STADSNIEU W S l a 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen Credietsteun aan den middenstand Regeling onderwijzersopleiding Laatste Nieuws BLIJFT TWEE ONTWERP INGEDIEND aiiinmifliciiiumiiniRiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiuiuiiiiuuiuiuuiiiuiuiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiH DINSDAG 24 APRIL 1934 FEESTAVOND Centrale Johez-vereeniging Mededeelingen aan den Raad Fancy-Fair St, Josephs-Gezellen Speeltuinvereenigingen Concert en feestavond Personalia „Onze Vloot" Haarl. Kegelbond Zilveren jubileum Zondagswerk aan de Papierfabriek BLOEMEND AAL WETHOUDER LAAN-BANK Onthuld en overgedragen SANTPOORT NAAR DE BOLLENVELDEN Fransch bezoek aan ons land Het geraamde bedrag zal ten volle in de dekking der te nemen maatregelen moeten voorzien Functie van de bank Geen redding van de Bank Met afkapping van het eerste leer jaar moeten de 4-jarige kweek scholen in 3-jarige worden omgezet De reorganisatie Omzetting kweekscholen Te hoog gegrepen Niet meer kosten HET CONCERTGEBOUW K. N. V. B. steunt niet GEZELLEN-WANDELCLUBS BIJEEN Vergadering te Amsterdam De gelijkstelling Oostenrijks nat. raad Fusie drie grootste banken Tegen onzedelijke publi caties Gep. gen.-maj. J. M. van Stein Callenfels INDISCHE POSTVLUCHTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT üllilllIllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllll!IIIIIillllllllll[|||lllllllllllll||||[||||||||||||ill||[|||||[||I|||||||||||||il!IIc In de Gemeentelijke Concertzaal hield de Centrale Johez-vereeniging een uitstekend ge slaagden feestavond, waarop zich alle afdeelin- gen lieten hooren. Dit laatste geschiedde hetzij door zang (man nenkoor!), hetzij door muziek (harmonie en jeugdharmonie!) of door een tooneelopvoering (tooneel- en cabaretafdeeling), zoodat de aan wezigen wel een uitgebreid overzicht hebben gekregen van hetgeen de vereeniging zooal op kunst- en amusementsgebied presteert. De Jeugdharmonie was het eerst aan de beurt en speelde dat het een lust was om te hooren. Er werden marschen gespeeld, een ouverture en een fantasie, alles met een stevige klankkracht en een meesleepende vlotheid. Op de enkele foutjes zullen we dan ook maar geen zout leggen! Na de jongeren kwamen de ouderen op het podium en wel allereerst het niet omvangrijk mannenkoor onder leiding van den dirigent, den heer J. Scheffer, dat eenige liederen van Schubert, o. a. het „Sanctus", een lied van Phi lip Loots, getiteld „Mijn hofje" en eenige koor werken, welke niet op het programma stonden, op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Als „Dritte im Bunde" speelde hierna evenals de Jeugdharmonie onder leiding van den directeur, den heer J. A. Meng de Johez-harmonie eenige zeer moeilijke num mers, o. a. de Rienzi-ouverture van Richard Wagner, de fantasie uit de opera „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, de Titus-ouverture van Mozart en lost not least het Faust- ballet van Gounod, welke alle met de ver- eischte vaardigheid werden uitgevoerd. Voor al de Rienzi-ouverture was een prestatie! De deelen van het Faust-ballet werden meer met afwisselend succes gespeeld. Over het ge heel genomen echter verdienen de klankkleur, het tempo en het samenspel een woord van lof! Toen de muziek en zang hun deel hadden gehad kwam de tooneel- en cabaretafdeeling voor het voetlicht, die de talrijke aanwezigen nog langen tijd gezellig vermaakte met o. a. een muzikale show. Tenslotte werd nog een .nabetrachting" gehouden, afgewisseld door voordrachten van mej. Out, met begeleiding van den heer Spoor. Er was veel en verdiend applaus. Ingekomen zijn: een afschrift van het Koninklijk Besluit van 23 Februari 1934 No. 24, waarbij, met vernieti ging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot het onthouden van goedkeuring aan het raadsbesluit van 28 Juni 1933 no. 10 betreffende het aangaan eener geld- leening van 1.000.000, aan dit raadsbesluit alsnog goedkeuring wordt verleend. een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 15 Maart 1934 no. 46, houdende goedkeuring van de navol gende raadsbesluiten: 24 November 1933 no. IA om gedurende 1934 geen uitvoering te geven aan de Verordening tot toekenning van vacantietoeslag; 1 December 1933 no. 3C tot toepassing van een korting op het kindersuppletieloon; een besluit van dezelfden, waarbij wordt ver daagd hun beslissing omtrent het raadsbesluit van 28 Februari no. 19 tot aanvaarding van grond aan de Hendrik Roozenlaan en het Rol landspad; brieven van dezelfden ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van: 22 November 1933 no. 12 tot wijziging van bet uitbreidingsplan „Zuid-West"; 28 Februari 1934 no. 11 tot aanvaarding van een teekening ter plaatsing in het Frans Hals museum; 14 Maart 1934 nrs. 13 en 14 tot verkoop van grond, onderscheidenlijk aan R. Mulder en J. H. Bennik; no. 15 tot aankoop van grond, ge legen aan den Vergierdeweg; 28 Maart 1934 no. 14 om de gemeente garant te stellen voor een door de Diaconie der Gere formeerde Kerk alhier met het bestuur der Rijksverzekeringsbank gesloten geldleening. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. een adres van mevr. de Wed. Justus van MaurikSlufter, waarin zij mede namens de erven Justus van Maurik bezwaar maakt tegen het plan om den Phoenixweg te veranderen en te verleggen; de navolgende verzoekschriften om in koop te ontvangen de perceelen bouwterrein, gelegen aan de achter de namen vermelde straten: A. P. Winnubst (Rechthuisstraat); N.V. Prinsen- erve (Zaanenlaan). B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door het be stuur van de St. Josephgezellenvereeniging van 28 April tot en met 2 Mei 1934 te houden fan- cy-fair en tentoonstelling in het perceel aan de Jansstraat 59 ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 28 April 1934 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur, op Zondag 29 April 1934 van des middags 12 uur tot des namiddags 11 uur en op de overige dagen na des namiddags 8 uur tot des namid dags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Zaterdag 28 en Zondag 29 April a.s. zal de Bond van Kennemer Speeltuinvereenigingen alhier, een tentoonstelling houden van werk stukken door de kinderen in den afgeloopen winter op de verschillende clubs vervaardigd. Deze tentoonstelling wordt gehouden in ge bouw „St. Bavo", Smedestraat. De officieele opening vindt plaats op Zater dag 28 April, des middags om half vier. De tentoonstelling is geopend Zaterdag van 5 tot 10 uur en Zondag van 11 tot 6 uur. De Overijselsche Ontspanningsvereeniging houdt op Zaterdag a.s. des avonds om 8 uur in het café-restaurant Gebr. Brinkmann, Groo- te Markt, een suecialen Twenntschen avond, waaraan medewerking verleenen het Duo Wi- ehard uit Hengelo, de heer J. H. Gerritsen (Marimba en xylophoonsoli) en „The Musical lunatics Your band". De Overijselsche vereeniging „De Oosthoek" houdt op Zaterdag a.s. des avonds om 8 uur een feestavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Medewerking verleenen het Cabaretgezelschap „The happy Five" en de band „La Argentina" onder leiding van den heer Kuvener. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag a.s. des avonds om kwart over 8 in het Gemeentelijk Concertgebouw een con cert, waaraan medewerking verleenen Annie Woud (alt), Francis Koene (viool) en Emmy van Eden (begeleiding). Het concert wordt geopend met het „Wilhel mus", bewerkt door Fr. Roeske, terwijl het programm# voorts o.a. eenige liederen van Hugo Wolf en Ildebrando Pizetti, de „Deutsche Aria" van F. Handel, „Germin al" van Fr. Riga, twee Hongaarsche dansen van Brahms-Isachim en vioolwerken van Fr. Kreisen vermeldt. Op Dinsdag 1 Mei a.s. herdenkt de heer L. Reinders Jr., lettergieter, den datum, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. lettergie terij. Onze stadgenoote mej. B. J. Wiersma is be noemd tot onderwijzeres aan de school voor bijzonder onderwijs te Zwolle met ingang van 1 Mei a s. De Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", af- deeling Haarlem en Omstreken houdt op Vrij dag a.s. des middags om 4 uur in hotel „Lion d'Or" haar jaarvergadering. De agenda ver meldt o.a. het uitbrengen van de jaarverslagen, bestuursverkiezing, benoeming van 6 leden van het Dagelijksch Bestuur en verkiezing van een voorzitter en een afgevaardigde naar de aig. vergadering der vereeniging. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond zal het bestuur op Zondag 29 April a.s., des middags van 3 tot 5 uur in de groote feestzaal van het clubgebouw. Tempeliersstraat 35, alhier. Een ook in onze Katholieke kringen bekend belastingambtenaar, de heer E. v. d. Wall, Rijks ontvanger te Haarlem, herdenkt Woensdag 25 dezer, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij in Maas tricht en had achtereenvolgens Winschoten, Lemmer, Roelofarendsveen, Leiden, Oude Pe- kela en thans Haarlem als standplaats. Tal van onze katholieke ambtenaren ont vingen hun opleiding van hem voor adjunct commies, commies en ontvanger. Ook op ander terrein verrichtte de jubilaris veel werk. Zoo was hij in Leiden lid van den Gemeente raad en in Haarlem om. bestuurslid van den Armenraad. Vooral aan Armenzorg geeft de heer v. d. Wall veel van zijn werkkracht. Moge het den jubilaris op zijn zilveren ambts- feest niet aan belangstelling ontbreken. In verband met de groote vraag naar cou rantenpapier, zal, voorloopig voor den tijd van drie weken, aan de papierfabriek van Van Gel der te Velsen, ook des Zondags worden ge werkt. Lag het eerst in de bedoeling den Zon dag over twee ploegen te verdeelen, thans is de directie hierop teruggekomen en geschiedt de arbeid dien dag ook in drie-ploegendienst. Maandagmiddag had bij den Vijver van Duin en Daal te Bloemendaal, begunstigd door schit terend voorjaarsweer, de onthulling plaats van de J. C. Laan-Bank, aangeboden door de Bloe- mendaalsche burgerij aan den thans ontslapen oud-wethouder. Onder de aanwezigen merkten wij op me vrouw de wed. Laan met haar kinderen en eenige kleinkinderen, verschillende raadsleden en veel vrienden en bekenden van de hoog geachte Bloemendaalsche familie. De voorzitter van het Comité, indertijd door de burgerij spontaan gevormd, wenschte bij de onthulling en overdracht aan de gemeente eenige woorden in het midden te brengen. Hoe gaarne, aldus spr., had ik dat gedaan in te genwoordigheid van hem, wien deze huldiging betreft. Helaas, het mocht niet zoo zijn. Spr. herinnerde er aan hoe onmiddellijk na het aftreden van den heer Laan stemmen op gingen voor aanbieding van een passend en blijvend huldeblijk. Het heeft den oud-wethou der zoo goed gedaan, dat de bank geplaatst zou worden op een van zijn liefste plexjes in de gemeente. Het aankomend geslacht zal tot in lengte van dagen aan de figuur Laan door deze bank herinnerd worden. Spr. richtte zich dan tot mevrouw Laan en hoopte, dat de smartelijke herinneringen, door deze plechtigheid opgewekt, zouden worden weggevaagd door het bewijs hoe in breeden kring het werk van haar echtgenoot gewaar deerd is. Spreker bracht tenslotte dank aan architect en uitvoerders, speciaal aan de firma v. Empe- len v. Dijk voor de belangelooze verzorging van de beplanting. Wethouder Prinsenburg aanvaardde de bank namens het gemeentebestuur. De burgemeester en wethouder Bornewater waren verhinderd aanwezig te zijn. Spreker noemde zijn taak niet plichtmatig, maar een voorrecht. De Bloe mendalers zullen steeds het werk van spreker's voorganger in deze bank kunnen zien. Het doel van het huldeblijk was den dank der ingezete nen bekend te maken, weinigen hebben echter vermoed, dat het tevens een monument ter na gedachtenis zou zijn. Veel is bij zijn aftreden als wethouder over zijn werk gesproken, ging spr. voort. Eén punt wil ik bijzonder belichten. De heer Laan had een bijzondere zorg voor het behoud van natuurschoon en voor den verderen op bouw van Bloemendaal. In de jaren, dat spr. raadslid was en in de commissie van Publieke Werken samenwerkte met den thans ontsla pene, heeft hij er dikwijls verbaasd over ge staan, hoe een koopman tevens een aestheti- cus bij uitstek kon blijven. Er werd gelet op den welstand der nieuwe bouwwerken, platte daken kregen zijn veto, ruime en open bebouwing kreeg zijn volle sym pathie. Hij wist van geen transigeeren daar waar het ging om het behoud van mooi Bloemen daal. Andere streken, waar de zaak verknoeid was, haalde hij steeds als waarschuwend voor beeld aan. Het nageslacht zal de vruchten blij ven plukken van het beleid van dezen oud wethouder. De gemeente is bijzonder mooi, zorg dat het zoo blijft. Deze bank is niet alleen een her innering aan wethouder Laan, maar ook aan den burgerplicht te waken voor behoud van „Mooi Bloemendaal". Laten wij, besloot spre ker, met deze intentie deze plaats straks ver laten. De oudste zoon van den oud-wethouder dank te mede namens zijn moeder en broers en zus ters voor het treffende huldeblijk. Spr. gaf den aanwezigen de verzekering, dat het zijn vader voor zijn dood heel gelukkig maakte, te vernemen, dat de bank zou komen te staan tegenover het huis, waar hij 33 jaar lang gewoond had. Hiermede was de korte plechtigheid ge ëindigd. Burgerlijke Stand Geboren: L. G. Hoff- mann-Tobi d. Ondertrouwd: F. J. Raatjes en T. T. de Vries. Getrouwd: G. van Dillewijn en E. Oostrom. Overleden: P. Soeters, 45 j.; Jhr. L. G. Bo- reel, 81 j., overleden te Haarlem; M. M. Stik- kel, wed. A. Koopman, 84 j.; W. B. van De venter, 75 j., echtgen. A. Stoop. Revue Vox Humana Zaterdagavond gaf Santpoorts Gemengd Koor „Vox Humana" ter gelegenheid van het 24e jaarfeest een feest avond in hotel de Meyman. Het was een prettige avond: muziek en een gezellige sfeer, weinig speechen en een leuke revue: „Trek 't je niet aan". Want geïnspi reerd door het groote succes van de eerste revue van vorig jaar, die /men aanvankelijk als een feestelijke afwisseling had opgevat, besloot men ook dit jaar weer een revue op te voeren, om zoodoende leden en donateurs het vertoeven in de vereeniging zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Het is de heer Westerhoven, voorzitter der vereeniging, mogen gelukken, als dilettant een leuke revue samen te stellen, welke bij iedereen in den smaak is gevallen. Dank zij de spontane medewerking van dirigent, bestuur en leden is ze dan ook ten volle geslaagd. De heer Brands, dirigent, heeft gezorgd voor de compositie en het instudeeren der koorwer ken. Aankleeding en decorwerk nam de penning meester, de heer W. Gerret, geheel voor zijn m De Fransche pilote Marie Hils verwierf den Harmon-beker der Internationale Liga van vliegers. Zij wordt als de beste vlieg- ster van 1933 beschouwd rekening, en op inderdaad grootsche wijze heeft hij dit werk uitgevoerd, want voor het decor hebben we niets dan lof. Ook de verzorging der costumes, die de dames eigenhandig hadden vervaardigd, was keurig. Ofschoon een uitvoering als deze geheel bui ten doel en streven der vereeniging ligt, en slechts bedoeld is als een aangename afwisse ling, is ze toch een groot succes geworden en geeft een goed beeld van den geest der ver eeniging. Het verhaal speelde zich af om het drietal Rosalier, Swindel en Zwam resp. mevr. Ger- retsSoree en de heeren Gerrets en Wester hoven Wegens de hier heerschende crisis, gaan ze maar eens naar het buitenland kijken. Op de boot maken ze kennis met zeeziekte, zeemansleugens en een inspectie van de be manning, waarin eenige zwaargewicht lichtma- troosjes groote hilariteit verwekten. Op de plaats van bestemming worden dolle dingen beleefd, waarvan de leugen-ballon wel het geestigste was. De radio-scène was nogal onsmakelijk. Na nog vele wederwaardigheden besluiten ze per vliegtuig terug te keeren. Eerst echter wordt een flinke levensverzekering afgesloten, waarbij een dubbel kwartet van verzekeringsagenten het publiek vergast op een uitmuntend koor werkje. De vliegtocht over Kennemerland brengt de gebruikelijke hekelarij op de plaatselijke toe standen: Velserpont, Hoofdstraat en de Bre- deroodscheweg kregen o.a. een beurt. Eindelijk krijgen ze genoeg van het losbandig leven en maken het voornemen zich te wijden aan bescherming der kunst, en gaan met groote ijver aan het werk voor de voorbereiding van het feest van „Vox Humana", Santpoorts Zil veren Bruid. De koorwerken waren uitstekend verzorgd, terwijl er zeer verdienstelijk werd gezongen en gespeeld. Woensdag wordt dezelfde avond gegeven voor donateurs, eveneens in de Weyman en Zater dag voor alle belangstellenden tegen entrée in Zomerlust. Zondag j.l. brachten ongeveer 300 Franschen, die daartoe Zaterdagavond per extra-trein uit Parijs naar Den Haag vertrokken, een be zoek aan ons land. In een groot aantal auto bussen maakte het gezelschap eerst een rond rit door Den Haag, waarbij o. a. langs het Binnenhof, het Vredespaleis, het Paleis van H. M de Koningin en de Fransche legatie ge reden werd, om vervolgens langs den Leidsche- weg via Katwijk en Noordwijk een bezoek aan de billenvelden te brengen. Over Zandvoort en Haarlem, waarop de Groote Markt even stil werd gehouden, reed men naar Amsterdam, waar de lunch gebruikt werd in Carlton-Hotel. In den namiddag maakte men een rond rit door Amsterdam, waarbij o. a. een bezoek werd gebracht aan het Bagijnhof. Op den terugweg over Hillegom en Lisse, bracht men een bezoek aan de kweekerij van Joh. Telkamp, waar aan ieder een bos hyacin ten werd uitgereikt. Tot slot vereenigde men zich aan een ge meenschappelijk diner in het Paviljoen van het Wandelhoofd te Scheveningen, waarna te half tien de terugreis eveneens per extratrein van Den Haag naar Parijs aanving. De bezoekers waren enthousiast over de pracht der bollenvelden en zeer onder den indruk van het enorme aantal fietsen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot cre- dietverleening aan den middenstand, wordt het volgende ontleend: Wat het tijdstip van indiening betreft, er kent de minister, dat de moeilijkheden, waar in een groot deel van den middenstand se dert geruimen tijd verkeert, op zich zelf be schouwd eerdere hulpverleening hadden gewet tigd. Verstrekking van hulp door credietver- leening vereischt echter vooral op dit terrein een zorgvuldige voorbereiding, gepaard met een uitgebreid voorafgaand overleg met ver- verschillende instanties, waarmede onvermijde lijk veel tijd gemoeid is. Dat het ontwerp de kern van het midden standsprobleem niet raakt, stemt de minister voetstoots toe. De bedoeling is geen andere, dan in daarvoor in aanmerking gomende gevallen incidenteel credietsteun te verleenen. Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen crediet moet voorstellen, wordt opgemerkt, dat de crediet verleening zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Middenstandsbank, welke even- tueele verliezen op verleende credieten aan het Rijk zal kunnen declareeren. De begrootings- post dient in de eerste plaats tot dekking van deze verliezen; zóó gezien komt de credietver- leening voor 's Rijks kas dus inderdaad neer op een vorm van subsidieverleening. Aan het bedrag van twee millioen ligt niet een bepaalde becijfering ten grondslag. Dit be drag stelt aan de beoogde hulpverleening een uiterste grens; de toestand van 's Lands finan ciën laat naar de meening van de Regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag be schikbaar te stellen. Dat een memoriepost is uitgetrokken, vindt zijn verklaring in de om standigheid, dat geen raming kon worden ge maakt van het bedrag, waarmede de begroo ting voor het dienstjaar 1934 zal moeten wor den bezwaard. Het bedrag van twee millioen is dus niet alleen voor het loopende jaar bestemd; dit bedrag zal ten volle in de dekking van het geldelijk beloop der te nemen maatregelen moe ten voorzien. Voor het overige wordt duidelijk heidshalve nog opgemerkt, dat het totaal be drag der te verleenen credieten allerminst in het door de regeering aangevraagde crediet zijn uiterste begrenzing vindt. De begrootingspost zal tegenover de Nederlandsche Middenstands- bank als het ware werken als een „waarborg fonds". De Minister moet met stelligheid tegenspre ken, dat het wetsontwerp zou beoogen, de Mid denstandsbank te redden uit een moeilijke po sitie, waarin zij zou zijn geraakt of waarin zij zou komen te verkeeren tengevolge van de liquiditeitsmoeilijkheden van vele midden- standsbedrijven. Van zoodanige moeilijke positie is geen spra ke; de bank heeft sinds haar oprichting bij de credietverleening groote voorzichtigheid in acht genomen en voor zoover zij in dezen crisistijd bij de credietverleening verliezen geleden heeft of vreest te zullen lijden, daarvoor ruimschoots de noodige voorzieningen door reserveering uit eigen middelen getroffen. De regeering meent niet te kunnen prijsge ven het aan het ontwerp ten grondslag liggen de voornemen, de credietverleening uitsluitend over de Ned. Middenstandsbank te doen loo- pen. Zij acht het gebruik van dit voor dit doel uitnemend geoutilleerd apparaat op zich zelf reeds een waarborg voor een doelmatige en on partijdige besteding der gelden en is voorts van meening, dat alleen centraliseering der cre dietverleening waarborg kan leveren tegen wil lekeur of ongelijkheid van behandeling. Het ligt niet in de bedoeling een commissie in te stellen om na te gaan, aan welke bedrij ven credieten kunnen worden verleend. Welke voorwaarden aan de credietverleening zullen moeten worden verbonden en welke groepen van belanghebbenden van de te tref fen regeling zullen kunnen profiteeren, kan niet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de practijk den weg zal moeten wijzen. Geen enkele groep van bedrijven is, mits aan de gestelde eischen wordt voldaan, van de wer king der regeling bij voorbaat verstoken, dus ook niet de groepen van middenstandsbedrijven in land- en tuinbouwstreken of bedrijven van aannemers. Met „volwaardige" bedrijven worden bedoeld bedrijven, welke op een gezonde rendabiliteits- basis berusten. Bedrijven, welke zich zien be dreigd met omvangrijke verliezen op uitstaan de vorderingen, zullen veelal wel in zoodanige mate in hun kapitaal en tevens in hun renda biliteit getroffen zijn, dat zij hebben opgehou den- volwaardig te zijn. Zoodanige bedrijven zullen dus niet met succes een beroep op de regeling kunnen doen. Het ligt trouwens voor de hand, dat met het op de been houden van dergelijke bedrijven, gesteld dat dit tot de taak van de Overheid zou behooren, sommen ge moeid zouden zijn, welke het meergenoemde bedrag van twee millioen wel zeer ver zouden te boven gaan. De mogelijkheid, dat de rege ling hulp zou kunnen bieden aan bedrijven, welke bijv. door schuldenregeling zouden kun nen worden gesaneerd, behoeft niet a priori te worden afgewezen, Ongetwijfeld bestaat aan 'n eenigszins ruime van de opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het getal onderwijzers, hetwelk de gezamen lijke opleidingsinrichtingen kunnen afleveren, is belangrijk veel grooter dan met het oog op de voor afzienbare tijden te benaderen behoefte in overeenstemming zal zijn. Het staat dus in feite vast, dat deze opleidingsinrichtingen voor vele van haar leerlingen eenvoudig algemeen vormende scholen zullen zijn, met welker eind diploma zij elders dan bij het onderwijs een toekomst zullen moeten trachten te vinden. Voor zoover dus deze algemeene vorming elders op voldoende wijze en voor minder kosten kan worden bereikt, is inkrimping van de onder wijzersopleiding toelaatbaar en in het algemeen belang. Onder deze omstandigheden is er alle aanleiding den omvang van de onderwijzers opleiding zooveel mogelijk te beperken tot de grens, waarbij zij met de ongeveer te be palen behoefte aan nieuwe leerkrachten bij het lager onderwijs in overeenstemming is. Ongetwijfeld bestaat aan een eenigszins ruime marge behoefte. Deze wordt echter zeker ge heel geleverd door de vrije opleiding, welke voor het Staatsonderwijzersexamen voorbereidt. Met afschaffing van deze opleiding is geen en kel belang gemoeid. De beperking van de onderwijzersopleiding behoort zoo mogelijk met een verbetering van die opleiding gepaard te gaan. Gebruik makende van de ruimte, welke de wet ten deze laat, heeft de minister bevorderd, dat met afkap ping van het eerste leerjaar alle vierjarige kweekscholen in drie jarige worden omgezet. Tot dezen maatregel kon worden overgegaan, omdat de basis, waarop de kweek schoolopleiding moet kunnen voort bouwen, een voldoend algemeen voortgezet onderwijs, in genoeg zame mate in den lande bereik baar is. Met de L. O. -wet 1920 stelt de minister zich op het standpunt, dat de kweekschool de on derwijzers, wat hun algemeene opleiding be treft, volledig gevormd aan de lagere school behoort af te leveren. De vraag der reorganisatie wordt dus feite lijk deze, hoe, uitgaande van de grondgedach ten der wet van 1920 en rekening houdende met het feit, dat de drie-jarige school voor voortgezet onderwijs als grondslag der onder wijzersopleiding dient te worden aanvaard, die opleiding verder moet worden afgebouwd. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in Titel VI der L. O. wet is neergeschreven. Reeds dadelijk moet hij er echter op wijzen, dat hij ten aanzien van een enkel hoofdpunt van die regeling is afgeweken. Met de gedachte, dat de nieuwe onderwijzersakte ook de be voegdheid zou moeten omvatten om aan een school voor gewoon lager onderwijs, onderwijs te geven in de speciale vakken lichamelijke oefening, Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskun de, en handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken licha melijke oefening, wiskunde en handenarbeid, is naar zijn meening te hoog gegrepen. Overigens heeft hij de beginselen van Titel VI tot de zijne gemaakt. Ook de „opleidings school" en de onderwijzeres, die daar voor de lagere klassen der school voor gewoon lager onderwijs zal worden gevormd, heeft hij in be ginsel aanvaard. Ter wille van de bezuiniging heeft hij echter in het wetsontwerp die oplei ding niet ondergebracht in afzonderlijke scho len, maar ze in de kweekschool geïncorporeerd. Een vijf-jarige kweekschool behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver bestaande vier jarige en zeker niet, wanneer aan die vier jarige kweekschool het verlengstuk der B-af- deeling (hoofdaktecursus) verbonden is. De bedoeling immers is, dat de opleiding in het vierde en vijfde leerjaar der vijfjarige kweekschool voor niet meer dan de helft uit theoretische lessen zal bestaan. De overige tijd is bestemd voor oefening in de practijk van het les geven en eigen vrije studie. Meer loka liteit dan de vierjarige opleiding eischt de vijf jarige dus niet, en evenmin uitbreiding van het totaal aantal lesuren. tingen ten zeerste noodig is. Die inkrim ping, waarin het wetsontwerp eveneens be oogt te voorzien, zal de toepassing van de pacificatie-gedachte ook op dit gebied mo gelijk maken. Aan de regeling betreffende de kweekschool opleiding is toegevoegd die van de akte-exa mens en de omschrijving van de bevoegdheid, welke aan de akten van bekwaamheid verbon den zal zijn, omdat deze onderwerpen ten nauwste met de opleiding samenhangen. De bedoeling is dus geweest, het geheele samen stel dezer bepalingen uit de L. O.-wet te lich ten en naar de Kweekschoolwet over te bren gen. In het bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond is besproken het verzoek van Minister Marehant om den K. N. V. B. op eenigerlei wijze te doen bijdragen in de steunactie voor het Concertgebouworkest. De K. N. V. B. heeft gemeend op dit verzoek niet te kunnen ingaan. In het gebouw der St. Josephsgezelien te Amsterdam vergaderden Zondag de afgevaar digden van alle wandelclubs der St. Joseph gezellenvereeniging uit het Centraal-Verband. In het openingswoord heette de centraal- praeses de aanwezigen hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over het feit, dat deze vergadering niet op „de Liebaard" te Baarn kon plaats vinden. Het doel der bijeenkomst was het tot stand brengen van één centrale voor alle wandelclubs in het Centraal Verband. De sport hoort in de jeugdbeweging en elke nieuwe tak van sport is in de St. Josephgezel lenvereeniging welkom, mits zij wordt beoefend in den Kolpingsgeest. Voor de wandelsport is' dit van groot belang. Zoo kunnen bijv. bij groote tochten maaltijden worden gehouden in de Gezellenhuizen. Op deze vergadering werd voorts behandeld een concept-reglement wat is samengesteld door een commissie uit het centraal senioraat. Nadat was vastgesteld, dat er 27 afdeelingen vertegenwoordigd waren, werd besloten, dat elke afdeeling één stem zou uitbrengen. Behoudens eenige kleine veranderingen werd het reglement aangenomen, zooals door het centraal-senioraat voorgesteld, alleen over de artikelen betreffende het uniform en de te vol gen techniek waren de meeningen zeer ver schillend. Na lang discussieeren werd het uniform als volgt vastgesteld: witte shirt met Kolping's embleem, zwarte das en lange panta lon. Na langdurige discussie en stemming werd besloten het punt techniek te laten rusten en de beslissing hierover aan de centrale com missie over te laten. Het centraal bestuur werd vervolgens sa mengesteld uit de heeren Menke (Leiden), Punt (Alkmaar) en Koelewijn (Delft). Na de rondvraag werd de vergadering door praeses Van Galen gesloten. Het Centraal Verband bood vervolgens aan de deelnemers een diner aan. Een factor, die wel van beteekenis is voor de kosten, is de aanvaarding van de finan cieels gelijkstelling van de bijzondere met de Rijkskweekscholen. Zeker zou de ver wezenlijking van dit reeds in 1920 ook voor de onderwijzersopleiding in de wet uitge drukte beginsel juist in den tegenwoordi- gen tijd een onoverkomelijk bezwaar op leveren, ware het niet, dat een ook om andere redenen dan bezuiniging noodige inkrimping van het aantal opleidingsinrich- WEENEN, 23 April Van toonaangevende zijde zijn, naar een der bladen meldt, bezwa ren van constitutioneelen aard ingebracht tegen de bijeenroeping van den nationalen raad, welke de regeering de volmachten zou moeten verleenen voor het overgaan op de nieuwe grondwet. Een van krachtverklaring van de nieuwe grondwet zou thans nog slechts mogelijk zijn langs den weg van een proclamatie der grond wet door de regeering. WEENEN, 23 April (Reuter) Hedenavond werd bekend gemaakt, dat de drie belangrijk ste Oostenrijksche banken, n.l. de Creditanstalt, de Wiener Bankverein en de Nieder-Oester- reichische Escomptegesellschaft tot fusie had den besloten. Het bericht, dat geheel onverwacht kwam, verwekte groote sensatie. Onze Belgische corr. seint ons; De Belgische minister van Binnenl. Zaken, Pierloh, cal zoodra de Kamer van reces terug keert een wetsontwerp indienen, waarbij de invoer van buitenlandsche onzedelijke publi caties verboden wordt. Strenge gevangenisstraf fen en zware geldelijke boeten wachten de overtreders dezer bepaling. Tot heden toe vindt men in België vele, vooral Fransche, onzedelijke publicaties ge- etaleerd. De Belgische wet kent geen maat regelen om daartegen op te treden. Te Bennekom is in den ouderdom van bijna 82 jaar overleden de gep. generaal-majoor J. M. van Stein Callenfels. De „Pelikaan" is in Bandoeng geland. De „Snip" (thuisreis) vloeg van Djask naar Bagdad. De „Oehoe" (uitreis) is uit Bagdad vertrok ken en te Djask aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4