelukken VERLAGING VAN DE HUUR VAN DE „BUITEN-SOCIËTEIT" Van 3.500 op ƒ2.750 per jaar KUNSTOOGEN COÖP. „DE EENDRACHT" U. A. Aanbesteding R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND GEMEENTEZAKEN Personalia Betaalzegelbedrijven De burgemeester van Haarlem Personalia Als mr. Slingenberg heengaat... Feestavond Kath. Reisvereeniging Ontvanger der directe belastingen Uitslagen 15 April Programma 29 April Na-competitie HEEMSTEDE Gemeenteraad ZAANDAM KOOG-ZAANDIJK BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3 Banden le klasse C. Visser klopt Koopman c. c. Nobelsbeker Italië gedenkt met groote feeste lijkheid den 2688sten verjaar dag der stichting van Rome Een standbeeld van Simon Bolivar Eerste groote uitvoering door uit sluitend Engelsche meisjes Een eigen tijdschrift De toestand in Spanje Algemeene staking afgekondigd in Bilbao en Toledo De moordzaak-Prince Twee gangstersvrij Japansche troepen uit Mandsjoekwo De ramp te Serajewo BRAND IN BOERENSCHUUR Een ernstig gewonde Vrijdagavond had in het gebouw „St. Bavo", onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer B. Reijnders, de jaarvergadering Plaats van bovengenoemde organisatie. De voorzitter richtte tot de leden een opwek king tot verkoop van loten voor de nationale Verloting van „Herwonnen Levenskracht" en een actie te ontplooien voor het stuiversfonds of vijf cent actie van H. L. De huldiging van den heer J. van Eindhoven is uitgesteld tot Zondag 29 April, tijdens het ontbijt. De voorzitter spoorde de leden aan tot Eroote deelname. Het bestuur heeft een commissie ingesteld tot het organiseeren van een bonten avond. De Voorzitter dezer commissie, de heer J. van Kolk, bracht nu verslag uit. Uit een en ander vernamen wij dat deze avond zal worden gehouden op Zondag 6 Mei, Waarbij een verloting zal plaatsvinden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen voor de Werkloozen. Het hoofdbestuur heeft een brochure uitge geven, genaamd „Crisis", welke de voorzitter aanbeval. De heer P. Mol, secretaris, bracht hierna het jaarverslag uit. De heer J. C. Roelofs gaf zijn financieel over zicht, wat aan inkomsten en uitgaven sloot Biet een bedrag van 4825.30. Het saldo van de afdeelingskas is 124S.59. Tijdens de vergadering werden nog eenige huishoudelijke aangelegenheden behandeld, Welke door den hoofdbestuurder, den heer G. J. Jong uit Amsterdam, naar aller genoegen wer den opgelost. Tevens werd medegedeeld dat de heer C. J. Seihorst bedankt had als voorzitter. De heer W. J. Heutz bracht een uitgebracht Verslag uit van de gehouden bondsvergadering. Punt 7 van de agenda was bestuursverkie zing. De heeren B. Reijnders, 2e voorzitter, en N. Bijnsdorp, commissaris, hadden den wensch te kennen gegeven niet voor een herbenoeming In aanmerking te willen komen. De heer P. Mol werd herkozen; als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren N. de Zwager en Van Burik. Herstemming moest nu Volgen tusschen de heeren Saunbach (aftre dend) en E. Puts, waarbij laatstgenoemde werd gekozen. Door den districtsbestuurder werd hiema het voorstel gedaan dat het bestuur zoolang in tact zal blijven tot er een nieuwe voorzitter ge kozen zal zijn en dat de heer Reijnders zoo lang als waarnemend voorzitter zal fungeeren, Wat met algemeene stemmen werd aanvaard. Vermelden wij tenslotte nog, dat op deze Vergadering mede aanwezig was ons lid, tevens hieuwe bondssecretaris, de heer W. de Zwager. Uit een verslag van een bestuursvergadering der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, dat voor komt in het orgaan der vereeniging d.d. 20 Aprö, lichten wij de volgende passage: Naaf aanleiding van een ingekomen schrijven Werd een beschouwing gewijd aan de toenemen de verplaatsing der bollenteelt naar het bui tenland. De oorzaak van dit verschijnsel, dat door het hoofdbestuur zeer werd betreurd, werd gezocht in de saneeringsmaatregelen. De ge dwongen prijsregeling, de teeltbeperking en de financieele lasten op teelt en export, welke de regeering voor de terugbetaling van de sanee- ringsuitgaven oplegt, werken er alle toe mede om de neiging tot verplaatsing der teelt naar gebieden, waar vrijheid in dit opzicht bestaat, in de hand te werken, terwijl ook de verhou ding van onze valuta tot die van het buiten land, waardoor men in het buitenand goedkoo- per telen kan, een rol speelt. In verband hiermede werd het geheele vraag stuk der saneering door het hoofdbestuur be sproken. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat wegens het zooeven genoemde ge vaar van verplaatsing der cultuur, alsmede Wegens de slechte ervaring opgedaan met be paalde Regeeringsmaatregelen, de saneering na het jaar 1934 niet moet worden voortgezet. De vergadering behield zich echter nog hare mee- hing voor, met betrekking tot de wenschelijk- heid van een voortzetting van het toezicht op den omvang der teelt, teneinde nieuwe over productie in de toekomst te voorkomen. Hier over zal het hoofdbestuur zijn houding nog na der bepalen. Besloten werd een adres aan den Minister van Economische Zaken te richten, waarbij onder verwijzing naar het adres van het Hoofd bestuur van 23 Augustus 1933 opnieuw wordt aangedrongen op intrekking der handelsbe schikking betreffende het zoogenaamde „raam", omdat de ervaring geleerd heeft dat de door het Hoofdbestuur in dat adres uiteengezette be zwaren inderdaad bestaan, en een behoorlijke Uitvoering der voorschriften onmogelijk is. Wij meldden reeds, dat de hoofdagent-re chercheur Th. Spoor Woensdag a.s. 25 jaar on afgebroken bij de Haarlemsche politie in dienst is. In aansluiting hierop laten we een korten staat van dienst van den jubilaris volgen. De heer Spoor kwam voor het eerst in dienst bij de Haarlemsche politie, doch kreeg op 11 October 1905 op zijn verzoek eervol ontslag, Wegens sollicitatie naar een andere gemeente. Met ingang van 25 April 1909 werd de heer Spoor, bij hooge uitzondering, opnieuw aan genomen bij het Haarlemsche politiekorps, daar zijn superieuren zich zijn groote bekwaamheden neg goed indachtig waren. 23 October 1913 werd hij aangewezen als re chercheur, belast met opsporing van misdrijven. 1 December 1916 volgde zijn promotie tot agent van politie 2e klas, en op 1 Mei 1918 tot agent le klas. 5 Augustus 1933 werd Spoor bevorderd tot hoofdagent-rechercheur. Van eind 1918 tot Augustus van het vorig Jaar was hij werkzaam bij de politieke recher che in welke functie hij in bepaalde kringen den bjjnaam verwierf van „journalist", omdat men hem op alle politieke vergaderingen als een doorkneed persman kon aantreffen, gewa pend met blocnoot en potlood, ijverig noteerend, welk werk hij steeds deed tot bijzondere tevre denheid van de commissaris. De heer Spoor staat overigens in alle op dichten goed aangeschreven bij zijn superieuren. Bij vele onderzoeken heeft hij blijk gegeven van grooten ijver en takt en heeft menig duis ter zaakje tot klaarheid gebracht. In verband met het onderzoek inzake de bankbiljettendiefstal bij de fa. Enschede werd hem o.a. in 1921 door den burgemeester een gouden horloge met inscriptie uitgereikt, als blijk van bijzondere onderscheiding. Zonder twijfel zal de woning van den sym pathieken en flinken agent, dezer dagen nog van veel andere huldeblijken getuige zijn. Nu het ophoogen van den nieuwen provin cialen weg tusschen het Wipperplein en de nieuwe brug over de Ringvaart gereed is, zijn deze week de eerste werkzaamheden aange vangen aan de beharding van den weg, wat gescheidt door de bekende firma „Geruischlooze weg", alhier. Met groote schepen worden de stukken ba saltsteen aangevoerd, die dienen als onderbe- harding van den bitumenweg. Hoewel 't grootste vraagstuk, de zuivering van het rioolwater, om financieele redenen nog piet ter hand genomen kan worden, wordt aan het eind van den Mo- lenwerfslaan dwars onder den nieuwen weg door een begin gemaakt, door al vast een deel der toekomstige hoofdrioleering te leggen- Dit zijn buizen van 0.90 bij 1.35 M., elk stuk wegende ruim 1600 K.G. Deze komen op een diepte van 4.30 M. Als nu in de toekomst kan overgegaan wor den tot een machinale reiniging, waardoor dan het water in het Spaarne geloosd kan worden, behoeft er niet in den weg gebroken te worden. Maar nu eenmaal het begin er is, bestaat de kans wel, dat de rest spoedig volgt. Vrijdagavond is door het bestuur van den R. K. Volksbond afd. Zandvoort een afscheids- vergadering belegd in het Patronaatsgebouw ter gelegenheid van het vertrek van den heer L. L. M. Geers als voorzitter van genoemde vereeni- ging. Daar de heer Geers zoowel in het organi satieleven als in het openbare leven van Zand voort een zeer vooraanstaande plaats innam, heeft men dezen avond tevens benut om de besturen van andere vereenigingen in de ge legenheid te stellen een afscheidswoord tot den vertrekkende te richten. De vergadering werd geopend door den zeer- eerw. heer Pastoor C. Wfjnker. ,3ijeengekomen om U, mijnheer Geers hulde en dank te bren gen van parochie en dorp, moet 't U wel zwaar vallen Zandvoort te verlaten na twintig jaar lang te hebben mogen werken tot heil van zijn inwoners en bijzonder voor 't heil van de katho lieke bevolking. Als herder van de parochie breng ik U uit naam van allen mijn hartelijken dank en hoop dat de vreugdevolle herinneringen aan Zandvoort den band tusschen U en deze plaats niet geheel zullen doen verbreken." Verder wenschte spr. den heer Geers het beste in zijn nieuwen werkkring. Met enkele toepasselijke woorden richtte zich de heer Wijdeman tot den heer Geers als secre taris van den R. K. Volksbond en bood hem als aandenken een vulpenhouder aan. De heer Siegers sprak als voorzitter van de „Hanze" en als wethouder van Publieke Wer ken en memoreerde, dat de heer Geers steeds, ook als raadslid, de belangen van den midden stand had gediend. De voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" offreerde onder dankwoorden een wandelstok als blijvende herinnering. Ook de heer Polman als secretaris van dezelfde vereeni- ging sprak waardeerende woorden. Als geeste lijk adviseur sprak kapelaan Rietveld den heer Geers toe en gaf hem den terecht verdienden titel van leekenapostel. Spreker wist beter dan iemand anders, wat door den heer Geers was tot stand gebracht^ vooral wat betreft het uit den weg ruimen van moeilijkheden in den ar beid van den priester. Van de Zandv. Handels vereniging werd een souvenir aangeboden met begeleidend schrijven, waarin de verdiensten van den heer Geers als haltechef alhier, werden belicht. In zijn dankwoord drukte de heer Geers zijn spijt uit, dat zijn echtgenoote door ziekte ver hinderd was hier aanwezig te zijn. De werkkring van haltechef te Haarlem bracht zijn noodza kelijk vertrek mee. Spr. heeft in de 28 jaren, dat hij te Zand voort woonde, veel zien veranderen, doch weet niet of de groei van Zandvoort als badplaats wel in alles is te prijzen. Zandvoort gaat naar een tijd, waarin door de katholieke bevolking een groote verantwoordelijkheid gedragen zal moeten worden, vooral met 't oog op de ver kiezingen van het volgend jaar. Ook dan zal de heer Geers toonen_ nog met Zandvoort mee te leven. „Beloof mij," zoo sprak de heer Geers, „dat gij allen, hier aanwezig het volgend jaar uw stemplicht trouw en goed zult vervullen, dan kan ik met een gerust hart vertrekken. Na alle sprekers en aanwezigen bedankt te hebben voor hunne mondelinge zoowel ais stof felijke blijken van waardeering_ had de vertoo ning plaats van lichtbeelden van oud-Zandvoord, waarbij mej. Bakels een uitlegging gaf. Bij B. en W. is een brief ingekomen van regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gast huis, houdende het verzoek de firma J. Th. Mathot en de Vereeniging „Eerste Hulp bij On gelukken" er aan te herinneren, dat aan per sonen, wien op den weg een ongeluk is over komen en deswege in een ziekeninrichting moe ten worden opgenomen, de keuze dezer inrich ting behoort te worden overgelaten. Door B. en W- wordt voorgesteld den in het raadsbesluit van 23 Juli 1930 genoemden huur prijs van 3.500 per jaar voor de voormalge Buiten-Sociëteit van „Trou moet Blycken" (café-restaurant „Dreefzicht")met daarbij be- hoorend terrein, met ingang van 1 Mei 1934 te bepalen op ƒ2.750. vervaardigen wij natuurgetrouw voor onze patiënten. F. Ad. Müller Söhne, Wiesbaden. Amsterdam: ïnst. voor Pliysische Therapie Keizersgracht 4S9 van 25 tot 28 April 1934 Zaterdagmiddag werd door het bestuur der coöp. verbr.ver. ,3e Eendracht" U.A. in café restaurant Brinkmann, Gr. Markt, aanbesteed het uitbreiden der broodfabriek, het sloopen van eenige panden en het bouwen van een kan toorgebouw met bijkomende werken, aan het Donkere Spaarne nos. 38, 40, 42 en 44. Ingekomen 13 biljetten. Laagste inschrijver fa. P. Boxs en Zn., Haarlem-N. voor f 83.338. De verdere inschrijving was als volgt: Pa. Coblenz en Zn. f97.500.—; fa. G. Broertjes f 91.400, fa. F. Philips f91.415.—, N.V. W. Geels aan. bedrijf f94.290.—, N.V. De Zaan f99.360.—, H. Klaasse f89.918.—, E. Bellaart f 94.500.—, Aann. Mij. Noord-Holland f94.830, J. P. A. Ne- lissen Haarlem f94.300, Gebr. van de Putten f 80.087.W. Tunnissen f 89.405.en fa. Sie- merik en Reehuis f97.568. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Mei 1934 aan te wijzen tot conrector aan het Gym nasium alhier den heer dr. G. Ras, leeraar aan genoemde inrichting, op eene belooning, bere kend overeenkomstig de regeling der jaarwed den van het onderwijzend personeel, werkzaam o.a. aan genoemde inrichting en voorts onder de bepalingen in die regeling vermeld. B. en W. schrijven aan den Raad: Nadat tijdens de schriftelijke en mondelinge behandeling van de Geldschieterswet en uit enkele ministerieele circulaires reeds was geble ken, dat de z.g. betaalzegelbedrijven, waarvan er hier te Haarlem één bestaat, een bijzondere plaats onder de geldschietbanken innemen, heeft nadien de ervaring geleerd, dat het even eens zeer bezwaarlijk is die bedrijven bij de verdere uitvoeringsmaatregelen op één lijn te stellen met gewone geldschietbanken. De aard van het betaalzegelbedrijf brengt een tamelijk omvangrijke en speciale boekhouding mede, welke moeilijk is aan te passen bij de registers voorgeschreven in art. 3 der gemeen telijke verordennig op de geldschietbanken. Vooral het sub b vermelde register van af lossingen, destijds aan de gemeentebesturen aan bevolen, blijkt voor de betaalzegelbedrijven in de practijk ondoelmatig te zijn. Met het oog daarop bereikte ons van het hier gevestigde betaalzegelbedrijf het verzoek de uit dit voorschrift voor het bedrijf voortvloeiende moeilijkheden zoo mogelijk te willen onder vangen. Aangezien uit het onlangs door ons ingestelde jaarlijksch onderzoek naar het beheer der hier- bedoelde geldschietbank is gebleken, dat de boekhouding in orde'was en zoodanig overzich telijk ingericht, dat behoorlijke controle ten al- 'en tijde mogelijk mag worden geacht, komt het ons billijk voor, dat de gemeente aan de gegronde bezwaren op dit punt van dé betaal- iegelbedrijven tegemoet komt. In verband daarmede hebben wij de eer U voor te stellen art. 3 der verordening aan te vullen met een zinsnede, welke de mogelijkheid schept in bijzondere gevallen onder zekere voor waarden vrijstelling te verleenen van de ver plichting het voorgeschreven register van aflos singen bij te houden. Naar wij vernemen is de gezondheidstoestand van den heer C. Maarschalk, die eenigen tijd geleden werd aangereden door een auto en dientengevolge moest worden verpleegd in de Mariastichting, is thans zoover hersteld, dat hij gisterenmiddag omstreeks één uur een kort bezoek heeft gebracht aan het stadhuis. Het loopen gaat nog moeilijk. Of de burgemeester a.s. Woensdag de raads vergadering zal presideeren is nog met zeker. B. en W. van Haarlem stellen voor om met toepassing van de bepaling van het raadsbesluit van 14 Maart 1934 mej. N. H. J. te Kiefte, die op 29 Maart 1934 in het huwelijk is getreden, geen ontslag te verleenen als tijdelijk l^erares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus vóór het einde van den cursus 1933-1934. Indien mr. Slingenberg Dinsdag a.s. door Provinciale Staten van Noord-Holland tot Ge deputeerde benoemd zal worden zal hij als wet houder en als raadslid moeten aftreden. Zijn opvolger op de vrijzinnig-democratische lijst is de heer Hulsman, rijksambtenaar. Het is de vraag of deze heer, in verband met zijn ambt, een raadszetel zal kunnen aannemen. Is dat niet het geval, dan staat op de lijst de heer P. Deinum, wonende aan de Hoogen- dorpstraat. Het bestuur schrijft ons: Zullen we het niet doen of wel? Zal er ani mo genoeg voor bestaan, of niet? U begrijpt toch wel, dat we dien sprong zoo maar niet ge daan hebben; er is gewikt en gewogen; het kwam er door. Elke katholieke vereeniging be gint met God; wij ook; om 10 uur xn Joh. de Deo. 's Avonds is er dan meestal een feestavond; bij ons ook; om 8 uur in den Kegelbond. Maak u niet ongerust over kegelen; het gebeurt niet. Anders hadden we den 8en April al feest gehad, zooals reeds bekend gemaakt was. En tusschen ochtend- en avondfeit ligt bij hooge uitzondering een dansuurtje, van half drie tot vijf uur. Haalt uw hart op jongelui! Maar vergeet uw kaart niet! Dezelfde als die voor den avond. Het bestuur wenscht u een uiterst prettigen Bij beschikking van den minister van finan ciën is de verplaatsing van den ontvanger der directe belastingen enz. B. Both van het kan toor Deventer naar het kantoor der invoer rechten en accijnzen alhier ingetrokken. Af deeling D: WtConcordia 18; DEK HEC uitg. Af deeling E: GW—TYBB 40; Alliance HBC uitg.; NAS—Santp. 0—2. Asp. af deeling A: VVFVogelenzang 50 rgl. Asp. af deeling B: OIV—TYBB e 22; DEK b —DEK c 5—0. Beslissings-wedstrijd afd. D, terrein DEK, VogelenzangOTV 11. Afdeeling E: TYBBSantpoort, 12.30 uur; AllianceHBC (tirrein (HBC), 12.30 uur; NAS GW 1 uur. Asp. afdeeling B: v. NispenOIV, 1 uur. Afdeeling A: OIVAlliance, 1.30 uur; OG Concordia, 1 uur. Afdeeling B: v. NispenHBC, 1 uur; TYBB Santp., 3 uur. Afdeeling C: GWSantp., 1 uur; OIV TYBB, 12.30 uur; VogelenzangOG, 1 uur. Afdeeling D: HBC c—TYBB d, 3 uur; HBC b DSO, 2 uur; OG—BSM, 2 uur. ZATERDAG 28 APIL Asp.: BSM—HBC, 2 uur; TYBB b—OIV, 2 uur; TYBB c—TYBB d, 3 uur. MONUMENTEN-VERORDENING B. en W. stellen aan den raad voor, om even als dit reeds in andere gemeenten is geschied, ook in Heemstede een monumenten-verordening in het leven te roepen, om wat deze gemeente nog aan kunstwerken bezit te kunnen behouden. Zij noemen hieronder „Het Oude Slot," de Nederiandsch Hervormde Kerk, de gedenknaald aan de Manpadslaan, „Huis te Manpad," als mede het binnenduin ten oosten van den Hee- reriftveg tusschen Koediefslaan en de grens der gemeente Bennebroek. De raad der gemeente Heemstede komt Don derdag 26 April a.s. in vergadering bijeen ter afdoening van de volgende agent*.-stukken: Verkoop van grond van terrein „Heemsteed- sche Dreef," „Het Oude Slot" en „Valkenburg Vaststelling monumenten-verordening; Benoe ming lid commissie van plaatselijk toez!cht op het Lager Onderwijs; Vaststelling 4e Wijziging Algemeene Politieverordening. R.K. Vrouwenbond In de Donderdagavond gehouden ledenvergadering heeft de voorzit ster, mej. A. van der Kley een opwekking laten hooren tot deelname aan den 6den Katholieken dag: Bij den gehouden terugblik heeft de voorzit ster de tevredenheid van het bestuur vertolkt omtrent de gehouden cursussen, n.l. die aan gaande de Eerste hulp bij ongelukken door Dr. E. A. Immink en betreffende Moederzorg door Mevr. Peters uit Haarlem. Beide cursussen zijn een volledig succes ge- Worden. Omtrent de opkomst der leden liet de voor zitster zich in gunstigen zin uit. Met ingenomenheid werd melding gemaakt van de internationale vergadering van de Unie van R.K. Vrouwenbonden, waar de presidente, Mevr. SteenbergenEngering, van Z. H den Paus de Paaschpalm heeft ontvangen, welke onderscheiding op bijzonderen prijs is gesteld en voor Nederland als een groote eer werd be schouwd. Voorts werd de aandacht gevestigd cp het Patronessefeest, dat op 28 Juni zal worden ge houden en gevierd wordt met een gezongen H. Mis met Lof, waaronder de Zeereerw. Pastoor J. Th. Jacobs van 't Kalf, dé feestpredicatie zal houden. Hierna heeft de Zeereerw. Pastoor van der Marck een 20-tal nieuwe leden geïnstalleerd. Medegedeeld werd dat in den loop van den zomer een excursie zal worden gehouden naar de H. Landstichting te Nijmegen. Na eenige bespreking werd besloten tot op richting van een fietsclub. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFACIUS ZONDAG, 4e Zondag van de maand, 3e Zon dag na Paschen. Beschermfeest van den H. Jo zef. De stille H.H. Missen om 6 uur, half 8 en 9 uur; de Hoogmis om half 11; onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de onkosten van het H. Vormsel; kwart over 12 Catechismus voor de jongens; 5 uur Maria-Congregatie voor de meisjes, afd. I; 7 uur plechtig Lof en slui ting van het Triduum met feestpredikatie door prof. J. Niekel. In de week de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om 9 uur; 8 uur H. Familie, afd. mannen. DINSDAG-avond half 9 Maria-Congregatie, afd. jonge mannen. WOENSDAG 10 uur gez. Huwelijksmis met ,,Veni Creator" voor Joh. v. Wijngaarden en Cath. Wals; 3 uur Catechismus voor de meis jes; half 9 Maria-Congregatie, afd. geh. da mes; van 78 uur biechtgelegenheid voor ouders en familieleden van de eerste Communi cantjes. DONDERDAG onder de H. Mis van 8 uur eerste H. Communie van de kinderen en 's mid dags om 4 uur Lof voor de kinderen dat ook door kinderen zal worden gezongen. VRIJDAG om nalf 12 biechtgelegenheid voor de schoolkinderen van de meisjesschool. ZATERDAG alg. H. Communie voor de kin deren; biechtgelegenheid van 48.30 uur; 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria. Parochie van de HH. Martelaren van Gorcum Giro 65676 - Tel. 81081 ZONDAG: 7.30 Vroegmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis voor Cornells Ster. MAANDAG: tot zekere intentie. DINSDAG: voor Cornelia van der VeerRaat. WOENSDAG: voor Bernardus Hagmeijer. DONDERDAG: vooi overl. ouders. VRIJAG: voor Geertje de Jongde Jong. ZATERDAG: voor Maria Jos. L. Hillen— Bex. ZONDAG: tot zekere intentie en voor de pa rochie. HEDEN de viering van het Beshermfeest van St. Joseph, patroon der Kath. Kerk. 7 uur Lof met rozenhoedje: intentie: behoud en uitbrei ding van het H. Geloof. MAANDAG: 7 uur Maria-Congregatie voor de Jongens; 8.15 Maria-Congreg. voor de meisjes. DINSDAG en DONDERDAG voor de H Mis de algemeene H. Communie voor de schoolgaan de jeugd. WOENSDAG: feestdag van St. Marcus: de groote biddag; voor de H. Mis de litanie van Al lerheiligen. DONDERDAG 7 uur: Lof met rozenhoedje. Gelegenheid om te biechten, dagelijks voor er na de H. Mis en Zaterdag van 4.30- 6 en "an 78.30 uur. Achter in de kerk liggen de nieuwe boekjes waarin alle veranderde gebeden zijn opgenomen. Men werpe minstens 3 cents cp de schaal. De bus voor de Vastend^spensaties hangt nog steeds achter in de kerk bij de Doopkapel. Onder auspiciën van de B.C. „Soc. Vereeni ging" werd Zaterdag in haar gebouw aan den Zijlweg te Haarlem een aanvang gemaakt met het tournooi om de hoogste titel in biljarten over 3 Banden op de Groote Matchtafel. De eerste ontmoeting leverde reeds eeD ver rassing op, aangezien de Haarlemmer C. Visser (B.C. „Soc. Vereeniging") na een enerveeren den strijd met 1 car. verschil van den sterken Koopman (K.R.A.S.) won. Na zijn goede spel in den wedstrijd om het Wereldkampioenschap te Barcelona was Sen- gers (B.V. „Rotterdam") ook tegen Penning in goeden vorm en won gedecideerd. Drukker (K.R.A.S.) maakte tegen zijn club genoot L. Visser een fraai moyenne en bleef ver in de meerderheid. De ontmoeting KoopmanL. Visser (beiden K.R.A.S.) bracht meer spanning dan verwacht werd. Even was Koopman's zege nog in gevaar, doch met een fraaie eindserie van 3 behaalde deze zijn eerste zege. Na zijn fraaie prestatie tegen Koopman stelde C. Visser eenigszins teleur door tegen Sengers 18 car. te laten liggen. De Rotter dammer liet weer schitterende caramboles zien. De uitslagen van Zaterdag zijn: pnt. brt. ha. gew. Visser 50 98 4 0.510 Koopman 49 97 3 0.505 L. Penning 37 82 5 0.451 A. Sengers 50 82 4 0.609 J. Drukker 50 77 4 0.649 L. Visser 29 76 4 0.381 C. Koopman 50 95 5 0.526 L. Visser 48 95 4 C.505 A. Sengers 50 74 5 0.675 C. Visser 32 73 4 0.438 C. Koopman 50 71 7 0.704 L. Drukker 30 70 5 0.428 C. Visser 50 83 6 0.602 L. Penning 30 82 3 0.365 Voor bovengenoemden beker werd Donderdag avond de uitgestelde partij KoksRoozen ge speeld, die met groot verschil door den laatste werd gewonnen. Vrijdagavond was het 2e vijftal van Haarlem- Noord op bezoek, doch de gasten verloren met bijna 200 car. De uitslagen zijn: Haarlem-NoordD.E.S. KoksJ. A. Roozen 4990 A. DenkerJ. Nobels 146200 Groot Sr.Dekker 75— 70 SpoorFuninga 60100 Broertjesde Nijs 85100 Bennikv. Wunnik 7280 Voorloopige eindstand Totaal 490—640 Vorige stand 462510 952—1150 De partij Groot Jr.L. Vlug wordt later ge speeld. ROME, 21 April (Reuter). Bij gelegenheid van den 2688sten verjaardag der Stichting van Rome en het fascistische .Feest van den Ar beid" dat op dien dag gevierd wordt, hadden er in heel Italië en vooral te Rome groote feestelijkheden plaats, waarbij belangrijke openbare werken werden ingewijd. Zaterdagmorgen werd te Rome een bronzen ruiterstandbeeld van den Vrijheidsheld van Latijnsch Amerika, Simon Bolivar, onthuld, welk beeld door Bolivia, Columbia, Equador. Panama, Peru en Venezuela aan de Eeuwige Stad geschonken werd. Mussolini, het corps diplomatique en de vertegenwoordigers van militaire en burgerlijke autoriteiten waren hierbij aanwezig. De Gezant van Venezuela hield een rede welke door Mussolini beantwoord werd. Later vond op piazza Venezia een demon stratie plaats van een onafzienbare massa oorlogsverminkten, zwarthemden en anderen. Mussolini sprak de menigte toe en zeide dat geen volk ter wereld een schouwspel van doel bewuste en ijzeren tucht heeft getoond als het Italiaansche. Het Italiaansche volk heeft het hoogtepunt van zijn grootheid bereikt, nadat het zich krachtig wist op te richten na een oorlog welke een oorlog des volks was, en na een revolutie welke een volksrevolutie was. Mussolini eindigde met de woorden dat de fas cistische revolutie niet alleen dient om ie mo- reele en materieele mogelijkheden van het Italiaansche volk te vergrooten, maar ook an deren tot voorbeeld strekken kan. Hierop verdeelde de „duce" onder een aantal oude en invalide arbeiders onderscheidingen en pensioensbewijzen. Tienduizend van die pen- sioensbewijzen werden tot een totaal bedrag van vijftig millioen lire in alle provinciale hoofdsteden van Italië uitgereikt. In de eerste uren van den middag opende Mussolini een door de stad Rome aangekocht park en bracht hy een bezoek aan de voltooide uitgravingen van het Mausoleum van Haarianus (den Engelenburcht). De Graalbeweging, in Nederland geboren, naar Duitschland en Engeland overge plaatst, breidt zich steecte krachtiger oit. Voor de ee. ste maal kon men thans een kleu- rigen optocht bewonderen van in uniform ge- kleede Graalmeisjes, verlicht door tal van schijnwerpers, welke naar het Northern Poly technic Theatre, Hollowayroad, Noord-Londen, optrok voor een eerste groote uitvoering, waar uitsluitend Engelsche Graalmeisjes aan zouden deelnemen. Een zeer talrijk publiek volgde met stijgende belangstelling de volmaakte uitvoering, waar van de zangen en dansen der „rhythmical in terpretation" blijk gaven. Tal van priesters, vooral van de Noord-Londensche parochies, waren aannezig en ook vele priesters en Ka tholieken uit andere gedeelten van Londen, onder wie Z. H. Exc. Mgr. Butt. De rhythmische voorstellingen van het Sanctus, de Miserere, Media Vtia en het Re- gina Coeli werden door prachtig orgelspel be geleid. Grooten bijval verwierf vooral het Re- gina Coeli, waarbij de achtergrond werd ge vormd door tot de Mariafiguur omhoog klim mende rijen der Graalmeisjes. De voorste rij zong de hymne driemalen, daarbij nader en terugtredende, zich beurte lings wendende ten hemel en ter aarde, om te eindigen in de groote vreugde der Opstanding. In de voorstelling „Charity", welke naar aan leiding van St. Paulus' epistel tot de Ephesiërs, en de Imitatio Christi werd verbeeld, reciteer den de oudere Graalleden de verzen in koor, terwijl de jongere op den voorgrond ae verzen der Imitatie voordroegen alsof zij onder elkan der de liefdadigheid bespraken. Het meest geslaagde was wel het Sanctus, dat op de muziek der Missa de Angelis werd gezongen, begeleid door rhythmische bewegin gen van meisjes, gekleed in gouden met rose kleedij, en rose haarbanden. Ongeveer 250 Graalmeisjes namen deel aan deze eerste zeer geslaagde uitvoering, terwijl Miss van Kersber gen, de leidster van de Graalbeweging in En geland, in de pauze nog eens het eigenlijke doel en den geest der Graalbeweging aan het over- talrijke publiek uitlegde. Zij stelde ook aan het auditorium voor den Graalleider Pater D. Browne, rector van de H. Hart-parochie, Hoi- loway, die in zijn toespraak het vele beïangrijKe opsomde, cat de Graalbeweging reeds in Noord- Londen had bereikt, en dat het opgerichte Graalhuis in Upperstreet, Islington, thans óók reeds de meisjes der parochieën van Islington, Kingsland, Holloway, Highbury en Righgate aan zich had weten te verbinden. Een speciaal Engelsch Graaltijdschrift, ,Fire" (Vuur) genaamd, verschijnt reeds sinds eenigen tijd in Engeland. Het is goed gedrukt en geïllustreerd met tal van fraaie photogra- phieën en schetsen. Uitgever is „The Grail", 53 Sloanestreet S. W. 1. (Tel. Sloane 4178), Lon don. MADRID, 21 April (Reuter). Bij de onlusten van gisteren is een persoon gedood en zijn twee menschen ernstig gewond. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad. Het stakingscomité der metaalarbeiders is eveneens vastgezet. Te Bil bao en Toledo is uit protest de algemeene staking afgekondigd. De regeering is vast besloten de orde te hand haven en heeft voorzorgsmaatregelen getroffen. Dl JON, 21 April (Reuter). Tengevolge van de confrontaties van gisteren en vandaag zullen twee van de drie „gangsters van Marseille," die onlangs in verband met de moordzaak-Prince zijn gearresteerd, in vrijheid worden gesteld. Over het lot van den derde, De Lussats, is nog niets bekend. TOKIO, 21 April. (V. D.) Het ministerie van oorlog heeft aangekondigd, dat de 14de divisie uit Mandsjoekwo zal worden teruggetrokken in twee étappes, en wel op 2 Mei en op 24 Mei. TOKIO, 21 April. (V.D.) Besloten is thans, dat de onderhandelingen over den verkoop van den Noordmandsjoerijschen Spoorweg tusschen Rusland en Mandsjoekwo 23 April zullen wor den hervat. BELGRADO, 21 April. (Reuter) Betreffende de mijnramp te Serajewo wordt nader gemeld, dat achttien lijken, alle deerlijk verbrand, zijn geborgen. Koortsachtig wordt gewerkt, om de ingeslotenen te bevrijden. Bij den ingang van de mijn staan honderden schreiende vrouwen. De mijn is door soldaten afgezet. Zaterdagavond heeft een ernstige brand ge woed in een landbouwschuur op het erf van den veehouder Voorthuisen, onder Ter Aar. De brand is ontstaan door kortsluiting m een auto, welke in de schuur stond. De eigenaar en diens broer T. Voorthuisen trachtten den auto naar buiten te rijden. Juist was men hiermee bezig, toen de benzinetank ontplofte. T. V. geraakte in brand en werd zeer ernstig aan handen, armen en beenen gewond. De brandweer wist het vuur te beperken tot de schuur. Veel hooi en stroo, eenige wagens en landbouwwerktuigen, werden vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3