Men tefiujft onó: Gemeenteraad van Velsen MAR1A-STICHTING SPAARNE de Bilt kreeg gelijk: CHINEESCHE NOTA AAN JAPAN BENNEBROEK WOENSDAG 25 APRIL 1934 KOPEREN JUBILEUM ST. ALOYSIUSSCHOOL Hartelijke toespraken H.K.W. Jaarvergadering Gevonden dieren en voorwerpen EfilBAIMK Orgelbespeling UIT DEN OMTREK Rijkstuinbouwschool voor de bloembollencultuur BEVERWIJK DRIEHUIS HEEMSTEDE HOOFDDORP SPAARNDAM IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK 1JMUIDEN Staat van besommingen KANOSPORT VRAGENBUS VOETBAL KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM R. C.H.—E.D. O. Trekvogels' ZWEMMEN Wedstrijden te Antwerpen Inrichting van een luchtbeschermingsdienst De onaange name zaak bij de gemeentereiniging Luchtbeschermingsdienst Politie-ver ordening Opheffing van betrekkingen Nieuwe zinker Kampeeren Rondvraag Ver. Staten houden zich afzijdig Oostenrijks kabinet Star hemberg vice-kanselier? Wat voert kol. Nor ris in het schild? Hij koopt overal Duitsche waardepapieren op In suil te Casablanca De jacht op Dillinger Heel leger op de been RIJKSVISCHAFSLAG Het 12'A-jarig bestaan van de St. Aloysius- school te Overveen en het koperen jubileum van het Hoofd den heer G. A. van der Meij, en van denheer H N. ten Hacken werd op eemgszins feestelijke wijze herdacht. Nadat onder de schoolmis het personeel en de leerlingen gezamenlijk ter H. Tafel waren genaderd kwamen om half 10 de jongens in de school bijeen. De leerlingen der 6e en 7e klas hadden hun lokalen versierd en boden op de hun eigen eenvoudige, maar daarom niet minder har telijke manier hun geschenken aan. Daarna werden allen door het schoolbestuur op verschil lende heerlijkheden onthaald en werd de och tend verder gezellig doorgebracht. Hoogst vol daan over het genotene en in het prettige voor uitzicht van een extra vrijen middag ging de jeugd om elf uur naar huis, waarna het meer officieele gedeelte een aanvang nam. In de gymnastiekzaal, die met tapijten en bloemen waarvoor de heeren de Jong en Kruup hun welwillende medewerking hadden verleend daartoe op smaakvolle wijze was in gericht, werd een receptie gehouden, die door velen werd bezocht. Namens het schoolbestuur, vertegenwoordigd door den voorzitter, pastoor G. van Niekerk en den secretaris, den heer P. Rijnierse, sprak pas toor van Niekerk beide jubilarissen toe. In har telijke woorden wenschte Z.Eerw. beide heeren geluk en wees op den vruchtbaren arbeid door hen voor de school verricht. Spr. dankte voor alles, wat zij voor de Overveensche jeugd had den gedaan en bood hun onder couvert een stof felijk blijk van waardeering aan. Tevens felici teerde spr. in den heer Rijnierse den derden jubilaris van dezen dag, n.l. het schoolbestuur zelf. Uit naam van het gemeentebestuur van Bloe- mendaal kwamen beide wethouders, de heeren dr. J. Th. Bornwater en A. J. Prinsenberg hun gelukwenschen aanbieden. De afd. Bloemen- daal van de R. K. Staatspartij meende deze ge legenheid te moeten aangrijpen om den heer v. d. Meij te bedanken voor alles, wat deze als secretaris der afdeeling had gedaan en een de putatie bood bij monde van den heer H. Kraet- zer onder overhandiging van een bloemstuk haar wenschen aan. Naast de vele ouders, oud leerlingen en belangstellenden merkten' we o.a. nop op pater dr. N. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum te Overveen, den heer S. Huynink commies ter secretarie afda onderwijs en Mej. G. Bijvoet als bestuurslid van de vereeniging tot Uitzending van zwakke kinderen. Verscheidene telegrafische en schriftelijke felicitaties o.m. van den Inspecteur van het L.O. den heer H. v. d. Weyer, kwamen in den loop van den morgen binnen, terwijl velen door het zenden van bloemen of anderszins van hun be langstelling deden blijken. Getroffen door die onverwachte hulde, dank ten beide jubilarissen. De heer v. d. Mey bracht een bijzonder woord van dank aan den pastoor voor diens waardeerende woorden en wees er op, hoe Z. Eerw. steeds vol belangstelling is voor alles wat de school betreft. Na ook de prettige verhouding tot gemeente- en schoolbestuur ge memoreerd te hebben bracht spr. den lof, hem gebracht, terug op het onderwijzend personeel en richtte zich hierbij in het bijzonder tot den heer ten Hacken. Laatstgenoemde uitte ten slotte in eenige welgekozen woorden zijn dank en sprak de hoop uit, dat de band, die er bestaat tusschen hoofd, personeel en leerlingen in den loop der jaren nog steeds hechter moge worden. De verdere dag werd door beide heeren in huiselijken kring doorgebracht. Dinsdagavond werd in de groote zaal van hotel „De Leeuwerik" de jaarvergadering ge houden van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Haarlem. Te kwart over acht opende de voorzitter, de heer J. A. A. v. Duren, deze bijeenkomst met den christelijken groet, heette voorts allen hartelijk welkom, in het bijzon der den nieuwen bondsvoorzitter, den heer Comelis. Met welgekozen woorden installeerde de voorzitter hierna eenige nieuwe leden. Bij de ingekomen stukken wordt de aandacht gevraagd voor den in Juni te houden Ned. Katholieken dag te Den Bosch en de K. L. M. trips. Het woord was dan weer aan den secretaris voor het jaarverslag, waaruit o.m. blijkt een toename van het ledental met 15 en afname van het aantal werkloozen van 24 tot 16. De voorzitter bracht den secretaris, den heer C. v. d. Pligt, namens bestuur en leden hartelijk dank voor dit historisch werk en vroeg ver volgens attentie voor het jaarverslag van den penningmeester, den heer N, Boogaard, welk verslag aan inkomsten aangeeft 664.11 en als uitgaaf 588.48, zoodat het totaal sluit met een batig saldo van 75.63. Tevens was een rapport binnengekomen van de kascommissie. waaruit de juistheid bleek van deze bedragen en waarin tevens een woord van hulde werd gebracht voor het serieuze en zuinige beheer. Ook dezen functionaris werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor zijn accurate en veelom vattende werkzaamheden, waarna de begrootlns volgde over 1934. Dan kwam aan de orde de verkiezing van bestuursleden, in verband met het periodieke aftreden van den heer J. A. A. v. Duren en het bedanken van mej. Riegen en de heeren Ellegens en De Graaf. Bi] acclamatie werd de heer v. Duren als voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van mei. Riegen en de heeren Ellegens en De Graaf werden gekozen mej. C. Jansen en de heeren Berendonk en Hoogeboom-v. Buggenum. Door drukke werkzaamheden van het bestuur bleek het noodzakelyk te zijn dat het aantal van 7 bestuursleden met twee werd uitgebreid, in welke vacatures werd voorzien door de verkie zing van mej. Philippeau en den heer Bierboom. Als leden van de kascontrolecommissie wer den in plaats van de aftredende collega's Mühren, v. Eeden en Frensen gekozen de heeren Castricum, Paauw en Bussing. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den bondsvoorzitter, den heer Comelis, die een begeesterend, opwekkend woord sprak en een dankwoord tot den heer J. Th. Elligens uitte voor de door hem verrichte werkzaamheden. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wyze gesloten. J. Biesbrouck, Plataanstraat 68, bontje; Smit, Generaal Bothastraat 95, blik zalm; H. Rol, Ged. Schalkburgergracht 63, collier; J. A. Heer mans, Nachtegaalstraat 13, doosje, inh. collier; Hilterman, Ryksstraatweg 162, das; A. Koomen, Bilderdykstraat 36, étui met inhoud; A. Aarts, Nachtzaamstraat 21, hond; P. Huyboom, Witte Heerenstraat 12 rd, hond; Hoogedoorn, Burg wal 36, zweep; De Haan, Crayenesterlaan 59, handschoen; Herkhuizen, Leidschevaart 126, hond; Kennel Fauna, Parklaan, hond; Dekker, Urkstraat 24 (Amsterdam) jas;; Bureau van Politie, Smedestraat, jas; sigarettenkoker; Hor- selenberg, Cederstraat 30, muts; Lucas, Over- tonweg 8, matten; J. A. Wesseling, Koning straat 39, oliespuit; A. Waleveld, Allanstraat 60, pet; Pie ter. Lindens traat 2, portemonnaie met N.Vk inh.; Bruin, Vaartstraat 12, portemonnaie met inh; Bureau van Politie, Smedestraat, rijwiel- belastingplaatje; J. Western, Schouwtjeslaan 45, rozenkrans; A. Dollé, Houtmarkt 37 rd, ro zenkrans; De Heeten, Ternatestraat 34, rozen krans; V. Gastel, Frans Halsstraat 20, rywiel- belastingplaatje; G. Plantema, Rijksstraatweg 47, rozenkrans; T. V. d. Meij, Nachtzaamstraat 8rd, rijwielbelastingplaatje; M. v. Dam, 2e Zuid Polderstraat 34, schort; W. Boogaard, Langen- dijkstraat 32, stemvork; Bureau van Politie, Smedestraat, schoen, tasch met inhoud; Buijze, Frankestraat 1 rd, sleutel; v. Leen, Gen. de la Reijstraat 44, kinderschoen; Jacobs, Juliana - straat 6, vulpen; Iking, Maxwelstraat 5, idem. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 26 April, des namiddags van 34 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1 Prelude, Henry Purcell; 2 Vierde Orgelcon cert, G. F. Handel: Allegro moderato, Andante maestoso, Adagio, Allegro; 3 Orgelkoralen, Raasted: a Ein Lammlein geht; b. Jesu meine £uversicht; c. Auf meinen lieben Gott; 4 Fuge über den Namen, B. A. C. H., R. Schuman; 5 Praeludium Es gr. t., J. S. Bach. Aan de volgende twee leerlingen der derde klasse, die door ziekte niet aan het eindexamen konden deelnemen, is op grond van het thans door hen afgelegd examen alsnog het diploma van bovengenoemde, te Lisse gevestigde school uitgereikt: W. Freijmuth, Bloemendaal, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en mach.schr.; J. Th. Langelaan, Hillegom. met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Stenografie en Mach.schr. Emmabloempje De Zaterdag gehouden ver koop van het Emmabloempje ten bate van de afd. Bennebroek-Vogelenzang van het „Witte Kruis," en de daarby gehouden verloting is bui tengewoon goed geslaagd. De opbrengst was f 80 meer dan het vorige jaar. Het totaal zal meer dan f 400 bedragen. De hoofdprüs der verloting een heeren- of damesrywiel, is gevallen op No. 308. De overige 110 fraaie pryzen zyn te verkrygen op „Oost Duin." Een woord van hulde aan allen, die tot den goeden uitslag hebben medegewerkt, is hier op zyn plaats. De pryzen moeten vóór 5 Mei zyn afgehaald. IJzerdiefstallen opgehelderd De vorige week hebben wy melding gemaakt van den diefstal van een groote party yzer ten nadeele van de N.V. Aannemersmij. voorheen J. B. Broekhoven. Het yzer, waaronder zich verschil lende gebruikte werktuigen bevonden, lag op geslagen op het terrein aan de pypkade. Het is de politie thans gelukt, deze zaak tot volledige klaarheid te brengen. Aan de diefstallen heb ben zich schuldig gemaakt zes jongens uit Be- verwyk en wyk-aan-Duin, alle nog onder de zestien jaar. Het ijzer was verkocht aan een hier ter plaatse gevestigden opkooper, tegen wien door de politie proces-verbaal is opgemaakt ter zake het opkoopen van goederen van min derjarigen en ter zake het niet-inschryven van deze goederen in de daarvoor bestemde regis ters. Tooneeluitvoering Donderdag 26 April geeft de R. K. gemengde tooneelvereeniging Vootag een derde opvoering van het biyspel „Gebroeders Kalkoen", ditmaal in het „Huis te Velsen." De baten zijn voor de kerk van St. Engelmun- dus. Fancy-fair parochie O. L. Vr. Hemelvaart In navolging van de goedgeslaagde fancy-fair het vorige jaar gehouden, zal er ook dit jaar weer vanaf Donderdagavond 27 tot Zondagavond 29 April een fancy-fair gehouden worden in de ruime gymnastiekzaal van de R.K. School aan de Molenwerfslaan. Reeds eenige avonden zijn rappe handen in de weer om het geheel een fleurig aanzien te geven. Allereerst aan de ver schillende stands met allerlei attracties. Het volyverige comité heeft weer verschillende nieu we attracties uitgedacht. Wy verklappen ze nog niet allen, maar de wedstryd om een varken 't eerst in zyn hokje te krijgen, door hem na tuurlijk aan zyn staart te trekken, is iets heel interessants. Wilt U eens echt lachen? De spie gels zullen de lachspieren stellig „los" maken. Verder zullen er vele vermakelykheden zyn en verschillende gelegenheden om een fraaien prys te winnen. Wie eens een echt prettigen avond wil mee maken, en dit geldt voor jongeren zoowel als voor ouderen, houdt een of meer avonden vry voor de „Hopsa". Donderdagavond 8 uur heeft de opening plaats; de sluiting Zondagavond. Het beloven gezellige avonden te worden. Polderlasten 1934. Dykgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder hebben beslo ten dat de polderlasten 1934 tot en met een be drag van maximum 10.—, alsmede de jaar- lyksche recognitiën, verschuldigd voor dammen, bruggen, duikers etc. aan huis by de ingelan den zullen worden opgehaald door den heer H. Boer te Hoofddorp tegen de afgifte van een door den penningmeester van den polder voor voldaan geteekende kwitantie. Kruidiersbeurs. De 3e Haarlemmermeer- sche Kruideniersbeurs zal in hotel „De Beurs" te Hoofddorp worden gehouden op 1, 2, 3, 4 en 5 Juni. Er zal groote zorg worden besteed aan deze tentoonstelling, temeer omdat verschillende prijzen beschikbaar worden gesteld. Voor de mooiste stands o.a. gouden en zilveren me dailles. Ook zullen er verschillende verrassingen en attracties aanwezig zyn. Voor de noodige afwisseling zal worden zorg gedragen, zang en muziek zullen aanwezig zyn. Concert „Spaamdams gemengd koor". Aa. Donderdagavond te acht uur zal een zangcon cert gegeven worden door „Spaarndams ge mengd koor" in de Ned. Herv. Kerk alhier. Ook treedt voor het eerst op het Kinderkoor dezer vereeniging> dat onder leiding staat van mevr. Dora Arisz—Schrama. Tusschen de diverse zangnummers zullen voor viool eenige stukjes gespeeld worden. Voor liefhebbers dus weer een mooie avond. „Zang en Vriendschap" De R. K. Zang- en Operette-vereeniging „Zang en Vriendschap" houdt na een lange rustperiode Vrijdag 27 April wederom haar eerste repetitie des avonds te 8 uur in de zaal van den heer Demmers. De heer H. Arisz is bereid gevonden, de leiding van het zangkoor op zich te nemen. Verwacht mag worden gezien de leiding, dat door de Operette-vereeniging weer iets moois in studie genomen zal worden. R. K. zangeressen en zangers, wordt lid van „Zang en Vriendschap." Personalia Voor machinist aan boord van stoomzeevisschersvaartuigen is geslaagd de heer A. Zandwijk. Voor het certificaat internationale regelen op zee ter voorkoming van aanvaringen slaagden de heeren: J. Glas, J. v. d. Lugt, Ch 't Hart, J. Plug, M. v. Delft, J. Blok, G. Blok, G. Krap, T. Buis, J. Visser, W. Gravemaker, C. Schaap, J. de Niet, D. Spaanderman, A. Quil en J. Viskil. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: I. S. Groen 330 man den 3406.—, Oostzee 100 manden 2250.—, Gloria 725 manden 3800.Luther 495 manden 3370. Condor 70 manden 1520.—. Loggers: KW 110 460.—, KW 114 510.—, Sch. 266 460.—. de automobilist voelde duidelijk, dat het regen de. Maar een ander dacht, dat hij linksaf wilde. Direct daarop werd zijn auto zoodoende zwaar yC beschadigd. Houdt Uw hand in bedwang: *m> Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg per fiets van Haarlem naar de Betuwe en hoeveel K.M. is dit? Antwoord: Haarlem, Amsterdam, Abcoude, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Culemborg, Gel- dermalsen', Tiel (Betuwe). Totaal 105 KM. on geveer. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Hoorn? Antw.: Haarlem, Buitenhuizen, Assendelft, Krommenie, Pontveer by Knollendam, Beem- sterdyk, Avenhorn, Hoorn. 48 K.M. Zondag wordt op het R.C.H.-terrein boven staande wedstryd gespeeld om het kampioen schap van Haarlem. In verband met de radio-uitzending van den 's middags te spelen wedstryd BelgiëHolland te Antwerpen, is besloten in de morgenuren te spelen en zal derhalve aangevangen worden om 10.30 uur. De Haarlemsche kanovereeniging „Trekvogels" opent Zondag 29 April a.s. haar nieuwe clubhuis aan het Noorder-Spaame, gelegen naby Hoeings Stoomerij, hoek Herzogstraat. De officieele opening vindt te 12 uur plaats. Op de Donderdagavond të houden Interna tionale wedstrijden te Antwerpen, waar ook de Hongaarsche zwemploeg zal starten, komen A. J. van der Meer (Haarlem) en S. L. Mooi (H.P. C.) resp. uit op de 100 M. rugslag en de 100 m. vrye slag. Kruithof (R.Z.C.) zwemt 100 M. schoolslag, ter- wy'l deze drie gezamenlyk een Nederlandsche estafetteploeg zullen vormen voor de 3 x 100 M. wisselslagestafette. Over: Treurige ervaringen Geachte dames stadgenooten, Er moet mij een woord van het hart, als lid van de „Vereeniging voor huisbezoek aan Duitsche meisjes." Ik doe dan dikwijls treurige ervaringen op zoowel van den kant van de dames als van die der meisjes. Er zijn, helaas, veel Duitsche meisjes, die zich hier in Holland minder goed, Ja slecht gedragen. Ze komen met de gedachte hier haar geluk te zullen vinden en dat valt maar al te dikwijls te gen. Het einde van de illusie is meestal ont goocheling, armoede, gebrek aan alles. Er zijn echter ook beste, puike meisjes, die vaak gegronde klachten hebben over hare dien sten. De loonen zijn meestal hoog, dat is waar; maar de behandeling laat dikwijls veel te wen schen over. Er zijn gezinnen, waar de hond of de kat het beter hebben dan het dienstmeisje. Ik tref gezinnen aan, waar twee-, driemaal daags fruit en lekkernijen worden gebruikt, maar waar aan het meisje nooit een stukje wordt gegund. Maar dat is nog niet het ergste. Toen ik onlangs een degelijk meisje van 32 jaar vroeg hoe het haar ging in Holland, gaf ze ten antwoord: „och mevrouw, wir werden ausgenützt". Ze moest hard werken van den morgen tot den avond zonder eenige ontspanning. In de week had ze nooit vrij. Zelfs 's Zondagmorgens was het haar bijna onmogelijk haar plichten als katholiek waar te nemen. Weer een ander meisje was 's avonds nooit vrij omdat de familie zoo laat dineerde. Nog een ander moest vasten van haar me vrouw, hoewel de dokter het haar verbood; ze kon dan ook op het einde van de vasten haar werk nauwelijks meer verrichten. Zoo krijg ik dikwills werkelijk gegronde klach ten. Nu zult u misschien zeggen: „Waarom blij ven die Duitsche meisjes niet in haar land?" Ja, is het al niet erg genoeg, dat ze door nood ge dwongen, haar vaderland, hare familie en alles wat haar lief is, moeten verlaten, om hier een stuk brood te verdienen voor haar zelf en vaak voor het heele gezin? Dames, moeders, als ge uwe dochters voor een heel Jaar moest zien vertrekken naar 'n vreemd land, om bij onbekende menschen voor u en de uwen te gaan werken, zoudt ge er ook niet op staan, dat uwe kinderen eene goede behan deling ondervonden? De koude, onverschillige behandeling in som mige diensten is dan ook wel eens oorzaak, dat de meisjes haar heil buitenshuis zoeken, zich vergooien en zoo haar ongeluk tegemoet gaan. Dames, laten we goed zijn voor onze dienst meisjes; laten we haar wat meer beschouwen als onze huisgenooten. We zullen daarmee ons zelf en haar een grooten dienst bewijzen en voor beide partijen zal het leven aangenamer wor den. Een Hollandsche vrouw. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de heer van Woensel. B. en W. vragen een crediet van f 1500 voor de inrichting van een luchtbeschermingsdienst. Mr. v. d. FLIER heeft er bezwaar tegen dat het een gemeentezaak wordt. Als de Regeering nog geen wettelijke bepalingen heeft gemaakt is dat haar zaak. Maar dat geeft nog geen aan leiding voor allerlei gemeenteraden om het dan maar ter hand te nemen. Het is een Rykszaak. Het hoofd van den dienst een gewezen offi cier, heeft dingen geschreven waaraan spr. zich gestooten heeft. Het is niet erg, dat hy de men schen wakker wil schudden, maar de manier waarop hy over „politieke en godsdienstige be langetjes" sprak, kan niet door den beugel. Hier wordt weer de geest van den oorlog ge propageerd en daartegen wil spr. protesteeren. Men moet zich geen illusie trekken van dezen luchtbeschermingsdienst. Spr. zou het toejui chen wanneer enkele menschenlevens kunnen worden gered en daartoe tydig maatregelen wor den genomen. Maar dat is een Rijkszaak. Laat men den oorlog bestrijden maar geen vertrouwen stellen in verdedigingsmiddelen, welke weinig kunnen helpen. De heer TEN BROEKE verheugt zich over het bestaan van deze bescherming. Het oorlogsge vaar is niet zoo ver. Blijft het Ryk in gebreke dan moeten wij in onze gemeente aandacht aan deze zaak schenken. Spr. heeft den indruk gekregen, dat met be scheiden middelen inderdaad iets te bereiken is. Het is zaak dat onze gemeentebedrijven zich op deze zaak gaan instellen, want zij zullen by eventueel gevaar een verantwoordelyke taak hebben. De heer ZWANENBURG vraagt hoe groot de belooning van het wm. hoofd van den dienst be draagt en of hij een vaste aanstelling zal krygen. De heer VERMEULEN heeft een luchtaanval in Londen meegemaakt. Wanneer men zooiets ééns gezien heeft, voelt men voor luchtbescher ming. Toch wil spr. eerst nadere inlichtingen. Hy weet alleen dat het ons f 1500 zal kosten. Spr. is intusschen overtuigd, dat de gemeente hier een taak te verrichten heeft. Het optreden van het w.n. hoofd bevalt spr. niet erg. Overigens acht spr. het ook niet juist om met een gesalieerden kracht te beginnen. Laat de gemeente voorzichtig zyn met het zet ten van de eerste stappen. Laat zy, in afwachting van de rijksregeling, niet te voorbarig zijn en b.v. inplaats van met f 1500, met f 500 te beginnen. De heer DE WAAL wilde ook op meer beschei den voet beginnen, waarna de heer SLUITER zegt, dat het voorstel op hem den indruk maakt van „Velsen bewapent." We beginnen met f 1500, misschien is het over enkele jaren f 15000. Dat kan Velsen niet dragen. Laten Ryk en gemeenten het samen doen. Er kunnen wel menschen voor gevonden worden. Ook met f 15000 kan men het gevaar niet afweren. Wil men iets doen, dan dient het in ieder ge val te gebeuren onder auspiciën van het Ryk. We moeten op den grond blijven staan zegt spr. Hij voelt er meer voor om de veiligheid op den grond te verzekeren door b.v. nog een agent van politie aan te stellen. De VOORZITTER antwoordt zelf ook steeds beweerd te hebben dat luchtbescherming Rijks zaak is. De Regeering echter zegt dat het bij de gemeente thuis behoort. Velsen verkeert intus schen in een byzondere positie. Het is een be langrijke plaats (toegang door het kanaal naar Amsterdam b.v.) Er bestond hier een organisatie op papier. Daar een dergelijke aanval zser plot seling komt, heeft men aan de papieren orga nisatie niets. Wil men iets doen, dan moeten er thans reeds maatregelen genomen worden. Spr. geeft een opsomming van wat er by een luchtaanval kan gebeuren. Iedereen beschermen is natuurlijk onmogelijk. Maar al kan het aantal slachtoffers met 10 of 20 procent worden beperkt, dan is ons werk reeds beloond. Wy kunnen werkelyk iets doen, maar daar voor is een organisatie noodig, welke een gewel digen opbouw vergt. Waarschuwingsdienst, in lichtingendienst, beveiliging, geneeskundige en transportdienst enz. De zaak is zoo ingewikkeld, dat onze technische kennis te kort schiet. Op aanbeveling van een officier van den Generalen Staf hebben B. en W. een gepensionneerd officier van de lucht macht aangezocht om deze zaak te regelen. Hy is als tijdelijke ambtenaar aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst toegevoegd. Voor een volledig gesalieerde betrekking voelt ook spr. niets. Eenige vergoeding dient echter gegeven te worden, maar deze zal niet hooger zyn dan 4 a 500 gulden. Het is geen afweer, maar bescherming. Zoo heeft het met de vredeszaak niets te maken. De realiteit dwingt ons naar bescherming te zoeken en dat we ons in tijd van gevaar beschermen moeten, daar zyn we het allen over eens. Er is een wetsontwerp in de maak; spr. weet er alleen dit van. dat waarschijniyk eenige ver goeding zal worden gegeven voor aanschaffing van gasmaskers en chemische hulpmiddelen. De organisatie echter wordt aan de gemeente over gelaten en dat is begrypeiyk, want de gemeente besturen zijn zelf het beste op de hoogte van de plaatseiyke gesteldheid. Wat de uitlatingen van den ambtenaar be treft, de uiteenzetting was misschien niet geluk kig, maar ieder begrijpt de bedoeling ervan wel. Na nog eenige discussie verklaart de heer MAAS dat de R. K. fractie vóór het voorstel zal stemmen, gezien het bescheiden bedrag en de bescherming van vrouwen en kinderen, welke men er mede op het oog heeft. Naar aanleiding van de geopperde bezwaren verklaart de VOORZITTER zich bereid om de vergoeding van den betrokken ambtenaar jaar lijks, zoolang het noodig is, by wyze van gratifi catie door den raad te doen vaststellen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met 18 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Flier, Stark, Luykman, Visser, v. d. Veer, Raven, v. Rumme- len en Zalm. Goedgekeurd wordt een voorstel tot het ver- leenen van vergunning tot het leggen van duikers in de beek langs den Hagelingerweg. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel tot het geven van namen aan straten te Santpoort en het voorstel tot verkoop van enkele perceelen grond. Aan de orde is hierna het voorstel van de heeren Vermeulen, ten Broeke, Engerink en Handgraaf tot wijziging van art. 139 c. van de algemeene politie-verordening. Deze wyziging, die slaat op het posten bij sta kingen, was in een vorige vergadering verworpen. Omdat daarby een misverstand in het spel is geweest stellen genoemde leden voor deze wijzi ging alsnog aan te brengen. Dit voorstel lokt een zeer langdurige discussie uit, waarna het tenslotte wordt aangenomen met 17 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de heer de Waal. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verplaat sing van hoofden van scholen. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot opheffing van de betrekkingen van voor man bij den reinigings- en ontsmettingsdienst en van beltbaas. De heer DE WAAL vraagt of de betrokkenen zullen worden ontslagen. Zóó zwaar behoeft de straf van de betrokkenen niet te zyn. De heer GROENEVELD zegt dat zijn rechts gevoel in het gedrang komt door dit voorstel. In hoever het ambtenaren-reglement is toegepast, weet spr. niet. Is de straf niet te zwaar? Een strafrechtelijk feit is niet gepleegd. Voorts kan spr. de handelwyze van den „verrader", die uit eigenbelang handelde, niet bewonderen. De heer VISSER kan zich met het voorstel vereenigen, maar wat zal er nu verder gebeu ren? De heer VAN HEIJST wyst er op, dat deze dingen in het practische leven meer voorkomen. Hij vraagt of er beroep mogelijk is. Deze men schen behooren toch niet te zwaar gestraft te worden. De heer TEN BROEKE acht den voorgestelden weg den besten. Een gerechtelyke uitspraak kon nog wel eens nadeeliger voor de menschen zyn. Den heer HOMBURG bevredigt het voorstel niet. Hy zal er zyn stem aan geven, omdat hy geen betere oplossing weet. Er is hier inderdaad een strafbaar feit gepleegd. De grootste schul dige is intusschen de man die de fooien gaf. Spr. zou er voor zyn het verband met dezen man te verbreken. Wethouder DUNNEBIER zegt,-dat dit een bui tengewoon onaangename zaak is. Het feit is ernstig, doch de verordening laat niet toe om te straffen. Anders hadden B. en W. dit zeker ge daan. Wat voorgesteld wordt, kan niet als straf worden aangemerkt. Ze kunnen op wachtgeld v/orden gesteld. Ze verliezen geen enkel recht op pensioen. B. en W. zullen overwegen of de be trokkenen alsnog als werkman in dienst kunnen worden genomen. Het voorstel wordt hiema goedgekeurd. B. en W. vragen een crediet van f 86000 voor het leggen van een dubbelen zinker voor gas en water door het Noordzeekanaal. Na eenige discussie wordt het voorstel goedge keurd. B. en W. stellen voor het tarief voor het kam peeren te verhoogen van f 0.20 op f 0.40 per per soon en per week. De groote toeloop van kam peerders maakt allerlei voorzieningen noodzake lyk, waarvan de kosten uit het verhoogde tarief kunnen worden gedekt. De heer ZWANENBERG vraagt of de gemeen te wel op den goeden weg is om uitbreiding te geven aan de kampeergelegenheid. Spr. gelooft van niet en maakt daarom bezwaar tegen uit breiding. De heer VISSER kant zich tegen de tariefs- verhooging. Financieel acht spr. het niet noodig want de gemeente houdt er nog van over. De be doeling zal wel velerlei zijn en dan treft dat de minst draagkrachtigen. Verschillende leden voeren nog hierover het woord, waarna wethouder NIJS3EN becyfert, dat de gemeente er heelemaal niet van over houdt. Wethouder BOSMAN betoogt, dat het kampee ren voor neringdoenden voordeel oplevert. In tusschen is het noodzakelijk het tarief te ver hoogen. Behalve de financieele zijn er ook nog andere redenen. Meer zuidelyk van IJmuiden wordt het kampeeren meer en meer belemmerd. Er is een groote toeloop te verwachten. Het ta rief zal er dan toe bydragen, dat de ongewensch- te elementen wegblijven. Daarvoor dient de selectie, anders zouden wij de beter gesitueerde kampeerders noodzaken, IJmuiden heelemaal te mijden. Na nog eenige discussie wordt 't voorstel aan genomen met 18 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd wordt het voorstel om op het ta rief voor het verhuren van de tennisbaan in Velserbeek een reductie van ongeveer 30 pet. toe te staan. Eervol ontslag wordt verleend aan J. Plu en J. H. v. Dalen als leeraren aan de Visscherijschool en aan mej. A. Faber, als gemeente-vroedvrouw. Een verzoek van bewoners van den Hagelinger weg en den Kruidbergerweg, om den grond voor hun perceelen te doen verharden, wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. By de rondvraag worden nog enkele aangele genheden ter tafel gebracht. De heer MAAS vestigt de aandacht op de geruchten, als zou men in Rotterdam pogingen gaan doen voor de vestiging aldaar van walswerken, waarvoor toch in de eerste plaats de Hoogovens hier zijn aan gewezen. Is dit niet iets voor de economische commissie? De VOORZITTER antwoordt dat dit onder de oogen zal worden gezien. Intusschen is bekend, dat Hoogovens nog verschillende uitbreidingen op het oog heeft. De buizenfabriek staat het eerst op het program, waarna de staalfabriek volgt. De heer DIEPENDAAL vestigt de aandacht op den gevaariyken toestand op het smalle gedeelte van de Burgemeester Enschedélaan. Hierna volgt sluiting. WASHINGTON, 24 April (Reuter) Het schynt op het oogenblik vast te staan, dat de Ver. Staten ten minste voorloopig van plan zyn stomme toeschouwers te blyven van alle interne verwikkelingen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de verklaring van Japan over zyn politiek ten opzichte van China. SJANGHAI, 24 ApriL Officieus wordt me degedeeld, dat de Chineesche regeering Dins dag by het. Japansche gezantschap een nota heeft latea overhandigen. De Chineesche re geering zet hierin haar standpunt uiteen no pens de Japansche verklaring van 17 April jl en legt er den nadruk op. dat de Chineesche regeering over den inhoud er van niet van ge dachten wi'. wisselen, aangezien onder deze omstandigheden een overeenstemming tusschen China en Japan geheel onmogelyk is. De Chi neesche nota is in het bijzonder gericht tegen de polities der Japansche regeering. welke hier op neerkomt, dat Japan een z.g. politie-contró- le wil uitoefenen over de Chineesche republiek WEENEN, 24 April (DJN.B.) De besprekin gen over de hervorming van het Oostenryksche kabinet hebben volgens betrouwbare inlichtin gen een onverwachte wending genomen. Ter- wyl tot voor korten tyd algemeen werd aan genomen, dat vice-kanselier Fey uit bet kabi net zou treden om een hoogen diplomatiesen post in het buitenland te gaan bekleeden. schynt men thans tot overeenstemming gekomen te zyn om Slarhemberg den post van vice-kan selier zonder portefeuille te geven. Fey blyft dan verder de leider van het veiligheidswezen, dat in een ministerie van veiligheid zal wor den opgenomen, en lid van het kabinet. Daarentegen rekent men op het aftreden van den minister van Binnenlandsche Zaken Kerber en van staatscommissaris Glass. Men neemt aan. dat genoemde veranderin gen niet lang op zich zullen laten wachten. Het zou niet in de bedoeling der regeering lig gen om president Miklas te vervangen Dinsdagmiddag wapperde plotseling een groo te hakenkruisviag op den St. Stephanusdom. Een groote menigte verzamelde zich om dit ongewone schouwspel gade te slaan. Een paar uur later hing er ook een hakenkruisviag aan de Schwedesbriicke. De daders zyn tot heden onbekend. BERLIJN, 24 April. In de laatste maanden ls op de internationale beurzen opgevallen een zekere kolonel Norris, die tot, naar het schijnt, aanzieniyke bedragen Duitsche waardepapieren opkoopt. Aangezien deze aankoopen geschieden tegen stijgende en hooge koersen breekt men zich niet alleen in het buitenland, doch ook in Duitschland er het hoofd over, wat achter deze aankoopen schuilt en men ziet met spanning het oogenblik tegemoet, waarop dit geheim zal worden onthuld. Tegenover de met deze dingen samenhan gende tendentieuse onderstellingen van buiten- landsche bladen moet nog eens offcieel worden geconstateerd, dat nóch Duitsche officieele in stanties nóch de Ryksbank iets met Norris te maken hebben. Voor het overige is tegen hem een onderzoek ingesteld wegens ernstige ver denking van onwettig gebruik van Sperrmar- ken. Eveneens moet het een hersenschim worden genoemd, wanneer wordt beweerd, dat de Rijks minister voor Volksvoorlichting bedragen van Norris heeft ontvangen of heeft toegezegd ge kregen. CASABLANCA (Marokko), 24 April (Reuter' Dinsdagmiddag arriveerde hier de „Exilona" met Samuel Insull aan boord. De politie ver hinderde ai degenen, die niets op het schip te doen hadden, de „Exilona" te betreden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zal de reis worden voortgezet. NEW YORK, 24 April. Volgens berichten uit Wercer (Wisconsin) zijn daar eenige vliegtui gen aangekomen met ambtenaren der crimi- neele bondspolitie. zy zullen de politie en de gendarmerie versterken, welke de bende van Dillinger achtervolgt. De ambtenaren hebben bevel gekregen direct te schieten, zoodra zy Dillinger of een van diens bendeleden zien. De schuilplaats van Dillinger is geheel onbe kend. Men vreest dat de boeven probeeren De troit of Chicago te bereiken. De bondsregeering zal streng optreden tegen personen die Dil linger op eenige wyze behulpzaam mochten zijn. In de grootere steden worden de bank instellingen extr~ bewaakt. Men neemt aan, dat Dillinger zal probeeren uit te wijken naar Canada. De verkeerspolitie volgt met van ra dio-installatie voorziene pantserauto's de ver dachte wagens. IJMUIDEN, 25 April Rijksvischafslag Tarbot per kg. 1.30 tot 1.15, griet per 50 kg. 35.tot 15.50, tong per kg. 1.40 tot 1.mid delschol per 50 kg. 22.—, zetschol per 50 kg. 22.50 tot 17.50, kleine schol per 50 kg. 20.tot 6.60, schar per 50 kg. 9.— tot 4.60, tongschar per 50 kg. 36.— tot 25.—, vleet per stuk 2.10, pieter man en poon per 50 kg 11.tot 5.10, groote scheivisch per 50 kg. 26.tot 24.middel schelvisch per 50 kg. 20.— tot 18.50, kleine mid del scheivisch per 50 kg. 18.50 tot 11.kleine schelvisch per 50 kg. 11.tot 4.30, kabeljauw per 125 kg. 52.— tot 27.50, gullen per 50 kg. 23.— tot 7.leng per stuk 1.78 tot 0.45, heilbot per kg. 1.tot 0.58, wijting per 50 kg. 3.60 tot 1.80, koolvisch per stuk Ltot 0.12, makreel per 50 kg. 4.70 tot 2.70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11