Het jaarlijksche bollenfeest i Prikkeldraad Bloesemweelde R.K. Technici bijeen De baantjes MAANDAG 23 APRIL 1934 WEER DRUK BEZOEK Rijen auto's en autobussen uit alle deelen van ons land en daar buiten, een even bont beeld gevend als de kleur rijke bollenvelden Bloementooi aan elk voertuig Het meest opvallend Bloemen omkranst V erkeersregeling Te Castricum Te Zilk Te Heemstede In Groenendaal Te Hillegom Te Warmond Bij de Velserponten T reinendrukte Geen wagens genoeg Te Egmond-binnen Het stroopersdrama van Putbroek Nog kort geleden bezwoeren de veroordeelden hun onschuld Veel belangstelling DE A.S. PASSIE-SPELEN TE OBERAMMERGAU Een aardig straattooneeltje in Oberammergauzooals de deelnemers aan onze premie-reis er velen zullen zien De feestelijk getooide boomgaar den in de Betuwe zijn Zon dag druk bezocht In het sprookjesland SPOORWEGONTVANGSTEN Weer minder in de maand Maart Viering van het derde lustrum tijdens de bondsvergadering te Enschede Geen versnippering Bestuursverkiezing Gevaarlijke manoeuvre Wandelaar bij een aanrijding gedood VERPLICHT VEILEN VAN FRUIT In betrokken kringen ongewenscht geacht GNGENOODE GASTEN Inbraak te Bloemendaal GOEDGELOOVIGE MEISJES OPGELICHT Het liedje van de liefde GASDIRECTEUR TE SCHAGEI GESCHORST Reeds voor de derde maal Een misverstand? Den eersten van de bollenzondagen heeft de bollenstreek al weer gehad. Weliswaar is op de beide Paaschdagen en verleden Zondag de belangstelling voor de velden ook overgroot geweest, maar „echt" was het toch niet. De tulpen waren nog niet in vollen bloei en eerst als dat geschied is, is het bloemen- feest compleet. In vele toonaarden was de vorige week reeds voorspeld: „Zondag wordt een Bollendag!" On getwijfeld zullen dan ook velen toen plannen hebben gemaakt om de pracht langs Nêerlands duinen, de kleurenweelde, welke de variatie bezit van een schilderspalet, te gaan zien. Het weer werkte Zaterdagavond echter niet geheel en al mede en we vreesden reeds dat, met een variant op een bekend spreekwoord, de traagvallende druppels van den motregen de genoemde plannen zouden uithollen tot er slechts de kern, n.l. de wensch om de bloeien de bollenvelden te gaan zien, zou overblijven. Maar gelukkig: Zondag nam revanche. En hoewel het weer nu en dan een weinig betrok en dreigend werd, in ieder geval lang niet zoo warm was als den vorigen Zondag bleven de bollenschoon-liefhebbers en dito liefhebsters niet slechts bij hun wensch, maar voerden ook de plannen uit. Met drommen trokken ze naar de bollenstreek. Toch leek ons de drukte niet overweldigend toe en mis schien voorzoover wij dat als mede-bezoeker van de streek hebben kunnen beoordeelen, zelfs niet grooter dan den vorigen Zondag. Twee zaken zijn ons echter het meest opge vallen: Ten eerste was het aantal fietsers veel en veel grooter en kregen wij den eigenaardi- gen indruk, dat de stroom 's morgens en 's middags zich meer van Zuid naar Noord richtte dan omgekeerd, terwijl des avonds na tuurlijk het tegengestelde plaats had. En ten tweede was het bezoek van buitenlan ders ook veel grooter. Onder buitenlanders ver staan wij dan de Belgen, die met talrijke auto bussen uit Gent, Antwerpen enz. de Holland- sche bloemenstad en deszelfs omstreken kwa men bezoeken. Duitsche auto's kwamen we niet veel tegen, wellicht dat die zich meer naar Zandvoort of Scheveningen begeven hebben. Wat de Hollandsche auto's betreft alle provincieletters waren vertegenwoordigd. Het meest natuurlijk Zuid- en Noord-Holland (op merkelijk veel nummers boven de honderddui zend, dus nieuwe wagens!) en voorts ook Gro ningen, Overijssel en Utrecht. Die uit de Noor delijke provinciën waren over het algemeen naar we met groote waarschijnlijkheid mogen aannemen, over den afsluitdijk gekomen. Van de vele duizenden auto's was een groot percentage autobussen, zoowel uit België zoo als gezegd, als uit steden als Amsterdam en Haarlem. Zelfs uit Soesterberg en Zeist, toch dorpen waarnaar zelfs vele uitstapjes op mooie Zondagen gemaakt worden, waren ze aanwe zig. Al die voertuigen vormden rijen, somstijds even bont gekleurd als de bloeiende velden, Welke zij passeerden. Langs de wegen profiteerde menige wan delaar of auto-gast van de hier en daar aan wezige hoogten. De ingang van het wandelpark „Groenen- daal" te Heemstede, b.v. zag zwart van de menschen, of liever gezegd zou zwart ge zien hebben als allen niet in fleurige zomer- toiletten gestoken waren geweest en het fris- sche groene grastapijt eveneens een zwarte kleur had gehad. Nu kunnen we slechts zeg gen dat het er „overvol" was. Ook de hooge randen van den weg Vogelen zang Noordwijk boden menig welkom plekje om uit te rusten of zijn blik te laten gaan over het kleurrijke bollentapijt. Heel wat verkoopers van slingers en bosjes bloemen stonden langs de wegen opgesteld en dat ze ook heel wat verkocht hebben, dat ge tuigden de talrijke bloemen-omkranste auto's, bussen en vooral fietsers. Des avonds bewoog de verkeersstroom, ter wijl de lucht steeds meer samenpakte, zich weer naar de haardsteden, waarbij de hoofd wegen, als AmsterdamHaarlem, Velsen Haarlem en Den HaagHaarlem, zooals ge woonlijk, weer het meest te verwerken kregen. De politie was overal op voorbereid en had op de voornaamste kruispunten („voornaam ste" is /vat eufemistisch, bijna alle kruispun ten op de hoofdwegen hadden politiehulp noo- dig!) regelingsposten uitgezet, te beginnen bij de Amsterdamsche poort in Haarlem waar de daar aanwezige bloemstalletjes eenige opstop ping veroorzaakten, langs de verschillende dor pen tot Leiden en verder toe. Voor de Amsterdammers, die in grooten getale op de fiets de stad waren ontvlucht (in tegen stelling tot de Haarlemmers, die of autoën of wandelen!) waren Zandvoort en 't Gooi ook krachtige aantrekkingspolen, terwijl de bloei ende Betuwe wel een groote concurrent van de V>llenstreken geweest zal zijn. Maar deze laat ste hebben wel geen reden tot klagen: Alles Js naar wensch verloopen! Moge dit ook voor de volgende Zondagen gelden! Reeds vroeg in den morgen begon het komen van de vreemdelingen. Ontelbare auto's van heinde en ver kwamen en gingen door, terwijl het bezoek met trein en per rijwiel ook voor den tijd van het jaar bijzonder groot genoemd mag worden. Niet alleen dat velen den doortocht van of naar het noorden langs den rijksweg namen, maar ook vele wagens gingen langs de Mient in de richting Egmondbinnen en verder naar Bergen en Schoorl of omgekeerd. Naast deze vele doortrekkenden was er een groot aantal dat voorbij het station den eersten overweg nam en een wandeling maakte langs de Zanderij, waar een keur-collectie bollen in bloei staat. Voor het eerst was wederom een autobus in dienst gesteld naar het strand, welke niet te klagen had over het vervoer van reizigers. Ten slotte gingen velen van het station wandelen naar zee en duinen, Aan zee was het badhotel van den heer Kockx open naast de theeschenkerij Johanna's-hof halfweg den Zeeweg. Velen hebben genoten en verscheidene ne- 1 ringdoenden hebben een goeden Zondag ge> maakt. De bollenzondag kan volkomen geslaagd ge noemd worden. De bloemhandelaren zijn tevreden over den handel. Al ipoest veel voor weinig geld van de hand worden gedaan, de hoeveelheid van den verkoop bracht tevredenheid. Alom heerschte groote bedrijvigheid. Reeds in den morgen begon de stroom van bloemenliefhebbers naar de bollenvelden, het neerendeel langs den Heerenweg, maar ook kwa men velen, vooral fietsers, door de Haarlem mermeer, waardoor Heemstede, dat zoo lang zamerhand verdrongen is uit de plaatsen van bloemenweelde, toch nog deelde in de gezellige drukte van zulk een bloemenfestijn. De groote verkeersdrukte begon hier eerst in den laten middag, toen de bezoekers, na een bezoek aan Hillegom, Lisse en Sassenheim, het centrum, weer huiswaarts keerden. De Heerenweg was één file van auto's, mo torfietsen en rijwielen. De enorme drukte tee- kende zich het meest in de omgeving der Zandvoortschelaan, waar de groote vloed van auto's en fietsen, komende uit de Zilk en Zand voort, zich moest oplossen in den stroom die van Bennebroek langs den Heerenweg in de richting Haarlem-Amsterdam reed. De politie was druk in de weer om het ver keer te regelen en dank zij de zeer goede leiding iiep alles zonder ernstige ongelukken af. Groenendaal heeft op dezen fraaien lentedag weer duizenden bezoekers getrokken. Er is weer volop genoten van het jonge groen, dat in de zen tijd zoo'n afwisseling van kleur geeft. Langs den Heerenweg namen vele ingezetenen het gezellige drukke verkeer in oogenschouw. Zondag was dan „de" groote dag voor de bloemenveldenkijkers, voor duizenden een feest dag. Met groote nauwkeurigheid werden de lucht en de barometer bestudeerd, in vreeze wachtend, op wat moeder natuur voor Zondag 22 April zou beslissen. En het viel mee: het was wel frisch, maar vroolijk kwam het zon netje de helpende hand reiken voor dit Lente festijn. En zoo werd het een echte Bollen- Zondag. Het kon ook moeilijk anders; zelden gebeurt het, dat de tulpen zóó met de hyacin ten gelijk zijn. De drukte begon vroeg: reeds vóór elf was het een file van auto's, fietsers, motorsj annex de Touringcars. Velen stapten uit aan de Pastoors laan, meerderen aan hotel „Sistermans". Ver keersmaatregelen waren in orde, zoodat geen noemenswaardige stagnatie te betreuren was. Rond 12 uur werd Hillegom als belegerd: plm. 1500 wandelaar (sters) vielen er op neer, doch.... waren verwacht en welkom. Deze tocht was ge organiseerd door de Haarlemsche Wandelsport- vereenigingen „Jan Pastoors" en „De Wandel toerist". Uit alle oorden des lands waren er deelnemers! Gelukkig hebben die allen het op perbest getroffen. Van onheilen vernamen we niet. De bollen-Zondag bracht in deze gemeente een zeer groote verkeersdrukte. Behalve de on telbare wandelaars paseerden duizenden fietssers en honderden auto's deze gemeente. Ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Ook in de diverse hotels was de drukte aan te zien, terwijl de boerderij Meerrust zich in een altrijk bezoek mocht verheugen. Het autobezoek was hier zoo druk, dat behalve op eigen terrein, de wagens op de haven met daarnaast liggend parkeer terrein standplaats moesten nemen. Verschil lende auto's van vreemde nationaliteit zagen wij er staan. Warmond heeft van dezen dag ge profiteerd. Ofschoon ook de velden in Velsen zelf zeer mooi stonden, trokken ze ditmaal niet zooveel belangstelling als vorige week. Wel was het op den Rijksweg geweldig druk. De Velserponten werkten op volle capaciteit, zoodat de groote stroom naar het Zuiden vrij vlot verwerkt kon worden. Een opmerkelijk groot deel der auto's kwam uit de Noordelijke provincies, zoodat ook de af sluitdijk wel een zeer drukken dag zal gehad hebben. Ongelukken kwamen ook op den Rijksweg niet voor. Ook de stations van de Ned. Spoorwegen heb ben een reusachtigen toevloed van reizigers te verwerken gekregen. De treinenloop moet dan ook krachtig versterkt worden. Zoo liepen er naar en van Leiden totaal 6 voortreinen voor de gewone treinen (3 uit de beide richtingen). Naar en van Amsterdam was dit aantal veel en 1veel grooter: des morgens van 10 tot 1 uur en des avonds van 4 tot 9 uur had bijna elke trein, resp. van en naar Amsterdam een voor trein, zoodat heel wat passagiers vervoerd kon den worden en ook vervoerd zijn. Ook hebben een drietal z.g. goedkoope treinen geloopen, resp. uit Noord-Brabant, Arnhem en Nijmegen, en den Achterhoek. Boven de bollenstreek cirkelde ook het mo dernste vervoermiddel: het vliegtuig, zoodat er wel alle soorten van vervoermiddelen aanwezig waren. Zelfs de ouderwetsche aapjeskoetsiers en Jan-Plezier kregen nog „vrachies" en lieten hun paarden draven dat het een lust was om te zien. De N.Z.H.T.M. heeft het druk gehad, zóó druk, dat zij wagens te kort kwam. Al wat zij maar aan rollend materieel in de remises be zat, werd op de lijnen gezet en reed, en reed, tot er geen kwartiers- of tien minuten-dienst meer was, maar de opvolgende tramtreinen naar en van Leiden met twee of drie minuten verschil vertrokken. En elke tramtrein zat stampvol en kwam nog plaatsen te kort! Men schatte, dat het tienmaal zoo druk ge weest is als op den vorigen (warmeren!) Zon dag. Ook de tram AmsterdamZandvoort v.v. had het overstelpend druk. Er werd met versterkte treinen gereden en wel in tien minuten-dienst tot negen uur 's avonds. Toch bestond de groot ste passagiersstroom uit „bollenkijkers" en richtte zich dan ook naar de bollenstreek. Het vervoer geschiedde grootendeels tot volle te vredenheid van de vervoerden. Zeer velen brachten Zondagmiddag per fiets of auto een bezoek aan de bloemenvelden langs den Heerenweg van Castricum tot Bergen. De velden leverden een prachtig gezicht op. Op het kruispunt in het dorp Egmond-binnen werd over het algemeen kalm gereden, terwijl het verkeer te Egmond aan den Hoef door de politie uit stekend geregeld werd. Naar aanleiding van de bekentenis van den jongen v. d. E. - een der veroordeelden uit het drama van Putbroek heeft „Het Volk" een onderhoud gehad met mr. P. Tripels, die beide verdachten in deze zaak indertijd ver dedigd heeft. Mr. Tripels verklaarde over de bekentenis van den zoon perplex te staan. Hij had deze nim mer verwacht. De zoon had slechts zes jaren gevangenisstraf. De helft van de straf had hij er bijna opzitten. Door de bekentenis heeft hij thans zijn familie en zichzelf voor een moeilijke positie gesteld. Wanneer v. d. E. niet de aan duiding van de plaats, waar zijn kleeren gebor gen waren, gegeven had, zou de advocaat ge meend hebben, dat deze bekentenis van gener lei waarde was. Hij herinnert aan enkele mar kante oogenblikken tijdens de onderscheidene rechtszittingen, waarbij de zoon zich zoo zon derling gedroeg, dat hij twijfelde aan zijn nor male verstandelijke vermogens. Vermoedelijk heeft het gevangenisleven sterk ingewerkt op het gemoed van dezen jongeman, die liever de bekentenis met alle kwade gevolgenvan dien aanvaard heeft, dan vrijlating na zes jaar met de kans, dat men hem voor onschuldig zou houden. Het is voor den advocaat, die zooveel werk van deze strafzaak gemaakt heeft, een ontnuchtering thans van derden dit te moeten hooren. De beide verdachten bleven zelfs tegen over hun advocaat zeer gesloten. In brieven, die mr. Tripels herhaaldelijk ontving, kwam telkens weer de klacht voor, of nog geen revisie van het vonnis kon verwacht worden. En telkens moest hij mededeelen, dat zoolang zich geen nieuwe gezichtspunten voordeden, een revisie noodeloos zou zijn. De verloofde van den jongen var) den E., die in Roermond in dienstbetrekking is, had nog verleden week een brief ontvangen, waarin hij haar nog schreef, dat hij onschuldig veroordeeld was. Hy hoopte spoedig vrij te komen, wanneer zijn onschuld aan het licht zou gebracht zijn Ook de vrouw van van den E. Sr. ontving ge regeld brieven van haar man, waarin hij telkens opnieuw bezwoer, dat hy onschuldig in de ge vangenis zat Het verschrikkeiyke drama schijnt nog lang niet uit de herinnering der bevolking gewischt te zijn. Bij de nieuwe onderzoekingen der justi tie was er veel belangstelling. Voor de slachtoffers is thans ter plaatse een gedenkteeken opgericht. De Betuwe verheugt zich gewoonlijk niet in groote drukte. Dit vlakke, afgesloten land biedt weinig aantrekkelijks voor den toerist. Maar eenige dagen per jaar wordt de etuwe genoemd als een der mooiste streken van ons land, en becon curreert ze de bollenvelden. Dan zijn de smalle kronkelende zandwegen ongewoon druk, en de ponten en schipbruggen hebben verdubbeld ver keer. Bloesem-Zondag bood een dag met mooi zo merweer, althans tot een uur of vier. Er lag een licht over het land, alsof het een Julidag was. De bloesems lieten zich door het zonnelicht ver lokken, en toonden open hun schoonheid. Bij het gure weer van eenige dagen geleden leek het, alsof deze Zondag nog weinig bloesems zou te zien geven. De Zaterdag en Zondag met hun warme weer hebben dit pessimisme gedeeltelik beschaamd. Natuuriyk beleeft men het nooit, dat alle bloesems tegelijk in bloei staan. Doch het meerendeel der vruchtboomen droeg zijn witte pracht. Het is een goed bloesemjaar, en de on dernemende natuurliefhebbers, die Zondag de Betuwe hebben doorkruist, hebben volop kun nen genieten. Er was tamelijk veel verkeer. De Betuwe is groot, de zoekers vertakken zich op een groot aantal kleine wegen. Daarom is de drukte niet zoo opvallend. Wat wï Zondag op ons tochtje tusschen de twee rivieren op den weg hebben gezien, gaf ons de overtuiging, dat er duizenden op pad moesten zijn. Veel auto's, met de meest uiteenloopende let termerken, gleden over de wegen, heel langzaam om toch maar goed gelegenheid te geven elk bekoorlijk hoekje in zich op te kunnen nemen. Het nationale vervoermiddel, de fiets,, was nog veel sterker vertegenwoordigd. Sportief aange dane jongelieden, kennelijk uitgerust tot een picnic, zwierven in troepjes rond, of zaten er gens schilderachtig onder eenige witte takken bijeen. Bewonderenswaardige tippelaars stapten vastberaden voort, met een zekere minachting de De ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de maand Maart 1934 bedragen volgens voor- loopige berekening: reizigers ƒ4.393.900. bagage 72.000, post 250.000, goederen 4.230.200, lev. dieren 83.500, diversen 200.900, totaal 9.230.500. De definitieve ontvangsten over Maart 1933 waren ƒ9.987.603.95, zoodat er een nadeelig verschil is van 757.103.95. De definitieve ontvangsten eerste kwartaal 1933 waren ƒ29.658.624.70, terwyi de geschatte opbrengst over deze periode in 1934 is ƒ26.740.500.—, dus ƒ2.918.124.70 minder. De Ned. R. K. Bond van Technici „St. Ber- nulfus" heeft Zaterdag en Zondag te Enschede zijn 15e jaarvergadering gehouden. In verband met dit lustrum was aan deze vergadering, dank zij de bemoeiingen der ontvangende afdeeling, een feestelijk tintje gegeven. Zaterdagmiddag werd de jaarvergadering ge opend door den voorzitter der afd. Enschede, den heer A. C. M. Nijkamp, die het een voor recht noemde de afgevaardigden in de stad, waar de onvergeteiyke Dr. Ariëns geleefd had en gestreden, voor zijn idealen welkom te mo gen heeten. De bondsvoorzitter, de heer Th. J. van de Wij den, wierp een terugblik op het afgeloopen jaar en constateerde, dat 1933 een zeer moeilijk en druk vereenigingsjaar is geweest. De verschillende jaarverslagen werden na langdurige discussies, die meer interne aange legenheden betroffen, goedgekeurd. Met algemeene stemmen keurde de vergade ring het beleid van het bondsbestuur in het af geloopen jiaar goed. De voorstellen van het bondsbestuur betref fende de bijdragen aan en het beheer van de werkloozenkas, ondervonden weinig tegenkan ting en werden met vrijwel algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe contributieregeling, zooals deze door het bondsbestuur was voorgesteld, werd z. h. st. aangenomen, nadat op aandrang van enkele afdeelingen de contributie voor de laag ste klasse met twintig ct. was verminderd. De voorzitter deed mededeeling van een in gekomen telegram van Pater Briels uit Heer len. Hierna werd de vergadering geschorst. Des avonds werd ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van den bond in de St. Jacobus- kerk een herdenkingslof gecelebreerd door den bondsadviseur Pater. E. A. J. P. Frantzen, met assistentie van de kapelaans Aalders en Gerrit sen, resp. adviseur der afd. Enschede en Hen gelo. Daarna vereenigden de afgevaardigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. De tweede dag werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door den bondsadviseur Pater Frantzen in de kapel van het Larinksgesticht. Bij de heropening der vergadering heette de voorzitter in 't bijzonder welkom den heer J. Nykamp, als vertegenwoordiger van het R. K. Werkliedenverbond en den heer G. Vrins, als vertegenwoordiger van het R. K. Verbond van technici in Nederland. Aan de orde kwamen de voorstellen-Den Haag en Helmond, beoogende een intensievere pro paganda. Den Haag wilde daarvoor een spe ciale commissie benoemen ter bestudeering van de wijze, waarop de propaganda behoort ge voerd te worden, terwijl Helmond het land wil de verdeelen in districten en hiervoor een dis- trictspropaganda wilde aanstellen, welke in samenwerking en onder leiding van een bonds- propagandist de propaganda in het district leidt. Het B.B. stond het meest het voorstel-Hel- mond voor, doch stelde voor de leiding in han den te geven van het D.B. Na langdurige discussies, welke vrijwel den geheelen morgen in beslag namen, werd het aldus door het B.B. geamendeerde voorstel- Helmond met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de vergadering voor enkele oogenblik ken was onderbroken om buiten het gebouw een serenade in ontvangst te nemen van de Ensche- desche Leo-harmonie, werd aan de orde gesteld een voorstel-Amsterdam om te besluiten tot het instellen van een commissie, die tot taak zal hebben het zoeken en overwegen van de mid delen en de wegen, waarover en waarlangs de oprichting van een R. K. Verbond van Hoofd arbeiders kan worden bereikt. De voorzitter wilde de studie van dit onder werp niet aan een speciale commissie, doch aan het D.B. opgedragen zien. Verschillende afgevaardigden waren van mee ning, dat het tüdstip om te komen tot een Ver bond van hoofdarbeiders nog niet was aange broken. De heer Nykamp, vertegenwoordiger van het R. K. Werkliedenverbond, waarschuwde tegen versnippering. Wanneer op een enkele plaats behoefte wordt gevoeld aan een standsorganisa- tie van hoofdarbeiders, is daar niets tegen, doch het zou het nadeel van deze groep van werk nemers zelf zijn om te streven naar een afzon- deriyke vakcentrale van hoofdarbeiders Nadat over dit punt uitvoerig van gedachten was gewisseld en het B.B. de mededeeling had gedaan, dat dit onderwerp reeds lang een stu die-object van het B.B. uitmaakt, werd het voorstel-Amsterdam, dit een speciale studie commissie beoogde, verworpen met 50457 stemmen. De begrooting voor 1934, sluitend in ont vangst en uitgaaf op een eindcyfer van pl.m. 10,000, werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de beide periodiek aftredende bondsbestuur- ders, de heeren Th. J. v. d. Wyden, Haarlem en J. J. Reynart, Amsterdam, werden herkozen, terwijl in de vacature-v. Haaren werd geko zen de heer A. C. M. Nykamp, Enschede, die tot dusverre in het bondsbestuur zitting had als toegevoegd bondsbestuurder voor het Oos ten. Tot toegevoegde bestuursleden werden geko zen de heeren C. Buysing te Gorinchem en P. B. Swart, Haarlem (aftr.). Na de rondvraag hield de bondsadviseur een korte toespraak, waarin z.eerw. de afgevaardig den opwekte tot daadwerkelijk leeken-aposto- laat om daardoor de wereld te helpen hervor men in christelijken geest. De vergadering, die zich gekenmerkt had door zakelyke besprekingen, ging hierna uit een. gemakzuchtigen bekijkend, die het per wiel af deden. Er zijn massa's foto's genomen van schilder achtige, en ook wel van niet-schilderachtige plekjes. De Betuwe is een sprookjesland nu. Een boer- derij is geen boerderij meer, als hij ;igt wegge doken achter een paar bloeiende perelaars. Een dorpje is niet meer een schamel nest, als de da ken gemaskeerd worden met groote bruidsbou- quetten. En de mooie oude Betuwsche kerkjes zijn nooit mooier, dan wanneer zij uitsteken boven een zonnigen boomgaard in vollen bloesem. Het doet aan als iets onwerkelijks. Het is een teere en broze schoonheid, ijl en vergankelijk. Over eenige dagen zal al deze pracht hebben plaats gemaakt voor het prozaïsche groen. De toeristen van Zondag behouden echter nog lang de herinnering aan dit weelderig feest hunner oogen. Zondagmiddag is bij Schettens (Fr.) een ern stig motor-ongeval gebeurd. De 34-jarige IJ. Molenaar uit Schraart, die links van den weg liep, trachtte, by het hooren van een signaal, op het laatste oogenglik naar rechts over te steken. Hij werd hierby door den 18-jarigen motorrijder J. v. d. H. uit Bolsward aangereden. Met een ernstige schedelfractuur werd het slachtoffer opgenomen. Hij overleed enkele uren later. De motorrijder werd licht gewond. In een te Tiel gehouden vergadering van ver trouwensmannen uit alle deelen van het fruit- district, Zuid-Gelderland is het oordeel uitge sproken, dat invoering van verplicht veilen van fruit zoodanig ingrijpt in de bestaande verhou dingen, dat ontwrichting van teelt en handel 't gevolg zal zijn, zeer tot schade van de belang hebbenden in bovengenoemd district. ij hebben daarom den Minister van Econo mische Zaken in een adres verzocht om niet tot het opleggen van verplicht veilen van iruit over te gaan en om aan hun commisie de gelegenheid te willen geven mondeling deze belangen te be pleiten. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Zater-j dag bij de familie B. aan de Iepenlaan te Bloe mendaal ingebroken. Teno de dienstbode des avonds omstreeks elfI uur thuiskwam, bemerkte zij, dat er ongenoodel gasten waren binnengedrongen. Door het ver-I breken van een keukenraam hadden dezenn zich| toegang weten te verschaffen. Vermist wordt een geldkistje met f 370, bene-l vens vele gouden en zilveren voarwerpen. De po litie, die hiervan in kennis werd gesteld, heeftj een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Tot heden echter van de daders geen spoor. De politie te Bloemendaal heeft aangehouden zekeren B., wonende te Haarlem die een tweetal dienstmeisjes te Bloemendaal, waarmede hij ver-I keering had aangeknoopt, onder valsche voor-I wendsels voor een bedrag aan geld heeft opge-l licht. Later bleek, dat de man gehuwd was. Hij is voor den officier van justitie te Haarlem ge} leid. De heer B., directeur van de gasbedrijven Schagen, is door het dagelijksch bestuur diel gemeente voorloopig in deze functie geschorstf Dit is binnen enkele jaren thans voor de derdj maal. De redenen, welke tot dit besluit hebben ge| leid, zijn nog niet officieel bekend geworden In de Vrydagavond gehouden raadsvergadering zal deze kwestie die in Schagen groot opziej heeft verwerkt, worden besproken. Onze fascisten, voor 'n groot deel jon gelui, die nog door de wereld moeten (wy wenschen en gunnen hun t beste!) schijnen niets afschuwelijkere te kennen dan... baantjes. Baantjes zoo zou men uit hun afkeer en walging moeten concludeeren zijn de verachte- lijkste dingen, waarmee een mensch zich in de maatschappij compromitteeren kan. Baantjes, bah! We zouden met de heeren fascisten een wed denschap willen aangaan, dat in den gedroom- den fascistischen heilstaat het karakter der baantjes als bij tooverslag veranderd zal zyn; de werkzaamheden, welke er in baantjes verricht moeten worden, zullen natuurlijk vrij wel dezelfde blijven, maar aangezien zij dan grootendeels door andere nJ. fascistische of nationaal-socialistische functionarissen ver richt worden, zullen baantjes iets eervols en iets eerbiedwaardigs beteekenen. Tegen alle politieke partijen, ook tegen de R.K. Staatsparty, wordt dag in dag uit het fas cistisch verwijt van baantjesjagerij en baantjes- verdeeling gericht. Natuuriyk, dat is politiek en aldus eischt het de politieke werving. Indien de heeren echter eerlijk willen zyn, zullen zij moeten erkennen, dat de Katholieken allerminst in staat van beschuldiging gesteld mogen worden, als zouden zy zich teveel baantjes hebben aangematigd. Thans is weer eens 'n staatje verschenen over den toestand in de provincie Zeeland; het Dagblad van Noord-Brabant deelt mede: Deze provincie telde in 1931 op 31 De cember 247.938 inwoners, waarvan onge veer 50.000 of 1/5 deel, dus ongeveer 20 pCt. kathoüek. Nog geen 6 pCt. der ambtenaren in dienst der Provincie is katholiek, wat het blad uit een staatje laat zien. In 't geheel zyn van de 51 hoogere en lagere ambtenaren3 kathoüek, en, men begrijpt, niet van de hoogste. Van het personeel van den Provincia len Stoombootdienst, dat overal verspreid is, is moeilyk een opgave te krygen. Re kent men dit personeel, dat goeddeels rood getint is, mede, dan wordt het per centage kathoüeken van 6 zeker nog lager. Vóór ongeveer dertien jaren waren de Commissarissen der Koningin in genoem de provincie steeds van überalen huize; de tegenwoordige titularis is Christelyk- Historisch, doch de kathoüeken schynen evenmin als zijn voorgangers, by benoe mingen kans te maken. Van de dertien ambtenaren, die onder zijn bewind in bovengenoemde functies zyn benoemd, is geen enkele kathoüek. Wanneer in een eventueel komenden fascis tischen heilstaat de leiders en de onder- en onder-leiders zich niet méér baantjes toebe- deelen of toebedeeld krijgen dan thans met de katholieken het geval is, dan zal men onzer zijds aan hun adres nooit eenig verwyt daar over vernemen. Dat belooven we nu al plechtig. Wy vernemen dat in zekere kringen de mee ning heerecht, dat een actie tegen de excessen van het strandleven niet aangenaam zou zyn aan de Regeering. Door de meest bevoegde zijde ingeücht, kun nen wij echter het tegendeel vastleggen en mededeelen, dat men er van verzekerd kan we zen, dat de Regeering niets zoo aangenaam zal zyn als strijd tegen de openbare onzedeüjkheid. Ligt het niet op den weg van de comité's van Kathoüeke actie, vooral in de groote steden als

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5