Roode terreur tegen Spanje's Katholieken De mijnramp in Bosnië Het dreigende Gele Gevaar JAPAN VOOGD OVER CHINA? Het nieuws van heden DE BETOOGING VAN DE ACCION POPULAR Minister Barthou te Warschau Vermoedelijk bedraagt het aantal dooden 136 TOEZICHT OP RELATIES MET BUITENLAND DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 23 APRIL 1934 Avondblad De linksche vakvereenigingen leg gen het verkeer stil en wer pen bommen Dooden en gewonden 200 arrestanten Gil Robles „De Fransch-Poolsche vriendschap is een factor van vrede en stabiliteit" Een ongrijpbare bandiet De gestolen Van Eyck Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEMEENSCHAPPELIJK FRONT? „Onvriendelijke daden" Volgens Saito heeft China be wezen, zichzelf niet te kun nen regeeren Tegen de leeningen aan China Hirosi Saito Chineesche actie .(United Press). Ruimer invoer in Duitschland? Politieke botsingen in België Blum voor Duitsche herbewapening DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Botsingen in Frankrijk HOOGVERRAAD IN ROEMENIË Samenzweerders veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf DEENSCHE ZEELIEDEN WEER AAN HET WERK KATOEN STAKING TE BOMBAY XVVxWWWUIllll IUI/I///////A4 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18709 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MADRID, 23 April (Reuter) Ter gelegenheid van het Congres van de Katholieke Volksactie (Accion Popular) hield de jeugd van deze partij een groote parade op het Escuriaal, in tegenwoordig heid van 25.000 personen. De ma nifestatie was niet zoo grootsch als was gedacht, aangezien het sneeuw de en zeer koud was. Bovendien was tegen de katholieke betooging een proteststaking van 24 uur gepro clameerd door de socialistische en syndicalistische arbeidersbonden. De voorz. van de Volksactie, Gil Robles, ver klaarde, dat ae partij tegen dictatuur en tegen overdreven parlementarisme is. De Katholieke Volksactie is de eenige in Spanje, die den slag- tegen de revolutie kan wagen. Zij zal regeeren als zij dat wenscht en niemand zal haar tegen houden. Zij telt 150 leden in het parlement en een millioen aanhangers in de straten. Tijdens onlusten in den loop van den dag werden in verscheidene kerken en kloosters bommen en flesschen met licht ontvlambare vloeistof geworpen. Menschen zijn hierbij niet gewond. Volgens V. D. zijn tijdens botsingen met de stakers 2 politie-agenten gedood. Reeds Zaterdag aldus seint Reuter wer den op verscheidene plaatsen autobussen, welke deelnemers aan het congres van de Volksactie vervoerden, gemolesteerd. Te Aranjuez wierpen werklieden twee bussen omver, waarbij een aantal personen werd gewond. Te Madrid moest de civiele garde deelnemers aan het congres, die door politieke tegenstan ders werden aangevallen, beschermen. Verschei dene personen werden hierbij gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak de 24-uursstaking uit. Regeering en politie wa ren niet op de staking voorbereid en binnen een half uur was alle verkeer van auto's en trams gestremd. Ook in de bakkerijen wordt gestaakt, zoodat de stad Madrid zonder brood is, terwijl de café's en restaurants, die niet sloten, door de socia listen met steenen werden bekogeld. Ook zijn alle theaters en bioscopen gesloten. Herhaaldelijk hadden schietpartijen plaats tusschen stakers en de politie, waaxbij een per soon werd gedood. Een tweede persoon werd gedood door een bom, welke in de hoofdstraat van Madrid werd geworpen. Niettegenstaande dit alles verklaarde de minister van Binnen- landsche Zaken meester te zijn van den toe stand. In verschillende wijken van de stad trachtten de extremisten de auto's van de intendance, die zorgen voor de melk- en broodvoorziening, te hinderen, waarbij herhaaldelijk van de revolver gebruik werd gemaakt. De berichten uit de provincie schijnen even- Wel bevredigend te zijn. Te Cienpozuelo, nabij Madrid, hebben onbe kenden een aantal revolverschoten gelost op een trein met deelnemers aan het congres van de Accion Popular, tengevolge waarvan een rei ziger gewond werd. MADRID, 22 April. (Reuter) Bij de verschil lende onlusten en vechtpartijen te Madrid zijn gisteren twee personen gedood en zeven zwaar gewond. Een bizonder ernstige vechtpartij had plaats op de Puerta del Sol, waar een Engel- sche student werd gedood en vijf voorbijgangers ernstig werden gekwetst. In een van de voorsteden van Madrid hebben anarchisten een zustersklooster in brand gesto ken, het vuur kon evenwel tijdig worden ge- bluscht. Op vele plaatsen van de stad richtten bommen groote schade aan. Een groot deel van de hoofdstraten was in duister gehuld door het vernielen van de elec- trische leidingen, terwijl ook de waterleiding op verschillende plaatsen is onderbroken. De politie heeft in totaal 200 personen gear resteerd. De protest-staking duurde den gehee- len dag, het verkeer lag volkomen stil, caié's en restaurants bleven gesloten. De bakkerijen moesten door militairen wor den bewaakt, doch een groot deel van de be volking kon toch niet van brood i worden voor zien. De leiding in het Volkshuis heeft haar onder geschikten bevolen heden te middernacht het werk te hervatten. BARCELONA, 23 April. (Reuter) In verschil lende steden van Catalonië hebben onlusten plaats gehad tusschen republikeinen en extre misten. Te Sabadell overvielen 300 gewapenden het vercenigingsgebouw van de Catalaansche Liga, waarbij een persoon werd gewond. Te Reus werden de toeschouwers van een religieus tooneelstuk met stokken afgeranseld door politieke tegenstanders; de voorstelling werd onderbroken. MADRID, 23 April (Reuter) Tijdens de staking van gisteren zijn in totaal meer dan 100 personen gearresteerd. Den geheelen dag patrouilleerden soldaten door de straten en werden openbare gebouwen bewaakt. Brood en melk werd door militaire auto's rondgebracht. Het personeel van de spoorwegen staakte niet. PARIJS, 21 April. Naar Havas verneemt, zal de Franscbe minister van Buitenlandsche Za ken, Barthou, die heden naar Warscnau ver trokken is, in Poolsche regeeringskringen in lichtingen inwinnen omtrent de houding van Polen inzake de verschillende hangende Euro- peesche vraagstukken, zooala^de ontwapening, den Anschluss en de bevoegcfieden van den Volkenbond. WARSCHAU, 23 April (Reuter) Gistermid dag om zes uur is de Fransche minister Bar thou hier aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door de vertegenwoordigers van de regeering, het corps diplomatique en vele politieke personen. Op weg naar de Fransche ambassade werd Barthou luide toegejuicht. De Minister Beek heeft ter eere van Barthcu een diner gegeven. Beide ministers hielden een tafelrede waarin zij op de nauwe betrekkingen tusschen Frankrijk en Polen wezen. Barthou verklaarde o.a.: Degenen die er naar streven, de moeilijkheden die in het leven der volkeren onvermijdelijk zijn uit te buiten, weten niet wat twee willen, geworteld in het zelfde ideaal, vermogen. Frankrijk en Polen willen niemand aanvallen of bedreigen. Zij eerbiedigen elk recht. Te midden der Europeesche proble men is de Fransch-Poolsche vriendschap een factor van vrede, orde, veiligheid en stabiliteit. Hoewel economisch gezien de belangen van Frankrijk en Polen met elkaar in tegenstel ling zouden kunnen zijn, trachten de beide landen op dezelfde loyale wijze hun belangen aan elkander aan te passen. De Poolsche dagbladen verwelkomen Barthou vrijwel algemeen als een oprecht en groot vriend vait Polen, in herinnering aan de slui ting in 1921 van het Poolsch-Fransch bond- geiiootschap. Alle persstemmen, vanaf de offi cieuze „Gazeta Polska" tot de nationaal-demo- cratisch „A.B.C." schijnen het eens te zijn over het principe, dat het bondgenootschap gehand haafd moet blijven als onontbeerlijke basis van de beveiliging van den vrede. NEW-YORK, 23 April. De uit de gevangenis ontsnapte misdadiger John Dillinger, werd in den Staat Wisconsin, waar men zijn spoor had gevonden, door een afdeeling politie van 27 man achtervolgd. Er ontstond een vuurgevecht, waar bij drie politieagenten werden neergeschoten. Dillinger wist opnieuw te ontsnappen. Het ge vaar bestaat, dat hij opnieuw een bende zal vormen. BRUSSEL, 23 April (Reuter) De „Etoile Beige" zegt, dat de Belgische politie zich op aanwijzing van een te Brussel woonachtigen Duitscher in verbinding heeft gesteld met de politie van Keulen, in verband met den dief stal van het paneel van Van Eyck uit de Sint Bavo. De dader zou een oud-antiquair zijn, die te Brussel woont en zou verschillende medeplich tigen hebben. VERWACHTING: Matige, later tijde- j| 5 lijk krachtige, Noordwestelijke tot Zuid- westelijken wind, zwaarbewolkt tot be- rz H trokken, waarschijnlijk tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. H Hoogste stand: 760.4 te Valentia. Laagste stand: 741.6 te Berlijn en EE Reykjavik. Zon op 4.48, ondsr 7.10. Licht op 7.40. =5 Maan op n.m. 0.11, onder n.m. 2.37. EE BELGRADO, 23 April (Reuter) Uit de of- ficieele berichten blijkt, dat de ontploffing in de mijn bij Serajawo is toe te schrijven aan een ontploffing van methaangas, dat in groote hoeveelheden was verzameld. Het reddings werk wordt ernstig bemoeilijkt door instortin gen en binnendringend water. De regeering heeft maatregelen genomen om de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers te ondersteu nen. Tot Zondagavond waren 56 lijken geborgen. Men heeft vastgesteld, dat 136 arbeiders zich bij de ontploffing niet meer konden bergen, zoodat nog 80 man in de mijn zijn. Men vreest, dat geen van hen meer in leven is. Op het moment van de ontploffing bevonden zich 220 man in de mijn, zoodat het aantal ge redden 84 bedraagt. Alle pogingen, om met de ingeslotenen in verbinding te komen, zijn mislukt. BELGRADO, 23 April (Reuter) De bij zondere correspondent van de „Bravda" bericht aan zijn blad nadere bijzonderheden over den mijnramp in de Senitze-mijn bij Serajewo. De explosie had plaats op een diepte van 200 meter, op twee kilometer verwijderd van de hoofdschacht. De alarmsirenes loeiden den ge heelen middag door. Een uur na de ontploffing werden de eerste dooden naar boven gebracht, allen vreeselijk ver - minkt, zoodat de identiteit nauwelijks was vast te stellen. Men heeft weinig hoop de nog inge slotenen te redden, aangezien de lijken, hoe verder de bergings-colonnes komen, steeds meer verminkt zijn. De redders bevinden zich in het grootste gevaar door het verder instorten van de gangen en het nog aanwezige gifgas. Toen Mussolini, evenals Keizer Wilhelm IX indertijd gedaan heeft, zijn waarschu wende stem liet hooren tegen het drei gende „gele gevaar", toonde Japan zich diep verontwaardigd. Mussolini zag met leede oogen. hoe Japan invloed in Abessynië tracht te krij gen door het verwerven van belangrijke con cessies. Hij beseft, dat de vestiging van duizen den Japanners in dit gebied, waaraan het Ita- liaansche Somaliland en Erythrea grenzen en waarin Italië ten zeerste geïnteresseerd is, niet bevorderlijk kan zijn voor de Italiaansche as piraties. Vandaar dat hij zijn Japan hoogst onaangenaam in de ooren klinkende uitlating deed. Dat het verontrustend wVord van den Duce niet overbodig is geweest, heeft het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Tokio be wezen door zijn verklaring, dat het geen in menging van vreemde mogendheden in China zal dulden. Deze verklaring, welke beschouwd wordt als de afkondiging van een Aziatische „Monroelee" en als een bedreiging van de open- deurpolitiek, heeft Amerika, Rusland en China te pijnlijker getroffen, naarmate de Japansche diplomatie den laatsten tijd een meer verzoe nenden en gematigden toon had aangeslagen Opmerkelijk is, dat Engeland, hetwelk voor de consequenties dezer verklaring het meest be ducht moet zijn, de grootst mogelijke gereser veerdheid ten opzichte daarvan in acht heeft genomen. De verhoudingen tusschen de vroe gere bondgenooten Japan en Engeland zijn nog al gespannen, niet alleen tengevolge van de industrieele concurrentie tusschen Japan en Britsch-Indië, maar ook tengevolge van de versterking van de Britsche vlootbasis te Singapore, welke door Japan gevoeld wordt als het richten van een geladen pistool op zijn borst. Engeland blijft zwijgen uit vrees een woord te veel te zeggen, want op een conflict met Japan is het niet gebrand, ook al bereid: het zich in stilte daarop voor. De belangen van Engeland en Amerika in het Verre Oosten loo- pen goeddeels parallel. Beide wenschen een on afhankelijk en sterk China, niet uit pure lief de voor de Chineezen, maar op de allereerste plaats terwille van hun welbegrepen eigenbe lang. Engeland schijnt te hopen, dat de Veree- nigde Staten bereid zullen blijken de eerste kastanjes uit het vuur te halen om zich dan bij hen te kunnen aansluiten. WASHINGTON, 23 April (Reuter) De Amerikaansche pers houdt zich sterk bezig met de Japansche verklaring tenaanzien van de po litiek in het Verre Oosten. De „Washington Star" heeft den Japanschen gezant te Washing ton, Saito, geïnterviewd. Deze verklaarde, dat Japan voortaan aan spraak maakt op het recht in te grijpen, als China onderhandelingen voert met een derde mogendheid. Japan zal iedere overeenkomst van een mogendheid met China, tegen het protest van Japan in, als een onvriendelijke handeling beschouwen. Volgens diplomatiek spraakgebruik is dit de laatste trap voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. Japan wenscht gehoord te worden bij onder handelingen van een derde mogendheid met China, aangezien de Chineesche regeering be wezen heeft niet zelf te kunnen regeeren, zoo als blijkt uit de huidige toestanden in China. Volgens Saito is de aanleiding tot de Japan sche verklaring het voornemen van Fransche bankiers, om China een leening te verstrekken, welke naar de opvatting van Japan de actie van de verschillende generaals ten goede zou komen, waardoor de vrede in Oost-Azië ton zeerste' in gevaar zou worden gebracht. Japan heeft niet geprotesteerd tegen de leve ring van katoen aan China, hoewel het zeer goed weet, dat de Chineesche regeering deze op crediet ontvangen goederen verkoopt en voor dit geld wapens en munitie koopt. Japan weet ook, dat de met behulp van Amerika in China gebouwde vliegvelden en de door Amerika geleverde vliegtuigen tegen Japan moeten worden gebruikt. In de toekomst zal Japan van dergelijke ge vallen rekenschap van China eischen. De correspondent van de „Times" te Was hington verklaart, dat het interview van Saito een even grooten indruk heeft gemaakt als de verklaring van den woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Iets, wat eerst nog voor een proefballon gehouden Kon worden, blijkt thans weloverwogen politiek te zijn. Een officieele Amerikaansche verklaring is niet te verwachten, voor deze Japansche uit latingen officieel zijn bevestigd. SJANGHAI, 23 April (V.D.) In Chinee sche kringen blijft diepe verontwaardiging heer- schen over de Japansche verklaring, betreffen de de politiek ten opzichte van China. In krin gen der Nankingregeering acht men deze ver klaring 'n zeer ernstigen aanval op de belangen van de mogendheden in het Verre Oosten. Nan king hoopt, dat alle mogendheden, die hierbij betrokken zijn, gemeenschappelijk stappen doen tegen het gevaar van een nieuwen aanval van Japan. LONDEN, 23 April. De Chineesche diploma ten te Londen, Washington, Parijs, Rome en andere steden hebben uit Nanking instructie ontvangen, om zich op de hoogte te stellen van de opvattingen der resp, regeeringen betreffen de de Japansche „handen-af-van-China"-ver- klaring. Vervolgens zullen zij vermoedelijk op consultatieve maatregelen aansturen. Minstens zouden zij moeten bewerkstelligen, dat Japan herinnerd wordt aan de bepalingen van het negen-mogendhedenverdrag, waarbij aan elke natie verboden wordt, zich monopolistische rechten in China te verschaffen. Hoezeer Japan zich ook de moeite heeft gegeven om de al te scherp gebleken kan ten van de door Hirota gedekte verklaring van 'n amtenaar van 't ministerie van buiten landsche zaken te Tokio af te slijpen, het wan trouwen der vreemde, in het Verre Oosten ge- interesseerde mogendheden is en blijft gewekt. Vermoedelijk heeft Japan, omdat het zag, dat de gesproken wtoorden toch niet meer geheel ongedaan gemaakt konden worden, er nu maar weer een schepje opgedaan. In een interview met de „Washington Star" heeft de Japansche gezant te Washington Sai to, die zich eerst in vriendelijkheden tegenover Amerika heeft uitgeput, thans tenminste ge zegd, dat Japan het recht voor zich opeischt om tegen onderhandelingen van China met der den te protesteeren, en dat het elke overeen komst van China met een vreemde mogendheid, welke in weerwil van Japans protest tot stand mocht komen, beschouwen zal als ,,een on vriendelijke daad", hetgeen zooveel zeggen wil als een aanleiding om eventueel de diploma tieke betrekkingen af te breken. Bedenkt men, dat Japan den niet-verklaarden oorlog tegen China in Mandsjoerije heeft gevoerd zonder de diplomatieke betrekkingen met het Hemel- sche Rijk af te breken, dan begrijpt men, wat de gevolgen kunnen zijn van zoo een „onvrien delijke daad". Saito eischt, naar het schijnt, voor Japan het monopolie van „onvriendelijke daden" op. De vreemde mogendheden schijnen zich echter noch aan de verklaringen van Hi rota en diens departement noch aan die van Saito veel gelegen te zullen laten liggen. Er gaan zelfs geruchten, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek op het oogenblik in het geheim on derhandelingen met Amerika voert over een politieke en economische steunverleening aan China, waarvoor Amerika nieuwe concessies in Zuid-China in ruil zou krijgen. China is koorts achtig bezig zijn militaire weerbaarheid op te voeren. Er is een beweging gaande voor het wekken van een Spartaansch sober en krachtig nationaal leven en Kanton heeft aan Nanking onvoorwaardelijken steun toegezegd, voor zoo ver de Chineesche politiek zich tegen den Ja panschen imperialist richt. Uit dit alles blijkt, dat China bedankt voor de opgedrongen hulp vaardigheid van Japan en liever bij de concur renten van Japan om steun aanklopt om orde en regelmaat te stellen op zijn zaken. De Ja pansche politiek is weer op weg een feilen te genstand te wekken en reeds gaan er stemmen op die pleiten voor het vormen van een ge meenschappelijk Westersch front tegen den usurpator en expansiebehoevenden imperialist in het Verre Oosten. Gemeenschappelijke ge varen zijn nog altijd de beste bemiddelaars ge bleken bij de oplossing van onderlinge geschil len, zoodat het nog wel eens zou kunnen ge beuren, dat Japan door zijn plotselinge open hartigheid de overige wereld een onschatbaren dienst heeft bewezen. MÜNCHEN, 23 April (D.N.B.) Op het con gres der Beiersche boeren te dezer stede heeft de rijksminister van Landbouw, Walther Darré, een rede gehouden waarin hij uiteenzette wat de Duitsche regeering voor den boer heeft ge daan. Tenslotte verklaarde Darré: Terwijl ge brek aan deviezen ons dwingt den invoer te beperken zijn de boeren in staat en bereid weer aanvullende invoeren van buitenlandsche levensmiddelen en zekere grondstoffen toe te laten, opdat volgens het beginsel der weder- keerigheid ook de uitvoer van Duitsche produc ten kan worden vergroot. Dit kan geschieden zonder verandering van ons standpunt, daar wij orde hebben gebracht in eigen huis. Zoo is de boer thans degene, die den vreedzamen goe- derenruil der volken bevordert, terwijl de geld- menschen en handelaars aan het eind van hun Latijn zijn. BRUSSEL, 23 April. (V. D.) Te Aalst kwam het gisteren tot botsingen tusschen socialisti sche Jonge Wachten en communisten eener- zijds en Vlaamsch-Nationalisten anderzijds. De communisten trachtten het Vlaamsche Huis te bestormen, waar een meeting werd gehouden. Politie en bereden gendarmes moesten herhaal delijk chargeeren om de betoogers uiteen te drijven. Nadien kwam het tot vechtpartijen tus schen verschillende groepen der beide partijen waarbij talrijke personen gewond werden. Een politie-agent werden de kleeren van het Hjf gescheurd. Ook te Brussel kwam het gistermorgen tot een vechtpartij tusschen leden van het Natio naal Legioen en communisten, waarbij twee personen werden gewond. PARIJS, 23 April (Reuter). De socialistische leider Leon Blum keert zich in de „Populaire** tegen de Fransche politiek in verband met de jongste Fransche nota aan Engeland. Blum vraagt zich af hoe de regeering in deze om standigheden Duitschland kan verbieden zich te bewapenen; alle staten toch hebben hetzelfde recht op veiligheid. Frankrijk opent niet alleen den bewapenings-wedloop, doch bereidt ook zijn tnoreele en psychologische isolatie voor. Roode terreur tegen Spanje's katholieken. Ma drid onveilig gemaakt tijdens de betooging der Volksactie. Mijnramp bij Serajewo. Vermoedelijk 136 doo den. Hoogverraadsproces in Roemenië. Zware straf fen. Minister Barthou te Warschau. Japan voogd over China? Aanvallende verkla ringen van Saito. De Decnsehe zeelieden weer aan het werk. Oud-Minister Verschuur benoemd tot ridder in de orde van den N.J. Leeuw. Spoorwegontvangsten weer minder in Maart jl Tuin bouw-export verbeterd. Mgr. M. van Iersel, pastoor te Nuland, over leden. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Benoemingen paters Minderbroeders. De St. Joseph-parochie te Leiden opgeheven. R.K. Technici te Enschede in vergadering bij een. Drukke bollen- en bloesem-Zondag. Brutale inbraak te Oss. Ernstig verkeersongeluk te Broek in Waterland; een doode. PARIJS, 23 April (Reuter) Op verschillen de plaatsen in Parijs en in de provincie hebben gisteren vechtpartijen plaats gehad tusschen politieke tegenstanders, waarbij vele gewonden zijn gevallen. Bij een tusschentijdsche verkiezing te Lo- rient voor het parlement is Tristan (Nationale Unie) gekozen. Zijn voorganger was een onaf hankelijk radicaal. Te Nantes moet herstemming plaats hebben tusschen een links-onafhankelijken candidaat en zijn tegenstander van de Nationale Unie. Te Cherbourg ontstond een handgemeen tus schen communisten en Duitsche zeelieden van een schip, dat de hakenkruisvlag voerde. BOEKAREST, 23 April (Reuter) De krijgsraad heeft gisteren uitspraak gedaan in het proces tegen de personen, die terecht ston den wegens samenswering tegen koning Carol en de Roemeensche regeering. Alle dertien be schuldigden kregen tien jaar tuchthuisstraf. Voor zoover zij militairen waren, werden zij gedegradeerd. KOPENHAGEN, 23 April. (V. D.) In een ge meenschappelijke zitting van vertegenwoordi gers der reedersorganisatie en de zeeliedenbon den is gisteren besloten, de staking met ingang van Maandag te beëindigen. Tusschen de par tijen zullen nieuwe onderhandelingen worden gevoerd. Na de matrozen hebben ook de Deensche scheepsdokters besloten Maandagochtend vroeg het werk te hervatten. BOMBAY, 23 April. (Reuter.) Heden is te Bombay een algemeene staking van ae arbei ders in de katoenindustrie afgekondigd. Slechts de arbeiders van vier fabrieken hebben aan het stakingsparool gevolg gegeven. De werklieden protesteeren tegen de jongste vermindering van de loonen, doorgevoerd om de concurrentie tegen Japan vol te houden. Stand op Maandag 1 uur nxn.: 741 .Vorige stand: 749

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1