I IN EN OM HAARLEM EEN BOEK Men sebujff onó: DINSDAG 24 APRIL 1934 Mr. M. Slingenberg INBRAAK EN DIEFSTAL Oplettende buren VERNIETIGING VAN SPINAZIE Meer dan 2000 kisten naar de belt BOERDERIJ „HOEVE VREUGD" Verkocht voor ƒ40.765 BOETE-PROCESSIE VAN DEN L.T.B. Donderdag 17 Mei Autobus tegen een boom Uitvoer van paarden Personalia BILJARTEN Om den Hanbeker DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND De R. K. Damclub S.D. O. De wedstrijden om het pers. kampioenschap le klas Het pers. kamp. 2e klas Clubkampioenschappen Haarlem sche Damclub Vriendschappelijke wedstrijd Haarlemsche Damclub IV/V- Damvereeniging „D. O. S." I KRACHTSPORT Huldiging „D. O. K." NAAR KEUZE BOEKENWEEK De „bon" die wordt uitgereikt MOTORSPORT 10-jarig bestaan Motorclub „Haarlem" WORSTELEN J. Seggelink H. K.V. „Haarlem" Kampioen van Nederland UIT DEN OMTREK GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID R.K. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen V erkeersregeling SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR De heer Mr. M. Slingenberg, dié heden ge kozen is tot lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland en daarom ont slag zal nemen als wethouder van financiën der gemeente Haarlem, is van 1910 af lid van den Haarlemschen gemeenteraad geweest met een onderbreking van 1916 tot 1919, in welk drieja rig tijdvak hij ook reeds de functie vervulde van lid der Gedeputeerde Staten van Noordholland. Na de verkiezingen van 1919 werd de heer Slin genberg door de gewijzigde politieke constella tie niet als Gedeputeerde herkozen, maar de Vrijzinnig-democratische Partij, wier voorkeurs- tnan hij in Haarlem steeds is geweest, bracht hem weer in den Raad en de raadsleden brach ten hem op den wethouderszetel. De heer Slingenberg, op 23-jarigen leeftijd aan de Groningsche Hoogeschool gepromoveerd, vestigde zich het jaar daarop als advocaat en procureur te Haarlem en nam al spoedig een actief aandeel in het openbare en politieke le ven. Thans, 53 jaar oud, is hij een jaar of veertien lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, is hij voor de tweede maal geko zen tot lid van Gedeputeerde Staten en heeft hij 'n dienststaat van 25 jaar als Haar- lemsch raadslid, waarvan bijna vijftien als wet houder. Een voorspoedige loopbaan aldus! Maar hij heeft voor dit welslagen met groote werk kracht en gezegend met onmiskenbare talenten gearbeid. Want gemakkelijk heeft de heer Slingenberg het niet gehad. De Vrijzinnig-Democratische Partij, waarbij hij zich kort na zijn komst in Haarlem aansloot was hier maar een kleine groep. Wat zij in den loop der jaren is geworden, heeft zij voor een groot deel aan hem te danken. En ook in geheel het land is, gelooven wij, het aanzien en de invloed der Vrijzinnig-democraten door de figuur van den heer Slingenberg verhoogd. Evenmin heeft de heer Slingenberg het ge makkelijk gehad in den Haarlemschen Raad. Wat hij met name als wethouder van finan ciën heeft gedaan, heeft hem weliswaar de be wondering bezorgd van de Haarlemsche bur gerij, maar was gedurfd en kostte heel wat be leid om tot een goed einde gebracht te worden. Hoe voortreffelijk hij echter zijn uiterst moei lijke taak vervulde, bleek uit het groot ver trouwen, dat talloos vele kiezers hem bij de verkiezingen in 1931 schonken, toen hij de door hem aangevoerde Vrijzinnig-democrati sche lijst met een dubbel aantal stemmen, ver geleken met die in 1927, uit de stembus zag komen. Aanvankelijk wethouder van Openbare Wer ken heeft hü later niet geaarzeld de ondank bare portefeuille van financiën van den heer mr. Bomans, bij diens verkiezing tot lid van Gedeputeerden over te nemen, een taak, welke in die dagen door de vlucht van groote inko mens uit het toen niet groote Haarlem, lang niet aangenaam was en na de afwikkeling van de moeilijkheden, verbonden aan de an nexatie, nog onaangenamer is geworden door de toen ingetreden crisis. Stevig heeft de heer mr. Slingenberg, die voor zijn politiek de reeds uit de dagen, toen het college van B. en W. bestond uit de heeren mr. Heerkens Thijssen, mr. Bomans, mr. Bruch en mr. Slingenberg, dateerende samenwerking met de rechtsche partijen voortzette, een gezond fi nancieel beleid gevoerd, dat aldus kan worden samengevat: in de gemeentelijke huishouding de tering naar de nering zetten en bij noodza kelijke verhooging der gemeentelijke inkomsten rekening houden met de omstandigheid, dat een te groote ongelijkheid in belastingdruk te Haarlem, vergeleken bij dien der randgemeen ten, de kapitaalkrachtige bewoners uit Haar lem verjaagt. Bij de verdediging van deze financieele stel ling had hij het geluk dat de sociaal-democra ten zich tegenover hem stelden en zoodoende aan deze eenvoudige waarheid een relief ga ven, welke ze anders nimmer zou hebben gekre gen. De sociaal-democraten wenschten de so ciale bemoeiingen van Haarlem tot het uiterste, en nog verder, op te voeren en ontkenden de zuigkracht van de naburige gemeenten op Haarlems financieel-krachtige ingezetenen. Des heeren Slingenberg's positie werd door de klaarblijkelijke onjuistheid van deze socialis tische redeneering bij elk begrootingsdebat ste viger en hij wist dit prachtig uit te buiten. Met groote kracht heeft de heer Slingenberg voor een grooter Haarlem gewerkt. Ook toen de grenswijziging alleen nog maar mogelijk werd onder zeer bezwarende omstandighe den.... overneming van het toen armlastige Schoten en Spaarndam, plus betaling van maximum twee millioen gulden schadeloosstel ling aan Heemstede durfde en wenschte hij de annexatie te aanvaarden. Dat hij dat juist be oordeelde, werd en wordt door velen betwijfeld, maar zeker is het, dat hij na de annexatie zijn best heeft gedaan om de door Haarlem aan Heemstede te betalen schadeloosstellingen laag te houden. Hij is daarin ten deele geslaagd. De heer Slingenberg heeft geen kans gehad om te aten zien, dat.zijn optimisme omtrent 't aanvaarden van deze zoo bezwaarde annexa tie juist was, want de financiën liepen in Haar lem, zooals in alle gemeenten van ons land, totaal in de war door de wereldcrisis. En het is vooral in dien hachelijken tijd, dat hij zich een knap en krachtig wethouder van financiën heeft getoond. Hij is de eerste wethouder in Nederland ge weest, die een noodkreet aanhief over het dé raillement der gemeentelijke financiën en de noodzakelijkheid bepleitte van bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven. Let op, zeide hij toen, de andere groote steden zullen Haarlem met hun jammerklachten moeten volgen. Hij heeft gelijk gekregen, maar de eerste te zijn om loonsverlagingen aan te kondigen en door te zetten, belastingverhoogingen door te voeren, voorstellen te doen om onontbeerlijk geachte gemeentelijke instellingen af te schaf fen tegen 'n felle, op politieke munt belustte, op positie in, vereischt opofferende trouw aan de belangen van de gemeente en den moed om van zijn eerlijke overtuiging te doen blijken, ten koste zoo noodig van zijn populariteit. Dat te hebben gedaan is voor den heer Slingenberg geen geringe eer! Scherp zijn door hem de gemeente-financiën gesaneerd; diep is het mes gezet in veel wat den Haarlemmers lief was geworden. Maar wij hebben den indruk gekregen, dat de gemeente- financiën dan nu ook gezonder zijn dan zij in jaren zijn geweest. En wie mocht meenen, dat de heer Slingenberg een onhoudbaren post ver laat of zijn ambt temidden van moeilijkheden prijs geeft, vergist zich. Het lastige werk is door hem verricht en zijn opvolger zal, bedriegen de voorteekenen niet, althans voorloopig geen moeilijke taak meer hebben. De heer Slingenberg heeft bij het doorvoe ren der door hem noodig geachte maatregelen veel doortastendheid, veel bekwaamheid en veel nuchter inzicht getoond. Hij is darbij een krachtig bewindsman geweest. Het waren zijn beste en glorievolste jaren. De heer Slingenberg is een goed redenaar, maar een nog veel slagvaardiger debater. Vele malen heeft hij daarvan in den Raad blijk ge geven. Zijn invloed in het college van B. en W. was vooral de laatste jaren zeer groot. Hij was een krachtige figuur op het Raadhuis en zijn ver trek van daar zal er menige verandering bren gen. Wij hooren zelfs, dat er leden van het gemeentepersoneel zijn, ook in de hoogere ran gen, die het heengaan van den heer Slingen berg als een opluchting voelen. Maar ook zij zullen wel erkennen, dat de heer Slingenberg, ook daar waar hij met straffe hand ingreep, steeds het gemeentebelang wenschte te behar tigen en daar ook inderdaad in slaagde. Het zou zeker voor Haarlem een voordeel zijn als hij wethouder van financiën had kunnen blijven. Maar wij gelooven niet ver mis te zijn als wij veronderstellen, dat de heer Slingen berg niet rouwig is om zijn verhuizing van het „Prinsenhof" naar „Welgelegen". Het leven van Gedeputeerde is heel wat pret tiger en rustiger dan dat van Haarlemsch wet houder van financiën in crisistijd. Bij haar thuiskomst, Zondagavond ongevetr 10 uur, kwam de sigarenwinkelierster, mej. O. V., wonende aan den Wijkerstraatweg te Velsen Noord, tot de minder aangename ontdekking, dat iemand tijdens haar afwezigheid een bezoek aan haar woning had gebracht. De achterdeur bleek geforceerd, terwijl uit de winkelladen het aanwezige geld was ver dwenen. Een van haar buren, de heer W. tot wien zij zich wendde, stelde direct de politie te Velsen telefonisch van het feit in kennis. Deze stond voor een moeilijke taak, daar dooï den regen alle sporen waren uitgewischt. Even later kwam echter de heer de D., die recht te genover den winkel van mej. O. woont, verkla ren, dat tusschen 6 uur en 6.30 een zekere v. d. P. achter de woning was geweest. Dit was op zich zelf niets bijzonders, daar dit wel meer gebeurt, als de winkel gesloten is. Het was echter voor de politie een reden v. d. P. op te zoeken. Deze was niet thuis, 's Mor gens, toen hij naar zijn werk ging, wachtte een der agenten hem op en toen viel hij spoedig door de mand. Van het gestolen geld ƒ7.50 of 8.was niet veel meer over. Van het geval is proces-verbaal opgemaakt. Maandag zijn te Beverwijk wederom 2095 kisten met een inhoud van 16.760. K.G. spinazie uit de markt genomen en ter vernietiging naar de vuilnisbelt gebracht, daar deze groenten den minimum prijs niet konden opbrengen. Naar wij vernemen is de minimumprijs door de regeering nog steeds niet definitief vastge steld. Gisteren is in het algemeen verkooplokaal bij afslag verkocht de boerderij „Hoevevreugd" me1 weilanden, stallingen, schuren en erf aan den Schalkwijkerweg en Zomerweg te Haarlem en Haarlemmerliede, groot 12 H.A. 73 A. en 40 c.A. De boerderij is overgegaan in handen van M. Beelen voor ƒ40.765. Voor de derde maal gaat de L. T. B. een boete-processie ondernemen naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Niet midden in den zomer, zooals de vorige keeren, maar thans in de maand Mei. Als datum is gekozen Donderdag 17 Mei. Het zal een grootsche Maria-dag worden. De kern en de bloem van Haarlems diocees, n.l. de katholieke boeren en tuinders, trekken op naar dit welbekende Genade-oord te Heiloo. Als blijde Christenen zullen zij optrekken. De nood is hoog bij de boeren en tuinders. Maar toch zal men niet den moed laten zakken. Op de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood zal om uitkomst gesmeekt worden bij den Gever Hedenmorgen is een autobus van de N.V. Mooy op den rijksstraatweg tusschen Beverwijk en Castricum in volle vaart tegen een boom gereden. In de bus bevonden zich geen passa giers. De chauffeur bekwam slechts enkeie lichte verwondingen. De autobus is aan de voorzijde zwaar beschadigd. Het ongeval moet vermoe delijk geweten worden aan het weigeren der stuurinrichting. Op een vraag van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp betreffende de voorwaarden, waaronder consenten voor den uitvoer van paarden naar Duitschland worden uitgegeven en de daarvoor door de landbouwers verschul digde bedragen heeft de Minister van Econo mische Zaken a.i. geantwoord: Certificaten voor den uitvoer van koudbloed- paarden naar Duitschland worden slechts ver strekt aan hen, die deze rassen gedurende een bepaald vroeger tijdvak (1 Juli 19301 Juli 1933) hebben uitgevoerd. Het aantal paarden, dat door hen kan worden uitgevoerd, staat in een voor allen gelijkelijk en in verband met het Duitsch contingent bepaald percentage tot den vroegeren uitvoer. Aan administratiekosten voor deze regeling wordt bij de afgifte van het certificaat een be- diag geëischt van 3 per paard. In daartoe in aanmerking komende gevallen kan door dengene, die door den Minister is gemachtigd tot afgifte der certificaten, het stel len eener garantie voor het nakomen der voor schriften, gegeven op grond van de crisisuit voerwet, worden verlangd. De navolgende afgestudeerden aan de Mid delbare Technische School te Haarlem zijn ge plaatst in de volgende betrekkingen: Van de af deeling Bouwkunde: de heer J. H. Bouwman als opzichter-teekenaar bij den ar chitect J. C. Slagter; de heer C. Honigh als opzichter-teekenaar bij den heer G. H. Holt te Haarlem; de heer P. Jongens als hulp-opzich ter-teekenaar bfj den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland; de heeren J. Silvis en C. E. van Beek hebben een eigen technisch betonbu- reau opgericht. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer C. Morgenstern als opzichter bij den Dienst der Gemeentewerken Groningen; de heer P. Spijker als teekenaar bij den Rijkswaterstaat te Zutphen. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer H. A. Bok als vertegenwoordiger bij het technisch handelsbureau L. Tas te 's-Graven- hage; de heer R. G. Brusse als chef van de research-afdeeling van de Amsterdamsche Con fectie Industrie Maatschappij; de heer S. Jager als teekenaar bi.' de Naamlooze Vennootschap Califax te Amsterdam; de heer P. Witkamp als teekanaar bij den heer Ir. van Tongeren. Van de afdeeling Electrotechniek: de heer R. van Rossum als assistent bij het Octrooibureau Van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Tot hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder zijn herbenoemd de heeren J. J. Tiele, M. A. Noordam en L. Kranenburg en in de plaats van den heer J. Lanser werd gekozen de heer K. Avis, wonende aan den Sloterweg te Hoofddorp. Maandagavond werden de wedstrijden om bo- vengenoemden beker in „Centraal Bar" aan den Kruisweg voortgezet tusschen Excelsior (Vel- sen-Noord) en Vriendenkring. De gastheeren waren iets sterker en namen een voorsprong van 71 caramboles. De uitslagen zijn: Excelsior Vriendenkring 1. GertenbachBoerwinkel 95175 2. Hamersv. d. Gevel H°69 3. NolBannink 5390 Voorloopige uitslag 263334 Donderdagavond 26 April zal tot sluiting van het feestelijk herdenken van het 12 -jarig bestaan van bovengenoemde vereenlging een feestavond plaats hebben in het R.K. Vereni gingsgebouw aan het Teylerplein. Op dien avond zal tevens de prijsuitreiking plaats heb ben van de gehouden nederlaagwedstrijden. De tooneelvereeniging D. W. V. zal ongetwijfeld voor het amusante gedeelte van den avond zorg dragen, terwijl ook het muzikale gedeelte in betrouwbare handen is. Deze feestavond zal aanvangen om 8 uur. Onlangs mochten wij vermelden, dat de voor bereidende werkzaamheden voor genoemde wedstrijden in vollen gang waren. Thans kun nen wij mededeelen, hoe de samenstelling van de 3 groepen betreffende de le klas er uit ziet. In groep 1 spelen J. v. Dijk, Jac. v. d. Poel, J. Draayer, P. C. de Jeu en J. Weyers. In groep 2 komen uit P. v. Buuren, H. de Reus, H. Rump, G. en L. Haver. Groep 3 heeft de deelnemers P. Hollenberg, P. Mul, J. Lucas, A. Frenay, Th. Schuit en H. v. Gastel. Tot wedstrijdleider zijn benoemd J. Schilder, L. Haver en P. Hollen- berg. Zooals bekend is deze afdeeling in 2 groepen gesplitst, waarvan in groep 1 zullen uitkomen de spelers: P. de Haas, J. en B. v. d. Kroft, A. Masteling en G. Hesselman. Groep 2 telt 6 deel nemers en wel G. Schilder, A. Mooiekind, W. en J. v. d. Oetelaar, A. Leuven en W. v. Velzen. In ,,'t Hof van Holland" werden Maandag avond j.l. de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1933-1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen volgen hieronder: Hoofdklasse: J. van Looij wint van J. Wielen- ga; J. v. d. Giessen remise met P. J. Bijrij. Tweede klasse: Ph. F. Amelung Sr. remise met F. W. de Pater. Derde klasse: I. Risseeuw wint van J. Kuntze; J. Merts wint van J. Stammis; M. G. J. Andries- sen wint van I. Ravensbergen; U. M. Jötten wint van J. Stammis; G. Molenaar wint van A. Smit; E. Stammis wint van W. J. A. Matla. In ,,'t Hof van Holland" te Haarlem vond Maandagavond j.l. de return wedstrijd plaats tus schen de Haarlemsche Damclub IV/V. en de Damvereeniging „D. O. S." I uit Haarlem. De eerste ontmoeting eindigde in een 137 overwinning voor de Haarlemsche Damclub. Thans won Haarlem met dezelfde cijfers. Zaterdagmiddag heeft in hotel „Oud Meere- steijn" te Beverwijk de huldiging plaats gehad van de Beverwijksche Krachtsportvereeniging „D.O.K." in verband met het behalen van het landskampioenschap worstelen en gewichthef fen. Nadat de kampioenen, begeleid door de Bever- De „bon" voor de Boekenweek met de houtsnede van W. J. Rozendaal Zooals men weet wordt tijdens de Boekenweek 1934, welke gehouden wordt van 28 April tot 5 Mei a.s., een boeken- bon uitgereikt. Tegen in levering van dezen bon ontvangt men een serie portretten van schrij vers. De bon is versierd met een houtsnede van W. J. Rozendaal. De toe lichting daarbij luidt: „De ernstige mensch is geneigd, zich van de lichtzinnige wereld af te wenden. Hoe kan hij dat beter doen, dan met een boek? De houtsnede brengt het oogenblik in beeld, waarop hij beslo ten heeft, het kermis achtige leven met zijn kleine kansen (het rad van avontuur) vaarwel te zeggen." wijksche sportvereenigingen en aangevoerd door de Beverwijksche Harmoniekapel een eere-rond- gang door de gemeente hadden gemaakt, werden zij in de troonzaal ontvangen door het eere comité en het huldigingscomité. Namens eerstgenoemd comité sprak de burge meester van Beverwijk, mr. H. J. Scholtens, die er op wees, hoe de Beverwijkers wel gerechtvaar digd trotsch over D.O.K. spreken. Onder harte lijke bewoordingen bood spr. den kampioenen een fraai bloemstuk aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van het huldigingscomité, den heer H. J. de Groot. Spr. merkte op, dat 1933 voor D.O.K. geen crisisjaar is geweest. Deze sport- vereeniging gaat kalm en bescheiden haar weg, maar het is juist deze bescheidenheid, welke haar in staat stelt de sport zóó krachtig te beoefenen. Het is de eerste maal in de geschiedenis, dat het landskampioenschap worstelen en gewicht heffen tegelijk door één vereeniging werd be haald. Beverwijk is verheugd over deze schitte rende prestatie, waarmede tevens de naam van Beverwijk zoo schitterend wordt hooggehouden. Teneinde dit feit aan de vergetelheid te ont rukken is een fraaie plaquette met oorkonde vervaardigd, welke spr. den kampioenen aanbood met een hartelijken gelukwensch en daarbij de hoop uitsprekende, dat, wanneer zij nog eens naar de Olympiade in Berlijn zullen worden af gevaardigd, zij den naam van Beverwijk als centrum van Kennemerland, zullen verbreiden. Hierna werden gelukwenschen uitgesproken door vertegenwoordigers van den Ned. Kracht- sportbond, het districtsbestuur van Noord-Hol land en de verschillende zustervereenigingen, welke gelukwenschen gepaard gingen met de aanbieding van fraaie bloemstukken, bekers, enz. De voorzitter van „D.O.K.", de heer P. Schel vis, sprak tenslotte een hartelijk dankwoord. 7' De feestelijkheden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der M. C. H. werden Zondagmorgen ingezet met een clubtocht door de bloembollen- velden. In den namiddag vereenigden de leden met hunne dames en introducees zich aan het feest diner in Restaurant „Brinkmann". De tafel werd gepresidieerd door den secretaris der vereeniging de heer Fr. A. Wolking. Deze huldigde den heer D. Th. de Jongh, die vanaf de oprichting voorzitter der vereeniging is geweest. Als jubilaris No. 2 huldigde de heer Wolking vervolgens den heer Fr. P. v. Rumpt, die even eens 10 jaar lid der vereeniging was. Namens de vereeniging bood spreker hem een herinneringsmedaille met incriptie aan. De volgende spreker, de heer van Rumpt haalt verschillende herinneringen aan de eerste jaren der vereeniging op. Nadat de tafelpresident den penningmeester, den heer Boesmans heeft geroemd als een niet te evenaren kassier-deurwaarder, welke een ge weldige activiteit aan den dag legt, spreekt hij het slotwoord, waarna de aanwezigen zich naar de groote zaal begeven voor den feestavond. Hier bevonden zich reeds een groot aantal in- troducées. Een gezellige avond met souper besloot deze feestelijkheden. Zondag 22 April werden de kampioenschappen worstelen van de afd. Lichtgewicht verwerkt in het clubgebouw van A. A. C. K. D. O. te Amsterdam, waaraan J. Seggelink moest deel nemen. Het is hem thans mogen gelukken na het winnen van vele prijzen de kroon op zijn werk te zetten door bovengenoemden titel te bemachtigen, waardoor hij voor dit jaar de aangewezene is om afgezonden te worden naar de Olympische Spelen 1936. Zijn sportvrienden hopen, dat Jan hetzelfde mag presteeren in 1935 en '36, dam is het een feit, dat hij naar Berlijn zal gaan. Had tot dusver de verzorging van het zieke lichaam de volle aandacht der verschillende vereenigingen, werkzaam op het gebied van zie kenverpleging, den laatsten tijd begint ook de geestelijke volksgezondheid haar zorg te eischen. Ook de Zuid-Hollandsche Bond van het Wit- Gele Kruis heeft hier een taak. Daarom is op gericht de R.K. Zuid-Hollandsche Commissie voor Geestelijke Volksgezondheid, waarin zit ting hebben: Voor het Wit-Gele Kruis: Dr. W. C. M. Kla- sens uit Rijswijk, voorzitter; J. G. Nientied uit Vlaardingen, secretaris penningmeester Vervolgens: Dr. L. H. Berger uit 's-Graven- hage, psycholoog-paedagoog; De heer J. J. v. Oorschot uit Rijswijk voor den Bond voor zwakzinnigenzorg; Mgr. H. J. M. Taskin uit Warmond, moraal theoloog eu Dr. C. E. Versélewel de Witt Hamer uit Noord- wijk, psychiater. Als adviseurs zijn toegetreden: Dr. J. A. Putto te 's-Gravenhage, Inspecteur der Volksgezondheid en Dr. C. T. Kortenhorst int 's-Hertogenbosch, algemeen secretaris der R.K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid. De Commissie besloot te beginnen met de zorg voor het kind. Daarom wordt op Dinsdag 24 April te 's-Gravenhage geopend het eerste R.K. Consultatie-Bureau voor Moeilijke Kinde ren. Dit bureau is gevestigd Koningsplein 36 te 's-Gravenhage en zal worden geleid door dr. L. H. Berger, bijgestaan door den psychiater, dr. A. P. J. Meyknecht. De spreekuren zijn op Dinsdag 24 April en daarna van 2 Mei af eiken Woensdag van 23 uur n.m. Moeilijke of achterlijke kinderen, of kinderen, waarvan het vermoeden bestaat, dat zij op eenigerlei wijze geestelijk niet volwaardig zijn, gelieve men te verwijzen naar genoemd Bureau. Opgemerkt zij, dat on vermogenden gratis wor den geholpen. Nu van Ged. Staten bericht is binnen gekomen van de verordening tot gesloten ver klaring van wegen te Warmond in één richting, wijzen wij er op, dat het thans verboden is het gedeelte der Dorpsstraat liggende tusschen „Meerrust" en de Lockhorstlaan te Warmond te berijden anders dan van de richting Lockhorst laanMeerrustlaan. Dit zal het autoverkeer daar ter plaatse, hetwelk vooral in de zomer maanden zeer druk, zeker ten goede komen. Nieuwe straatnamen. B. en W. stellen voor de volgende namen vast te stellen voor straten in Santpoort: Kluijskenslaan. Simon Kluijskens was een van de drie grootste garenbleekers in de 18e eeuw. Litslaan. Hendrik Lits was een groote hjn- waadbleeker in de tweede helft van de 18e eeuw. Van Dalenlaan, Heijltje van Dalen had in 1603 een belangrijk waterconcent van den heer van Bredercde in de Leckbuurt bij Santpoort, geheeten „De Leek en de Bergen". Rusburglaan. B. Rusburg was een groote lijnwaadbleker in de 18e eeuw. Lazarus Mullerlaan. In 1572 trok de overste L. Muller met soldaten naar Haarlem om daar hulp te bieden. De Spanjaarden versloegen de vijf „vaendelen" van Muller bij Santpoort. Kerkerioklaan. W. H. Kerkerink was inder tijd eigenaar van „de boschrijke lustplaetze Duin- en -Berg". Patriciuslaan. Genoemd naar een kapel ge sticht door Jan van Brederode om. ter eere van den H. Patricius. Vox Humana Woensdagavond zal in Hotel „De Weyman" te Santpoort de Gemengde Zang- vereeniging „Vox Humana" ter gelegenheid van haar jaarfeest voor donateurs een revue op voeren, getiteld: „Trek 't je niet aan". Uitvoering, voorbereiding en compositie der revue is geheel en al het werk van leden zelf. Auteur der teksten is de heer W. J. A. Wester hoven, voorzitter der vereeniging, terwijl de mu ziek van den dirigent, den heer Joh. Brands, is; het décor is verzorgd door den heer W. Gerrets. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te verkoopen: Aan H. Kaspers te Santpoort, tegen den prijs van ƒ5000 in totaal, een perceel bouwterrein aan de Wüstelaan aldaar, ter grootte van on geveer 1270 M2. Aan A. L. den Boer te Amsterdam tegen den prijs van 6 per M2, een perceel bouwterrein aan de De Savomin Lohmanlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 705 M2. Aan P. Kat te Amsterdam tegen den prijs van 6 per M2 een perceel bouwterrein op den hoek van de De Savornin Lohmanlaan en de Dr. Kuypeilaan te Velsen, ter grootte van on geveer 572 M2. Burg. Stand Overleden: J. Gomes, 23 jaar, ongeh. J. M. de Haas, 54 jaar, ongeh. A. Haze- vout, 66 jaren, wed nr. van C. H. van Bommel. A. Tuijn, 72 jaar, wed. van J. van 't Veer. A. de Jager, 42 jaar, echtgen. van H. J. KeteL Jubileum. 1 Mei zal het 40 jaar geleden zjjn, dat de heer L. J. v. t Kaar, thans reeds vele jaren procuratiehouder en chef van het kantoor, bij de Ver. Kon. Papierfabrieken v. Gelder Zonen in dienst trad. Crediet voor den luchtbeschermingsdienst Voor een doeltreffende organisatie van den luchtbeschermingsdienst in deze gemeente is het noodzakelijk dat beschikt kan worden over eenige vakliteratuur, alsmede dat oefeningen en gascursussen, die thans steeds meer in den lande worden gehouden, kunnen worden bijge woond en gevolgd. Daarnaast ligt het in het voornemen van B. en W. in onze gemeente eenvoudige oefeningen te houden van enkele ploegen, al of niet samen werkende, met de bedoeling de leiding en het personeel voor hun taak te bekwamen of het materieel te beproeven. Hiervoor is het noodig dat een twintigtal gasmaskers worden aangeschaft en de beschik king wordt verkregen over een radio-ontvang toestel. In vredestijd zullen deze gasmaskers ook benut kunnen worden bij brand, riool- en tankonderzoek, enz. terwijl het radiotoestel mede in een behoefte zal voorzien op het hoofdbureau van politie. Tevens achten B. en W. het gewenscht dat eenige 'belooning kan worden toegekend aan den gewezen officier, tijdelijk toegevoegd aan den Commissaris van Politie, in diens functie van hoofd van den luchtbeschermingsdienst. De totaal-kosten hieraan verbonden worden voor 1934 geraamd op 1500. Hoewel de luchtbeschermingsdienst, naar de meening van B. en W., meer een zaak van Rijkszorg dan van gemeentezorg is, achten zü zich toch niet verantwoord om het nemen van voorbereidende maatregelen te laten rusten tot dat een wettelijke regeling gereed zal zijn, zulks te meer niet omdat te verwachten is. dat een deel van de gemeente in de hoogste gevaren- klasse zal worden gerangschikt. Zij stellen dan ook voor een crediet van 1500.te verleenen. Zilveren ambtsjubileum. 1 Mei as. hoopt de heer J. Bruntink den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als politie van het Staatsvisschers-havenbedrijf. Den heer J. Bruntink, die een zeer geziene figuur is zoowel bij de vischkoopers als bij de arbeiders, werk zaam in en rond de vischhal, zal het zeker dien dag aan bewijzen van sympathie niet ontbreken. Kwaadwilligheid? De reeds geruimen tijd stilliggende motorloggers KU 116 en 137 in de haven alhier, begonnen Zaterdagavond te zinken. Bfj onderzoek bleek, dat van beide schepen de buitenboordskraan open stond, zoodat het water ruim baan had. Of hier enkel kwaadwilligheid in het spel is, dient te worden betwijfeld, aangezien ook de koperen leidingen, welke aan deze kranen zijn bevestigd, afgebroken waren. Het was nog juist bijtijds dat de Katwijksche bewaking dier sche pen het onheil bemerkte en het ergste kon voor komen. Raadsvergadering Er is een openbare ver gadering van den raad dezer gemeente uitge schreven tegen Donderdag 26 April, des avonds om half acht ten raadhuize. Exploitatie kiosk. Door een gegadigde is aan den gemeenteraad gericht de van ge meentewege te bouwen kiosk op het Badhuis plein te willen exploiteeren voor de som van ƒ400 per jaar. Salarisherziening gemeente-ambtenaar en po litiepersoneel? Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen ten aanzien van de bezoldiging van het politiepersoneel te Zandvoort, voorko mende in een schrijven van den Commissaris der Koningin, namens den Minister v. BinnenL Zaken, zullen B. en W. alhier, bij de behande ling der begrooting voor 1935 der salarieering van alle gemeente-ambtenaren aan 'n grondige beoordeeling onderwerpen. Het komt him onge- wenscht voor thans voor een bepaalde groep der ambtenaren deze kwestie in behandeling te nemen. ,,Roode Kruis" Alhier is het plan opgevat een afdeeling op te richten van het NederL Roode Kruis. Motieven voor dit plan zijn ge baseerd op het feit, dat Zandvoort zeer goed geoutilleerd is ten opzichte van het reddings wezen, terwijl op het gebied van straatonge vallen niet altijd onmiddellijke hulp aanwezig is. Hierin zou een transportcolonne van het Roode Kruis afdcende kunnen voorzien. Het initiatief van dit plan is uitgegaan van den heer Loogman, alhier, als lid van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis, afdeeling Transportcolonne. Verschillende autoriteiten hebben hiertoe hun medewerking toegezegd, waaronder Burgemeester en Wethouders. Bin nenkort zal dan ook een oprichtingsvergadering gehouden worden. Het wachten is op toestem- ming van het hoofdbestuur. Jubileum Phoenix Onder groote belang stelling, zoowel van leden als van Zandvoort- sche vereenigingen, heeft Phoenix in Monopole haar 1214-jarig jubileum met een druk bezoch te receptie en een feestavond gevierd. Een comité had zich gevormd, om dit jubi leum zoo feestelijk mogelijk te doen slagen. Hulde werd vooral gebracht aan den heer Dhooge, den voorzitter en regisseur van Phoe nix. Een twintigtal bloemstukken veranderden de receptiezaal in een bloemenhof. 's Avonds sprak de heer Speger de feestrede uit. Burgemeester van Alphen was 's avonds ook tegenwoordig. Over: Cursus voor autorijders en -rijdsters aan de Haarlemsche am bachtsschool „Haarlem's Roem" staat in volle glorie. Onze hyacinten en tulpen verspreiden hun heerlijke kleuren en lokken u tot een bezoek in naaste omgeving of tot grootere tochten. Wat Is eenvoudiger dan met ..een goeden auto een toertje te maken, die werkelijk unieke bloe menpracht van dichtbij In oogenschouw te ne men en te genieten van hun rijkdom van geur en kï:ur. Ik schreef hierboven: „in een goeden auto Welnu, de auto's van 1934 zijn zóó goed werkend en zoo geperfectionneerd. dat qua techniek niet veel meer te wenschen overblijft. Belangrijker is en hier mag met de verkeers ongelukken van eiken dag wel eens goed de aan dacht op gevestigd worden dat een goede auto een bekwame hand vraagt om bestuurd te wor den. En in dit verband zou ik de aandacht willen vragen voor den cursus, welke wordt gegeven aan de ambachtsschool, waar toekomstige chauffeurs en chauffeuses een goed inzicht kunnen ver krijgen in den auto en deszelfs onderdeelen. immers een auto is geen dood instrument, de inwendige voortbewegingsor/anen zijn als 't ware te vergelijken met levende inwendige organen, die elk voor zich speciale zorg eischen. die dank baar reageeren op een goede behandeling en die te zijner tijd eiken ruwen ingreep of mishan deling in staat zijn te wreken. Eisch van den tegenwoordigen. immer in ver sneld tempo levenden tijd is: geen chauffeur achter het stuur, die zich niet ten volle bewust is van zijn verantwoordelijkheid, niet alleen voor eigen leven en dat van zijn tochtgenooten, doch eveneens verantwoordelijk voor alle verkeer op den weg, automobilisten, fietsers, zoowel als voetgangers. Welnu, op bovengenoemden cursus worden aan toekomstige autobezitters naast mannen uit de dagelijksche rijpraktijk door prima leeraren de werking van het motorrijtuig verklaard. Onder deskundige leiding krijgt u praktische rij-oefeningen, welke lessen worden voorafgegaan door de theorie van het rijden. Aan de hand van goed oefenmateriaal krijgt u inzicht van den motor: voor de duisternis, die een defect aan de electr. installatie onverhoopt mocht te weeg brengen, wordt u door de goede voorlichting van den leeraar al van te voren ge waarschuwd. En „un homme averti en vaut deux", n' est-ce pas? Verder worden de geheimen van de ongeschre ven en wettelijk voorgeschreven regels van het verkeer u ontsluierd. En het chassis met zijn bijzonderheden is u niet ianger een gesloten boek! Zoo verdient deze cursus, die reeds zoovele goede rijders en rijdsters heeft afgeleverd, onder de aandachtige opmerkzaamheid van het publiek te worden gebracht. Bijgewoond door den heer A. Sormani, afge vaardigde van het Centraal Bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen te Den Haag en den heer E. J. E. Maas, vertegenwoordiger van de Centrale Commissie voor Autobestuurders in Nederland, had eenige dagen voor Paschen de beëindiging van den 12en autocursus plaats. Dat de lessen theoretisch en praktlsc* heel goed gevolgd waren, verklaarde de heer J. W. van Santé Jr., als 1ste secretaris van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem en de heer A. L. Hengeveld kon als directeur van de am bachtsschool de diploma's aan de gelukkig ge slaagde examinandi uitreiken. Dat daarbij met nadruk werd gewezen op de gevaren van den weg, behoeft zeker niet nader gememoreerd te worden. Dat vele autobestuurders dezen cursus mogen volgen. Zij zullen er geen spijt van hebben! SKUEN MOK Haarlem, April 1934 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5