STADSNIEUWS 10 VOO» I7f Dr. W. Mengelberg terug De prijs van CHIEF WHIP Cigarettes met inbe grip van den nieuwen Ta baksaccijns is Het is de beste sigaret voor Uw gezondheid en de hoogste waarde voor Uw geld. Haarlem, 23 April MAANDAG 23 APRIL 1934 REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Tweede lustrum-feestdag R.K. HARMONIE „ST. CAECILIA" Feestavond met medewerking van „Thalia" R. K. VERKENNERS Wijding vlaggen en bloemen JAARGETIJDE MGR. CALLIER Z.G. DE REMMENWEEK R.K. Volksbond Het 60-millioenplan Roode Kruis Transport Colonne Personalia Haarlems Salon Orkest VOOR MANTELVOERING EN KNOOPEN DE GROOT GR. HOUTSTRAAT 98-TEL. 16772 EDUARD VAN BEINUM En de leiding van het Concert gebouw-orkest De sterke man Mejuffrouw Peeters mMm Katholieke Jongens Centrale Kennemer Makelaarsvereeniging „Kindervoeding" Duizenden op de been bij zijn „muzikalen" intocht in Amsterdam Hartelijke ontvangst Geestdriftig voor de nieuwe plannen Jubileum „Haarlems Vrouwenkoor" BURGERLIJKE STAND SANTPOORT VELSEN ZAANDAM AGENDA 24 April Het Albert-kanaal INTERACADEMIALE SPORT Amsterdam wint het tournooi RIJKSVISCHAFSLAG WISSELKOERSEN De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katho lieken, afd. Haarlem en Omstreken, heeft op luisterrijke wijze haar tweede lustrum gevierd. Zooals het een Roomsche vereeniging betaamt begon de viering kerkelijk met een H. Mis door den geestelijken adviseur, rector Timp, die om 10 uur opgedragen werd in de kapel van St. Joannes de Deo. Een groot aantal leden was hierbij tegenwoordig. De gezichten der kerkgangers teekenden zich bij het huiswaarts keeren reeds in volle feest stemming Des middags om half drie kwam men dan ook gezellig bijeen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliers straat. Hier had de heer Verdel de leiding, die voor 'n opgewekte stemming bij de thé-dansant zorgdroeg. Tot vijf uur werd er gezellig ge danst door de velen, die des avonds nog in even genoeglijke stemming 't' rhythme wensch- ten voort te zetten, want ook hiervoor stond de gelegenheid open en volbracht de heer Ver del opnieuw tot aller genoegen zijn leiderstaak. De voorzitter, de heer J. Beyk, sprak aan het begin van den avond zijn vreugde over deze genoeglijke feestviering uit en knoopte er op wekkende propagandistische woorden aan vast, om zich nu toch vcoral ook op reisgtbied in Roomsch verband te organiseeren. Hij heette speciaal welkom den bondsvoor zitter, den heer B. Stumpel, den algemeenen secretaris, den heer J. Walta en den bonds- adviseur, kapelaan J. Lansbergen en den se cretaris der afdeeling Amsterdam, den heer Tiehl. Aan het slot richtte hij hartelijke dank woorden aan het adres van den Haarlemschen penningmeester, den heer W. Wildenburg, die gedurende de tien jaren, dat de Haarlemsche afdeeling bestaat, onafgebroken het penning meesterschap heeft vervuld. Mevr. Wildenburg mocht in de eer deelen en werd vereerd met een bloementuil. De beroemde Marionettentheater-kunstenaar had met zijn theater-poppengezelschap zoo als trouwens altijd veel succes. Dit keer wa ren er op het programma geheel nieuwe num mers voor Haarlem opgenomen, wat vanzelf sprekend de talrijken, die den heer Bert Brug man reeds eerder zagen optreden, een apart genoegen bereidde. Na het eerste stuk, „De zeemeermin", dankte de voorzitter het hoofdbestuur en de afdeeling Amsterdam voor de inmiddels door hen ge schonken bloemstukken. Vervolgens bracht het Marionettentheater een vroolijk spel van een houthakker en een fee, die hem voor haar bevrijding de traditioneele drie wenschen toestond, met een tevredenheids- moraal tot slot. Na de pauze werd een puik verzorgde Bert Brugman's radio-opvoering gegeven. De bekende Band „The musical Lunatics" kweet zich op een zeer verdienstelijke wijze van haar muzikale taak en oogstte, evenals de reeds tevoren genoemde artisten, een krachtig applaus. Concludeerend: Het geheel was een zeer ge slaagde feestdag, waaraan zoowel de leiders als de deelnemers nog lang met pleizier zullen terugdenken. Het was een zeer gevarieerd programma, dat de R. K. Harmonievereeniging „St. Caecilia" te Haarlem-Noord Zondagavond haar leden, dona teurs en gasten in de feestelijk versierde zaal van „St. Bavo" aanbood. Eerst een uitgebreid muziekprogramma, dan een tooneelopvcering en ten slotte nog bal na, wat zou men nog méér op één avond kunnen wenschen Nadat de harmonie den avond met het spelen van de „Florentiner marsch" van Fucik had geopend, sprak de voorzitter, de heer F. H. v. d. Linden, een pittig welkomswoord, waarin hij op krachtige wijze de aanwezigen aan spoorde donateurs en donatrices te werven of zich zelf eventueel als zoodanig op te geven. Hieraan voegde hy een propagandawoord ten behoeve van de verloting voor het gouden Jubileumsfeest toe. Toen kwam de harmonie weer aan het (muzikale) woord en bracht onder leiding van den dirigent, den heer S. A. Noom, een van diens arrangementen, de ouverture triomphale en een fiksche finale ten gehoore, wat by de aanwezigen veel succes oogstte. Gaven wij aan het begin van ons verslag een compliment voor de samenstelling van het ge- heele programma, wy moeten dit onthouden aan de lengte van het muziekgedeelte daar van. De quantiteit bracht de qualiteit in het gedrang, zoodat de uitvoering van de laatste nummers op heel wat lager peil stond dan die van de eerste, die met frisch élan, maatvast en met goed samenspel werden uitgevoerd, al kon aan de toonzuiverheid nog een correctie aan gebracht worden. Met de laatste nummers «ging het mis Schuberts muziek is bovendien veel te fijn en teer voor harmonie en zelfs de bekende marsch van Teike, als finale, kon hieraan niet veel redden. De clarinettisten C. v. d. Stoop en P. Schoorl. en de heer Noom. als pianist, brachten tesamen evenals de tubaspeler C. Vader en de heer Norm, een solo ten gehoore, welke laatste solo als inlassching voor de Traviata-potpourri ge schiedde. Solospelen op harmonieinstrumenten is geen dankbaar werk, vooral niet met zulke moeilyke nummers als de onderhavige. Toch sloegen de sclisten er zich kranig doorheen, maar de pianobegeleiding was helaas veel te zacht. Onder de talrijke aanwezigen heerschte een vrodlijke stemming, een stemming die echter wel nu en dan hinderiyk voor de. muziek was. Na de pauze was het tooneel aan de beurt. Het is een reuze-idee van het bestuur van „St. Caecilia" geweest om „Thalia" het blijspel „Een reuze-idee" te laten opvoeren. Het stuk mag dan het debuut van „Thalia" geweest zyn het oude paardje deed het nog best en reed dat het een lieve lust was om te zien. mis schien nog wel veel beter dan op den eersten tooneelavond van „Thalia". Bovendien werd het in een topbezetting gespeeld, alls kopstuk ken deden mee en dan, nietwaar, biyft er niet veel meer over voor de critiek van den criticus. Hy kan hoogstens wijzen op de te weinige verbazing van Rie Koning, toen deze het voorstel kreeg om als dochter te fungeeren, voorts op de slappe houding van den zoon, de verkeerde accenten van „mevr. van Dalen", het een beetje te jeugdig uiteriyk van Mart. Langeveld als wereldreiziger en oom. enz. enz. Maar daar biyft het ook hoofdzakeiyk bij voor lit stuk als klucht beschouwd. Zelfs de :riticus, die al heel wat tooneelstukken gezien reeft en dus niet meer zoo gauw meegesleept vordt, werd door de vlotte opvoering van dit euke stuk „gepakt". Dat de heele zaal als het vare geëlectriseerd was kan dan geen verba- rtng meer wekken, Nos een speciaal woord van lof voor den pianist G. Elsverus Jr., die, zooals gewoonlijk, uit het hoofd op de piano de stemming er in hield voorzoover dit nog noodig was en voor de „Krabethino's Band", die voor dans muziek zorgde. De vereeniging mag over het algemeen met genoegen op dezen feestavond terugzien. F. K. Zondagavond werd in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Rozekrans en den H. Dotni- nicus aan het Spaame een plechtig Lof gecele breerd door den hoogeerw. heer Deken H. C. J Sondaal, beschermheer der parochiale jeugd beweging, met assistentie van kapelaan H. C. J. van Houten als diaken en kapelaan C. van Dyk als sub-diaken. Onder dit plechtige Lof wydde Deken H. C. J. Sondaal een tweetal vlag. gen en de St. Jorisbloemen voor de verkenners Kapelaan Th. M. Strous, aalmoezenier der ver kenners, hield een predicatie, waarin hy het doel der verkenners uiteenzette. Aan het einde van 't Lof sprak Deken H. C. J. Sondaal zyn groote waardeering uit voor het jeugdwerk der verkenners. Hedenmorgen werd in de Kathedraal St. Ba vo een plechtige Requiemmis, als jaargetyde voor Z.H.Exc. Mgr. Aug. Jos. Callier z.g., bisschop van Haarlem, opgedragen door den hoogeerw. heer dr. Th. M. Vlaming, geassisteerd door de kapelaans W. Polder en E. Determeijer. Het geheele hoogwaardig kapittel was hierby tegewocrdig. De gewone Gregoriaansche requiem-Misgezan gen werden uitgevoerd. Om half elf volgde de plechtige gezongen maandeiyksche H. Mis van het Hoogwaardig kapittel. De politie deelt ons het volgende mede over de remmenweek: Op de 6 werkdagen der afgeloopen week zyn gecontroleerd 1519 motorrytuigen, waarvan 1034 vracht- en 485 personen-auto's. Verreweg het grootste aantal bekeurden wa ren bestuurders van vrachtauto's en in de mees te gevallen was van slordigheid en onachtzaam heid sprake. Van verschillende auto's waren de remvoeringen totaal versleten, zoodat bleek, dat er in maanden niet naar was omgekeken. Aangenomen kan worden, dat in de afgeloo pen week vele duizende auto's onze stad gepas seerd zijn, zoodat procentsgewijze slechts een gering aantal is aangehouden en geconrtoleerd. Het was dan ook meer de bedoeling aan het motorverkeer een stevige prikkel toe te dienen, teneinde alle belanghebbenden ertoe te brengen hun remmen in orde te laten maken. Een onderzoek in de garages hier ter stede, heeft uitgewezen, dat soms dag en nacht moest worden gewerkt, waartoe weer vele vergunnin gen voor overwerken worden aangevraagd, om de opdrachten die de klanten vrijwillig gaven te kunnen uitvoeren. Men kan dus zeggen, dat van de remmenweek een enorme preventieve werking is uitgegaan. Daarom is ht te hopen, dat vele "steden het voorbeeld van Haarlem zullen volgetj. Donderdag, 26 April, des avonds 8 uur, houdt de R. K. Volksbond een bestuursraadsvergade ring voor alle besturen der onderafdeelingen. Belangrijke onderwerpen zullen aan de orde ko men. De heeren Peper en Overstegen, leden van den raad hebben een motie ingediend bij den raad van den volgenden uinhoud: de Raad der gemeente Haarlem: kennis genomen hebbend van het wetsontwerp, om te trachten, ter bestriding der werkloosheid, f 60 millioen beschikbaar te stellen, voor de uit voering van buitengewone werken; dat thans de gelegenheid er is, om te trachten, openbare werken in deze gemeente, waarvan de uitvoering sinds lang gewenscht is, te verwezen- lyken; dat, met name, getracht moet worden nu te komen, tot den bouw van den brug over het Donkere Spaame, tot de stichting van een bad en zweminrichting in het Oosten der gemeente, tot den aanleg van den Noorderhout, met daarby behoorende sport- en speelvelden, rot massa opruiming van krotten, met daaraan geiyk gaan den bouw van arbeiderswoningen; dat echter, aan de uitvoering van een en an der, geen enkele voorwaarde tot loonsverlaging mag worden gesteld; noodigt Burgemeester en Wethouders uit, zich, namens den Raad, in bovenaangegeven zin, tot de Regeering te wenden. By de wedstrijden in Eerste Hulp by Onge lukken, uitgeschreven door de E.H.B.O.-Ver- eeniging „Linker Maasoever" te Rotterdam, ge houden op Zaterdag en Zondag 21 en 22 April 1934, kwam de Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken weder bekroond uit het vreedzame strydperk. De ploeg dames senioren, onder leiding van mej. J. R. Zuydwyk, mocht beslag leggen op den tweeden prijs, een lauwertak, aangeboden door de Vereeniging E. H. B. O. Gouda. By den door de Vereeniging E. H. B. O. „Lin ker Maasoever" te Rotterdam ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, uitgeschreven natio- nalen wedstrijd in het verleenen in eerste hulp by ongelukken werd door de damesploeg van „Snelverband" de tweede prijs behaald. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten mej. H. J. M. van Löben Seis, alhier. Haarlems Salon Orkest geeft Woensdag 25 April in de groote zaal van den Haarlemschen Kegelbond een amusements-avond. Het, programma vermeldt o.a. het optreden van het volledige salonorkest onder leiding van Jack Stoffer, met medewerking van Maloitz den beroemden zingenden telepaath, die kort geleden een succesvol tournee door Engeiand heeft gemaakt, en weer voor de eerste maal hier ter slede optreedt. Vervolgens de eerste uitvoering van den H. S. O.-marsch, Welke is gecomponeerd door den heer W. de Vries, trompettist van het orkest en een neger rap sodie „Yamekraw" van James Johnson. Zooals bekend, zal op 2 Juni 's avonds te Am sterdam, een Stadionconcert worden gegeven onder auspiciën van het Initiatief-Comité-Am- sterdam met medewerking van het Concertge bouw- en het Residentie-orkest en verscheidene Orantorium-vereenigingen, het geheel onder lei ding van dr. Willem Mengelberg, met het doel, beide orkesten te steunen. Nu het Concertgebouw-orkest in een critieken toestand verkeert, dring zich de vraag op, of het niet gewenscht is, dat één man de volle verant woording voor de leiding draagt. Treffende opmerkingen maakt over deze kwestie de criticus Wouter Paap in het jongste nummer van ,,De Gemeenschap". Volgens hem is Amsterdam, vooral nu ook de knappe ver vanger Monteux is heengegaan, de zoete inval geworden voor alle Europeesche dirigen ten. Hun stok vindt daar een gewillig en be kwaam ensemble (dat „einzig dasteht in der Welt", zei Bruno Walter; tenslotte staat het eer ,,einsam in der Welt"), hun yaelheid wordt den volgenden dag gestreeld door een smakelijice dithyrambe in de Hollandsche bladen, hun ho norarium wordt aan het verlies der instelling bygeteld, en overigens is Amsterdam voor hen de plaats, waar, tusschen Keulen en Parys, de weg naar Rome begint. Men aarzelt Mengelberg het verlofseizoen aan te bieden, dat de sfeer van verademing kan scheppen, waarin alleen een overspanning kan genezen. Eduard van Beinum is de man, dien men de kastanjes uit het vuur laat halen en die steeds cp verantwoordelijke posten moet bespringen. Hë is iemand die een groote belang- stelling heeft voor fc-, de muziek van An- ton Bruckner die Wmm nog steeds tekort &lf kwam in het Con- gil certgebouw en voor |||L wien ook een „cul- |F'||§b> tus" zou zijn te Itlip maken, evenzeer WmmÈtï-:- als voor Mahler maar er zyn musi ci, die van oordeel zyn, dat hij niet de vastheid bezit, niet den glans en de suggestie der groo te dirigenten om zich heen heeft. Een ding staat vast, aldus weer Paap, dat het Con certgebouw de Eu- ropeesche muziek tempel geworden is, dank zij Men gelberg, algemee- ner gezegd: dank zij een sterke persoonlyk- heid, die een concentrische leiding met ijzeren wil doorzette. Zoo Mengelberg dezen post niet meer volledig kan bezetten het moge hard klinken, maar er is 'geen andere weg dan zal men zonder weifelen een anderen dirigent den maarschalkstaf" in handen; moeten geven. De intusschen gewijzigde tydgeest vraagt om een minder subjectieve figuur, wiens muzikale be- wogeriheid niettemin geworteld is in een gezonde persoonlijkheidscultuur. Men behoeft, dunkt mij, niet eens zoo ver te zoeken cm den man te vinden, wiens muzikale educatie en vakkun digheid toereikend zijn om, wanneer hem de volledige bewegingsvrijheid wordt verleend, Am sterdam muzikaal-geografisch weer op zijn plaats te brengen. Hij staat reeds in het Concertge bouw, maar, ziende-blind, heeft men hem nog niet ontdekt: het is Eduard van Beinum. Men heeft er nog op gewezen, dat tusschen de jaren 1931 en 1933, waarvan men den ach teruitgang thans becijfert, Dr. Mengelberg wèl beschikbaar is geweest. De belangstelling vcor het Concertgebouw zou dus niet staan of vallen met den grooten dirigent De zaak is moeiiyk, sympathieën en anti pathieën, oude richtingen en nieuwe richtin gen spreken een woordje mee. Dat de leiding van het Concertgebouw ech ter thans de zaak in zyn geheel moet bezien en ook de dirigenten-kwestie definitief moet regelen, zal wel ieder duideiyk zyn. Het concert in het Stadion is een sympathieke steunpoging ,maar zy kan slechts een begin zyn van een algeheele reorganisatie. Naar we vernamen is de toestand van me juffrouw Peeters, die verleden week de laatste H.H. Sacramenten ontving, vooruitgaande, zelfs tameiyk goed te noemen. Eduard van Beinum Voor de ouders der leden van de katholieke Jongens Centrale in de parochie van St Jan (Amsterdamstraat) zal Vrijdag 27 April door de jongens een tooneelstuk in drie bedrijven opge voerd worden getiteld „de Egoïst." De onderafdeeling der St. Josephsgezelleri „The green Band" zal het muzikale gedeelte verzorgen. De uitvoering heeft plaats in het K.J.C.-gebouw, A. L. Dyserinckstraat 9. Men schrijft ons: Het diploma, uitgereikt door de Ned. Broed, van Gediplom. Mak. stygt steeds in waarde. Het aantal gediplomeerde makelaars neemt dan ook steeds toe. Ook te Haarlem en omstreken heeft het getal zich gestadig uitgebreid en waar dit gebied als 't ware een, zooal niet aardrykskundige, dan toch wel historische eenheid vormt, is het niet te verwonderen, dat by sommige leden der broederschap de wensch op kwam, dat tot uiting te brengen door in nauwer contact te komen, een afdeeling der Nederl. Broederschap van Ge- dipl. Makelaars op te richten, temeer ook, omdat onder de gezamenlyke makelaars in den lande juist in dezen tyd een streven merkbaar is tot nauwere samenwerking, een streven, dat ook reeds tot resultaten heeft geleid. Enkele personen wierpen zich op om de gewenschte eenheid te brengen en, na de noodige besprekingen met het hoofdbestuur der Broederschap en zyn juridi- schen adviseur is Vrydag de afdeeling opgericht onder den naam Kennemer Makelaarsvereeni ging. Als voorloopig bestuur treden op de heeren Hoon (Haarlem), Langendijk (Beverwyk) Lagehdijk (Heemstede). Voorloopig correspon dentie-adres is: A. J. Lagendyk, Binnenweg 118, Heemstede. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat 1089 porties, Overtonstraat 1015 por ties, Byzantiumstraat 702 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. Na een verblij'f van meer dan tien maanden voor herstel van ge zondheid in Zwitserland, is dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond om 9.14 aan het Weesperpoort- station te Amsterdam terugge keerd. Reeds geruimen tijd vóór de D-trein uit Bazel het W.P.-station binnenrolde, had zich 'n groot aantal belangstellenden voor het station ver zameld, die door agenten te voet en te paard op eenigen afstand werden gehouden. Op t perron zelf stonden opgesteld de leden van het Amsterdamsch Fanfare Corps, die den grooten dirigent een serenade zouden brengen, terwijl voorts vele vrienden van de familie Men gelberg aanwezig waren, o.a. leden van 't Con certgebouworkest, de leden van het bestuur van 't Concertgebouw De Marez Oyens, baron Col- lot d'Esquiry, baron van Harinxma thoe Sloo- ten en dr. Rudolf Mengelberg, de voorzitter van de Vereeniging „Het Concertgebouw", de heer Stips. de oud-directeur van het Rüksmuseum jhr. van Riemsdyk, bestuurders van de Vereeni ging „Caecilia", Alphons Vranken en tal van andere bekende personen uit de muziek- en kunstwereld. Toen de trein het station binnenkwam zette de muziek een fanfare in en toen dr. Mengel berg op het perron verscheen steeg er een luid gejubel op en drongen tal van bekenden op hem toe om hem de hand te drukken. Namens het bestuur van het Concertgebouw werd hem een grooten krans aangeboden met een lint in de kleuren oranje-blanje-bleu, dat tot tekst de woorden droeg: „Quis non Gaude- ret?" („Waarom zouden wij ons niet verheu gen?"), terwyi voor het Initiatief-Comité Am sterdam ir. J. A. Josephus Jitta en de heer Bernard Vlijmen hem een krans overhandigden namens het Comité voor Stadionconcerten met linten in de Amsterdamsche en Haagsche kleu ren, symbool van het Concertgebouw- en Re sidentie-Orkest, die in het Stadion zullen sa menwerken. Na voor de persfotografen te hebben gepo seerd begaf de familie Mengelberg zich naar de voor het station wachtende auto's, waarom heen het publiek weldra zoodanig opdrong, dat de politie slechts met moeite ruimte kon maken. Met de muziek van het Fanfarecorps voorop ging het door de Sarphatistraat naar 't Amstel- hotel, waar zich eveneens achter een politie- afzetting een groot aantal menschen had ver zameld, die den teruggekeerden kunstenaar, toen hy uit zijn auto stapte, opnieuw luide toe juichte. Dr. Mengelberg sprak eenige woorden voor de microfoon en dankte vervolgens de le den van het Amsterdamsch Fanfarecorps, in het byzonder den dirigent en de bestuurderen, voor de bewezen attentie. In de lounge van het Amstel-Hotel moest dr. Mengelberg tal van vrienden de hand druk ken, en wel zoo dikwyis, dat hij er ten slotte een pyniyk gezicht bij begon te trekken en mevr. Mengelberg tusschenbeide moest komen en hem waarschuwde, geen handen meer te ge ven, omdat hij anders wellicht den dirigeerstok niet zou kunnen hanteeren. Wij hadden nog een kort onderhoud met den beroemden dirigent. Het verblijf in Zwitserland zoo verzekerde ons de heer Mengelberg, had hem buitengewoon goed gedaan en hij gevoel de zich thans in uitstekende conditie. En al was zyn rechterhand op dit oogenblik pyniyk er, krachteloos van het handen drukken, zy ver langt er na al dien tyd toch weer naar den dirigeerstok te omklemmen. Lang zal dit nu niet meer duren. Donderdag a.s. dirigeert de Meester al weer „Das Lied von der Erde" van Mahler, terwyi daarna de Beethoven-feesten op het program staan. Natuuriyk was de heer Mengelberg sterk ge ïnteresseerd bij het wel en wee van het Con certgebouw, waarover op het oogenblik zooveel te doen is. De idee van bet openluchtconcert in het Stadion juichte hij zeer toe. Dit zou aan vele menschen, die daar tot op heden geen gelegenheid toe hadden, een kans geven om goede muziek te hooren. De sport is popu lair, waarom zou de muziek het ook niet zijn. Beide moeten elkaar aanvullen. Zoo spoedig mogelijk zal de heer Mengel berg zich naar het Stadion begeven om er de situatie te bestudeeren en met prof. Fokker geluidsproeven te nemen. Maandag 30 April zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer P. H. Kelderman in dienst trad bij de fa. Gebi. Moolenaars, Prinsenbolwerk 20-22. Het zal oen jubilaris op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vrijdagavond werd in een druk bezochte ver gadering van „Haarlem's Vrouwenkoor" het vas te bestuur gekozen, waarin zitting kregen mevr. Storm als voorzitster en Mej. Noorman, Brede- rodeweg 23 Santpoort station als secretaresse. De repetities zyn weer begonnen. Geboren: B. A. Vegter—Timmer d.; A. H JaspersRoyakkers z.; H. KonkelaarTim merman z.; H. M. de Leeuw—Prent z.; E. W. H. Haak—ten Hooven z.; B. J. Stuyfzand—v. d. Weegh z,; A. Leen—Zweers z.; H. Jager—de Kruijf d.; L. A. fZ. KramerStrathe z. Overleden: J. M. Breuker—Bac, 91 j., Jans straat; A. J. Hofsteev. Baaren, 80 1Ripper - dapark; M. v. d. Bosch—v. Steenbrugge, 66 j., Eerste Hoogerwoerddwarsstraat; P. J. Schols, 75 j., Da Costastraat. Kerkbollenveiling Maandag 30 April, des avonds om 7 uur, wordt op den akker van den heer C. Böhm aan het Kerkpad te Santpoort de jaarlijksche kerkbollenveiling gehouden ten overstaan van notaris Anten. In verband hiermee zullen in den loop der week de commissieleden van het liefdewerk de „Kerkbollenakker" bezoeken afleggen by de parochianen. CHIEF WHIP ARDATH TOBACCO CO. ITD„ tONDONk GELD AAN GEN OMEN HANDHAVING DER FUNCTIONARISSEN NIET MOGELIJK B. en W. schryven den raad het volgende: „Den 27sten Februari 1934 werd ter kennis van ons College gebracht, dat de voorman en de beltbaas by den Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst geregeld gelden ontvingen va'n den aannemer van het vervoer van vuilnis. Daarbij werd ook naar voren gebracht, dat door deze twee personen meer vuil als afgenomen werd opgegeven dan in werkelykheid het geval was, waardoor de gemeente financieel zou zyn be nadeeld. Wy hebben deze zaak in handen doen stellen van de politie om na te gaan in hoeverre hier strafbare feiten zijn begaan. By het gehouden onderzoek is vast komen te staan, dat de voor man en de beltbaas sedert vele jaren, in elk geval sedert 1930, respectievelyk 130 en 260 per jaar ontvingen. De voorman deelde mede, dat hy de gelden ontving voor kleine diensten, welke hij aen aannemer bewees, en de beltbaas wegens het regelmatig voorzien van licht van de bij den steiger in Velsen liggende schuit. De beide personen hebben ons nimmer ir; kennis gesteld van het ontvangen dier bedragen. Van fooien kan hier niet gesproken worden, daar voor zyn de bedragen veel te groot en te regel matig uitgekeerd. De uitbetaling vond in den regel om de veertien dagen plaats. Bewezen is niet kunnen worden, dat de voorman en de beltbaas een hooger aantal M3 vuil opgaven dan in de schuiten werd geladen, zoodat niet vast is komen te staan een financieele benadee ling der gemeente. Een handhaving van genoemde functionaris sen is echter niet mogelyk. Men kan niet ver wachten, dat van dergelyk personeel nog eenig gezag uit kan gaan. Personen, die zich aan genoemde handelingen schuldig maken, zijn ongeschikt voor een leidende betrekking in dienst van de overheid. Bovendien, de functie van beltbaas is indertyd, by de reorganisatie van den reinigingsdienst, behouden gebleven, niet omdat die noodzakelyk was, doch omdat men den persoon, die toen de functie bekleed de, niet in rang wilde terug zetten. De betrek king kan thans gevoeglijk worden opgeheven. Een gewone werkman kan voortaan het werk van den beltbaas verrichten. De betrekking van voorman zouden wy even eens willen opheffen, en in de plaats daarvan instellen de functie van opzichter 2e k;as, voor de instelling waarvan ook vroeger reeds een voorstel werd gedaan. wy stelien dus voor, Ingaande op den dag van het door u te nemen besluit, op te heffen de betrekkingen van voorman bij den reinigings- en ontsmettingsdienst en beltbaas en in te stel len de functie van opzichter 2e klas by den reinigings- en ontsmettingsdienst. Het aantal werklieden in algemeenen dienst wordt dan met 1 uitgebreid. Kostbare reiziger. De politie heeft in een volkslogement een jongen aangehouden, die voor de tweede maal In eenzelfde week van zijn ouders uit Hilversum was weggeloopen. De gelden voor zijn nachtverbiyf had hy onderweg by elkaar gebedeld. Dit uitstapje had hij al voor den zesden keer ondernomen en telkens moest hy omdat zijn ouders het niet betalen kunnen voor reke ning van de gemeente weer teruggebracht wor den. Wanneer de kosten van het nachtverbiyf met ontbijt en die der reis per spoor van hem en zijn begeleider by elkaar gerekend worden, kost dit de gemeente telkens 15. Dat jongmensch heeft de gemeente dus nu reeds byna honderd gulden gekost. Met drieën naast elkaar De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen drie jongeda mes die, ter verhooging van de gezelligheid, met drieën naast elkaar in de Westzyde reden. By politieverordening is dit in verband met veilig verkeer evenwel verboden. Pechvogel Van eenig opgespaard geld had een 18-jarig jongmensch bij den auto handelaar Sip een wagen gehuurd, om daar mede een dagje te gaan toeren. En omdat het gezelliger is met twee dan al leen, nam hy zyn meisje mee. 't Liep echter tegen, want in Zeist raakte de auto defect en kon men niet verder. Er zat niets anders op dan het vehikel daar in een garage onder te brengen. Toen ging men op stap om de terugreis te aanvaarden, doch in Utrtcht bleek het opge spaarde geld uitgeput en zat men zonder geld. Daar heeft de jongeman zich teneinde raad by de politie aangemeld. Inmiddels was op verzoek van den auto-ver huurder een radio-politiebericht rondgezonden met het verzoek den automobilist aan te hou den onder verdenking eei. auto te hebben ver duisterd. Door 1e politie te Utrecht is toen de terugtocht van den automobilist Beregeld. Sociëteit „St. Bavo" Ooilege collectanten „St. Jozef" half 9 uur „Alberdingk Thym" 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur Bondsdag RJC. Landarbeidersbond 1 uur R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Palace „Parijs danst" Op het tooneel: Fred. Houber 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Einmal eine grosze Dame sein" Op het tooneel: Nelly en Olly Parott 7 en 9.15 uur. „Duin en Daal" Bloemendaal Onthul ling en overdracht der J. C. Laan-bank aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal 2 u. Gebouw „St. Bavo" Overheidspersoneel, 8t uur Feestavond Coöperatie „Arbeid Adelt', "8 uur Onderling Belang, 8 uur Cursus R. J&q Volksbond, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9;1 Gouvernementsgebouw Dreef Prov. Staten, half elf des morgens. Gebouw Kamer van Koophandel Nassau- plein Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, half 8. Palace „Parys danst" Op het tooneel: Fred Houber, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Einmal eine grosze Dame sein" Op het tooneel: Nelly en Olly Parott 7 en 9.15 uur. Onze Belgische correspondent seint ons: Het traject HaccourtTernailles van het Albertkanaal zal binnenkort toegankelyk zijn voor de scheepvaart. De volgende week zal men beginnen met de toebereidselen om het van water te voorzien. Men hoopt daarmee 2 Mei a.s. gereed te zyn. Begin 1935 zal het traject rond de bocht van Maastricht gereed komen. Schepen van Ant werpen naar Luik zullen dan niet meer door de enclave van Maastricht hoeven te varen. De einduitslag van de Zesde Interacademiale Sportfeesten, gehouden te Amsterdam, is als volgt: 1. Unitas Studiosorum Amstelodamensium (U.S.A.). 3. Unitas Studiosorum Ludguno-Batava (U.S.L.B.). 3. Rotterdamsch Studenten Gezelschap (R.S.G.). 4. Delftsche Studenten Bond (D.S.B.). 5. Unitas Studiosorum Rheno-Trajectina CU.S.R.). IJMUIDEN, 23 April Ryksvischafslag - Tarbot per kg. 1.40 tot 1.15, griet per 50 kg. 33. tot 11.50, tong per kg. 1.15 tot 0.75, middel schol per 50 kg. 17.—, zetschol per 50 kg. 16.— tot 15. kleine schol per 50 kg. 17.tot 3.10, schar per 50 kg. 4.60 tot 2.50, tongschar per 50 kg. 30. rog per 20 stuks 10.tot 9.vleet per stuk 2. tot 0.80, pieterman en poon per 50 kg. 13.tot 6.—, groote schelvisch per 50 kg. 28.tot 19.—, middel schelvisch per 50 kg. 26.50 tot 15.kleine middel schelvisch per 50 kg. 22.50 tot 9.kleine schelvisch per 50 kg. 15.tot 5.90, kabeljauw per 125 kg. 50.— tot 22.gullen per 50 kg. 17. tot 7.—, leng per stuk 1.30 tot 0.35, heilbot per kg. 1.tot 0.55, wijting per 50 kg. 6.— tot 2. koolvisch per stuk 0.80 tot 0.08, makreel per 50 kg. 6.50 tto 3.50. 23 April 21 April 23 April 21 April Londen 7.54Vs 7.55 Kopenh 33.75 33.'5 Berlyn 57-2L/s 57.88 stockh 38.95 39.— Parys 9.75 9.75HOsJo ....37.95 38.— Brussel 34.57Vs 34.50 N.-York l.466/a 1.46 Zwitserl. 47.84^ 47.84 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2