s 1 WASHINGTON HET MEKKA VAN DE N.I.R.A. Japans politiek in China Waar staat de Katholieke jeugd? Het nieuws van heden REDE VAN ROOSEVELT TOT N.I.R.A.-LEIDERS BRONNEN VAN MISVER STAND Lerroux blijft aan TROTSKI NAAR TURKIJE? DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 25 APRIL 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Voor een massavergadering in Constitution Hall" formuleert Roosevelt de grondwet der komende tijden Wat zal de toekomst brengen Jules Sauerwein maakt op het oogenblik een reis om de wereld. Hiernaast kunnen wij een artikel af drukken waarin hij zijn indrukken geeft van een bijeenkomst der leiders van de N.I.R.A., in de „Constitution Hall" te Washington, onder voorzit terschap van president Roosevelt. Zal de onvermoeide president der Ver eenigde Staten zijn stoute plannen- kunnen verwezenlijken of zal hij, door de omstandigheden gedwongen, ten slotte toch weer moeten terugkeeren tot de oude methoden? Twee arbeiders legden den 300 K.M. langen ■weg Bad WarmbrunnBerlijn te voet af en voerden een reuzenwiel met zich mee BEKENDE LOODS OVERLEDEN KOPENHAGEN, 24 April. (Reuter). De in geheel Scandinavië bekende loods Christian Ruth is overleden. Hij heeft deelgenomen aan 30 red dingsexpedities en heeft 293 zeelieden, die schip breuk hadden geleden, helpen redden. Hij werd beschouwd als .de beste redder van Scandinavië en vele medailles sierden zijn borst. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii!iii| Barthou's bezoek aan Warschau Samenwerking ten gunste van den Europeeschen vrede GEDENKTEEKEN VOOR DAIMLER Te Schorndof bij Stuttgart, de geboorteplaats van Gottlieb Daimler, is een ge- denkteeken ter eere van den uitvinder onthuld Het zal zich verzetten tegen den invoer van militaire vliegtuigen en wapens Ook Dr. Eckener verwierf de ".armon-bok: voor zijn ver diensten als luchtschip-com mandant De vriendelijke wenk van Engeland Een rede van den directeur van de Katholieke jeugdorganisatie in het bisdom Berlijn Moedige woorden Gemeenschappelijke Ameri- kaansch-Engelsche stap? Zamora heeft de amnestiewet onderteekend Japansch schip in beslag genomen Op 'n ander z'n mouw Er zijn menschen die o zoo gaarne en o zoo handig hun eigen smeer op ie mouw van een ander willen af vegen. In het dagelijksch leven zijn er meerderen zoo. Wie veel doet en hard werkt maakt wel eens fouten. Slechts de luiaard maakt er geen, maar die is zelf de grootste fout. Ronduit voor een fout te durven uitkomen is mannelijk. Er is moed en karakter voor noodig. Zoo iemand respecteert men. Doch er zijn anderen, klein van geestelijke postuur, die er als de kip pen bij zijn om zich zelf te veront schuldigen en heel voorzichtig het zoo weten te draaien en voor te stel len, dat een ander alles op z'n brood krijgt. In het geniep beschuldigen zij an derenof liever: neen, „beschul digen" met zoovele woorden doen ze het niet eens!, maar ze weten alles zóó voor te stellen dat de indruk ge wekt wordt alsof de ander de schul dige is. Laten we voor hen oppassen. Laten we niet het vuil aan de mouw van een ander afvegen, zooals de volksmond zegt. Gangsters eischen scha deloosstelling PARIJS, 24 April. (Per el.) Carbone en Spirito, die in verband met de moordzaak- Prince aangehouden waren en thans op vrije voeten zijn gesteld, hebben bij den minister van justitie een eisch tot schadeloosstelling in gediend voor de 25 dagen, die zij in preventieve hechtenis hebben doorgebracht. ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18712 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Washington, April In de straten van de mooie hoofdstad der Vereenigde Staten is het drukker dan ooit en het getal der 130.000 in Washing ton ingeschreven automobielen wordt ver dubbeld door wagens, die van elders geko men zijn. Toen ik hier om middernacht aankwam, was er geen hotelkamer meer te krijgen. Ik belandde ten slotte in een groot huis, waar gemeubileerde kamers verhuurd worden, vier kilometer van het centrum verwijderd. En waarom dit alles? Wel, in de weidsche „Constitution Hall", welke haar wit massief op tweehonderd meter afstand van het Staatsde- partement verheft, zal vandaag president Roo sevelt in hoogst eigen persoon verschijnen. Er is een groot verschil tusschen dit staats hoofd en een hoogepriester. Hij duldt niet al leen de critiek, maar lokt ze zelfs uit. Vijfdui zend afgevaardigden zijn gekomen. Zij verte genwoordigen zeshonderd industrieën, die elk haar eigen „code" zooals dat hier heet hebben, dank zij het werk van den onVermoei- den generaal Johnson, die heel deze ontzaglijke organisatie militair regeert. Klagen de fabrikanten? Is het personeel niet tevreden over het aantal werkuren of de sala rissen? Laat ze dan komen. Het is nu het ge schiktste oogenblik om met de moeilijkheden voor den dag te komen. Echter onder één voor waarde: Elke klacht moet gevolgd woruen door een practische oplossing, anders wordt er geen acht op geslagen! Ik moet, om in de „Constitution Hall" door te dringen, een Gérant' en een Onderstaats secretaris in beweging brengen, en het is ten slotte niet zonder groote moeite dat ik er in slaag het kleine kaartje te bemachtigen, waar mee ik, een paar minuten voor elven, in een der hoogste banken van het enorme amphitheater kan plaats nemen. De muziek tracht met meesleepende Ameri- kaansche wijsjes het ongeduld der wachtenden te verdrijven. Op een verhooging, heelemaal vooraan, staan de filmmenschen klaar achter hun camera's. Om elf uur precies gaan op net podium de lichten aan. Een schijnwerper smijt een vlek verblindend licht op een deur waaruit Roose velt te voorschijn komt en het licht blijft hem, als de ster van een revue, vergezellen, terwijl hij het podium oversteekt De president steunt op den arm van een zijner secretarissen. Hij ziet er fnsch en optimistisch uit als steeds, maar toch lijkt hij eenigszins verouderd. Heel de zaal verheft zich en meer dan drie kwart applaudisseert geestdriftig. Roosevelt gaat niet zitten, maar blijft staan achter den lessenaar waarop de velletjes papier met zijn redevoering reeds klaar liggen. Het orkest speelt de „Spangled Banner". De geestelijke, die het staatshoofd steeds vergezelt, en, om zoo te zeggen, zijn godsdienstige raads man is, treedt naar voren en smeekt in een ge bed den zegen des Hemels af over het groote werk dat in uitvoering is. „Geef, Heer, onzen President moed, gezond heid, helderheid van geest." Ten slotte weerklinkt het „Onze Vader". In de zaal gaat een gezoem op. Duizenden fluis terende stemmen zijn als een gonzende echo van het gebed. Roosevelt doet een pas vooruit, omklemt met beide handen de randen van den lessenaar en begint met langzame, duidelijke stem zijn rede voor te lezen. Oratorisch effect streeft hij niet na. Niettemin weet hij elk woord zijn volle be- teekenis te geven. Het is nu ruim een jaar geleden, dat hij aan het bewind kwam. Acht en een halve maand zijn er voorbijgegaan sedert hij de geweldige onderneming voor de industrie schiep, waarvan degenen, die deze zaal vullen, de woordvoerders zijn. Hij heeft wel niet te betoogen, dat hij ge daan heeft wat hij kan, dat hij nooit geaarzeld heeft om de stoutste initiatieven te nemen, en dat hij op denzelfden weg voort zal gaan, mits men hem steunt en niet bewust afbreekt. Zijn pleidooi is wat men in het afschuwelijk jargon van „Palais Bourbon" een „coup de barre d gauche" zou kunnen noemen. Het woord is hier echter niet heelemaal op zijn plaats, daar de politiek van den President tegelijk links door de geleidelijke vervanging van het individueel initiatief door den staat en rechts door een persoonlijke autoriteit welke het parlement dagelijks meer opzij schuift georiënteerd is. Roosevelt vraagt nieuwe offers: verhooging der loonen met tien procent en vermindering der werkweek van een gemiddelde van veertig uren tot zes-en-dertig uren. Zijn redevoering komt juist, terwijl de salarissen en extra-tjes der directeuren en administrateurs van som mige ondernemingen bekend geworden zijn. De opsomming van deze bedragen, waarmee alle kranten kolommen hebben gevuld, wekt een vagen indruk van demagogie bij de regeering. Men hoeft maar enkele populaire bladen te lezen om allerlei afgunstige en bittere commentaren aan te treffen. Salarissen van 30.000 tot 100.000 dollars, tantièmes van 1000 tot 500.000 dollars, het waren dingen die het volk wel vermoedde, maar waarvan het zich verder nooit rekenschap gegeven had. Thans vraagt men van alle kan ten dat in de industrieën evenals in de N.R.A. de inkomsten der leiders nauwkeurig vastge steld worden. Dan nog één stap, welke lang niet zoo groot zou hoeven te wezen, als men misschien denkt, en de sovjet-organisatie der industrie is een feit! In zijn redevoering trekt Roosevelt, die zich zeer zeker bewust is van het streven naar ega- liteit in den lande, de moraal uit deze evolutie: „Tusschen de leer van eerst het profijt en dan de menschheid, en de leer welke der menschheld den voorrang geeft boven het pro fijt, is geen plaats voor eenige aarzeling. Nooit zullen wij omstandigheden dulden als die welke voor vele massa's van ons volk de moge lijkheid schiepen om te leven volgens anti- Amerikaansche beginselen met een slechte ver deeling van rijkdom en macht." Laat men het verschil van methode even bui ten beschouwing, dan is dit het reinsie socia lisme. Amerika leefde tot heden, evenals alle andere kapitalistische landen, in de veronder stelling, dat eerlijk verdiende rijkdom, hoe groot die ook was. tot de steunpilaren der mensche- lijke samenleving gerekend kon worden. Luisterende naar den President, hoorde ik in mijn verbeelding onwillekeurig de rede, welke hij over een of twee jaren noodzakelijkerwijze zal moeten houden, wanneer alles gaan blijft, zooals het nu gaat. In ronde cijfers onderhoudt de staat op het oogenblik vijf millioen menschen, die vroeger als werkloos te boek stonden. Dat is een zware last. Hij probeert dien last te verlichten door de arbeidsvoorwaarden zoo te veranderen, dat er steeds meer werkers een plaatsje vinden in de particuliere bedrijven. Roosevelt heeft dit vandaag nog eens uitdrukkelijk gezegd. En om zijn verzoek, de werkuren te verminderen tot zes-en-dertig en desnoods tot dertig uren per week en de salarissen te verhoogen met tien procent, te steunen, gebruikte hij als argumen ten verschillende economische overwegingen, maar vooia? een overweging van groote poli tieke beteekenis. „In de Amerikaansche industrie", zeide hij, „leeft negentig procent der menschen van hun loon of salaris, terwijl slechts tien procent de behaalde winst verdeelt. Twee-derde der pro ducten van ons land wordt verkocht aan koo- pers met een inkomen van minder dan twee duizend dollar per jaar" Wanneer Roosevelt zoo spreekt, dan toont hij aan te weten dat er in Noord-nmerika veel veranderd is. Vroeger vormden de Vereenigde Staten de minst collect1, ve natie ter wereld. De autonome syndicaten „self dominating trade unions", zooals men hier zegt waren machteloos. De „company dominating trade unions", dat zijn de syndicaten welke afhan kelijk zijn van de ondernemingen, waren prac- tisch de eenig actieve. Meestal was de gesalarieerde een individu zonder contract, die leefde in de hoop van een maal kapitalist te zullen wezen en die in af wachting van dien goeden tijd genoeg crediet had om even goed te leven als het meerendeei der kapitalisten van het oude Europa. Het kapitalisme staat er heden ten dage slecht voor. Beursoperaties de termijnver koop bijvoorbeeld van aandeelen beneden pari staan bijna gelijk aan een misdaad. De ver- hooge salarissen en de winsten der leiders van ondernemingen worden beschouwd als euvelen. Onder deze omstandigheden verandert de mentaliteit van den gesalarieerde snel en men kan er zeker van zijn dat binnen een jaar, wanneer het geld nog verder gedaald is en de middelen ontbreken om de werkloozen aan het werk te houden, Roosevelt in naam der huma niteit en der solidariteit heel de oeconomische en sociale structuur van het land grondig her vormen zal. JULES SAUERWEIN (Nadruk verboden) Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuidwestelijke tot Weste- lijken of Noordwestelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, waarschijnlijk buiïg of weer regen, weinig verandering in temperatuur. g Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk op- klarend, later krimpende wind met weer toenemende bewolking. Nachtvorstbericht: Mogelijk lichte nacht- vorst op beschutte plaatsen. friiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiinl WARSCHAU, 24 April Omtrent het bezoek van den Pranschen minister van Buitenlana- sche Zaken, Barthou,, aan Warschau, wordt het volgende officieele communiqué ver spreid: Het tweedaagsche bezoek van Barthou aan Warschau, heeft geleid tot een langdurige er, oprechte gedachtenwisseling tusschen de leden der Poolsche regeering en minister Barthou. De besprekingen hadden betrekking op de alge- meene lijnen der Poolsche en der Fransche po litiek en betroffen alle op den voorgrond staande kwesties, welke in het bijzonder de beide landen interesseeren. In eenige gesprekken, welke Barthou met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, heeft gehad en in het bijzonder tijdens een zeer lang onderhoud met maarschalk Filsoedski op 23 April te Belvedere, werd vooral geconstateerd, dat de grondslagen van het Poolsch-Fransche bondgenootschap absoluut ongewijzigd zijn gebleven en dat dit verbond een belangrijk constructief element vormt in de ontwikkeling der Europeesche politiek.. De bestudeering der groote actueele kwes ties heeft den gemeenschappelijken wil der beide regeeringen bekrachtigd de loyale samenwer king in het bijzonder ten gunste van den Euro peeschen vrede voort te zetten. De reis van Barthou naar Krakau. waar hij met den minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, den laatsten dag van zijn verblijf in Polen doorbrengt, zal beiden ministers gelegen heid geven, hun besprekingen voort te zet ten in dezelfde atmosfeer van hartelijkheid. TOKIO, 24 April (Reuter) In een com muniqué, na afloop van de kabinetszitting van hedenmorgen gepubliceerd, wordt gezegd, dat Japan niet zonder protest den invoer van mili taire vliegtuigen en wapens uit andere landen in China zou kunnen dulden. Het communiqué voegt er aan toe, dat er geenerlei afwijking zal geschieden van de poli tiek, door den minister van buitenlandsche zaken op 23 Januari uiteengezet. De Japansche regeering is van meening dat zij in groote mate tot den vrede in het Verre Oosten zal bijdragen door met China samen te werken in een geest van goede nabuurschap. De officieuze verklaring- van onlangs was niets anders dan een uiteenzetting van deze politiek, aldus het communiqué en dientenge volge is zij in wezen niet in strijd met het beginsel van de open deur en van gelijke kan sen in China en maakt zij geenszins inbreuk op de territoriale integriteit van China. De Japansche regeering heeft geen bezwaar, en zal geen bezwaar maken, tegen niet-poli- tieke hulp door de mogendheden aan China, zooals door het bezigen van de fondsen afkom stig van de Bokser-schadeloosstelling en door economische, niet-politieke onderhandelingen. Cultureele bijstand aan China vindt in Japan een goed onthaal; de Japansche regeering ziet evenwel dat de financieele en technische hulp van het buitenland aan China de strekking heeft politieke beteekenis te krijgen. Dientengevolge moet de Japansche regee- ring haar bezwaar tegen een dergelijke hulp uiten die den vrede in het Oosten bedreigt. Transacties met betrekking tot militaire vliegtuigen en wapens zullen er ten slotte toe De directeur der Berlijnsche Katholieke jeugdvereenigingen, Erich Klawitter, heeft een rede gehouden, die in deze tijden van bijzondere beteekenis is. De „Germania" van 24 April 1.1. bevat deze moedige rede. Men ziet de dingen, aldus de redenaar, al van tevoren verkeerd, wanneer men de katho lieke jeugd beschouwt als een afzonderlijke groep in de Duitsche jeugd. Zij is volk zooals het andere volk en organisch lid, geen vreemd element van de volksgemeenschap. De Ka tholieke jeugdorganisatie omvat rond een mil lioen jongens en meisjes, die zich op de eerste plaats geschaard hebben om de banier van Christus Koning. Om deze organisatie draait de ten deele hartstochtelijke discussie. Het Rijksconcordaat heeft deze organisatie een zekeren waarborg voor haar arbeid gegeven. Zij heeft de bijzondere missie, het Rijk Gods in het Duitsche rijk op te bouwen en te be vestigen. Daarin is geen tegenspraak, want de wereld Gods is grooter dan de wereld der po litiek omdat zij de sfeer van het eeuwige en der genade binnen haar gezichtsveld mede-betrekt. Er zijn misverstanden. Men heeft onbewust contrast tusschen Duitsch en Katholiek geconstrueerd. Dit betreurt de katholieke jeugd, want zij heeft altijd aan de zijde van staat en volk gestaan en behoeft he den geen correcties in haar houding te bren gen. Zij betreurt dit des te erger, omdat in vele gevallen de voorkeur gegeven wordt aan vroe gere nihilisten, die via een zeer snelle mee- ningsverandering naar het tegenovergestelde kamp zijn geloopen. Een tweede misverstand is, dat men zegt, dat de Katholieke jeugdorganisatie ontstaan is tij dens den strijd tegen het liberalisme en marxis me en dat zü daarom niet meer noodig is, om dat deze beide zijn overwonnen. De jeugdorga nisatie leidt haar oorsprong positief af uit den wil en het wezen der Kerk, die in het algemeen ten doel heeft de verwerkelijking der Katho lieke wereldbeschouwing in de omlijsting van de gemeenschap der geloovigen. Het Katholieke geloof doordringt namelijk het geheele leven en kan zich niet beperken tot de kerkmuren en daarom heeft de Kerk ook het opvoedingsrecht der katholieke jeugd. De H. Stoel legt voort durend den nadruk op zulk een opvoeding der jeugd. Een derde misverstand wortelt in de maar al te licht uitgesproken verdachtmaking, dat de Katholieke jeugdorganisaties „aan politiek doen". In allerlei grensgevallen moet met wel- meenen van beide zijden het begrip politiek vast worden omlijnd. Maar het moet duidelijk worden verklaard, dat de Katholieke jeugd de politiek niet als haar taak beschouwt of poli tieke oppositie voert. Haar arbeid wordt be paald door het gezichtspunt der eeuwigheid en voltrekt zich in den geest der Katholieke actie, die tracht den religieuzen nood der menschen ter hulpe te komen. Het zou ook veel bijdragen tot het opheffen van conflicten, wanneer men aan den strijd der katholieke jeugd tegen het nieuwheidensche streven als zoodanig waarde zou hechten en er geen politieke doeleinden achter zou zoeken. De katholieke jeugd is in geweten trouw aan leider, volk en vaderland, maar zij laat zich niet alleen leiden uit vrees voor de menschen. Zij eischt voor zich de achting op, die zij harerzijds iedere eerlijke overtuiging toedraagt. Op dezen grondslag staat zij positief tegenover de volks gemeenschap, die naar haar overtuiging niet kan worden opgebouwd in de nivelleering van iedere overtuiging. Organen van lager rang bezondigen zich aan misgrepen. Daardoor ontstaat een onaangename stemming. De katholieke jeugd heeft daartegen het middel des gebeds voor volk en vaderland. Incidenten van allerlei soort zijn voor haar proefsteenen voor haar offergeest en voor haar onwrikbare trouw tegenover de natie, aan welke zij bovendien reeds trouw is uit zedelijk verant woordelijkheidsgevoel en gehoorzaamheid jegens God. Ten slotte kan men constateeren, dat de een heid van het Duitsche volk geen schade kan lijden door het bestaan van een Katholieke jeugd temidden van het volk. Haar leuze „Alles voor Duitschland, maar Duitschland voor Chris tus" beteekent geen tegenstelling, maar een supplement. De katholiek wil trouw strijder zijn voor de zaak Gods in het volk en voor het volk. bijdragen dén vrede en de eenheid van China te verstoren. Dat is de positie waarin de Japansche regee ring zich bevindt en zij wenscht dat de mogendheden deze positie begrijpen, aldus eindigt het communiqué. Reuter meent te weten dat de vriendschap pelijke mededeeling van Groot-Brittannië aan Japan zoodanig is geredigeerd, dat een ant woord eventueel niet noodig is. Groot-Brittan nië schrijft geenszins aan Japan de bedoeling toe het negenmogendhedenverdrag te verbre ken en is dus voor het oogenblik niet voorne mens de andere onderteekenaars van het ver drag te raadplegen. De Japanners hebben een verklaring afge legd waaruit hun beduchtheid ten aanzien van de toekomst van China blijkt; de Britsche regeering wenscht thans een vriendschappelijke verklaring af te leggen waarin haar eigen posi tie wordt uiteengezet. WASHINGTON, 24 April. In ambtelijke krin gen wordt niet officieel toegegeven, dat de re geering der Vereenigde Staten met het ministe rie van Buitenlandsche Zaken te Londen on derhandelingen heeft aangevangen over een gemeenschappelijke houding tegenover de ver klaringen, welke ambassadeur Saito tegenover de „Washington Star" heeft afgelegd. Enge- lands informatie te Tokio, aldus wordt gezegd, is geheel gehouden naar den geest der regee ring van Washington. De onderhandelingen tusschen Washington en Londen over de kwestie van het Verre Oosten duren voort. Al naar gelang van het antwoord van Japan zal misschien door de beide landen openlijk stel ling worden genomen. Intusschen streeft am bassadeur Saito er naar de opwinding, welke zijn uiteenzettingen te Washington hebben te weeggebracht, te kalmeeren. Hij verklaarde, dat Japan noch een protectoraat in China over weegt, noch een schending van het Negen-mo- gendhedenverdrag. Japan eischt evenwel, dat China zijnerzijds het principe der open deur niet schendt. Klaarblijkelijk bedoelt de am bassadeur hiermede de boycot van Japansche producten in China. Ambassadeur Saito is sedert het bekend wor den van het Japansche manifest niet in het staatsdepartement geweest. Dit departement stelt zich op het standpunt, dat het „officieel" niet van de aangelegenheid weet. Reuter meldt uit Tokio, dat de Japansche regeering in elk geval haar standpunt hand haaft, maar desgewenscht bereid is om inlich tingen en zelfs uitvoerige inlichtingen te ver schaffen omtrent haar recente verklaringen aan buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers. Minister-president Hirota heeft heden den Raad van ministers op de hoogte gesteld van den indruk, welken de Japansche uitlatingen in het buitenland hebben gemaakt. MADRID, 24 ApriL (Reuter.) De kabinets crisis, welke door een deel der pers als onver mijdelijk werd beschouwd, kon op het laatste oogenblik vermeden worden, daar de minister president in den ministerraad, welke Dinsdag onder voorzitterschap van den president der Republiek gehouden werd, zijn opvatting van de amnestiewet wist te doen zegevieren. De president der Republiek heeft de amnestiewet thans geteekend. Een eerste gevolg hiervan is, dat bij alle linksche partijen een storm van verontwaardi ging is opgegaan. De sociaal-democraten wil len met parlementaire manoeuvres de positie van den president onmogelijk maken, in ver band met de houding der overgroote meerder heid van de Cortes zullen zij daarin echter wel niet slagen. LOS ANGELES, 24 April. De federale belas tingautoriteiten hebben het Japansche vracht schip „Soyomaroe" in beslag genomen. Het schip heeft een lading zijde aan boord ter waarde van 750.000 dollar. Er moet een belas tingschuld worden voldaan van 428.668 dollar als achterstallige betaling van inkomstenbelas ting voor de jaren 1917-1919. De belasting ambtenaren verklaarden, dat de „Soyomaroe" toebehoort aan de Toyo Kise Kaboesjiki Kaisha Lijn, welke de schulden heeft. Het schip heeft een waarde van 2 millioen dollar en is gechar terd door een Japansche exportfirma. Japans politiek in China; een officieel com muniqué. Barthou's bezoek aan Warschau. Japansch schip te Los Angeles in beslag ge nomen wegens belastingschuld. Trotski naar Turkije? Spaansche kabinetscrisis, vermeden. Zamora heeft de amnestiewet onderteekend. Knoeierijen met regeeringstarwe. Het Rijk voor ongeveer 70.000 benadeeld. De Tweede Kamer heeft voortgezet het debat over de steunnormen. Afscheid van mr. Harte van Tecklenburg als lid van den Raad van State. De Onnes van Nijenrode-zaak; de verdediging aan het woord. Jaarvergadering van de K.N.A.C. Het aftreden van minister Verschuur in de Eerste Kamer herdacht. New-Yorksche beurs: Ongeanimeerde stem ming; stille handel, hier en daar sterk aan bod, slot nagenoeg prijshoudend. PARIJS, 24 April (Per tel.) Uit Barbizon wordt gemeld, dat ook heden in den vroegen morgen in de villa van Trotski druk werd ge werkt en getimmerd. Een vijftigtal kisten werd dichtgespijkerd. Men vermoedt, dat Trotski zich nog steeds te Barbizon bevindt. Een heel leger journalisten en fotografen stationneerde zich den geheelen dag in de buurt van de villa. Reuter meldt uit Parijs, dat de Fransche mi nisterraad Dinsdagmorgen verschillende binnen- landsche kwesties besprak. Doumergue bracht verslag uit van zijn onder houd met Suvich. De minister van Handel La- moureux drukte zijn groote voldoening uit over zijn reis naar Milaan en de Fransch-Italiaan- sche economische overeenkomst welke hij daar had kunnen sluiten. Aan het einde der zitting verklaarde de mi nister van Binnenlandsche Zaken Sarraut aan de journalisten, dat Trotski nog altijd druk onderhandelt met de Turksche autoriteiten om verlof te krijgen zich te vestigen in Turkije. v \\\\\\\\v\imiiniii f; j 4/sO Stand op Woensdag I uur vjn.: 737 .Vorige stand: 737

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1