De kerk kent geen grenzen Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen. Zware brand in de Rekkensche inrichtingen. - Voetbal om het kampioenschap can Nederland. lil li Maandag 23 April 1934 li xl mm. Pps J* 4- -*"** V- Om het voetbalkampioenschap van Nederland. In het Amsterdamsche stadion vond Zondag de wedstrijd Ajax-K.F.C. plaats, welke in gelijk spel (1—1) eindigde. Een spelmoment OUD VERDWIJNT Aan allen kant, zoowel in het stadsgebied alsook daar buiten verrijzen nieuwe Godshuizen Buitenveldert verhuisd NEDERLANDSCHE GODEN NAAR DEN OLYMPUS? Rubberrestrictie DEKKERSWALD Noodzakelijke uitbreiding onder vindt vertraging O ERWTEN NAAR FRANKRIJK Het ontwerp van de nieuwe kerk, welke aan de Kalfjeslaan verrijzen zal ter vervanging van het kleine bedehuis van Buitenveldert Levering van runderen Examen voor radio-zendamateur Per autocar naar België Nederland Penningmeester K.N.G.V. treedt af In het Bandoengsche AFVLOEIING EUROPEESCHE WERKNEMERS Oudheidkundige ontdekkingen Door buitenpest aangetast Nieuwe klasse-indeeling Uitgewezen Baggermolen aangekomen FOTOREPORTAGE ^WIWIIflHillllllllllllliilUHilllUllllllllllllltlllllilllUlilllllllllllllllllUlllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllUlllllllllllllllllUlllllliUlllllllllllllllillllI r A y* **V4 v :||p - V »0«< >X-».v4S< fflliiiii iiiiiiimppbBB De finale om het Nederlandsch kampioen schap biljarten drie banden 1 kla«e vond Zondag te Haarlem plaats De heer C B. Koopman demonstreert zijn befaamde korte trekstoot Te Eibergen is Zaterdag het vrouwenpaviljoen van de Rekkensche inrichtingen tot den grond toe af gebrand. Een kijkje op de ruïne Dr. Willem Mengelberg is Zater dagavond na een langdurige rust periode in het buitenland, in de hoofdstad teruggekeerd, waar de beroemde dirigent door zijn stad- genooten hartelijk en geestdriftig werd ontvangen Overste H C Rouffaert, oud- garnizoenscommandant te Am sterdam, is op 59-jarigen leef tijd te den Haag overleden Het fraaie weer trok Zondag wederom duizenden naar de bollenvelden en tallooze autobussen vervoerden de drommen kijklustigen. De drukte bij een der autocars in de hoofdstad De kleine parochiekerk van St. Augustinus (Buitenveldert) Amstelv.weg te Amsterdam zal binnen afzienbaren tijd vervangen worden door 'n nieuw groot kerkgebouw gelegen aan den Amstelveenscheweg hoek Kalfjeslaan. Lange jaren heeft het kleine kerkje, dat voor de be kende begraafplaats staat, dienst gedaan, en ook na het gereed komen van de nieuwe groote parochiekerk zal het wel niet geheel buiten dienst gesteld worden, daar het als beaardings- kapel van het kerkhof zeer zeker in gebruik zal blijven. De noodzakelijkheid van een grootere kerk werd echter reeds zeer lang gevoeld. Het aantal parochianen nam de laatste jaren toe, en velen vestigden zich in de omgeving van de Kalfjeslaan, zoowel op het grondgebied van Amsterdam als in het aangrenzende Amstel veen. Voor de Katholieken, die hier wonen, is de oude kerk St. Augustinus-Buitenveldert te ver af gelegen, terwijl de parochiekerk in Am stelveen ook al niet dichterbij ls. Voor den bouwheer van de nieuwe kerk, pastoor C. J. Boekhorst, van Buitenveldert, te vens deken van Ouderkerk, is de afgeloopen week zeer belangrijk geweest. De aanbesteding van het nieuwe Godshuis met pastorie is ge schied; de laagste inschrijver was de firma v. d. Wal van Diepen te Amsterdam, voor een bedrag van 154.300. De kerk en pastorie zijn ontworpen door de architecten J. M. van Hardeveld te Amsterdam en Herm. A. v. d. Bijl te Amstelveen. De nieuwe St. Augustinuskerk staat aan fle uiterste grens van Amsterdam. De kerk wordt gebouwd met het front haar den Amstelveen scheweg, di. naar het Westen, zoodat de kerk daardoor tevens z.g. georiënteerd ligt. De pastorie is tegen het Priesterkoor aange bouwd, waardoor sacristie en Priesterkoor ge makkelijk en langs den koristen weg te berei ken zijn. De voorgevel van de pastorie komt aan de Kalfjeslaan, een 43 meter hooge toren, waarin plaats is voor luid-klokken en uurwerk, vormt den overgang tusschen kerk en pastorie, symbolisch ook den overgang tusschen het sa crale en profane deel van het bouwwerk. On der den toren, die op de hoogte van den kerk vloer gebouwd is, bevindt zich de doopkapel en in de onmiddellijke omgeving de sacristie en spreekkamers der pastorie. Deze indeehng ls zeer practisch, want in de meeste kerken moe ten de doopelingen vanuit de sacristie het ge- heele kerkgebouw worden doorgedragen, daar de kapal zich veelal achterin het kerkgebouw bevindt. In gure jaargetijden en bij avond zijn hieraan bezwaren verbonden. Het zangkoor te ingevolge de liturgische inzichten van de laatste jaren naast het Priesterkoor gelegen, eenige meters boven den vloer daarvan. Door ae plaat sing van het zangkoor naast het priesterkoor kwam belangrijk veel ruimte vrij bij den in gang der kerk, waarvan p>artjj getrokken is om het kerkportaal een grootere hoogte te geven. Hierdoor komt het kerkidee krachtiger naar voren en wordt het sacrale karakter van het gebouw verhoogd. De kerk krijgt hoog opge voerde slanke kerkramen en heeft behalve het hoogaltaar, een zij-altaar. Er komen 800 zit plaatsen in, verdeeld in vier vakken, om de buitenste vakken een z.g. processiegang. Het zij altaar is aan de rechterzijde in een nis ge plaatst, terwijl zich aan de linkerzijde eveneens een ondiepere nis bevindt voor het aanbrengen van een Mariabeeld. Aan de rechterzijde van het Priesterkoor ligt de zusterkapel met een afzonderlijken toegang van buiten af. Naast het hoofdportaal is een bidkap>el ontworpen, te ge bruiken wanneer de kerk zelf gesloten ls, ook bevindt zich aan de andere zijde van den hoofdingang een groote St. Theresia-kapel. Alle plaatsen in de kerk geven een uitzicht op het hoofd- en zij-altaar. Het groote kerkschip is evenals het Priesterkoor afgedekt met een houten plafond van Oregon pine op zware houten spanten. De zijpaden en de kapellen zijn van gewelven voorzien. De kerk en ook het Priesterkoor alsmede de kapellen, zullen worden uitgevoerd in lichtkleurige baksteen op een gemetselde lambriseering van verglaasde steen. Onder het priesterkoor worden een twee tal kleine en een groote vergaderzaal gebouwd, toegankelijk vanaf de oostzijde van het terrein. De kerk komt 25 meter van den Amstelveen scheweg af te liggen, met een oprit en voor plein, waarop bloemperken. Naast de kerk komt er een ruime gelegenheid voor het stallen van rijwielen. Het Ned. Olympisch Comité meldt ons, dat het bestuur van het N. O. C. een buitengewone algemeene vergadering heeft uitgeschreven op 11 Mei des avonds om half acht in hotel Kras- napolsky te Amsterdam ter bespreking wan en kele zaken, betrekking hebbende op een even- tueele deelneming aan de a.s. Olympische Spelen. Op vragen van den communist Effendi in verband met in de pers voorkomende uiteen zettingen in zake een voorgestelde heffing ad valorem op de bevolkingsrubber, welke een be perking van de Inheemsche rubberproductie zou beoogen heeft minister Colijn geantwoord, dat hij geen vrijheid kan vinden om in het sta dium, waarin de besprekingen over een inter nationale rubberrestrictie zich thans bevinden, in openbare gedachtenwisseling te treden om trent de eventueele werking en gevolgen van een zoodanige restrictie in Nederlandsch-Indië. De Vereeniging Roomsch-Katholieke Herstel lingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kin deren heeft haar 27e algemeene ledenvergade ring gehouden op Donderdag 19 April te Am sterdam, onder voorzitterschap van dr. N. P. van Spanje. Door den secretaris en den penningmeester werd verslag gegeven over de vereeniging, ter wijl door de geneesheeren-directeuren verslag werd uitgebracht over de sanatoria „Dekkers- wald" en „Heliomare." De aftredende leden: dr. P. W. C. M. Busch, notaris B. H. Grijseels, pastoor W. van Berkel, prof. dr. A. K. M. Noyons en rector C. Corsmit, werden alle bij acclamatie herkozen. De toestand der vereeniging is niet ongunstig te noemen, want ofschoon nog groote lasten haar drukken, laat het zich toch aanzien, dat deze te overwinnen zijn. De toestand is echter tevens oorzaak, dat plannen voor een nood zakelijke uitbreiding van „Dekkerswald" eenige vertraging zullen ondervinden, al zal dit jaar de operatiekamer naar de nieuwste eischen worden verbouwd. Beslist noodzakelijk is het ook een nieuw kinderpaviljoen te bouwen, zoodat het thans in gebruik zijnde aan de vrouwenafdeeling kan worden toegevoegd. Ook „Heliomare" moet wor den uitgebreid. De middelen ertoe ontbreken echter want de penningmeester moest tot zijn leedwezen mededeelen, dat in de laatste jaren geen groote giften en legaten zijn ingekomen en alle beschikbare giften voor exploitatie, rente en aflossing noodig zijn. De regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die groene erwten (of spliterwten) naar Frankrijk wenschen uit te voe ren, zich ten spoedigste dienen te wenden tot zijn bureau, Trompstraat 73, deh Haag, met op gave van de hoeveelheden, die zij gedurende elk der kalenderjaren 1931, '32 en '33 naar Frankrijk hebben uitgevoerd. Leden van „De Rotterdam- sche Korenbeurs" en de „Vereeniging van Ne- deriandsche exporteurs van peulvruchten en za den" kunnen desgewenscht deze opgaven zenden aan het secretariaat hunner vereeniging. Deze opgaven moeten uiterlijk 26 dezer op zijn bureau zijn binnengekomen. Door de Crisisrunveecentrale zal gelegen heid worden geboden, aan haar te leven: 1. Runderen, welke voor de eerste maal drachtig zijn en klamtrekken. 2e. Versch afgekalfde vaarszen en koeien met normale melkgift te Alkmaar, Breda, Koevorden, Drachten, Gor- cum, Nijkerk, Nijmegen, Rijssen, Sittard, op 7 Mei, te Cuyk, Deventer, Doetinchem, Pur- merend, Rotterdam, Sneek, Weert, op 8 Mei, te Apeldoorn, Assen, Axel, Gouda, Groningen, 's-Hertogenbosch, Hoogeveen, Loehem,, Scha- gen, Steenwijk, Venray, Leeuwarden, op 9 Mei, Zierikzee op 10 Mei, Eindhoven, Emmen, Gul pen, Hengelo (Overijsel), Leiden, Roosendaal, Scherpenisse, Utrecht, Zwolle op 11 Mei, De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk 30 April ten kantore van de Crisis- rundveecentrale zijn ontvangen. De prijzen zijn als volgt: In klasse A-plus: 32 cent per kg. levend gewicht. In klasse A: 28 cent, in klasse B: 23 cent, in klasse C: 18 cent, alles per kg. levend gewicht. Van dieren, in klasse C-min worden de prijzen per stuk betaald. De klasse drachtige runderen is dus vervangen door runderen, welke voor de eerste maal drachtig zn en klamtrekken. De overige con dities als de voorgaande week. Op Woensdag 23 Mei as. en zoo noodig daar op volgende dagen zal examen worden afge nomen voor het verkrijgen van een zendmach tiging voor radio-amateur of een verklaring van bevoegdheid voor het bedienen van een amateur-zender. Het examen zal worden gehouden te 'sGra- venhage en te 19 uur aanvangen. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen moeten hun verzoek om een zendver gunning aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, of om een verklaring van bevoegdheid aan den directeur-generaal der P. T. en T. richten, uiterlijk 15 Mei 1934. De K.N.A.C. meldt ons: Volgens de nieuwe Belgische voorschriften moeten de eigenaars van autobussen, autocars, vrachtauto's e.d. een speciale belasting betalen bij binnenkomst aan de Belgische grens. In verband met het feit, dat zeer vele Neder landers zich op 28 en 29 April a.s. voor den voetbalwedstrijd België—Nederland per autocars naar Antwerpen zullen begeven, hebben de Bel gische belasting-autoriteiten, teneinde oponthoud aan de grens te voorkomen, bepaald, dat voor deze speciale gelegenheid genoegen zal worden genomen met de betaling door chauffeurs van de voertuigen van één franc per reiziger, welk bedrag zoowel voor de heen- als de terugreis geldt. Deze betaling wordt niet geëischt van de eige naars der betrokken voertuigen, die zooals de voorschriften aangeven, een verantwoordelijken vertegenwoordiger in België hebben. Voor per sonenauto's is deze belasting niet verschuldigd. Naar wij vernemen heeft de penningmeester van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, de heer C. Verburg (Den Haag), zijn functie ter beschikking gesteld. Als motief voor dit aftreden heeft de heer Verburg aan het Bondsbestuur van het K.N.G.V. medegedeeld, dat hij door omstandigheden in verband met zijn werkkring niet meer in staat is het bonds- penningmeesterschap waar te nemen. BANDOENG, 21 April. (Aneta) Door het in treden van de droogte is de pestsituatie in Bandoeng en omstreken aanmerkelijk verbe terd. BATAVIA, 20 April. (Aneta.) Het lid van den Volksraad mr. Hamer heeft een schriftelijk® vraag tot de Regeering gericht hoeveel Euro- peesche werknemers, zoowel uit overheids- als particulieren dienst, in de jaren 1930-32 af vloeiden door ontslag of vroegtijdige pension- neering, en hoeveel daarvan met hun geziB naar Nederland zijn teruggekeerd, en welke het aantal is dat hierdoor metterwoon Ned.- Indië heeft verlaten. Deze vragen worden gesteld ter beoordeeling van het vraagstuk der werkverschaffing en ko lonisatie en der wijziging van de getalsverhou ding tusschen de Europeesche en de anders bevolkingsgroepen hier te lande. BATAVIA, 21 April. (Aneta) De heeren Von Konigswald en Ir. Ter Haar van den Opspo ringsdienst van het Mijnwezen, hebben in de lagen, waar Ir. Oppenorth de bekende ngan- dong-schedels ontdekte, nu ook menschelijke werktuigen gevonden. Dit zijn volgens den zegsman de eerste paleolitische werktuigen, die in Zuid-Oost-Azië werden gevonden, dateerend van ongeveer 40.000 jaar v. Chr. In het geheel zijn slechts drie plaatsen in Oost-Azië bekend waar deze werktuigen zijn aangetroffen. BANDOENG, 21 April. (Aneta) De inlich- ter van den Dienst der Pestbestrijding te Oed- joengbroeng, de heer Koenders, ls door builen pest aangetast. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. BATAVIA, 21 April. (Aneta) Het Kantoor voor het Reiswezen deelt mede, dat de Regee ring een beslissing heeft genomen met betrek king tot de Landsreizigers aan boord van mail booten, welke in Mei en Juni van Tandjong Priok vertrekken. De voor die booten afgegeven reisopdrachten blijven ongewijzigd gehandhaafd, de nog af te geven opdrachten worden gebaseerd op het salaris dat door bedoelde Landsreizigers op 31 Maart 1934 volgens het oude Bezoldigings Be sluit voor Burgerlijke Landsdienaren wei# genoten, en op de vigeerende klasse-indeeling. In verband met de mogelijkheid van invoe ring der nieuwe klasse-indeeling zullen voors hands voor Juli en volgende maanden geen reisopdrachten worden afgegeven. BATAVIA, 20 April. (Aneta.) De tandarts S» die zich schuldig heeft gemaakt aan het voe ren van politieke actie te Makassar, zal defini tief worden uitgewezen. SABANG, 21 April. (Anea) De sleepboot „Schelde", welke de baggermolen „Karang* steent, te heden alhier uit Aden aangekomen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4