WAT Naklank schandaalcolportage De middenstand gaat demonstreeren Haarlem, 25 April Spaansch kabinet afgetreden HET O.S.B.-PROG VERKLARING VAN DE HOOFDPERSOON WOENSDAG 25 APRIL 1934 knoopen DE GROOT „Deels anti-papistisch, deels marxistisch" AGENDA DE ZANDVOORTSCHE STEUNKWESTIE STADSNIEUWS EMMABLOEM-COLLECTE Groote medewerking N.S.B.-ers BIJ „J. J. CREMER" Fascisten-propaganda wekte ongenoegen OFFICIEELE OPENING KANTONGERECHT Vele waardeerende woorden Openingsrede le kantonrechter Toespraak mr. v. d. Burg VOOR MANTELVOERING EN GR. HOUTSTRAAT 98 - TEL. 16772 Korte speech mr. Liesker Namens de balie Bezichtiging gebouw GEMEENTERAAD De burgemeester leidt Hamerstukken Grondzaken Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord Betaalzegelbedrijven JUBILEUM RECHERCHEUR SPOOR Liturgische Volkszang ONTHEFFING WINKEL SLUITING Op Zondag a.s. Rijks-archief in Noord-Holland -5TA055CHaUU6Ufln FRITZ HIRSCH OPERETTE „Liebe blüht auf allen Wegen Juffrouw Bon betuigt haar spijt over de gevoerde actie Vuig winstbejag Veel belangstelling DEN DIEF TE SNEL AF Achtervolgings wedstrijd Begrafenis G. J. Kroese N.V. Mij. „De Eendracht" Jubileum R. van der Wall Kwakzalverij? BURGERLIJKE STAND 26 April Waardoor de raadscommissie ih haar arbeid belemmerd werd WISSELKOERSEN 25 April 24 April 25 April 24 April We beleven toch eigenaardige tijden. Wie had nu ooit kunnen denken, dat die brave, goede, tamme middenstanders zouden gaan demonstreeren. En toch is t zoo. Ge herinnert u het groote middenstandscon gres najaar 1933 in Breda, waar dat gewijd was aan „De wettelijke bescherming van het Klein bedrijf"? Dé,t was de stoot, en daarop volgde de for- muleering van de verlangens eischen zoo men wil in het Ordenings-, Saneerings- en B-sehermingspjogram. In 'n indrukwekkend congres in de Regee- ringsstad op 6 Februari hechtten duizenden Katholieken Middenstanders, afgevaardigden uit 't geheele land, hun goedkeuring aan dit program. Fn nü gaan de R.K. Middenstanders uit Haarlem en wijde omgeving, die actie op 'n grootsche manier voortzetten.... tenminste dat honen we. Onder de leuze: „Voor het behoud van het gezonde Middenstandsbedriif" gaan de Midden- standsvereeni ringen van Haarlem, Heemstede, Overveen, Bloemendaal en Zandvoort een groote demonstratieve actie-vergadering be leggen op Woensdag 2 Mei, in de groote zaal van gebouw Sint Eavo. Behalve dat alle RK. Middenstanders ook de niet-georganiseerde die ik bij deze inviteer ('n kaart kunt u halen bij het secr. Nassaustraat 14), worden uitgenoo- digd. zullen ook verzocht worden te verschijnen. De H.E. Deken en Z.Z. E.E. Heeren Pastoors, ie RK leden der Staten-Generaal en Prov. Sta ten voor zooverre deze in het Haarlemsche wenen, de Katholieke leden der betreffende ge meenteraden en voorts vele besturen van soci ale vereenigingen. Deze demonstratieve vergadering beoogt dus niet alleen een verdere bekendmaking van ons O. S. B.-program in eigen gelederen maar vooral ook een verspreiding van onze wenschen naar buiten. Het woord op deze vergadering zal gevoerd worden door den H.E. Gestrengen heer E. J M. Stumpel, èns Tweede Kamerlid, 'n man uit de praktijd van het mddienstandsleven en den zeereerw. heer Pastoor J. B. W. M. Möller uit Voorburg, één van de redenaars van het Haag- sche congres. Middenstanders, we gaan demonstreeren! Ge weet zelf dat 't hard, hard ncodig is, dat onzen in crisisnood verkeerenden stand de behulp zame hand wordt geboden door de Overheid. We vragen niet eens op de eerste plaats gelde- lijken steun (hoewel die voor sommige onzer bedrijven ook onontbeerlijk is), maar we vra gen beschermende maatregelen tegen ae coöpe raties en de grootkapitalistische distributiebe drijven: tegen de beunhazerij in onze verschil lende vakgroepen; tegen de ongebreidelde ves tiging van allerlei nieuwe ondernemingen: tegen het zich vrij vestigen van buitenlanders in onze bedrijven; tegen de onbehporlijke concurrentie (vooral van groot-warenhuis) en het cadeau stelsel: tegenja tegen zoovele misstanden die. wanneer zij zouden zijn verdwenen, ons reeds wat ruimer deden ademen. Kom Middenstanders! Haarlem moet 'n écla- Toen men hedenmorgen om even zes uur door Haarlems straten liep bemerkte men al dadelijk aan de vlaggetjes op de trams dat er vandaag iets bijzonders te doen was. Veel verder behoefde men meestal niet te loopen of men werd al aangeklampt door een van de 800 collectrices, die vandaag hun beste beentje voorzetten, om er voor te zorgen de collecte-opbrengst voor de tuberculosebestrij ding zoo groot mogelijk te maken. De deelneming is dit jaar buitengewoon groot. Het comité mocht van de verschillende hoof den van scholen medewerking ontvangen, zoo dat vele meisjes en jongens in plaats van van daag op de banken te zitten, zich verdienstelijk maakten voor deze jubileumcollecte. Ruim 970 deelnemers en -sters hadden zich beschikbaar gesteld. 150 estafettes doorkruisen de stad. 800 meisjes en jongemannen collectee ren met de bekende busjes en rose bloempjes. De stad is verdeeld in 14 wijken, terwijl bo vendien nog een wijk gevormd is afzonderlijk ,n Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout Al deze wijken tezamen hadden reeds vanmorgen om elf uur de bestelde 80.000 bloempjes uitgegeven. 10.000 bloempjes moesten bijbesteld werden. Of deze allemaal verkocht worden moet natuurlijk nog afgewacht worden. We hopen maar het beste! Voor het eerst zijn dit jaar op een 10-tal punten in de stac. stalletjes geplaatst, waar de bloempjes verkrijgbaar zijn. Als attractie werden vandaag een 800 sluit- zegels te koop aangeboden. In verband met het overlijden van H M. de Koningin-Moeder, de onvergetelijke Strijdster tegen de tuberculose, wordt het 25-jarig jubi leum zonder feestelijkheden gevierd. Muziek corpsen noch brandweer zullen vandaag door de straten trekken. Het dames-comité wilde echter toch nog iets, n.l. een filmvoorstelling aan de deelnemers aan bieden. welke dan ook Vrijdagavond van half vijf tot zes uur gehouden zal worden in het Rembrandttheater aan de Groote Markt. Om de opbrengst van de collecte niet door ae kosten van deze filmvoorstelling te doen drukken, zul len deze kosten geheel door de leden van het dames-comité gedragen worden. Geprobeerd zal worden om de film „In Me- moriam H. M. Koningin Emma", door Polygoon vervaardigd, te kunnen vertoonen, alsmede de film „Regimentsdochter" met Anny Cndra in de hoofdrol. Wij hopen dat de collecte-opbrengst, welke vooral in dezen tijd zoo bijzonder voor de T-B.C.- bestrijding noodig is, een groot succes zal wor den en die van het vorig jaar zal overtreffen. Op. de laatstgehouden tooneelvoorstelling, die de vereeniging „J. J. Cremer" in den Stads schouwburg gaf, was zooals wij bij nadere informatie vernamen ook de kring Overveen van de N. S. B. uitgenoodigd. Toen het Wilhel mus als slot van de voorstelling werd gezongen, brachten zij den fascisten-groet en schreeuwden „Hou-zee" door de zaal. Dit heeft vanzelfsprekend het ongenoegen van vele aanwezigen gewekt. De secretaris van de vereeniging verzekerde ons, dat deze uitnoodiging achterwege gebleven zou zijn als men geweten had, dat dit aanlei ding zou zijn tot een dergelijke politieke pro paganda. Bij de vereeniging had slechts het doel voor gezeten, leden te werven Men verzekerde ons verder, dat er maat- regefbn genomen zullen worden, zoodat iets der gelijks niet meer zal kunnen voorkomen. tante beurt maken in de rij van steden en ge westen in ons land die reeds voor het O. S. B.- program demonstreerden. Gooi de laksheid van u af en hèlpt ons uw belangen naar voren te brengen. Eenlingen kennen we niet meer in den ons wachtenden strijd, die zijn reeds gesneuveld voordat ze aan 't vechten toekomen. Smeed het ijzer nu 't heet is. We leven in een moeilijken maar grooten tijd, die misschien beslissend gaat worden voor de toekomst. Laat ons mééhelpen die toekomst te méken, dan hebben we groote kans dat het hoe optimistisch het moge klinken een blijde toekomst wordt. Middenstanders, we gaan op de groote trom slaan Slaat met ons mee. HOOU Jr. Voorzitter R.K. MidcTenstandsvereeni- ging Haarlem Het was rondom tien uur druk in het nieuwe Kantongerechtsgebouw in de Jansstraat. Een groot aantal leden van de balie en het personeel van griffie en parket stelden zich door deurkieren, etc. reeds van het nieuwe in het nieuwe gebouw op de hoogte. Om even over het vastgestelde ochtenduur ving de officieele openingsplechtigheid aan, ge presideerd door den eersten kantonrechter Mr. W. G. Del Baere. Naast hem hadden achter de groene tafel plaatsgenomen Mr. P. F. H. Bijl de Vroe kantonrechter voor strafzaken; Mr. de Vries van Doesburg; Mr. B. v. d. Burg, amb tenaar van het OM. en Mr. B. J. L. Liesker, Griffier. Mr. W. G. Del Baere, le Kantonrechter sprak de openingsrede uit. Met gemengde gevoelens, aldus spr., vindt de in gebruikneming van dit gebouw plaats. Er is alle reden tot vreugde, omdat in een nijpend gebrek aan ruimte naarmate het per soneel werd uitgebreid is tegemoet gekomen. Zoowel de ambtenaren als het personeel rullen hier op rustige wijze kunnen werken, niet gestoord door het loopen van het publiek en het getik der schrijfmachines, zooals dit in het oude gebouw het geval was. Niet zonder weemoed worden echter de her inneringen achtergelaten aan personen die of een hoogere sport op de ambtelijke ladder heb ben bestegen of voorgoed zijn heengegaan, en aan vele zaken, die in het oude gebouw zijn ge schied. Spr. wilde niet uitwijden over de lange corres pondentie en de vele besprekingen, die gevoerd zijn en aan dezen dag voorafgingen. Spr. wilde niet diep in gaan op de bezuinigingen, die er toe geleid hebben, dat het oorspronkelijk be loofde eigen nieuwe gebouw er niet kwam. Dit was een teleurstelling, maar die teleurstelling is overgegaan in tevredenheid, toen men zag, wat de Rijksgebouwendienst van dit oude ge bouw heeft weten te maken. De nieuwe zittings zaal vooral is aan de voornaamste bezwaren, wat ruimte betrof, tegemoet gekomen. Spr. bracht hiervoor dank aan het hoofd van den Rijksgebouwendienst, baron van Lynden en den distrietsbouwkundige de Vries, die deze opening niet heeft mogen beleven. Zijn heen gaan onder die droevige omstandigheden werd door spr ten diepste betreurd. Dank bracht spr. voorts aan het departement van Justitie, dat tegemoetgekomen is aan alle wenschen. Met de toezegging, dat de rechtspraak in dit nieuwe gebouw eerlijk, onpartijdig en zonder aanzien des persoons zal worden voortgezet en in de hoop daarin te zullen slagen, eindigde spr. zijn openingswoord. De Ambtenaar van het O. M., Mr. v. d. Burg, verklaarde, dat ook voor het parket de ruimte- wenschen in vervulling waren gegaan. Het oude gebouw had, aldus spr., gebreken op het gebied van ventilatie, telefoon en was moeilijk bereik baar voor het. publiek. Wel was de nabijheid van den Officier van Justitie en rijksveldwacht. welke laatste in het nieuwe gebouw ontbeerd moet worden, iets goeds. Tenslotte bracht spr. eveneens dank aan den Rij ksgebou wendienst. Mr. Liesker, griffier, betuigde zijn geluk- wensch aan de Rechtbank en het Kantonge recht voor deze mooie moderne lokaliteitén. Ook dankte hij den president van de Recht bank, den Officier van Justitie en de vele leden van de Rechtbank, die tegenwoordig waren, voor hun aanwezigheid. Tot de leden der Dalie, die eveneens rijk waren vertegenwoordigd, sprak hij de hoop uit, dat de prettige verstandhou ding, die er altijd geweest was, blijvend zou zijn. Namens de balie sloot zich Mr. Simons bij de gelukwenschen en dank aan de regeering aan. Hij zegde Mr. Liesker de gevraagde samen werking namens de aanwezige advocaten toe. Hiermede was het einde der plechtigheid aan gebroken. Aan de aanwezigen: president der Rechtbank, Officier van Justitie, vele leden van de Rechtbank, talrijke advocaten, perso neel van parket en griffie van Rechtbank en Kantongerecht, gaf Mr. Del Baere de gelegen heid om het nieuwe gebouw te bezichtigen. Hierna begon de eerste strafzitting. De raad der gemeente Haarlem kwam Woensdagmiddag om half twee ten raadhuize bijeen. Voorzitter is burgemeester C. Maarschalk. Af wezig wethouder M. Slingenberg. Mr. GERRITSZ drukte namens het college van Wethouders en raadsleden er zijn genoegen over uit, dat de burgemeester weer in de ver gadering aanwezig kon zijn en dat zijn gezond heid gelukkig in zooverre hersteld was, dat hij zijn werkzaamheden weer monter kon waarne men. De BURGEMEESTER dankte den wethouder voor zijn vriendelijke woorden en allen voor de tijdens zijn ziekte ondervonden sympathie. Spr. achtte zich zeer gelukkig, weer in het midden van den Raad te kunnen zijn (applaus). Bij de ingekomen stukkeh besprak de heer PEPER de toegezegde huurverlaging van „Dreefzicht". De exploitant zou er nu nog niet komen, zoo dat de reductie grooter moet zijn. Wethouder GERRITSZ antwoordde dat er een contract is en dat deze reductie al 'n groote tegemoetkoming van de gemeente is. Mej. J. W- Meyers werd als onderwijzeres eer vol ontslag verleend. Mr. Slingenberg kwam later ter vergadering. Goedgekeurd werden de balansen 1932 der woningbouwvereenigingen Patrimonium, Rose- haghe, Onze Woning en Volkshuisvesting. Evenzoo werd 'goedgekeurd de rekening 1933 der Commissie voor Schoolkleéding. De raad stelde het kohier der straatbelasting 1934, 2e gedeelte, vast. Een aantal gemeentelijke perceelen aan de Spaarnwouderstraat, Jacobijnestraat, Koning straat en Lange Wijngaardstraat werd bij het woningbedrijf ter verhuur ingebracht. Besloten werd ƒ250.te vergoeden aan het bestuur der bijzondere L. O. school aan de Dreef, wegens huur over 1933 van de gym nastiekzaal Kleine Houtweg 47. Mej. C. A. Rutgers werd als onderwijzeres naar school 4 overgeplaatst. Een wijziging werd gebracht in het uitbrei dingsplan „Zuid-West", ten noorden van de Munterslaan en ten westen van de Houtvaart In het plan „Zuid-Oost" en in het plan Noord. Vastgesteld werd het uitbreidingsplan voor de gronden gelegen tusschen de Reitzstraat, Pieter Maritsstraat, Transvaalstraat en Spaam- damscheweg. Hier zullen arbeiderswoningen ge sticht worden. De raad besloot te verkoopen grond aan de Spaarnrijk.straat aan den heer J. G. Lips (308 M2 A 13 per M2) ■Ill «li wil IK, I|( i 'w—-r -i-i vilmrz- i, riifmiiMt >-■*<-V-V aan den Kloppersingel aan N. V. Voorneveld (545 M2 a 17 per M2) aan den Vergierdeweg aan den heer J. H Bennik (546 M2 A ƒ11 per M2) aan de Zaanenlaan aan den heer G. Kam- minga (889 M2 A 13.50 per M2) Met het R. K. Kerkbestuur St. Bavo te Haar lem-Noord werd een klein stuk grond aan den Rijksstraatweg en de Jan Gijzenvaart geruild. Evenzoo met de Mij „Brazilië" te Amsterdam aan de v. d. Waalstraat. De Raad besloot aan de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van een Kinder bewaarplaats in Haarlem-Noord tegen den prijs van 10.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Van Wickevoort Crommelin- straat hoek Vorsterman vAn Oyenstraat, groot pl.m. 1060 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een bewaarplaats van kinderen. B. en W. stellen voor de verordening der geldschietbanken met een zinsnede aan te vul len, welke de mogelijkheid schept in bijzondere gevallen onder zekere voorwaarden vrijstelling te verleener. van de verplichting het voorge schreven register van aflossingen bij te hou den. Aldus besloten. (De zitting duurt voort). De repetities van morgenavond (Donderdag) en van den Donderdag van de volgende week, zullen wegens de tentoonstelling in het gebouw der St. Josephsgezellenvereeniging gehouden worden in het patronaatsgebouw der St. Jozef kerk, op het Begijnhof. De dames der R.K. Oratoriumvereeniging worden verzocht mor genavond te komen meezingen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben voor Zondag 20 April a.s. algemeene ontheffing verleend van alle verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bekend gemaakt, dat het rijksarchief in N.-Holland, thans gevestigd in de Jansstraat te Haarlem, (ingang Ceciliasteeg 12) heden voor het publiek is geopend. ZONDAG 29 APRIL - 8 UUR vervolg op „Das Dreimaderlhaus" 20 jaar later. Muziek v. Schubert 1 MEI: „MANNEN IN 'T WIT" De anti-katholieke schandaalcolportage in de hoofdstad behoort gelukkig weer lang tot het verleden. Wij zouden zelfs de herinnering aan dit weerzinwekkend be drijf niet ophalen, ware het niet dat thans de hoofdpersoon, juffrouw BonTunteler. ons komt verzoeken de volgende verklaring af te drukken, waarin zij openlijk haar spijt over het gebeurde betuigt: „Ondergeteekende heeft langen tijd een rol van beteekenis gespeeld in de anti-katholieke straatcolpor- tage, welke aan zoovelen ergernis heeft gegeven. Thans gevoel ik mij gedrongen openlijk mede te deelen, dat ik deze colportage niet wensch' voort te zetten. Ofschoon ik niet katholiek ben, heb ik er de kwade gevolgen van ingezien ook in het prikkelen van katholieken en protestanten te gen elkander, wier actie zich eerder gemeenschappelijk dient te richten tegen het steeds brutaler wordende Communisme en Marxisme. Want juist deze anti-godsdienstige bewe gingen groeien van de verdeeldheid onder christenen, zooals dr. v. d. Mijle mij reeds lang duidelijk maakte evenals de nood zakelijkheid met de colportage uit te scheiden in dezen tijd van maatschappelijke ontwrichting, waarin vóór alles noodig is nationale eenheid om kansel en troon. Ik heb begrepen, dat het gemakkelijker is, iemands eer en goeden naam aan te tasten dan te herstellen. Vandaar dat ik mij met dit bedrijf niet meer zal bezig houden. Tetzelfde kan ik verklaren namens mijn mede-colporteur Johan Link, terwijl ik ge- brokefi heb met G. W. Bon en diens anti- ultramontaansche actie. Betreffende de brochures „De moeder cursus van pastoor N." en „Het doopsel in geval van nood" verklaar ik te hebben inge zien, dat zij verkeerd waren, vooral omdat zij voor intiemen kring bestemde uitlatingen blootstelden aan lasterlijke gedachten en uitleggingen. De daarin opgenomen mede- deelingen van oud-verpleegden uit gestich ten erken ik als tendentieus anti-katholiek, omdat de bedoelde personen communisten, marxisten en vrijdenkers waren. Dominé achter de schermen Wat de in uw blad verschenen verklaring van ds. van Hoogen- huize aangaat, dat hü met de straat- colportage niets uitstaande had, deze is onjuist. Niet alleen hield hij redevoeringen tegen het „Jezuïetis me van Rome" om de anti- paapsche propaganda aan te moe digen, maar ook ontving ik van hem d.d. 20 Juni 1932 een brief, waarin hij mij berichtte, dat ds. Ekering zich ingevolge een bespreking met hem in verbinding zou stellen met hoofdcommissaris Versteeg, om voor mijn colportage vrijheid en bescherming op straat te verkrijgen, een medewerking voor welke ik beide heeren later in mijn brochure bedankte. Trouwens ook de heer D. J. Broekhuizen, de schrijver der door ons gecolporteerde brochures, moedigde deze colportage aan deels uit anti-papisme, deels omdat hij op elke verkochte brochure een winst van een dubbeltje maakte. Mede tengevolge van dergelijke practij- ken heeft ondergeteekende een hardgron- digen afkeer gekregen van deze actie, die helaas zooveel medeburgers in hun eer en goeden naam benadeelde, waarover ik open lijk mijn spijt betuig. In het vervolg wen schen wij er ons niet meer mee in te iaten of in de kaart te spelen van een deels anti papistische, deels marxistische beweging, die ons volk verdeelt en ons heiligste goed, den godsdienst, dreigt te vernietigen. Amsterdam, 20 April 1934. T, (BON) TUNTELER De sympathieke hoofdagent-rechercheur, de heer Th. Spoor, die heden zijn zilveren jubileum in dienst der Haar lemsche politie viert, mocht veel blijken van belangstelling ontvan gen. De Commissaris van politie, de heer Tene- kinck, had een schrif telijke felicitatie ge zonden, terwijl de heer Wout, hoofdinspecteur der recherche, den jubilaris persoonlijk kwam gelukwenschen. Zijn woning was versierd met bloem stukken van vele col lega's en autoriteiten van justitie, recherche en politiekringen, een serenade gebracht. Rechercheur Th. Spoor Hedenavond wordt Dinsdagmiddag had een bewoner van de Pijls- laan zijn rijwiel onbeheerd laten staan voor een perceel aan den Wagenweg. Toen hij naar buiten kwam zag hij nog juist een ander met zijn fiets er vandoor gaan. Hij holde den dief achter na en wist hem inderdaad te grijpen. Boven dien slaagde de kranige hardlooper erin, den zwijntjesjager naar den dichtbijzijnden politie post over te brengen, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Het bleek te zijn een 24-jarige bakker, ge domicilieerd te Amsterdam. De jongeman is in bewaring gesteld. Gistermiddag had onder zeer groote belang stelling op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de begrafenis plaats van den heer G. J. Kroese, oud-secretaris van de Deli- Maatschappij. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ir. H. van Mourlk Broekman, als vriend van den overledene. Ds. H. J. Kastein, predikant van de Vrijz. Herv. Gemeente, van welke gemeente de overledene bestuurslid was, jhr. Reijersberg Versluys, voorzitter van de vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" van deze ver eeniging was de overledene secretaris de heer P. W. H. Ledeboer, namens de directie van de Deli-Maatschappij, graaf ir. ^Van Heerdt tot Eversberg, namens de Industrieele Maatschap pij Palembang, de heeren Wildschut namens de „Vereeniging tot Steun" en Reynders namens het Purperhoedenveem. De jongste zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Vele bloemstukken dekten de baar. De N.V. Mij. „De Eendracht" tot exploitatie van onroerende goederen te Haarlem hield gis terenavond haar algemeene vergadering van aandeelhouders. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. N. Lobel. Na zeer ruime afschrijving besloot men op de preferente aandeelen 7 pet. en op de gewone aandeelen 6 pet. uit te keeren. Vandaag was de heer v. d. Wall 25 jaar in 's Rijks dienst. De schitterende staat van dienst van den jubilaris was aanleiding, dat hem op dezen dag een grootsche hulde gebracht werd door zijn talrijke vrienden in alle deelen des lands. Het eerste bloemstuk, dat de jubi laris in ontvangst had te nemen was van den burgemeester van Oude Pekela, waar de heer v. d. Wall gevestigd was van 1924 tot 1928. Verder kwamen er bloemen en gelukwenschen uit Lelden, Amsterdam, Utrecht, Hillegom, Winschoten, Groningen en uit de omgeving, van autoriteiten en vrienden. Een opmerkelijk groot aandeel hadden hierin de oud-leerlingen, die de heer v. d. Wall heeft opgeleid in het belastingwezen. Ook van de zijde van onder geschikten, belangstellend publiek en van be lastingbetalers was groote belangstelling. Des middags van twee tot vijf uur hield de jubilaris een druk bezochte receptie. Door de Haarlemsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een echtpaar, wonende aan de Emmalaan, wegens vermoedelijk onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Er zijn in beslag genomen: 5 lichtinstallaties, 3 hoogfrequent-apparaten en een bloeddruk apparaat; verder verschillende fleschjes met geneeskrachtige oliën, zouten, etc. Geboren: 21 April: A. M, Neeskens-Bom z; 22 April: R. Kuik-Cijprian z; 23 April: W. J. Visser-Ditmar z; S. v. Eck-v. d. Voort z; G. C. Boerboom-Kruijer d; G. Domhof-Heinsius z; 24 April: M. M. Boekhout-Rombaut z. Overleden: 21 April: A. S. Cuijon, 67 j„ Jansstraat; 23 April: C. Postma, 39 j., Wilgen straat; C„ 3 mnd., z. v. P. G. Voetelink, Haar- lemmerliedestraat; C. A. M., 11 mnd., d. v. J V. d. Meer, Kamperlaan; M. Das-de Jong, 68 j., L. Vlamingstraat; 24 April: B. Leeuwerke, 62 j., Jansstraat. Gebouw „St. Bavo" Feestavond Coöpera tie „Arbeid Adelt", 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur Bestuur Melkhandel „St. Joseph", half 9. Gebouw H. K. B. Amusements-avond Haarlems Salon Orkest, half 9. Sociëteit „Vereeniging", Zjjlweg Kennemer Fotokring, 8 uur. Stadschouwburg Op,voering Graalspel „Nu gaat de Heer voorbij," half 9. Schouwburg Jansweg Feestvoorstelling Haarl. Tooneelvereeniging ,,T.O-N.E.V.O." ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Palace „Parijs danst" Op het tooneel: Fred Houber 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Einmal eine grosze Dame sein" Op het tooneel: Nelly en Olly Parott 2.30, 7 en 9.15 uur. ...Gebouw „St. Bavo" Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 uur Prinses Julianavereeniging, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmaan K.J.M. V. „St. Augustinus, half 9, R. K. Esperantisten- vereeniging „Abbé Richardson", 8 uur. Palace „Parijs danst" Op het tooneel: Fred Houber 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Einmal eine grosze Dame sein" Op het tooneel: Nelly en Olly Parott 7 en 9.15 uur. Zooals reeds gemeld, heeft de commissie uit den Zandvoortschen gemeenteraad, ingesteld tot onderzoek naar de oorzaak van de gerezen moeilijkheden In verband met steunverleening en werkverschaffing, dien raad medegedeeld, besloten te hebben, haar onderzoek af te breken en haar taak als geëindigd te beschouwen. Als oorzaken, waardoor zij in haar onderzoek ten zeerste belemmerd is, noemt zij: a. Tegelijk met het begin harer werkzaamheden stelde de justitie 'n onderzoek in, wat den gang van zaken uiterst bezwaarlijk maakte, omdat men dientengevolge van slechts zeer weinig be scheiden inzage kon krijgen. b. Daardoor was de commissie genoopt zich te beperken tot het hooren van drie personen, n.l. de ambtenaren Buss en Vinken en wethouder Siegers, die een taak hadden bij de steunverlee ning en werkverschaffing. Van een royale mede werking kan de commissie niet spreken. c. In verband met een circulaire van den mi nister van sociale zaken meent de commissie dat haar onderzoek zoo intens mogelijk moest zijn, zoodat men ook de administratie van het Bur gerlijk Armbestuur wilde nazien. Na zeer lang marchandeeren kreeg men van het college van burgemeester en wethouders ver lof, dat men de gegevens zou kunnen ontvangen, wanneer opgegeven zou worden, welke gegevens werden verlangd. De commissie acht deze wijze van handelen een gedeeltelijk zeer hoffelijke manier om haar zoo weinig mogelijk ter wille te zijn, tevens aan leiding om haar taak als geëindigd te beschou wen. MADRID, 25 April (Reuter) Het kabinat-Lerroux heeft aan president Zamora zijn ontslag ingediend, het welk door deze is aanvaard. De motieven voor het aftreden van het kabinet zijn te zoeken in de mee- ningsverschillen tusschen het kabinet en den president omtrent de am nestiewet. Londen 7.56L/, 7.55 Kopenh 33.80 33. '5 Berlijn 57.90 57.79 Stockh. 39.— 38.95 Parijs 9.75% 9.75%Oslo 38.- 37.95 Brussel 34.55 34.58 V£N.-York 1.47 1.46% Zwltserl 47.86 47.85 (cable).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2