Een nieuw huis MANTELS VOOR GROOT EN KLEIN es van vier jaar VOOR DEN TUIN Recepten Wel is niet meer, zooals in vroeger jaren, de eerste Mei de datum om een nieuwe woning te oetrekken, maar toch zijn er nog veel menschen, die een verhuizing, wanneer er althans geen groote haast bij is, bij voorkeur in het vroe ge voorjaar laten plaats vinden. Wanneer men „naar den zomer" gaat, is het altijd gemakkelijker aan een nieuwe omgeving te wennen dan in de sombere najaars- en winterdagen. In deze maanden wordt er dan ook veel drukker „huizen gekeken" dan wanneer ock door het jaar. Veel jongelui trouwen ook in het voorjaar, hetgeen de vraag naar wo ningen in dien tijd mede doet stijgen. Ervaren huisvrouwen zullen er met oen tweede of derde woning niet gauw „invlie gen"; zij weten door hun ondervinding van hun tegenwoordig huis al precies wat er in het nieuwe vooral niet mag ontbreken en ....vooral niet mag vóórkomen! Maar jon gelui die vol optimisme en illusies huizen gaan zien, zijn gewoonlijk een al te gemak kelijke prooi voor belanghebbenden die de kunst van „aansmeren" verstaan. Het is ook merkwaardig, dat men ze strijk en zet al leen maar met z'n beidjes ziet en dat ze nooit een oudere van meer ondervinding meebrengen om hun met advies bij te staan. Enfin, te begrijpen is dat ook al weer, vooral als de in aanmerking komende ou deren nogal autoritair en doortastend zijn. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat het aardige, geriefelijke en heelemaal niet dure huis alle mogelijke gebreken blijkt te heb ben? Dat de vloeren zóó hellen, dat aan alle meubels iets gedaan moet worden om ze behoorlijk tegen den muur te doen staan; dat de voornaamste kasten tegen een bui tenmuur zitten en zóó vochtig blijken, dat alles uitslaat en beschimmelt; dat geen en kel raam behoorlijk sluit, de schoor- steenen niet trekken en de klemmende schuifdeuren volgens 'n deskundige slechts in orde te brengen zijn door ze klein te hakken, op te stoken en nieuwe in te zetten! Gewiekste huiseigenaren maken dan soms nog in het huurcontract de be paling, dat alle buiten-onderhoud voor zijn rekening, alle binnen-reparaties voor reke ning der huurders zullen zijn. Omdat hij drommels goed weet, dat het een paar maal per jaar noodig is, verscheidene kast- en kamerdeuren te laten nazien of zelfs af schaven, omdat ze met geen mogelijkheid meer te sluiten zijn; dat er nogal eens stukjes uit de hoeken der plafonds vallen of dat desnoods de heele zoldertrap-leuning uit den gammelen muur loslaat en naar beneden komt! Vooral met huizen die kort na 1920 gebouwd zijn, kan men de onaan genaamste verrassingen beleven, wanneer men nog niet dat geoefende oog bezit, dat onmiddellijk aan plinten, houtwerk van trap, keukenkastjes en dergelijke kan zien, welk soort werk men voor zich heeft. „Laat me 't raampje van de voordeur maar eens zien, dan weet ik 't wel," zegt de geoefende huizenkijker, die met één oogopslag type en kwaliteit-klasse van een huis onder scheidt. Er zijn natuurlijk geen gedetailleerde aanwijzingen te geven voor beginnende huizenzoekers, die er niet in willen loopen! Ieder stelt weer speciale eischen aan een huis; de een is heel tevreden met wat een ander onoverkomelijk vindt; wie een bo venhuis zoekt, moet op heel andere dingen letten dan wie een heel huis wenscht te be wonen. Maar toch volgen hier enkele raad gevingen, die zoo tamelijk voor allen kun nen gelden. Wanneer men aan het huizen-kijken is, soms aan de hand van een vrij lange lijst adressen, moet men onmiddellijk ophouden zoodra men zich vermoeid voelt worden. Dit geldt vooral wanneer er wat haast bij het geval is en men op zoo'n dag meteen wenscht te decideeren. Het is dan beter, er in 's hemelsnaam nog maar een tweeden kijkdag aan te knoopen. Bent u wel eens. wanneer u met een hoed niet slagen kon, en al drie, vier winkels had afgeloopen. tóch maar hardnekkig doorgegaan, of schoon u niet meer staan of kijken kon en hebt u dan niet steeds in den vijfden winkel van pure wanhoop en uitputting en baloorigheid uw keus gemaakt, een keus, die u reeds den volgenden dag hartgrondig berouwde? Misschien hebt u het ellendige ding daarna twee of drie keer met tegenzin gedragen om 't daarna nooit meer aan te kijken! Maar hebt u eenmaal een huis ge huurd, in 'n vermoeide kregelige stemming van: als er nu maar 'n eind aan komt dan kunt u niet zeggen: nee, ik ga er toch maar niet in wonenDecideeren moet men daarom alleen als men frisch en opge wekt is. Het koopen van een huis is aan jongelui die gaan trouwen over 't algemeen te ont raden, zelfs wanneer er nóg zooveel goede raadgevers en deskundigen bij de hand zijn. Smaken verschillen, en pas wanneer men 3 i 5 jaar zelfstandig gevestigd is en een eigen home heeft bewoond, kent men zijn eigen voorkeur, smaak en wenschen geheel. Beginnen met 'n huurhuis en dat als leer school benutten, is in de meeste gevallen de verstandigste manier. Begint men daar entegen met een eigen huis, dan gaat men gewoonlijk na een half jaar wenschen. dat men hiér maar rekening mee had gehouden en daarop meer speciaal gelet doch dan is het te laat. Zelfs een geheel op eigen be stelling gebouwd huis bouwt men na een paar jaar ondervinding practischer dan als adspirant-huisvrouw. Wie zich niet gaat inrichten, doch al leen maar wil verhuizen, doet goed, 'n lijst je te maken van alle nadeelen van het te genwoordig huis en alle verlangde comfort, dat er ontbreekt. Ook is het heel verstan dig, van alle voornaamste meubelstukken de maten duidelijk op te schrijven, evenals die van de gordijnen, tapijten en banen li noleum. Gewoonlijk doet men 't precies an dersom: men vraagt bij 't zien van een huis, dat wel iets lijkt, de kamerafmetingen en gaat dan thuis de eigen bezittingen zit ten nameten. Dit geeft veel meer aarzeling en onzekerheid bij 't huizen-kijken en veel meer omslag en tijdverlies. Wat de ligging van een huis betreft, het ideaal is: de eetkamer op het Oosten (zon aan 't ontbijt) de keuken eveneens (koel en toch niet somber); de slaapkamers op het Zuiden, liever Zuidoost dan Zuidwest, zoo dat ze in den zomer des avonds wat afge koeld zijn; de woonkamer Zuidwest (met avondzon), die altijd verbazend gezellig is. Aan dit ideaal beantwoorden echter slechts weinig huizen, doch het is altijd beter een huis te kiezen dat te veel dan een dat te weinig ramen op den zonkant heeft. Wie een bovenhuis huurt, moet dit nooit doen zonder zorgvuldig te informeeren naar de beneden- en bovenburen. Vooit- durende jongelui-fuifjes op de bovenverdie ping zijn al even erg als een hartstocht voor vischbakken beneden! S. A. T. Op verzoek Genomen maten: bovenwijdte 68 c.M., mouwl. 35 c.M. Benoodigd: 1 M. stof van 80 c.M. breedte, 1 M. lint van c.M., 85 c.M. band, 4 kleine knoopjes. Dit blousje kunt ge maken van flanel, zephir, tobralco, enz. Ge teekent het pa troon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge het patroon op de stof, en wel zóó, dat ge naast het vóór- en naast het rugpand een mouw weg kunt knippen. Het kraagje houdt ge nog boven de mouwtjes over. ter wijl de manchetjes nog naast het rugpand weggeknipt kunnen worden. Wanneer alles geknipt is, begint ge aan de voorkanten de c.M. breede zoomen in te maken. Wanneer de stof aan beide kanten hetzelfde is, kan men de zoom naar den goeden kant in maken en dan opstikken, terwijl ge tegelij kertijd aan de vouw een stiksel maakt. Hierna kunt ge zij-, schouder- en mouwna den met een Engelschen naad verbinden, waarna ge onderaan een IK c.M. breed zoompje inmaakt. Het mouwtje rimpelt ge onderaan in, 3 c.M. vanaf den naad te be ginnen en te eindigen, waarna ge een man chetje op den verkeerden kant aan- en op den goeden kant overstikt, dat ge 21 c.M. lang en 9 c.M. breed hebt geknipt. Bij het inzetten der mouwtjes neemt ge den mouw naad 3 c.M. meer naar voren dan den zij naad. Van het kraagje stikt ge de schuine zijkantjes, waarna het wordt opgezet tot precies midden voor. Van den 3 c.M. oree den zoom steekt dan IK cM. over. Dit slaat ge tegen elkaar in en wordt overhands genaaid. Het kraagje zoomt ge aan den bin nenkant over. In de rechterhelft worden de knoopsgaatjes gemaakt op 1, 8, 15 en 22 c.M. vanaf den bovenkant. Hierna zet ge de knoopjes aan en rijgt het bandje door het zoompje. DINY I I Mettertijd hopen we het weer te kun nen stellen zonder mantel of al thans met slechts 'n heel lichte be dekking der japon. Maar voorloopig kun nen we onze mantels nog niet missen voorloopig niet en zelfs op vele dagen of avonden van heel den zomer niet. Dc mantel is dus wel een der minst te ontberen kleedingstukken en we kunnen er ons slechts over verheugen, dat er voor dit nieuwe seizoen zoo vele en zoo velerlei mo dellen zijn ontworpen, letterlijk in alle genres en voor alle maten. We beelden hierbij drie verschillende mo dellen af. 788. Een vlotte, elegante mantel van ca- blava-stof, die bij allerlei weersgesteldheid kan worden gedragen. Deze mantel heeft 'n grooten overslag en op den rug 'n schuinen naad, gegarneerd met knoopen. De mantel heeft flinke opgestikte zakken en hij is kraagloos, iets wat even modern is als de raglan-mouwen. De garneering van de mouwen sluit zich aan bij die van rug en overslag. Het patroon van dezen mantel is verkrijgbaar in de maten: 42, 44, 46 en 48. Benoodigd: 3 M. stof van 1.40 breedte. 801. Dit mantelmodel is speciaal ontwor pen voor corpulente figuren. De mantel is eenvoudig van coupe en kan met en zon der ceintuur gedragen worden. Het laatste zal, evenals heel de coupe van den mantel, nog meer het slankheidseffect bevorderen. Patronen verkrijgbaar in de maten 48, 50 en 52. Benoodigd: 3.25 M. stof van 1.40 breedte. 812. Meisjesmantel van Engelsche tweed, met kraag, revers en twee rijen knoopen. Het patroon voor dit manteltje is verkrijg baar voor 'n bovenwijdte van 68, 72, 76 en 80 c.M. Men heeft er aan stof voor noodig de lengte van den mantel en de lengte van de mouw. „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde mo dellen, die aan het mode-album ,,Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora Nassauplein 1, Haarlem, patronen be steld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kin- derkleeding. Voor toezending per post 10 ets. extra. Het fraai uitgevoer de album zelf, I 60 modellen bevattend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijgbaar." wvvvvvvvwvvvwvvvvwvvvvvvvvvwwv'wvwvvvvvwwvC Willen we van den zomer mooie fleu rige kussens en kleedjes hebben voor tuin, boot of serre, dan moe ten we nu reeds beginnen ze te maken. Want zijn de mooie dagen eenmaal daar, dan blijft er weinig tijd over om te hand werken. Op no. 1 ziet, U een rond kussen met ritssluiting, een kussen waar we van binnen nog een handwerkje of boek in kunnen stoppen. We maken hiervoor twee afzonderlijke plakken van één laag hnnen. één laag watten en ten slotte één laag dich te voering. De plak aan den buitenkant wordt zóó opgenaaid, dat de voering rondom 'n paar c.M. uitsteekt, voor dichtstikken van onde ren en opzij en bij het open gedeelte voor aanzetten van de sluiting. De buitenste cirkels worden, alvorens ze in elkaar gezet worden, opgelegd met het tulpenmotief. Wanneer U b.v. een licht blauwen ondergrond neemt, knipt U één gele, één oranje en één roode tulp, welke opgefestonneerd worden. U plaatst de roode tulp bovenaan, dan de oranje en onderaan de gele. Het blad is groen en ook in appliqué. De rechte stengels worden geborduurd, Het tweede kussen, dat als een theemuts- model gemaakt wordt, om over een tuin stoel geschoven te worden, is gemaakt van effen linnen met opgelegde bloemen. Op een gelen ondergrond kunt U drie oranje tulpen werken. De rand wordt rondom tusschengezet met veel ruimte, en in oranje of lila gekozen. Ten derde ziet U een fleurig tuinschortje. niet bedoeld om er mee in den tuin te wer ken, doch om voor te doen, wanneer we zoo gezellig met familie of kennissen zitten theedrinken (buiten) en zoo nu en dan wat moeten bedienen. Het smalle ovaal is van crème linnen, de appliqué tulpen van oranje linnen, de en kele bladeren hardgroen. De stengel is ge borduurd. De langste tulp komt zoo hoog, dat zij dienst kan doen als een miniatuur zakje voor uw zakdoek. De tulpen worden 8 c.M. hoog en 6 cM. breed. De bovenste tulp is wel langs den bovenkant met den festonsteek afgewerkt, doch de bovenkant zit niet vastgewerkt aan het schortje, zooals dat bij de andere twee het geval is. Alleen de zij- en onderkanten zijn aan het schortje gewerkt, de bovenkant Is opengelaten. Een doorloopend bandje, om den hals gedragen, wordt in een oranje kleur aan het schortje gezet benevens twee achterbandjes, om het van achteren vast te maken. Daarna ziet U nog een sluimerrol met 'n gewatteerd middenstuk, dat apart is opge vuld met een laag watten. We nemen hiervoor gepatroonde cretonne, een laag watten en een voeringlaagje. Men legt deze lagen op elkaar, de ruiten aftee- kenend op den voeringkant en rijgt ze ver volgens goed stevig op elkaar. Met een gekleurden steek maken we nu de ruiten aan den voeringkant, doch werken door de drie lagen heen. De smallere zijkanten zijn van effen lin nen met een lange tulp opgefestonneerd. De deelen met de appliqué-tulp worden aan beide kanten van het gewatteerde stuk ge zet, het kussen over de lengte dichtgenaaid tot een rol, waarna de ronde zijkanten te- gengenaaid worden, even nog een opening latend om het kussen te vullen met kapok. Twee lussen maken we opzij in het midden van iederen cirkel, om het kussen op te hangen. ANEMOON HUIS EN HOF Menigeen heeft in een warm hoekje van zijn woning een volière ge bouwd. Het wordt thans tijd, dat zij een flinke voorjaarsschoonmaak onder gaat. Men wil zich wellicht ook nieuwe vo geltjes aanschaffen. Neem, indien men ze nog niet heeft, een paar parkieten. Ze zijn vrij gemakkelijk te onderhouden, zijn zeer prettige diertjes en kunnen zelfs nog winst afwerpen. Immers, een goed broedpaar kan een vrij groot aantal jongen opkweeken, die altijd hun geld waard zijn bij particu lieren en zelfs bij handelaars. Zij gebruiken het bekende parkietenvoer, bestaande uit een mengsel van wit zaad, wit millet, hen nepzaad, gepelde haver, rijst, tarwe en wat groenvoer. Ofschoon de beestjes van nature zeer spaarzaam in het drinken zijn, moet men toch zorgen voor een bakje met schoon drinkwater. Als de diertjes broedneigingen krijgen, dan moet men een diep-uitgehol- den boomstam in de volière zetten, waarin op den bodem wat zaagsel. Verder zorge men er voor, dat enkele korte stroo-spriet- jes en een bosje raffia of bindbies voor handen liggen. Het nestje moet men nooit aanraken: de broedparen dulden zulks niet. Om goede resultaten te bereiken, moet men zorgen voor kerngezonde overjarige en on verwante vogels. Als er nu wat zeer fijn geklopte oude kalk gestrooid wordt, is het mogelijk dat er eitjes en een paar weken later ook jongen komen, die zeer lang in t nest blijveh. Daarom doet men verstandig, meer nesten voor één jaar te geven, omdat ze weer gauw gaan broeden. Indien men, ondanks goede verzorging, geen goede re sultaten verkrijgt, kan men beter een proef nemen met omparen, omdat de bijeenge brachte dieren niet altijd hun eigen na- tuurkeuze vinden. Zijn er jongen, dan geeft men 'n droog mengsel van beschuitkruimels met hard gekookt ei er bij. De diertjes zul len sterk en gezond worden. BOTANICUS Weer is er een vriendelijke lezeres, mej. G. uit IJmmden, cue me hei patroon stuurt voor een georeide ~±nei. la neem dat patroon hier te liever op omdat het werkelijk buitengewoon vol doet, ofschoon siechts de allereenvoudigste steken, rechts en averechts, erbij te pas no men, zooaat ook de minder geoefenae brei sters er zich eerder aan kunnen wagen dan aan het moeilijker breipatroon dat ons door mevrouw C. werd toegezonden. Gemakkelijker dan de meest uitvoerige ueschrijvmg, zuilen onze lezeressen de bij gaande teekening van het patroon vinden. Ieder ruitje daarvan verbeeldt een steek. De oningevulde ruitjes moeten aan den rechterkant rechtsche steken worden; de stipjes verbeelden averechtsche steken aan den rechterkant van het werk. Heeft men het geheele patroon gebreid, dan herhaalt men het telkens weer tot men de vereischte lengte heeft en men breit zoo veel banen als men noodig heeft voor de breedte. Er komen dan, bij de herhaling van het patroon, 6 blokjes boven elkaar. Mej. G. breide het patroon twee keer naast elkaar op één pen, waardoor er dus later minder banen aan elkaar te naaien waren. In het midden van de naald komen dan natuurlijk ook 6 blokjes. Men lette er bij het beginnen van 'n nieuwe baan op, dat de blokjes in goede volgorde naast elkaar komen te liggen r. steken naast aver. Mej. G. breide haar sprei met Everlasting katoen no. 8 en breide er 'n smal kantje voor op de onderstaande wijze: 8 st. opzetten. Ie toer: 1 st. afhalen, 2 r., draad omsl., 2 samenbr., 1 r., tweemaal draad omsl., 2 r. 2e toer: 1 afhalen, 1 r. van den omslag, 1 r., 1 aver., 3 r., draad omsl., 2 samenbr., 1 r. 3e toer: 1 afh., 2 r., draad omsl., 2 sa menbr., 5 r. 4e toer: 1 afh., 6 r., draad omsl., 2 samen br., 1 r. 5e toer: 1 afh., 2 r., draad omsl., 2 samenbr., 1 r., tweemaal draad omsl., 2 samenbr., tweemaal draad omsl., 2 r. 6e toer: 1 afh., 1 r. v. d. omslag, 1 r., 1 aver., 1 r. v. d. omslag, 1 r., 1 aver., 3 r., draad omsl., 2 samenbr., 1 r. 7e toer: 1 afh., 2 r., draad omsl., 2 samenbr., 8 r. 8e toer: 5 st. afkanten, 4 r., draad omsl., 2 samenbr., 1 r. Aan Mej. G., mede namens de vele lezeressen, wien ze hiermee ongetwijfeld een genoegen heeft gedaan. mijn hartelijken dank voor haar mooi patroon. Nu zou Mej. G. gaarne een brei patroon willen hebben voor een schoorsteenloo- per. Ik hoop spoedig iets voor haar te kunnen vinden. Indien een der andere lezeressen mis schien iets moois heeft op dit ge bied, houd ik me intusschen aan bevolen! DORA UIT DE KEUKEN Ra ba rbergerech ten Rijst met rabarber. Bij 1 kleinen bos ra barber heeft men hiervoor noodig: IK ons rijst, Zy2 di. water, 'n tikje zout en suiker naar smaak. De rijst wordt gewasschen, terwijl men water en zout aan de kook brengt. Als t water kookt, voegt men de rijst erbij en laat die 10 minuten koken. Inmiddels wascht men de rabarber en snijdt ze in dunne plakjes, zonder ze te schillen. Men doet ze dan bij de rijst en laat alles samen gaar koken. Dan voegt men er voldoende suiker bij en roert alles goed door elkaar zonder de rijstkorrels stuk te maken. Zoo noodig voegt men er nog 'n weinig water bij. Men doet het gerecht over in 'n vlaschaal en kan het feestelijker maken door er 'n laagje vanille vla of slagroom overheen te gieten. Rabarber-compóte. Wil men de rabarber niet tot moes koken, maar in sierlijke stuk jes opdienen, dan kookt men, üefst in een wijde ondiepe pan eerst een suikerstroopje van 2 d.L. water met 2 ons suiker. Hierin legt men een laag van de gewasschen en in nette stukjes gesneden rabarber, keert ze nu en dan om en vischt ze er dadelijk uit als ze goed zacht zijn, terwijl men weer nieuwe stukjes in de pan doet. Wanneer men alle stukjes, goed gaar, in 'n compote- schaal verzameld heeft, giet men de suiker stroop er overheen. Rabarber-marmelade. Men kan 'n heer lijke marmelade maken van rabarber met sinaasappelen. Bij 1 L. gewasschen en in dunne plakjes gesneden rabarber rekent men hiervoor on geveer 5 sinaasappelen en 6 a 7 ons suiker. De sinaasappelen worden geschild, van tlle wit en pitten ontdaan en in dunne - de schillen ontdoet men eveneens van al het wit en snijdt ze in ".11e reepjes. Dit alles doet men, zonder water, in een pan en laat het, onder roeren, op een zacht vuurtje aan de kook komen, voegt er de suiker bij en laat de massa doorkoken, tot een druppel ervan, op een koud schoteltje gestort, dadelijk gelei-ach- tig wordt. Dan doet men de marmelade in glazen, die men pas den daaropvolgenden iéfr af sluit. Corresponden tie Mej. G. te IJmuiden: Voor frituurvet kan men sla-olie nemen of gesmolten reuzel of plantenvet. Ook gebruikt men vaak een mengsel van reuzel, kalfsvet en rundvet met een flinken scheut sla-olie. Sla-olie maakt het gebak croquanter. Men moet van zulk frituurvet 'n ruime hoeveelheid hebben en houdt er liefst 'n apart diep ijzeren pannetje voor, waarin het vet steeds voor 't gebruik gereed blijft. Dat uw eigen gebakken koekjes zoo hard zijn, komt waarschijnlijk doordat u ze Iets te lang laat bakken. Voor kleine, dunne koekjes is 15 minuten bakken gewoonlijk al voldoende. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL ~rh »r Patroon voor een aver, gebreide gebreide sprei. De ingevulde ruitjes worden stekende oningevulde rechtsche steken BE VROUW EM 1 HUISHOUDING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7