r FINANCIEN L Het vreeselijk drama van Putbroek Brutale inbrekers RADIO-PROGRAMMA FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Dagfilm MAANDAG 23 APRIL 1934 DE ONTKNOOPING Uitvoerig heeft de jongste veroor deelde zijn bekentenis op schrift gesteld Een nieuw proces? Het verdwijnen van Roubroeks Pastoor M. v. Iersel f Vruchtbaar priesterleven afgesloten EX-MINISTER VERSCHUUR Hooge Koninklijke onderscheiding WIELRIJDER GEGREPEN Onvoorzichtig automobilist AANGEREDEN EN GEDOOD Zes-jarige jongen het slachtoffer MAN DOODGEREDEN Affiche voor de grafische tentoonstelling Vereeniging van Belastingbetalers Crisis-Rundveecentrale Dinsdag 24 April 1934 HANDELSVERKEER MET TSJECHO-SLOWAKIJE Wederzijdsche invoer geregeld Zeevaartschool opgeheven Geen audiëntie Stuurlieden-examen Academische examens Doorgedrongen tot in de slaap kamer; zelfs de revolver gestolen Drie arrestaties Machinisten-examen Examens vroedvrouw KUNST VAN HEDEN H. Chabot Laat er geen gras over groeien. Koop vandaag een pakje Echte Friesche Heeren baai en U zegt voortaan Auto tegen boerderij gebotst Negentien-jarige jongen op slag gedood AUTOMOBILISME KON. NED. AUTOMOBIEL CLUB Jaarverslag over 1933 Nog altijd is het vreeselijke drama van Putbroek, waar op Zondag 29 November 1931 de gebroeders W. en A. Kersten en hun vriend P. Wehrens die sedert Vrijdagnacht tevoren verdwenen waren, uit een kuil werden opgegra ven, met eenige geheimzinnigheid omweven. Wel niemand twijfelde er aan, of de beide verdachten, de jachtopzieners vader en zoon v. d. E.. hadden het drietal, dat in dien nacht hazenstrikken ging nazien, doodgeschoten. Maar de reconstructie van het drama kon slechts geschieden door de scherpzinnige na sporingen van justitie en politie en de vondsten op de plaats van het misdrijf gedaan. Beide daders immers bleven, zoowel voor de recht bank van Roermond als voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, hardnekkig ontkennen. Het is dus te begrijpen, dat het bericht om trent de volledige bekentenis van den jongen v. de E., dat Zaterdagavond de rondte deed. in de streek waar de drievoudige moord voorviel, en waar de zaak later voor de rechtbank is be handeld, een diepen indruk heeft gemaakt. Des temeer omdat v. d. E. Sr. in de brieven, die hy aan zijn verdigers en aan anderen schreef, voortdurend zijn volkomen onschuld heeft vol gehouden en op revisie van het vonnis aan drong. In de eenzaamheid van de gevangenis, waar hij nu al haast twee en een half jaar is opge sloten, heeft de zoon het niet langer kunnen uithouden. Blijkbaar heeft hij door een volle dige bekentenis rust gezocht. Eenige weken geleden heeft hij in de gevan genis te Leeuwarden een bekentenis afgelegd en deze, op verlangen der justitie, op schrift gesteld. Van den inhoud van dit schrijven is op het oogenblik nog niets meer te melden, dan we reeds berichtten. Slechts weten wij, dat het een uitvoerig stuk is, dat een volledige beken tenis bevat. Opzienbarend Naar wij vernemen komt deze bekentenis, op enkele ondergeschikte punten na, overeen met de reconstructie van het geval, zooals deze door Mr. Dr. P. Rieter in zijn requisitoir voor de rechtbank te Roermond was opgebouwd. Dat van den E. Jr. geheel alleen de drie lijken van de plaats van het misdrijf af, waar thans een gToot kruisbeeld staat, naar den kuil heeft gebracht, is wel zeer opzienbarend. De afstand toch bedroeg niet minder dan 270 Meter, terwijl er niet de minste aanwijzing was, dat de lijken gesleept waren. De jongeman,stond als zeer krachtig bekend. De angst voor ontdekking heeft hem blijk baar, door inspanning van alle ze nuwen, deze reuzenkracht gegeven. Het verdwijnen van den 24-jarigen Roubroeks was tot dusver geheel onopgehelderd. Op 24 Augustus 1931 was hij verdwenen. Toen de lij ken va nde gebr. Kersten en Wehrens waren ge vonden, werden de boschbewoners versterkt in hun meening, dat ook Roubroeks door v. d. E. uit den weg moest zijn geruimd. Toen op Zaterdag 5 December het later on waar gebleken gerucht liep, dat de eigenaar der bosschen aan elkeen de vrijheid had gegeven om naar het lijk van Roubroeks te zoeken, gingen twee bewoners van Diergaarde A. Jansen en C. Gerrits in den morgen van dien dag zoeken in een boschje, waar men het lijk verwachtte te zullen vinden. Weldra kwamen zij op een plek, waar hun voet in den grond wegzakte. Jansen stak zijn schop in den grond en ontdekte wel dra het Hjk, dat in den namiddag van denzelf den dag in tegenwoordigheid van de justitie van Roermond, werd opgegraven. Hoewel iedereen overtuigd was, dat v. d. E. Sr. ook hieraan schuld had, is hij voor deze misdaad niet vervolgd. Na de mededeelingen hieromtrent door zijn zoon gedaan, bestaat de mogelijkheid, dat ook hierover een proces zal worden gevoerd. Vader v. d. E. had Roubroeks herhaaldelijk bedreigd, zelfs met den dood. Bij de sectie door dr. Hulst uit Leiden bleek zelfs, dat er zich in het lichaam van Roubroeks hagelkorrels bevonden, afkomstig van een oud schot. De verloofde van Roubroeks deelde indertijd bij de rechtzitting te Roermond mede, dat Rou broeks haar verteld had hoe v. d. E. Sr. eens een schot hagel in zijn buik had geschoten. Of ook dit drama nog eens voor de rechtbank behandeld zal worden, dienen wij dus af te wachten. Na een langdurige ziekte is Zondag, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden, te Nuland overleden Mgr. Marinus van Iersel, pastoor van de parochie St. Johannes Onthoof ding te Nuland. In 1854 geboren werd hij 22 Mei 1880 in de Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Herto- genbosch priester gewijd. Achtereenvolgens werd hij op 20 September 1881 benoemd tot assistent te Alem, op 14 Juli 1883 tot kapelaan te Dus- sen en op 11 Maart 1898 tot rector der Zusters Brigitinessen te Uden. De overledene is daarna vanaf 26 April 1901 pastoor geweest te Hooge Mierde alwaar hij bleef tot 11 Maart 1918, toen hij werd benoemd tot pastoor te Nuland. Op 22 Mei 1930 mocht hij onder groote belangstel ling van zijn parochianen zijn gouden priester jubileum vieren, bij welke gelegenheid hij door H. M. de Koningin werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De plechtige uitvaart en begrafenis heeft plaats te Nuland, Woensdagmorgen om 10 uur. Naar wij vernemen zal de „Staatscourant" van hedenavond het Koninklijk besluit bevat ten, waarbij mr. T. J. Verschuur, oud-Minister van Economische Zaken, wordt benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zondagmiddag is de negentien-jarige Schreurs uit Smilde, die fietste op den weg langs de Drentsche Hoofdvaart tusschen Wit- telte en Uffelte, aangereden door een perso nen auto, bestuurd door den Hagenaar P. B. De fietsrijder, die aan den rechterkant van den weg reed, werd gegrepen en in hoogst ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. Op Sint Pieter te Maastricht is Zaterdag middag drie uur wederom een ernstig ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Het slacht offer, de zes-jarige Chr. Heijnens, Lage Ka naaldijk 25, werd aangereden door een auto en vrijwel op slag gedood. Dr. Schmedding, spoe dig ter plaatse aanwezig, kon slechts den dood constateeren. Zondagavond is de heer L. Kraayenbrink te Terborg door een auto aangereden en op slag gedood. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, heeft I de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het BOekdrukkersbedrijf een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche voor haar van 24 October tot en met 10 November a.s. te houden grafische tentoonstelling in de Jaarbeursgebouwen te I Utrecht. Men bericht ons, dat er niet minder dan 161 I ontwerpen zijn ingezonden, waaronder vele die getuigen van een artistieke opvatting. De jury, bestaande uit de heeren S. S. Kort- I huis, J. H. Holtz, H. Knuttel, mr. P. Borst en Jan Lutz, heeft na veel wikken en wegen ten slotte de prijzen toegekend aan de ontwerpen onder de motto's Doelmatigheid, Select, Max, G en Raster 25. Na de vaststelling der prijzen zijn de motto- I brieven geopend en bleek dat de gelukkige winnaars in volgorde als hierboven aangegeven j waren de heeren: Jac. Nuiver, H. D.(Voss, Jan I van de Weg, Van Wees en nog eens Jac. Nuiver. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsche Vereeniging van Belastingbetalers, gevestigd te Utrecht. Het doel der Vereeniging is de bevordering, in de meest uitgebreide beteekenis van het woord, van de rechten en belangen der belasting-beta lers. Tot bestuursleden werden gekozen: Mr. Dr. W. J. C. A. Nygh, Hellevoetsluis, voorzitter; H. J. D. van Hoorn, Utrecht, secretaris-penningmees ter; Ing. M. E. Jonker, Amsterdam; C. L. D. von Münching, Amsterdam; A. Perquin, Amsterdam; Mr. P. J. F. H. van de Rivière, Baam en A. H. Stierman, Roterdam. Het kantoor van den secretaris-penningmees ter is Janskerkhof 15, Utrecht. De adressen alwaar nuchtere vaarskalveren I kunnen worden geleverd zijn o.a. de navolgen- I de: A. B. T. B. Verkoopvereen., Almelo, slacht- I plaats N. V. v. h. Welling, Borculo. HUIZEN. 1875 M. KRO 8 uur Morgen concert. 10 uur Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11 uur Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per quin. 12 uur Politieberichten. 12.15 Onze serie: Hollandsche orkesten. Het en semble Carlo Alberti. 2 u. Vrouwenuur tje. 3 u. Modecursus door Mevr. H. Cup pensGeurs. 4 u. Verzorging zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Piano-recital door Karei de Jong. 5 u. L. Veïspronck „Oberammergau". 5.20 Pianorecital, d. Karei de Jong. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 De Kro-boys olv Piet Lustenhouwer. 6.40 Cursus Esperanto door P. Hellker. 7 u. Politieberichten. 7.15 Dr. A. Buwalda: „Accumulatoren" (II). 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Verbondskwar- tiertje. 8 uur Gramofoonmuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Frank Fox met het Weensch Columbia Orkest. (Aansluiting m. Heck's Lunchroom te Amsterdam. 9 u. Het Oeral Kozakken Koor olv Andrej Scho- luch. 9.15 Orkest Frank Fox. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Orkest Frank Fox. 10.55 Het Oeral Kozakkenkoor. 11.10 Gramofoonmuziek. 12 uur Sluiting. HILVERSUM. 301 M. AVRO. 8 uur praatje door Mevr. R. LotgeringHille- Tijdsein Avroklok. 8.01 Gramofoonmuz. 10.01 Morgenzang. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Ochtendconcert door het ensemble Rentmeester. 11 u. Kook- en bak- bTand. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.45 Orgelconcert door Pierre Palla. Solis ten: Johan Heestes, tenor en Boris Lensky, viool. 2 uur Het omroeporkest olv Nico TVeep. 3 uur Knipcursus door Mevr. Ida de LeeuwVan Rees. 23e les. 4 uur Ver zorging zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio-Kinderkoorzang olv Jacob Hamel. 5 uur Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. Antoinette van Dijk. 6 uur Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU Ir. L. J. van Dunné: „De Rotter- damsche tunnelplannen". 7 uur AVRO Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Engel- sche les voor beginners door Fred Fry. 23e les. 8 uur Tijdsein Avro-klok. 8.05 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv De Avrogirls. 9 uur Voordracht door Me\T. Cecile SpoorCarelsen. 9.20 Concert door het omroeporkest olv Nico Treep. Solisten: Lia Fuldauer, sopraan en Henk Viskil, tenor. Weensch programma, afgewisseld met gramofoonmuziek. Hu. Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12 uur Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. (Belgische avond). 7 uur Gevarieerd gramofoonplaten- concert. 7.40 Gevarieerd Belgisch con cert door het omroeporkest olv Henri Pen- sis. 8.35 Gevarieerd gramofoonplaten- programma. 9.30 Gala-avond. „Les cleches de Comeville, opera-comique van Plan- quette mmv solisten en het omroeporkest olv Henri Pensis. BRUSSEL. 484 M. 12.45 Gramofoon muziek. 4.20 Het omroeporkest speelt Belgische muziek. 7.20 Het omroeporkest olv Franz André. 8.35 Vervolg concert. 9.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.30 Gramofoon muziek. 4.20 Het symphonie-orkest olv Arthur Meulemans. 7.20 Het symphonie- orkest olv Arthur Meulemans. 9.30 Gra mofoonmuziek. BERLIJN. 357 M. 3.20 Het omroep klein orkest olv Willy Steiner. 6.05 Ka mermuziek. HAMBURG. 332 M. 12.20 Gramofoon muziek. 1.35 Ged. uit „Die verkaufte Braut", Smetana. (gr. pl.). 10.20 Popu- ltir concert door het Grenelandorkest olv Johannes Roder. 11.25 Het symphonie- orkest van Hamburg olv Jose Eibenschütz. DAVENTRY. 1500 M. 11.50 Het Com modore Grand orkest olv Joseph Muscant. 3.50 Concert mmv solisten. 6.40 Het Gershom Parkington Kwintet. 8.25 Roy Fox en zijn Band in Café de Paris. PARIJS (RADIO) 1648 M. 11.20 Het Victor Pascal-orkest. 7.20 Gevarieerd programma -9.20- Vervolg gevarieerd programma. 9.50 Dansmuziek door het Victor Pascal- orkest. MILAAN. 369 M. 3.20 Gramofoonmuz. 7 uur Gramofoonmuziek. 7.25 Idem. 8.05 „Si", operette van Mascagni. ROME. 421 M. 4.30 Instrumentaal con cert. 7 uur Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Populaire mu- hek. WEENEN. 507 M. 3.50 Populair concert olv Josef Holzer. 4.45 Concert mmv so listen. 6.45 Operettefragmenten mmv solisten. 9.30 Populair concert olv Karl Auderieth. WARSCHAU. 14X5 M. eert. 6.10 Diversen. opera van Borodien. - 5.30 Vocaal con- 7.22 „Prins Igor", BEROMÜNSTER. 5.40 M. 3.20 Concert; 5.20 Gramofoonmuziek. 6.45 Gramo foonmuziek. 8.30 Kamermuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Baas en Domburg, Bodegraven, Gem. Slacht huis, Bodegraven. A. Booij, Alkmaar, Gem. Slachthuis, Alkmaar. J. Folkerts, Breukelen. N.V. Hartog's Vleesch Mij., Oss. Gebr. Heijmans, Groenlo. T. van Kooten. Montfoort. [Lunenburg en de Zeeuw, Woerden. H. Niezink, Wierden, Gem. Abbattoir, Almelo. L. Philips v. h. K. Philips en Zn., Zutfen, Gem. Abattoir, Zutfen. P. Simon, Almelo, Gem. Abattoir, Almelo. N.V. Uithoornsche Baconfabr., Uithoorn. L. Wejjl, Oldenzaal, Gem. Abattoir, Olden- zaal. N.V. Wierdensche Export, slachterij en vee handel, Wierden. N.V. Zwanenberg's Fabr., Oss. Op Zaterdag zullen geen kalveren meer kun nen worden geleverd. De „Prager Presse" bevat een uitvoerige be schouwing over de vooruitzichten voor den Tsjecho-Slowaakschen uitvoer naar Nederland. Evenals andere staten met een ontwikkelde industrie verweert het zich, aldus wordt o.m. gezegd, tegen overgrooten invoer, niet zoozeer uit valuta-overwegingen als met het oog op de eigen-productie en werkgelegenheid, die onder de economische crisis zwaar geleden hebben. Daarom werd reeds in het einde van 1931 een systeem van contlngenteering ingevoerd, dat van jaar tot jaar verscherpt werd, naarmate tegelijkertijd de Nederlandsche uitvoer naar andere staten afnam. De Tsjecho-Slowaaksche uitvoer naar Neder land werd daardoor sterk getroffen. De Nederlandsche export naar Tsjecho-Slo- wakije werd niet in dezelfde mate getroffen. In de eerste twee maanden van dit jaar blijkt uit het wederzijdsche handelsverkeer een over schot van 3 y} millioen kronen ten gunste van Nederland. Uit het feit, dat ook in Tsjecho- Slowakije de invoer onderworpen is aan ver gunningen en deviezenbepalingen leidt het blad af, dat de Tsjecho-Slowaaksche praktijk libe raler was dan de Nederlandsche. Deze toestand werd reeds geruimen tijd onhoudbaar geacht, vooral toen van Nederlandsche zijde een nieuwe verlaging der contingenten werd aangekondigd, waardoor ook de Tsjecho-Slowaaksche produc ten sterker zouden worden getroffen. In dit verband kwam men in het begin van April tot onderhandelingen te Den Haag tusschen een Tsjecho-Slowaaksche en een Nederlandsche delegatie, die onder leiding stonden van resp. den Tsjecho-Slowaakschen gevolmachtigden minister dr. Friedmann en den directeur van het Nederlandsche Bureau voor In- en Uit voer, dr. Hirschfeld. De onderhandelingen wer den op 9 April j.l. beëindigd met een overeen komst, welker inhoud reeds bekend is. De Zeevaartschool op Schiermonnikoog wordt aan het einde van den cursus, in Juli a.s., opgeheven. De Minister van Onderwijs heeft verder aan het bestuur der Zeevaartschool te Harlingen bericht dat voor den nieuwen cursus geen Rijssubsidie zal worden verleend. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 25 April 1934 niet plaats hebben. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman Groote Stoomvaart J. J. Kokké, C. van Dijk en J. P. Houthijsen. LEIDEN: Candidaats-examen rechten, me juffrouw H. M. J. v. Löben Seis; doctoraal examen rechten, de heer W. van Konijnenburg; economisch candidaats-examen Indologie de heeren H. J. D. v. Bergen, K. A. M. Bastiaansen C. W. v. d. Poel. LEIDEN. Artsexamen eerste gedeelte, de hee ren J. J. Schreuder, N. F. de Vries, R. Soedarto; bevorderd tot arts P. van Andel, A. W. v. Ros sen, J. J. Bleeker en mejuffrouw A. W. Bokma. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Oss een brutale inbraak gepleegd in de woning van den heer v. d. Heuvel .timmerfabrikant en caféhouder in de Verlengde Torenstraat. Ongenoode gasten hebben, na verschillende caféramen te hebben geforceerd, door een ach terraam-het huis weten binnen te dringen. Zij kwamen eerst in de huiskamer. Alles werd daar doorzocht tot Zelfs in den kelder. Doch hier werden slechts enkele guldens, sigaren en siga retten buitgemaakt. De inbrekers zijn, zonder den heer en mevrouw van den Heuvel te storen, de slaapkamer binnengedrongen. Daar zagen zij kans uit een nachtkastje een beurs met zilver geld, inhoudende ongeveer f 100 en een revolver mede te nemen. Onder het nachtkastje stond 'n geldkistje met polissen en dergelijke papieren. Ook dit was van hun gading. Hun brutaliteit ging nog verder. Zij poogden onder het kussen van mevrouw v. d. Heuvel ook nog iets te vinden, waardoor zij wakker werd. Zü zette onmiddellijk de daders na, doch deze verlieten ijlings het huis. Door het tumult werd ook de heer des huizes wakker. Hij begaf zich direct naar den burgemeester en naar de politie. Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld. Dank zij den speurzin van den politie hond van den rijksveldwachter Wens uit Heesch was het mogelijk reeds na enkele uren drie ver dachten te arresteeren. Het zijn zekere van G„ van R. en van T. Toen de politie van G. thuis wilde arresteeren, wilde hij de deur niet opendoen. De politie heeft zich toen met geweld toegang tot de woning ver schaft. De andere arrestaties gingen gemakke lijker. Het onderzoek wordt voortgezet. De drie vermoedelijke daders van de inbraak in de woning van de familie van der Heuvel zijn, na te zijn verhoord, door de politie op vrije voeten gesteld. DEN HAAG. Geslaagd als machinist aan boord van zeevisschersvaartuigen A. Zandwijk te IJmuiden, P. den Breems, J. A. Hoogstad, M. Taal, J. van Reij en J. Berkhout, allen te Vlaardingen, J. Haasnoot, H. Bol en J. Koeke- bakker, allen te Katwijk. Op 19, 20 en 21 April hield de Staatscom missie, belast met het afnemen van de exa mens voor Vroedvrouw in 1934, zitting in de Wilhelminaschool, (de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen). Voor het tweede ge deelte van het examen werden geëxamineerd 14 candidaten, die allen slaagden, n.l. de da mes: A. Biemans, Boxtel (N.Br.); E. Hemmelder, Amsterdamsche Veld (Dr.)Chr. Hubert, Venlo (L.); H. van der Kley, Oegstgeest (Z.H.)J. Koch, Bussum (N.H.)A. Meereboer, Schoorl (N.H.)M. Roelandt, Roosendaal (N.Br.); J. ölkens, Blerick (L.); W. van Rooy, Eindhoven (N.Br.)A. Sutman en A. Sutman, Emmer Compascum (Dr.); M. Valkenburg en H. Verwaal, Venlo; M. de Vlieger, Reuver (L.). Van 25 April tot 10 Mei worden nieuwe schil derijen en beeldhouwwerken geëxposeerd in de kunstzaal Van Lier, Rokin 126, te Amsterdam. Woensdagmiddag te 3 uur nm. wordt de ten toonstelling geopend. Zaterdagmiddag te omstreeks vier uur is on der de gemeente Broek in Waterland een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 19-jarige jongen uit Amsterdam is gedood. Op den Broe- kermeerdijk passeerden elkaar op genoemd tijd stip twee auto's, een wagen van een verhuur- inrichting uit Amsterdam, welke in de richting van de hoofdstad reed en een uit de tegenover gestelde richting komende vrachtauto van den ijshandel J. Klokgieter, eveneens uit Amster dam. Doordat eerstgenoemde wagen niet voldoende is uitgeweken op den zeer smallen weg, kwam de andere auto op den berm van den weg te recht om vervolgens met groote snelheid tegen een boerderij op te botsen. De ijswagen werd vrijwel geheel vernield. Een 19-jarige jongen uit Amsterdam, een vriend van den chauffeur, die naast dezen gezeten was, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder zelf werd op den weg geslingerd, doch kwam er met enkele schram men af. De burgemeester van Broek in Waterland, de heer P. J. Peereboom, de gemeenteveldwachter en twee rijksveldwachters hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De beide wagens wer den in beslag genomen. Het lijk van het slachtoffer is naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd. Nader vernemen wü dat de naam van het negentien-jarige slachtoffer is M. Bijl. Aan het jaarverslag van de Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club over 1933 is het volgende ontleend: Moest in het verslag over 1932 geconstateerd worden, dat begrijpelijkerwijze de tijdsomstan digheden niet hadden nagelaten haar stempel ook op den vooruitgang van de KNAC te druk ken,. zoo stemt het tot vreugde, dat bij den te rugblik over 1933 vastgesteld kan worden, dat de Automobiel Club den moeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, zoodat het jaar 1933, zij het geringer, toch een vooruitgang in het le dental te zien gaf. In het afgeloopen jaar werden agentschappen geopend te Breda, Groningen en Almelo. Ook de openstelling van het KNAC-clublokaal in het Amstel Hotel te Amsterdam vond in 1933 plaats. Belangrijk was de proef met een nachtdienst van het veer van den Moerdijk. Deze proef werd mogelijk gemaakt, doordat de KNAC in samen werking met den ANWB zich, ieder voor de helft van het benoodigde bedrag garant stelde. Deze proef werd na afloop van den gestelden termijn voor 6 maanden voortgezet voor Rijks rekening. Er bestaat goede hoop, dat aan het einde van dqze periode een definitieve nacht verbinding tot stand zal komen. Een korte samenvatting betreffende den brug genbouw vormt een belangrijk deel van het verslag. De vier belangrijke bruggen in het Westen des lands zullen in plaats van in 1938 eerst in 1942 gereed zijn, de voorgenomen tolheffing, die door de weggebruikers als een schrede terug naar een zeer verouderd instituut wordt be schouwd, wordt niet alleen voor deze vier brug gen behouden, maar zelfs uitgebreid tot alle reeds gebouwde, in aanbouw zijnde en nog te bouwen bruggen van het rijkswegenplan. In 1937 zal de brug bij Moerdijk gereed zijn, even als de brug in Dordrecht. Waar het de bedoe ling is, dat de brug Oostelijk van Rotterdam slechts zeer korten tijd na die bij Moerdijk en Dordrecht gereed zal moeten zijn, zal begin 1935 ook met deze brug wel een begin moeten wor den gemaakt. Ook de brug bij Hendrik-Ido-Ambacht zal wel gereed moeten zijn zoodra de aansluitende weg naar Gorinchem zal zijn voltooid, waarop volgens het tweede vijfjarige werkplan ultimo 1936 wordt gerekend. De stand van het middelste bruggencomplex van de Noord-Zuid-verbindingen is de volgende In den weg Utrecht-Vianen-'s Hertogenbosch liggen de bruggen bij Vianen over de Lek, bij Zaltbommel over de Waal en bij Hedel over de Maas. De brug bij Vianen zal in de eerste helft van 1936 gereed zijn, waarbij het in de bedoeling ligt, dat ook de aansluitende wegen Utrecht- Vreeswijk en Vianen Waardenburg gelijktijdig zullen voltooid zijn. De brug bij Zaltbommel met een totale lengte van 900 m., kwam 18 Novem ber 1933 gereed. Over het tijdstip van aanvang van de derde brug in deze route, n.l. die bij Hedel, is nog niets bekend. In den weg van Utrecht-Vianen-Breda liggen drie bruggen, n.l. die bij Vianen bovengenoemd, die bij Gorin chem (over de Merwede) waaromtrent helaas nog niets bekend is en bij Keizersveer over de Bergsche Maas, welke reeds voor het verkeer werd opengesteld. De brug over den Rijn te Arnhem zal in de eerste helft van 1935 gereed zijn. Indien zich geen tegenvallers voordoen, kan het gedurende den volgenden winter reeds mogelijk zijn deze brug te passeeren, indien hooge waterstand het wegnemen van de schipbrug noodzakelijk zou maken. De brug over de Waal bij Nijmegen, die de grootste hoogbrugspanning van Europa zal krijgen (244 m.), zal in de eerste helft van 1936 gereed moeten zijn. In de Oostelijke route komen drie bruggen voor op het Rijkswegenplan, n.l. bij Zwolle, bij Deventer en bij Doesburg. Eerstgenoemde brug kwam eind 1929 gereed. Zij vormt een schakel in de volgende wegen van het Rijkswegenplan (Utrecht) Hoevelaken, Nijkerk, Zwolle, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle en Zwolle, Almelo, Hengelo, Enschede, grens en Zwolle, Meppel, Leeuwarden en Groningen. Omtrent den aanvang van de werkzaam heden aan de bruggen bij Deventer en Does burg is van officieele zijde nog geen mede- deeling gedaan, ook de begrooting geeft daar omtrent geen uitsluitsel. Het aantal door KNAC en ANWB gemeen schappelijk geplaatste waarschuwingsborden werd gebracht van 588 op 625, het aantal plaatsnaamborden van 5586 op 5596 en het aantal richtingsborden van 81 op 217. Bij de in deze week aan te vangen Neder- landschBritsche handelsbesprekingen zal de vraag worden gesteld, of de onderhan delingen, behalve op de binnenlandsche markten ook op de koloniale afzetgebieden van Nederland en Engeland betrekking zul len hebben. De suikerfabriek „Sindanglaoet" zal ook in het loopende jaar geen aanplant in den grond brengen en maatregelen nemen am vergaande bezuinigingen door te voeren, ten einde de onvermijdelijke kosten van tijde lijke sluiting tot het uiterste te beperken. In verband met het feit, dat de concept- begrooting 1935 van de gemeente Amster dam nog een tekort aanwijst van f 11 mil lioen, staan waarschijnlijk verdere ingrij pende bezuinigingen o.a. op onderwijs, open bare gezondheid, subsidies en misschien verlaging van loonen te wachten. Voorge steld zal worden de opcenten op de gemeen tefondsbelasting van 80 op 100 te verhoo- gen. Je Naar schatting van den Belgischen mi nister zal het tekort op de begrooting, dat eenige maanden geleden nog fr. 500 millióen bedroeg, thans hoogstens fr. 200 millioen bedragen. Dit houdt verband met een va luta-winst van circa fr. 65 millioen bij te rugbetaling van Ponden en Dollars, voorts met de onvoorziene stijging van de op brengst der invoerrechten, accijnzen en re gistratierechten. Bovendien verwacht de minister, dat de opheffing van de alcoholwet circa fr. 100 milliaen in de schatkist zal brengen. De Engelsche minister van arbeid is tegen een 40-urige werkweek en verklaarde, dat het vraagstuk der werktijden door elke in dustrie afzonderlijk diende te worden be handeld in het licht van haar eigen bij zondere voorwaarden. Volgens de ,fiaely Express" zouden lei dende Engelsche margarinefabrikanten een bond hebben gevormd om de prijzen vast te stellen, aangezien wegens den prijsoorlog de prijs moenteel zoo laag is, dat er voor den fabrikant geen winstmarge meer over blijft. Nog steeds circuleeren te Londen geruch ten dat de rubber-restrictie spoedig een vol dongen feit zal zijn. De daling van den Dollar zette zich Za terdag j.l. te New-York voort, in guldens uitgedrukt van 1.4609 tot 1.4588. Nu de dollar eenige dagen achtereen zich beneden den goudprijs van de gedevalueer de beweegt, is gouduitvoer naar andere lan den mogelijk. Te New-York wordt ge loofd, dat de schatkist alleen dan vergun ning tot gouduitvoer zou verleenen, indien de druk op den dollar niet te sterk is. Volgens Amerikaansche bankiers heeft de dalende dollar kapitaalvlucht uit Ame rika ten gevolge gehad. Anderen schrijven echter de kapitaalvlucht toe aan het voor uitzicht van de verhooging der belastingen, inzonderheid wat de voorstellen betreft in zake de successierechten. Morgenthau verklaarde, dat, indien het buitenland een redelijken prijs voor het Amerikaansche goud wil betalen, de regee ring harerzijds geneigd zou zijn, goud te verkoopen. Amerikaansche handelaren, die belang hebben bij de zilver wetgeving, omdat deze verhooging van de prijzen in de hand werkt, hopen nog steeds, dat met het oog op hun krachtige vertegenwoordiging in het Congres, tegen den wil van Roosevelt, besloten zal worden tot de wederaanmun- ting van het zilver. Roosevelt's secretaris verklaarde, dat nieuwe conferenties zullen worden bijeen geroepen waarop men zich zoowel met het goud als met het zilver zou bezighouden. Roosevelt acht de oplossing vdn het zïl- vervraagstuk mogelijk door een wereldcon ferentie. Hij zou tijdens deze Congreszit ting zich tegen voorstellen inzake een zil verwetgeving verzetten. Een groote staking van 20.000 man is in de kolenmijnen van Alabama uitgebroken. De gouverneur verzocht Roosevelt, opnieuw te intervenieeren en de loonen te regelen volgens de Code—voorschriften. De leiders der spoorweg-vakvereenigin- gen zijn gekant tegen Roosevelt's voorstel van 10 pCt. loonsverlaging tot het einde van het jaar. Roosevelt motiveerde zijn voorstel op het feit, dat de spoorwegen nog in fi- nancieele moeilijkheden verkeeren. Te New-York loopen geruchten, dat de Young- en de Dawesleening niet meer van de Transférbepalingen zouden worden uit gezonderd. De ltaliaansche begrooting is, in verband met de verdere verhooging van de uitgaven boven de inkomsten met 295 millioen tot 3222 millioen Lire gestegen. „Ag. Econ. et Finance" meldt, dat de pro ductie van de electriciteits-centrales van de „Chade" in de stad en provincie Buenos Aires in de eerste twee maanden des jaars 156.95 millioen K.W. heeft bedragen tegen 144.46 millioen het vorig jaar. De United Cigar heeft een verdere uit- keering gedaan van 5 pCt. aan haar credi teuren, die thans totaal 50 pCt. hebben ont vangen. De netto-ivinst van de Tidewater Assoc. Oil over 1933 bedraagt 7.26 millioen tegen 4.71 mill, in 1932, welke, verminderd met het preferente dividend ad 966.931 (v.j. 4.01 mill.) een surplus oplevert van 6.29 mill, tegen 701.419 in 1932. Volgens de „Javabode" zijn besprekingen gevoerd tusschen particuliere concerns en het Indische Mijnwezen over de exploiratie van goudgebieden in Nederl. Nieuw-Gui- nea, aan welke besprekingen ook de Billi- ton Mij. deelnam. Volgens de Mijnwet kan door de Indische regeering een opsporings vergunning worden verleend. Naar de geo logische gesteldheden zou men goud kun nen verwachten in het Noorden, dat be grensd wordt door het z.g. Scheidingsge bergte en in het Zuiden door het Sneeuw gebergte. De Associated Dry Goods Corp. behaalde in 1933 een netto-winst van 202.154 tegen een verlies van 2.01 millioen in het vorig jaar. De Dollar was vanochtend te Amster dam in tegenstelling met Zaterdag te New- York vaster op 1.46XA1.46(1.46) omdat niet een verdere devaluatie verwacht wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6