FINANCIEN „Patrimonium" RADIO-PR OGRA MM A OUDE MAN VERMOORD MARKTEN DINSDAG 24 APRIL 1934 Door eendracht sterk Woensdag 25 April 1934 Mr. S. J. R. de Monehy Si Dagfilm Eenheid en gezagshandhaving moeten ons volk sterk houden NAAR HET GRAF VAN SINT WILLIBRORD Op Pinkster-drie R.K, MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM Vergadering van het hoofdbestuur EIGENAARDGIE ONT DEKKING Op twee scholen tegelijk ingeschreven KERKORGELBOUWERS Een R. K. organisatie gesticht H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE Naar hun vaderland terug Het lijk in het water gegooid KOLONISATIE „POELOE LAOET" POGING TOT DOODSLAG Berucht smokkelaar een jaar achter slot Binnenvaartexamens R. K. Universiteit /21/2 jaar burgemeester van Arnhem De huldiging Het mailschip „Gelria" is na het mislukte plan, in Argentijnschen dienst een wereld reis te maken, wegens gebrek aan emplooi uit de vaart genomen. De Cultuur Mij. „Sedep" boekte in 1933 een batig saldo van 229.597 tegen 110.885 inclusief 60.000 overboeking op extra re serve. Na afschrijvingen van f 91.645 (v.j. 55.625) bedraagt het dividend 7 pCt. te gen 4 pCt. in 1932. De winst was het gevolg van de hoogere theeprijzen en van de ver dere bezuinigingen. Volgens opgave van het Centraal Bureau v. d statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer in Maart j.l. 94.42 millioen, tegen 81.50 millioen in Februari. De uitvoer bedroeg 60.71 mill, tegen 51.35 mill. Het invoer-saldo bedroeg f 33.71 mill, tegen 30.14 mill, in Februari. In de afgeloopen week hebben wederom verschillende onderhandelingen en bespre kingen met büitenlandsche débiteuren plaats gehad, waarbij de Vereen, v. d. Ef fectenhandel voor de Nederlandsche fond senhouders naar regelingen heeft gestreefd, waardoor voor die houders zooveel mogelijk betaling van hun vorderingen zou worden verkregen. De voorzitter van de Deli Planters Ver- eeniging te Medan deelde mede, dat de oogst 1932 een verlies bracht van f 4.30 mill. De verliezen van de laatste vier oogsten be dragen f 31 millioen. In een communiqué van den Franschen minister werd openlijk verklaard, dat de politiek der regeering gericht zal zijn op een verlaging van den rentevoet, zoowel wat de kapitaal- als de geldmarkt betreft. In een communiqué van het Fransch mi nisterie wordt medegedeeld, dat in Frank rijk tienmaal meer kapitalen gehamsterd zijn, dan de bedragen, die de regeering voor de begrooting noodig heeft. De bezuinigin gen zijn fr.4 milliard, derhalve zouden de verborgen kapitalen ongeveer fr. 40 milliard moeten bedragen. De onderhandelingen te Milaan tusschen den Franschen minister en den Italiaan- schen onder-staatssecretaris hébben tot een overeenstemming geleid betreffende de handelsbetrekkingen tusschen beide lan den, in het bijzonder wat de export-contin genten aangaat. In verband met het tot stand komen van het Engelsch-Russisch handelsverdrag heeft Rusland in Maart j.l. in Engeland goederen gekocht ter waarde van 907.668 tegen slechts 151.964 in aart 1933. In het eerste kwartaal bedroegen de Russische in- koopen 2.226 millioen tegen 1.271 mill, in het eerste kwartaal van 1933. De Amerïkaansche minister deelde me de, dat de onderhandelingen omtrent de Russische schulden nog voortduren en spreekt de geruchten tegen, dat er een ge spannen verhouding zou ontstaan zijn in de diplomatieke betrekkingen. In de Londensche City wordt vernomen, dat, wanneer de vlucht uit den dollar aan houdt, de Engelsche instanties zullen in grijpen, om een ongewenschte koersstijging van het Pond te voorkomen. Generaal Johnson heeft de koper-code on derteekend, welke voorziet in de toewijzing van 20.500 ton koper per maand, alsmede in verkoopquota voor eiken producent, ge baseerd op de jaarlijksche prductie-capaci- teit. Wegens de sterk verminderde bedrijfs kosten is de positie van de Anacnda-Copper belangrijk verbeterd. De Mij. heeft de rente en aflossingen, inclusief de rente op de bankschulden alsmede 35 millioen schuld der onderhoorige Mijen ruim vijf maal ver diend. Vit de Amerïkaansche bladen valt op te maken, dat de Bethl. Steel Corp. in het tweede kwartaal het dividend op de prde- rente aandeelen zal verdienen. De Mij. werkt momenteel met 52 pCt. der capaci teit. Het vakblad „Steel" raamt de Amerï kaansche staalproductie op 55 pCt. der ca paciteit tegen 50.3 pCt. de vorige week. Hiermede wordt een nieuw record bereikt. Volgens het American Iron and Steel In stitute zijn de staal-prijzen thans 5 pCt. beneden die van 1929. De loonprijzen zijn met 36 pCt. gestegen. Fabrikanten van dure automobielen in Amerika verliezen voortdurend terrein aan producenten van goedkoope wagens, zooals Chevrolet, Ford en Chrysler. De Hudson Motor leed in 1933 een ver lies van 4.40 millioen tegen 8.45 mill, in 1932. In de automobielnijverheid te Detroit zijn nieuwe arbeidsmoeilijkheden ontstaan; 10.000 arbeiders staken en eischen loonsver- hooging, erkenning der vakvereenigingen en het niet langer benadeelen van georga niseerde arbeiders. De Mid-Continental Petroleum leed in 1933 een netto-verlies van 1.76 millioen tegen 2.08 millioen in 1932. De Continental Can boekte in 1933 een netto-winst van 11.77 milloen of 4.53 per aandeel tegen 8.11 millioen of 2.84 per aandeel in 1932. De United Aircraft heeft alle belangrijke postcontracten, die Roosevelt eenige maan den geleden aan het postvervoer had over gedragen, weder teruggekregen tegen een slechts lagere basis dan voor de annuleering der oude contracten. Amerïkaansche Congresleden maken uit de verhouding van Roosevelt tegenover het zilverblok op, dat de president een conser vatieven koers uitgaat. Anderen gelooven, dat de voortdurende daling van den tarwe- prijs den president wel zal dwingen, zijn tot dusverre gevolgde politiek te blijven wegen en eventueel de dollar tot de helft zijner oorspronkelijke waarde zal worden gedeva lueerd. Morgienthau's mededeeling over de mo gelijkheid van goud-afgifte door Amerika, gold gisteren te New-York als motief voor een herstel van den dollar van 1.4588 tot 1.4641. Naar geméld wordt, zou de Nederland sche regeering overwegen, indien de a.s. schuldenonderhandelingen te Berlijn geen gunstig resultaat opleveren, tot de invoe ring van een deviezen-clearing over te gaan. In de heden te Leeuwarden gehouden vijftig ste algemeene vergadering van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" hield de minis ter van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. DE WILDE een rede, getiteld „Door eendracht sterk." De minister verklaarde, hoewel het niet wen- schelijk is, dat een bewindsman veel spreekt buiten de Staten Generaal, gaarne in deze sociale organisatie, die haar beginselen op God houdt, het woord te voeren in een tijd en over een tijd, dat deze beginselen meer San ooit noodig zijn om de moeilijke materieele toe standen te doorstaan. Die toestand heeft twee kanten. God schenkt aan Nederland ook nu nog veel. Staatkundig, kerkelijk, economisch en sociaal. Wij hebben onze staatkundige vrijheid, wij mogen God dienen naar ons geweten. Er zijn nog inkomsten, al slinken zij. Er is nog gevoel van saamhoorigheid en onze sociale wetgeving doet nog dagelijks haar zegenrijk werk. Daarom zijn wij temidden van den tegenspoed dankbaar en geduldig. Maar de andere zijde echter is somber. Ons volk en al de takken van zijn nijverheid zijn verarmd. De budgetten der overheids lichamen zijn niet meer in evenwicht. En er zijn verantwoordelijke mannen op hooge posten, die dit nog steeds niet inzien. Een der lichtpunten is: het crediet van den Nederlandschen Staat heeft zich gehandhaafd. Daaraan ligt, Gode zij dank, nog heel wat vast. Onze zorg moet erop gericht zijn, dat die ketting niet breekt. Het gaat niet om die ketting, maar om het schip dat er aan geankerd ligt. Op dat schip staan wij allen, rijken en armen, communisten en fascisten, ook gij met uw vrouwen en kinderen. Of die ketting breken zal? Dat hangt voornamelijk af van onze hou ding en die van het buitenland. Aan de gunstige beïnvloeding van het laatste heeft mr. Verschuur zijn beste krachten besteed. Wat ons zelf betreft is het noodig, dat wij ééndrachtig zijn. Geen valsche eenheid, zooals enkele fascistische groepen voorstaan. De vloek tegen het Nederlandsche volkskarakter. Maar wij hebben noodig een eenheid van hooger orde, met behoud van elks principieele standpunt. Dat besef is in breeden kring doorgedrongen. Zoo kon het Kabinet worden gevormd. Zoo ziet men bij de partijen die achter de Ministers in de Kamer staan, het nastreven van één ge meenschappelijk doel: de redding des lands. Vandaar de krachtige samenwerking tusschen Regeering en Parlement, die den belagers van den parlementairen regeeringsvorm den mond snoert. Dat de sociaal-democraten daarbij afzijdig staan, is eigen schnld. Ik heb den indruk, dat het recent Paaschcongres liet door schemeren, dat ze dat ook zelf gaan begrij pen. In de tweede plaats is noodig: Krachtige gezagshandhaving. Vele menschen zijn in ver warring gebracht. De tucht is niet hun leven. Vooral onder een deel der jeugd is dit het geval. Het is een tijd, waarin soms warhoofden naar voren komen, die een minimum van kennis paren aan een maximum van praats. Valsche vrijheidsleuzen deden opgeld. Daartegen zijn er gezagsfanatici, die beter deden maar stil te zijn, of omdat zij in vroeger dagen zich nooit met het volk hebben bemoeid, of beginselen hebben bepleit, die het gezag in zijn wezen aantasten. Het volk moet leiding hebben, het moet bij alle verschil den band van gezag een hoogere eenheid vormen, het moet weten, waar het aan toe is en vertrouwen leeren stellen in hen die met macht zijn bekleed. Gezagsdragers kunnen twee fouten maken; dat zij het gezag niet gebruiken. Dat is zonde en: dat zij het gezag misbruiken, dat is nog grooter zonde. Wij Nederlanders van Christelijk beginsel, wij buigen om Godswil eerbiedig voor het wet tig gezag. De minister besloot zijn rede met een op wekking tot pal staan. Ieder jaar vindt op den derden Pinksterdag te Echtemach in het Groot-Hertogdom Luxem burg, waar Neêrlands Geloofsprediker St. Willi- brord den Dag der Eeuwige Opstanding ver wacht, een plechtigheid plaats, die op het eerste gezicht wel zonderling aandoet, doch waarvan bij nadere kennismaking de diep religieuze ondergrond sterk spreekt. Wij bedoelen de groote boetprocessie, die als dan door de straten van het stadje naar het graf van den heilige trekt en die onder den naam „Springprocessie" een groote vermaard heid gekregen heeft. Het is verwonderlijk, dat men in ons land, waar men aan St. Willibrord, onzen eersten ge loofsprediker, toch veel verschuldigd is, aan deze openlijke en karakteristieke eerbetuiging aan den grooten apostel van Nederland zoo weinig aandacht schenkt. Reeds het woord „Springprocessie" schijnt een meewarige glimlach te verwekken, ge volg van het feit, dat men hier die openlijke boetprocessie, die uit de grijze oudheid bewaard gebleven is, te weinig kent. Het is daarom, dat de Nederlandsche Reis- vereeniging voor Katholieken, die zich o.m. tot taak gesteld heeft meerdere bekendheid te geven aan weinig bekende godsdienstige ge bruiken elders, dit jaar met de Pinksterdagen een vijfdaagsche reis naar 't aan natuurschoon zoo rijke Luxemburger land georganiseerd heeft en daarbij op den derden Pinksterdag te Ech temach zal zijn, om bij het graf van St. Willi brord de plechtigheden van dien dag van nabij mede te maken (wel te verstaan als toeschou wer, het deelnemen aan de boetprocessie is slechts den Luxemburger voorbehouden). Verwacht mag worden, dat vele katholieke Nederlanders van deze gelegenheid, om van nabij kennis te nemen van een wel zonderlinge, maar toch ook diep devote plechtigheid, die een mengeling van religieuze uiting en 'n brokje folklore is, gebruik zullen maken. Nadere mededeelingen verstrekt aan belang stellenden het Centraal Bureau der Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken, Heerengracht 215, Amsterdam. In de bijeenkomst van het Hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, op Vrijdag 20 April werd met eenige vriendelijke woorden door den voorzitter, den heer Struycken, de nieuw benoemde directeur van het Centraal Hanze Bureau, de heer J. Bakker geïnstalleerd. Mededeeling is gedaan van de per 1 October 1933 verleende erkennings-verklaring als vak bond aan den Ned. R.K. Smedenpatroonsbond Ten opzichte van den 25en Ned. Katholieken dag zal worden getracht de deelneming zoo groot mogelijk te doen zijn. In ontkennenden zin werd de vraag beantwoord of een bestuurs lid van een neutrale vakorganisatie tevens lid kan zijn van de R.K. Middenstandsvereeniging, dit naar aanleiding van een schrijven van één der afdeelingen. Nu het O. S. B.-program naar buiten is uit gedragen, wordt de vraag gesteld, of er in deze een taak ligt ook voor den diocesanen Bond ter verwezenlijking van genoemd program. Waar de uitwerking van dit program voor een groot deel de taak zal zijn van den N.R.K.M zal toch getracht worden, ook door het Dioce saan Hoofdbestuur rechtstreeks waar mogelijk de verwezenlijking ervan te bevorderen. Betreffende de „wijziging winkelsluitingswet", welke door het heengaan van Minister Ver schuur dreigt te worden verschoven, zullen ten spoedigste bij bevoegde instanties nadere stap pen worden gedaan. Vervolgens werd kennis genomen van de ba lans van het Incasso- en Informatiebureau. Algemeen was men van meening, dat door dit Bureau in den korten tijd van zijn bestaan al zeer veel in het belang van den middenstand is gedaan. De gewezen directeur van het Centraal Hanze Bureau, Mr. P. J. H. Bach, die thans ter ver gadering verscheen, werd door den voorzitter in hartelijke woorden dank gebracht voor alles, wat hij in de afgeloopen jaren in deze functie heeft verricht, waarbij de hoop werd uitgespro ken, dat het hem in zijn nieuwe functie van directeur van het bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond goed moge gaan. Dezer dagen kwam de inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Heerenveen tot een eigenaardige ontdekking. Bij een bezoek aan de openbare lagere school no. 10 te Oudehome in de gemeente Schoter- land bleek hem nX, aldus bericht de „Tele graaf". dat aan die school als werkelijk school gaande waren ingeschrevenenkele leerlingen, die tegelijk de lagere landbouwschool te Olde- berkoop bezochten. Deze leerlingen verzuim den aan de o. 1. school te Oudehorne vier schooltijden per week en volgden op die ver zuimdagen het onderwijs aan de landbouw school, met gevolg, dat zij aan beide inrichtin gen werden geteld. Dit is geheel in strijd met de wet. Het hoofd der school had geheel te goeder trouw noch B. en W. van Schoxr'and, noch den in specteur hiermede in kennis gesteld en het ge volg is nu geweest, dat, doordat 'eze leerlingen ook in 1933 al niet meer mochten zijn meege teld, het vereischte aantal leerlingen aan die school, voor drie leerkrachten op de vier teldata gemiddeld niet aanwezig kan geacht worden. Volgens inmiddels reeds van het Ministerie ontvangen aanzegging moet nu de derde leer kracht aan bedoelde school onverwijld worden ontslagen. Waar aan deze schooi naast het hoofd een onderwijzer en een onderwijzeres werkzaam zijn, komt hier voor ontslag de onderwijzer in aanmerking. B. en W. stellen dan ook aan den raad voor aan den betrokken onderwijzer met ingang van 1 Mei e.k. ongevraagd eervol ontslag te ver- leenen, waardoor hij recht krijgt op wacht geld. Onlangs werd de Bisschoppelijke goedkeuring verleend aan de Ned. Bond van R. K. Kerk orgelbouwers „St. Caecilia." Deze organisatie stelt zich, naast de alge meene behartiging der belangen harer leden in godsdienstig, zedelijk en economisch opzicht, meer bijzonder ten doel de bevordering en de verheffing van de specifieke katholieke orgel- bouwkunst. Dit doel zal zij onder meer trachten te be reiken door het conserveeren en ontwikkelen van katholieke orgelbouw-traditie, om zóó de orgelbouwkunst voor de katholieke kerken te bevorderen en tevens technisch minderwaardi ge producten te weren. Het bestuur van den bond bestaat uit de hee- ren: J. Vermeulen, Fa. Ypma Co., Alkmaar, voorzitter; A. Pels, Verdronkenoord, Alkmaar, secretaris-penningmeester; J. J. Elberts, Soest- dijk, Commissaris. De nieuwe organisatie maakt deel uit van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond. Zooals elk jaar wordt ook nu door de ge meenschappelijke reisbureaux Lissone-Linde- man met de nieuw gebouwde touringcars een tweedaagsche autotocht naar Brugge gemaakt ter bijwoning van de H. Bloedprocessie. Daar dit jaar de processie aanmerkelijk is uitgebreid en ongeveer een 2000 personen in hun kleur rijke gewaden hieraan zullen deelnemen, ver wacht men een grooten trek naar het schilder achtige Brugge. De auto's vertrekken 6 Mei via Breda en door den nieuw aangelegden tunnel in Ant werpen naar Brugge en keeren den volgenden dag door Zeeland en langs de bloeiende boom gaarden weer terug. In den loop dezer week worden uit Kerkrad" verschillende Poolsche, Tsjecho-Slowaaksche en Joegoslavische mijnwerkersfamilies, wier kost winners op de mijnen werden ontslagen, op kos ten van het Burgerlijk Armbestuur van Kerk- rade naar hun vaderland op transport gesteld HUIZEN. 1875 M. NCRV 8 uur Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoon- muziek. 10.30 Morgendienst door Ds. P. B. Kriiyswijk. 11 uur Pianoduetten door H. Brugman en Mevr. To BrugmanStelle- maker. 12 uuï Politieberichten. 12.15 Orkestmuziek (gramof.platen). 12.30 u. Middagconcert door Kwintet olv Piet van der Hurk. 2 uur Koorplaten. 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars 3 uur Concert. 3.45 Verzorging zen der. 4 uur 'Vervolg Concert. 5 uur Kinderuurtje door rrvsj. S. Groeneweg. 6 uur Landbouwhalfuurtje, door J. Hof- stra. 6.30 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. 7 uur Politieberichten en Pers berichten van het Ned, Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30 „Grijpt als het rijpt" door Dr. K. J. Brou wer. 8 uur Het Christ. Radio-Koor olv Jan Couvée. 9 uur J. Bakker: „Aan twee fronten". 9.30 Vaz Dias. 9.40 Orgel concert uit de Engelsche Kerk (Begijnhof) te Amsterdam, door Anton van der Horst, mmv Herm. Leydensdorff. 10.40 Gramo- foonplaten. HILVERSUM. 301,5 M. VARA 8 uur Gramofoonmuziek. 9 uur Klein VARA- Orkest olv Frits Bakels. 9.30 Onze keu ken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12 uur De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1 uur De Flierefluiters o.l.v. Jan V. d. Horst. 2 uur Verzorging zender. 2.15 Knipcursus door Mevr. A. van Blanken Van Kuyk. 5 uur Vroolljke gramofoon muziek. 6.30 Johan Jong, orgel. 7 u. Sportultzending. 7.20 VARA-Orkest olv Hugo de Groot. 8.15 Herhaling S.OS.- berichten. 9.15 VARA-Urkest o.l.v. Hugo de Groot 10 uur Vaz Dias en Varia 10.15 Ch. Geudeker geeft een voorbeschou wing op den a.s. België-Holland voetbalwed strijd 11.15 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7 u. Luxembuïg- sche avond. Gevarieerd gramofoonplaten- programma. 7.30 Kinderkoor o.l.v. Nico las Poinsignon 8 uur Eenige Luxemburgl sche liederen te zingen door Anny Zech 8.40 Vervolg zangrecital 8.50 Sympnonie- concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Vervolg symphonleconcert 10.15 Gramo- Pianorecital door Rene Delporte 9.50 Pensis, m.m.v. Jules Kruger, violist 9.30 foonmuziek 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.15 Orkest o. 1. v. Karei Walpot 12.30 Gramofoonmuziek 4.20 Dansmuziek 5.35 Kamermuziek 9.30 Paul Moreaux' orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Populair con- :ert o.l.v. Karei Walpot. 4.20 Beethoven concert 5.50 Gramofoonmuziek 7.20 Peter Benolt concert. Versterkt symphonie- orkest o.l.v. Arthur Meulemans 8.20 Verv. concert 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.50 Omroep orkest o.l.v. Emil Reesen 7.05 Folmer Jensen, cembalo, speelt. - 7.50 Groot Jazz concert ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum v. d. Kopenhaagsche orkestver- seniging. BERLIJN. 357 M. 5.50 Omroeporkest o.l.v. Georg Göhler 7.50 Dans- en po pulaire muziek. HAMBURG, 332 M. 10.50 Gramofoon muziek 11.35 Joachim Fierke's orkest 1.35 Gramofoonmuziek 3.20 Voorjaars concert o.l.v. G. Maass. Erna Krool Lange, sopraan 4.05 Omroeporkest 5.50 Gra mofoonmuziek 10.20 Omroepstrijkkwar- tet 10.50 Pianomuziek. DAVENTRY, 1500 M. 11.20 Orgelcon cert 12.05 Westernstudio-orkest o.l.v. Frank Thomas 2.20 Concert 8.55 BBC orkest afd. C o.l.v. Anton Webern 10.15 C'asani cluborkest. PARIJS, RADIO, 1648 M. 11.35 Lucien Goldy orkest 8.05 Omroepsymphonie- orkest o.l.v. Eugène Bigot. MILAAN, 369 M. 4.30 Vocaal concert 7 uur Gramofoonmuzeik 7.40 Idem. ROME, 421 M. 4.30 Orkest concert 7 uur Gramofoonmuziek 7.40 Idem. 8.20 Opera-uitzending. WEENEN, 506 M. 3.25 Gramofoonmuz. 4.40 Het Weiszgarberkwartet 6.45 Militair concert o.l.v. Dr. Franz Könings- hofer 8.50 Orgelconcert 9.45 Dansmuz. WARSCHAU. 1415 M. 3.55 Populair concert 5.30 Gram.muz. 8.35 Piano recital 9.40 Gram.muz. 10.25 Dans muziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Gramo foonmuziek 3.40 Huismuziek 4.10 Gram.muz. 4.30 Concert 4.50 Ope rettemuziek door het omroeporkest o.l.v. H. Neppach 7.10 Opera La forza del destino. opera van Verdi. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Hedenmorgen ontdekte men in het Zuider afwateringskanaal te Waspik het lijk van den 70-jarigen ongehuwden J. Kools, uit Waspik. Het lijk had een diepe snijwonde aan den hals. Op eenige meters afstand van het water vond men bloedsporen en voetstappen, zoodat men overtuigd is, dat hier een moord is gepleegd en dat na den moord het lijk in het water is geworpen. Omtrent den dader of eventueel daders is nog niets bekend. De politie heeft de zaak in handen. Reeds gaven verschillende katholieken van Nederland gehoor aan den in eenige dagbladen geplaatsten oproep en de opwekking van prof. Groenen voor de K.R.O.-microloon on: aoor een gilt of het bestellen van een kalender een zeer belangrijk nieuw werk in ons Indische Missiegebied te steunen, n.l. de bevordering van de Kolonisatie, in het bijzonder op Poeloe Laoet (Borneo's Zuidkust) en bij voorkeur voor indo-Europeanen. Het Indische Stichtingsbe stuur kreeg aldaar van het Gouvernement de beschikking over de terreinen, boerderij en lan derijen, woonhuizen, loodsen, ziekenhuis, enz., vrijgekomen na de sluiting van het Gouverne- ments-kolenbedrijf aldaar. Voorts heeft de in dat gebied werkende Missie-congregatie de plaatsing van een priester toegezegd, terwijl ook de medewerking van een broeder-congre gatie is verkregen. Waar alle factoren voor welslagen aanwezig zijn, biedt zich hier een prachtige kans om een groot aantal katholieke Indo-Europeanen uit de ellende op te heffen en aan een loor.end be staan te helpen. Maar daarvoor is geld, veel geld noodig. Reeds werd met medewerking van de Apostolische Vicarissen en Prefecten in alle parochies van Indië een collecte gehouden ten bate van dit nieuwe werk. IVIaar ook voor Ka tholiek Nederland spreekt hier een Missiebe- lang, dat de vele voor de Missie zoo warm kloppende harten niet onberoerd mag laten. Elke gift, de kleine zoowel als de groote, wordt in dankbaarheid aanvaard. Het comité heeft nog een groot aantal maandkalenders (met 12 mooie foto's van Poeloe Laoet). Voor iedere gift van 1.of meer zal gaarne zoo'n kalender gratis worden toegezonden. Giften bij voorkeur te zenden aan den heer Matthee te Moerdijk (giro 130853) of aan prof. Groenen, Laan Copes van Cattenburch 76, Den Haag (Giro 17606). Wie stelt zich verder beschikbaar om in zijn woonplaats dit missiewerk te helpen bevorde ren door het plaatsen van kalenders of anders zins? Het Poeloe Laoet-Comité, Dr. J. F. A. M. BUFF ART, Den Haag, Voorz. H. P. MATTHEE, Moerdijk, Secr.-Penningm. Mgr. Prof. GROENEN, Den Haag. Dr. W. BROKX, Breda. J. A. M. BRUINEMAN, Nijmegen. H. J. OSTEN, Den Haag. Prof. Dr. J. I. J. M. SCHMUTZER, Utrecht. De beruchte smokkelaar B. uit Maastricht, die in December van het vorig jaar door het opzettelijk aanrijden van twee agenten der Maastrichtsche motorpolitie trachtte deze on schadelijk te maken en tegen wien door het O. M. der Arr. Rechtbank te Maastricht 2 jaar was geëischt, is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Bij het door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Rotterdam gehouden examen voor Machinist aan boord van stoomvaartui- gen in de Binnenvaart, zijn geslaagd voor het diploma „Machinist aan boord van stoom- vaartuigen": A. Aardoom, Puttershoek; P. Blokland, Rid derkerk; H. Boivin, Buitenpost; A. v. d. Laan, Gouda; H. A. Lucas, Rotterdam; C. Menster, Strijen; J. van Pelt, Rotterdam; M. Rook, Vreeswijk; G. Schmidt, Werkendam; M. Schmidt Werkendam; G. Steen, Nijmegen; J. Stougie, Oud Beyerland; J. v. d. Wel, Rotterdam. Voor het voorloopig diploma „Machinist aan boord van stoom vaartuigen": H. van Us te Rotterdam. Bij het door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Rotterdam gehouden examen voor Schipper bij de Binnenvaart zijn geslaagd: Voor diploma Kanalen en Rivieren: C. Hooy- makers, Gent; J. Jansen, Ede; W. Lankhorst, Rotterdam; N, Meyer, Rotterdam; J. Minnaar, Wemeldinge; H. v. Ouwerkerk, Rotterdam; G. Ouweneel, Schoonhoven; W. Ritskes, Leeuwar den; A. Röth, Nieuwpoort; A. Geerling, Ouder kerk a. d. IJssel; P. Huisman, Gouderak; S. van BrakeL Gouda; C. v. d. End, Gouda; J. Stavast, Dordrecht; A. L. Stienstra, Brugge; P. H. Trouwborst, Rotterdam en A. van Veen te Rotterdam. NIJMEGEN. Bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte, de heer K. F. E. Hor- bach te Nijmegen, op het proefschrift „Ibsen's Dramen als Erlebnis Dichtung". Heden herdenkt de burgemeester van Am- hem, mr. S. J. R. de Monehy, den dag, waarop hij 12J4 Jaar geleden in functie trad als burgemeester dier gemeente. De heer De Monehy, gesproten uit het oude Rotterdamsche koopmansgeslacht der Mon- chy's, ving z'n loopbaan in 1902 aan als adjunct commies ter Prov. Griffie van Zuid-Holland, waar hij spoedig opklom tot chef eener afdee- ling. In 1913 werd hij benoemd tot griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland, terwijl eind 1921 zijn benoeming tot burgemeester van Am- hem volgde. Tot de uitbreiding en verfraaiing der stad heeft mr. de Monehy in niet onbelangrijke mate medegewerkt. Maar ook buiten de stad verwierf hij bekendheid. Mr. de Monehy is o.m. voorzit ter van de Ned. Ver. van Gemeentebelangen, voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in de Graafschap, voorzitter van het Centraal Overleg voor Arbeidsvoorwaarden van gemeenten boven 30.000 inwoners etc. De viering van het ambtsjubileum is Maan dag reeds ingezet met een huldiging in intie- men kring door leiding en leerlingen der Arn- hemsche Werkinrichting voor Zwakzinnigen, bij monde van wethouder mr. B. H. Everts, onder wiens beheer de werkinrichting staat. Deze bracht hem de gelukwenschen namens deze in richting over onder het aanbieden van een bloemenmand en eenige fraaie voorwerpen, wel ke door de verschillende afdeelingen waren ver vaardigd. Hedenmorgen is mr. de Monehy allereerst ge huldigd door het politiecorps, dat in zijn geheel ten politiebureele verzameld was. Ondertusschen zorgden manschappen der Kon. Marechaussee en der Rij ksveldwacht voor de surveillance in de stad. De jubilaris werd in hartelijke bewoordin gen toegesproken door den commissaris van po litie, den heer A. W. van der Burgt, die het hoofd der politie namens het corps een schil derij aanbood, vervaardigd door den Arnhem- schen kunstschilder Bankema en voorstellende een gezicht op het park Sonsbeek. Te half twaalf kwam de gemeenteraad in bui tengewone zitting bijeen en sprak de nestor, de heer J. W. A. Zoestbergen, den jubileerenden burgemeester toe, terwijl een geschenk een aquarel werd overhandigd. Om half een werd de heer De Monehy in intiemen kring door het college van B. en W., namens hetwelk de oudste wethouder, de heer J. W. H. M. Meyer, het woord voerde, ge huldigd. In den middag bracht het corps gemeente ambtenaren, eveneens ten stadhuize vereenigd, zijn gelukwenschen over bij monde van den ge meente-secretaris dr. J. B. A. Kipp. Om drie uur werd die huldiging gevolgd door die van het huldigingscomité uit de Arnhem- sche burgerij, onder voorzitterschap van mr. dr. A. D. H. Fockema Andreae, die den jubilaris tot zijn groote spijt nog geen schets kon aan bieden van de monumentale lichtzuil, welke mettertijd, na het gereedkomen van de vaste brug over den Rijn bij Arnhem, aan de over zijde daarvan zal worden opgericht uit bijdra gen van de burgerij. Om vier uur begon een drukbezochte receptie in de raadzaal. Hedenavond is er een défilé van zoo goed als alle Arnhemsche corporaties en vereenigingm op het Velperplein, voorafgegaan door een zanghulde. hoofdpijn: zij hoi tengevolge van overspanning* zij hei als voorbode van verkoudheid enz. In elk geval helpen A sp iiln-tableiten ALKMAAR, 23 April. N.V. Alkm. Exportveiling Aardbeien 1018 cent per doos. Andijvie 1.90— 6.10 per 100 stuks. Asperges 15.0042.00 per 100 bos. Bloemkool I 20.0040.00, idem II 10.00 16.00 per 100 stuk- Gele kool 4.50—6.00 per 100 K.G. Kropsla 4.206.20, Knolselderie 1.50—2.60 per 100 stuks. Prei 2.906.10 per 100 bos. Poste lein 7999 cent per bakje. Peulen 80.00 per 100 K.G. Rabarber 1.005.50. Raapstelen 0.901.70. Radijs 1.20—4.10 per 100 bos. Roode kool 1.50— 6.00 per 100 K.G. Selderie 0.50—1.30 per 100 bos. Spinazie 1631 cent per bak Dubbele Spercie- boonen 40.00 per 100 pond. Uien 3.80 per 100 K.G. Wortelen 10.0012.00 per 100 bos. Witlof I 3.004.50, idem II 1.00—2.00 per 100 pond. AMSTERDAM. 23 April Eierenveiling. Hoogste prijs 2.90, middelprijs 2.10—2.35. laagste prijs 1.90. Eendeieren 2.402.50. Dagaanvoer 180000 stuks. Handel kalm. BODEGRAVEN, 24 April. Kaasmarkt. Aan voer 267 wagens, 11238 stuks. Ie soort met R.M. 18.0021.00, 2e soort met R.M. 15.0017.00. Handel flauw. BROEK OP LANGENDIJK, 24 April. 16000 K.G. Roode kool 1.00—2.70, 17000 K.G. Gele kool 3.605.20, 1400 K.G. Deensche Witte kool 4.30—5.10. 1650 K.G. Uien: Gele Uien 2.30—2.50. 200 bos Rabarber 1.90. GRONINGEN, 24 April. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien I 220.00240.00, idem II 180.00 210.00, idem III 130.00—160.00; kalfvaarzen I 180.00—200.00, idem II 140.00—160.00; stieren I 44.00—46.00, idem II 36.0038.00, slachtvee I 51.0053.00, idem II 40.0044.00, vette kalve ren I 46.00—50.00, idem II 42.00—43.00. Vette lammeren 10.0014.00, Weidelammeren 3.50 5.50, vette schapen 22.0026.00, Biggen 5.00 8.00 per stuk, idem per week 1.001.20. Vette varkens I 3031 cent, idem II 2628 cent, Zou ters 2628 cent. Aanvoer: 1333 runderen, 1130 kalveren, 282 schapen, 1340 lammeren, 438 varkens en 404 biggen. Overzicht. Het kalf- en melkvee werd ruim prijshoudend verhandeld. Weidevee bij grooten aanvoer handel traag. Slachtveestieren en vette kalveren prijzen als vorige week. Nuchtere kal veren en vooral de zwaardere soorten ruim zoo hoog. Zij werden verhandeld van 2.004.50. Weidelammeren zeer traag. Vette varkens bij kleinen aanvoer iets hooger. Zouters en biggen prijshoudend. LEIDEN, 24 April. Veemarkt. Aanvoer 342 var kens: 318 zware 0.35—0.36, 24 lichte 0.31—0.32. Handel zeer matig. HEILOO, 23 April. Coöp. Veilingsver. „St. Willl- brordus" Brusselsch Witlof I 6—10 cent, idem II 35 cent, Spinazie 24 cent per K.G. Kropsla I 5.906.80, idem II 2.70—4.10, Andijvie 1.60 2.40 per 100. Rabarber 2540 cent, Radijs 3045 cent, Wortelen 1.301.80 per 10 bos. Asperges, dik wit 3250 cent, idem dun 814 cent, idem dik blauw 1726 cent. idem dun blauw 612 cent per bos. NOORD-SCHARWOUDE, 24 April. 600 K.G. Aardappelen: Blauwe Aardappelen 3.40. 7000 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 1.50—2.70, Grove Uien 2.30—3.20. 2000 K.G. Kroten 0.50— 1.50. 78700 K.G. Roode kool 1.00—3.10. 37400 K.G. D. Witte kool 4.80—6.50. 32300 K.G. Gele kool 2.90—5.70. PURMEREND, 23 April. „Afslagver. Beemster, PURMEREND, 24 April. 5 stapels kl. boeren kaas 18.00, kl. fabr. kaas volvet 19.00 per 50 K.G. Handel matig. 2538 K.G. boter: melkboter 1.251.40, weiboter 1.20—1.30 per K.G. 1921 runderen: 210 vette koeien 54-^50 cent per K.G., vlug. 1141 melk- en geldekoeien 80.00—210.00 p. stuk, stug. 70 stieren 32—46 cent per K.G., ma tig. 16 paarden 70.00—120.00 per stuk, stug. 61 vette kalveren 40—60 cent per K.G., stug. 837 nuchtere kalveren 3.00—9.00, fokkalveren 6.00 —14.00 per stuk, vlug. 208 vette varkens 36—83 cent per K.G., vlug. 45 magere varkens 12.00 18.00 per stuk, stug. 262 biggen 6.00—12.00 per stuk, stug. 547 schapen 8.0028.00 per stuk, vlug. 45 bokken 3.0010.00 per stuk, matig. Piepkuikens 87.595 cent per K.G., matig. Kip- eieren 2.00—2.50, eendeieren 2.60, 1400 kievits eieren 7.009.00 per 100. Oude kippen en hanen 45—52.5 cent per K.G., vlug. Eenden 30—70 ct„ konijnen 30225 cent per stuk. Duiven 40 ct. per paar. ROTTERDAM, 24 April. Veemarkt. Aan voer 5239 stuks vee. 218 paarden, 3 veulens 1709 magere runderen, 674 vette runderen, 215 vette kalveren, 149 graskalveren, 2028 nuchtere kalveren, 160 schapen en lammeren, 3 varkens, 34 biggen, 47 bokken of geiten. Prijzen per Kg.: Vet te koeien le kw. 5060, 2e kw. 4852, 3e kw. 3842, vette ossen le kw. 5056, 2e kw. 4448. 3e kw. 3640, stieren le kw. 5054, 2e kw, 46 - 48, 3e kw. 4042, vette kalveren le kw. 8090, 2e kw. 6070, 3e kw. 4555, schapen le kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 34, lammeren le kw. 46, 2e kw. 41, 3e kw. 35, graskalveren Te kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 39, nuchtere kalveren le kw. 21, 2e kw. 16, slachtpaarden le kw. 44, 2e kw. 38, 3e kw. 34. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 22, 2e kw. 15, 3e kw. 10, lammeren le kw. 19, 2e kw. 12, 3e kw. 10, nuchtere slachtkalveren le kw. 7, 2e kw. 5. 3e kw. 4, nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 14, 3e kw. 10, biggen le kw. 8, 2e kw. 6, slacht paarden le kw. 140, 2e kw. 105, 3e kw. 80, werk paarden le kw. 160, 2e kw. 125, 3e kw. 80, hitten le kw. 90, 2e kw. 70, 3e kw. 60, stieren le kw. 240 2e kw. 180, 3e kw. 140, kalfkoeien le kW. 255, 2e kw. 205, 3e kw. 150, melkkoeien le kw. 250, 2e kw. 200. 3e kw. 150, vaarzen le kw. 130, 2e kw. 105, 3e kw. 85, pinken le kw. 95, 2e kw. 70, 3e kw. 50, graskalveren le kw. 60. 2e kw. 40, 3e kw. 28, biggen per week 1.20, 1.10. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer min der, handel willig, prijzen iets stijver tot 2 ct. bo ven noteering. Stieren, aanvoer als vorige week, handel iets vlugger, prijzen iets hooger. Vette kal veren. aanvoer korter, handel flauw, prijzen lager tot 10 ct. boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer korter, handel kalm, prijzen als gister. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen iets hooger. Biggen, aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd. Paar den, aanvoer ruimer, handel lui, prijzen station- nair. Kalf- en melkkoeien, aanvoer korter, handel kalm, prijzen geen verandering. Vaarzen en pin ken, aanvoer minder, handel flauw, prijzen on veranderd. Graskalveren, aanvoer ruimer, handel traag, prijzen als vorige week. Voor de C. R. C. nl.m. 75 runderen en 80 nuch tere kalveren aangekocht. TEXEL, 23 April. Veemarkt. 1 stier 75.00— 80.00, 2 koelen 140.00—170.00. 4 schapen 18.00— 28.00. 5 schrammen 12.00—16.00. 14 biggen 9.00 11.00, 99 nuchtere kalveren 3.00—8.00, 9 vette kalveren 15.00 - 20.00, 1 pink 70.00—80.00, 1 paard 90.00100.00. TEXEL, 23 Anril. Eierenveiling. Aangevoerd 125743 eieren: 58-62 K.G. 2.10—2.40, 62-64 K.G. 2.25—2.50, 64-70 K.G. 2.35—3.10, 50-56 K.G. (kleine) 1.80—2.10 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 23 April. Roode kool 2e s. 1.00—1.10 per 100 K.G. Purmerend en Omstreken" Aardappelen: BI. Eigenheimers 1.58 per 25 K.G. Aardbeziën 0.10 0.29 per doosje. Witlof I 0.260.62, idem II 0.10 0.21 per 8 K.G. Bloemkool 2.0015.00, Roode kool 3.906.50, Savoye kool 4.206.70 per 100 st. Spinazie 0.120.34, Postelein 1.021.38 per 6 K.G. Sla 0.60—3.40, Andijvie 0.23—0.71 per 100 krop. Radijs 0.604.40. Raapstelen 1.003.60. Rabarber 2.404.90 per 100 bos. Uien 0.70 per 25 K.G. Prei 2,30—9.80 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6